Napster nog in de lucht na vonnis MSD krijgt boete voor fêteren artsen Straf blijft uit na mishandelen lastige klant 'Ongelooflijke' foto's bij landing op Eros GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 1S~ 2 15 16 19 21 Borst belooft versoepeling regels traumahelikopters Unieke vondst Leidse archeologen 2 WEKEN 9AG13 FEBRUARI 2001 pind ind en Kunst 'n Samenleving, van de Dag van de 20 13,15,16,17,18 k-21 ^programma's11 ■P10 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad NR. 42541 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 hciële ipoed imeerd in :enbuurt lentijnsdag Iklopperij' «este Nederlanders (65 it) vinden Valentijnsdag niets. De 'dag voor de istand', zoals 14 februa- vel heet, wordt door ve nen als geldklopperij. ensen zeggen zich zelfs eren aan wat 'hartvor- rommel' wordt ge- Dit blijkt uit een en- van onderzoeksbureau mder 20.000 Nederlan- mensen die negatief spreken van 'onzin', •rcieel en puberaal' en de hand gelopen grap'. y's sterven [nalatigheid ieid van artsen is een ijke oorzaak van de inder pasgeborenen en igeboren baby's in Ne- u Dat blijkt uit een on naar de dood van 330 anderen. Uit het door gefinancierde onder- duidelijk geworden dat Jjer een kwart van de vallen had kunnen wor- loorkomen. Nederland de jaren vijftig een top- bij het voorkomen van fike sterfgevallen. In- is ons land een mid- bailers 'gewit' tijdrekken ken van de kant van de eeft er toe geleid dat de a minderjarige buiten- oetballers die in 1999 in Nederland verble- og zijn 'gewit'. Door res lang te rekken de jongeren alsnog als rjarige een werk- en (^vergunning krijgen. f een woordvoerster [Immigratie en Natura- ienst IND is die werk- iet illegaal, 'maar het is 3 niet de koninklijke E0 schrapt leiden banen U «^.wden medewerkers van ^fN-Datacenter in Gro- krijgen een nieuwe 'er. De raad van be- KPN overweegt het inderdeel af te stoten, ioneel is op de hoogte, maakt onderdeel uit eerder aangekondigde isatie, waarbij zo'n Izend banen moeten :0.4jnen. KPN sluit daarbij dat er gedwongen ont gallen. Het Datacenter |t allerlei werkzaamhe- te maken hebben met tdigde voor i geschorst !r Netelenbos (Verkeer) 'én van de gegadigden |e exploitatie van de lid (Amsterdam-Parijs) c geschorst. Het gaat )0rpl combinatie Deutsche V"*tet het Britse busbedrijf Vj Aanleiding is de door Vjuien van Deutsche n de Volkskrant geuite 0.45} op de aanbestedings vore. Ze vinden het be- jui 220 miljoen gulden )aarlijks in ruil voor de atie moeten betalen Nederlandse overheid jhoog. Ook denkt Deut- ^^ahn dat de kansen niet ipnjn; het consortium met v 'n KLM zou een streepje sbben. MAG 22 PAGINA'S -3,5 7 19 -8,9 14 2 'Harrie Nak' bekeurt twee keer binnen drie minuten Issoria wil terminaal lijden zo draaglijk mogelijk maken 17 Wethouder Rianne Meester gaat niet op de winkel passen Uitverkocht Carré sluit Joe Jackson in de armen Fiscus krijgt geen vinger achter betalingen amateurclubs Eigenaar avondwinkel Breestraat 'mocht enig geweld gebruiken LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN De eigenaar van de avondwin kel aan de Breestraat, Farokh Tahmasian, krijgt geen straf voor het mishandelen van een klant die amok maakte in zijn zaak. De politierechter heeft hem gisteren ontslagen van rechtsvervolging omdat Tah masian bij het op heterdaad be trappen van de verslaafde man het recht had om hem 'met enig geweld' aan te houden. De raadsman van de winke lier noemt deze uitspraak vrij uniek, omdat rechters volgens hem niet vaak teruggrijpen op dit recht. De officier van justitie eiste een voorwaardelijke boete van vijfhonderd gulden. Tahmasian kreeg op 17 maart 1999 om half twaalf 's avonds te maken met een 30-jarige Lei- denaar die het statiegeld van twee kratten met lege flessen wilde innen. De winkelier wei gerde dit wegens gebrek aan opslagruimte. Dat staat ook op een bordje aan zijn raam. De Leidenaar en zijn twee vrienden begonnen daarop ruzie te zoe ken. Tahmasian kreeg een sta pel tijdschriften naar zijn hoofd gegooid en zag hoe de mannen een doos met wijnflessen ka- pottrapten en snoepgoed in hun zakken stopten. Toen de Leidenaar over de toonbank klom en de winkelier de politie belde, vluchtten de mannen. De Leidenaar wilde er met een krat bier op een fiets vandoor, maar Tahmasian werkte hem tegen de grond. Hij bleef op hem zitten totdat de politie kwam, maar werd tot zijn verbijstering zelf ook aan gehouden. Hij werd ervan verdacht de amokmaker aan zijn lange, blonde haren te hebben getrok ken. Bovendien zou hij zich, bij het overdragen van de man aan de politie, tegen hem hebben afgezet. Daardoor kwam de man onnodig hard met zijn hoofd tegen de straat terecht. De politierechter achtte dit be wezen, maar vond Tahmasian hier niet strafbaar voor omdat hij terecht achter de man was aangegaan. Pagina 15: Burger mag bij aan houding 'proportioneel ge weld' gebruiken DEN HAAG HANS JACOBS Minister Borst (Volksgezond heid) gaat de regels voor het uitvoeren van vluchten met de traumahelikopter verder ver soepelen. De bewindsvrouw vindt dat milieu- en geluids voorschriften geen belemme ring mogen vormen voor hulpvluchten. De Raad van State heeft gisteren gezegd dat het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk per jaar maar twaalf traumavluchten mag ontvan gen. De gemeente heeft vol gens het rechtscollege ten on rechte de maximumbepaling voor het aantal noodvluchten geschrapt. De beperkingen zouden nodig zijn om de overlast voor omwonenden terug te dringen. Het zieken huis, dat nu zo'n zeven vluch ten per jaar ontvangt, is bang dat de hulpverlening bij een ramp in gevaar komt. Ook Borst vindt dat het redden van levens voorrang moet hebben. Bij de ramp in Volendam bleek dat de traumahelikopter van het VU ziekenhuis niet mocht vliegen omdat nacht vluchten zijn verboden. Hof: Inbreuk op auteursrechten Gebruikers van Napster, de populaire 'muziekruilbeurs' op internet, kunnen hun favoriete nummers voorlopig nog binnenhalen. Het federale hof van beroep in San Fransisco stelde gisteren weliswaar vast dat Napster in breuk maakt op auteursrechten, maar de site werd niet meteen platgelegd. t SAN FRANCISCO Rtr-AFP-ANP De rechter wees de zaak terug naar een lagere rechter. Die eis te vorig jaar nog onmiddellijke sluiting van Napster, een von nis waartegen de muzieksite in beroep ging. Het federale hof bevestigde de motivatie van de lagere rechter, maar gaf hem te gelijk de opdracht zijn eerdere uitspraak te preciseren. Onbe kend is wanneer dat gebeurt. Voorlopig blijft Napster toe gankelijk. Het hof gaf geen ge hoor aan de eis van de Ameri kaanse muziekindustrie dat Napster onmiddellijk dicht moest. Die dreiging leidde zon dag en gisteren tot een ware run op de site. Er werden zo'n 250 miljoen liedjes uitgewis seld. Het hof bepaalde dat Napster 'welbewust zijn klanten aan moedigt en in staat stelt in breuk te maken op de rechten van platenmaatschapijen'. Napster weet dat, of had dat moeten weten, meende het hof. Het verweer van Napster was steeds dat het bedrijf niet meer is dan een bemiddelaar, die een 'elektronisch prikbord' exploi teert. De firma zei in een reactie alles in het werk te zullen stel len om Napster open te hou den. De muziekindustrie reageer de verheugd. ,,De elektronische winkeldiefstal is voorbij", zo stelde een advocaat. De NVPI, de branche-organisatie voor de Nederlandse amusementsindu strie, is eveneens 'erg blij'. „Au teursrechten hebben nu ook online bestaansrecht", aldus een woordvoerster. Hoewel Napster voorlopig open mag blijven, komt aan de gratis uitwisseldienst van het bedrijf wel een einde. Het Duit se mediaconcern Bertelsmann, dat Napster in oktober over nam, is van plan vanaf deze zo mer geld te vragen voor het op halen van muziekbestanden. Pagina 2: Platenbazen worste len met 'p2p' Cairo De Leidse archeologen Maarten Raven (links) en René van Walsem hebben in Egypte een unieke vondst gedaan. Bij opgravin gen in Sakkara stuitten de twee medewerkers van het Rijksmuseum van Oudheden op wat vermoedelijk de graftombe van Meryneith is, een hogepriester uit de 14de eeuw voor Christus. Die leefde ten tijde van Achnaton, de farao aan wie Oudheden momenteel met veel suc ces een tentoonstelling wijdt. Al sinds 1975 verricht een team van het Rijksmuseum van Oudheden onderzoek in Sakkara, even ten zuiden van de pyramiden van Gizeh. In samenwerking met de Egypt Explora tion Society maakten wetenschappers van het museum een boven grondse reconstructie van een grafkamer met reliëfplaten van Maya, de schatkamerbewaarder van de farao Toetanchamon. Maar eind vo rige maand deed het onderzoeksteam deze even verrassende als op merkelijke vondst. Naast twee opslagplaatsen en drie kapellen gaf de tombe een bij zonder gaaf muurreliëf prijs met daarop afbeeldingen van begrafenis rituelen uit de veertiende eeuw voor Christus. Verder kwamen vijf zuilen met hiërogliefen uit het zand naar boven. De opgravingen in Sakkara gaan voorlopig nog door. foto reuters Amerikaanse ruimtesonde ongeschonden op asteroïde HOUSTON ANP .10,14 De Amerikaanse ruimtesonde NEAR Shoemaker is gister avond geland op de asteroïde Eros. Het is pas het vijfde he mellichaam waarmee een ruim tevaartuig in contact komt en voor het eerst dat wordt geland op een dergelijk klein voor werp. Eros is 33 kilometer lang en 11 kilometer breed. Eerdere landingen vonden plaats op de Maan, Mars, Venus en Jupiter. Na de landing op Eros bleef de sonde een signaal uitzenden naar de vluchtieiding van de Amerikaanse ruimtevaartorga nisatie NASA in Houston. Dat de sonde ongeschonden is, is een meevaller. Mogelijk wordt geprobeerd hem wéér te laten opstijgen. De langzame daling van de Near Earth Asteroid Rendezvous (NEAR) vanaf een hoogte van 35 kilometer boven de asteroïde duurde ongeveer 4,5 uur. Tijdens de daling nam de NEAR tot ongeveer 200 meter boven de landingsplaats foto's van Eros. Nadien kon dat niet meer, omdat de camera niet is ontworpen om van dichtbij fo to's te nemen. Wetenschappers van de John Hopkins Universi teit noemden de kwaliteit van de foto's 'ongelooflijk'. Iedere 30 seconde van de laatste drie kwartier van de daling werd een opname gemaakt en naar de Aarde geseind. Voordat de da ling begon, had de sonde al meer dan 160.000 foto's en an dere gegevens doorgestuurd, Gezelligheid speelde te grote rol De cirkel geeft de plaats aan waar de sonde is geland op Eros. De andere foto's tonen de NEAR-sonde en de vorm van de asteroïde Eros. foto's ap bijna tien keer meer dan waar op vooraf werd gehoopt. Inmiddels hebben experts ge concludeerd dat Eros een vrij compact geheel is met een groot aantal gaten en kloven. -4- Aangenomen wordt dat andere asteroïden waarschijnlijk op Eros lijken. De sonde heeft bijna een jaar rond Eros gedraaid, op een af stand van 320 miljoen kilome ter van de Aarde. De asteroïde draait om de zon en bevindt zich op het ogenblik iets voorbij de planeet Mars. De NEAR werd 17 februari 1996 gelan ceerd. HAARLEM PAULINE VAN DER MUE Het farmaceutische bedrijf MSD is vanochtend veroor deeld tot een boete van 95.000 gulden wegens overtreding van het reclamebesluit geneesmid delen. De manier waarop de fabriek arsten in de watten heeft gelegd om het migrainemiddel Maxalt aan de man te brengen, is vol gens kantonrechter F. Veenhof onaanvaardbaar. MSD uit Haarlem overweegt nadrukke lijk hoger beroep tegen de uit spraak in te stellen, zei alge meen directeur F. Verwiel van ochtend. MSD is het eerste farmaceuti sche bedrijf dat door het open baar ministerie is vervolgd voor de manier waarop geneesmid delen onder de aandacht van arsten worden gebracht. Officier van justitie F. van Dongen eiste twee weken gele den 130.000 gulden boete voor 26 overtredingen van MSD. Huisartsen en neurologen werden, onder het mom van nascholing, getrakteerd op een weekendje naar Terschelling, een bezoek aan een musical of aan de kartbaan. Een aantal bij eenkomsten werd geannuleerd, waardoor kantonrechter Veen- hof uitkwam op 19 bijeenkom sten. Hij was het echter met het OM eens dat het Haarlemse be drijf bij al die gelegenheden fout had gezeten en legde de VRAGEN HET WOORD IS AAN Jan Greshoff Al wat gekocht en verkocht wordt, is waardeloos. Waar de heeft alleen watje krijgt en schenkt. vooruitblik DON VRil ZAT temperatuur y/?o 2'/6» 2750 !»g 10% 30% 30% ËSSSÜlft 60% 30% 40% Zoontje toetsenist verpest zeldzame opname The Doors LONDEN ANP Een zeldzame opname van de legendarische band The Doors wordt misschien nooit uitge bracht. Het enige overgebleven exemplaar is geruïneerd door het driejarige zoontje van Doors-toetsenist Ray Manzarek. De in de jaren zestig wereld beroemde band werd vooral bekend door zanger Jim Morri son. Die overleed in 1971 aan een hartaanval. Niet lang daar na stopten de andere drie bandleden ermee en probeer den het solo. Af en toe duiken nog niet eer der uitgebrachte nummers op. De inmiddels 61-jarige Manza rek bezit een geluidsband van het nummer Paris Blue, maar vreest dat daar niets meer mee te doen is, meldt het Britse showbizzpersbureau Wenn. „Mijn zoon Pablo was aan het spelen met de cassettere corder en zong zo af en toe mee met Jim (Morrison)." Tot Man- zareks verbijstering zat het ori ginele bandje in het apparaat. „Dus nu hoor je op de originele band steeds een klik en dan zingt mijn kind en dan weer te rug naar het nummer. We zoe ken nog naar een andere versie. Anders moeten jullie het doen met een klein jengelend kind dat onzin-woordjes zingt", al dus Manzarek. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. geëiste boete van vijfduizend gulden per overtreding op. Farmaceutische bedrijven zijn vrij om artsen uit te nodi gen voor bijeenkomsten die voor een deel op ontspanning gericht zijn. Het grootste ge deelte van zo'n bijeenkomst moet echter worden besteed aan wetenschappelijke voor lichting. Bij de omstreden uitjes van MSD gold het omgekeerde volgens de rechter. Gastvrijheid en gezelligheid speelden een veel te grote rol. MSD-directeur Verwiel toon de zich vanochtend verbaasd. Hij vindt de veroordeling vol strekt onterecht. Zijn bedrijf heeft het NIPO een enquête la ten houden onder 250 huisar- sten. „Daaruit blijkt dat de art sen blij zijn met voorlichting van de farmaceutische indu strie", zegt Verwiel. „Ze krijgen er betere, actuelere kennis door. En ze weten heel goed dat een fabrikant commerciële be langen heeft. Daardoor kunnen ze objectief en onafhankelijk omgaan met de informatie die wij bieden." Verwiel vreest dat de artsen niet komen opdraven als ze geen aantrekkelijk programma voorgeschoteld krijgen. Daar zou de patiënt uiteindelijk de dupe van worden. Artsen heb ben op het gebied van nascho ling echter een eigen verant woordelijkheid, stelde de rech ter. Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging Na de eerste twee weken betaal Ik ml]n abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1