NOOR IP* tP Toerisme su, VAN MAK HANZETIJD EIERLEEFT SLOOM Skiën tot in mei LAMMETJE TOT DODELIJK MONSTER TERDAG 17 FEBRUARI 2001 Noorwegen Wie wil overnachten in houten hotels met uitzicht over fjorden en watervallen of wenst te dineren bij het haardvuur kan in Noorwegen terecht bij het samenwer kingsverband De Historiske Hotelier. In deze coöpera tie verenigden zich 34 hotels die zijn gebouwd in de periode 1690-1939. De historische restaurants wer ken samen in De Historiske Spisesteder. Meer informatie over beide ketens: telefoon (0900) 899.11.70. Internet: www.noorsverkeersbureau.nl I (s 15 4-4 kbe ,e week vond een Nederlandse rsporter de dood nadat hij een lawine was overvallen. Hij elaas niet de laatste zijn. Die onschuldige witte helling bij een verkeerde inschatting dg ers een gruwelijk monster blij- Lawinekunde is onmisbaar wie de veilige pistes wil verla- '5. Haar welke Nederlander be- RC' rt daarover? litgestrekte, witte helling. Maag- Onbereden, geen sporen, geen ƒ1 ien, niets! Helemaal alleen voor l rer weg van de skipistes vol toe- 5 fe i die in lange rijen wachten voor i. Rust, ruimte. Jij die de eerste :n mag trekken. Het einde, daad, soms is het letterlijk het want diezelfde, maagdelijke gg iw kan zeer, zeer verraderlijk iefst 150 mensen vinden jaar- Ie dood in een lawine in de Al kaak de oorzaak van menselijk door overschatting of het ne- van een verkeerde beslissing. Al- d in Oostenrijk waren er vorig 8 ongevallen, waarbij 260 men- etrokken waren. Daarbij vielen leva wonden, 139 mensen werden ibe,lven onder de sneeuw en 39 Nil en overleden. Dat velen zichzelf iblemen brengen door over- v ting, staat daarbij vast. 1 igen eind november acht Duit- i het Oostenrijkse Obergurgl op pistes die gesloten waren. :ht, skileraren in opleiding, ne- len de lawinewaarschuwing, de en liften en oranje waarschu- 3 lichten, omdat ze dachten vol- le ervaring te hebben. Ze ver akten een lawine, waardoor er iet ongeluk niet na konden ver- 1 vanuit de groep speelt hierbij as Jeroen Offermans van het lovense Alpintreff (Berg- en ski- De zeven Hanzesteden langs de IJssel laten deze zomer het verleden herleven. Acteurs, die per schip over de rivier rei zen, geven tachtig openluchtvoorstel lingen in de stijl van de laatmiddel eeuwse Commedia dell'arte. Snelle kos tuumwisselingen, veel vaart, humor en een knipoog naar het heden moeten voor spektakel zorgen. De organisato ren tuigen deze 'Dukatenkoorts, oftewel de wonderbaarlijke reis van Arlecchino' op met meerdaagse arrangementen. De vele middeleeuwse monumenten in Doesburg, Zutphen, Deventer, Hattem, Kampen, Zwolle en Hasselt figureren als decor. In het handelsverbond de Hanze werkten tussen ruwweg 1100 en 1500 een groot aantal steden in het Noord- zee- en Oostzeegebied nauw samen. Zestig ervan, waaronder twintig Neder landse, worden op smakelijke wijze voorgeschoteld in het 'Internationaal Hanzekookboek', dat in de loop van dit jaar verschijnt. Naast honderden recep ten staan er ook stedenportretjes en we tenswaardigheden in. In de Hanzetijd ging de voorkeur uit naar gerechten met sterke smaken. De koks waren niet zuinig met pas ontdekte specerijen als kaneel, gember, foelie, kruidnagel en peper. Op het menu ston den vooral gevogelte, varkensvlees en wild. Zuidvruchtert waren een delicates se, maar voor groenten haalden de mid deleeuwers de neus op. Populaire nage rechten waren zoetigheden als koek, taart en suikerwerk. Ook Hollandse ka zen werden gewaardeerd. In de Hanze steden langs de IJssel gunnen 24 restau rants nog steeds een kijkje in deze spe ciale keuken. Op het menu staan ge rechten als parelhoen met pepers, stok visrolletjes met luxe sauzen, nonnen- scheetjes, hete bliksem, raasdonders met speksaus, rattenstaartjes en soe penbrij met krenten. Het smaakt lekker der dan de naam soms doet vermoeden. De recepten zijn aangepast aan de hui dige smaak. Meer informatie: telefoon (0570) 61.52.77. Haarlem Ook dit jaar begeleiden VW-gidsen wandelingen in de binnenstad van Haarlem in combinatie met een be zoek aan vijf restaurants waar de deelnemers een ge recht krijgen voorgeschoteld. Het arrangement kost 99 gulden per persoon. De wandelingen (van 12.00 tot 17.30 uur) zijn gepland op 4 maart, 1 april, 5 mei, 2 juni, 2 september, 7 oktober, 27 oktober en 17 no vember. Meer informatie: telefoon (023) 571.22.62. Wolf In het Nationaal Natuurhistorisch Museum in Leiden is tot en met 16 april een overzichtstentoonstelling te zien van het oeuvre van Joseph Wolf. Wolf wordt gezien als de belangrijkste vernieuwer van dierillustraties in de 19de eeuw. Het museum is dagelijks geopend van 10 tot 18 uur behalve op maandag. Kogge Bij het Scheepvaartmuseum aan het Kattenburger plein in Amsterdam ligt tot en met 10 april 'De Kogge', een replica van een middeleeuws schip uit 1336. Be langstellenden kunnen het schip zowel boven- als be- nedendeks bekijken. Het schip vervangt tijdelijk het VOC-schip Amsterdam dat voor groot onderhoud in Den Helder in het dok ligt. Schepen als 'De Kogge' werden in de 13de en 14de eeuw gebruikt door reders en kooplieden uit de zogeheten Hanzesteden zoals Kampen, Zwolle en Deventer. Het Scheepvaartmuse um is geopend van dinsdag tot en met zondag van 10 tot 17 uur. Mambo Louisiana De Amerikaanse staat Louisiana heeft zich aangeslo ten bij Deep South USA. Dit is een informatiebureau voor de zuidelijke staten Tennessee en Mississippi. Reizigers kunnen gratis een informatiepakket krijgen over Louisiana met New Orleans als grote attractie. Meer informatie: telefoon (030) 692.53.53. E-mail deepsouth@targettravel.nl Reisplanner Sinds kort is het mogelijk om via de KLM-website www.klm.nl overnachtingen te boeken voor in totaal 35.000 hotels. Het boekingsprogramma is bereikbaar via de 'button' 'Reisplanner'. De klant vult bij een boe king enkele persoonlijke gegevens in en vermeldt het creditcardnummer als boekingsgarantie. Het is de be doeling dat de klant via e-mail een bevestiging krijgt. De betaling van de overnachting(en) moet bij het hotel plaatsvinden. De service is alleen beschikbaar in de Engelse taal. Maar volgens een KLM-woordvoerder zul len Nederlands, Frans, Duits, Spaans en Italiaans spoedig volgen. In Artis laatst nog even speciaal bij de reuzenschildpadden langs gegaan. Deed ik nooit eerder. Ik vond het nogal slome beesten. Weinig aan. Maar sinds het januarinummer van 'Artis', het magazine dat door de Amsterdamse dierentuin zes keer per jaar aan abonnementhouders wordt toegestuurd, kijk ik plotse ling anders tegen die dieren aan. Dat komt door het berichtje waarin wordt gemeld, dat ze zijn gewogen. Met de heren ging het uitstekend. Dank u. De zwaarste - door tien man op de weegschaal geplempt - was in vier jaar 34 kilo aangekomen en woog nu 234 kilogram; de lichtste kwam 20 kilo bij en liet de wijzer stilstaan op 169,5 kilo. Met het vrouwtje ging het helaas een stuk minder. Woog ze in 1996 nog 82,5 kilo, nu was dat 81 kilo. Komt door beide man nen die het arme wicht voortdurend achterna jagen. Ze willen met haar naar bed, maar daar heeft de gepantserde schone geen z trek in. Ze vindt haar belagers veel te groot en vlucht voortdurend het water 2 in. Waar ze niet kan eten. o Ook een manier om aan liefde te sterven. z Overigens kijkt Artis momenteel rond of er in andere dierentuinen misschien een wat forser geschapen dame o beschikbaar is. Afgelopen zomer kozen 120.000 Nederlanders voor Noorwegen als vakantiebestemming. Aanzienlijk meer dan in de winter als slechts 10.000 landgenoten naar het noorden trekken. Merkwaardig, want ook in die periode is Noorwegen met al zijn skipistes en langlaufsporen een aantrekkelijk land. Zeker als het bezoek in april plaatsvindt of zelfs in mei. Nergens immers duurt het skiseizoen zo lang. 4 mei wintersporten? De po- üre Alpenlanden schieten a 3 dat betreft te kort. Maar in rvvegen zijn er ook in die ng nd nog veel mogelijkheden. Bartelds, woordvoerder tiet in Amsterdam gevestig- P^Joors Verkeersbureau Bene- ,Van december tot februari R het er erg koud en donker Maart en april zijn eigen- Ie beste maanden. Er ligt gegarandeerd veel sneeuw, vordt steeds langer licht en sniet zo koud." er skiën wordt in Scandina- I leel iets anders verstaan in de Alpen. Naar Frankrijk, IR! tenrijk en Zwitserland ga je een groot deel voor de lol; R Noorwegen ga je voor wei- inders dan voor de sport, wintersportvakantie daar kent skiën, een sauna ne en je ontspannen in een fortabel en ruim vakantie- e. Bartelds: „Er zijn over dgemeen ook meer off-pis- igelijkheden dan in de Al- Er is geen lawinegevaar." ju haast denken dat Noor- -f in een ideaal wintersport ers. Maar Bartelds geeft toe irook nadelen zijn. „Met e a indering van Hemsedal is b|i Noorwegen minder vertier in de Alpen. Skihuur en issen zijn relatief goed- maar het prijsniveau van iven ligt wat hoger. Verder omvang van een gebied ysil voor Alpen-begrippen iescheiden middenmaat- lis het grootste aaneenge- n skigebied van Scandina- 5 Liften (waarvan 20 sle- ontsluiten 63 skipistes jen totale lengte van 73 ki- ter (18 kilometer 'zwart'), n twee snowboardparken lalfpipe. Opvallend is dat 1,1 ten op woensdag en zater- m d vanaf 's ochtends 7.00 "werken'. -l er zijn meer aardige win- Su ortbestemmingen in 2dg wegen zoals Hemsedal, -39 /29i 3w Geilo, Lillehamer Ski Resorts en de Peer Gynt Skiregio. Hemse dal ('De Scandinavische Alpen') ligt zo'n 220 kilometer bij Oslo vandaan en wordt gezien als de 'hipste' wintersportlocatie van Noorwegen. Er zijn veel moge lijkheden voor off-piste, snow board (vooral dankzij een 600 meter groot snowboardpark met halfpipes) ijsvissen, ijs- klimmen en sneeuwscootersa fari. In Hemsedal zijn 17 skilif ten (12 slepers). Van de 32 pis ten behoren er 7 tot de zwaar ste categorie. De langste afda ling is 4 kilometer. Bereikbaar Geilo ligt 240 kilometer van Os lo en is een familiebestemming. Het is gemakkelijk bereikaar want het ligt aan de spoorlijn Oslo-Bergen. Er is een verlichte curling- en schaatsbaan. De 35 skipistes zijn samen 28 kilome ter lang (zes zwarte pistes) en er zijn 18 liften (vier stoeltjesliften) De langste afdaling is slechts twee kilometer lang. De skige bieden Hafjell, Kvitfjel, Skei en Gala Lillehammer vormen sa men Lillehammer Ski Resorts. Olympische ski-afdalingen zijn mogelijk in Hafjell en Kvitfjell (in 1994 waren hier de Olympi sche Winterspelen). Het gebied is vooral geschikt voor degenen die de wintersport willen com bineren met culturele uitstap jes. Langlaufers kunnen op eén kwartier reizen van Lilleham mer terecht in Sjusjoen/Nord- seter. Daar hebben de loipes een totale lengte van 350 kilo meter. De plaatsen Espedalen, Fefor en G&lè ten slotte behoren tot de Peer Gynt Skiregio. Er zijn 10 liften, waarvan 9 slepers. Van de in totaal 20 kilometer aan skipistes is 1 kilometer zwart. In dit gebied ligt het grootste aan eengesloten langlaufgebied van Noorwegen. Het is 630 kilome ter lang. Een 31-daagse rondreis door Nepal, een 14-daagse rondreis door Zuid-Frankrijk (waarbij de deelnemers in de Gorges du Verdon klimmen, wandelen en fietsen) alsmede gletsjer-reizen in het Mont Blanc-gebied. Zie daar een greep uit de trips die zijn opgenomen in het 'Pittige Reizen'-programma van reisorganisatie Mambo Outdoor Travel. Informatie: Oad Reizen verzorgt tot 1 april met de Deense luchtvaartmaatschappij Cimber Air vliegreizen vanuit Nederland naar de Noorse plaats Fagernes. Vanaf het vliegveld zijn er bus transfers naar onder meer Geilo, Al en Hemse dal. Er zijn ook arrangementen via de luchtha ven Oslo Gardermoen naar accommodatie in onder meer Trysil en Lillehammer. Een 8-daa|- se vliegreis met huur van bungalow is er vanaf 619 gulden per persoon. De Jong Intra Vakanties heeft een 6-daagse reis met de eigen auto naar Lillehammer met hotelverblijf vanaf 683 gulden per persoon (op basis van een 2-persoonska- mer). Color Line verzorgt dagelijks een afvaart vanuit Kiel naar Oslo en terug. Meer informatie: Noors Verkeersbureau Bene lux: 0900-899.11.70 (fax: 020-679 88 86) en inter net: www.visitnorway.com temet) en van de weersvoorspellin gen. Vooral de weersvoorspellingen zijn van groot belang, omdat sneeuwval, wind en temperatuur de belangrijkste factoren zijn bij de vorming van een lawine-gevaarlijk gebied. Lange pe riodes van sneeuw, afgewisseld door lange periodes van zon zijn bijvoor beeld gunstig. De zon smelt de sneeuw deels, waardoor deze (meer water) zwaarder wordt en zich beter zet. Zeker als er 's nachts weer vorst overheen gaat. Te veel zon kan het sneeuwdek echter ook te nat maken, waardoor deze zwaar wordt en van de helling begint te glijden. Is het aan de andere kant te koud, dan zet de sneeuw zich niet. De wind op zijn beurt bepaalt de hel ling waarop geskied kan worden. Komt deze uit het westen, dan blaast die de losse sneeuw over een bergtop naar de oosthelling. Hier komt dus een grote ophoping van losse sneeuw, die bij belasting naar bene den kan komen. Het inschatten van lawinegevaar blijft een kwestie van het interpreteren van het weerbericht, het nader bekijken van de reeds gevallen sneeuw en het luisteren naar de ervaringen van ski ers die al langer in het gebied zijn. Maar met de juiste kennis van deze gegevens, kan de kans op ongelukken teruggebracht worden tot slechts een paar procènt. JOHNKRAUENBRINK' Alpintreff Berg Ski Sport organiseert op 10 maart een Basiscursus Lawines Vei ligheid. Kosten: 95 gulden, (telefoon 040.290.33.25). De Nederlandse Klim- en Bergsport Vereniging organiseert berg sportcursussen gericht op klimmen en wandelen. Deze cursus duurt een week. Prijs vanaf 800 gulden, (telefoon 0348.40.95.21). Meer informatie: telefoon (020) 471.33.51. Internet: www.niambo.nl sport-organisatie) vaak een belangrij ke rol. „Op de laatste dag van de va kantie bijvoorbeeld, wil iedereen toch nog even gaan skiën, zelfs als er een lawinewaarschuwing geldt. Binnen de groep slepen ze elkaar dan mee, met alle gevolgen van dien." Een andere veel gemaakte fout is off- piste (buiten de pistes) gaan skiën in de mooie poedersneeuw achter een bergkam. Deze sneeuw is door de wind vaak achter de kam geblazen en is te koud en te beschadigd om zich goed te zetten. Skiën in zo'n gebied leidt onherroepelijk tot een lawine. Boerenverstand Probleem is dat iedereen die de Al pen in wil, de Alpen in kan. Controle op vaardigheden en gebiedskennis is onmogelijk. In plaats daarvan wordt een beroep gedaan op het boerenver stand. Je brengt immers niet alleen jezelf in gevaar, maar ook anderen. Wie bijvoorbeeld boven aan een berg een lawine veroorzaakt, kan daarmee wandelaars halverwege de berg in le vensgevaar brengen. Wie weg wil van de overbevolkte pis tes en zelfstandig off-piste wil skiën, wil klimmen of lange wandeltochten wil maken, doet er dus goed aan om zich te verdiepen in de lawinegeva ren. „Tochtenplanning is in de winter zelfs noodzaak om te overleven", vindt Martijn Schell, winter berg- sportgids en cursusleider 'Lawines en Veiligheid' bij Alpintreff. Die voorbe reiding begint al thuis met het lezen van gidsjes over en het kopen van een goede kaart van het gebied en het volgen van het lawinebericht (via in- In de Alpen vinden elk jaar zo'n 150 mensen de dood door een lawine, foto gpd

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 29