Paspoortschandaal veroorzaakt crisis in Italië 1 Hunyady is weer thuis Sport I Franse voetbalbond loopt voorop bij aanpak overtreders Valse vlaggenisten? AG 10 FEBRUARI 2001 <si jerschillende Italiaanse clubs, waaronder „[pers als Inter, Lazio, AC Milan en Roma, d|ten te sjoemelen met spelerspaspoorten, ie week bogen de justitiële autoriteiten in j>me zich over de in Argentinië geboren faan' Juan Veron en in Udine werd Inters iro Recoba aan de tand gevoeld over zijn Vse Spaanse paspoort. Die twee bekende >n zijn slechts het topje van de ijsberg. Het Itaspoortschandaal is geëxplodeerd en "land durft te voorspellen wat de gevolgen voor het voetbal zullen zijn. Door HANSGELEIJNSE enre Braziliaanse verdedi- .ffr speelt al dik tien jaar lliaanse Serie A. Nooit jje pijn met de autori- ijt de afgelopen week. te man van koploper AS ijkt plotseling een van elers die dankzij een loort afkomstig zijn uit id. :lub heeft zo'n EU-sta- voordelen. De selectie 4meer dan vijf zoge- extra-comunitari' be- ji wie er in een wed- _je kunnen worden op- Geef zo'n niet tot de ilie behorende buiten Italiaans of een an- jpees document en de t buiten de EU-grenzen redetten ronselen. misschien (want eker bij een Italiaans onderzoek) tegen de lamp loopt heeft hij te danken aan zijn Ar gentijnse collega Juan Veron. De Argentijn werd vorig seizoen met Lazio Roma Italiaans kam pioen met een Italiaans pas poort. Dat had hij of de club op de kop weten te tikken door met naar nu blijkt vervalste do cumenten aan te tonen dat Ver ons over-overgrootvader een rasechte Italiaan was. Wakkere officieren van justitie doken dolenthousiast in deze publiciteitsgevoelige kwestie onder het motto 'als er één is zijn er vast meer'. En dat bleek te kloppen. Vorig jaar septem ber, toen Udinese voor een Eu ropese wedstrijd naar Polen af reisde, vielen twee 'Portugezen' uit de selectie door de mand. Oplettende Poolse douaniers ontdekten dat ze de trip op val De Argentijn Juan Veron werd vorig jaar met Lazio Rioma kampioen met een Italiaans paspoort. se paspoorten maakten. De he ren Warley en Alberto waren en zijn onvervalste Brazilianen. Overal doken daarna de pseu do-Europeanen op, tot in de jeugdselectie van Sampdoria toe. De verschillende justitiële onderzoeken - ook Interpol werd ingeschakeld - wezen richting België en Portugal, waar bendes zich met distribu tie van vervalste documenten foto epa voor voetballers bezighielden. Een paspoort van een EU-land zou in Portugal te koop zijn voor 250.000 gulden. Op de miljoenencontracten die clubs afsluiten om spelers binnen te halen is zo'n bedrag 'peanuts'. Ook in andere Europese landen bleken deze inofficiële pas poortuitgiftes populair. Maar Italië spande toch wel de kroon. Begin deze week werden er vijf tig spelers onder de justitiële loep genomen. Deze week werd bekend dat zesentwintig van hen over rechtmatig verkregen EU-documenten beschikten. De 24 overigen, onder wie dus Recoba en Veron, zijn en blij ven verdacht totdat het tegen deel is bewezen. Ze spelen bij clubs als Milan, Roma, Parma, Inter, Napoli, Lazio en Bari. Clubbestuurders wasten hun handen in onschuld. „Wij zijn er toch niet om te controleren of documenten vervalst zijn, daar hebben we geen verstand van", beweerde bijvoorbeeld Lazio-eigenaar Cragnotti. Justi tie is echter niet gek: de club president, een aantal bestuurs leden en een vertaalster worden net als Veron nageplozen om te zien of er een proces wegens corruptie en valsheid in ge schrifte tegen hen mogelijk is. Ook de voetbalbond hield zich van den domme. Luciano Niz- zola, tot voor kort bondsvoor zitter, riep dat het hem allemaal niets verbaasde. Om er meteen aan toe te voegen: de bond heeft nooit iets verkeerds ge daan, want het gaat niet om sportmisdrijven, maar om ge wone, zoals valsheid in ge schrifte en corruptie van amb tenaren. Zijn tijdelijke opvolger Petrucci zat deze week op dezelfde lijn: „We moeten vooral kalm blij ven, en niet aan giustizialismo (een woord dat graag gebruikt wordt om officieren van justitie overdreven dienstijver aan te wrijven) doen." Strafmaatrege len, zoals in Frankrijk waar clubs met nep-Europeanen werden beboet met aftrek van punten, zijn volgens Petrucci geen oplossing. Zondag bond Roma-coach Fa- bio Capello de kat echter de bel aan. „Er zal iets moeten gebeu ren, want een club als Lazio heeft het landskampioenschap niet op reglementaire wijze be haald", zei hij, onwetend nog dat Roma de volgende dag ook op het verdachtenlijstje zou prijken. Recoba, met een jaarsalaris van 7,5 miljoen dollar de best be taalde speler in Italië, zal ver moedelijk zo snel mogelijk Ita lië verlaten om als 100 procent Uruguayaan naar Inter terug te keren. De meeste verdachte clubs hebben trouwens uit voorzorg "verdachte" spelers onmiddellijk weer als 'extra co- munitari' gebrandmerkt. Een vedette als Veron kon dat niets schelen. „Dat paspoort interes seert me niets. Ik hoor bij de besten, ik speel toch wel", rede neerde hij. De FIFA heeft inmiddels alle aangesloten bonden om rap portage verzocht, zodat er een duidig kan worden opgetreden. De Italiaanse gegevens zullen vermoedelijk nog enige tijd op zich laten wachten. Het gerech telijk vooronderzoek in de zaak Veron is een week uitgesteld. Oorzaak: de door justitie al veel eerder in Argentinië opgedui kelde documenten bleken ter zitting nog niet in het Italiaans te zijn vertaald. ITljaak Leonardo houdt het Nederlandse voetbal in zijn k Sep, maar elders in Europa wordt het voetbal ook al gd door paspoortaffaires. Van de grote landen blijft het e p in Duitsland nog opvallend rustig. In Frankrijk is de voetbalbond al tot straffen overgegaan. Spanje t ganse voetbalbond (FEF) wilde voor gisteravond zes uur van spelers een kopie van hun paspoort, waarvan de bad door de notaris is bekrachtigd. „Niet dat er aanwijzingen zijn dat er valse exemplaren tussen zitten", zegt algemeen Geraldo Gonzalez, „maar we nemen liever het zekere jt onzekere." !t Spaanse betaalde voetbal spelen 62 buitenlanders met topees paspoort, die niet in Europa zijn geboren. Van de 62 a^se' buitenlanders komen er 30 uit Argentinië; 23 van hen i naast een Argentijns pas ook een Italiaans document. nfie van hen loopt in Italië een onderzoek. Dat zijn Ayala (Valencia), Navas en Toledo (Espanyol). De andere zeven hebben naast Argentijnse ook nog Spaanse papieren. Verder spelen er tien Brazilianen in de Spaanse competitie die behalve hun Braziliaan se pas ook een Portugees, Spaans of Italiaans paspoort hebben. Het Spaanse ministerie van binnenlandse zaken verklaarde geen enkele aanwijzing te hebben dat er in de Spaanse Liga geknoeid zou zijn met de papieren. Volgens de Spaanse wet hebben buiten landers die kunnen aantonen dat een van hun ouders Spanjaard is geweest recht op de Spaanse nationaliteit. Veel voetballers uit Zuid-Amerikaanse landen hebben Spaanse voorouders. Engeland In Engeland is het stormpje over valse paspoorten al weer goed deels overgewaaid. De beschuldigende vinger wees al snel naar Arsenal. De Braziliaan Edu en de Litouwer Danilevicius werden in het verdachtenbankje geplaatst. Met name Danilevicius, omdat Arsenal-coach Wenger zes maanden terug nog hevig twijfelde over de transfer omdat de spits niet uit een EU-land afkomstig was en daardoor in Engeland moeilijk aan een werkvergunning zou kunnen komen. Maar inmiddels zit de Litouwer wel in Lon den. Bij aankomst in Engeland toonde hij de douane een Grieks paspoort. Verschillende instanties hebben dat document inmid dels tegen het licht gehouden en in orde bevonden. Frankrijk Frankrijk loopt in de paspoortaffaire voorop in Europa. De Franse voetbalbond deelde al straffen uit voor het ongeoorloofd opstellen van spelers met valse documenten. De Franse voetbalbond strafte Saint Etienne zwaar voor het opstellen van drie spelers met een vals paspoort. De club kreeg drie punten in mindering, terwijl de met 1-0 gewonnen wedstrijd tegen Toulouse werd omgezet in een 0-1 nederlaag. Zes punten kwijt dus en de voorzitter van Saint Etienne, tevens vice-voorzitter van de Franse voetbalbond, legde uit protest zijn functie bij de bond neer. „Een grof schandaal", brieste voorzitter Alain Bompard. „We zijn met Toulouse in een fel gevecht verwikkeld om behoud van een plaats in de hoogste afdeling". Wat 'Les Verts' vooral steekt is dat Monaco en Metz, twee andere clubs die spelers met valse paspoorten hebben opge steld, vrijuit zijn gegaan. Bij Saint Etienne gaat het om drie spelers met een vals paspoort: de Brazilianen José Aloiso en Alex Dias, beiden rondlopend met gefabriceerde Portugese documenten, alsmede Maxim Levitski uit Oekraïne die volgens zijn paspoort de Griekse nationaliteit heeft. Monaco had de van een Italiaans paspoort voorziene Chileen Pablo Contreras opgesteld. De commissie van beroep van de Franse bond heeft de Zuid-Amerikaan voor vier maanden ge schorst, maar Monaco heeft daar geen last van. De rest van het seizoen is Contreras namelijk al uitgeleend aan Racing Club uit Argentinië. Bij Metz betreft het de Colombiaanse doelman Faryd Mondragon, die volgens het reisdocument zijn wortels in Grie kenland zou hebben. Rechercheurs onderzoeken nog de identiteit van een twintigtal spelers bij onder meer Rennes, koploper Lille en Paris Saint-Ger main. Hongaarse schaatsster uit Oostenrijk beleeft in Boedapest zestiende WK GIJS VAN OOSTEN Hunyady volgend It Lake City aan haar iterspelen deelneemt, t ze er maar liefst twin ers als topschaatsster De geboren Hongaar- j 1985 in het bezit van lenrijkse nationaliteit, w>p zestienjarige leeftijd WK sprint in Alkmaar Duut bij de senioren. neemt dit weekeinde pest, op de baan waar schaatsen, voor de maal (Jeel aan het WK iy is al weer bijna 35, fet van geen ophouden, ten liggen ver achter [993 werd ze Europees ie allround, een jaar ereldkampioene all- jiaar de mooiste me- i ze op de Olympische van Lillehammer. greep toen goud op )riete afstand, de 1500 enloewel haar prestaties be gestaag terugliepen, zijP°g va^k de show met •uettes op het ijs na af- 1 een race ter vermaak Al kende ze laatste oprisping in n ze op het WK afstan- 1 won op de 1500 me- vojly, opgegroeid in een der noemenswaardige aditie ('Ik miste in jd een idool'), bereikte inkzij haar ruim voor alent en een aantal dat haar op belangrij- inten verder hielp. De nzet gaf Hunyady's va- WI dierenarts - die haar ,ef aanhanger was. „Ik jn plakboeken, die hij esJ heeft bijgehouden, tan ze niet verder dan jaar waarin mijn va- ïed. Het is triest dat hij Dte successen nooit ïgemaakt." dy heeft warme herm aan haar jeugd in 5t. Ze trainde op de et stadspark waar van morgen het WK wordt Emese Hunyady: „Ik hoop volgend seizoen helemaal fit te zijn, zodat ik mijn carrière op de Olympische Spe len op een mooie manier kan afsluiten." foto gpd catrinus van der veen gehouden. „We hadden een leuke groep jongens en meisjes en schaatsten vooral voor de lol. Dat is heel belangrijk, als je ouder wordt kun je altijd nog hard gaan trainen. Ik heb met de Hongaarse juniorenploeg de mooiste reizen gemaakt, ik ben op plaatsen geweest waar je niet snel komt. Mongolië, Noord-Korea, ik vond het machtig interessant." Haar toenmalige trainer Tho mas Nemeth schonk haar, door een schijnhuwelijk, de Oosten rijkse nationaliteit. Ze verhuis de naar Baden, nabij Wenen, en kwam in 1990 in aanraking met de Poolse coach Marek Stanuch die haar naar de absolute top bracht. Het huwelijk met Ne meth is al lang ontbonden, en sinds twee jaar is Stanuch ook haar coach niet meer. Ze heeft tegenwoordig een relatie met de Finse schaatser Timo Jarvi- nen en wordt financieel in vol doende mate gesteund door Bank Austria, waar ze vroeger parttime heeft gewerkt. De jaren beginnen te tellen voor Hunyady. Ze beschouwt het huidige seizoen zo goed als verloren omdat ze als gevolg van een knieoperatie met een trainingsachterstand kampt. „Op het WK allround mag niet te veel van mij worden ver wacht. Ik zie het toernooi als een training voor het WK af standen over een maand in Salt Lake City. En ik hoop volgend seizoen helemaal fit te zijn, zo dat ik mijn carrière op de Olympische Spelen op een mooie manier kan afsluiten." Wat ze daarna gaat doen, weet ze nog niet. Ze zou dol graag in Hongarije de jeugd en thousiast willen maken voor het schaatsen. Het land heeft wel geteld twee schaatsers - Kriszti- na Egyed en Zsolt Balo - die deelnemen in het internationa le circuit. Omdat Hongarije het gastland is, werd voor beide rij ders een startplaats gereser veerd. Overigens heeft Balo zondag in Heerenveen dat recht weer verspeeld door an derhalve seconde boven de ISU-limiet (7.02 minuten op de 5000 meter) te blijven. Zijn plek gaat nu naar Duitsland, zodat Egyed als enige de eer van Hon garije zal hooghouden. Hunyady noemt het WK in Boedapest een uitgelezen mo gelijkheid om in Hongarije re clame voor de schaatssport te maken. „Ik sta in nauw contact met de organisatoren van het WK en ik weet dat ze graag een goed toernooi willen organise ren. Maar ik weet niet of ze ver der kijken dan dit weekeinde. Het gaat om de toekomst. We missen goede coaches, we mis sen een goede structuur in Hongarije. Ik zou na 2002 graag met hulp van ISU een soort ontwikkelingsproject op willen zetten in Boedapest. Dan zou ik op de ijsbaan waaraan ik zulke goede herinneringen heb, kin deren het geluk willen geven dat ik ook heb gekend." Arbiter Ruud Bossen weet het zeker. Hij heeft een maatregel bedacht die een hoop problemen in het (lagere) amateur voetbal kan voorkomen. Schaf buitenspel af, dan zijn clubgrensrechters niet langer nodig. Want die vlaggen in veel ge vallen toch niet eerlijk en dat leidt tot contro verse. Ziet Bossen spo ken of heeft hij het ei van Columbus uitgevon den. Leiderdorper Adri Mulders, KNVB-arbiter en clubgrens- rechter bij ASC: „In de twaalf jaar dat ik bij ASC vlag, is er misschien één keer geweest dat ik achteraf dacht: 'nu heb ik een punt voor de club gepakt. Toch kan ik me wel iets bij de ideeën van Bossen voorstellen. Als een clubgrens- W rechter te vaak vlagt voor buitenspel, wor- den zijn vlagsignalen vervolgens genegeerd door de scheidsrech- ■^7 ter. Daar reageren de spelers weer met veel irritatie op. Zo ont- [jyyj staat een hoop ellen- de. Misschien moet het afschaffen van buitenspel maar eens worden geprobeerd, net als bij hockey." Hoofdklasse- <D scheidsrechter Evert Q Brouwer uit Voor hout: „Ik vond die echte clubgrensrechters wel charmant. Daar moest je gewoon re kening mee houden. Ik heb daar in vijftien jaar misschien twee keer problemen mee gehad. Als je als scheidsrechter het spelletje een beetje aanvoelt, heb je zo door of de grensrech ter een echt 'clubmens' is. Bij een balletje dat onderkant lat voor uit- en achterballen. Doet een grensrechter dét niet eer lijk, dan heeft het in ieder geval niet zo'n grote invloed op het wedstrijdverloop als bij buiten spel." Frank den Elzen, vlaggenist van WSB in Noordwijker- hout: .Afschaffen van buitenspel zou een hoop ergernis schelen. Je doet het in feite nooit goed en dat geldt voor scheidsrechters natuurlijk ook. Wat? Zouden clubgrensrechters bij WSB meedelen in het puntengeld van het eerste elftal? Nee hoor, dat is een fabeltje. Dan heb ik nog een aardig centje van de club tegoed. Ik zou het niet eens willen. Het is puur hob byisme. Aan het begin van het jaar krijg ik een paar voetbal schoenen, dat vind ik voldoen de." De Leiderdorpse arbiter Cor Cozijn, nauw betrokken bij de COVSde belangenvereniging van scheidsrechters: „Wat een nonsens van die Bos sen. Je gaat toch geen regel veranderen vanwege een paar klojo's ten opzichte van een grote groep die een buitenge wone plichtsbetrachting in acht neemt en soms zelfs de hoon van de eigen spelers over zich heen krijgt. Als ik tijdens een wedstrijd het idee krijg dat een grensrechter marchan deert, zal ik hem waarschu wen. En als dat niet helpt, laat ik bij een duidelijk geval van buitenspel gewoon een keer doorspelen. Dat roept zo ie mand over zich af. Als scheids rechters alert zijn, hoeven er geen problemen te ontstaan. Verder kdn je buitenspel hele maal niet afschaffen. Dan krijg je een soort voetbal van rond het begin van de vorige eeuw. Aanvallers die de hele wed strijd vlak bij het vijandige doel balletjes staat af te wachten. Zo snel als zijn medespelers de bal in bezit hebben, volgt een lan ge peer naar voren. Om dat te voorkomen is buitenspel juist ingevoerd." TEKST: LOMAN LEEFMANS FOTO: UNITED PHOTOS DE BOER terugstuiten, verwacht ik echt niet dat een clubgrensrechter een doelpunt aangeeft. Aan de andere kant vallen die verhalen dat grensrechters regelmatig punten pakken voor hun club best mee. Ik ga sowieso uit van het goede van de mens. Wat je wel meemaakt, is dat club grensrechters niet altijd de re gels beheersen. Onkunde in plaats van oneerlijkheid dus. Of buitenspel afgeschaft moet worden, is een andere zaak. Maar de discussie daarover moet niet over de ruggen van goedwillende clubgrensrech ters worden gevoerd." UDWS-grensrechter Herman van Leeuwen, door trainer Per Chrispijn omschreven als de beste en de eerlijkste van Leiden 'die dus nooit een punt voor ons pakt. „Alles wat Per zegt, moet je met een korreltje zout nemen. Toch denk ik dat Bossen gelijk heeft. Vorig jaar in de vierde klasse viel het wel mee, maar nu UDWS in de vijfde klasse speelt, heb ik al wat schrijnen de gevallen van 'collega's' meegemaakt. Schaf buitenspel maar af. Dan ben je van een hoop narigheid af en dan kan ik op zondagmiddag bij de club ander kaderwerk gaan doen. Trouwens, je blijft grens rechters toch nodig hebben:

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 37