ZATE 'Milosevic was een besluiteloze fantast' BIJVOEGSEL RDAGS E Oud-persoonlijk adviseur blikt terug ch Dagblad ident Kostunica van Joegoslavië heeft tot 31 haart de tijd om Slobodan Milosevic op een jjiegtuig naar Den Haag te zetten. Als hij het Imatum negeert, blokkeren de Amerikanen jlie verdere hulp aan zijn land. Maar als hij zijn duistere voorganger wel aan het Joegoslavië-tribunaal uitlevert, riskeert Kostunica zijn eigen hoofd. rgens in het oude hart van Belgra- j do houdt Sonja Biserko kantoor achter een gepantserde deur. Toen Slobodan Milosevic in oktober vorig jaar met veel gerucht van zijn voetstuk werd getrokken, dacht Biserko dat haar werk als mensenrechtenactiviste gemakkelijker zou worden. „Maar", zo zegt zij, „ik word tegen woordig vaker bedreigd dan vroeger." Verwonderlijk is dat misschien niet. Servië is vergeven van de oorlogsmisdadigers, naar de schatting van Biserko 'tussen de 10.000 en 50.000'. Veel van die criminelen voelen de hete adem van de gerechtigheid in de nek. Maar wat Biserko wel curieus vindt, is dat zij als voorzitster van Helsinki Watch geen enkele steun van Vojislav Kostunica krijgt. Biserko's kamer wordt gesierd met een spot prent van de nieuwe president die, staande voor de spiegel, zichzelf kust. Ze zegt: „Kos tunica haat mij meer dan Milosevic." Sedert zijn aantreden drapeert Kostunica zich in integriteit. De man is wars van cor ruptie of geldzucht, zo wil het verhaal. An ders dan zijn voorganger, die grossierde in villa's, bewoont Kostunica een klein apparte ment in het vervallen centrum van Belgrado. „Het kan me niet schelen of hij een villa of een flatje bewoont", zegt Biserko. „Waar het om gaat, is dat het beleid niet is veranderd. Kostunica zet het oude beleid voort met de mocratische middelen. Hij ontkent dat Milo sevic ooit oorlogsmisdaden heeft gepleegd. De enige misdaad die hij hem verwijt, is dat hij het Verdrag van Dayton heeft getekend. En daarmee spreekt hij helaas voor een groot deel van het volk. Servië heeft hetzelfde me dicijn nodig als Duitsland na de oorlog; het moet worden gedenazifieerd." 'Geen oorlogshitser' Als er iemand is die het ondeedmes kan han teren op de persoon van Milosevic, is het Zvonomir Trajkovic. Acht jaar lang was Trajkovic diens persoonlijk adviseur, om ver volgens zijn loopbaan voort te zetten als raadgever van Radovan Karadzic, eveneens gezocht wegens oorlogsmisdaden. Als hij neerzijgt in de pianobar van Hotel Intercontinental in Belgrado, waar ruim een jaar geleden de beruchte paramilitaire leider Arkan werd vermoord, wil Trajkovic gelijk een idee-fixe uit de wereld helpen. „Milose vic was geen oorlogshitser. Hij kan van niet één oorlogsmisdrijf worden beticht, omdat hij nooit directe bevelen gaf. Maar hij was een man zonder ballen; iemand die anderen hun gang liet gaan." Het lijkt eenvoudig Trajkovic af te doen als een medeplichtige, die zelf op de voorste rij zat toen Milosevic het land over de rand van de afgrond duwde. Maar zijn verhaal is niet geheel onbelangrijk, omdat hij dezer dagen de nieuwe man van advies dient. „Kostunica raadpleegt mij van tijd tot tijd", zegt Trajko vic. „Ik was een van de vijf mensen die hem begeleidden toen hij op 6 oktober het presi dentieel paleis (toen formeel nog het domein van Milosevic) betrad." De belangrijkste karaktertrek van Milose vic als president was, volgens Trajkovic, be sluiteloosheid. „De val van het oude Joego slavië had voorkomen kunnen worden op het 14de partijcongres in 1990. De leiders van alle republieken waren daar bijeen. Ik adviseerde Milosevic het congrescentrum te laten omsingelen door de politie en geen en kele leider naar huis te laten gaan voordat we het eens waren over de boedelscheiding. Milosevic zei: 'Jij bent een hooligan'. Hij wil de niet luisteren; schrok terug voor het ge bruik van geweld." Toen de eerste dominosteen wankelde met de onafhankelijkheidsverklaring van Slovenië op 25 juni 1991, aarzelde Milosevic. „Hij was geen man van de oorlog. Het leger had Slovenië in minder dan 24 uur onder de voet kunnen lopen. Maar Milosevic stuurde slechts 2.000 man, en de generaals waren zo stom zijn orders te volgen. Nadat er vijftig doden waren gevallen, beval hij het leger zich terug te trekken." Als Milosevic echt de oorlogshitser was die nu van hem is gemaakt, had hij ook Kroatië in de tang kunnen nemen. „Hij beging de zelfde stupiditeit in Kroatië", zegt de voor malige raadgever. „Hij had Tudjman (de Kroatische leider) kunnen laten arresteren, toen hij in Belgrado was. Hij had het leger kunnen bevelen Zagreb in te nemen. Maar hij weigerde, omdat hij tegen elke prijs oor log wilde voorkomen." Milosevic was zelfs geen nationalist, be gaan met het lot van de 800.000 Serviërs in Kroatië. „Hij was bang dat de onafhankelijk heidsverklaring van Kroatië een stroom van Servische vluchtelingen op gang zou bren- Een demonstrant kust een groot affiche van Milosevic tijdens een demonstratie op 24 januari jongstleden tegen de komst van de hoofdaanklager van het Joegoslavië tribunaal Carla del Ponte naar Belgrado. foto reuters coran tomasevic gen. Servië had toen al anderhalf miljoen werklozen, en Milosevic wilde dat de Serviërs in Kroatië bleven. Daarom moedigde hij de vorming van paramilitaire eenheden aan. Dat was zijn grootste fout." Milosevic zou die geest nooit meer in de fles terug krijgen, hoewel zijn geheime dienst uiteindelijk Arkan vermoordde. Het waren de paramilitairen, veelal criminelen ver momd als soldaten, die in Kroatië en later ook in Bosnië en Kosovo de 'Servische' ge bieden etnisch reinigden. Emotioneel Terwijl de wereld verbijsterd toekeek hoe miljoenen mensen uit hun huizen werden verdreven door rondtrekkende bendes moordenaars en verkrachters, sloot Milose vic zich op in zijn ivoren toren. Trajkovic: „Van binnen is Milosevic een emotioneel mens. Bang voor zijn emoties, misschien omdat hij beide ouders door zelfmoord had verloren. Hij weigerde de waarheid onder ogen te zien. Hij is extreem intelligent. Maar zijn wereld is die van een sprookje. Hij keek nooit televisie, omdat hij niet tegen de beel den van vluchtelingen kon. Niemand in zijn omgeving vertelde hem ooit dat Vukovar was vernietigd. Zijn vrouw belde me eens op en zei: "Vertel hem niet de waarheid; hij zou je gaan haten'." Een spottende lachje speelt om de mond als de term 'Hitler van de Balkan' valt. „Hit- Ier was een genie in zijn planning van de oorlog. Milosevic was een besluiteloze en daardoor onvoorspelbare fantast. Hij had geen enkel plan voor de toekomst. Hij wist niet eens wat hij de volgende dag zou doen." Zijn besluiteloosheid werd Milosevic noodlottig in Kosovo. „Vertel me niks over de Sjiptaren; ik kom uit Pristina. Het zijn een paar stammen, meer niet. We hadden ze ge makkelijk onder de knoet kunnen houden; ze zijn nooit een serieuze vijand geweest. Maar Milosevic stelde hard optreden uit." Toen hij eindelijk zijn eenheden los liet op de Albanezen, had het Westen genoeg van het bloedbad op de Balkan. NAVO-bommen regenden neer op Servië, honderden on schuldige levens eisend. „Het Westen wordt hier door een groot deel van de bevolking diep veracht", zegt Trajkovic. „Milosevic uitleveren aan Den Haag zou een nationale held van hem ma ken. Het zou zelfmoord zijn voor Kostuni ca." Milosevic moet zeker voor de vierschaar worden gebracht, meent Trajkovic. Maar de rechtbank hoort te staan in Belgrado, niet in Den Haag. Aanklacht: verraad aan de Ser viërs in Kroatië en Bosnië, en corruptie. Milosevic wordt in Servië gehaat wegens zelfverrijking. Maar zoals de beeldvorming in het Westen fout is, geldt dat ook voor zijn imago in eigen land. „Hij was een eenvoudig mens. iemand die driemaal per week hetzelf de pak droeg", zegt Trajkovic. „Maar zijn omgeving heeft zich onbeschaamd schuldig gemaakt aan corruptie, en hij liet dat toe. Daarvoor moet hij ter verantwoording wor den geroepen." Milosevic woont in Dedinje, de sjiekste wijk van Belgrado. Tito arriveerde er in de zomer van '44, een half jaar voor het einde van de oorlog in zijn land. Hij ging er nooit meer uit weg. Milosevic woont nu in Tito's huis in de Uzicka Straat. Wat hem afgelopen oktober overkwam, bleef Tito altijd be spaard. Enige honderden studenten mar cheerden enkele dagen na zijn val op en wer den pas vlakbij de villa tot staan gebracht. Milosevic raakte in paniek, en belde de leger top om te vragen of hij als voormalig staats hoofd nog steeds recht had op bescherming. Milosevic heeft altijd achter elke boom een potentiële moordenaar gezien. Verscholen in de bergen bij Zajecar, Oost-Servië, lijkt zijn vakantiehuis een moeilijk doelwit. Het huis, dat eertijds eveneens van Tito was, beschikt over een bomvrije kelder en camera's die een tuin overzien die wordt gemarkeerd door een omheining onder elektrische span ning. Als Milosevic kwam, liet hij niets aan het toeval over. Dragan Vitomirovic, een plaatselijke jour nalist, was vorig jaar in de buurt toen Milo sevic arriveerde. „Er was", zegt hij, „een complete legerbrigade, ruim 1.000 man, op de been. In de tuin stond luchtafweerge schut opgesteld." Milosevic woont dezer dagen in een ves ting te Belgrado, hoewel die voor hem het karakter van een luxueuze gevangenis heeft gekregen. Een van zijn bodyguards, die al derden jaar voor Milosevic werkt: zegt: „Er staat een prijs van een paar miljoen op zijn hoofd. Het zou vernederend zijn als iemand erin slaagde hem te vermoorden." Als Milosevic onder huisarrest geplaatst zou worden, een beslissing die op komst is, kan op de lijfwacht worden gerekend voor de rol van cipier. „Milosevic is nooit slecht voor mij geweest", zegt hij. „Maar hij had iets moeten doen tegen de grenzeloze arrogantie van zijn vrouw en kinderen." De laatste maanden hebben weinigen nog de gang gemaakt naar Uzicka Straat. „Milo sevic heeft al zijn vrienden verloren", zegt de bodyguard. „Vroeger was de stroom bezoe kers onafgebroken. Tijdens de betogingen tegen Milosevic in 1997 liep zelfs Vuk Dras kovic, organisator van de demonstraties, ge regeld stiekem bij hem binnen." Op sympathie van de buren hoeft hij even min te rekenen. Op Branka Djonovica 6, om de hoek bij Milosevic, doet een grijze man in pyjama open. Hij is Dobrica Cosic, president van Joegoslavië tot 1993, toen hij door Milo sevic aan de kant werd geschoven. ,Ik ben verraden door Milosevic", zegt hij. „Maar ja, je hebt nu eenmaal mannen die hun eigen vrouw verraden." Of Cosic het binnenkort zonder buurman moet stellen? De oude man werpt een schalkse blik op de rechercheurs die op de hoek staan, en grijnst: „Komt u over enkele maanden nog eens terug. Dan kunnen we rustiger praten." CEES VAN ZWEEDEN ZATERDAG 10 FEBRUARI 2001

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1