Nazi-slachtoffers klagen IBM aan Optimisme in Israël over vorming nationaal kabinet PvdA wil maatregelen tegen pesten GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 11 18 19 23 29 st komt met rsus inburgeren yee Palestijnen igeschoten [leptische aanval itirookpil ent gepakt voor fstal sigaretten vel met spoed jig naar huis de film blijft de ^st romantische Mens heeft twee keer zoveel genen als fruitvlieg Duitse CDU opnieuw in problemen door donatie Healers in Pieterskerk 'Opvang van zeehond blijft noodzakelijk' Rianne Meester nieuwe wethouder Oegstgeest Arrestant zou eerder brand hebben gesticht ST'E'M 2 WEKEN I NDAG 12 FEBRUARI 2001 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad ndweer: igweg 4 t brandveilig illegaal Onverschilligheid blijkt troef op Toekomstmarkt Leiderdorp Cocktail: Bas Romeyn tussen champagne en farao's 'Chemie' basis van tennisstunt tegen Spanje Rijnsburgse Boys geeft zich al snel gewonnen Ritsma haalt met gram zijn vierde wereldtitel _jtring ■NT Post Group gaat in zes gemeenten inburge- cursussen verzorgen voor :htonen. Het bedrijf is de e werkgever in Nederland at doet. Voorheen was in een exclusieve taak de overheid. Volgens ierster D. de Wagenaar jde goede ervaringen met sussen voor allochtone lemers de aanleiding de inburgeringscursus- [n elk van de zes gemeen- vaaronder Amsterdam is ts voor vijftien cursisten. jijl Likud-leider Sharon it demissionair premier en diens Arbeidspartij lenwerking in een nieu- lëlische coalitie te ver- i, laait het geweld tussen liërs en Palestijnen op. Is- :he soldaten schoten ig op de Westelijke Jor- iver twee Palestijnen en verwondden een der- lat gebeurde nadat giste- een Israëlische automobi- een weg naar Jeruzalem Palestijnen was doodge- ken van de 'antirook- Zyban kan epileptische dien veroorzaken. Dat uit een publicatie in het viands Tijdschrift voor fskunde. Vermoed wordt le aanvallen zijn veroor- doordat patiënten het Jilsel kapotbeten, terwijl iiist is ontworpen om de i vertraagd door het li- te laten opnemen. Zy- r een middel om depres- p bestrijden, blijjkt echter joed te helpen bij mensen illen stoppen met roken. 1-jarige politieman uit Jchem is aangehouden ^ïs diefstal van zes pakjes jfetten. Na verhoor moest ilitieman zijn pistool inle- Hij is geschorst. Politie Istitie stellen een discipli- Dnderzoek in. :hische president Vacl- rel heeft een bezoek aan lit afgebroken wegens Hij werd vanochtend n ambulance naar de laven van het oliestaatje :ht. Van daar is hij met 'évliegtuig van sjeik Ja- l-Ahmad al-Sabah naar gevlogen. Havel kreeg koorts door een ontste- van de luchtwegen. De ige Havel sukkelt met ndheid sinds in 1996 een deel van een long ;enomen. skraker Titanic' is niet st romantische film al len. Het drama komt wel [in de top-tien van ro- sche films. Op de eerste I J staat nog altijd 'Brief Unter', met Celia Johnson jTevor Howard. Die film salt van een toevallige l»>eting en een daaruit t,nde onmogelijke liefde, p-tien is voor Valentijns- amengesteld door lezers iet Britse showbizzblad PAAG 30 PACINAS rland ■land Jir en Kunst15,18 6,7 ff en Samenleving10 [ek van de Dag2 16 fcdheid 9,11,12,13 19 t/m 29 leprogramma's17 10,16 washington ap Mensen hebben verrassend weinig ge nen, slechts tweemaal zoveel als een fruitvliegje. Dat blijkt uit twee studies die een gedetailleerd beeld geven van bijna de hele menselijke genetische code. De onderzoeken zijn uitgevoerd door twee de teams die vorig jaar de hele men selijke DNA-code wisten te ontrafelen. Het ene team, bestaande uit wetenschap pers uit de Verenigde Staten en vijf ande re landen, publiceert het onderzoeksre sultaat komende donderdag in het we tenschappelijke blad Nature. Het andere team, van het bedrijf Celera Genomics in Rockville in de Amerikaanse staat Mary land, publiceert vrijdag een artikel in het blad Science. Volgens het internationale team heb ben mensen tussen de 30.000 en 40.000 genen, volgens Celera ligt dat aantal er gens tussen de 26.000 en 39.000. Eerder werd aangenomen dat mensen meer dan 100.000 genen hebben. De nieuwe schattingen komen dicht in de buurt van de 25.000 genen van het kleine plantje Arabidopsis thaliana, de 19.000 genen in de kleine worm C. ele- gans of de 13.600 genen van de fruitvlieg Drosophila. „Velen zit het dwars dat mensen maar tweemaal zoveel genen hebben als de fruitvlieg", zegt E. Lander, directeur van het Whitehead Institute Center for Geno me Research in de Amerikaanse staat Massachusetts en lid van het internatio nale onderzoeksteam. „Het lijkt een bele diging van de menselijke waardigheid." Het internationale consortium heeft al dertig genen ontdekt die ziekten veroor zaken en ook het Celera-team heeft er een aantal gevonden. Met het onderzoek van het consortium wordt ook de recente vondst bevestigd dat bij mannen twee maal zoveel erfelijke mutaties voorkomen als bij vrouwen. Waarschijnlijk zijn man nen een krachtiger motor voor evolutio naire verandering, maar zorgen ze ook voor meer fouten die ziektes kunnen ver oorzaken. berlijn dpa Bij de Duitse christen-demo craten is een derde affaire met donaties aan het licht gekomen. Na verwikkelingen in de 'moe derpartij' CDU en bij de partij in de deelstaat Hessen, gaat het nu om de CDU in Berlijn. Van daag komt de regionale partij top in Berlijn in spoedvergade ring bijeen. Fractieleider Klaus Landow- sky van de Berlijnse CDU zou in 1995 van een zakenman in on- Vijf overlevenden van het naziregime uit Tsjechië en Oe kraïne hebben het computerbedrijf IBM aangeklaagd. De aanklacht luidt dat het concern heeft geholpen bij en aangezet tot misdaden tegen de menselijkheid en schen ding van mensenrechten. De vijf hebben de aanklacht ingediend namens alle overlevenden van de holocaust. utrecht anp leiden De kraamhouders van de Para Normaalbeurs waren in hun nopjes met de Pieterskerk als locatie: zij menen dat de kerkelijke sfeer een goede invloed heeft op de waarnemingen. Maar bezorgde gelovigen heb ben grote bezwaren tegen het evenement: zij waarschuwden de bezoekers bij de deur om niet naar binnen te gaan. „Deze mensen zijn instrumenten van de duivel", luidde hun boodschap. Vele healers, gidsen, kaartle zers, paragnosten en aura-lezers streken afgelopen weekeinde neer in de Leidse Pieterskerk. Ze werden ge consulteerd door een grote schare 'zoekenden' tijdens de twaalfde Para Normaalbeurs. De bezoekers konden onder bezwerende geluiden, gedragen door klankschalen en pianomelodieën, een consult aanvragen, een heilzame steen of een boek uitzoeken. Wie wilde, liet het kind in zichzelf uittekenen, tarotkaarten leggen of een aurafoto maken. Pagina Leiden: 'We zien allemaal graag hoe de dingen in elkaar zitten', foto eric taal (SHP), die dit weekeinde scholengemeenschap Het Baken in Almere aansprakelijk heeft gesteld voor de schade die een leerling heeft geleden door het pesten. De jongen zit nu op een school in Bussum en krijgt hulp voor zijn emotionele problemen. De SHP vindt dat de school die kos ten moet vergoeden. De aanklacht is ingediend door de moeder van de leerling, die tevens voorzitter is van de SHP. Zij sluit niet uit dat er ook een rechtszaak volgt tegen Het Baken, aangezien de school tot nog toe heeft ontkend schuld te dragen aan de pesterijen. den haag gpd Scholen moeten wettelijk worden verplicht om maatregelen te nemen tegen het pesten van leerlingen. Dat bepleit Tweede Kamerlid Kort ram (PvdA). Scholen besteden volgens Kortram weliswaar incidenteel aandacht aan pesten, maar dat gaat haar niet ver genoeg. Het probleem moet vol gens haar fractie structureel worden aangepakt. Schoolbesturen die het probleem negeren, moe ten juridisch kunnen worden vervolgd. Dat vindt ook de Stichting Stop Het Pesten Ze zeggen dat IBM de techno logie, de producten en de diensten heeft geleverd voor het rubriceren van slachtoffers in concentratiekampen. Het concern zou daardoor mede verantwoordelijk zijn geweest voor de vervolging, het lijden en de genocide in de kampen voor en tijdens de Tweede We reldoorlog. Volgens de klagers heeft IBM er niet alleen winst mee gemaakt, maar heeft het ook geschiedkundigen en anderen de toegang geweigerd tot zijn archieven. Daarin zouden de bewijzen van IBM's rol tijdens de holocaust zijn te vinden. De klagers eisen dat IBM pieterburen gpd „Je laat een zieke zeehond op het strand niet zomaar dood gaan." Dat is voor Lenie 't Hart de belangrijkste reden om door te blijven gaan met de opvang van zeehonden. Hoewel ze het in principe eens is met de stel ling van het Wetenschappelijk Zeehondenplatform dat opvang van zeehonden niet meer noodzakelijk is om de populatie in stand te houden. Verder geeft de directeur van de zeehondencrèche aan dat gezondheidsproblemen - maar dat wordt ook in het rapport van het Zeehondenplatform aangegeven - zich binnen een bepaalde groep zeehonden het eerst openbaren bij gestrande dieren. Ook wijst ze erop dat het vergaren van kennis van be lang is voor het instandhouden van bedreigde zeezoogdieren, ook elders in de wereld. „Op vang kan verder een wezenlijke bijdrage leveren aan het herstel van de populatie", benadrukt ze. 't Hart verwijst in dit ver band naar de massale zeehon- densterfte in 1988. toegeeft dat het de mensen rechten heeft geschonden en dat het concern zijn archieven openstelt. Ook moet het de winst die het met het zaken doen met de nazi's heeft ge maakt, overmaken aan een fonds ten behoeve van de slachtoffers van de holocaust. Volgende week verschijnt het boek 'IBM and the Holo caust' van de Amerikaanse schrijver Edwin Black. Daarin staat dat IBM via zijn Duitse dochterbedrijf Dehomag de jodenvervolging mede moge lijk heeft gemaakt met zijn ponskaarttechnologie. Toen het Derde Rijk aan zijn volken- moord begon, droeg IBM vol gens Black stap voor stap de technologische oplossingen aan die de plannen realiseer baar maakten: van de identifi catie- en catalogiseringspro gramma's in de jaren dertig tot de selecties in de jaren veertig. Volgens Black wist het hoofdkantoor in New York al tijd, vanaf het begin in 1933, dat men contact had en zaken deed met de hoogste echelons van de nazi-partij. Een woordvoerder van IBM in Parijs zegt in een reactie dat het bedrijf tijdens de Tweede Wereldoorlog niet wist dat de nazi's zijn machines gebruik ten bij de vervolging van de jo den. Het hoofdkantoor in de Verenigde Staten had toen geen enkele invloed op wat bij het dochterbedrijf Dehomag in Duitsland gebeurde. De na zi's hadden volgens Black daar geestverwanten in de top aan gesteld. Op zijn website schrijft het computerconcern dat het inmiddels al enkele tientallen jaren duidelijk is dat de machines werden gebruikt. 'Kundig opvolger Van Eisen oegstgeest erna straatsma Rianne Meester-Broertjes (52) volgt Guus van Eisen (Progressief Oegstgeest) op als wethouder ruimte en groen in Oegstgeest. Ze werkt momenteel als senior milieu-adviseur bij het bu reau Witteveen+Bos in Am sterdam. Meester woont sinds 1988 in Oegstgeest en heeft een reeks functies vervuld op het gebied van milieu. Ze is afgestudeerd aan de Land bouwuniversiteit in Wage- ningen en werkte daarna onder meer bij TNO, de Raad voor Milieubeheer en de milieuadviesraad van de minister van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieu. Ze is nu voor twee dagen per week gede tacheerd bij de provincie Zuid-Holland, afdeling ver keer en vervoer. Meester is getrouwd en heeft drie kin deren. De nieuwe wethouder heeft zowel op het politiéke vlak als in het verenigings leven een aantal bestuurs functies bekleed. Ze is lid van de PvdA en zat bij PrO enkele keren in de kandida- tencommisie voor de ge meenteraadsverkiezingen. Progressief Oegstgeest verwacht met de kandi daatstelling van Meester een kundig wethouder en een goede opvolger voor Van Eisen te hebben. Hij maakte in de eind januari bekend dat hij in april ver trekt vanwege zijn benoe ming tot directeur voortge zet onderwijs bij de stich ting Confessioneel onder wijs Lucas Voorburg. Pagina 11: Twee nieuwe gezichten bij PrO Eventueel akkoord donderdag voorgelegd ter goedkeuring aan Arbeiderspartij tel aviv ad bloemendaal correspondent In Israël zeggen de Likud en de Arbeiderspar tij een flink eind op weg te zijn naar de vor ming van een regering van nationale eenheid onder leiding van Likud-leider Sharon. Giste ren vond de derde onderhandelingsronde plaats en die verliep volgens woordvoerders van beide partijen 'serieus, diepgaand en po sitief. Vandaag wordt verder overlegd. Er zijn al juristen ingeschakeld om zo snel mogelijk een overeenkomst op papier te zet ten. Het is de bedoeling dat een akkoord don derdag ter goedkeuring wordt voorgelegd aan het bestuur van de Arbeiderspartij. Binnen die partij leeft echter nogal wat verzet tegen mee- regeren onder Sharon. Tot de meest uitgesproken voorstanders van toetreding tot een regering van nationale een heid behoort oud-premier Peres. Hij maakt er geen geheim van dat hij ja zal zeggen als Sha ron hem het ministerschap van buitenlandse zaken aanbiedt. Andere posten zegt hij niet te ambiëren.In zijn hang naar meeregeren on dervindt Peres felle oppositie van Yossi Beilin en Shlomo Ben-Ami, ministers in de demis sionaire regering-Barak. Ze overwegen een nieuwe partij te vormen als de Arbeiderspartij tot een regering van nationale eenheid toe treedt. Medewerkers van Sharon willen intussen nog altijd niets zeggen over de aanpak van het vredesproces. Sharon heeft alleen zijn 'rode lijnen' bekend gemaakt, dat wil zeggen pun ten waarover met hen niet valt te marchande ren: de eenheid van Jeruzalem onder Israë lisch bestuur, blijvende bezetting van de Jord- aanvallei, geen terugkeer van Palestijnse vluchtelingen naar Israël en geen ontmante ling van Israëlische nederzettingen in bezet gebied. De Arbeiderspartij stelt aan toetreding tot een regering van nationale eenheid een aantal minimumeisen. Zo moeten onder meer de Oslo-akkoorden worden aanvaard, mogen er geen nieuwe nederzettingen komen en moet het systeem van directe verkiezing van de premier weer worden afgeschaft. NR. 42540 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 VRAGEN 071-5128030 roerend goed een gift hebben aangenomen van bijna 50.000 gulden. Hij ging daarmee in te gen de interne partïjregel dat een gift maximaal 6.000 gulden mag bedragen. Tegelijkertijd verkreeg het be drijf van de zakenman een kre diet van 840 miljoen gulden bij de Bank Berlin Hyp. Bij die bank is Landowsky directie woordvoerder. CDU en dona teur ontkennen dat er tussen de twee zaken een verband zou bestaan. HET WOORD IS AAN Barbara Stanwyck Don Juan: een man die zijn eigen wensen uit de ogen van vrouwen kan lezen. weersverwachting 8 voor dinsdag Amerikaanse schrijver spreekt van hulp bij jodenver\>olging vooruitblik ÏSTTmT 2*/7° 177° 17 6° SSS& 10% 10% 20% 40% 60% 30% enschede gpd De 33-jarige man uit Enschede die verdacht wordt van het stichten van brand bij het ont plofte vuurwerkbedrijf S.E. Fire works in Enschede, zou vaker zijn aangehouden voor brand stichting. De man zou toenter tijd - ongeveer een maand na de ramp op 13 mei - een auto in brand hebben willen steken. De arrestant is voor betrok kenheid bij de ramp opgepakt omdat hij kort na de explosies met zijn mobiele telefoon ge beld zou hebben uit de buurt van de getroffen wijk. Zelf houdt hij vol rond die tijd niet op de rampplek te zijn geweest. Volgens een broer van de ver dachte was de 33-jarige die middag bij de recreatiepias Het Rutbeek in Enschede. De politie verdenkt drie En- schedeërs van meineed. Het gaat om twee 'stapmaten' van de verdachte en zijn vriendin. Zij zouden hem een vals alibi hebben verschaft. Bel STEM. dé organisatie adviseur voor het MKB: 071-5899775 coaaii/cai/e/iriaiMit/t 1 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: I Voorletters: m/v Adres: I Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik I II i I I Handtekening Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106.95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch f&s Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.loidschdagblad.nl 8 712141 4001 14' maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1