Israëli's gedood bij aanslag Tel Aviv Katwijkse vissers 'als koeien naar slachtbank' SPIE03J! Alphens dagverblijf in geldproblemen GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 17 19 23 25 i pleit voor fchipcard Suriname -dodenlijst ^holing voor werknemers gr bestuurde bnderzeeër' tien eindigt Dorovergang i Hercules bestreden' S'T'E'M NS onvoldoende voorbereid op rampen in spoortunnels Veel banen weg bij Connexxion Strijder tegen kinderporno voor rechter wegens misbruik eersLnrist; later zorv Zorghotel in Hazerswoude alweer dicht 2 WEKEN tpAG 14 FEBRUARI 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad NR. 42542 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 Leraren Da Vinei College leggen uit protest het werk neer Art Vision wint tweede voorronde Leidse Start 3VO test verkeerskennis op Oegstgeestse basischolen Jongerenwerkster I Nieuwe wil werken aan Wetering vriendelijk en telt verkeer veilig Lisse op Meerbrug Ruud van Nistelrooij voelt zich weer voetballer fllciale, eenmalig te ge- chipcard kan begin W jaar de problemen ■invoering van de euro 6 in. De betaalkaart is middel om de eer van januari 2002 het tekort aan contant minder voelbaar te aldus minister Zalm. werkt zoals de huidi- inkaart. irinaamse leger circu it dodenlijst, waarop Inderen president Ve- parlementslid Fred n de Nederlandse ad- Jpong staan. Justitie in pbo zoekt de opstel- kringen van Bouterse- Jers, die zich bedreigd ju er eindelijk een on- I naar de December- i van 1982 is begon- [|se telecommunicatie- ]Xi Telecoms wil twee de 6.000 Corus- s, die hun baan k in het Verenigd Ko- I omscholen tot com- ïedeskundige. Het "jrnamelijk om perso- pn in Wales en Noord- Dat meldt de BBC Exi Telecoms heeft srknemers in twintig lanse duikboot die iet oefenen van een idure een Japanse it ramde, werd be- ior een burger. Vol- arine komt het wel tor dat onderzeeërs leenemen. Dat er ie- laatsneemt aan het eiok niet uitzonderlijk, t gebeurt nooit tijdens nen op noodsituaties. »6 Ihse schip telde 35 op- a i, van wie er nog ne- len vermist. ie nachtmerrie voor nemer aan een rijexa- :d vanochtend werke- nloen de motor van de |ilpoor nog onbekende afsloeg midden op fll lichten en spoorbo- Aeiligde overgang in Beide inzittenden ,nog net uitstappen, overreden twee trei- 'ehikel. Door de aan- ipte het treinver- :n Den Haag en Rot- let vertragingen. De het examen is niet Iweer van de vliegba- hoven wist niet met soort brand het van 1 tijdens de Hercules- 15 juli 1996. Daar- nden de bestrijders juur niet adequaat op- k werden er verkeerde leien gebruikt. Dat pdweerdeskundige F. tag verklaard voor de |kamer van de recht- nhem. Daar staan btmachtofficieren te- I betrokken waren bij ferlening. \AG 28 PAGINA'S 3,5 7 22 9,11 16 2 12 20 (i Kunst I Samenleving, fan de Dag .15,17,19,21,23 .24,25 Vogramma's13 I12,16 Palestijn rijdt met bus in op militairen en burgers bij lijtplaats Kijk eens in onze Bel STEM. de organisatie adviseur voor het MKB: 071-5899775 coinion/cai/e/oigao/sat/t iwAvstemadviseurs.nl HET WOORD IS AAN Anonymus Een vriend is iemand die ons zwijgen verstaat. Negen Israëli's zijn vanochtend omgekomen, toen een bus op volle snelheid een liftplaats in Tel Aviv ramde. Negentien mensen raakten gewond, van wie drie ernstig. De meeste slachtoffers zijn militairen. De politie zegt er niet aan te twijfelen dat het ging om een aanslag door een Palestijnse organisatie. een Palestijn uit de Gazastrook, raakte ernstig gewond. De bus had eerder Palèstijnse arbeiders uit de Gazastrook afgeleverd bij hun werkplek in Tel Aviv. De Palestijnse chauffeur, die al vijf jaar legaal in dienst was van de busonderneming, reed TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Na een wilde achtervolging en beschietingen kwam de bus even ten zuiden van Tel Aviv tot stilstand door een botsing met een vrachtauto. De chauffeur, terug in zuidelijke richting. Bij de halteplaats in de zuidelijke voorstad Holon stonden zo'n 25 jonge Israëlische militairen en burgers te wachten. Op volle snelheid joeg hij zijn bus door de groep. De meeste liftplaat- sen in Israël, speciaal bedoeld voor soldaten, zijn beveiligd met zware hekken, maar dat was hier niet het geval. Sinds het begin van de be perkte Palestijnse autonomie mogen Palestijnse arbeiders niet langer met hun eigen auto naar Israël. Israëlische chauf feurs vinden het te gevaarlijk Palestijnse arbeiders te vervoe ren, en daarom zet de busmaat schappij Palestijnen in. Alle chauffeurs hebben daar voor een Israëlische werkver gunning, en dus het groene licht van de veiligheidsdienst nodig. Uit de omstandigheid dat de man die de aanslag heeft uitgevoerd al vijf jaar voor de busmaatschappij werkte, mag worden afgeleid dat hij op geen enkele manier verdacht was. Het was vanmorgen nog niet duidelijk of er een Palestijnse groep achter de aanslag zit, of dat de chauffeur op eigen initi atief heeft gehandeld. De isla mitische verzetsbeweging Ha rnas wilde bevestigen noch ont kennen dat haar organisatie iets met de actie te maken heeft. In het Israëlische kabinet zijn on middellijk stemmen opgegaan om de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook totaal en voor lange tijd af te sluiten van Isra el. De spanning was gisteren al opgelopen, toen Israël na een pauze van anderhalve maand FOTO FRANK VAN DEN BERG Een aantal vissersschepen bleef door het afgekondigde vangstverbod vanmorgen in de haven van U muiden. KATWIJK/U MUIDEN GOVERT WISSE Schipper Dirk van der Plas heeft de afgelopen nacht met zijn KW 42 Cornelis Senior de door de Europese Unie verboden zone op de Noordzee verlaten. Vanaf vandaag mag daar tien weken lang niet meer op kabel jauw, schol en tong worden gevist. De Katwijkse kotter ligt nu enkele mijlen ten westen van het Verboden' ge bied. „Je moet wat. Veel collega's zijn naar het noorden getrokken. Ik ga eerst aan de westkant van het gesloten gebied maar eens op zoek naar vis. Dat ligt op z'n 80 zeemijl (circa 150 kilometer, red.) van IJmuiden." Hoewel geen vis zich uiteraard houdt aan de door Brussel vastgestelde grens en rustig doorzwemt, heeft Van der Plas in de eerste uren na het ingaan van de noodmaatregel al wel gemerkt dat er minder tong zit in het open vangstgebied. „Daarom blijf ik iets langer op zee dan normaal. Je moet toch je besomming maken." De schipper maakt zich vooral zorgen om de komen de weken. „Nu hebben we vanaf maandagmorgen nog twee dagen op onze vertrouwde stek gezeten. De vangst valt daarom deze week nog wel mee. Maar als we maandag uitvaren, moeten we meteen door naar de open gebieden", aldus Van der Plas, die de EU- maatregel fel bekritiseert. „Dit snijdt geen hout." Schipper A. Ouwehand van de KW 88 Pelikaan is vannacht ook het 'verboden' gebied uitgetrokken. „Er is daar nu niemand meer. Met zestien schepen liggen we op tien mijl ten noorden van de verboden zone. Als koeien zijn we naar de slachtbank gevaren." Ouwehand vist op tong en schol. Als die er is. „De vangst is zeer zuinig. Vrijdag hopen we terug te zijn in UTRECHT GPD gers bij ongelukken. Nederland heeft zes lange spoortunnels, waaronder de Schipholtunnel en de spoor tunnel onder het Noordzeeka naal. Er komen bovendien nog meer tunnels bij als gevolg van de bouw van de hogesnelheids lijn. Onderdeel daarvan is een zeven kilometer lange tunnel onder het Groene Hart. Uit het rapport blijkt dat vluchtroutes in tunnels gere geld waren versperd door bouwmaterialen en zelfs door rommel van zwervers. Het NS- personeel heeft verder gebre ken geconstateerd aan veilig heidsvoorzieningen, die ook vaak niet snel genoeg worden gerepareerd. Volgens de NS zijn nooduitgangen en vluchtroutes inmiddels vrijgemaakt. De Nederlandse Spoorwegen vinden zichzelf onvoldoende voorbereid op rampen in spoortunnels. Dat blijkt uit een interne notitie die op initiatief van NS Reizigers in samenwer king met alle spoorwegorgani saties is opgesteld. Het onderzoek werd gehou den naar aanleiding van de gro te auto-ongelukken de afgelo pen jaren in Alpentunnels in Oostenrijk en Zwitserland. Uit het interne rapport blijkt dat het NS-personeel niet altijd voldoende op de hoogte is van de procedures in geval van gro te ongelukken, geen rampenoe feningen houdt en bovendien beter in staat moet zijn om in structies te geven aan de reizi- BOSKOOP RICHARD MOOYMAN De reorganisatie bij busbe drijf Connexxion, met onder meer een vestiging in Bos koop, kost circa 125 kantoor banen. Bij het gehele con cern zullen 320 functies overbodig worden, maar het merendeel van de bovental lige personeelsleden kan el ders aan de slag. Volgens een woordvoerder vallen er geen gedwongen ontslagen. Buschauffeurs blijven buiten schot. De on derneming heeft zelfs grote behoefte aan rijdend perso neel. Connexxion wil probe ren om voormalige chauf feurs op kantoorfuncties te bewegen opnieuw plaats te nemen achter het stuur. TURNHOUT GPD-ANP Marcel Vervloesem van de Bel gische kinderpornowerkgroep Morkhoven moet 18 april voor de rechter verschijnen. Hij wordt verdacht van verkrach ting van negen minderjarige jongens. De nu volwassen mannen dienden een aan klacht in bij het parket van Turnhout, dat tweeënhalf jaar geleden een onderzoek begon. In de meeste gevallen zou fors lichamelijk geweld zijn ge bruikt. Hét seksueel misbruik speelde zich af tussen 1979 en 1996, tot de zaak-Dutroux uit brak. Daarop ontpopte Ver vloesem zich als boegbeeld van de Werkgroep Morkhoven, die onder meer de Zandvoort- se kinderpornozaak aan het licht bracht. Uitgebreide on derzoeken wezen uit dat het netwerk niet zo groot was en dat het veelal ging om oude foto's en videobanden. Ver vloesem zelf was vanochtend niet bereikbaar voor commen taar. Een van de negen mannen die een aanklacht tegen Mar cel Vervloesem indienden, is zijn broer Victor. Momenteel wordt nog onderzocht of er geen sprake is van verjaring. De acht andere zaken zijn in ieder geval niet verjaard. Volgens advocate Machteld Francken uit Eekeren, die de negen mannen bijstaat, ko men de slachtoffers uit een so ciaal zwak milieu. zijn liquidaties in de bezette ge bieden hervatte. Raketten van twee Apache-gevechtshelikop ters doodden gisteren in de Ga zastrook een kolonel van Strijd macht-17, Yasser Arafats presi dentiële garde. Volgens Israël onderhield de kolonel nauwe contacten met Hezbollah in Li banon. Hij wordt er ook van verdacht een reeks aanslagen op Israëli's te hebben georgani seerd. Pagina 7: Totale anarchie dreigt in Palestijnse gebieden vooruitblik VRIJ ZATER ZON m^Tmax -1750 1*/5° 0*/g° SSS 30% 10% 10% SSS 30% 30% 10% Een middag in de week dicht ALPHEN AAN DEN RUN JANNEKE DE JONGE/GPD Kinderdagverblijf De Zonne hof in Alphen aan den Rijn, een centrum voor verstande lijk gehandicapten, moet vanaf april een middag in de week dicht. De maatregel is het gevolg van een begro tingstekort van tien miljoen gulden bij de Stichting Ipse in Nootdorp, waaronder de Zonnehof valt. Het Zorgkan toor moet de maatregel nog goedkeuren. Veel ouders van de soms meervoudig gehandicapte kinderen komen door de maatregel in moeilijkheden. Ook voor de kinderen is het onderbreken van hun ritme vervelend. De oorzaak van het tekort op de begroting is volgens Ipse tweeledig. „Enerzijds hebben wij meer zorg ver leend dan we financieel aan konden", aldus woordvoer der R. van Es. „Anderzijds heeft het rijk niet voor ge noeg geld gezorgd." Ouders van de gehandi capte kinderen hebben de stichting beschuldigd van mismanagement, maar Van Es is het daar niet mee eens. „Als er ergens plaats was voor tien kinderen, namen we soms toch ook dat elfde kind aan. Optisch kon dat, maar we kregen de rekening uiteindelijk gepresenteerd. Daarnaast hebben ouders steeds meer wensen." Inmiddels is aan de Twee de Kamer om hulp gevraagd. „Zeker driekwart van de zorginstellingen voor gehan dicapten in Nederland staat in de rode cijfers", aldus Van Es. Behalve de Zonnehof in Al phen aan den Rijn, heeft Ipse kinderdagcentra in Delft, Naaldwijk, Spijkenisse, Vlaar- dingen, Voorburg, Waterin gen en Zoetermeer. De kin deren in deze centra kunnen niet alleen zijn en vragen in tensieve verzorging. Ook de opvangcentra voor gehandi capte volwassenen van Ipse in Den Haag, Monster en Nootdorp gaan minder lang open. De Zonnehof biedt hulp aan 58 gehandicapte kinde ren. Er werkt zestig man per soneel. In totaal vangt Ipse een kleine 2500 kinderen en volwassenen op. Pagina 23: Ouders Zonnehof ongerust over gedeeltelijke sluiting IJmuiden, als de vangst tenminste niet slechter wordt. Bovendien moeten we door het afsluiten van het ge bied verder weg. We moeten wel wat verdienen, want de jongens aan boord hebben allemaal gezinnen. Ho pelijk komt de overheid af met een compensatierege- ling." .Ouwehand en zijn collega's hebben hun hoop wat dat betreft gevestigd op de Tweede Kamer. Die wil de gevolgen laten onderzoeken van de vangstverboden. Het gaat zowel om de economische als de ecologische effecten, zo benadrukken de Kamerleden Vos (WD) en Herrebrugh (PvdA). De beide Kamerleden willen staatssecretaris Faber (Visserij) waarschijnlijk volgende week in een motie oproepen een dergelijk onderzoek te beginnen. Het onderzoek kan leiden tot schadeloosstelling voor de HAZERSWOUDE-DORP/LEIDERDORP SASKIA BUITELAAR Het Zorghotel in Hazerswoude- Dorp is dicht. Wegens financië le problemen heeft de directie maandag de deuren gesloten van zowel het zorghotel als van hotel De Buxus en conferentie centrum De Linde. Het pand op het ITC-terrein waarin de drie bedrijven zetelen ging nog geen twee jaar geleden open. Directeur J. Broman van het zorghotel is onbereikbaar. De telefpons van de twee hotels en het conferentieoord zijn door geschakeld naar een antwoord apparaat. Uit de ingesproken tekst blijkt dat de drie bedrijven 'wegens omstandigheden' voor onbepaalde tijd zijn gesloten. In een kort persbericht schrijft de directie dat, ondanks een positief bedrijfsresultaat, de kosten voor het hotel te hoog zijn gebleken. Dat komt met name door de huur van het pand. De directie betreurt het dat als gevolg daarvan het zorg- transferium eveneens is geslo ten, vooral omdat er toekomst mogelijkheden zijn voor zo'n initiatief, zo valt te lezen. Het zorghotel breidde in juni vorig jaar de activiteiten uit met een zorgtransferium. In dat proefproject, opgezet met het Leiderdorpse Rijnland zieken huis, Thuiszorg Groot Rijnland en verzekeraar Zorg en Zeker heid, worden patiënten ver zorgd die het ziekenhuis moe ten verlaten, maar die nog wachten op thuiszorg. In de cember bleek dat. het transferi um aanloopproblemen had. Pagina 23: 'Zorgtransferium elders voortzetten' Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voortetters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch 106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr. Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch ËÊÊt Dagblad OE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1