uur Kunst 'Geld, geld, geld is het grootste kwaad i moest eerst mijn hoogtevrees overwinnen' Van 1 Hek ziet overal fruitvliegjes clichés bij trodans' Polderkolder Ilse DeLange kiest voor uitgekauwde patronen Ode aan Brahms O'Donnell speelt heroïsche bergbeklimmer in vertical limit odij vort isleii ssist Donnell heeft alle reden trots te Dk ld zijn hoofdrol in Vertical Limit, ben omdat dit drama over een jsexpeditie in de Himalaya zo agwekkend goed is. geslaagd, pzonder is dat de 30-jarige acteur (tswanden moest beklauteren en »gs affreuze ijswanden omhoog- terwijl hij zijn leven lang last lad van hoogtevrees, inell vertelt hoe hij voor deze rol id af te rekenen met zijn eigen Ik moest natuurlijk allereerst te- amen en daarvoor ben ik inten- H trainen. Het belangrijkste was ?ren je op je gemak te voelen en ^BP luwen op je gereedschap. Ik heb I zeer angst gehad voor het klim- lf, tegen een rots op of zo. Maar In boven kwam en naar beneden op an sloeg mijn hart een paar keer nen bioest ik moeite doen niet in pa- I raken. Dat moest ik leren be- ti, omdat ik anders een risicofac- [zijn voor de klimmers die mee- om mijn veiligheid te garande- idan had ik dus nooit deze film jdoen." bste keer dat Chris O'Donnell 1 deed spreken was met de film f a Woman, waarin hij de scho eide die een blinde Al Pacino begeleiden tijdens een trip naar fk. Daarna had hij mooie rollen jr meer Altmans Cookie's Fortu ne en als de jonge Hemingway in Atten- borough's In Love and War. De enige echte kaskrakers van O'Donnell waren de twee Batman-films waarin hij Robin speelde, het jongmaatje van de fameuze vleermuisman. Maar hij verzekert ons dat we hem niet meer zullen terugzien als Robin. Het succes van Vertical Limit in Amerika betekent dat hij voortaan se rieus wordt ge nomen als 'lea ding man' voor gespierde films. Maar het heeft hem een hoop bloed, zweet en tranen gekost. „Het zwaarst is toch die trai ning geweest. Ik was 'n keer met mijn instructeur bezig met de be klimming van zo'n steile piek zoals je wel eens ziet in magazi nes. We zaten op een hoogte van 50 me ter en het ging loodrecht omhoog. De instructeur had me aan een koord dat hij goed had gezekerd. En ik viel niet echt, maar mijn voet verloor houvast en ik schoot even weg. Ik wist mezelf vast te grijpen en weer op te hijsen. Het is alsof je hart ontploft en je voelt hoe ineens het bloed door je armen en vingers wordt gepompt. Je vraagt je af of het koord het zou hebben gehouden. En je- Chris O'Donnell. denkt: Wat doe ik hier? Haal me hier weg! Het was vreselijk!" „Maar ik wilde die rol zo graag en ben van mijn angst losgekomen. Tijdens de opnamen zelf had ik alleen nog moeite met de dagelijkse helikoptervluchten naar de set en terug. Verder was het zo slecht niet. Ik had weinig last van de kou. Ik kom uit Chicago en daar ben je best barre win ters gewend. Ik had zelfs meer last van hitte. Want we moes ten aldoor ge kleed zijn alsof het ijzig koud was terwijl dat enorm meeviel. Dus ik zweette als een otter." Vertical Limit werd dan ook niet op de echte K2 opgenomen maar in Nieuw- Zeeland waar je bergen hebt die op de Himalaya lijken maar veel toegankelijker zijn. O'Donnell had zijn zwangere echtgenote meegeno men en werd halverwege de opnamen vader van een dochter, die Lily Anne werd gedoopt. Als de beste mentale voorbereiding op zijn rol noemt O'Donnell het lezen van Jon Krakauers beroemde boek Into Thin Air: „Dat maakte een zo diepe indruk dat ik daarna nog zekerder wist dat ik deze rol niet door mijn handen mocht laten glippen. Verder heb ik documen taires gezien en gekeken naar diashows van onze instructeurs die meerdere ke ren K2 en Mount Everest hebben be dwongen. Dat waren fenomenale opna men en wat ze er bij te vertellen hadden, maakte het helemaal adembenemend. Je ziet bijvoorbeeld een piepklein tentje op een smalle richel tegen een vrees wekkende rotswand. Maar je schrikt pas echt als je hoort dat ze daar vijf dagen hebben vastgezeten om te wachten tot een storm was uitgeraasd." Wat klimmers bezielt om zichzelf zul ke dingen aan te doen, kan de acteur nog steeds niet invoelen, hooguit afstan delijk begrijpen. „Het beklimmen van de K2 is gekkenwerk. Van de mensen die ooit de top hebben gehaald, kon vijftien procent het niet navertellen. Waarom doen ze zulke dingen? Het heeft te ma ken met de stoot adrenaline die je krijgt, de kick. Maar ook het idee van strijd te gen de natuur en het verleggen van je li mieten. Na elke berg, willen ze een nog hogere en als ze de hoogste hebben ge had, willen ze het nog eens overdoen maar dan zonder zuurstofmaskers. Het is krankzinnig. Ik ben nu gevraagd om deel te nemen aan een van die 'eco chal lenges' die tegenwoordig zo populair zijn op tv. Het onbewoonde eiland en de tocht door de jungle hebben we gehad en nu wil men bergen beklimmen. Het leek ze extra leuk als er een beroemd heid bij zat. Ik heb beleefd voor de eer bedankt. Ik ga echt liever golfen." MUZIEK RECENSIE RUUD BUURMAN Voorstelling: 'De wereld draait door', van Youp van 't Hek. Gezien: 8/2, Stadsschouwburg, Utrecht (première). Niemand anders dan Youp van 't Hek beheerst het kunst je van Youp van 't Hek. Al twintig voorstellingen trekt hij - van leer tegen de waanzin om ons heen en zijn publiek stroomt masochistisch met duizenden toe om op zijn kop te krijgen, te worden be schimpt vanwege de onver schilligheid en het kuddedie rengedrag dat het in zijn ogen vertoont. De boodschap, zo is na het zien van Van 't Heks nieuwste programma 'De wereld draait door' duidelijk, verandert niet meer. Wie naar Youp gaat, krijgt wat-ie verwacht. De kunst is die boodschap span nend te verpakken in een ver haal, dat hem de ruimte biedt zijn ironische kijk op de mensheid te ventileren en als altijd met de eerste rijen in de zaal te dollen. 'De wereld draait door' gaat over twee mannen. Voor de pauze een lifter die hij 'op weg naai- het theater' heeft opge pikt en die alles achter zich heeft gelaten om eindelijk eens echt te gaan leven. Na de pauze zijn oude vriend Willem die hij 'vandaag' heeft begra ven. Allebei types die op een manier tegen het leven aankij ken die ook Van 't Hek aan hangt en die hij laat schoppen tegen alles wat niet deugt en zijn publiek verheugt. Een betekenisvolle rol is weggelegd voor het fruitvlieg- je. Een beestje dat afkomt op het eerste stadium van bederf, dat opduikt nog voordat ie mand in de gaten heeft dat dat zich al heeft ingezet. En Van 't Hek ziet overal fruit vliegjes, onze wereld is aan bederf onderhevig. De veertigers die op zon dagmiddag in een museum rondsjokken en die zo'n uitge- neukte indruk maken, ver pleegsters die we tegenwoor dig in Afrika moeten ronselen, de gekte rond de Endemols- how 'Ja ik wil een miljonair', de alternatieve begrafenishy- pe, de Postcodeloterij waar aan we allemaal meedoen 'omdat het voor het goede doel is', je uitgebluste leven, ziekte, oorlog, honger en angst die tot handel zijn ver worden... je kunt er op reke nen dat Youp van 't Hek je een feest der herkenning bezorgt. Maar helpt het allemaal, wat hij nu al jaren vanaf het podi um staat te roepen? Verandert er iets als Youp van 't Hek avond aan avond die kudde mentaliteit van de Nederlan ders bespot? „Als iemand zin loos werk doet, bent u het wel, meneer van 't Hek, u zegt al jaren hetzelfde, iedereen luis tert, maar als ze de zaal uit lo pen grijpen ze naar hun gsm- metjes om de beurskoersen te controleren", zegt de lifter. Kortom: als iemand zou moe ten vinden dat zijn leven een mislukking is, is het Youp zelf wel. Maar Youp van 't Hek vindt dat een leven niet kan misluk ken, omdat een leven ook niet kan lükkeh. Dus, zo is ook nu slotsom die de Youp-kenners bekend in de oren zal klinken: hou toch eens op met zeuren. 'Pak alles met negen handen, zonder zeuren gewoon blij. Drink de dag met volle teu gen, want opeens is het voor bij, Niks geen waakvlam, Lich terlaaie, leef niet laf, maar mooi en groot, ja want mor gen, ja want morgen, ja want morgen ben je dood.' Dat was Youp, aflevering twintig. Een degelijk stuk werk, maar niks verrassends. bAG 10 FEBRUARI 200194023 DANS RECENSIE MAARTEN BAANDERS tig: 'Polderkolder' door Intro- jmble voor de Jeugd. Gezien 9/2 Leidse Schouwburg. jr in Holland toch veel te J Klompen, draaiorgels, j Delfts blauw. Het zijn ere|jk clichés, maar als je ze in porbijtrekken i'n een als 'Pol- Ier' van Introdans, dan r toch weer met een fris- pering tegenaan, karjjeugdvoorstelling omvat nogin zes choreografen en er|ige is dat de 'volwassen ve an deze choreografen n raidelijk te herkennen is, opp dat het om dans voor ch )g publiek gaat. 'Clogs' ins van Manen bijvoor- is een groepsdans op jn, uitgevoerd op een iet een keurig patroon t ^kante stukken vloerbe- j. De vrolijke helderheid maïe iedere danser zijn ma|tjes en pasjes maakt op it zijn stukje vloerbedek- I kenmerkend voor Van i Af en toe doen de dan- s wat lijkt op een Oud- :err4 boerenpansje of op de I manier waarop men hi klompen loopt. Dit is jjje humor, die goed aan n besteed blijkt, Ook in 'Pop' van Patrizia van Roessel is de hand van de maakster te herkennen. Drie danseressen gedragen zich als poppen. Ze worden opgepakt, neergelegd en rondgedraaid door drie soepele, stoere dan sers, totdat ze zelf tot leven ko men en hun eigen bewegingen maken, die heel pop-achtig zijn, maar ook zwierig kunnen worden. Een leuk gegeven, dat merkbaar aanslaat bij de kinde ren. Dat geldt ook voor 'Pretpiere- ment' van Nils Christe, waarin een draaiorgel het toneel wordt opgereden. De choreografie lijkt geïnspireerd door de hou ten poppen op een pierement. De lieflijke, lichte dans is door spekt met grappige hoofdknik jes, hamerende armbewegingen en vrolijke sprongen. De dan sers van Introdans voeren de stukken met kwaliteit uit en ge ven de voorstelling extra kracht door hun uitstraling en soepel heid. Het slotnummer 'Tulips' van Jorma Uotinen bijvoorbeeld, is daardoor een puur genot om te zien. De kleurige tulpen staan eerst een klein beetje scheef in de wind en bouwen daarna hun eigen sprookjesachtige wereldje op. Met hun zwierige huppel dansjes doen ze in charme niet onder voor kabouters. jtesten in Manchester tegen Eminem Postmen slaan met cd 'Revival' nieuwe wegen in maar krijgt als aanvulling pret tige zwierige Hammondpartijen mee. DeLange blijft minder dan voorheem bij de country han gen en kiest voor een behoorlijk aantal stijlen die toch allemaal de penetrante lucht van het middle-of-the-roadgenre bij zich dragen. Het poppy 'Ride the wind to me' valt op door de felle maar vooral uitgekauwde gitaarsoli. De lijnen van gitarist Martin Verdonk klinken alle maal mooi op de vierkante me ter, nergens komt echter een spatje inventiviteit bovendrij ven. Ilse loopt zich stevig voor bij bij met de twee John Hiatt- covers. 'Riding with the king' is al zo'n modelstampertje maar 'Inside job' mist ook nog eens broodnodige spanning en wordt vreselijk uitgemolken. Wanneer treft Ilse eens een producer die haar muziek eens een lekker scherp oorspronke lijk randje geeft, vraag je je af. Nu kwamen we met al haar babbeltjes en praatjes een beet je op haar verjaardagsfeestje. Eentje waar de gastvrouw te weinig zorgde voor de brood nodige verrassing. Met de prachtige ballad 'I still cry' en het mooie, enkel met de gitaar van Rob Crosby begeleide, 'When we don't talk' in de ach terzak denk je te snel al aan de rit naar huis. ~[hfster Betogers hebben in Manchester hun ongenoegen aar gemaakt over de teksten van de Amerikaanse rapper jem, die in Engeland drie concerten geeft. Volgens de circa lerd demonstranten zijn de teksten op de cd 'The Marshall iers LP' kwetsend voor homo's en vrouwen. De teksten zijn iger onderwerp van discussie.'Zo verkracht hij in zijn songs hoeder en vermoordt hij zijn vriendin. ncert Limp Bizkit en Jethro Tuil Irdam De populaire Amerikaanse rockformatie Limp Biz- jëëïtwoensdag 16 mei in de Heineken Music Hall in Am- am. Op 12 juni speelt de symphonische rockgroep Jethro ;n het Urechtse Vredenburg. De groep bestaat uit de oor- celijke leden Ian Anderson, Martin Barre en uit drie nieu- ien. De voorverkoop voor beide concerten begint van- issandro Safina in Music Hall |rdam De Italiaanse tenor Alessandro Safina geeft woens- april een concert in de Heineken Music Hall. Zijn album Ue a Te' staat al acht weken op nummer 1 in de album pO. De voorverkoop voor het concert begint vandaag. tex-model in Londens museum Hij was al een jaar klaar maar nu is hij eindelijk uit: 'Re vival', de nieuwe cd van Postmen. Reggae is het richt snoer, maar de muziek is veel complexer dan een luie beat alleen. Pop, soul, hiphop, latin. Er komen zelfs vio len aan te pas. Frontman The Anonymous Mis: „Ik wil geen gemakkelijke liedjes op een traditionele manier." „Jullie hebben van die lekkere wollen mutsjes op met dread locks en alles, jullie zijn vast van die rasta-boys die blowen. Dat dehken mensen vaak. Maar wij zijn geen rastas. Wij zijn een nieuwe generatie met een nieuw geloof." Geef The Ano nymous Mis (25) een micro foon en hij zal zeggen wat hij vindt. Zijn visie op het leven. Hoe het anders moet. Mis, de artiestennaam van Raymond Stotijn, is de spin in het web van Postmen, de groep die met het debuut 'Docu ments' in 1998 snel furore maakte. Hun melodieuze mix van reggae en hiphop sloeg een stevige brug tussen hitparade en underground. Ze wonnen de Heineken Crossover Award, de Zilveren Harp, een TMF Award en de Popprijs van 1999. Het credo dat je aan een suc cesformule niet moet sleutelen, is aan Mis absoluut niet be steed. Op 'Revival' slaat de groep nieuwe wegen in door de muziek te mengen met stijlele menten uit andere genres. „Men verwacht vaak van ons dat we meer de reggae-kant op gaan, maar daar vecht ik hard tegen. Ik wil geen gemakkelijke liedjes op een traditionele rpa- nier." Samen met G-Boah en Rolla- rocka vormt The Anonymous Mis de muzikale kem van Post men, maar tijdens concerten staat de groep met zo'n tien man op het podium. Koortjes, blazers, extra percussie en soms een gastzanger als Def Rhymz, met wie ze vorig jaar 'De Bom' de toptien in joegen. Mis is een perfectionist. „Te erg soms, ik ben nooit tevre den". En een workaholic. „Het liefst zou ik niet meer hoeven eten en slapen". Maar hij kan ook een dictator zijn, vult hij zelf het lijstje aan. „Na 'Docu ments' dacht ik: nu hebben we de kans om onze naam in één keer neer te zetten. Dus ik zei: yo, jongens, werken! Het heeft er ook mee te maken dat de mogelijkheden voor ons als ge wone burgers beperkt zijn. Als ik door muziek mezelf kan ont wikkelen en deuren kan ope nen, dan ga ik door. Soms over mijn eigen grenzen heen." Naast zijn werk met Postmen heeft Mis de afgelopen jaren ze ven albums van anderen gepro duceerd en het Social Life pro ject opgezet, waarmee ze via workshops kansloze jongeren proberen te motiveren. In het kantoortje van Social Life in Amsterdam hangen de wanden vol met foto's en hoesjes van bevriende muzikanten. Daar The Anonymous Mis: „Wij zijn geen rastas. Wij zijn een nieuwe generatie met een nieuw geloof." foto anp jacob van essen tussen prominent twee grote foto's van Bob Marley. Reggae- legende, voorbeeld en inspira tor. „Voor ons is Marley heilig. Zijn ideëen, de manier waarop hij zich heeft opgeofferd voor het volk. Ik ken al zijn platen, al twintig jaar lang, en toch ont dek ik steeds weer iets nieuws. Het komt voor dat ik iets mee maak en dan Marley in een nummer precies hoor zeggen hoe het is. Dat komt zo per soonlijk over. Het lijkt net een bijbel, die muziek van hem. Een gids voor het leven." De identificatie met Bob Mar ley gaat zo ver, dat Mis zijn er fenis wil voortzetten. Niet door klakkeloos zijn ideëen over te nemen, maar door zijn gedach- tengoed voort te laten leven in een eigentijdse visie. „Onze we reld groeit steeds meer in el kaar, op den duur zijn er geen aparte nationaliteiten meer. Dat zie je nu al op straat in on ze gekleurde samenleving. Het betekent ook dat onze geloven multicultureel moeten worden. In plaats van oorlogen voeren moeten we eikaars geloof res pecteren en ervan leren. Eén liefde, één God. Ik weet zeker dat er een dag komt waarop mensen dat snappen." Terugkerende thema's in de raps van Postmen zijn werk loosheid, criminaliteit, eensge zindheid en zelfrespect. „Als je gevangenissen langsgaat, kom je mensen tegen die helemaal vastgelopen zijn in het systeem. De geldende normen en waar den willen er bij hen niet meer in. Daarom schreeuwen wij om revolutie en verandering." Een systeem omverwerpen is één ding, maar wat komt ervoor in de plaats? Socialisme, meent Mis stellig. „Kapitalisme, geld, geld, geld, dat is het grootste kwaad in de wereld." Een beet je dóórfilosoferend komt hij tot de opmerkelijke conclusie dat hij zelf de politiek in wil. Lijst trekker, ja, stel je voor! Hij moet er zelf om lachen. „Wij hebben onze idealen, maar van de andere kant ben ik ook realistisch genoeg. Als ik zie dat iets niet kan, dan zeg ik: weg met die droom!" Dat de idealen van de hippies in de ja ren zestig zijn uitgelopen op een desillusie weerhoudt Mis niet van zijn strijdlust voor een betere wereld. Hij denkt dat het toen fout is gegaan door te veel drugs. Die fout zal hij zelf niet maken. Aan het eind van een lange, lange stress-dag wil hij nog wel eens een jointje op ste ken. Om gedachteloos in slaap te kunnen vallen. „Ik rook niet om inspiratie op te doen, ik wil helder blijven. Al die ganja verlamt alleen maar. Begrijp me goed, ik ben niet tegen legalise ren, maar het is een genotmid del. Je moet het alleen gebrui ken voor ontspanning. Postmen staat op 23 februa ri in De Boerderij, Zoetermeer; 3 maart Kasteel, Alphen a/d Rijn; 8 maart, Patronaat, Haarlem; 22 maart, Melkweg, Amsterdam; 23 maart, Night- town, Rotterdam; 24 maart, Tivoli, Utrecht. MUZIEK RECENSIE HANS KEUZERS Concert Ilse DeLange met Joost Vergoos- sen - gitaar, Wil Maas - piano, Peter Tie- huis - gitaar, Martin Verdonk - percussie, Mart Vergoossen - drums, Theo de Jong - bas. Gezien: 9/2, Stadsgehoorzaal, Lei den. Amsterdam Het Nationale Ballet brengt tot en met 7 maart een ode aan de muziek van Johannes Brahms. In het ballet wordt ge speeld met de 4de symphonie van Brahms. Óp de foto het stuk 'Choreartium' van de Russische choreograaf Leonide Massine (1895-1979). Tatiana Leskova, de voormali ge soliste van Les Ballets Russes de Monte Carlo, kwam speciaal naar Amsterdam om het werk van Massine in te studeren. De voorstellingen zijn de komende weken te zien in het Muziektheater in Amsterdam, het Lucent Danstheater in Den Haag en in de Rotterdamse Schouwburg. foto wfa frank van rossum Het klonk allemaal zo mooi voor Ilse DeLange. Eerst 'mocht' ze van die grote platen maatschappij Warner in Neder land doorbreken en daarna zou het grote avontuur in Amerika volgen. Dat werd een aardige koude douche. Wie echter 425.00 cd's verkoopt, mag in ons kleine kikkerlandje bepaald niet mopperen. Met Rob Cros by schreef Ilse een aantal num mers voor haar debuutalbum 'World Of Hurt' en de songwri ter verzorgt voor de Nederland se tournee het voorprogramma. Nummers schrijven is één, die zelfde songs op een oorspron kelijke manier vertolken is an dere koek. Crosby heeft een aardige, niet opvallende stem en zijn gitaarspel is verzorgd. Il se DeLange is zo vriendelijk een nummertje met de Amerikaan mee te zingen. 'Good thing' is de binnenko mer van Ilse Delange en het lichte countrynummer bezit een heerlijke, gevarieerde klankkleur. 'Naked Heart' ont beert het Ierse randje van de cd Een vier meter hoog model van een Tyrannosaurus recht in de ogen van een Londense scholiere, in het History Museum. Het model, bijna zo groot als in wer- het geval was, heeft een bewegende kop en tong. De speciaal voor het museum in Japan gemaakt, foto ap

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 23