I Powell gaat deze maand naar Israël Buitenland 'Ideeënman' Lubbers wil geld zien van G-8 Glasgow is de wereldhoofdstad van de stammenhaat Brussel boos op Berlijn na export ruggenmerg Wahid kondigt aanpak politieke vijanden aan Dodelijk drinkwater EU: Moderne slavernij moet hard aangepakt RDAG 10 FEBRUARI 2001 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters lonstratie Teheran uiteengejaagd In de Iraanse hoofdstad Teheran is gisteren een de- O jtratie van enkele duizenden mensen tegen het islamiti- °s regime uiteengejaagd. De oproerpolitie kreeg daarbij hulp c gevreesde Basij-milities. Tientallen personen zijn opge- De meeste betogers waren jongeren. Zij droegen borden net daarop teksten zoals 'Leve de vrijheid van meningsui en 'Wij zijn tegen het islamitische regime'. Ook in andere n kwam het tot opstootjes. Bij ongeregeldheden in jyeh, Qazvin en Bojnurd raakten verscheidene mensen nd. In Iran wordt op dit moment de islamitische revolutie ^cht, die 22 jaar geleden plaats had. |am Roemeense predikant gezuiverd tEST» De Roemeense predikant Laszlo Tökes heeft niet ge- voor de voormalige geheime politie Securitate. Dat zegt istituut dat onderzoek doet naar het verleden van de Secu- Tökes was juist slachtoffer van de Securitate, die hem in er oipdiet bracht en vervolgde. Het onderzoek is uitgevoerd in of te c'lt van een rechtbank. Daar loopt een proces dat Tökes een Westers persbureau voert. Dat had gemeld dat de cant informant is geweest. Het zei zich te baseren op een jitenis van Tökes zelf, maar die zou hem zijn afgedwongen. g\ 'f speelde een sleutelrol in de revolutie die het einde bete- van de dictatuur van Ceausescu in 1989. inkrijk vakantieland nummer één orgii^ Frankrijk was in.2000 opnieuw het populairste vakantie- 3booijer wereld. De Franse minister van toerisme Demessine ïior gisteren bekend dat 75 miljoen buitenlanders vorig jaar 196trijk hebben bezocht, een groei van 3 procent. Het toeris- |g de omzet in 2000 met 9 procent stijgen tot 215 miljard [(72 miljard gulden) en er werden 39.000 nieuwe banen ge- rd in de vakantiesector. Frankrijk wordt als populaire toe- WW(É)estemming gevolgd door de Verenigde Staten en Spanje. loojnezen steeds vaker aan xtc ;ingc De drugs xtc en methamfetamine worden in China f ,1—ue arugs xtc en mem Tm populairder. Door het gebruik van de middelen is het j verslaafden in de Volksrepubliek het afgelopen jaar met 82wart gestegen. Dat meldt het staatspersbureau Xinhua. De 1 zijn voor Peking aanleiding strengere maatregelen te ne- ij Daijegen drugssmokkel. Zo zal er aan de grenzen met de lvert$)roducerende buurlanden Laos, Myanmar (Burma) en 03 PAnd strenger worden gecontroleerd. De politie gaat boven- larder optreden tegen verkoop en consumptie van verdo- middelen. Ook zal er strenger worden gecontroleerd op :aliën waarmee drugs kunnen worden gemaakt. jjing ontwikkelt nieuw vliegtuig Ontwerpers van Boeing werken aan een nieuw type lig voor 800 passagiers, waarbij de romp en vleugels één vormen. Het zogenaamde blended wing-body-vliegtuig éven hoog en snel als de 416 stoelen tellende Boeing 747- aaar zou minder lawaai maken en 25 procent zuiniger "lat meldt de Los Angeles Times. Aërodynamisch verschilt èstel volgens Boeing-manager Liebeck niet zoveel van de tealth' bommenwerper. De passagiersstoelen zijn ver over twee dekken. Volgens Liebeck zal de ontwikkeling it toestel versneld worden als Boeing besluit de concur: exc| iaan te gaan met de A-380, de dubbeldeks 'superjumbo' pgeveer 600 stoelen die het Europese Airbus gaat bouwen. Winden Galapagos gaan weer open 00(1 Ruim drie weken na de olieramp voor de kust van de pgos-eilanden hebben de autoriteiten de stranden weer {even voor de unieke dieren op de eilandengroep, zoals de ^schildpadden en zeeleeuwen. De olietanker 'Jessica' Ide op 16 januari voor de kust van het bekende natuurge- ;n verloor ongeveer 900.000 liter stookolie. In het gebied lve1n nog altijd kleine olievlekken gesignaleerd, maar die vor- if blgens de beheerders van het Nationaal Park Galapagos levaar meer voor de natuur. De olie heeft geen blijvende de eilanden aangericht. 235fen uit Gujarat 'in de handel' 12 6 663^ Het VN-Kinderfonds Unicef heeft gisteren gewaar- id voor illegale adoptie in het buitenland van wezen uit tor een aardbeving getroffen West-India. Gewetenloze ilaren in kinderen kunnen zich daarbij volgens de organi- litgeven als legitieme bureaus voor adoptie. Dat kunnen iijrkvia internet doen. Unicef vindt dat adoptie in het buiten- latste uitweg moet zijn, en dat wezen uit het rampgebied mhe|)innen de familie- of vriendenkring ter plaatse kunnen Ot 21- Hulporganisaties schatten het aantal kinderen dat door ring wees is geworden op 7.000 tot 8.000. dsoldaten Congo naar Unicef &g± Uganda zal Congolese kinderen die op zijn grondge- Dt soldaat worden opgeleid overdragen aan Unicef, het tfonds van de Verenigde Naties, en aan andere hulporga- k Is, zoals Save the Children. Mede onder druk van de Euro- m Inie heeft Uganda met deze regeling ingestemd. Unicef Kt van 'een doorbraak' in het proces om een einde te ma- y In het werven van kindsoldaten door alle partijen in de re- Tiicef garandeert dat de kinderen veilig worden herenigd ün ouders in Congo. De VN-organisatie zal zich er ook nzetten de ouders waar nodig op te sporen en zorgt even- !»ok voor herhuisvesting. jieuprogramma VN is platzak iLï Het milieuprogramma van de Verenigde Naties P) zit financieel in de knel, terwijl de milieuproblemen we- i'gbiacijd nijpender worden. Alle landen moeten helpen de geld en le lenigen, maar vooral rijke landen moeten de porte- igb?acree trekken. Dit was gisteren de conclusie van een verga- nuidejvan 70 milieuministers in de Kenyaanse hoofdstad Nai- ?UBTV$te Nederlandse milieuminister Pronk noemde UNEP de --«rijkste instelling waarin ervaringen en ideeën over de Jc van milieuproblemen kunnen worden uitgewisseld, loet UNEP nijpende internationale milieuproblemen, zo- 4i.52Wimaatverandering, hoog op de politieke agenda hou- 55.36 59,20- 33.04 Bush wil zich minder met overleg bemoeien De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Colin Powell gaat deze maand al naar het Midden-Oosten om zich een beeld te vormen van de situatie daar. Hij heeft gisteren gezegd de Westelijke Joraanoever en Gaza te willen bezoeken, naast Israël, Jordanië, Egypte en Saudi - Arabië. Vervolgens wil hij in Koeweit de tiende verjaar dag van de overwinning op Saddam Hussein vieren. Po well was destijds bevelhebber van de troepen die het oliestaatje bevrijdden. WASHINGTON-RAMALLAH AFP-Rtr-DPA-ANP De Verenigde Staten hebben gisteren opgeroepen de nieuwe Israëlische premier Ariel Sha ron een kans te geven. Presi dent Bush heeft dat naar eigen zeggen ook de Palestijnse leider Arafat op het hart gedrukt. Sha ron heeft Bush voor het eerst sinds zijn verkiezing opgebeld. Bush hoopt dat het vredespro ces doorgaat na de regerings wisseling in Israël. De VS lijken vooralsnog de kat uit de boom te kijken. De veiligheidsadviseur van Bush, Condoleezza Rice, zei gisteren in The New York Times dat Washington zich niet zo sterk met de onderhandelingen wil bemoeien als Bill Clinton. Bush wacht af en bekijkt wanneer het zinvol zou zijn om zich toch met de kwestie te bemoeien. De laatste voorstellen van oud-president Clinton uit de cember gelden volgens Powell niet meer. Sharon reageerde hier gisteren opgetogen op, omdat Clinton een Palestijnse staat voorstelde op een gebied dat de Gazastrook en tussen de 65 en 95 procent van de Weste lijke Jordaanoever beslaat. Sha ron biedt de Palestijnen hoog uit een aantal autonome encla ves. De Palestijnen eisen juist dat het overleg wordt voortge zet op basis van de bestaande afspraken en voorstellen. Gisteren waren er heftige be togingen in de bezette gebie den, waarbij veel gewonden vielen. Een 16-jarige Palestijnse jongen werd doodgeschoten in de buurt van een joodse neder zetting in de Gazastrook. Der tien Palestijnse organisaties hadden gisteren opnieuw tot 'dag van de woede' uitgeroe pen. Ze willen daarmee be klemtonen dat de Palestijnse opstand tegen de bezetting doorgaat. De gecoördineerde betogin gen tegen Sharon gingen onder meer in Ramallah gepaard met lange schotenwisselingen tus sen gewapende Palestijnen en Israëlische militairen. De Ara bieren zien in Sharon een oor logsmisdadiger, en vrezen dat er geen echt vredesproces on der zijn leiding mogelijk is. Sharon heeft gisteren met de Palestijnse leider Yasser Arafat gesproken. Die belde hem naar verluidt op om hem te felicite ren met diens verkiezingsover winning en de verjaardag van twee kleinkinderen. Donderdag had Sharon al telefonisch con tact met een naaste medewer ker van Arafat. eshowe In het Zuid-Afrikaanse Kwazulu-Natal drinkt de 12-jarige Muntu Mgwaba uit een riviertje. Dat is niet zonder risico, omdat veel oppervlaktewater in de provincie is besmet met de cholera-bacil. Daardoor zijn sinds augustus vorig jaar al zeker 40.000 mensen be smet geraakt met de ziekte. Van hen zijn er al enkele tientallen over leden. FOTO AP SCHALK ZUYDAM BRUSSEL MARC PEEPERKORN correspondent De Europese Commissie roept alle lidsta ten op tot verhoogde waakzaamheid bij de import van runderkarkassen uit Duitsland. Aanleiding is de vondst van ruggenmerg in Duitse karkassen die door Groot-Brittannië waren ingevoerd. Het merg geldt als een van de voornaamste infectiebronnen bij de verspreiding van de gekke-koeienziekte. Europees commissaris Byme (volksge zondheid) is woest op Berlijn, en eist be straffing van de verantwoordelijken en een tijdelijk exportverbod voor de betrokken slachthuizen. Sinds 1 oktober is gebruik van ruggenmerg in de hele Europese Unie verboden. Het moet vernietigd worden. Onlangs zijn in Groot-Brittannië echter vier leveringen Duitse karkassen ontdekt waar in het gewraakte merg voorkwam. Byme spreekt in een vertrouwelijke brief aan de Duitse landbouwminister Künast van een 'onacceptabele bedreiging van de volksgezondheid'. De zaak ondermijnt vol gens hem het vertrouwen van de consu ment in diens eten. De vleesconsumptie in de EU is afgelopen drie maanden al met ruim 25 procent gedaald, vooral door de ontdekking van 28 gekke koeien in Duits land. BSE kan bij mensen waarschijnlijk de dodelijke hersenziekte Creutzfeldt-Jakob veroorzaken. De commissaris vraagt alle keuringsdiensten in de EU-landen de ko mende tijd extra waakzaam te zijn bij de controle van Duitse karkassen. GENÉVE BOB KROON CORRESPONDENT Ruud Lubbers, net terug van een uitputtend pleidooi in Brussel en Stockholm voor 'partnerschap' tussen de Euro pese Unie en 'zijn' vluchtelin genorganisatie van de Verenig de Naties (Unhcr), heeft nau welijks tijd om zijn koffers uit te pakken. Vandaag reist hij al weer af voor zijn eerste veld- werkbezoek als Hoge Commis saris voor de Vluchtelingen. Hij vliegt naar Afrika, waar hij in Sierra Leone, Liberia en Guinee poolshoogte gaat nemen bij het zoveelste - en niet het minste - vluchtelingendrama van het zwarte continent. Meer dan een kwart miljoen ontheemden zijn het regime van Charles Taylor in Liberia en de moorddadige rebellen in Sierra Leone ontvlucht, richting Guinee, waar ze ook niet wel kom zijn. ,,Ik zal hier volgende week toch met de heer Taylor over moeten overleggen", ver zucht Lubbers, kennelijk niet helemaal gerust op zijn eerste vuurproef. Met de Eurocraten in Brussel en de Zweden als voorzitter van de EU ging het allemaal wat vlotter. Lubbers' voorstel voor een 'partnerschap' werd in de EU 'in principe niet slecht ontvan gen', zegt hij. „Maar in de Euro pese Unie zit ieder land in zijn hokje met eigen regels en wet ten. Men is het er over eens dat je Europa niet op slot kunt doen, maar een gezamenlijke asielpolitiek of aanpak van de illegale instroom zal nog wel even duren. De criminaliteit achter de mensensmokkel is een enorm probleem." Ruud Lubbers: Je kunt beter leven in een wereld van recht dan in de jungle van de criminaliteit." FOTO CPD MARCEL MALHERBE Lubbers vindt dat paal en perk moet worden gesteld aan het visumloze 'toerisme' van eco nomische migranten via Oost- Europa en de Balkanlanden. „Die moeten daar ter plaatse worden geregistreerd en des noods teruggestuurd. Anders worden ze in containers ge dumpt op de Engelse kust of blijven ze opduiken aan de Ne derlands-Duitse grens. Bij die registratie kan Unhcr helpen politieke vluchtelingen te schei den van economische migran ten. Maar daarvoor is mede werking nodig van de plaatselij ke immigratiediensten. Ik kan in de Balkan of Oost-Europa niet in een hutje op de hei gaan zitten. Voor wat hoort wat. Dét moet Brussel de Servische Re publiek in Bosnië en dat soort landen duidelijk maken, als ze zo graag zaken willen doen met West-Europa." Voor het nijpende begrotingste kort van zijn vluchtelingenorga nisatie heeft Lubbers een aantal oplossingen in petto. Hij wijst erop dat alle lidstaten van de Verenigde Naties de mensen rechtenconventies onderschrij ven. „Dan is het ook hun plicht, met name voor de rijke landen, om hiervoor financieel op te draaien. Daarvoor zijn normen of zelfs verplichte contributies te bedenken, zoals voor het lid maatschap van de VN zelf. Bij arme landen kun je niet aan kloppen, want die zitten vaak zelf met een enorme vluchtelin genlast. Kijk maar naar Pakis tan, met een miljoen ontheem den uit Afghanistan." Op het hoofdkantoor van de Unhcr in Genève staat Lubbers nauwelijks een maand na zijn aantreden al bekend als de 'ideeënman." Zo wil hij het geldtekort van zijn organisatie ook op de agenda brengen van de komende topconferentie in Genua van de G-8, de zeven rijkste landen van de wereld plus Rusland. „Het gaat hier niet alleen om de humanitaire factor", benadrukt Lubbers. „In alle rijke landen maakt men zich zorgen over de onstuitbare mensensmokkel en de interna tionale criminaliteit. En illegale asielzoekers belanden nu een maal vaak in het criminele cir cuit. Je kunt beter leven in een wereld van recht dan in de jungle van de criminaliteit en dat wil ik de G-8 aan het ver stand brengen. Ik ben een no- nonsense man en ik ga dat aan kaarten." Lubbers geeft twee redenen voor de groeiende weerstand, met name in West-Europa, te gen al dan niet legale immi granten. „In de eerste plaats wordt de stroom alsmaar gro ter. In de tweede plaats vergrijst de bevolking. Vooral mensen op leeftijd worden ongerust over al die vreemdelingen in ei gen huis." Maar noopt diezelf de vergrijzing niet tot immigra tie van arbeidskrachten, waar aan een groeiend tekort be staat? „Dat klopt", zegt Lub bers. „In Duitsland werken ze al aan een systeem van ver blijfsvergunningen voor ge schoolde werkers. Dat zou na volging kunnen vinden. Anders moeten we denken aan contin- gentering: zo veel politieke vluchtelingen en zo veel econo misch nuttige immigranten per land. Ook daarbij kan Unhcr de helpende hand bieden. Maar zoals het nu gaat, is niet goed. Je kunt Gods water niet over Gods akkers laten lopen." stockholm gpd Onder druk van EU-voorzitter Zweden beloven de Europese ministers van justitie om ernst te maken met de strijd tegen mensenhandel. „Het is de mo derne vorm van slavernij. Vrou wen en meisjes worden ver kocht voor bedragen tussen de 400 en 4.000 Duitse marken. En dat gebeurt ook in de landen van de Europese Unie", hield de Zweedse minister Bodström gisteren zijn collega's voor in Stockholm. Volgens de Zweedse minister moet de EU de duidelijke bood schap afgeven dat er voor men senhandelaren in Europa geen 'veilige havens' bestaan. „De verschillen in de Europese wet en regelgeving vormen vlucht wegen voor criminelen", zei hij. Minister Korthals (justitie) leg de de nadruk op de noodzaak van betere samenwerking tus sen politie en justitie in de lid staten. Ook hebben de minis ters van justitie vastgesteld dat de Europese Unie de kandi daat-lidstaten in Oost-Europa bij de les moet houden en op hun verantwoordelijkheid moet wijzen. Europees commissaris Vitori- no wil dat de vijftien lidstaten het binnen enkele maanden eens worden over straffen tus sen zes en tien jaar voor men senhandel. In Nederland is de maximumstraf zes jaar, maar die kan worden verhoogd als wanneer er tegelijkertijd sprake is van andere delicten zoals mishandeling of seksueel mis bruik. -»HARM HARKEMA e onbelangrijke zaken even is voetbal de be- tste, heeft paus Johan- ilus II eens gezegd. De remier Bertie Ahern zal inen beamen. Hij zou keinde in het Schotse Ar de voetbalwedstrijd Glasgow Rangers bezoe- daama in Carfin een nent onthullen ter na- tenis aan de slachtof- i de beruchte Ierse snood, anderhalve Bieden. Maar Ahern .luis na de waarschu- Ladin een Schots parle- id dat zijn bezoek zou leiden tot rellen tus- ■jwliserende supporters- De wedstrijden tussen Celtic en Glasgow Rangers zijn de voet balvariant op de strijd tussen katholieken en protestanten die in Noord-Ierland de afgelopen decennia duizenden levens heeft gekost. Celtic is door en door katholiek, en heeft waar schijnlijk nog meer fans in Ier land dan in het eigen Glasgow. Glasgow Rangers - met een groot contingent Nederlanders in de gelederen onder wie trai ner Dick Advocaat - staat voor alles wat protestant is, en heeft een enorme aanhang onder Noord-Ierse protestanten. Menig Oranjeman drinkt zijn koffie uit een Rangers-mok en jongeren in Belfast die ruiten van katholieken inkinkelen, dragen maar al te vaak blauwe Rangers-shirts. Tijdens de om streden mars van de Oranje mannen in Drumcree, afgelo pen jaar, vertoonden de Unio nistische terrorist Johnnie Adair en een groep van zijn gespierde vrienden van de Ulster Free dom Fighters zich in t-shirts met de tekst 'Simply the Best'. Dat is de titel van het clublied van de Rangers. In Glasgow zelf is die sectari- sche spanning ook voelbaar, al was het alleen al omdat er door de vanouds grote migratiestro men over en weer veel Noord- Ieren in Schotlands grootste stad wonen. Omgekeerd heeft menig protestant in Noord-Ier land Schotse voorouders. Tien tallen jaren geleden was elke Old Firm, zoals de altijd uitver kochte wedstrijden tussen Ran gers en Celtic worden ge noemd, goed voor angstaanja gende veldslagen tussen rivali serende supporters. De laatste jaren gaat het wat beter, al wordt er af en toe nog een sup porter doodgestoken door ie mand van de andere partij. Woensdag nog, toen beide clubs elkaar in een cupwed strijd ontmoetten, werd een Rangersfan het ziekenhuis in gestoken door een aanhanger van Celtic. Tijdens de wedstrijden zingen de fans allerlei traditionele, bloeddorstige liederen naar el kaar. En niet alleen de fans. Twee jaar geleden moest vice- voorzitter Donald Findlay van Rangers aftreden, toen bleek dat hij tijdens het kampioens feest anti-katholieke strijdliede ren had gezongen met zinsze den als Fuck the Pope en 'We staan tot onze knieën in katho liek bloed, dus geef je over of sterf.' Toen de Britse premier Blair twee weken geleden John Reid benoemde tot nieuwe minister voor Noord-Ierland, ging een belangrijk deel van de daarop volgende discussie in Noord- Ierland over het feit dat Reid een katholiek is en een Celtic fan, die nota bene nog de Lon- dense afdeling van de suppor tersvereniging van Celtic heeft opgericht. Oud-voetballer Tony Cascarino noemt Glasgow 'de wereldhoofdstad van de stam menhaat'. En Ronald de Boer, die een half jaar geleden naar de Rangers overkwam, zei na afloop van zijn eerste Old Firm, dat hij nog nooit zo'n zinderende sfeer in een voetbalstadion was tegen gekomen. De Boer weet inmiddels ook dat hij in Glasgow nog meer dan el ders op zijn tellen moet passen. In december liet hij zich welwil lend op de foto zetten met een fan die - dat was wel wat eigen aardig - een kogelvrij vest droeg. De volgende dag stond de foto prominent afgedrukt in een krant. De fan in kwestie bleek de zeer beruchte protes tantse terrorist en massamoor denaar Michael Stone te zijn. In dergelijke sferen vond me nigeen het niet zo handig van premier Ahern om juist op de dag van de Old Firm een monu ment te onthullen ter nage dachtenis aan de slachtoffers van de grote hongersnood in het midden van de negentiende eeuw. Die hongersnood kostte anderhalf miljoen Ieren het le ven, was mede het gevolg van de meedogenloosheid van de Britse landeigenaren en vormde de bron van de haat die menig Ier tot op de dag van vandaag jegens Groot-Brittannië koes tert. Jakarta theo haerkens Wahid sprak met vertegen woordigers van de Nahdlatul Ulama, de grootste moslimor ganisatie in het land en de poli tieke basis van de president. Wahid-volgelingen zeiden gisteren bereid te zijn Golkar, de partij van oud-dictator Soe- harto, aan te vallen. Wahid hield zijn gehoor in Oost-Java voor dat 'het hart warm kan kloppen, maar je het hoofd koel moet houden'. Eerder had hij begrip getoond voor ge welddadige demonstraties van zijn aanhangers. Soekarnoputri was op bezoek in de stad Solo in Midden-Java. Ze leverde kri tiek op de uit de hand gelopen situatie, en eiste een eind aan het geweld. „Dit mag niet ge beuren in een moderne demo cratie correspondent De politieke tegenstellingen in Indonesië worden scherper. Vi ce-president Megawati Soe karnoputri is president Wahid gisteren voor het eerst openlijk afgevallen. Ze zei dat het land er nu beroerder voorstaat dan in 1945, toen haar vader Soe- kamo de onafhankelijkheid uit riep. Óp bezoek in Oost-Java heeft Wahid intussen de aanval op zijn tegenstanders geopend. De president kondigde aan binnen enkele weken een tiental hoge functionarissen van de vroege re regeringspartij Golkar te la ten arresteren wegens corrup tie. „Degenen die mij willen af zetten, worden zelf afgezet."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5