Ik weiger de kop van Jut te zijn' 9 P Randje BUITENSPEL MOOIER dan GOUD IAG 10 FEBRUARI 2001 35 'ock Jol en de moeilijke periode van Rijnsburgse Boys in 5 jck Jol (47) kwam dit seizoen bij Rijnsburgse Boys binnen als opvolger van Henk Wisman. De resultaten van een van de tot kampioenskandidaat bestempelde ploegen vallen tot nu toe tegen, j anmiddag sluit Rijnsburgse Boys een van de moeilijkste weken in zijn „(staan af met de uitwedstrijd tegen Scheveningen, de voormalige club van Jol. Cock Jol, in het dagelijks leven leraar Nederlands, Duits en maatschappijleer, in 10 stellingen over de kritiek, de eventuele wei hereniging met zijn broer Martin en de tragische dood van selectiespeler Michel van Hooy. doorGERTJAN VAN GEEN eid Cock Jol en Rijnsburgse Boys is dit een ooid seizoen. atuurlijk niet. We hebben pas twaalf wed- gespeeld en Rijnsburgse Boys komt er nog kwam pas in de eerste week van juni, nadat luisman vrij laat voor Volendam had gekozen, d dus een groep die een ander had samenge- t heb zelf alleen Robert Jansen erbij gehaald. :tl0jben ik een heel ander mens dan Wisman, e niet verschuilen achter bijvoorbeeld de van Arjan van der Velden (dubbele been- ed.) en de schorsing die Raymond Buis (rode de oefenwedstrijd tegen RKC, red.) kreeg 02 we aan het seizoen begonnen want we heb- brede selectie van dertig man. Maar dat be- jiet dat alle spelers in de top kunnen spelen, jonge jongens niet. een probleem was en is, is dat we al eind ier bijna niet meer van het trainingsveld ge- ïbben kunnen maken. Door de overvloedige d hebben we in oktober gemiddeld een keer 3c kunnen trainen. Maar als je in een negatie- al zit, is het belangrijk dat je specifiek kan "en dat kon dus niet. Noodgedwongen heb- poms op donderdagavond zitten klaverjas- an niet twee keer per week naar het Katwijk- 1 gaan voor een duurloop, dat werkt niet. en trouw mens, heb niet voor niets zes jaar gezeten en vijfjaar bij Scheveningen. Ik ben def ler voor de lange termijn. Ik moet de tijd ,pm mijn eigen ploeg op te bouwen en die liet want na dit jaar gaan we uit elkaar. Er f"'n'iak hap-snap-beleid gevoerd. Er is geen visie IRj I korte als lange termijn. Als je niet bij de bo- jf staat, kom je onder druk te staan. ;n supporters gaan morren en je wordt teld aan mensen die ongezouten hun me- n ventileren. Maar ik weiger de kop van Jut d °k heb genoeg meegemaakt en genoeg prijzen om te weten dat ik een goede trainer ben. ïiezelf niet te bewijzen. Ik ben dan wel nooit 'f' n geworden, maar dat zijn er heel veel in de ,eltUsse niet. en is nog lang niet weggegooid. Jonge spe len beter worden. We kunnen de districts- g winnen en de Nuon Cup. En ik ben er nog in overtuigd dat we bij de eerste vijf gaan elf. 2. Een periodetitel is voor Rijnsburgse Boys geen echte prijs. „Rijnsburgse Boys heeft al elf jaar in de hoofdklasse niets gewonnen. Niet onder Arie Kurver, niet onder John Eelman en niet onder Henk Wisman. Dat is geen verkeerd rijtje en dus kan je niet verwachten datje, als Cock Jol binnenkomt, wel even kampioen wordt. Een periodetitel betekent dat je Amstel Cup kunt spelen. Dat zou leuk zijn voor de club. Maar het is een sub-prijs, de enige echte prijs is een titel. Dat wil elke trainer. De enige club die bfij zou zijn zonder een prijs is Volendam; als ze niet degraderen." 3. Cock Jol heeft spijt dat hij geen technisch direc teur van Scheveningen is geworden. .Absoluut niet. Toen in december bekend werd dat ik technisch directeur zou worden, ben ik hard aan het werk gegaan. Ik heb een nieuwe structuur aange bracht, heb een technisch plan geschreven en heb trainers aangesteld. Naarmate de maanden vorder den, kreeg ik het gevoel dat ik iets zou gaan missen. Het ultieme geluk bijvoorbeeld, hoe kort ook, na een gewonnen wedstrijd. Ik wilde na elf jaar op het veld iets anders doen voor Scheveningên, maar daar had ik me op verkeken. Ik wilde toch trainer zijn en heb niet de minste uitdagingen gekozen. Probeer het maar om Wisman op te volgen, die derde is gewor den. Probeer het maar om Martin Jol op te volgen, die net kampioen is geworden. Ik heb het toch aan gedurfd. 4. Met een andere trainer had Rijnsburgse Boys op dezelfde plaats gestaan. „Misschien had de man wat meer geluk gehad, maar het is koffiedik kijken. Niemand heeft de zekerheid dat Rijnsburgse Boys met bijvoorbeeld Wisman dit jaar wel kampioen zou zijn geworden." 5. Een leraar kan het zich niet veroorloven dagen lang ziek te zijn van een nederlaag. „Ik leef in twee verschillende werelden en ik ben blij dat ik maandagochtend op school mijn zinnen kan verzetten. De leerlingen geven je afleiding. Maar als de dag voorbij is, denk ik er weer aan omdat ik 's avonds weer naar de training moet. Ik werk met kinderen tussen de dertien en de zeven tien jaar. Dat is een heel beïnvloedbare leeftijd. In Cock Jol: „Ik ben een trainer voor de lange termijn. Ik moet de tijd krijgen om mijn eigen ploeg op te bouwen en die krijg ik niet want na dit jaar gaan we uit elkaar." FOTO KEES VAN HOOGDALEM het vak maatschappijleer ben ik veel bezig met hun toekomst, vraag ze ook hoe ze die zien. Ik laat ex-ge- detineerden en ex-verslaafden hun verhaal vertellen voor de klas. Mensen die teleurstellingen hebben ge kend, die hen hun hele leven achtervolgen. Dat heeft een grote impact op kinderen, ze praten er de hele week over. De jeugd wordt dagelijks geconfronteerd met dit soort zaken. Ze blowen en ze gaan uit, je hoort niet anders. En of je nou uit de Schilderswijk of de Vogel wijk komt, iedereen kan ermee te maken krijgen. Zo'n rapper als Eminem is een voorbeeld voor die kinderen, heeft een enorme invloed. Als je de teksten van die man hoort, dat is onwaarschijnlijk. De Jerry Springer Show gaat nergens over, maar ze hangen hijgend voor de buis. Als leraar zou ik ook zo'n in vloed kunnen hebben. Ik zou ze kunnen aanzetten tot verschrikkelijke dingen. Dus kan ik het me niet veroorloven om een nederlaag door te laten werken in de klas." 6. Jimmy Simons moet altijd spelen. „Natuurlijk moet hij altijd spelen en hij heeft ook 65 procent van de wedstrijden gespeeld. Jimmy heeft zo veel eergevoel dat hij zelf vindt dat hij altijd moet spelen, ook al speelt hij slecht. Ik heb gekozen voor Simons als mijn spits en hij heeft zelf ook door dat hij in vorm van onschatbare waarde is. Maar hoor je de geluiden van de tribune als het slecht gaat? Dan moet hij eruit. En als hij op de bank zit, roepen ze zijn naam." 7. Cock Jol is te aardig voor Rijnsburgse Boys. „Wat bedoel je met aardig. Ik ben niet autoritair, sta open voor meningen, hou van de dialoog, maar be paal wel zelf wat er gebeurt. Ik ben een democrati sche dictator. Ik probeer mezelf te blijven, maar heb wel gemerkt dat ik wat afstandelijker werd toen de resultaten achterwege bleven. Dat was om mezelf te bescher men tegen de boze buitenwereld." 8. Cock Jol zou graag assistent worden bij RKC. „RKC moetje vervangen door Martin Jol. Mijn broer Martin en ik hebben het er geregeld over. Van 1990 tot halverwege het seizoen '95/'96 heb ik met hem geweldige jaren gehad bij ADO Den Haag en Scheve ningen. In die periode heb ik als assistent uitstekend werk afgeleverd. Ik ben tweeënhalf jaar ouder dan Martin en we hebben in de loop der jaren veel van elkaar geleerd. Naast Martin heb ik nog twee broers en twee zussen. Vanwege het voetbal ben ik altijd het meest met hem opgetrokken. We denken het zelfde over voetbal. Ik wil alleen nog assistent worden van mijn eigen broer, maar pas op het moment dat de situatie er naar is. Er zitten bij RKC al assistenten, die meer clubgebonden zijn en de cultuur daar kennen. Daar naast ben ik een zelfstandig man en heb een baan als docent. Met het trainersschap erbij heb ik een aardig inkomen. Het vergt heel veel om die zeker heid op te geven. Maar ik zie het er wel van komen ooit. Het zou ook tamelijk uniek zijn. Alleen in Schotland en Engeland zijn er broers die een trai nersduo vormen. In Nederland voorzover ik weet niet." 9. De Bollenclubs moeten in verschillende hoofd- klasses gaan spelen. „Niemand zit te wachten op wedstrijden tegen WHC of Drachtster Boys. IJsselmeervogels, Spakenburg of Urk, die wel ja. Maar Achilles Veen of Hoek, hou toch op. We willen spelen tegen Lisse en tegen Kat wijk. Dat is financieel ook voor de Bollenclubs het aantrekkelijkst." 10. In een week als deze is 'Scheveningen uit' de slechtst denkbare competitieronde. „Ik kan en wil er niet omheen om iets over Michel van Hooy te zeggen. Ik ben geen zakelijke klootzak die alleen maar over voetbal praat. We hebben ons afgevraagd of we moesten voetballen, maar de ou ders van Michel willen juist graag dat we spelen. De jongens willen ook, ongeacht welke tegenstander, voor hem de wedstrijd winnen. Ondanks dat we maandag en donderdag niet getraind hebben en dinsdag slechts een uurtje. We hebben ons niet op Scheveningen kunnen voor bereiden. Ik kon moeilijk uitgebreid over de wed strijd praten. Michel stond centraal deze week. Het enige wat ik weet, is dat Rijnsburgse Boys de laatste vijfjaar op Houtrust niet verloren heeft. Nu is het de vraag wat de jongens ermee doen. Wie weet hebben ze het gevoel: die gozer is er niet meer, maar we heb ben wel iets voor hem kunnen betekenen." Mijn kleindochter; daar kan geen voetbalwedstrijd te genop. Ze heet Kelly Nikita en ze is op 8 juli vorig jaar geboren. Ik heb zelf twee dochters. Op het moment dat Da nielle zwanger was, besefte ik het nog niet. Tot het moment er was, dan ga je ervan genieten. Kelly Nikita is twee maanden geboren. Ze woog maar 830 gram, een pak suiker is zwaarder, iter, die bij mij in de drukkerij werkt, had die middag nog ge itjes staan drukken, 's Middags moest ze naar de Doezastraat io. Ze was nog helemaal niet veel dikker geworden. In eerste ïhoefde ze zich nergens druk om te maken, zeiden ze, maar in- pst ze toch naar het ziekenhuis. Er waren complicaties en 's het kindje gehaald. We werden zo compleet onverwacht gebeld lededeling dat we opa en oma waren geworden, vroege geboorte was het een spannende tijd. De eerste weken ly op de intensive care gelegen. Later op de high care. Je zag Barder worden dus het gevaar was snel geweken. Er kwam ^Ürbetering, maar toch: ze lag elf weken in het ziekenhuis. jecht van haar. Het is misschien een cliché, maar het is anders mijn eigen dochters. Toen dié geboren werden en opgroeiden, in dubbele baan. ik was semi-prof en werkte in de drukkerij. javonds om zeven uur thuiskwam, lagen ze al op bed. Daar 40$ bij dat ik ook vaak in trainingskamp was. Nu maak ik het PTOdichtbij mee. En dan heb ik nog het geluk ook, dat mijn beide j bij mij in de zaak werken. Die kleine is er dus ook vaak. zo dat ik uitzie naar een kleinzoon. Natuurlijk is dat leuk, maakt me niet uit. Mijn dochters voetballen ook dus waarom in kleindochter niet naar de top kunnen begeleiden? 'lopig dans ik met haa r en lig ik af en toe lekker te kan het je niet meer voorstellen dat ze bij de ge- klein was. Het is nu echt Hollands welvaren. lco kuipers I werd op 26 februari 1951 geboren in Leiden. Hij begon met voetballen bij U)WS en Roodcnburg kwam hij op zijn zeventiende in het betaald voetbal tt, waar hij veertien seizoenen bij Sparta Rotterdam speelde. Bert Jansen is __net Yvonne en heeft twee dochters, Daniëlle en Tamara. Jansen is eigenaar ^^drukkerij Sparta en was de laatste drie seizoenen hoofd van de jury van de l^^eids voetballer van het jaar. /n de leukste bioscoop van Lei den, het Trianon Theater aan de Breestraat, heb ik mij vorige week zaterdag twee keer drie kwartier kostelijk vermaakt. Opera teur Jan Boer had de Ajax-film in huis gehaald en die heeft heel wat meer amuse mentswaarde dan het harkerige spel van de Amsterdammers in hun akelige Arena. De kilte dieAjax sinds het ver trek uit De Meer omgeeft, ver vreemdt de club van zijn aan hangers. Maar niet Daar hoor den zij engelen zingen' wint Ajax zieltjes. De film verspreidt een aangename warmte. Daar om kan ik me het oproer in Rot terdam en Utrecht wel voorstel len. Onbedoeld is de Ajax-film het sterkste marketingproduct dat de beklagenswaardige Mi chael van Praag zich kan wen sen. Elke vertoning in Rotterdam en Utrecht is een uitoverwinning iets waartoe het elftal van Co Adriaanse op het veld niet meer in staat is. Hoewel de ballen er vooral bij Fred Grim invliegen, wekt de film sympathie voor de gevallen grootmacht met zes Eu ropa Cups en twee wereldbekers in de prijzenkast. Trainer Jan Wouters, teammanager David Endt, de aanstormende vedette Christian Chivu en hersteltrai ner Bobby Haarms schitteren in hun hoofdrollen. Wanneer Ri chard Witschge op zijn tand vlees en met de bal aan de voet over het veld is gezigzagd, vuurt hij op commando van Haarms op het doel. Zijn schot is hope loos slecht en de bal zwaait af in de richting van het doel een veld verderop. Haarms-kijkt de bal hoofdschuddend na en merkt dan droogjes op: „Lekker Ries, ik wist alleen niet dat je die goal in gedachten had. Ajax op bezoek in Leiden, bij mijn weten een primeur. Ik ver wachtte dan ook een volle bak in Trianon, te meer omdat het hele amateurvoetbal er vorig weekeinde was uitgegooid. De Ajax-film wekt sympathie voor de gevallen grootmacht Maar niks hoor, ik telde 38 man/vrouw in de arena van Jan Boer. Bijna vierhonderd stoelen bleven onbezet. Een Leidenaar krijgt zelfs geen honger naar de bal van de kans op een kijkje achter de schermen bij het voet- balbedrijfAjax. Wie nu nog durft te beweren dat deze stad rijp is voor een profclub neem ik niet meer serieus. Boer was niet ontevreden over de opkomst bij Daar hoorden zij engelen zingen'. Ik dacht dat hij een grapje maakte, want dat doet de uitbater van het Kijk en Praathuis wel vaker. Maar Boer zei op zijn platte Leids dat 'Leienaren überhaupt niet van goede films houdenHetgeen overigens niet wilde zeggen, zo moest ik begrijpen, dat hij die Ajax-film artistiek vond, „Want ik hou helemaal niet van voet ballen. Volgens mij was sport ooit bedoeld ter ontspanning maar het is verworden tot een onderdeel van het kapitalisti sche monster en daar spuug ik op." Maar Boer is de rotste niet, dus draait hij in zijn Kijkhuis en in Trianon niet louter alternatieve films. Want de schoorsteen moet natuurlijk wel roken juh." Boer wil de loop naar Trianon er weer in krijgen. Dat verdient hij, vindt hij zelf, en dat ver dient het theater dat de eerste James Bond-film CDrNo') ver toonde (de bioscoopgangers stonden tot voorbij het stadhuis in de rij). Maar het klassieke en kolossale theater aan de Breestraat kreeg last van Studio en Lido, biosco pen met een rits zalen van ver schillendegrootte en daardoor handiger te runnen. Trianon verloor de concurrentieslag en de projectontwikkelaars slopen al als hyena's rond Leidens be roemdste bios toen Jan Boer met de hulp van horecabaas Ben Luyks de zaak overnam. De redders van Trianon gingen allereerst de stankoverlast te lijf. Oudere dames vertelden Boer dat zij graag zijn theater be zochten omdat het daar zo lek ker ouderwets rook. Boer vond van niet. „Ik vond het gewoon stinken en niet zo zuinig ook. Maar de putlucht is verdreven, dus als Boer op de Breestraat een sjekkie staat te paffen en voorbijgangers roepen tegen hem dat hij een vlooientheater bezit dan heeft de directeur daar de schurft over in. Trianon, kan ik u verzekeren, is een propere bioscoop. Ga zelf maar kijken. Jan Boer heeft mij beloofd dat hij de Ajax-film pro longeert tot en met maandag avond. „Ik gooi hem zelfs in de late voorstelling. Daar komt dan misschien wel wat minder schoon volk op af, maar ik zet gewoon Ben Luyks niet zijn enorme postuur in de zaal. Voor de zekerheid." JAAP VISSER

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 35