Groene Hart moet steden ruimte geven MM Drie duo's in finale Leids Cabaret Festival Keukens, badkamers entegels Alles opéén r dn hes bij ai Alanya-slachtoffers vrezen wraak verkrachters ^*<Cieba Alphense wethouder Reeks huiszoekingen in zaak-Aalbers houdt eer aan zichzelf GRATIS LEIDSCH DAGBLAD smnz 5COUNT 16 17 19 21 23 —fans Liverpool and in Rome lie vindt verpers nelding legt ber A12 plat oro logen zien e El Nino Lubbers 'niet blij' met baan Zekerheiden kwaliteit sinds 1960 5 jaar garantie Levenslange service Geen aanbetaling Gratis levering door heel Nederland mmmmasums Feyenoorder Leonardo krijgt boete en taakstraf Sharon en Barak sluiten akkoord over regering 2 WEKEN Leeuw van scholier op laatste gulden (G 16 FEBRUARI 2001 ile dokters :ren als 'sch lortaal Wi c - GROENOORDHALLEN I7+I8 FEB. 10-17 UUR t>- SOFTWARE T GSM DVD GAMES ekte verkoop 1ATIE DEMONSTRATIE Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Toekomst natuur op vliegkamp onzeker Oegstgeestse Koningsveld (D66) burgemeester van Bennebroek lacobswoude betaalt mee aan botenloods Scouting '63 Stripalbum 31 van Asterix Obelix in aantocht Verliezend Grasshoppers toont vechtlust en scherpte ïhangers van de Engel- balclub Liverpool zijn tond gewond geraakt ernstige onlusten rond >1 in de UEFA Cup tegen ma. De supporters zijn tekwonden behandeld, taliaanse politieman licht gewond toen hij ters van AS Roma de iperde in hun poging s met Engelse fans te len. Liverpool won in iet 2-0. {itie in Limburg onder- spectaculaire wa- [dst die veertien dagen in Maastricht werd ge len aantal raketwerpers, i explosieven en muni- jpullen werden op 2 fe- ontdekt in een leger- j Volkswagenbusje met inteken. De wagen van [jarige Brit - woonach- de Belgische grensge- Lanaken - stond ge- i op de Parallelweg in jcht. De Brit zit vast. I adressen in Nederland feë zijn huiszoekingen i Meer wapens zijn niet immelding op het rein van Ballast Ne- de A12 ter hoogte luwegein heeft gister- het verkeer een uur itgelegd. Omliggende werden op last van tijdelijk ontruimd, over vier werd de naar mogelijke ex- !n gestaakt. Het is on- wie de valse bommel- left gedaan. Ballast Ne- gt nog geen idee te heb- welke richting de mei- Het duo Rul uit Utrecht, Zusje Voogd uit Amsterdam en Annika Jaco ook uit Rot terdam hebben zich gisteravond ge plaatst voor de finale van het Leids Caba ret Festival. De eindronde van de 23ste editie van het cabaretfestival wordt mor gen in de Leidse Schouwburg gehouden. Na de audities drongen tien kandida ten door tot de voorronden die deze week werden gehouden. De drie overgebleven kandidaten gaan uitmaken wie in het voetspoor mag treden van de winnaar van vorig jaar: het duo Reijn en Goed. Mede dankzij de overwinning stonden de twee een jaar lang minstens drie avonden in de week op het podium. Eerder braken onder meer Jack Spijkerman, Erik van Muiswinkel, Kees Torn en Sanne Wallis de Vries via het festival door. gemert De euro staat voor de deur en dus is het voor de gulden bijna gedaan. Eén serie van zestien miljoen exemplaren komt er nog. Het ontwerp van die historische laatste gulden is van een twaalfjarige ba sisscholier uit Gemert. In een ontwerpwedstrijd van het ministerie van financiën is de tekening van Tim van Melis gekozen uit 55.000 inzen dingen. Staatssecretaris Bos kwam gisteren naar de Ds. Swildensschool in Gemert om de winnaar bekend te maken. Tim keek er van op dat juist zijn tekening was bekroond, want zijn juf beloonde het ontwerp met niet meer dan een zes. Tim tekende een vrolijke leeuw met een vlaggetje. De leeuw is voor hem het ultieme symbool voor de laatste gulden. De bekroonde tekenaar wil later ontwerper worden. „Ik denk dat daar wel toekomst in zit voor mij. Zeker nu ik de laatste gulden heb ontworpen." foto anp leiden anp/richard mooyman In de notitie Naar een blauw groene Deltametropool stellen de bestuurders dat er tussen 2010 en 2030 zo'n 200.000 nieu we woningen moeten komen om de groei binnen de Rand stad op te vangen. Uitgangs punt is dat dit vooral in de ste den gebeurt, of daar direct te genaan. Maar dat zal zeer waar schijnlijk niet lukken. Ambtenaren hebben daarom een lijst gemaakt van plaatsen waar ook nieuwe huizen kun nen komen. De bestuurders moeten daar nog een keuze uit maken. Plaatsen voor stads landschappen zijn volgens de notitie onder meer de westkant van het Groene Hart tussen Amstelveen en Alphen aan den Rijn. Ook kunnen er in de Bol lenstreek en achter de duinen in het Westland nieuwe huizen komen. In de onlangs gepresenteerde Vijfde Nota ruimtelijke orde ning stelt minister Pronk (VROM) ook dat er huizen in de blogen in het Zuidzee- hebben mogelijke den ontwaard van een 'El Nirio', een samen- h klimatologische om- jheden dat zich eens in pel jaar voordoet, en in (elen van de wereld ex- weer kan veroorzaken. LFawcett van het Au- 'a ie Nationale Klimaat - zei dat twee van acht ermodellen wijzen op ging van de tempera- n het water van de Gro- aan. Dat maakt de 'an een nieuwe El Nin- et waarschijnlijk, maar 'ijk.Omdat de gevol- stig kunnen zijn wordt atie scherp in het oog arnhem/rotterdam anp/gpd Behalve in de villa van Karei Aalbers in Eer beek en in de woning van Nikos Machlas in Vinkeveen, hebben ambtenaren van de Fis cale Inlichtingen en Opsporingsdienst (FIOD) invallen gedaan bij onder meer het sportbemiddelingsbureau Sport Promotion in Gouda, in het huis van Vitesse-bestuurs- lid Veenendaal en de accountantskantoren van Deloitte Touche in Haarlem en Eind hoven. Er is beslag gelegd op computerbe standen, giro- en bankafschriften, corres pondentie en agenda's. Oud-Vitesse-voor- zitter Aalbers wordt verdacht van oplich ting, belastingfraude en valsheid in ge schrifte. Opsporingsambtenaren bezochten ne gentien adressen waarvan tien in het bui tenland. Het onderzoek richt zich vooral op verduistering van gelden die gemoeid zijn geweest met de vele transfers. In Lissabon werd Pierre van Hooijdonk ondervraagd. Bij enkele transfers zou een aanzienlijk verschil zitten tussen de verkoopsom en het bedrag dat de verkopende club uitein delijk kon bijschrijven. Dit kwam aan het licht na een rapportage van het bureau KP- MG, dat de financiële huishouding van Vi tesse onderzocht. Ook de transfers van Roy Makaay en Ferdi Vierklau naar Tenerife worden nader onderzocht. Het onderzoek, dat onder leiding staat van het openbaar ministerie in Rotterdam, richt zich ook op de mogelijke verrijking van Aalbers en anderen bij de verkoop van merchandising en tv-rechten. Ook worden beloningen die Aalbers ontving van HBG tegen het licht gehouden. Pagina 3: Wrang einde sprookje keizer Karei Aalbers alphen aan den run 23,24,25 Iprogramma's11 10,14 hilversum gpd Ruud Lubbers zegt 'niet blij' te zijn met zijn baan als Hoge Commissaris voor de vluch telingen van de Verenigde Naties. Deze ontboezeming uitte hij tegenover gen jour nalist van de Wereldomroep tijdens zijn verblijf in het West-Afrikaanse Liberia. De Nederlandse oud-pre mier zei dat het verzoek van VN-secretaris-generaal Kofi Annan om de functie bij de VN te aanvaarden de door slag had gegeven. „Ik deed op dat moment verschillende dingen. Het kwam op een moment in m'n leven dat ik m'n tijd op één ding wilde concentreren. Het thema vluchtelingen is heel basaal. Als hoogleraar in Tilburg heb ik me beziggehouden met globalisering." Volgens Lubbers heeft glo balisering ook een schaduw kant: vluchtelingen. „Ik heb toen besloten voor hen op te komen." Hij herhaalde dat hij 'niet blij is' met de baan als Hoge Commissaris voor de vluch telingen, 'maar het geeft wel voldoening om me er het laatste deel van m'n werkza me leven mee bezig te hou den'. „Ik heb er goed met m'n vrouw over gesproken en ik heb nu het gevoel voor die baan te gaan." Bij de benoeming van de nieuwe Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties werd Jan Pronk gepasseerd ten faveure van Ruud Lubbers. Hoor is de Klont pos Koning! Bergschenhoek: Leeuwenhoekweg 2 Tel. 010-521 69 77 Breda: Grenssteen 7-9 Tel.076-542 54 42 Den Haag Keukens: Van der Kunstraat 77 Den Haag Badkamers en tegels: Van der Kunstraat 27 Tel. 070-402 32 84 Botterdam: Olympiaweg 44a Tel. 010-479 19 44 Vlaardingen Keukens: Gerard Burgerlaan 4 Tel. 010-460 06 70 www.wooning.org saskia buitelaar Van der Veen Meerstadt is op gestapt als wethouder van Al phen aan den Rijn. Zelf is de omstreden WD'er er nog steeds van' overtuigd dat er niets verkeerd was aan de toe wijzing van een villa aan zijn dochter. Maar een grote meer derheid van de politieke partij en uitte gisteravond in een lan ge raadsvergadering harde kri tiek op de handelwijze van de wethouder. Nog voordat de fracties hun aangekondigde motie van wan trouwen tegen middernacht ook echt konden indienen, hield Van der Veen Meerstadt het voor gezien. In een korte emotionele toespraak zei hij de eer aan zichzelf te houden. „In het belang van de bestuurbaar heid van Alphen moet er ver trouwen zijn in een wethouder. Ik laat geen karaktermoord op mezelf plegen,mijn familie naam is al genoeg door het slijk Braziliaan snel weer in actie rotterdam gpd hengelo/houten Voor de slachtoffers en nabestaanden van het verkrachtingsdrama in 1995 in Turkije is de vervroegde vrijlating van de vier da ders een enorme klap. Zij zijn bang voor wraak van het viertal. Dat zegt rechtspraak- en schadespecialist Yme Drost uit Hengelo, voorzitter van de stichting Alanya die de slachtoffers tijdens de langdurige en tu multueuze rechtzaak financieel heeft on dersteund. Marijke van Dijk (35), Suzanne Kranen burg (27) en Hanneke Sweep (30) werden tijdens hun vakantie door vier mannen in een busje ontvoerd. Al rijdend wordt het drietal verkracht. Hoog in het Tauresge- bergte wordt Marijke doodgestoken en in het ravijn gegooid. De mannen laten de vriendinnen voor dood in een greppel ach ter. Ze overleven het drama doordat een herder ze vindt. Een jaar later worden de twee hoofdver dachten die de dag ervoor ook een Georgi sche vrouw hadden verkracht en vermoord, in Alanya veroordeeld tot levenslang. De twee andere daders krijgen ieder 36 jaar celstraf. Gisteren bevestigde Buitenlandse Zaken in Den Haag per brief dat de daders strafvermindering krijgen door een algeme ne amnestiewet die afgelopen december door het Turkse parlement is aangenomen. De twee mannen die levenslang kregen, ko men over zes jaar vrij, de twee die 36 jaar kregen komen over vijf jaar vrij. Volgens Drost is het voor de slachtoffers Kranenburg en Sweep, die ernstig lichame lijk letsel heeft over gehouden, en voor Aletta van Klooster, de moeder van de ver moorde Marijke van Dijk, onverteerbaar dat de daders na tien jaar alweer op vrije voeten staan: „Zij zijn bang dat de daders hen in Nederland komen opzoeken voor wraak." Van Klooster wil dat de Nederland se regering politieke druk uitoefent om de Turkse staat de strafvermindering te laten terug draaien. Drost zegt daar weinig van te verwachten. Leonardo maakt een grote kans over een paar weken weer in actie te komen voor Feyenoord. De Braziliaan heeft van het openbaar ministerie een schik kingsvoorstel ontvangen, waar in hem een boete van 5000 gul den en 40 uur arbeid onder het jeugdstrafrecht wordt opgelegd. De voetballer, die werd ver dacht van het in het bezit heb ben van een vals Portugees pas poort, is vanmorgen akkoord gegaan met dat voorstel, waar door er een eind komt aan zijn strafzaak. De 17-jarige Leonardo stond al vanaf december buitenspel, maar hoopt nu zo snel mogelijk van de de Immigratie- en Natu ralisatie Dienst (IND) een ver- blijfs- en tewerkstellingsvergun ning te krijgen. Die procedure hoeft niet langer dan een paar weken te duren, waardoor hij weer snel beschikbaar kan zijn voor Feyenoord. De advocaat van Leonardo, mr. B. van Eijck: „Leonardo acht zich niet schuldig. Om die reden had het voor de hand legen dat we het OM zouden viagen de zaak te seponeren of dat Leonardo bij de kinderrech ter zijn gelijk zóu gaan halen." Met de laatste mogelijkheid zou echter een periode van twee tot drie maanden zijn gemoeid, waardoor hij dit seizoen niet meer in actie zou kunnen ko men. „Die langdurige onduide lijkheid wilden we niet hebben, dat zou zijn ontwikkeling als voetballer hebben geschaad." Gedurende die periode zou Leonardo ook niet in aanmer king komen voor een verblijfs vergunning. NR. 42. LOSSE NUMMERS 2,2 ZATERDAG 2,75 De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! Kantoormeubelen Na 2010 zeker 20.000 nieuwe huizen nodig Als het niet lukt om voldoende woningen te bouwen in de steden, moet dat aan de randen van het Groene Hart gebeuren. Verder moeten er op enkele plaatsen huizen komen op het platteland, zogenaamde stadslandschap pen. Dit bepleiten bestuurders van onder meer de vier grote steden en de provincies Noord- en Zuid-Holland. HET WOORD IS AAN Robert Greene Ingersoll Te veel twijfel is beter dan te veel goedgelovigheid. - af en' töe r zon Bollenstreek moeten worden gebouwd. Aan de randzone van het Groene Hart, zoals de zuid oostelijke kant van Haarlem mermeer, moeten de verstede- lijkingsmogelijkheden volgens Pronk worden onderzocht. De Randstadbestuurders zien voorlopig niets in de aanleg van een geheel nieuw openbaar vervoerssysteem. In plaats van een 'Rondje Randstad' met een zweeftrein is het beter om de spoorlijnen tussen de centra van de grote steden te verdub belen, zo menen zij. Het openbaar vervoer in de 'Deltametropool' moet verder worden uitgebouwd en de rail- verbinding tussen de grote ste den moet viersporig worden. De bestuurders zijn bang dat door een kostbaar zweeftrein- project andere infrastructurele project in de knel komen, zoals een verbetering van het be staande spoor. Zij geven verder voorrang aan een goede en tij dige ontsluiting van nieuwe woonwijken en de aanleg van recreatieterreinen. 'Naam is al genoeg door het slijk gehaald gehaald. U kunt op zoek naar een nieuwe wethouder." Eerder die avond haalde Van der Veen Meerstadt in zijn ver weer op de beschuldigingen van belangenverstrengeling hard uit naar de onderzoeks commissie Kaninefatendreef. Die heeft in zijn ogen prutswerk afgeleverd. De conclusies zijn subjectief en aantoonbaar on zorgvuldig en onjuist, betoogde hij in dertien A4-tjes tekst. Ook gemeentesecretaris De Graaff kreeg ervan langs. De Graaff, die zich zichtbaar zat te verbijten omdat hij zich niet kon verweren, kreeg alle steun van de raadsleden. Evenals de onderzoekscommissie. Ook de collegepartijen CDA en D66 bleven achter de bevindingen in het rapport staan. De wethouder kreeg alleen steun van zijn eigen WD en de Alphense Stadspartij. Pagina 19: Wethouder blijft lid van gemeenteraad SLT vooruitblik ZON MAAN DINS o*/6° 276° 276° 10% 20% 30% zonnesch^n 30% 30% 20% JERUZALEM ANP-AFP-RTr De gekozen Israëlische premier Sharon lijkt zijn zin te krijgen. Gisteravond sloot hij een ak koord met demissionair pre mier Ehud Barak over de vor ming van een regering van na tionale eenheid. Sharon drong al sinds zijn verkiezing op 6 fe bruari aan op een coalitie van zijn Likud en de Arbeiderspartij van Barak. De zittende regeringsleider, die bij de premierverkiezingen verpletterend door Sharon werd verslagen, hield wel een slag om de arm. De vorming van de regering is gestoeld op een voorlopige overeenkomst. Het beleid en de daadwerkelijke overeenkomst moeten nog worden ingevuld. Barak hoopt het uiteindelijke akkoord begin volgende week aan zijn Arbeidspartij te kun nen voorleggen. Zijn woord- voerdergaf nog geen uitsluitsel over de vraag of Barak zelf mi nister van defensie zal worden. Verscheidene Israëlische media meldden gisteren dat Barak de post zou accepteren. Nobel prijswinnaar Shimon Peres heeft al laten weten buitenland se zaken te ambiëren. De Arbei derspartij zou evenveel minis ters mogen leveren als de Li- kudpartij van Sharon. Pagina 2: Commentaar Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37.30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) G Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. gpen Leidsch Dagblad OE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1