Surinaamse president op dodenlijst militairen Buitenland Brussel wil af van doordraaien koeien Puikje van de pedofilie9 gaat achter tralies Kinderkeuze VN voorzien grote sterfte Afghanistan Kostunica: NAVO moet Joegoslavië compenseren Totale anarchie dreigt in Palestijnse gebieden NSDAG 14 FEBRUARI 2001 dental El Salvador blijft stijgen 1 B: 1 ij| •Bg-fftrfili" Ta j vapor Inwoners van de Salvadoraanse stad San Vicente vol ongeloof naar de schade die de nieuwe aardbeving isteren heeft aangericht. Het dodental is inmiddels opge- tot 237, terwijl zo'n 1.700 mensen gewond raakten. De ighad een kracht van 6,6 op de schaal van Richter, en i precies een maand na een nog zwaardere aardschok, die dan 800 levens eiste. Met name in San Vicente is de scha- joot. In de stad wonen zo'n 50.000 mensen. Onder de Stoffers was een twintigtal scholieren. Ze probeerden snel et schoolgebouw weg te komen toen de grond ging trillen, r het gebouw bleek niet tegen het natuurgeweld bestand en te in voordat iedereen buiten was.Ook in de hoofdstad San I* idor vielen enkele doden. foto reuters tv an manzano nick door aardbeving Sumatra ta» Ook in het zuiden van het Indonesische eiland Suma- »eft zich vanmorgen een aardbeving voorgedaan. Volgens alische metingen had de beving een kracht van 5,0 op de il van Richter. Aanvankelijk was gemeld dat de beving veel rder was (7,3). Het epicentrum lag in zee, ongeveer 400 ki er ten westen van de Indonesische hoofdstad Jakarta, dat i-M ligt. Volgens The Jakarta Post was de beving ook in de K$stad voelbaar. Het kustgebied in de buurt van het epicen- is niet erg dichtbevolkt. De beving veroorzaakte paniek :de bevolking, maar het lijkt erop dat er geen schade is en ch geen persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan, advfcevingen doen zich met grote regelmaat voor in Indonesië. island onderzoekt torpedo's Koersk iu Rusland onderzoekt het type torpedo's dat zich aan dvan de verongelukte onderzeeër Koersk bevond. De rege lt ieemt de optie van een voortijdig ontplofte torpedo als jak van de ramp, waarbij de 118 bemanningsleden omkwa- nu kennelijk serieus. Bij het onderzoek naar de ramp is ril nd altijd uitgegaan van een aanvaring met een buitenland- ierzeeër. De suggestie van internationale deskundigen dat jortijdig ontplofte torpedo het ongeluk heeft veroorzaakt, stelselmatig afgewezen. De Koersk zonk na twee ontplof- i, een kleine gevolgd door een grote. De VS concludeerden ind van seismische gegevens dat de eerste ontploffing i zijn veroorzaakt door een voortijdig onplofte torpedo. De die daardoor ontstond zou geleid hebben tot de ontplof- an de andere torpedo's aan boord. AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters ^schandaal teistert Noors rechts De uiterst rechtse Noorse Vooruitgangspartij (FrP), on- met meer dan 30 procent van de stemmen nog koploper jeilingen, wordt geteisterd door een seksschandaal. Twee- n Terje Söviknes wordt beschuldigd van verkrachting. Sö- heeft erkend dat hij tijdens een congres van de FrP-jon- irganisatie seks heeft gehad met een 16-jarig meisje. Als is' gaf hij op dat hij en het meisje beiden dronken waren, w im door de publieke opinie niet in dank is afgenomen, aies wil politiek actief blijven, en eist 'recht op vergiffe- olgens de moeder van het meisje is haar dochter sinds het nt onder psychiatrische behandeling, en heeft ze een zelf- lpoging gedaan. Nota bene de FrP eist chemische castra- ir verkrachters in geval van recidive. Ilomatieke rel in hondenclub Cuba |Aa De Amerikaanse gezant op Cuba en haar hond zijn jlnger welkom bij de Cubaanse Nationale Afghaanse Hon- ub wegens de vijandige houding van hun land tegen het id van Fidel Castro. De VS reageerden gisteren woedend t incident. Volgens de club passen Vicki Huddleston en Afghaan Havana niet bij 'de moraal van de club'. Huddles- #u persoonlijk aan 'Amerikaanse agressie' hebben bijge- n door dissidenten in haar huis te ontvangen. Boze ton- ïweren echter dat de royering is ingegeven door een zege e hond Havana in een competitie. De viervoeter van Cas- TTOuw Amalia, voorzitter van de club, had het nakijken. Jnerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wees de Mie van de hand om wraak te nemen op de hond van de .|ènse gezant in Washington. ,,Wij verlagen ons niet tot dat mi", aldus een woordvoerder. k-Pinochet voor Hof van Beroep De advocaten van de Chileense oud-dictator Pino- lebben gisteren het Hof van Beroep in de hoofdstad Santi- [vraagd de zaak tegen hun cliënt te sluiten wegens hande- mbekwaamheid. Voor de generaal, die inmiddels onder best staat, is het appèl de laatste kans om aan vervolging Icomen. Onderzoeksrechter Guzman wil Pinochet vervol- lor misdaden tegen de menselijkheid tijdens zijn militair ie in de jaren '70 en '80. Het verhaal dat de oud-dictator [lijk niet in staat zou zijn om berecht te worden, wuifde hij In medisch onderzoek weg. Volgens hem is Pinochet 'vol- pormaal'. Een uitspraak wordt pas in maart verwacht. Het n Guzman het groene licht geven, of het dossier juist slui- jen derde mogelijkheid is dat de aanklacht geldig wordt |ard, maar dat de vervolging wordt stopgezet wegens li- flijke gebreken van de verdachte. i Jong-il zou naar Seoul gaan I Volgens een grote Zuid-Koreaanse krant zal de Noord- jinse president Kim Jong-il volgende week een driedaags k brengen aan Zuid-Korea. Volgens de Joongang Hbo be ft bezoek volgende week vrijdag, en zal Kim onder ande- ]n ontmoeting hebben met zijn ambtgenoot Kim Dae- krant zegt de informatie te hebben van een Japanse lie goed thuis in Noord-Korea. De Joongang Hbo maakte (maand als eerste melding van het bezoek dat Kim Jong-il pina bracht. Het bericht dat hij nu ook naar Zuid-Korea [ordt overigens met klem tegengesproken door de rege- in Zuid-Korea. De presidenten van Noord- en Zuid-Korea n elkaar vorig jaar al ontmoet toen Kim Dae-jung een his- p bezoek aan het noorden bracht. Voor een gepland te- poek was echter nog steeds geen datum vastgesteld. edbad paramilitairen Colombia 'èi Rechtse paramilitairen hebben in het noordwesten plombia gisteren een bloedbad aangericht. Ze brachten boeren om, omdat die banden zouden onderhouden met rebellen. De moordpartij komt een dag voor hervatting t vredesoverleg tussen regering en rebellen van de Revo- ïre Strijdkrachten van Colombia (FARC). De nieuwe ronde is het resultaat van een ontmoeting tussen presi- istrana en FARC-leider Marulanda, afgelopen weekeinde. IC zegde de besprekingen drie maanden geleden op we et geweld van de rechtse paramilitaire Zelfverdedigings- pUC). Die levert sinds de jaren tachtig een harde strijd se rebellen om de controle over gebieden in het Zuid- ïse land. Ook de aanval van gisteren zou het werk zijn pt van de AUC. Pastrana staat al lang onder druk om de I Oegen de paramilitairen op te voeren. Voor de rebellen was i voorwaarde om weer te praten. De Surinaamse president Ronald Venetiaan, minister van justitie Siegfried Gilds en parlementariër Fred Derby moeten op hun tellen passen. Zij worden met de dood bedreigd, net als de Nederlandse advocaat Gerard Spong. Binnen het leger circuleert een dodenlijst waarop hun namen voorkomen. Dat is in justitiële kringen in Pa ramaribo vernomen. seren in het onderzoek naar de Decembermoorden van 1982 en een eventuele berechting daarvoor van oud-legerleider Bouterse. De bedreigingen in de rich ting van Venetiaan en enkele le den van zijn regering zouden vooral verband houden met het onderzoek naar malversaties onder de vorige regering van president Jules Wijdenbosch. Venetiaan heeft herhaalde ma len laten weten dat vooraan staande politici en ambtenaren die zich schuldig hebben ge- PARAMARIBO ARMAND SNUDERS CORRESPONDENT Spong deed vorige week in Ne derland aangifte, omdat een Colombiaanse een moordenaar zou hebben ingehuurd om een aanslag op hem te plegen. Vol gens de strafpleiter mislukte het plan, omdat hij bijtijds was ge tipt. In ruil voor het laten ver moorden van Spong zou de vrouw van militairen twintig ki lo cocaïne krijgen. Spong is on langs door de Surinaamse rege ring aangetrokken om te advi- maakt aan corruptie zullen worden aangepakt. Volgens een bron bij justitie heeft ook het onderzoek naar de December moorden bij bepaalde lieden kwaad bloed gezet. Het is nog onduidelijk wie er achter de dreigementen zitten. Wel is het bij justitie in Parama ribo bekend dat binnen het Na tionaal Leger lijsten circuleren waarop de namen van perso nen staan die zouden moeten worden vermoord. De lijsten zouden zijn opgesteld door sympathisanten van de Natio nale Democratische Partij (NDP) van Bouterse en het De mocratisch Nationaal Platform 2000 (DNP2000) van Wijden bosch. Een politiewoordvoerder zegt niet te weten van specifieke be dreigingen, maar geeft toe dat er rekening wordt gehouden met aanslagen. Venetiaan en de andere bedreigden worden ex tra streng bewaakt. Met name Derby vreest dat men het op zijn leven heeft gemunt, temeer omdat hij als kroongetuige wordt gezien in het proces van de Decembermoorden. Tien lijfwachten bewaken hem dag en nacht. Een zegsman van het minis terie van defensie zegt dat wordt onderzocht wie de do denlijst heeft opgesteld. „We hebben wel vermoedens, maar die zijn moeilijk hard te ma ken." Hij ontkent dat er sprake is van onrust in het leger, waar Bouterse nog op veel steun kan rekenen. „De manschappen staan over het algemeen loyaal tegenover deze regering. We moeten er alleen een paar rotte appels uit halen." laag te brengen. Voor rundvlees geldt nu een garantieprijs. Als de marktprijs daaronder komt, moeten EU-landen vlees opko pen om hun boeren te steunen. Fischler omschreef de crisis op de vleesmarkt gisteren als 'uitermate ernstig'. Daarom stelt hij ook voor het aantal runderen terug te dringen door de veehouders minder te subsi diëren. Ook worden de premies voor stieren aan banden gelegd, en moedigt hij boeren aan min der zoogkoeien te houden, zo dat het aantal kalfjes afneemt. Verder wil Fischler de subsidies verbinden aan een lager aantal dieren per hectare. Het noodpakket kost de ko mende jaren ruim twee miljard gulden. Fischler beloofde dat dit bedrag uit het EU-land bouwbudget (honderd miljard per jaar) betaald zal worden. Eind december trok de Com missie ook al twee miljard uit voor de gekke-koeiencrisis. Vol gens Fischler is een inkomens daling voor de boeren echter onvermijdelijk. STRAATSBURG-DEN HAAG GPD De Europese Commissie wil de massale vernietiging van ge zonde runderen afbouwen. Vanaf 1 april komt er een speci ale opkoop- en opslagregeling voor het vlees, grotendeels door Brussel betaald. Europees Commissaris Fischler (land bouw) hoopt de vleesberg op den duur te weg te werken via voedselhulp aan arme landen en behoeftige mensen. Sinds 1 januari zijn in de EU al ruim 100.000 runderen ver brand, in een poging het over aanbod op de markt te vermin deren! De vraag naar vlees daal de dramatisch na de ontdek king van bijna dertig gekke koeien in Duitsland de afgelo pen maanden. Het doordraaien van koeien stuit steeds meer op 'morele bezwaren'. Nederland doet er niet aan mee, en slaat het vlees nu al op. Minister Brinldiorst is deels tevreden, maar wil ook een for se verlaging van de garantie prijs om zo de productie om- Amsterdam Een Afghaanse jongen, die als strijder bij de Taliban een been verloor, springt behendig met krukken en al over een stukgeschoten bruggetje. Deze in november vorig jaar gemaakte foto van de Belg Stephan Vanfleteren werd door de kindeijury van World Press Photo tot beste beeld van het afgelopen jaar gekozen. De juryleden waren allemaal elf en twaalf jaar oud. Vanfleteren werkt vooral voor het Vlaamse dagblad De Morgen, maar ook geregeld voor de Nederlandse Volkskrant. foto stephan vanfleteren LONDEN ANP Het aantal vluchtelingen in Af ghanistan dat als gevolg van kou en voedselgebrek overlijdt, zal sterk toenemen. Die waar schuwing komt van VN-top- man voor humanitaire zaken, Kenzo Oshima. Volgens hem moeten de hulpacties aan vluchtelingenkampen flink worden opgevoerd. Oshima sprak aan het begin van een bezoek aan Afghanis tan. Hij wil zich een beeld vor men van de gevolgen van de aanhoudende droogte in het land. Een half miljoen mensen is op de vlucht geslagen omdat ze thuis niets meer te eten heb ben. Veel van de vluchtelingen komen terecht in tentenkam pen in de stad Herat. Daar stierven vorige maand 150 mensen doordat het te koud was, en er onvoldoende voedsel beschikbaar was. Hulporgani saties zijn niet in staat om alle vluchtelingen te helpen. De Verenigde Naties hebben grote moeite om aan het benodigde geld te komen. De oproep komt op een mo ment dat het Taliban-bewind van Afghanistan nog geïsoleer der dreigt te raken. De Verenig de Staten willen de vertegen woordiging van de Taliban in New York sluiten, omdat het bewind weigert de Saudische terrorist Osama Bin-Laden uit te leveren. Washington geeft daarmee gevolg aan het sanc tiebeleid van de Verenigde Na ties. De Taliban op hun beurt hebben aangekondigd uit ver gelding het VN-kantoor in Ka- bul dicht te doen. BELGRADO Rtr-DPA-ANP De Joegoslavische president Kostunica vindt dat de NAVO een schadevergoeding moet betalen voor de bombardementen die het bondgenootschap twee jaar geleden tijdens de Kosovo-crisis op zijn land uit voerde. Kostunica zei gisteren dat de aan vallen 'zinloos, onnodig, onverantwoorde lijk en vooral crimineel' waren. De president erkende dat de kans klein is dat Joegoslavië ooit geld zal zien. Kostunica verwees naar het Amerikaanse dreigement dat Belgrado economische hulp zal mislo pen als het blijft weigeren samen te werken met het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag. Dat eist dat Joegoslavië Kostunica's voor ganger Milosevic uitlevert. Belgrado voelt daar niets voor. Kostunica zei dat Joegoslavië zich niet de wet laat voorschrijven waar het gaat om sa menwerking met het VN-hof. Het tribunaal wil Milosevic berechten wegens oorlogs misdaden in Kosovo. Kostunica wil zijn voorganger hooguit in Belgrado laten be rechten voor misdaden die tegen Serviërs zijn begaan. Gisteren besloot het Servische parle ment, dat sinds kort gedomineerd door hervormers, de privileges van Milosevic drastisch in te perken. Het nam een wet aan die paal en perk stelt aan de veilig heidsmaatregelen waarmee ex-presidenten zich kunnen omgeven. Tot nu toe was het zo dat zij de hele dag gebruik konden ma ken van een dienstauto. Daarnaast konden oud-presidenten hun residentie continu la ten bewaken, en was er geen limiet aan het aantal bewakers en administratieve mede werkers dat ze in dienst hebben. LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT Het onderzoek was geldver slindend en tijdrovend, het resultaat gisteren teleurstel lend: zeven leden van - voor zover bekend - 's werelds omvangrijkste kinderporno- netwerk op het internet, kre gen door de rechtbank in het Engelse Kingston upon Tha- mes relatief lage celstraffen van één tot vijfjaar opgelegd. Kinderbeschermers spreken er schande van, maar de poli tie berust. Zij troost zich met de gedachte dat er binnen kort strengere wetgeving van kracht wordt, die de maxi mumstraf optrekt naar tien jaar. De activiteiten van de 'Won derland Club', zoals het inter nationale netwerk genoemd werd, logen er niet om. De politie stuitte op maar liefst 750.000 kinderpornofoto's en 1.800 computervideo's. Een deel van het materiaal was tien tot vijftien jaar oud, een ander deel nieuw. „Er zaten foto's bij die gruwelijker wa ren dan alles wat ik ooit had gezien", zei een rechercheur. De misbruikte kinderen op de foto's en films zijn voor het overgrote deel jonger dan 10 jaar. Op sommige is zelfs de verkrachting van twee tot drie maanden oude baby's te zien. De beelden tonen in to taal 1.236 verschillende kin deren. Slechts 17 konden tot dusverre worden geïdentifi ceerd, van wie de meesten in de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. De Britse politie kwam het zorgvuldig voor de buitenwe reld verborgen gehouden netwerk op het spoor na een tip uit de VS. Na uitgebreid onderzoek door de National Crime Squad namen in sep tember 1998 1.500 agenten in twaalf landen deel aan een actie waarbij gelijktijdig 105 mensen werden gearresteerd. In verscheidene landen zijn in totaal inmiddels zo'n vijftig mensen veroordeeld. De poli tie is nog op zoek naar 75 mensen van wip nu bekend is dat ze deelnamen aan de Wonderland Club, maar die ten tijde van de arrestatiegolf nog niet in beeld waren. De politie heeft zeer veel moeite gehad het netwerk te ontrafelen. Verscheidene deelnemers waren in het da gelijks leven computerdes kundige. Zij hadden het net werk zeer ingenieus van de buitenwereld afgesloten. Het was dan ook onmogelijk om via het internet toevallig in de Wonderland Club verzeild te raken. De selectie van deelne mers was zeer streng. Het kwam voor dat potentiële le den persoonlijk werden be zocht voordat ze toegang kre gen. Ieder nieuw lid moest bovendien 10.000 kinderpor nofoto's inbrengen. De deel nemers beschouwden zich zelf als het puikje van de pedofilie. Behalve foto's en video's was op de Wonderland-site soms ook live misbruik van kinde ren te zien. De vermoedelijke voorzitter van de Wonder land Club, Gary Salt uit Stockport, heeft zich daaraan schuldig gemaakt. Hij ver krachtte ook het negenjarige vriendinnetje van zijn doch ter, en toonde de foto's daar van op de site. Salt is eerder al veroordeeld tot 12 jaar cel. Een achtste lid van de Won derland Club in Groot-Brit tannië heeft vorig jaar zelf moord gepleegd. Een van de gisteren veroor deelden was tevens vrijwilli ger bij een padvindersgroep. Deelnemers aan het netwerk kwamen uit alle lagen van de bevolking. Buiten Groot-Brit tannië zijn in verband met de zaak bijvoorbeeld een arts en een universitair docent gear resteerd. Volgens een politie woordvoerder rekent het on derzoek af met de mythe dat men op het internet al zijn sporen kan uitwissen en on vindbaar kan blijven. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Als de economische toestand niet verbetert, zal er snel totale anarchie uitbreken in de Pales tijnse gebieden, misschien zelfs al binnen een paar weken. Die conclusie heeft Terje Rod-Lar- sen, de speciale coördinator van de Verenigde Naties voor het vredesproces, getrokken uit een onderzoek naar de toe stand op de Westelijke Jordaan- oever en in de Gazastrook. Het geweld van het afgelopen halfjaar, in combinatie met Is raëlische veiligheids- en straf maatregelen, hebben gezorgd voor een onhoudbare toestand. Volgens cijfers van de Verenig de Naties verliest de Palestijnse economie elke dag 20 miljoen gulden. Een kwart miljoen mensen, ofwel 38 procent van de beroepsbevolking, is werk loos. Vóór het uitbreken van de Aksa-intifada in september was dat 11 procent. Van de bevol king leeft nu 32 procent onder de armoedegrens, een verdub beling. „Ik heb zowel met premier Ba rak als zijn opvolger Sharon ge sproken", zei Larsen. „Ik heb hen verteld dat het ook in Isra els belang is dat het Palestijnse bestuur niet ten val komt. Als dat zou gebeuren, zou er een toestand van volkomen anar chie ontstaan." Een groot pro bleem voor het Palestijnse be stuur is dat een aantal belang rijke geldstromen is afgesne den. Sinds het uitbreken van de intifada weigert Israël verschul digde grote bedragen aan de Palestijnen af te dragen. Volgens eerdere akkoorden heft Israël invoerrechten, accijnzen en btw over alle goederen die in Israëlische havens of op Israëli sche vliegvelden binnenkomen, ook als de eindbestemming Pa lestijns gebied is. De Palestijnen krijgen de op him goederen ge heven belasting later terug, al thans, dat is de afspraak. Het Palestijnse bestuur was vorige maand niet meer in staat de sa larissen van zijn ambtenaren te betalen. Een extra bijdrage van westerse donorlanden moest op het laatste moment uit komst brengen. Er komt ook geen geld binnen van de Arabische landen. De Arabische Liga heeft op haar jongste topconferentie een mil jard dollar aan extra hulp toe gezegd, maar daarvan is nog bijna niets ontvangen. Arabi sche landen zeggen te zijn afge schrikt door de corruptie in de Palestijnse gebieden. Ze zijn bang dat het grootste deel van het geld niet terecht komt bij mensen die het het meest no dig hebben. Volgens Larsen is 'een serie van onderling verbonden crises' de oorzaak van de dreigende in eenstorting van het prille Pales tijnse experiment. Hij noemde de fiscale crisis, een crisis op het gebied van van de leefom standigheden en een culturele crisis. „De mensen hebben niet alleen hun vertrouwen opgege ven in het vredesproces, maar ook in iedere vorm van dialoog met Israël", meent larsen.Als gevolg daarvan geven ze steeds meer en steeds actiever steun aan geweld." Ook Israëls veilig heidsdiensten waarschuwen al een aantal weken voor een tota le crisis in de Palestijnse gebie den.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7