De geneeskracht van de filosofie 4 Boeken Gedichten tegen onbescheidenheid Hoe een asielzoeker zich moet gedragen 1? Bij derde Gilstrap hou je geen nagels over DAG 17 FEBRUARI 2001 ers zijn gedwongen on- iden de interesse van het op te eisen. Tenslotte ze de wereld iets geven üemand om gevraagd 'och zijn er auteurs die [bescheiden worden ge- Het twijfelachtige com- achtervolgt in ieder ge- em van POËZIE RECENSIE HANS WARREN n 1960-1997' door Willem van Uitg Querido. Prijs: 65,- lëzie is |d. Hij scherp van de icht je als egenover komt te staan, ikele menselijke inspan- immers opgewassen te- lot, tegen de tijd. In een vroege gedichten gaf hij lang aan die overtui- edichten als Teder huis een noodwoning' waar onder meer schrijft dat ers niet in de slaapka- de kelder worden geno- vant daar stonden kof- ;pakt voor ons eenmaal Dergelijke inzichten steeds herhaald. 'Wij )ijna weer weg' heet een rers over ons kortstondi- lan. las verschenen bundel ten 1960-1997 bevat een verzicht van Van Toorns he productie. Ook in dit lat het rustig toe, al zijn it wilde collages en min- leerste uitingen van en- nt. De beste poëzie is te in Herhaalde wandeling jedichten tot 1975 bevat m kraai bij Siena (1979). lijkt het of geleidelijk de restjes onbescheiden- irdwijnen. Er is weinig neer te ontdekken. Veel latere werken klinken :eld en moeizaam. Hij ch zelfs aan het proza- het ergst denkbare teoefend door schrijvers ui zijn voor een verhaal geconcentreerd genoeg ëzie. "jdcig is er een andere Van 1 De man die zich in meer in gedicht realiseert: t je het beseft/ zijn wij al bewogen/ coulissen in en weg.' Maar eveneens een man die zich niet op voorhand laat ontmoedigen en zich gezapig bij alles neerlegt. Integendeel, hij heeft al vroeg onderkend dat in sommige omstandigheden de mens minstens even veel kan verwoesten als de tijd. In 'Drenthe', net als het hierbij af gedrukte 'Auto' behorend tot zijn oudste gedichten, schetst hij het leven op het platteland: 'Dezen rapen nog stenen,/ le zend met oude vingers/ in de breuktekeningen de heldere taal van regen/ witte beten van winter.' Maar in beide ge dichten wordt de idylle van het ou de door de op dringerigheid van het moderne be dreigd: 'heimelijk sluipt iedere nacht/ de honger van de stad een stap nader.' Op dit thema wordt later veel gevarieerd. Alles is mooi, 'totdat de auto komt: een kalme man,/ kijk- toestel en meet stokken uitgezet,/ vervangt ons rap door een be stemmingsplan.' Het is dan tóch de taal die enige verlich ting moet bieden. 'Laat hieruit weg wat lelijk/ werd. Disco. De tapijthal. Doodvencave'd*ie boomgaarden', luidt een po ging de barre realiteit te bezwe ren. De aantasting van het landschap, de verwoesting van de natuur, de opmars van de plannenmakers: dingen die zelfs deze bedaarde dichter woedend maken. Poëzie als be scheiden wapen tegen de op perste vorm van onbescheiden heid. Auto De auto scheidt wegen af uit zijn achtereindtalloze meters landschap verteerd tot verleden, verbruikt asfalt, uitlaatgas. Meedogenloos, achter glas, zien wij de kijkende levens van boeren met zondags gesteven gebaren, van koeien, van gras groene graasdorpen één tel lang bestaan en dan bijt de snelheid hen tot op het been kaal en zij glijden als lijken bleek van het netvlies. Luid braakt de uitlaat hen uit. Gefrustreerd? Lees Seneca. Liefdesverdriet? Lees Scho penhauer. Problemen met het imago? Socrates! Op de omslag van 'De troost van de filosofie' van Alain de Bot ton staan zes verschillende potjes met pillen. De bood schap is duidelijk en uitdagend: voor elke geestelijke kwelling is er wel een filosoof die ons met zijn woorden uit de put helpt. FILOSOFIE RECENSIE NICO DE BOER 'De troost van de filosofie' door Alain de Botton. Uitgeverij Atlas. Prijs: 39,90. Filosofie is in de mode. Zelden waren boeken, tijdschriften en tv-programma's over het men selijk denken, over de menselij ke geest, zo in trek als tegen woordig. In een tijd van ontker kelijking, waarin de bodem on der oude en vertrouwde zeker heden is weggevallen, blijft de mens zoeken naar de 'zin van het bestaan', naar het hoe en waarom, naar 'de waarheid', naar zijn waarheid. Het religi eus besef blijft bestaan, er wordt alleen een andere invul ling aan gegeven. En de media spelen daar handig op in. Neem het boek van De Botton dat hier in korte tijd al vijf drukken beleefde. Kan de belangstelling voor filosofie (en zijn vermeende helende werking) beter wor den uitgedrukt? De Botton (1969) is een eigengereide, ori ginele en erudiete au- teur. Deze Engelse hFjl 'wonderboy', Zwitser van geboorte, is een I— jonge schrijver die ons al eerder op speelse en geestige wijze deelgenoot maakte van de 'levenslessen' die hij zelf putte uit Prousts ro- Rloin de Botton De 'troost var» de j filosofie man A la recherche du temps perdu. Prousts meesterwerk sa mengevat en verpakt als een praktische gids voor het leven. Dezelfde ontwape nende aanpak heeft hij nu min of meer losge laten op de filosofie, zonder in vakjargon te vervallen of de zaken al te zeer te versimpe len (want 2500 jaar westerse filosofie vat je niet even samen in een notendop). Hij laat overtuigend zien dat veel van het gedachtegoed van grote denkers als Plato (die zijn legendarische meester Socrates onsterfelijk maakte), Epicurus, Seneca, Montaigne, Schopen hauer en Nietzsche niet of nau welijks nog aan frisheid heeft ingeboet. We kunnen nog altijd lering trekken uit hun woorden eh soms, ja soms bieden ze in derdaad troost, al was het maar voor het moment dat je een van hun troostende gedachten of ideeën leest. Dat filosofie troost kan bie den aan welke geestelijke kwaal dan ook, is trouwens niet nieuw, het idee is zelfs stokoud. Het voert terug tot vijf eeuwen voor onze jaartelling, naar de tijd van de Romeinse wijsgeer en staatsman Boëthius die be roemd werd met zijn Consola tion philosophiae (troost der fi losofie). De Botton treedt met zijn filosofische zelfhulpboek nu in zijn voetsporen, zij het in populistische vorm. Bij elk geestelijk ongemak heeft De Botton een tip paraat in de vorm van een 'geneeskrachtig' citaat van een klassiek denker. En dat de somberste denkers soms de opwekkendste kunnen zijn, blijkt uit een citaat van Schopenhauer over de 'aange boren dwaling dat wij zouden bestaan om gelukkig te zijn': "Wat de jeugd verstoort en on gelukkig maakt is de jacht op geluk, in de vaste veronderstel ling dat het in het leven gevon den moet worden. Daaruit komt voortdurend valse hoop en ontevredenheid voort.' THRILLER RECENSIE Bobby en Susan Martin uit Dag van afrekening. Om hun ver driet over miskramen en de doodgeboren baby Steven te vergeten, gaan de Martins kam peren in een natuurgebied. Een plek die ook is uitgekozen door crimineel Jacob en zijn achter lijke broer Samuel Stanns om in opdracht van drugsbaas Logan de tweejarige Justin gevangen te houden tot zijn stiefvader William en moeder April hun schuld aan de dealer hebben afgelost. Bobby doodt Jacob, de Martins nemen Justin mee en de emotioneel geschokte Susan ontfermt zich over de, volgens haar door god gezonden, nieu we Steven. De FBI verdenkt de Martins, zonder nog te weten welke rol zij in het pandemoni um spelen. Logan, drugsbaron Ortega, April en Samuel zoeken het kind, de Martins, elkaar, geld en proberen uit handen van de politie te blijven. Er wordt geschoten, gevochten, gehuild, geleden, liefgehad. En dat allemaal binnen 24 uur. Je houdt geen nagels meer ARNO RUITENBEEK 'Dag van afrekening' door John Gilstrap. Uitgeverij De Boekerij. Prijs: 36,50. Dag van afrekening is John Gil- straps derde thriller in het Ne derlandse taalgebied. Een bloedstollend avontuur, dat nóg weer beter is dan de vorige Tot elke prijs en smeekt om ver filming. Weer speelt een kind een hoofdrol. Vier jaar geleden kwam de Amerikaan met Nathans vlucht, waaruit weliswaar bleek dat Gil strap het schrijven onder de knie had, maar te veel gokte op instantsucces. Het simpele ver haal over een twaalfjarig jonge tje dat een stelletje dombo's van volwassenen vooruit moest blijven werd echter een jaar la ter gevolgd door Tot elke prijs. En dat was zo'n spannende roman als waarvan er hooguit drie per jaar verschijnen. De belevenissen van het gezin Do novan, dat buiten zijn schuld in levensbedreigende problemen geraakt, herkennen we deels in de sores van het kinderloze stel Wie ben je? En hoe is je verhouding met je leefomgeving: partners, vrienden, collega's op het werk? Het zijn vragen waar iedereen wel eens op stuit. Vind daar maar eens een bevredigend antwoord op. Het pas verschenen 'Wie ben je' (Elmar, 44,50) met als ondertitel 'gereedschap voor zelfontdekking' biedt hulp. Op 101 verschillende manieren kan de eigen persoonlijkheid worden uitgetest. Er passeert heel wat oosterse filosofie (die overigens buitengewoon toegankelijk wordt gepresenteerd) en psychologie, maar er staan ook tal van praktische testjes in over ruimtelijk inzicht, redeneerkunst en analyseervermogen. Een boek waarin je niet snel - misschien wel nooit - uitgebladerd en uitgelezen raakt. FOTO UIT BESPROKEN BOEK 1. (3) Harry Mulisch, Siegfried, Bezige Bij, 39,90 2. (1) Vonne van der Meer, De avondboot Contact, 32,90 3. (-) Ronald Giphart, Ik ook van jou Nijgh van Ditmar, 25,00 4. (4) Mensje van Keulen, De gelukkige Contact, 39,90 5. (8) John Grisham, De Erfpachters A.W. Bruna, 39,90 6. (2) Séndor M&rai, Gloed Wereldbibliotheek, 29,90 7. (5) Jan Siebelink, Engelen van het duister Meulenhoff, 49,50 8. (6) Arthur Golden, Dagboek van een Geisha Anthos, 25,00 9. (7) Varlam Sjalamov, Berichten uit Kolyma De Bezige Bij, 125,00 10. (9) Nicci French, Het geheugenspel Ambo/Antnos, 25,00 1. (10) Allen Carr, Het kleine boekje van En nu: afvallen De Boekerij, 7,50 2. (-) Mauritsde Brauw, De wachtlijst en andere gezondheidszorgen van Oorschot, 19,90 3. (-) Stephen R. Covey, De zeven eigenschappen van effectief leiderschap Contact, 49,90 4. (-) Paulo Coelho, De alchemist Arbeiderspers, 19,90 5. (3) Daniel Ofman, De kernkwaliteiten van hetenneagram Scriptum, 29,90 6. (-) Nieneke Lamme, Thuis boetseren Cantecleer, 49,90 7. (-) Addo Stuur, Internet en E-mail voor senioren Visual steps, 49,95 8. (-) Geert Mak, Een kleine geschiedenis van Amsterdam Contact, 25,00 9. (-) Stephen R. Covey, Prioriteiten Contact, 55,00 10. (-) Dalai Lama Howard Cutler, De kunst van het geluk Muntinga, 16,00 De boekentoptien wordt wekelijks samengesteld op basis van verkoopcijfers van de boekhandels De Vries in Haarlem en Kooyker Ginsberg in Leiden. Fitil, ROMAN RECENSIE HANS WARREN raai met de zes vingers' door Uitgeverij De Geus. Prijs: 39,65 de hoofdpersoon van e Alias' roman De gene- t de zes vingers, wil haar indse werkgevers verras- t een maaltijd. Zelfs de m het lekkerste gerecht vaderland, verse scha- r, wekt weerzin bij hen u je alsjeblieft de deksel pan willen doen?' Zij ze gebruikt. Verwijzingen naar gen. Goed dat nu eens verteld allerlei gewoonten en gerechten wordt hoe de gastheren zich bevestigen dat het boek inder- opstellen. Overigens is dit on- daad in Somalië speelt. Het eer- derwerp geen hoofdzaak in de ste gedeelte tenminste. In het roman. De schrijfster hoopt een tweede deel moet de gevluchte universeler thema aan de orde familie Samater moeizaam te stellen dan de aanpassings- wennen aan Nederland. problemen van een naar Ne- Een land waar de gezinsleden derland gesmokkelde familie. maan niet over te halen om iven. De schrijfster be- vvel over die overtui- oejaacht: haar boek is zo ,n erpend geschreven dat je lit weten over Nasiib en ere leden van de naar ind gevluchte familie. die in 1998 debuteerde een meisje, is een uit afkomstige schrijfster, nneringen aan haar land komst hebben haar on- ld geïnspireerd bij het aan De generaal met de igers. Ze vermijdt het ee,hs angstvallig geografi- amen te vermelden. 'We lier bij een van de vier ken van ons continent, naar het oosten kun je de vage aanduiding die niet kunnen leven zo als ze willen. Zelfs rouwbeklag wordt als burengerucht aange merkt. Yasmine Alias schrijft schitterend en sarcastisch over de procedure die de asielzoekers moeten doorlopen. Het op vangcentrum vinden ze een gevangenis: 'Niets mocht en niets - kon. Het was ons ver boden om zelf eten te maken.' In een later stadium verschijnt mevrouw Jansen, een maatschappelijk werkster die het gezin gaat 'inburgeren'. Na dat ze een sigaret gerold heeft, brengt ze de deftige familie van de generaal de beginselen van de Hollandse beschaving bij. Hoe hoort men op de pot van de wc te zitten, is een van de onthutsende onderdelen. Er gaat bijna geen dag voorbij of er staat een politicus op om te vertellen dat asielzoekers zich als gasten horen te gedra- De generaal ink de zeff - 'vingers Een bedoeling die niet altijd even goed uit de verf komt. De generaal met de zes vingers is eerder door de sfeervolle details dan vanwege de grote lijnen geslaagd. Als je de typering van per sonages tenminste een detail mag noe men. Natuurlijk gaat de meeste aandacht uit naar de familie Sama ter, en dan vooral naar meneer en mevrouw. Hij is heel arm ge weest, door z'n zes vingers en z'n enorme ambities was hij een buitenbeentje. De man brengt het tot generaal en ver werft veel macht. Zij speelt voor dictator in huis, ze beveelt haar personeel op onbeschaamde wijze. Met enorm strategisch inzicht en een reeks valse trucs heeft ze de vorige mevrouw Sa- mater weten te verdrijven. Door haar charmes te gebruiken, krijgt ze alles van haar man ge daan. Op een kwade dag breekt in het land een opstand uit. De bevoorrechte positie van het gezin wordt bedreigd. 'En mijn goud?', is de grootste zorg van mevrouw. Ze verliest bijna alles wat ze heeft, ook twee zonen. Er rest de familie niets anders dan de vlucht. Na vele ontbe ringen komen ze in Nederland terecht. Vroeger waren ze be langrijk, nu zijn ze niets. Vader Samater heeft het zo moeilijk met de omschakeling dat hij zelfmoord pleegt. Zijn dochter Nasiib regelt de begrafenis, zo als zij alles in de nieuwe omge ving regelt. Deze jonge vrouw uit Somalië verovert een plaats in Nederland. Ze vindt een baan op een advocatenkantoor. Aan een van de advocaten ver telt ze het ontroerende verhaal van haar leven. En ze zorgt er voor dat ze hem, zoals een dochter van mevrouw Samater betaamt, seksueel domineert. 'Jullie zullen er met open ar men worden ontvangen', be looft de man die hen tegen fikse betaling naar Nederland loodst. Dat valt dus bitter tegen. Jaze ker, mevrouw Jansen staat altijd voor hen klaar. Maar dan met ongewenste lessen over de wet ten van spruitjeslucht en door zonwoning. jast door Nicola Barker (Bert 34,25). In de zomer van opfrist de 16-jarige Medve met Jlie naar een vervallen hotel op 'eur d bij de zuidkust van Devon. 'oorfeert er een Zuid-Afrikaanse hotel: de jonge La Roux. Hij op aan Medves familie en imer een onverwachte wen- Annissa door Chandra Doest -ci, 36,90). Annissa is de :hter in een Libanees gezin, iuriname trekt. Daar ontmoet zoon van een creoolse moe der en een blanke vader; het is liefde op het eerste gezicht. Maar als Annissa zwanger wordt, wordt ze door haar vader verstoten. Ik zie, ik zie wat jij niet ziet door Birgit Vanderbeke (De Geus, 24,90). Een jonge moeder besluit haar leven radi caal om te gooien en vertrekt met haar schoolgaande zoon, diens groene nijl paard en een kleine hond vanuit het grote Berlijn naar een dorpje in het zui den van Frankrijk. De parende geest door Geoffrey Miller (Contact, 69,90). Ooit bedacht Dar win dat de vaak bizarre paringsrituelen in het dierenrijk slechts bedoeld zijn om een partner te vinden en die te verlei den tot seks. De Amerikaanse psycho loog Geoffrey Miller onderzocht wat de ze theorie zou kunnen verklaren bij de' mens en kwam tot de verbijsterende conclusie: bijna alles. IBM en de Holocaust door Edwin Black (Kosmos-Z&K, 50,50). Het verhaal van een verbijsterend bondgenoot schap. De ponskaarttechnologie van IBM en haar dochteronderneming De- homag in Duitsland stelden Hitler in staat om van de jodenvervolging een systematisch proces te maken. Vrouwenkamp Ambarawa 6, samenge steld door Mariska Heijmans-van Brug gen (Bert Bakker, 49,50). Het bijhou den van een dagboek was in de Jappen kampen ten strengste verboden. Toch hebben velen het risico genomen. Op basis van een collectie dagboeken van Nederlandse gevangenen heeft een aan tal wetenschappers van het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie de serie 'De Japanse bezetting in dagboe ken' samengesteld. Eindeloos ijsberen of gegooi met asbakken en proppen papier - welke taferelen spe len zich af in de werkkamer van de schrijver? Deze rubriek geeft een inkijkje in het schrijfproces. In deel 29: thrillerschrijver René Appel (1945) van wie volgende week de thiller 'Zinloos geweld' verschijnt. „Ik schrijf heel snel. Als ik een beetje in het schrijfritme zit, haal ik zes, ze ven A-viertjes tekst per dag, zo'n tien boekpagina's. Ik heb dat tempo no dig. Onder het schrijven krijg je idee- eën. Je zit helemaal in het verhaal, in plaats van dat je er van achter je bu reaustoel tegenaan zit te kijken. Mijn vrouw is vaak verbaasd over die pro ductie. Ik loop nogal eens te ijsberen, zo tussen het schrijven door. Doe iets in de afwasmachine, pak een manda rijntje. Maar in je hoofd gaat het mentale schrijven gewoon door. Zegt ze: 'Dat jij vandaag überhaupt aan schrijven toekomt.' In een thriller moeten de feiten klop pen. Wanneer wordt een verdachte op het bureau verhoord? Zijn daar één of twee rechercheurs bij betrok ken? Wordt het verhoor op band op genomen? Zulke zaken moeten overeenkomen met de werkelijke gang van zaken op een politiebureau. Maar sommige dingen zet ik wel naar mijn hand. Een moordzaak wordt in de praktijk be handeld door een team van dertig rechercheurs. Dan raak je als lezer het spoor volledig bijster. Ik zet twee rechercheurs op een moord, plus nog een paar bijfiguren. That's it. Ik hou de onderzoeksperiode voor een nieuw boek zo kort moge lijk. Op de universiteit heb ik al een driedaagse onderzoeksbaan. Ik zit er niet op te wachten dat ook nog eens op grote schaal in mijn vrije tijd te doen. Bovendien: als je veel onderzoek doet, wil je dat ook in je boek uitbetaald zien. Dat krijgt de lezer op elke bladzij dan met allerlei kleine, irrelevante feitjes ingepeperd. Ik vind dat vervelende boeken. Te veel onderzoek beperkt de fanta sie. Ik denk dat het voor mij eerder een barrière dan een bron van inspiratie is. En soms blijkt je eigen fantasie toch te kloppen met de feiten. Dat zijn de mooiste momenten. Ik heb eens een crimineel opgevoerd die bij de apo theek zonder recept een of ander gif moest hebben. Hij legt een briefje van honderd op de toonbank. 'Is dit vol doende?' En daarna nog één, en nog één. Van een apothekersassistent hoorde ik dat hem dat ook weieens was overkomen." Ik begin mijn boeken met niet meer dan een vaag idee. Ik ken de persona ges en heb een potentieel conflict voor ogen, maar hoe dat vorm krijgt, escaleert - dat weet ik aan het begin absoluut niet. Vaak dient de oplos sing zich pas halverwege het boek aan. Je bent aan het fietsen en - plop! - ineens heb je het idee voor het eind. Soms komt dat idee ook helemaal niet. In twee boeken ben ik he lemaal vastgelopen. Dan laat ik het manuscript aan mijn vrouw en een redactrice van de uitgeverij lezen en heb ik het er met ze over. Een praatpaalfunctie, ja. Beide keren ben ik er vervolgens op eigen kracht weer uitgekomen. Ik zou het niet kunnen op brengen om mijn aanpak te veranderen. Vantevoren de intrige helemaal uitdenken, dat werkt niet. Dan krijg je personages van bordkarton. Ruth Rendell, mijn favoriete auteur, zegt daarover treffend: 'De plot moet voortkomen uit de personages, niet an dersom.' TEKST: MARTIN HENDRIKSMA FOTO: LEX VAN ROSSEN

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 25