151 KIDSWORLD Toerisme Re i m e ri c h t e n muggen Heel veel speelplezier in o u PDAG 10 FEBRUARI 2001 >"V ^9r: .1 'Si' rrr* f. i- - l A V';"~V-' .~J£ KidsWorld ipex in Lesbos vorig jaar werd pend. Dit jaar ten er twee iwe vestigingen n respectieve- Bodrum (Tur- )en Bali (Kreta). v- V. 3S» mm 1 I J hs? 'Honderd procent vakantie voor kinderen en hun belooft de reisorganisatie idsWorld. Het lijkt n onmogelijkheid. ^nnmers, ouders van -5C jonge kinderen ^ireten dat vakanties met het gezin voor een niet ^onaanzienlijk deel gevuld zijn met verzorgen, entertainen en toezicht houden. Dag-in en dag-uit Ier in loze belofte dus? Een onderzoek. 3) 'Lieve Luuk en Jesse, welkom in KidsWorld. Héééél veel speel plezier met al jullie nieuwe va kantievriendjes. Tot straks....' Niet zonder trots leest Luuk (7) de brief voor, die bij aankomst op de kamerdeur hangt. Hij weet de persoonlijke groet te waarderen, al kan hij zich nog niet zo heel veel voorstellen bij dat speelplezier en die nieuwe vriendjes. Maar dat duurt niet lang. Een uurtje later is de speelzaal beneden gevonden en worden de eerste aarzelende coalities gesloten. Een verken ning van zwembad, speeltuin- tje, tennisbaan, speelveld en het terras met speelattributen voor de echte kleintjes volgt, waarna - aan de andere kant van het hek- de lonkend blauwe zee wordt ontdekt. Het intake-gesprek van de ou ders met een lid van het Kids- World-team is dan al achter de rug. In een kwartiertje tijd is het team geheel op de hoogte van de bijzonderheden van de kin deren. Nauwgezet worden aan tekening gemaakt van medicij- nengebruik, allergieën en ande re nuttige weetjes. Ook aan bod komen de zwemvaardigheid (kinderen die niet kunnen zwemmen krijgen een rode armband, ongediplomeerden een groene) en het gebruik van babyfoons. Dankzij deze life-li ne kunnen wij vrijwel iedere avond saampies bij het buur- restaurant dineren. De kinde ren liggen dan moegespeeld te slapen in het appartement. Zij aten liever in het KidsWorld- restaurant, waar weinig eisen worden gesteld aan tafelmanie ren en het eten meer toegesne den is op de kindersmaak. Het leven in KidsWorld voltrekt zich in een verrukkelijk soort loomheid. Althans voor de vol wassenen. De kinderen weten niet hoe snel ze de dag moeten beginnen, 's Ochtends om half negen (eerder mag niet van ons) staan ze aangekleed naast bed te trappelen. Aan zo'n ver zoek geef je graag gehoor. Wij draaien ons nog even om en plukken ze rond half tien uit de speelzaal voor yoghurt met muesli en/of boterhammetjes met (jazeker) pindakaas, hagel slag en chocopasta. Om tien uur begint vervolgens het acti viteitenprogramma (zoals koek in de kring voor een spannend verhaal. jes bakken, ezeltje rijden, touw trekken, stenen beschilderen, kinderdisco, Griekse les) waar van de jongens niets willen missen. Wij hebben het intussen voor het uitkiezen. Rustig een kopje koffie drinken, wat kletsen met de andere ouders, een boekje lezen, tennissen, een wandeling maken of gezellig meedoen met de kinderactiviteiten. En willen we echt eens iets samen met het gezin, dan plannen we een uitstapje" met de huurauto. Lui eren op een bedje bij het zwembad of een frisse duik in zee, zit er helaas niet in. Het is eind oktober en dan kan het op Lesbos flink herfstig zijn. Het activiteitenprogramma wordt soepeitjes aangepast. Geen kampvuur, maar wel een spooktocht. Luuk stormt na drie kwartier in het avondduis ter op pad te zijn geweest, met rode konen van opwinding de lobby binnen. „Mam, het was hartstikke leuk. We hebben een heks gezien, een piraat en een spook. Maar nou moet ik plas sen.... ga je even met me mee?" Gelukkig, mama is toch nog even nodig. MIRJAM VANTWISK Appartementen zijn nogal klein Is er dan niets aan te merken op KidsWorld? Natuurlijk wel. Dit eerste seizoen bijvoorbeeld heeft de organisatie voortdurend zaken moeten aanpassen en verbeteren. Belangrijkste grief: de tot appartementen omgebouwde hotelkamers van het complex in Lesbos zijn niet echt bruikbaar als volwaardige woonruimte. Er is weliswaar een kitchenette met magnetron en ijskast, maar voor een eethoek is noch binnen, noch buiten voldoende ruimte. Dat dwingt je min of meer tot een nogal prijzig hotelverblijf. Volgende zomer opent KidsWorld twee nieuwe vestigingen, een in het plaatsje Bali op Kreta en een bij Bodrum in Turkije. Die complexen kennen wel volwaardige appartementen. De eerste zomer heeft ook geleerd dat de leeftijd van de kinderen waarop KidsWorld zich richt, moet worden bijgesteld van twaalf naar tien jaar. Meer informatie over KidsWorld bij de reisbureaus en op www.lddsworld.to OP PAD Wat kun je doen tijdens een 14- daagse vakantie in het gebied tussen Torremolinos en Alicante? Lekker languit op het strand liggen bijvoor beeld. Maar je kunt ook gaan fietsen. Jan Mark Moquette peddelde van Alicante naar Torremolinos en schreef daar in het onlangs versche nen nummer van 'Op Pad' een en thousiast verhaal over. In het blad ook de belevenissen van Jolanda Linschooten die per kano de Tats- henshini River in het noordwesten van Canada afvoer, tips van Bert Sit ters voor 'fietsreizigers' en uiteraard de bekende tests waaronder eentje over fiets-frame- en klimrugzak- ken. "Op Pad' kost 12,50 gulden. ARDENNEN Door de Ardennen loopt een enorm aantal wandelroutes waaruit het moeilijk kiezen is. Lannoo heeft on der de vlag van de 'Dichtbij-huis-se- rie' daarom een gids samengesteld met drie zogeheten wandelnetwer ken waaruit tientallen tochten zijn samen te stellen. Bij elk 'netwerk' wordt een inleiding verstrekt en bij die van Durbuy zou je haast denken dat het boek voor de zeer onervaren wandelaar is bestemd. De medede ling bijvoorbeeld dat vochtige kalk steen 'verraderlijk glad' is, lijkt over bodig. Maar al die waarschuwingen passen waarschijnlijk bij het streven zo gedetailleerd mogelijk te zijn en die opzet i§ geslaagd. In de Dichtbij huis-gids serie verschenen ook de deeltjes 'Skaten door België', 'Fietsen langs de Schelde' en 'Fietsen langs Vlaamse Brouwerijen'. Wandelnetwerk Midden-Ardennen door Julien van Remoortere. Uitgever: Lannoo. Prijs: 32,50 gulden. AMERIKA Waai- moet je zijn voor de ideale reis in het populairste deel van Amerika? Het antwoord staat in het extra dikke winternummer van het tijdschrift 'Amerika'. Uitgangspunt is een 30- daagse reis door en langs de grote natuurparken, San Francisco en Los Angeles. Op internet is extra infor matie over deze trip te achterhalen op de site www.amerika.nl. Verder in het winternummer van 'Amerika' een gedetailleerd verhaal over de Niagara Falls, Chelsea (een trendy wijk in New York), een interview met 'Mr. America' Jan Doets (de tourope rator) en een portret van 'de laatste echte Amerikaanse stad', Chicago. 'Amerika' kost 12,50 gulden. TREKKING Jaarlijks worden de bergen bezocht door honderdduizenden Nederlan ders die bij hun voorbereiding veel nut zullen hebben van het onlangs verschenen boek 'Bergwandelen en trekking'. Karl Schrag legt daarin on der meer gedetailleerd uit waar je op moet letten bij tochten over almen, rotsblokken en sneeuwvelden. Ook het oversteken van bergbeken komt aan bod. Verder in het boek aan dacht voor oriëntatie, weerkunde, hulptouwen, zekeringsmethoden en het gebruik van pickel en stijgijzers. Tevens verstrekt Schrag praktijktips om de tactiek te bepalen bij het bergwandelen. De foto's zijn niet al leen sfeerbepalend maar ook verhel derend. 'Bergwandelen en trekking' door Karl Schrag. Uitgever: Bosch en Keuning. Prijs: 39,90 gulden. WERELDFIETSER Het onderhand vijf jaar oude tijd schrift 'De Wereldfietser' kreeg een nieuwe make up en is daardoor een stuk overzichtelijker geworden. Wat niet wegneemt dat de inhoud als vanouds grotendeels bestaat uit ver halen over fietservaringen in verre landen. Ditmaal komt Malawi aan bod net als Siberië waar doorheen Ralph Tuin een barre winterreis maakte. Wie dat getob (maar dan dichter bij huis) wil voorkomen kan profijt hebben van de vijftien tips voor de beginnende winterfietser. Verder in 'De Wereldfietser' een ver slag van een rit over de fietsroute LF2 tussen Amsterdam en Brussel. 'De Wereldfietser' kost 7,50 gulden. PARIJS Internet als informatiebron voor de toerist is een verhaal apart. Het aan bod is vaak zo groot dat je er nauwe lijks raad mee weet. De ANWB maakte daarom een serie interne- treisgidsen waarin na 'Engeland', 'Londen' en 'Frankrijk' ook 'Parijs' verscheen. Katja Staring verwijst daarin naar websites die nuttig zou den kunnen zijn voor bezoekers. Daarin zitten hele verrassende, zoals www.intermusees.com en sites die informatie geven over galeries, mo numenten, kroegentochten, vegeta rische restaurants, modewinkels en dierentuinen. De romantisch aange legde Parijs-bezoeker kan zijn of haar voordeel doen met www.think- paris.com waarin een zogeheten kis sing guide de weg wijst naar plaatsen waar je 'het fijnst kunt kussen'. De gids zelf verdient ook een flinke zoen. 'Parijs on line' door Katja Staring. Uitgever: ANWB Media. Prijs 14,95 gulden. VOYAGER Net als het tijdschrift 'Reizen' onder ging ook het blad 'Voyager' een re styling. Hoofdredacteur Ron van Weezep vindt dat zijn blad een 'fris se, levendige, vlotte en vooral avon tuurlijke uitstraling' heeft gekregen. Het wat rommelige verleden lijkt in derdaad passé, maar of het ook fris en avontuurlijk is...? Nou, nee. Het verhaal over Jordanië bijvoorbeeld is nogal voorspelbaar. Het doet denken aan de sfeer van de doorsnee brief die ëen vakantieganger naar de thuisblijvers stuurt. Aantrekkelijker is het verhaal over Zuidwest-Enge- land. Verder in Voyager onder meer verhalen over Bolivia, Laos en Thai land. Voyager kost 8,95 gulden. MARK BRINK REDACTIE: ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Gran Dorado Bungalows in de parken van Gran Dorado zijn sinds kort via in ternet te boeken. Op de site (www.grandorado.com) is te zien of de accommodatie beschikbaar is en ook wordt er een beves tiging gegeven of de reservering wel dan niet als definitief kan worden beschouwd. Bij de zojuist verschenen brochure van Gran Dorado (aan te vragen op telefoonnummer 0900-88.83) is een gids gevoegd met de Franse locaties van Pierre Vacan- ces, sinds enige tijd eigenaar van Gran Dorado. Holiday Auto's Autoverhuurder Holiday Auto's heeft onlangs een flexvoucher geïntroduceerd voor het huren van auto's op de Canarische Ei landen en de Balearen. Met het document kan de klant reeds op het reisbureau in Nederland voor enkele dagen (minimaal drie) een auto reserveren, terwijl er pas ter plaatse hoeft te wor den beslist wanneer er precies van de wagen gebruik zal wor den gemaakt. De auto wordt op het vakantieadres afgeleverd en opgehaald. Klanten betalen voor dit systeem een toeslag van 35 gulden. Meer informatie: telefoon (076) 508.35.65 en op internet: www.holidayautos.nl Wereldreis Star Alliance, een netwerk van vijftien luchtvaartmaatschappij en waaronder Singapore Airlines en British Midland, heeft on langs een wereldrondreis-ticket ontwikkeld. Daarmee zijn zo'n 800 bestemmingen te bereiken. Dank zij de samenwerking is het met nodig ruim van te voren te reserveren en te betalen. Er zijn diverse mogelijkheden. Het goedkoopste ticket, voor een reis van maximaal 29.000 mijl kost 4.840 gulden; voor het duurste ticket (39.000 mijl) moet 6.540 gulden worden be taald, Busreizen Een 23-daagse 'Paulus-busreis' naar Turkije en Griekenland is een van de opvallende nieuwigheden in de onlangs verschenen gids van DrieTour Reizen. Het gaat om een trip (vanaf 4365 gulden per persoon) naar plaatsen die Paulus in Turkije en Griekenland bezocht. Andere bijzonderheid is een 8-daagse muziekreis naar Engeland (vanaf 1595 gulden per persoon) waarbij enkele bezoeken aan kathedralen op het programma staan en waarin een docent van de theologische faculteit in Groningen een toelichting zal geven over de evensongs die daar te beluisteren zijn. Meer informatie: telefoon (0343) 51.28.44. Denemarken Zoals zoveel landen biedt ook Denemarken golf lief hebbers vol op mogelijkheden. De WV van het met vier courses gezegende Djursland (Oost-Jutland) bijvoorbeeld, heefteen eigen 'portaal' op internet geopend. De site www.golf-djursland.dk geeft een beeld van de golfterreinen, hotels en kro's (herbergen). Wie via internet een arrangement boekt, kan meteen speeltijd regelen en eventueel een auto huren. Motorreizen In samenwerking met het in motorreizen gespecialiseerde Rou te 66 Reizen heeft Travelhome een brochure samengesteld met arrangementen om Amerika per motor te verkennen. De ritten worden gemaakt in groepjes van hoogstens tien motoren. Er kan worden gekozen voor zowel de eigen als een gehuurde motor. Meer informatie: telefoon (040) 211.39.38 en/of internet: www.travelhome.nl Landal In de onlangs verschenen gids van Landal Green Parks staan 33 arrangementen zoals beauty-, wijn- en natuurreizen. Nieuw zijn de mogelijkheden in Port Greve (Grevelingenmeer in Zee land) dat sinds enige tijd deel uitmaakt van Landal Green- Parks. Meer informatie: telefoon (070) 300.35.00 en/of internet: www.landal.nl Internetgidsen Op papier bekijken hoe je via internet kunt surfen naar adres sen die nuttig zijn voor een vakantie in Frankrijk en Engeland. Die mogelijkheid biedt de ANWB met vier internetreisgidsen. Naast veel webadressen over hotels, restaurants, winkels en uitgaansgelegenheden is er informatie over wandel- en fiets- mogelijkheden. Verder bieden de gidsen een overzicht van kin deractiviteiten. De gidsen zijn verkrijgbaar in zowel ANWB- als boekwinkels en kosten 14,95 gulden (ANWB-leden 12,50 gul den). M N Ik kan veel hebben op mijn vakantie. Maar geen muggen. Toen ik 'Nooit meer slapen' (één van de drie goede boeken die W. F. Hermans heeft geschreven) nog niet had gelezen - want dan was ik thuis gebleven - fietste ik 's zomers met een paar vrien den naar het noorden van Noorwegen. We zijn lek geprikt. In Florida hebben ze wat op die plaag gevonden: de Mosquito Control. Ik heb het genoegen gehad die dienst één keer aan het werk te zien. Een vriendin van me hield een tuinfeestje achter haar huis in Key Largo en belde twee dagen voordien de Mosquito Control. Meedogenloos, die lui. Ze arriveerden per helikopter, spoten ecologisch gezien waarschijnlijk iets vol strekt onverantwoords tussen struik, boom en rieten verdwe nen weer. Het gedaver van die helikopter was niet te harden, de pene trante stank van die muggenverdelger evenmin en wegingen met koppijn naar bed. Maar mooi dat er twee dagen later, op het feest, geen mug viel te bekennen. Heerlijk. Ik steun zo'n beetje alle milieubewegin gen. Maar niets menselijks is mij vreemd. i

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 29