<>PORT 'Ik krijg niks, ml komma nul' 9 Randje BUITENSPEL UlOOIER dan GOUD DAG 17 FEBRUARI 2001 991 35 Erika van de Bilt richt haar pijlen op de baan Erika van de Bilt, 29 jaar, Leiden. Atlete en parttime irtegenwoordiger in laboratoriumproducten. Kiest dit jaar definitief voor de baanatletiek. Wil de vijf kilometer lopen op het WK in nada in augustus. En uitkomen op de Olympische Spelen van 2004 n Athene. Tien stellingen - over het leuke van lopen, de wil om te winnen en het amateurisme van de atletiekunie. Door JANET VAN DIJK ec li ag P ivas een grote teleurstelling voor Erika van dat zij de Olympische Spelen in Sydney niet Iet was een verrassing dat ik vorig jaar zo ng lopen, daar was ik alleen maar hartstikke e. Zelf vond ik de Spelen niet haalbaar, maar q|. in in mijn omgeving wel en daar word je dan V beetje gek door gemaakt. Uiteindelijk miste niet op acht seconden. We hebben het uitge- het bleek iets van veertig meter te zijn op de meter. De stap was wel erg groot geweest als ad gehaald. Ik kwam van 15.53 af en ik moest 15." rika van de Bilt niet op de Spelen in Athene aar atletiekloopbaan mislukt. J het niet zo hard te zeggen, maar het zou wel mrstelling zijn. Het is nog ver weg, je weet er in vier jaar gebeurt. Ik ga er wel vanuit dat aal, maar het is niet zo dat mijn leven geen Uijer heeft als het niet lukt door een zware bles- zo. Dan ga ik wel een andere invulling zoe- funi nog niet of ik in Athene de vijf of tien kilome- open. Dat zal de komende paar jaar moeten ;n. Ik zie mezelf in elk geval nog niet op de starten, maar ook dat sluit ik niet uit. len zijn voor mij iets om me op te richten, et is niet het heilige doel. Ik heb nu al zoveel ingen meegemaakt door het lopen - ik heb er fvertrouwen door gekregen en veel levenser- door opgedaan. Mislukt is mijn loopbaan in il niet, want tot nu toe heb ik er al uit gehaald zit." lopen is een eenzame bezigheid. veel alleen trainen, maar toch voel ik me niet m. Dat komt ook omdat ik een baan heb or ik veel met mensen praat, en dan is het ;er om tijdens het hardlopen rust om je heen en. Ik ervaar het ook niet zo dat ik alleen ben. ïuis kom weet ik niet eens meer waar ik aan theb. Ik krijg onder het lopen vaak goede in- '«Hmaar ik vergeet ze ook snel weer. Een geza- ie menlijke training vind ik gezellig, maar het prettige van alleen trainen is datje zelf kunt bepalen wan neer je gaat." 4. Van de Bilt heeft gekozen voor de baan, maar haar hart ligt bij de wegatletiek. „Moeilijk. Wegatletiek is sfeervoller, dat is duidelijk. Maar mijn prestaties zijn beter op de baan, dat geeft veel voldoening. In Nederland heb ik geen tegen stand meer op de baan, dus als ik limieten wil halen, moet ik naar internationale wedstrijden. Die zijn van een hoger niveau en trekken meer publiek dan in Nederland. Misschien dat ik daar dan de sfeer vind die ik hier op de weg vind. In maart wil ik nog wel de Nuon-wedstrijden op de weg lopen, die passen mooi in de voorbereiding, maar in april zijn de eerste baanwedstrijden al. Mis schien dat ik de Leiden Marathon en de Gouden Spi ke mis, dat vind ik wel jammer." 5. Ondanks de olympische zege van Ellen van Lan gen is het nog steeds aanmodderen met de (vrou wen) atletiek. „Het is niet alleen aanmodderen met de vrouwenat- letiek, maar met de hele atletiek in Nederland. De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie wordt door ons de Amateur Unie genoemd. Die heeft toch wel flink wat steken laten vallen. Ik krijg niks, nul kom ma nul. En het lijkt me toch dat de aüetiekunie er is om atleten te ondersteunen. Maar dat doen ze pas als mensen zo goed zijn dat ze het eigenlijk niet meer nodig hebben en dan zijn het nog minimale bedragen. Ze zullen goede sponsors moeten vinden en daar zullen ze veel tijd en energie in moeten steken. Een van de fouten van de KNAU is dat ze breedtesport en topsport door dezelfde mensen laten doen. Dat moetje scheiden. Zo krijg je ook gescheiden geld stromen. Atletiek is niet zo populair omdat er weinig aandacht is en die aandacht is vaak vrij negatief. Het is typisch Nederlands. Je moet super boven het maaiveld uit steken om gewaardeerd te worden en als je een steekje laat vallen donder je meteen weer naar bene Erika van de Bilt: „De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie wordt door ons de Amateur Unie genoemd." FOTO HIELCO KUIPERS den in de ogen van sportjournalisten, zeker die van Studio Sport. Ik loop wel eens in België en daar wordt het veel sportiever gebracht. De bond moet een goed pr-beleid voeren, de sport op een bepaalde manier presenteren. Dan zal het misschien veranderen." 6. Erika van de Bilt moet haar baan opzeggen. „Je weet niet wat voor effect het zou hebben. Ik weet wel dat ik moeilijk stil kan zitten. Het werk geeft af leiding en ik vind het leuk. Ik dacht dat ik niet min der kon gaan werken, maar mijn baas wilde me niet kwijt. Nu werk ik zestig procent en ik heb elf vakan tieweken gekregen. Als het uitkomt werk ik, als het niet uitkomt niet. Het is heel flexibel. We kijken het zo weer een jaar aan. Ik weet dat mijn atletiekcarrière niet eeuwig is en op deze manier komt er qua werk niet zo'n gat tussen. Omdat ik verder geen steun krijg van de bond is het salaris ook vrij handig. Ik heb, behalve mijn man, twee sponsors - Adidas, daar krijg ik kleding van en schoenen, en daarnaast heb ik de auto van Kam steeg, dat is fantastisch. Ik speel nu wel quitte. Omdat ik nog salaris heb, kan ik gemakkelijker naar de fysiotherapeut als er wat is, of naar de sportarts en echo's laten maken. Dat zijn de voordelen van een inkomen. Anders zou je daar meer op moeten letten." 7. Een dag niet hard gelopen, is een dag niet ge leefd. „Het is moeilijk om een dag niet hard te lopen. Dat merk ik zeker nu ik geblesseerd ben. Ik heb een ont steking aan mijn hiel, maar ik mag alweer dribbelen. Vandaag is het lekker weer, ik heb een eind gefietst en daar geniet ik ook wel weer van. Maar het kan toch niet tippen aan het lopen. Ik kan niet uitleggen waarom ik hardlopen zoveel leuker vind. Het is een gevoel dat je erbij krijgt of zo, ik weet het niet. Het geeft een bepaalde voldoening. Ik word niet high, wat je wel eens hoort, dat heb ik nog nooit gehad. Het fietsen ben ik op een gegeven moment zat, dan heb ik het gewoon gehad. Met lo pen is dat bijna nooit zo." 8. Leiden Atletiek is een topclub. „Nee. Mijn trainer komt ook niet van Leiden Atle tiek. Hij is ongebonden, we trainen in Zoetermeer. Leiden Atletiek heeft geen centen, de club kan de at leten niets bieden. En ik vind nog steeds dat het overleg een beetje moeizaam gaat, er is ook een groot tekort aan kader volgens mij. Ik ben nog steeds lid, ja, waarom niet, ik woon in Leiden. En ik ben twee weken geleden met de vrou- wenploeg naar Portugal geweest, dat was hartstikke gezellig. Ik train nooit met mensen van Leiden Atle tiek. Ik ben er ook bijna nooit en als ik er ben, dan is er meestal niemand anders." 9. Om een internationale topper te worden moet Erika van de Bilt emigreren. „Nee, ik kan hier altijd nog met mannen meetrainen. En de zaken om het lopen heen moet je zelf regelen en organiseren, zoals de medische begeleiding. Daarvoor hoef je niet naar het buitenland. Mensen in Engeland moeten ook regelmatig het vliegtuig in voor wedstrijden, en wij ook." 10. Winnen zit meer in je hoofd dan in je benen. „Het is indérdaad een combinatie. En misschien is het hoofd wel belangrijker dan je benen, ja. Ik heb begin vorig jaar haptonomie gedaan bij Peter Visser, waar ik ook krachttraining doe. Haptonomie helpt om je gedachten en gevoelens beter te sturen. Je leert jezelf beter te ontspannen en meer de dingen te nemen zoals ze komen. Je leert voelen, het klinkt heel stom (lacht), maar het helpt mij in elk geval goed. Je concentreert je op bepaalde delen. Meestal begin je bij je rug, want daar zitten een heleboel ge- voelspunten. Dan pakje een bepaald gevoel en zo ga je je langzaam ontspannen en maak je je hoofd leeg. Zo kun je de negatieve gedachten - het gaat slecht vandaag - omdraaien, ook tijdens wedstrijden. Want als je al negatief begint is de kans ook groot dat het niet gaat. Het is ook een spel. Door jezelf op een bepaalde ma nier të presenteren of overtuiging uit te stralen kun je een tegenstander die minder goed in haar vel zit intimideren. Het zijn vaak heel subtiele dingen; met een versnelling kracht uitstralen of vooraf in een ge sprekje laten merken dat je heel goed in je vel steekt. Dat is ook iets wat je moet leren. Ik wil altijd winnen. Als ik op de fiets naar de winkel rijd en er rijdt iemand voor me, dan probeer ik er toch altijd wel voorbij te gaan." M" 1Y1 rr, ijn labradors lopen als een rode draad door mijn leven. Als kind was ik nog bang van honden. Dan moet je juist een hond nemen, was een veelgehoord advies. Eenmaal volwassen, in de dat ik voor Sparta voetbalde, heb ik toen een la- \enomen. Want als je toch al geen héld bent, neem je jk geen pitbull of zoiets. Hij heette Paco Peha, ge- mar een bekende Spaanse gitarist uit die tijd. Paco ral met me mee. Onafscheidelijk waren we. Vlak dstrijden struinde hij altijd op Het Kasteel rond. 'im Doesburg had een grote hekel aan hem omdat gewoonte had alle doelpalen te 'markeren'. Does- is daar als de dood voor. Ik moest meermalen 'oprot dat beest'. Later ging ik bij Sheffield United in Enge- 'tballen en daar moeten honden altijd eerst een tijd- mntaine. Ik heb eens geïnformeerd hoe dat er aan en ik ben eens gaan kijken. Nou, dat wilde ik hem keei \doen. Een van de redenen dat ik, eerder dan eigen- edoeiing was, ben teruggekeerd naar Nederland is geweest. Vervolgens ben ik bij Go Ahead Eagles den en ook daar ging hij zelfs naar de trainingen mee. Inmiddels ben ik zover dat, als ik ergens word iigd en de hond is niet welkom, ik liever niet kom. idige tiveede hond heet Banjer en is ook een labra- ieb opnieuw voor dat ras gekozen vanwege het ijke karakter. Het is prachtig hoe hij gewoon accep- ik ben, in tegenstelling tot veel mensen die vol zit- vooroordelen. Banjer laat me mijn voetbalteleurstel- p hem afreageren. Veel hondenbezitters hebben ge- avonds geen zin in het uitlaten. Ik vind dat juist ch. Kom je uit het café, staat hij opgewekt klaar als- Igen wil: 'kom op, we gaan nog even een frisse neus let enige probleem is dat Banjer, in tegenstelling tot fe labradors, niet altijd even goed luistert. Hij is wat nig. Tegen mijn elftalgenoten roep '■regeld dat als het mij zelfs niet lukt \d te laten gehoorzamen, ik het wel \eten om spelers op te voeden. &MAN LEEFMANS Leendert de Goey is 48 jaar en golfinstructeur van feroep. Hij voetbalde in zijn jeugdjaren bij ASC. Als nior kwam hij uit voor de amateurs van Ter Leede jaarna hij als prof zijn brood verdiende bij Telstar, Sparta, Sheffield United en Go Ahead Eagles om |ens af te bouwen bij UVS, Noordwijk 5 en de ASC- ien. Als trainer was hij actief bij LFC, w Oegstgeest en momenteel coacht hij ASC. D ode kaart Kalou vraagt om il revanche.Ik dacht even dat ik de Feyenoord-krant onder ogen had, maar deze aanspo ring voor een kruistocht naar het Abe Lenstra Stadion stond wel degelijk in het Leidsch Dag blad. Het betrof het chapeau (de bovenkop) van een stuk getiteld: 'Feyenoord getergd haar Heeren veen voor bekerkraker'. Deze voorbeschouwing in de krant van woensdag was van de hand van Marcel van der Kraan van het Rotterdams Dagblad. Hoe komt dat dan in het Leidsch Dagblad?, zult u zich afvragen. Dat gaat zo: het RD én het LD werken samen binnen een ver band van regionale dagbladen (de GPD) en kunnen van elkaar artikelen overnemen. Van der Kraan ken ik persoon lijk vrij goed en hoewel hij voor zijn krant al een eeuwigheid Feyenoord 'doet' heb ik hem zel den op hinderlijke partijdigheid betrapt. Maar van de week ge droeg Van der Kraan zich als een clubgrensrechter die zijn vlag omhoog steekt, terwijl er in de verste verte geen sprake is van buitenspel. De schorsing van vier wedstrij den van Bonaventura Kalou (inmiddels teruggebracht tot drie) ligt Van der Kraan zwaar op de maag. Hij vindt de straf veel te zwaar en is bang dat de absentie van de rechtsbuiten uit Ivoorkust Feyenoord de titel gaat kosten. Kalou trapte in de competitiewedtrijd tegen Hee renveen na, maar volgens Van der Kraan is het niet de schuld van de speler zelf dat hij daar door buitenspel komt te staan, maar van Foppe de Haan. De trainer van Heeren veen is zo onsportief geweest om Kalou niet te matsen met een verkla ring dat er niets aan de hand is geweest. Met een luid gekraak braken mijn beide klompen. De strek king van het stuk van Van der Kraan was dat een mooie voet baller als Kalou omwille van het vermaak op de velden de hand boven het hoofd moet worden gehouden. Bovendien zou Feye- noords doorgaans brave rechts buiten tegenstander Anthony Lurling niet eens hebben ge raakt. Nou en? Met zijn verkeer- Feyenoord moet de schade verhalen op Kalou de been (waarmee hij 's och tends kennelijk uit bed was ge stapt) maaide Kalou tegen Hee renveen smerig naar achteren. Zou zoiets in een duel om de bal zijn gebeurd dan was het al rood waard geweest. Nu ging het om natrappen en daar staat terecht een straf van vier wed strijden op. Erger nog dan de gekleurde tekst van de vooruitblik naar Heeren- veen-Feyenoord vond ik dat bo- venkopje. Het zal niet zo zijn bedoeld, maar ik las: 'Feyenoor- ders uit alle windstreken ver enigt u en trekt naar Heeren- veen om het grote onrecht dat uw club dadr is aangedaan te wreken.' Woensdagavond belde ik met mijn vader die aan het klussen was in het buitenhuisje van onze familie in Friesland. Toen hij vertelde dat hij van de mist geen hand voor ogen zag vreesde ik voor het Abe Lenstra Stadion. Niet opgemerkt door de politiecamera's zou het tuig on der de Feyenoord-fans vrij spel hebben. Het schijnt allemaal te zijn meegevallen in het Heeren- veense haagje, maar dat kwam natuurlijk omdat er al na vijf entwintig minuten werd afge floten. Uit eigen ondervinding weet ik dat de militante leeghoofden die de dienst uitmaken in Het Le gioen maar een klein zetje nodig hebben om over de schreef te gaan. In mijn Feyenoord-jaren bij de Volkskrant, toen ik de club van Marcel van der Kraan in binnen- en buitenland volg de, begon klaagzanger Gerard Cox in zijn hoekje in de Feye noord-krant tegen mij uit te va ren. Deze melige nar van pinda- boer Duyvis jammerde keer op keer dat de Volkskrant, geves tigd in Amsterdam en dus een Ajax-bode, met Jaap Visser de ergste Feyenoord-hater ooit op zijn club had gezet. Het gevolg dreigbrieven en scheldtelefoon- tjes. Om een brief met de strek king: zoals de spelers van het Nederlands elftal in 1974 jouw chef Ben de Graaf in het zwem bad flikkerden, zouden de Feye- noorders jou eens te water moe ten laten, kon ik wel lachen. Maar van het telefoontje: Jaap Visser moet het niet wagen zon dag naar De Kuip te komen. We weten hoe hij er uitziet. Als hij komt is hij zijn leven niet zeker, moest ik toch wel even slikken. Ik ben trouwens wel gegaan die zondag. Het alarm was gelukkig loos. Ik geef toe dat ik een kritisch volger vart Feyenoord was. Maar ik heb het beroepsvoetbal altijd kritisch benaderd en zal dat ook blijven doen. Om de simpele re den dat profvoetballers bestaan bij de gratie van het publiek Dat verplicht hen om op het veld amusement te brengen. Bovendien mag je van miljoe nenverdieners verlangen dat zij zich elke wedstrijd volkomen uitputten en zich fatsoenlijk ge dragen. Als Bonaventura Kalou op de dag van Heerenveen-uit de pest in zijn lijf voelt dan moet hij trainer Bert van Mar wijk om een dag onbetaald ver lof vragen. Gaat hij toch aan het werk en verzaakt hij door na te trappen dan mag hij blij zijn met alleen maar een schorsing. Mocht Feyenoord inderdaad geen kampioen worden dan zou het de schade moeten verhalen op Kalou.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 35