'Ik ben geen leerbeest' Gesprek van de Dag f M tegen pest Weerbaarheidstraining helpt jongeren Borst en roken Wie van de drie Gymnastiekzaal in Oklahoma ZATERDAG 17 FEBRUARI 2001 152 Minister Borst van Volkgezondheid heeft de roker op alle fronten de oorlog verklaard. Na het verbod op tabaksre clame wil de D66-minister nu het gebruik van choleste rolverlagende medicijnen aan hardnekkige rokers ont zeggen. Althans Borst weigert de vergoeding voor deze medicijnen aan rokérs nog langer voor haar rekening te nemen. De verzekeraars dienen volgens Borst te contro leren wie wel of niet rookt. Het plan van de minister lijkt gelukkig al meteen in rook op te gaan. De Kamer is in meerderheid tegen evenals de verzekeraars en de huisartsen. De bezwaren zijn princi pieel en praktisch van aard. Dat roken ongezond is, weet inmiddels iedereen. Maar als nu rokers al een aparte be handeling (niet) krijgen, wordt de deur opengezet voor een nog veel selectievere gezondheidszorg. Want waar ligt de grens? Worden de gebruikers van alco holische consumpties en de eters van vet straks vogelvrij verklaard? En drugsverslaafden? Harde werkers? Sporten is gezond, maar de blessures van de vrijetijdsbeoefe- naars kosten de samenleving jaarlijks miljoenen guldens aan 'verzorging' en verzuim o,p het werk. En de gezonds- heidzorg is er voor de zieke burger, niet voor de gezonde. De huisartsen zeggen terecht zich in de spreekkamer niet de wet te laten voorschrijven. De reactie van één van hen is veelzeggend: „Ik bepaal wel wat het beste voor mijn patiënt is en niet mevrouw Borst." De verzekeraars beweren dat een waterdicht controlesysteem niet be staat en de maatregel dus onuitvoerbaar is. De manier waarop Borst als een soort 'oma van staat' de burger tegen zichzelf in bescherming wil nemen, is niet meer van deze tijd. Haar voorstel is bedoeld om mensen van het roken af te helpen en de kosten van de gezonds- heidszorg terug te dringen. Een goed initiatief maar een verkeerd middel. Nederlanders laten zich niet betuttelen en rokers gaan tegen beter weten in door met hun ver slaving. Nuttiger zou zijn om de behandeling van roken als verslaving nu eindelijk serieus ter hand te nemen. Opmerkelijk is dat het voorstel van Borst precies dezelf de dag in de publiciteit kwam als het boek 'Het Rookgor dijn' van Trouw-joumalist Joop Bouma. Daarin beweert de schrijver dat de tabakslobby met succes Nerderlandse politici heeft beïnvloed. Verder constateert hij dat ach tereenvolgende regeringen meer belangstelling hadden voor inkomsten uit accijnzen dan voor de gezondheid van de burger. Reden te meer om de roker nu niet in de kou te laten staan. Jffefevrêie Het gebeurde donderdagavond bij de aftiteling van Nova. U weet wel, als de luxaflex al bijna dicht is, het licht in de studio gedimd, maar het silhouet van de presentator nog te zien. Kees Driehuis was het. Kees deed iets geks. Terwijl de camera nog draaide in de half verduisterde studio stond hij op van zijn stoel en liep links het beeld uit. Tsjonge, dacht Wil, die heeft haast om thuis te komen. Maar Kees kwam even snel weer terug en ging weer op zijn plek zitten. Wil keek er niet stijgende verbazing naar. Was 'ie nou teruggestuurd door de regie? De vertoning was nog niet afgelopen. Kees leek weer aan stalten te maken om op te staan, hij kwam half omhoog, maar ging schielijk weer zitten. Ten slotte zat hij nog een tijdje strak naar de vloer links van zijn stoel te kijken. Alsof daar iets lag waar hij straks, in het donker, over vreesde te struikelen. En toen ging eindelijk het licht uit. En Wil bleef zich af vragen wat dit allemaal te betekenen had. Wil ziet Kees graag als presentator. Zowel hy Nova als bij Per seconde wijzer. Hij presenteert los uit de pols, kent z'n zaakjes en heeft altijd wel een vilein grapje in de ach terzak. Donderdagavond ging het allemaal wat minder. Eric Vilé had niets toe te voegen aan de affaire-Aalbers. Een repor tage over een woningbouwvereniging in Nieuwegein, die in 1995 zeer tegen de zin van de toenmalige staatsse cretaris Dick Tommei tweehonderd huizen had verkocht aan een projectontiuikkelaar - groot aangekondigd als re sultaat van een onderzoek van Nova en het Utrechts Nieuwsblad - wilde maar niet meer worden dan herkau wen van het verleden. De schijnbewegingen van Driehuis achter de luxaflex ble ven Wil eigenlijk nog het meest bij. Dat opstaaji en weer gaan zitten: het deed hem ergens aan denken. Opeens wist 'ie het: zo ging dat altijd aan het einde van Wie van de Drie, dat programma van Herman Emmink niet lachebekje Albert Mol in het panel. Dan zei Emmink: ,,Wil de echte Wil Buys nu opstaan", en dan stond er iemand anders op, om het panel op het ver keerde been te zetten. Dat was elke keer weer lachen voor het publiek in de studio. Was dat het? Liet Driehuis op verhulde wijze weten dat Wie van de Drie terugkomt op de buis en dat hij het gaat presenteren? 'tZou best kunnen. Dan hoeft Driehuis alleen maarte verhuizen naar de Avro. Zou die omroep meteen een goeie beurt maken bij de netcoördinator. wil buys De ovulatie- ofwel El SPRONGSLIP voorvi die een kind willen, i komst. Bovendien wa schuwt het slimme kl' stuk wanneer de men! in aantocht is. De uit staat beschreven inj ste editie van het Bri blad New ScientistA rikaanse multinationi ter and Gamble, diet en maandverbanden! ceert, heeft inmiddeli wereldwijd patent gei1 op het idee. Het prod steunt op het gebruik teractieve stoffen die slip zijn aangebracht kens verkleuren wann j menstruatie of ovulati breekt. Bij het nadere de ovulatieperiode vei een violette punt ope goudkleurige ondergn Twee andere indicate1 waarschuwen vier uui voren voor het begin v menstruatie. enselijh PRINSES CHRISTINA viert morgen haar 54ste verjaardag. Christina, de jongste zus van koningin Bea trix, kwam vorig jaar in het nieuws omdat ze een kerstcd uitbracht. Ook zong ze bij de ker kelijke inzegening van het huwelijk van Bern- hard jr. (de zoon van zus Margriet) en An nette Sekrève. De Limburgse punkband DE HEIDEROOSJES stelt back stagepasjes beschikbaar voor degene die een gouden tip geeft over de diefstal van hun tourbus in Waalwijk. Dat heeft Math Craenmehr, de manager van de band, don derdag gezegd. De diefstal werd dinsdag ontdekt door zanger Marco Roelofs en de andere bandleden. De Hei deroosjes verblijven op het moment in Waalwijk voor de opnames van hun nieuwe cd. Op hun website uit de groep haar ongenoegen over de diefstal van hun van teke ningen en een groot Heideroosjes-logo voorziene vervoer middel. „Mocht je toevallig deze grote bus zien rijden, laat het ons dan weten. Je mag de bestuurder ervan ook meteen op zijn smoel rammen", aldus Roelofs. En je kunt het ook niet bestrijd^ door op school af en toe een pi je te draaien. Pesten vraagt stru rele aandacht." Uyterlinde is ervan overtuigd d ke school minimaal één leerkie zou moeten benoemen die ziel cialiseert in het bestrijden van| gedrag. „Nu zie ik nog te vaakti het niet moet. Het ergste watje doen, is pester en slachtoffer bi j kaar roepen om het uit te prate l Ten eerste kijkt het slachtoffer i j angst voor represailles wel uiti waarheid te vertellen. Wat ook beurt, is dat een leerkracht beii partijen vraagt elkaar een hand geven en weer vriendjes te zij a werkt ook averechts. Een slachi zou juist eens goed boos moeti H worden om de belager vervolge j krachtdadig de rug te keren. Ai zal hij óf zij tot in lengte van da j slachtoffer blijven." achille prick voor het journaal of zo. We zien een jeugdige Verhoeven die een acteur een aanwijzing geeft. Sindsdien duiken die paar journaalse conden op in ieder filmpje over de Hollywood- regisseur. Ik weet dit alles zo goed omdat ik de acteur was aan wie hij die aan wijzing gaf. Als ik me goed herinner vroeg hij of ik bij de kos tuumafdeling een kleinere pet kon gaan ha len, ik speelde een politieman. Ik herinner me ook nog dat die kleinere pet er niet was. Dus zie je mij in Turks Fruit met een belachelijk grote pet op ruzie maken met Rutger Hauer. Terug naar Ellington. Het leek er op of de re gisseur ieder beschikbaar filmfragmentje uit het archief had gehaald. Dus het geheel was een beetje een broddellap. Een van de aardig ste stukjes daaruit was een opname waarin de Duke ontvangen wordt op het Witte Huis. Hij was toevallig jarig die dag en alle aanwezigen zongen Happy Birthday. Aan de piano bege leid door de toenmalige president Nixon. Toen de beelden uit het Witte Huis op waren, zei de commentator enigszins verbaasd: „De avond na het Witte Huis trad Ellington ge woon weer op. In een gymnastiekzaal in Oklahoma." Wat wil je dan, dacht ik? Je kunt als je Ellington heet moeilijk zeggen: „Nu ben ik op het Witte Huis geweest dus ik hou maar op met muziek maken." Je houdt van de pia no en je moet de kost verdienen. En daarmee ben ik eindelijk aangeland op het onderwerp van vandaag: bekende Amerika nen moeten net als bekende Nederlanders werken voor de kost. Om als artiest op het Witte Huis ontvangen te worden moet je eerst in een heleboel gymnastiekzalen hebben opge treden. En daarna moet je dat ook weer doen. Op het Witte Huis is voor een artiest namelijk niets te verdienen. En in gymnastiekzalen wel. In Nederland heten die zalen 'de Lampegiet' Veenendaalof'de Wijngaard' (Hoensbroek) of op zijn best 'Carré' (Amsterdam). En geloof me, je moet een heleboel Lampegieten en Wijngaarden achter de rug hebben voor je een keer naar het Catshuis mag. Lieve kinderen, beste toekomstige artiesten: een goede raad. Als je de glamourwereld van show, televisie en theater in wil, moet je niet zozeer beroemd willen worden. Nee, je moet vooral erg veel liefde voor het vak hebben. Want in je leven zul je vele malen naar de gymnastiekzaal in Oklahoma toe moeten. En je mag maar een keer naar het Witte Huis. Ouderorganisaties en politici pleit ten deze week voor een harde aan pak van pestgedrag. Niet alleen wor den levens kapot gemaakt, daarnaast kost het de samenleving ook nog eens miljarden aan ziekteverzuim en begeleiding van volwassenen die door het getreiter niet meer kunnen functioneren. Om bij de jeugd te be ginnen, zou er bijvoorbeeld een kin derombudsman moeten komen om samen met justitie pesters serieus te vervolgen. Vechtsportdocente Dieta Uyterlinde geeft al jaren cursussen op scholen om pestgedrag te voor komen en helpt ook individuele slachtoffers om zich weerbaarder te maken. „Ik had eens groepje van zes jongens onder mijn hoede. Ze waren alle maal rond de negen jaar en gingen kapot aan pesterijen. Eén van hen stond regelmatig in een dakgoot. Hij wilde niet meer leven. Twee anderen hadden ook zelfmoordneigingen. Pesten kun je echt niet meer afdoen met honderd strafregels of een ver maning. Deze maatschappij wordt steeds harder. Kinderen die daar niet tegen kunnen, moeten weerbaar worden gemaakt." „Als docente zelfverdediging kwam ik in aanraking met slachtoffers van pestgedrag. Ik merkte dat zelfverde digingsvaardigheden hen het beno digde zelfvertrouwen gaf om zich weerbaar te maken tegen pestge drag. Vervolgens heb ik de cursus 'Omgaan met Pesten' ontwikkeld. Het gaat vooral om verbale weer baarheid en lichaamstaal. Neem An ton Geesink, de oud-judokampioen. De wedstrijd was nog niet begon nen, maar de manier waarop hij de mat opkwam, deed zijn tegenstan der al ineenkrimpen. Die houding probeer ik pest-slachtoffers ook ei gen te maken. Zelfvertrouwen uit stralen, voor je eigen mening uit durven komen. Niet ineengedoken al mompelend door de school lopen, maar rechtop, schouders naar ach teren en een beetje breed op de be nen. Je schoolgenoten recht in de ogen durven kijken als ze vervelend doen. Kinderen leren zo voor zich zelf op te komen en dan zijn ze voor pesters niet meer interessant." Uyterlinde staat inmiddels op tien tallen scholen waar ze zowel met slachtoffers en daders als met leer krachten en ouders aan de slag gaat om het pesten uit te roeien. Daar naast werkt ze met groepjes kinde ren in de leeftijd van vier tot en met achttien jaar die vanuit het hele land bij haar in Barendrecht terechtko men en om hulp smeken. De wacht lijst met zeventig pest-slachtoffers groeit nog steeds. „Ik ben heel blij dat pesten nu weer volop in de schijnwerpers staat, maar ik ben zo bang dat we het on derwerp volgende week alweer ver geten zijn", zegt Uyterlinde. „En dat is precies het hele probleem: pesten kun je niet afdoen als iets waar we allemaal wel eens last van hebben. Het levensdiploma ofwel Elders Verworven Competenties (EVC) komt tot leven De 33-jarige Maart Ammeraal uit Katwijk is bezig met het af lakken van een deur bij de fa milie Hageman. Hij is in dienst bij Schildersbedrijf Durieux en Zn. in Katwijk. Samen met de familie heeft hij het kleuren schema van roomwit, een beet je terra en bloesemkleuren be paald. „Waarom ik het EVC heb ge haald? Gewoon, ik ben niet zo.'n leerbeest, ook vroeger op de LTS niet. Ik ben liever met m'n handen bezig, maar als je voor uit wil komen moet je toch pa piertjes hebben. Ik heb nu mijn aspirant-gezel diploma kunnen halen en ik ga nog door voor gezel en calculatie. Als ik het via de gewone weg had gedaan had ik twee jaar lang iedere week naar school gemoeten en dan zou de stof ook een beetje te simpel zijn geweest, want ik heb al wel vijftien jaar ervaring en weet echt wel hoe ik de kwast vast moet houden. Ik heb nu een speciaal programma van acht dagen gedaan en extra bijscholing gehad in metaal spuiten, behangen en de nieuwste technieken van het glaszetten." Vroeger - tot ruim een eeuw te rug - werd het vak geleerd bij de baas. Een strak systeem van leerling, gezel en meester zorg de na vele praktijkjaren voor gedegen vakmensen. Toen de industrialisatie aan het eind van de negentiende eeuw haar intrede deed, veranderde er ri- goreus iets aan die situatie. Een vak leerde je eerst op school en In deze column wil ik een goede raad ge ven. Maar ik heb een omweg nodig. Er was een documentaire op de televi sie. Over Duke Ellington. Aardige quizvraag trouwens: wat was de voornaam van de Duke. Ant woord: Edward. Wie een documentaire maakt over iemand die dood is, heeft twee mogelijkheden. Of je vertelt een verhaal en je zoekt daarbij de beelden. Of je kijkt welke beelden er in de archieven zitten en je be denkt daar een verhaal bij. Het is natuurlijk ook mogelijk dat er zo weinig beeldmateriaal voorhanden is dat je iedere snipper broodnodig Een voorbeeld: in iedere docu mentaire over de filmregisseur Paul Verhoeven is genoeg materiaal uit de tijd dat hij beroemd was en is. Maar uit zijn jonge jaren als regisseur -voor zijn eerste succes- is er nau welijks iets voorhanden. Een klein stukje film is er uit die tijd. Tijdens de opnames van 'Turks Fruit' kwam er een of andere te levisieploeg een paar plaatjes schieten FOTO GPD Zonder diploma's kom je ner gens, houden ouders hun kinderen voor. Maar soms komt het er niet van en wordt er 'in het leven' de nodige er varing opgedaan. Het minis terie van economische zaken wil die kennis nu omzetten in klinkende diploma's en heeft daarvoor een ingewikkelde naam verzonnen: Elders Ver worven Competenties (EVC). Maar het is wel een officiële erkenning van opgedane werkervaring. Het levensdi ploma komt tot leven. Ammeraal aan de slag als schilder met het levensdiploma op zak. daarna ging je min of meer vol leerd naar een baas. Desondanks is er nog steeds een groep werknemers, vaak in de technische beroepen, die tij dens het werk veel ervaring op doen, maar geen papiertje heb ben. Soms omdat ze er geen ge legenheid voor hadden om de school af te ronden en een an dere maal omdat ze niet van le ren hielden. Ze zijn over het al gemeen vooral praktijkgericht. Als deze werknemers willen veranderen van baan, staan ze in diplomaminnend Nederland met lege handen. Deze diplo- maloze burgers hebben nu de gelegenheid erkenning te krij gen van hun ervaring. Maar ook de overheid en het bedrijfsleven zijn er van over tuigd dat veel werknemers meer kunnen dan uit hun for mele papiertjes blijkt. Econo mische Zaken is daarom een campagne begonnen, dat de ti tel 'De fles is HalfVol' heeft meegekregen. Het gaat er niet zozeer om de ontbrekende vaardigheden aan te wijzen, be langrijker is duidelijk te maken wat de reeds aanwezige kennis is. Het ministerie van economi sche zaken werkt in dit project samen met het ministerie van sociale zaken en onderwijs. Een speciaal kenniscentrum in Utrecht gaat de activiteiten co- ordineren. Dit centrum wordt in april geopend. Het wordt een vraagbaak voor ondernemingen die met het EVC aan de slag willen. Ook worden er dit voor jaar en deze zomer landelijke conferenties over dit onder werp gehouden. Het EVC kent vooral voordelen. De werknemer weet middels een intakegesprek en enige toetsen wat hij kan en waar zijn eventuele tekorten liggen. En dat hij een op maat gesneden bijscholing kan krijgen. De werkgever weet ook precies wat voor vlees hij in de kuip heeft. En hij is daardoor minder geld voor scholing kwijt. Dat geldt zowel voor een 'oude' werkne mer die in de loop der jaren zelf heeft bijgeleerd als voor een 'nieuwe' werknemer. Maar er is nog een nevenas pect. Veel werknemers krijgen door het behalen van een di ploma meer eigenwaarde. Dick Polman van Economische Za ken geeft nog wat meer. toelich ting. De afgelopen jaren zijn er al enkele proeven ofwel pilot- projecten gedaan. In de bouw loopt het nog niet storm, waar schijnlijk omdat de vrije dagen (zo'n tien tot twaalf) die nood zakelijk zijn om de werknemer in sneltreinvaart individueel bij te scholen nog niet geheel wor den vergoed. FOTO DICK Ha De horeca-, zorg-, en de multi- mediasector zijn hier en daar voorzichtig begonnen. De agra rische sector toont ook belang stelling en verwacht binnen en kele jaren kandidaten te leve ren. In de schildersbranche is het initiatief inmiddels al gigan tisch aangeslagen. Zo'n hon derdentien schilders hebben een EVC diploma op zak, het is een mbo-diploma op niveau 2. Zoals de 40-jarige Nasser Altaki uit Haarlem. Hij is in Hoofd dorp bezig met het schilderen van een trapportaal. Altaki had tot enige maanden terug geen diploma, maar heeft nu zijn as pirant-gezel papiertje op zak. Hij is in dienst bij Schildersbe drijf Verenigde Bedrijven van Berkel in Haarlem. Zijn verhaal is als volgt. „Ik kom oorspronkelijk uit Syrië en mijn diploma's waren hier in Nederland niet geldig. Ik kon wel in dienst komen bij ri Berkel en ik heb natuuii veel ervaring, maar ik vï altijd jammer dat ik geei ma had, maar ik had oo zin om twee jaar lang ie week naar school te gaa EVC was niet gemakkke! I vooral de theorie met ht taal was veel lezen en ht j me soms moeite het got dacht te geven, maar jel tenslotte nooit te oud oi ren. Ik hoop in de toeko nog mijn gezel en misse nog weieens mijn meest - halen. Door dit diploma al meer zelfvertrouwen! gen en ik ben er best tro - Want schilder is een pra vak, je maakt altijd alles Zwaar, wel nee, een helt kantoor zitten, da's pas irene nieuwenhuuse* Dieta Uyterlinde.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2