'lintons laatste misstap: gratie voor Marc Rich |Trein der dictators krijgt opknapbeurt Colombianen slachtoffer van bestrijding cocateelt Buitenland Abortus erg populair bij jeugd Suriname Pers in Hong Kong (nog) niet gekneveld ina bouwt tor lijn air Tibet V RDAG 10 FEBRUARI 2001 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters ^ang maakte de Amerikaanse recherchedienst FBI Lteloos jacht op de van grootscheepse fraude ver- Ije Marc Rich. Tijdens zijn allerlaatste dag in het (Huis nam president Clinton vorige maand een van merkwaardigste besluiten: hij verleende Rich gratie. Pthandaal, menen velen. bobj<roon Bondent ^ren zeventig stond Mare Wall Street bekend als ite onder de snelle jon- Is uitgekookt termijn- in olie en metalen ij samen met zijn com- i, Pincus Green, de ene de andere. Op zijn der- as hij al multimiljonair. Maar toen de Amerikaanse overheid ontdekte dat hij ten tijde van het conflict met Iran olie uit die 'schurkenstaat' op kocht voor 5 dollar per vat en voor het viervoudige verkocht, was het feest afgelopen. Voor fraude, handel met de vij and geldwitwasserij en groot schalige belastingontduiking dreigde voor Marc Rich zo'n 325 jaar gevangenisstraf en een boete van meer dan 200 mil joen dollar. Maai- Rich en 'Pin ky' Green hadden de bui al zien hangen en tijdig de benen ge nomen richting Zwitserland. Daar is belastingontduiking geen vergrijp. Bern heeft dan ook altijd geweigerd hem uit te leveren, alle druk uit Washing ton ten spijt. Voor alle zekerheid ruilde Rich, die in 1940 met zijn joodse ou ders uit Antwerpen naar de Verenigde Staten was gevlucht, zijn Amerikaanse nationaliteit in voor Spaans zowel als Israë lisch staatsburgerschap. Hij kocht een monumentale villa aan het Vierwoudstedenmeer en zette met Pinky onverdroten zijn lucratieve termijnhandel voort vanuit het kanton Zug, een gerenommeerd fiscaal pa radijs. Pogingen van de recherche dienst FBI om hem tijdens zijn zakenreizen in de kraag te grij pen, liepen steeds op niets uit. Miljardair Rich werd altijd op tijd getipt. Hij weigerde ieder interview en allengs verzonk de affaire in de vergetelheid. Tot dat president Clinton op voor spraak van Rich's invloedrijke relaties de hand over het hart streek en Rich en Green op zijn laatste dag in het Witte Huis gratie verleende. Die relaties logen er niet om: premier Ehud Barak van Israël, oud-burgemeester Teddy Kol iek van leruzalem, Zwitserse en Spaanse politici en kopstukken uit de internationale zakenwe reld. Zelfs Marc Rich's vroegere echtgenote, Denise, deed een flinke duit in het zakje met fi nanciële steun aan de verkie zingscampagne van senator Hillary Clinton. Dit ondanks het feit dat de inmiddels 62-jarige Marc Rich zijn Denise al lang had ingeruild voor een 25 jaar jongere Spaanse dame. Clintons vergevingsgezindheid bracht de Amerikaanse media op hun achterste benen. De Washington Post hekelde 'Bill Clinton's laatste schandaal'. De burgemeester van New York, Rudy Giuliani, die als officier van justitie jaren met het dos sier Rich had geworsteld, bries te van machteloze woede, want Qpn presidentieel pardon is on herroepelijk. Maar ook in Zwitserland ontke tende Clinton's barmhartigheid een storm van verontwaardi ging. Het weekblad Hebdo kwam er achter dat de stads- president van Zürich, Josef Es- termann, plus een aantal top bankiers, onder wie UBS-direc- teur Pierre de Weck, academici en zelfs het voormalige be stuurlid van het Internationale Rode Kruis Kurt Bolliger in per soonlijke brieven aan Clinton gratie voor hun 'weldoener' Rich hadden bepleit. Merkwaardigerwijze kwam in al die pleidooien dezelfde zin voor: „Eventuele misstappen van mr. Rich vallen in het niet bij zijn vrijwillige bijdragen aan de samenleving tijdens meer dan twintig jaar afwezigheid uit Amerika Naar bleek waren die 'Dear President Clinton'-brie ven door Marc Rich zelf opge steld in een aantal schriftelijke noodkreten aan zijn invloedrij ke Zwitserse vrienden. Hoe kon met name de sociaal democratische burgemeester van Zürich zich zo laten ringe loren? „Ieder mens heeft recht op vergiffenisverzucht de burgervader. „We moeten hier over niet al te dogmatisch zijn." Maar volgens Amerikaanse en Zwitserse media heeft Rich al dat medegevoel gewoon ge kocht en betaald. Jarenlang hebben Marc en Pinky de Zwit serse gastvrijheid beloond met miljoenensteun aan de Zürich- se Opera, de Luzemer Festwo- chen, nooddruftige musea, uni versiteiten en allerlei sociale in stellingen. Ook in Israël gaf Rich miljoenen aan goede doe len. En in de Verenigde Staten delg de Rich zonder morren zijn be lastingschuld van 200 miljoen dollar en huurde hij de duurste advocaten in om voor zijn straf feloze terugkeer te pleiten. Alles tevergeefs - totdat Bill Clinton op de 20ste januari, de dag waarop hij het Witte Huis ver liet, te elfder ure het gratiebe- sluit tekende. Wagon waarin Franco Hitier ontving henk van den boom PV1 zijn volgeschreven over L jiirische ontmoeting in "wjssen de Spaanse dictator jco Franco en zijn Duitse -ant Adolf Hitler. Die iting vond plaats in het ipaanse grensplaatsje Maar over de trein iet tweetal zijn duistere uitbroedde, is weinig Een kijkje in de histo- s' ye Franco staat wegge ld op het zijspoor van tonnetje van Almazan- 7a, een onbetekenend ,7jp de Spaanse hoogvlak- 36lg kilometer van de pro- toofdstad Soria. Een his- 'esjmonument, zouden wij nel maar de Spanjaarden eit hem, zoals zo veel din- 3E«ie periode, verbannen 3 W geheugen en hun ge- _jnis. b*ene dekzeil dat het =s (1 tegen zon en regen ^reschutten, flappert in de nd die over de hoog- jtriemt. De ramen zijn «■yi. het meubilair is uit if vandalisme kapot ge- pn een met tulpen be- |de lamp ligt gebroken loek. Alleen de hard- lïvloer van smalle plan- |4ft de zes decennia fc overleefd. Hierop I de voetsporen terug te feijn van de generalissi- |le Führer. at is niet de eerste zorg lis San Soria en zijn lupillen. Ze zijn een lan- Itputtende dag in de iweest om de drie wa- nuit Soria over niet ibruikte rails naar hun petje te transporteren, ^irecteur van het spoor- ilSBeum in Madrid hebben lemming gekregen om 's trein te restaureren. Dpese Commissie heeft d gestuurd in het kader er-werkervaring, irah en Antonio, twee |ongeren die aan het V anp-ai In het rijtuig waarin Franco in 1940 met Hitier beraadslaagde, is het tegenwoordig een enome puinhoop. Over een paar jaar moet alles weer tiptop in orde zijn. FOTO CPD HENK VAN DEN BOOM project deelnemen, heerst wat verwarring over welk van de drie treinstellen het rijtuig van Franco was. De Caudillo had zijn eigen trein. Op 23 oktober 1940 reisde hij daarmee naar Hendaye voor de ontmoeting met de Duitse dictator. Daar beloofde Franco dat hij zich niet in Hitiers oorlog zou men gen, ook al heeft hij later toege geven dat hij zich graag aan de Duitse zijde had willen willen scharen om de rest van Europa te onderwerpen. Na Franco's dood bleef de trein nog tot 1980 in gebruik. Een paar jaar later kocht een parti culier uit Valdepenas hem op. De nieuwe eigenaar stalde het voertuig als curiositeit op zijn landgoed. Toen in 1984 het spoorwegmuseum in Madrid werd geopend, kocht Renfe, de Spaanse NS, de trein terug. Hij werd naar Soria gebracht om te worden opgeknapt, maar door gebrek aan geld gebeurde er niets. De trein raakte steeds verder in verval totdat Renfe uiteindelijk in 1997 contact zocht met het leerlingwezen in Almazan, een klein stadje in de buurt van Soria. Inmiddels zijn de fundamenten gelegd voor de loods die over het treinstel heen moet worden gebouwd. Werkmeester Jesus denkt dat hij en zijn pupillen drie jaar nodig hebben om de trein weer zijn oude glorie te geven. Daarna gaat hij naar het spoorwegmuseum in Madrid. De leraar beziet zijn opdracht louter vanuit technisch oog punt. Zeker, hij herinnert zich Franco nog. Maar de histori sche ontmoeting tussen de twee dictators is hem niet bijge bleven. gaat een spoorlijn bou- i het land met het hoog- \yftn Tibet verbindt. Het ilometer lange treintra- •t van Gormo in de Chi- irovincie Qinhai naar le hoofdstad van Tibet, het Chinese staatspers- Xinhua wordt het de spoorlijn ter wereld. Chinese premier, Zhu zegt dat de aanleg van irverbinding van groot is voor de sociale en tische ontwikkeling van ^at ooit onafhankelijke 'erd in 1950 door Chi- tepen bezet, even van Peking is ook nheid tussen verschil- oeperingen' te verster- lus de Chinese premier, ganisaties die zich bezig met de mensenrechten kritiek op het project. >ang dat de autoriteiten met de spoorlijn hun )p Tibet zullen verster- ins het persbureau Xin- met de bouw van de n zo snel mogelijk een orden gemaakt. Techni- momenteel nog bezig voorbereiding van het Een groot deel van de in komt op een hoogte -•Ser dan 4.000 meter te v Over kosten van de ver- J is niets bekend ge- Ifmaar critici menen dat fallen miljarden guldens gemoeid. sao paulo frans lindenkamp correspondent Voor de bewoners van de Colombiaanse provin cies Caqueta en Putumayo komt dezer dagen niet alle goeds van boven. Sinds het leger, bijge staan door de Amerikanen, met vliegtuigjes een frontale aanval heeft gelanceerd tegen de coca- aanplant, regent het Wachten. Hét gebruikte agressieve ontbladeringsmiddel op basis van glifosato vernielt niet alleen de co castruiken, maar maakt ook korte metten met de bananen- en maniokaanplant. Bovendien gaan talloze mensen, met name kinderen, gebukt on der ernstige lichamelijke klachten. Die behelzen aanhoudende misselijkheid, overgeven, diarree, netelroos en andere vormen van huiduitslag. Sedert half december zijn al ruim 20.000 hectare cocavelden vernietigd. De resterende 90.000 hec tare in Caqueta en Putumayo, die samen goed zijn voor 75 procent van de Colombiaanse coca productie, moeten in de loop van dit jaar worden uitgeroeid. Dit gebeurt met steun van het Ameri kaanse leger in het kader van het zogeheten Plan Colombia. De Amerikanen coördineren de be strijding, verlenen technische bijstand en geven vanaf de grond dekking aan de laag overscheren- de sproeivliegtuigjes om te voorkomen dat die worden neergeschoten. Voor de arme boerenbe volking, die Idem zit tussen het linkse guerrilla- verzet en rechtse paramilitaire groeperingen, was de cocateelt altijd een belangrijke bron van in komsten. De strijd tegen de coca is niet nieuw, maar dit maal wordt het wel erg groot aangepakt. Was hington heeft 1,3 miljard dollar uitgetrokken om twee vliegen in één klap te slaan. Niet alleen moet de cocaïnehandel de nekslag toegediend krijgen, ook Colombia's grootste guerrillabewe ging, het FARC moet van haar belangrijkste in komstenbron worden afgesneden. Het 15.000 man sterke verzet financiert haar oorlog tegen de regering in Bogota voornamelijk met de handel in cocaïne en het afpersen van de drugsmaffia in ruil voor bescherming. Uit getuigenissen van mensen die boven het 'behandelde' gebied in- spectievluchten hebben gemaakt, blijkt dat grote delen van de aanplant in het cocagebied er ver dord bij staan. De top van het Colombiaanse le ger houdt vol dat het ontbladeringsmiddel de enige effectieve manier van uitroeien is. Met de gevolgen voor het milieu loopt het volgens de au toriteiten wel los. Over drie maanden kunnen weer nieuwe gewassen de grond in, heet het. Het verdelgingsmiddel glifosato veroorzaakt geen schade aan de gezondheid van mens en dier, zo beweren de Amerikanen. Maar uit het relaas van plaatselijke functionarissen blijkt het tegendeel. „Sinds het besproeien is begonnen, komen cam- pesinos (boeren) en hun gezinnen hier met de meest uiteenlopende klachten. Van hoofpijn tot huiduitslag en van diarree tot geïrriteerde ogen", zegt Nancy Sanchez van het Bureau van de Volksgezondheid in Putumayo. Volgens Carlos Palacios, hoofd gemeentelijke ontwikkeling in de stad La Hormiga, is vrijwel al les wat eetbaar is in de regio kapot gespoten. „Niks is nog te gebruiken. Het wordt hier honger lijden", voorziet hij. Ook elders vallen verontrus tende berichten te vernemen. In de provincie Cauca, waar voor heroïneproductie aangelegde papavervelden zijn bespoten, melden Guambia- indianen dat het drinkwater ernstig is aangetast. Er is sprake van enorme vissterfte in de rivieren. De Colombiaanse generaal Mario Montaya - ver antwoordelijk voor de uitvoering van besproei ingsprogramma - schuift de zwarte piet door naai de boeren. Volgens hem is er te weinig res pons gekomen op het regeringsaanbod om de cocastruiken te rooien in ruil voor oogstvervan- gende gewassen en enkele stuks vee. Veel van de gedupeerden hebben hiervan afgezien omdat het bewind in Bogota nooit sterk is geweest in het naleven van beloftes. Baan Eros: Vormt geen gevaar voor ons in de nabije toekomst, maar levert informatie op over de duizenden kleinere asteroïden die de baan van de Aarde kruisen. Inslagen: Gegevens die Eros oplevert geven inzicht in de mogelijke schade die een op Aarde inslaande asteroïde kan veroorzaken. De meeste asteroïden draaien om de Zon in een baan buiten die van Mars - Elke dag komen zo'n 50 as teroïden -met een middellijn tot 10 meter- dichter in de buurt van de Aarde dan de Maan. GRAPHIC NEWS Bron: NASA, JPL paramaribo armand snuders correspondent Een wettelijk verbod op abortus ten spijt, worden in Suriname jaarlijks naar schatting zes- tot achtduizend zwangerschappen vroegtijdig door artsen afgebro ken. Vooral tienermeisjes zoe ken hun toevlucht tot vruchtaf drijving om een einde te maken aan een ongewenste zwanger schap. Volgens de directeur van de stichting Lobi, Glenn Leckie, worden jongeren op steeds la gere leeftijd seksueel actief. Le galisatie van abortus is volgens hem echter geen oplossing. De stichting Lobi, die zich in Suriname seksuele voorlichting verzorgt, stelt dat het probleem van de zwangerschappen niet bij de tieners zelf ligt. Volgens Leckie zijn het de ouders die niet kunnen accepteren dat hun kind seksueel actief is, met als gevolg dat ze het gebruik van voorbehoedmiddelen niet stimuleren. Overigens zijn anticonceptie middelen in Suriname onvol doende verkrijgbaar. De pil is veelal onbetaalbaar voor men sen met een modaal inkomen. Condooms zouden als alterna tief kunnen dienen, maar daar aan is een tekort. Op basis van het Ontwikkelingsprogramma van de Verenigde Naties zou het land jaarlijks twee tot drie miljoen condooms moeten im porteren, in werkelijkheid wor den er maar een miljoen inge klaard. Leckie meent dat goede voor lichting het aantal abortussen kan terugdringen. Het legalise ren van de ingreep is naar zijn mening geen reële optie. „Dat kan leiden tot polarisatie, waarvan de vrouw uiteindelijk het slachtoffer wordt. Kijk naar buurland Guyana, abortus is toegestaan. Uit de hele wereld trekken voor- en tegenstanders daar heen om allerlei bewegin gen op te richten. Daarmee los je het probleem van de onge wenste zwangerschappen niet op." Abortussen worden in Suriname doorgaans uitge voerd door bonafide en erken de artsen, die daardoor het ri sico lopen juridisch te worden vervolgd. Overigens is dat de laatste jaren niet meer ge beurd. Vrouwenarts Artie Jessurun waarschuwt dat er geen alge heel taboe moet ontstaan rond vruchtafdrijving. „In bepaalde gevallen, bijvoorbeeld na een zwangerschap als gevolg van verkrachting, of als de kans be staat dat het kind een ernstige aandoening heeft, kan ik mij voorstellen dat een arts tot on derbreking overgaat. Maar je moet er voorzichtig mee zijn. Want een leven is kostbaar. Maar anderzijds is het een maatschappelijk gegeven dat er abortussen worden ge pleegd." hong kong gert-jan broere correspondent De onafhankelijke positie van Hong Kong binnen China staat de laatste tijd danig ter discus sie. Pekings campagne tegen de verboden Falun Gong-sekte reikt dit keer ook over de gren zen van de speciale administra tieve regio (SAR). De Chinese druk op minister van buiten landse zaken Van Aartsen om bij een bezoek de sekte links te laten liggen, is daarvan het bes te bewijs. Daarmee lijkt het motto van 'één land, twee sys temen', dat Hong Kong vijftig jaar lang een autonome positie binnen de Volksrepubliek ga randeert, langzaam te worden ondergraven. In alle bespiegelingen over de aantasting van de onafhanke lijkheid van Hong Kong neemt de persvrijheid een prominente plaats in. Vooral China's presi dent Jiang Zemin heeft daaraan bijgedragen door vorig jaar no vember in een stuk theater van hoog niveau de vloer aan te ve gen met de journalistiek in Hong Kong. In afwisselend Mandarijn. Kantonees en En gels verweet hij de journalisten naïeviteit en gebrek aan kennis van China. Aanleiding tot de woedeaanval was de vraag of Jiang aan een speciale kiescom missie een 'keizerlijk dictaat' had opgelegd om de huidige leider van Hong Kong, Tung Chee-hwa, te 'herkiezen'. De rel gaf opnieuw aan hoe Pe king worstelt met de vrije me dia in'de voormalige Britse kroonkolonie. In China zelf lo pen kranten, radio en televisie nog steeds aan de leiband van de communistische partij, hoe wel onder druk van de com mercialisering en het internet met name kranten zich voor zichtig proberen te ontworste len aan het keurslijf. Maar ook in Hong Kong, zo be weren westerse organisaties die de plaatselijke media met mi croscopische nauwkeurigheid bekijken, zijn verontrustende signalen zichtbaar. Niet van censuur van bovenaf, maar van zelfcensuur. Kranten brengen bepaalde berichten niet of slechts 'klein', uit angst anders Peking voor het hoofd zouden stoten. Vooral zakelijke belan gen in China van kranteneige naren zouden daarbij een rol spelen. Veelvuldig wordt daarbij gewe zen op de South China Morning Post, het toonaangevende En gelstalige dagblad van Hong Kong. Niet zo vreemd, vindt hoofdredacteur Robert Keatley, een Amerikaan die zijn hele le ven voor de Wall Street Journal werkte. „Omdat we Engelstalig en niet Chineestalig zijn, wor den we in de hele wereld gele zen. Die positie brengt met zich mee, dat er meer naar je wordt gekeken." Keatley vindt de aanvallen op de Post echter onterecht. „Wij laten onze oren niet hangen naar Peking of naar de eige naar. Wat dat betreft heb ik een uitstekend bewijs: kijk naar wat wij dag-in-dag-uit publiceren." De Post kwam echter niet al leen door de berichtgeving ne gatief in het nieuws. China-re- dacteur Willy Wo-lap Lam werd aan de kant geschoven, kort na een rel met de eigenaar van de krant, de Maleisische miljardair Kuok. Ook de journalistenvakbond Hong Kong Journalist Associa tion vindt de aantijging van zelfcensuur veel te ver gaan. „Er zijn in de media wel kleine puntjes aan te wijzen die dui den op veranderingen in de verslaggeving", vertelt een woordvoerder. „Maar het is moeilijk om van die puntjes een echte trend te maken." Maar wat niet is, kan nog ko men. De Leidse sinoloog Stefan Landsberger, specialist op het gebied van de Chinese media, denkt dat de machthebbers in Peking met een dilemma zitten. „Aan de ene kant vinden ze het ongelooflijk wat er in Hong Kong allemaal kan en mag. 't Liefst zouden ze er denk ik met harde hand tegen optreden. Maar aan de andere kant zijn er 'beperkende' omstandigheden: de wereld volgt nog steeds met argusogen hoe China zich in Hong Kong gedraagt." Pas als het Westen zich afkeert van Hong Kong, is de persvrijheid er pas echt in gevaar.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7