De koe is tot demon gemaakt' Labour vol vertrouwen op het verkiezingspad BSE biedt marginale biologische landbouw nieuwe kansen Buitenland - AG 17 FEBRUARI 2001 Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters Succesvolle Blair heeft van oppositie niets te duchten BSE bloeit de bio-boer. Maar lief gestegen vraag naar ecologi- lucten overstijgt het aanbod ver rijk en Groot-Brittannië zien opt tot massale import. Onder en de Duitse biologische boeren, oment dat de grote doorbraak lur lijkt te staan, in twee kam- p n gevallen. ast kon niet groter zijn. Somber erd was een paar weken geleden p de jaarlijkse conferentie van de itmide Britse agrarische sector in fusnkele tientallen kilometers ver- )6- j de tegelijkertijd gehouden confe- de Soil Association, de Britse gj gvan bioboeren en -handelaren, de sprekers van optimisme. ider. De vraag naar organische 3 rvalt weliswaar nog in het niet bij iet goedkopere, 'gewone' voedsel, r alle recente voedselschandalen ehoefte aan 'biologische' produc- |(j productiearealen groeien lang- ar gestaag mee. In Nederland zijn biologische boerenbedrijven 7.000 hectare onder hun hoede uim één procent van de land- ïd. De doelstelling voor 2010 is ectare. Brittannië was het areaal ten op- h 1999 verdubbeld tot 540.000 procent) en is het einde van de lang niet in zicht. Zeventig pro- de organische producten in moet worden geïmpor- o| 1 .Dominic Fry van supermarktketen .OCf's is de omzet van organische n in zijn bedrijf gestegen van een 100.000 gulden per week in 1996 Sedan 10 miljoen per week vorig jp aar wordt een verdere toename jocent verwacht. krijk moet het leeuwendeel van kui lische producten elders halen. Ni jen nog nooit zoveel biovlees ver- de afgelopen maanden", zegt de 14 ider van een Auchan-supermarkt orstad van Parijs. Minder dan vijf 3al 'an de ongeveer 700.000 Franse |ra, 'bio'. Dat moet volgens minister j.van landbouw in 2010 minimaal ocent zijn. Want de import ont- euze praktijken. roductie van het biovlees wordt inlands biograan ingekocht. Zo fgelopen jaar gebeuren dat een coöperatie Bulgaars graan kocht, i in naam biologisch was. De tar- m ïhandeld met in Frankrijk reeds Dden bestrijdingsmiddelen. „Een ■lidsfout", volgens het Franse mi- ian landbouw. ;n °r de mooie prijzen kiezen enkele n boeren in Frankrijk jaarlijks ogeheten 'conversie', die driejaar Le Jbleem is dat het inkomen in die eldert, terwijl de staatssubsidies nde zijn. De kritische boerenbond ation Paysanne vindt dat het Een ten dode opgeschreven Duitse koe in een Beierse stal waar BSE is ontdekt. Duitsland is een van de landen die als gevolg van de gekke-koeienziekte de biologische landbouw een flinke stoot voorwaarts willen geven. foto ep a matthias schrader Ver. Koninkrijk 179.441 Ierland 599 Portugal 503 Frankrijk 248 België 19 Duitsland 20 Nederland* 9 Spanje 5 Denemarken 3 Italië 3 Luxemburg 1 Bron: Europese Commissie, cijfers Franse ministerie de subsidiestroom snel moet herzien: minder geld naar de 'klassie ke' landbouw, meer naar de bioboeren. „Alleen op die manier kunnen we de huidi ge crisis een halt toeroepen." In Duitsland heeft de nieuwe Groene mi nister van landbouw Renate Künast goed geluisterd. Zij wil de positie van de ecolo gisch boerende bedrijven versterken door de toegang tot de subsidieruif te vergemak kelijken. Twintig procent van de boeren moeten in de nabije toekomst hun produc ten met het predikaat bio op de markt brengen. Maar de onbespoten gemeen schap is verscheurd. Twee belangrijke eco-organisaties, Bioland en Demeter, zijn uit de overkoepelende be langenvereniging AEL gestapt wegens falen in de BSE-crisis. Een kleine 7.000 bioboe ren waren in de AEL (Arbeidsgemeenschap voor Ecologische Landbouw) georgani seerd, Bioland met bijna 3.600 en Demeter met ruim 1.300 aangesloten bedrijven. „De BSE-crisis is ook een kans en we kunnen ons niet veroorloven die kans te laten lopen door de zwakke organisatie van de AEL", aldus Demeter. Als remedie voor veel BSE-kwalen wil ook de Italiaanse minister van landbouw Peco- raro Scanio de biologische sector sterk uit breiden. Nu levert die twee tot drie procent van de totale agrarische productie; dat moet over drie jaar tien procent zijn. Gelet op Scanio's opmerking dat de biologische producten ten onrechte in de 'elite-sector' zitten, ligt subsidiëring om de prijzen te drukken voor de hand. Volgens de Italiaanse minister is het aan deel van voedsel in de gezinsuitgaven de laatste decennia zo sterk gedaald, dat dit wel ten koste van de kwaliteit moet zijn ge gaan. Maar omdat een scharrelei nu een maal duurder is dan een ei uit een legbatte rij en biologisch geteeld voedsel soms 20 procent duurder is, blijft de organische markt vooralsnog een vrij elitaire aangele genheid. Zie bijvoorbeeld het Verenigd Ko ninkrijk, waar zo'n 65 procent van de orga nische producten wordt gekocht door 7 procent van de bevolking. Voor de consumenten in het rijke Zwitser land vormen de hoge prijzen nauwelijks een probleem. De bio-rage werd er na een schuchtere aanzet begin jaren negentig op d.d. 15 januari 2001. In Nederland zijn sinds 15 januari nog 3 BSE-gevallen ontdekt. aandrang van de consumentenbon den ontketend door de grote su permarktketens als Migros. Volgens een woordvoerder beslaan natuurproduc ten in sommige zaken al veertig procent van het totale verkoopvolume. De producten zijn vrijwel allemaal van ei gen bodem, en om extra steun hoeft niet te worden gebedeld: de Zwitserse landbouw is vanwege de moeilijke topografische om standigheden de meest gesubsidieerde ter wereld. De boeren, die 80 procent van hun inkomen aan de staat ontlenen, worden schertsenderwijs als 'ambtenaren' bestem peld. Ondanks de sombere overpeinzingen van de Italiaanse minister van landbouw, meent de biologische sector in Italië dat eenderde van alle biogrond in Italië te vin den is. Sardinië en Sicilië plus de zuidelijke provincie Puglia zijn koplopers. Maar dat is niet verwonderlijk, en heeft alles te maken met geldgebrek: primitief boeren zonder kunstmest of dure bestrijdingsmiddelen is daar een noodzaak. Niettemin is er de laatste tien jaar ook in noordelijker gebieden van sterke groei sprake. In 1993 waren er nog maar 4.000 bedrijven met in totaal 70.000 hectare die een 'certificazione biologico' hadden. Thans zijn het er bijna 50.000, met in totaal 788.000 hectare. In Spanje zijn begrippen als biologische landbouw of natuurproducten echter niet erg ingeburgerd. De Spaanse overheid heeft er geen enkele belangstelling voor, laat staan dat ze de spaarzame initiatieven op dat terrein steunt. De enorme uitge strektheid van het land gaf van oudsher voldoende ruimte voor een natuurlijke aanpak. Maar door de Europese intensive ring van de veeteelt en de land- en tuin bouw zijn nu ook de Spaanse boeren ge dwongen niet-biologische hulpmiddelen te gebruiken. Ondanks de BSE-crisis is de dis cussie over een natuurlijker aanpak nog niet op gang geko men. De Spaanse biologische landbouw, voor zover je daar van kunt spreken, stamt uit de jaren zeventig. Sinds die tijd is deze bedrijfstak nauwelijks ge groeid. Nog geen procent van de totale productie valt onder de noemer biologisch. De Spaanse consu menten zijn in de BSE-crisis aangewezen op een zeer ge- breliddge voorlichting. Ervaring heeft hun bovendien geleerd dat ze de regering moeten wan trouwen waar het gaat om in formatie over voedsel en ge zondheid. Het gevolg is dat de Spaanse consument uit voor zorg maar helemaal geen rund vlees meer eet. Ook de restau rants waar veel Spanjaarden tussen de middag hun dagmen uutje eten, hebben het runder lapje van het menu geschrapt. Dan heeft de Fransman voor zijn entrecöte een bredere keu ze. Wie de consumentensmaak in Frankrijk de afgelopen tijd bestudeerde, zag een duidelijke tendens van wit, via zwart naar geel. In wit te kunststof bakjes wordt het vlees van ge wone dieren verpakt. Het bakje kan vlees bevatten van een afgedankte melkkoe, maar ook van een vleesrund dat niet vol deed aan de eisen van een kwaliteitslabel. Vlees van kwaliteitsdieren komt in zwarte bakjes. Maar in de Franse supermarkten gaat het biovlees in de gele bakjes nu als eerste over de toonbank. n heeft ons een loer :e d. Maar eerst heb- de koe een loer ge hoor er een to- 1 *et oormerken van jn." Doordraaien, n, dumpen. De koe ei ifoor voor de ma- slarop mensen uit je met elkaar zullen iï ..DICK HOFLAND is een hoog ontwikkeld een rijk gevoelsleven, t maar van mij aan." Zomeren, schrijver en denkt niet: hé, daar iderd kilo vlees in de iet altijd eerst het dier „Ik denk dat mensen 8.000 jaar met koeien - i, en al die tijd is dat iymbool geweest van gemoedelijkheid en )oor de intensieve erij hebben we de koe oen tien jaar veranderd ik vlees dat vernietigd den om prijstechni- jn. We hebben er een an gemaakt, een sym- het kwade." el de gekke-koeien- M -eft er toe geleid dat grote schaal worden ;t, dat ze worden door- Het komt even niet dat er zo veel zijn. Eu- immissaris Fischer lensdag zelfs met het en maar te dumpen in Wereld, om zo de cri- m opa te bestrijden. 1 gmaar", constateert ivan Valderen, direc- de Vegetariërsbond. lien doen we dingen et onze hond of kat je iden doen. De markt- nj rundvlees moet hoog jj ehouden, dus maak er i stel af. Het is ver En alle oplossingen dan de kwaal: vlees- 0 tie, het eten van dode u engt problemen. Voor ppen, varkenspest, la, BSE; ik vind het een pocriet hoe we daar aan. Ineens is de (I- amer geschokt over n ;envan dieren, omdat Si ut meer hebben. Maar -h yan dieren js per defi- GLASGOW HARM HARKEMA CORRESPONDENT De Labour Party van de Britse premier Tony Blair houdt dit weekeinde haar congres in Glasgow. Het is het laatste con gres voor de parlementsverkie zingen, die naar alle waar schijnlijkheid begin mei wor den gehouden. Labour maakt zich geen zorgen. Spanning? Die is er amper. Als de tekenen niet bedriegen, ontwikkelt het voorjaarscongres zich tot een applausmachine voor Blair en de zijnen. Degelijk en tegelijk ook soepei tjes heeft de partij zich onder Blairs sociaal-liberale koers de afgelopen vier jaar van de macht bediend. Een heel ver schil met de naam die Labour in de loop der jaren had opge bouwd als dogmatisch-linkse partij, die vooral goed was in het verhogen van de belastin gen en de collectieve uitgaven. En die sinds de dramatische mishandeling van de economie door de Labourregeringen van Wilson en Callaghan, sinds 1979 voortdurend veroordeeld was tot de oppositie. Toen Tony Blair de ouwe linkse hap had uitgezwaveld en als dank in 1997 Downing Street 10 mocht betrekken, wilde hij de kiezer dan ook boven alles be wijzen dat het land bij Labour in competente handen is. Het is dubbel en dwars gelukt. Met dank aan Gordon Brown, de machtige minister van financi en die ambitie genoeg heeft om zelf nog eens premier te wor den, en die net als Gerrit Zalm een bijzonder streng financieel beleid heeft gevoerd. De resultaten mogen er zijn. De Britse begroting ziet er piekfijn uit - met zelfs een overschot van tientallen miljoenen gul dens -. de economie draait als een lier, en de werkloosheid is kleiner dan ooit sinds 1974. De gemiddelde Brit heeft zijn koopkracht de afgelopen jaren ook behoorlijk zien toenemen. Het is dan ook niet voor niets dat Labour haar economische prestaties in de verkiezings campagne breeduit over het Tony Blair in optima forma: in hemdsmouwen, gedreven en hamerend op de toekomst. foto epa rui vieira voetlicht wil brengen. Voor de oppositie van de Con servatieven hoeft niet te wor den gevreesd, een wonder daargelaten. Eventjes leek La bour vorig jaar in moeilijkhe den te komen. Eerst klaagden de bejaarden over de schamele 2,60 gulden waarmee hun pen sioenen per week waren ver hoogd. Daarna werd een op eens onzeker opererende Tony Blair uitgejoeld op een huis vrouwencongres en in septem ber lag heel het land plat als ge volg van het protest tegen de hoge bezineprijzen, waarvan de regering de schuld kreeg. De grijze Conservatieven krab belden toen zowaar even op tot nog slechts een achterstand van twee procent op Labour, maar al snel werd de toestand weer normaal. Dat wil zeggen: een ri ante voorsprong voor Labour en een oppositieleider, William Hague, die blijft ogen als een te vroeg oud geworden kost schooljongetje. Uit een peiling bleek korgeleden dat twee op de drie kiezers de arme Hague over vinden komen als a bit of a wally: een sukkeltje. Zelfs het gedwongen aftreden wegens vermeend gesjoemel van Tony Blairs grootste vriend Peter Mandelson als minister voor Noord-Ierland twee weken geleden, en duizenden ontsla gen in de staalindustrie hebben het kiezersoordeel niet beïn vloed. Zouden er nu verkiezin gen worden gehouden, dan scoort Labour volgens de aller laatste peilingen 21 procent meer stemmen dan de Conser vatieven. Dat is zelfs een nog betere score dan de toch al ver pletterende overwinning die Labour in 1997 boekte. Heeft Hague zijn verschijning al niet mee, inhoudelijk valt er voor hem ook weinig te verhap stukken. De Tories zijn - zeker sinds Thatcher - de partij van de lage belastingen en een zo klein mogelijke overheid. Uit opinie-onderzoek blijkt echter een overweldigende voorkeur van de kiezer voor forse over heidsinvesteringen in gezond heidszorg, onderwijs en crimi naliteitsbestrijding. Een kolfje naar de hand van Labour. In ar ren moede pleiten de Tories nu voor zowel forse belastingverla gingen als extra overheidsinves teringen. Ze moeten nog steeds uitleggen hoe ze dat willen doen. Blair zal het hen dit weekeinde in Glasgow onge twijfeld inwrijven. van een koe, en bij een tomaat heb je helemaal geen gevoelens meer." Marjolein van Valderen zegt dat vegetariërs zich het leed van de dieren, en nu van de koe in het bijzonder, zeer aantrekken. „Met groente, fruit en bonen heb je daar geèn last van." Ze vindt dat we de ellende met de dieren een beetje over onszelf hebben afgeroepen, en dat het onbegonnen werk is om de vei ligheid van het voedsel te hand haven. „Steeds meer mensen ontdekken dat. Sinds de BSE- crisis bellen heel veel mensen ons op voor adviezen, omdat ze minder vlees willen gaan eten. Ik heb er geen cijfers over, maar naar mijn idee is het aantal bel lers de laatste maanden sterk gegroeid." Ze vindt dat minister Brink horst moet ophouden met het laten slachten van elke stal waar een BSE-geval is ontdekt. „Dat heeft geen enkele zin." Koos van Zomeren daarover: „Het is een primitief ritueel. Het offeren van koeien aan de goden van de rundvleessector, in de hoop ze gunstig te stem men. Alsof je daarmee het ver trouwen van het publiek wint. Integendeel, je ondermijnt daarmee juist een op zich niet zo slecht beleid." Beiden zien zich een ramp vol trekken. Boeren zijn lamgesla gen, reageren nergens meer op. Eerst de varkenspest, nu BSE. Ze hebben geen houvast meer. Van Zomeren: „Misschien dat ze iets kunnen met de plannen uit Duitsland, waar de regering de biologische landbouw en veeteelt wil bevorderen, om de nitie verkeerd. Waarom sturen we ze niet allemaal de wei in. Er zijn toch natuurgebieden ge noeg." Koos van Zomeren wordt er ook niet vrolijk van. „Het gaat me vreselijk aan het hart. Ik weet ook wel dat bijna elke koe uiteindelijk in het slachthuis te recht komt, maar voor mij is de symboliek ook erg belangrijk. Er zit een ethisch aspect aan: Wat betekent een koe voor ons? We zouden wat meer dank baarheid en behoedzaamheid mogen tonen voor wat het dier eeuwenlang voor ons heeft ge daan. We zouden met veel meer respect moeten omgaan met alle vormen van leven. In plaats daarvan hebben we van de koe een tomaat met oormer ken gemaakt. Het oormerk is al een aanslag op de waardigheid Afgemaakte Spaanse kalveren worden in een ver brandingsoven ge hesen. Het zijn twee van de 180.000 runderen die Madrid in ver band met de BSE- crisis wil vernieti gen. foto reuters alonso gonzalez boeren weer enig perspectief te geven. Maar bij ons hoor je daar slechts een vage echo van." Van Valderen: „Het is al les bij elkaar een triest beeld. Wij kennen echt geen leedver maak, ook al hebben mensen de ellende uiteindelijk wel over zichzelf afgeroepen." Koos van Zomeren is nog som berder. De manier waarop wij omgaan met dieren, is voor hem de 24-uurs economie in optima forma. „In deze crisis zie je de hardheid, gevoelloos heid en technocratisering van onze samenleving weerspie geld. De varkenspest en de BSE-crisis, en vooral hoe we die aanpakken, laten zien hoe het er met onze samenleving voor staat. Het is een metafoor: Zo zullen mensen straks ook met elkaar omgaan."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9