Natte dagen les voor waterschappen Zeegersloot wil clubhuis dit najaar uitbreiden -e Rijn Veenstreek rassige ïvers in aassem Gemeenteraadscommissies Ter Aar anders ingedeeld Hans van der Wereld stopt met 'Jacobswoude Vroeger' luwregels Alkemade Zoeterwoude pas Jsoepeld in 2005 [DAG 10 FEBRUARI 2001 19 ntoren tegenover nieuwe kazerne carpndsveen Architectenbureau J. van Rijn en Partners aan een ontwerp voor een bedrijvenpand op de hoek van :emadelaan en de Stationsstraat, tegenover het nieuwe ge- voor brandweer en politie. Nu staat daar nog het oude ge- van jongerensoos Splotsz. Deze week kreeg de raadscom- ruimtelijke ordening twee schetsen onder ogen: een met delen van ieder vier lagen, en een met een deel van vijf en eel van drie verdiepingen. De welstandscommissie vindt >bouw met vier verdiepingen het mooist, maar wil het plan ijken met de bouwplannen aan de Spoorstraat om de za- 3 elkaar af te stemmen. Daarna maakt Van Rijn een defini- ekening en dient hij een bouwaanvraag in. klille voor uitzenden artsen )UDEVoorzitter Zoutendijk en medical consultant Hen- ran de Rotary Doctors Bank in the Netherlands (RDBN) maandag 19 februari op een bijeenkomst van de Rotary oude een cheque van 25.000 gulden. De stichting RDBN artsen voor perioden van vier tot acht weken als onbe- vrijwilliger naar ontwikkelingslanden. De RDBN vergoedt iten met behulp van de Rotary Foundation en fondsen ig. Rotary Rijnwoude kreeg het bedrag bijeen met de jaar- iportdag voor bedrijventeams en acties tijdens de jaar- in Hazerswoude-Dorp. 'Het ging nét niet mis Niet eerder maakten de waterschappen De Oude Rijn stromen en Wilck en Wiericke zo'n natte periode mee als tot 8 en 11 november vorig jaar. „Het was een goede oe fening voor ons", zegt A. Zonneveld, hoofd algemene en juridische zaken van Wilck en Wiericke. „Het ging nét niet mis." Beide schappen hebben de periode aangegre pen om te kijken waar het een volgende keer beter moet gaan. LEIDERDORP/WADDINXVEEN MARIETA KROFT In drie dagen viel er gemiddeld 85 millimeter. Dat is gelijk aan het maandgemiddelde van no vember. Daar kwam bij dat de weilanden geen water meer konden opvangen, omdat ze al waren verzadigd door de regen in de weken daarvoor. Zo'n ge beurtenis komt statistisch ge zien maar eenmaal in de vijftig tot honderd jaar voor, schrijft Wilck en Wiericke in het evalu atierapport. Weliswaar was sep tember 1998 ook nat, maar dat was zeer lokaal. Met name Bos koop en Oud Ade zijn toen in enkele uren tijd door flinke wa teroverlast getroffen. De meeste wateroverlast tus sen 8 en 11 november was bij Stompwijk, Leidschendam, Zoetermeer, polder De Noord- plas in de gemeente Rijnwoude, Hillegom, Lisse en de Veender- polder in Alkemade. Bij de Stompwijksevaart, de Meer- of Buurwatering, de Noord Aasche Vliet en de Weipoortse Vliet scheelde het maar een haar of de dijken waren overgelopen. De dijken bij de Molendriegang en het Oosteinde in Stompwijk bleken te laag. De dijk bij de molens ligt vrij laag en wordt in de toekomst verbeterd. Om het overstromen bij het Oosteinde te beperken, werden zandzak ken ingezet. De oorzaak is dat er onvol doende opvang was voor het vele polderwater. Stompwijk kreeg vooral zoveel water te verwerken, omdat er water uit de nieuwe woonwijk Leid- schenveen weggepompt moest worden. Om in de toekomst sneller in te kunnen grijpen, wil Wilck en Wiericke alle gegevens (water standen, knelpunten) over het gebied sneller kunnen inzien. Bovendien moet er een plan zijn om noodapparatuur in de buurt te hebben. Nu ging er zes uur verloren, omdat twee die selpompen die in polder De Noordpias nodig waren, uit Overijssel moesten komen. Het waterschap de Oude Rijnstromen heeft oplossingen voor de knelpunten die in to taal bijna negen ton kosten. Het gaat dan om bijvoorbeeld een nieuw gemaal in de Vosse- en Weerlanerpolder in Hillegom en een steungemaal in de Lis- serpoel- en Rooversbroekpol- der in Lisse. Ook noemt De Ou de Rijnstromen voor sommige polders als oplossing de uit breiding van de capaciteit van de gemalen en de verbetering van de watergangen. Beide waterschappen ontvin gen geen schadeclaims. Wel ontving Wilck en Wiericke een groep boomkwekers uit Bos koop en boeren uit Zoetermeer en Stompwijk die gedupeerd waren door de wateroverlast. „Ze meenden dat het water schap tekort was geschoten", zegt Zonneveld. „Wij hebben ze uitgelegd dat er sprake was van overmacht." Het waterschap De Oude Rijnstromen bespreekt de wa teroverlast in Leiderdorp op 19 februari. Bij Wilck en Wiericke, gevestigd in Waddinxveen, ge beurt dat op 21 februari. CCE/RUNSATERWOUDE Ï;hillende plekken in het nermeer komen voor- jndiepe rietzones waar- sen niet kunnen lopen, t overblijft bij de aanleg hogesnelheidslijn HSL basis. De vooroevers aan de zuidkant, ten van het natuurgebied ïme, en op twee plekken oostkant van het meer: e Rijnsaterwoudse Pol en even voorbij jacht- leerzicht. alle betrokken partijen leen de gemeenteraad Dbswoude deze maand itemming geven, omdat oevers op Jacobswouds ibied komen. De aanleg vooroevers kost de ge- J geen geld, maar zij fel het bestemmingsplan en. joroevers worden aan- net zand dat met name t uit de boortunnel door ene Hart en uit de ver- cruising bij Hoogmade. .-projectorganisatie wil ld graag in de directe hg kwijt, omdat dat rtkosten scheelt. Boven- I de organisatie het zand it direct naar de plek van ing vervoeren in het tijdelijk opslaan liderdorpse Munniken- omdat dat dubbel voorkomt, lee van vooroevers be- langer in Jacobswoude. in werden ze eiland- T^oemd, waardoor veel ze vergeleken met de de Kleine Hem bij >etlgge. De vooroevers zijn loeld voor mensen: de Het Braassemermeer oogt nu van verschillende kanten nog kaal, maar de drassige rietzones moeten dat straks veranderen. drassige rietplekken bieden een rustige plek voor bijvoorbeeld vogels. Ook breken de vooroe vers de harde golfslag, zodat de oever een prettiger plek wordt om te recreëren. Bovendien ziet het meer er vanuit Rijnsater- woude natuurlijker en minder kaal uit. De vooroevers aan de zuid kant van het Braassemermeer krijgen een grillige vorm, net als de eilandjes die daar al liggen. Het is de bedoeling dat er op die plek aanlegsteigers komen, en wellicht ook voorzieningen als toiletten en prullenbakken. In dat geval kunnen mensen de eilandjes betreden. De HSL-or- ganisatie betaalt de aanleg van die voorzieningen. De vooroe vers bij Rijnsaterwoude worden rechte reepjes grond die alleen bedoeld zijn om naar te kijken. Bij de keuze van de plek waar de drassige eilandjes kunnen komen is rekening gehouden met de wensen van Watersport vereniging Braassemermeer. De eilandjes mogen niet te ver in het meer komen, omdat er dan niet genoeg ruimte overblijft voor wedstrijdzeilen. In het plan is ruimte voor de meest uitgebreide wedstrijdbaan. De eigenaren van het gebied, Staatsbosbeheer en de Domei nen, zijn enthousiast over de plannen. Zij vinden dat het ge bied erdoor wordt opgekrikt. Ook een visser die in het gebied zijn fuiken heeft uitstaan is te vreden. Doordat er meer on diep water ontstaat verwacht hij meer vissen. TIM BROUWER DE KONING Het gemeentebestuur van Ter Aar wil alle commissievergade ringen in één week proppen. Om die verandering tot stand te brengen veranderen de com missies die burgemeester en wethouders adviseren van sa menstelling. De drie nieuwe raadscom missies heten 'bestuur en orga nisatie', 'ruimtelijke zaken' en 'maatschappelijke zaken'. Nu nog telt Ter Aar de raadscom missies algemene bestuurlijke zaken en financiën, economi sche en sociale zaken, onder wijs en ruimtelijke ordening en aanverwante zaken. In raads commissies bereidt de politiek de raadsvergadering voor. De commissies vergaderen nooit alle in één kalenderweek. Dat werkt volgens burgemees ter en wethouders fouten in de hand, vooral omdat er te weinig tijd zit tussen de laatste com missievergadering en de eerst volgende vergadering van bur gemeester en wethouders. De nieuwe indeling heeft nog geen gevolgen voor de leiding van de commissievergaderin gen. Die is nu in handen van burgemeester Epskamp of de wethouders Jonker, Van Doom en Hoogervorst. In de toekomst overweegt het gemeentebe stuur de voorzittershamer ook ter beschikking te stellen aan raadsleden. Het college hoopt dat de nieuwe commissiestructuur ad viezen oplevert die de gemeen teraad bij hamerslag kan af doen. Ook wil zij dubbel werk in commissies voorkomen. Daarnaast verwachten B en W dat de nieuwe indeling het werk voor de ambtenaren gemakke lijker maakt. Het college wil de nieuwe commissiestructuur in april doorvoeren. De gemeente raad buigt zich op 22 februari over het voorstel. Het enige wat nog niet duide lijk is, is het beheer van de nieuwe natuurgebieden. De be heerder van De Hemme kan wellicht de vooroevers aan de zuidzijde van het meer onder zijn hoede nemen. Hoe dat moet met de eilandjes bij Rijn saterwoude, is nog niet bekend. Mede daarom hebben burge meester en wethouders van Ja cobswoude nog zo hun twijfels bij die vooroevers. Ze willen daarover de politiek aan het woord laten. JACOBSWOUDE EWOUT VAN DER DOSSEN Hans van der Wereld stopt met het blad Ja cobswoude Vroeger, dat hij onder de paraplu van de Stichting Oud Jacobswoude uitgaf. In het verlaat uitgekomen pktober-nummer stelt- de Alphenaar deze wedt, dat hij het vele voor bereidende werk en de redactie van het blad er om gezondheidsredenen niet meer bij kan doen. De amateur-historicus, die enige tijd te rug uit de besturen stapte van de Historische Vereniging O. C. van Hemessen en de stichting Oud Leimuiden/Rijnsaterwoude, schrijft dat zijn stichting Oud Jacobswoude blijft bestaan en dat er nog boekproducties over de geschie denis verschijnen. Van der Wereld stopt ook met het blad uit frustratie. Hij betreurt de ontwikkelingen rond om de Kroniek van Jacobswoude: een jaarlijkse uitgave van de historische verenigingen met een chronologische opsomming van gebeurte nissen in de gemeente. Van 1982 tot 1998 ver zorgde de uit Hoogmade afkomstige Alphenaar die kroniek. Van der Wereld vindt dat de twee historische verenigingen de kroniek om zeep hebben geholpen. Hij verwijt de besturen, dat ze zijn aanbod om van zijn verzamelde gege vens gebniak te maken hebben afgeslagen. Cees de Jong voorzitter van de Historische Vereniging O. C. van Hemessen wijst erop. dat de kroniek over 1999 - zij het verlaat - is uitge komen, verluchtigd met foto's en voor het eerst gerubriceerd op onderwerp. Het is een geza menlijke uitgave van de twee historische ge nootschappen. Ze wilden geen gebruik maken van de gegevens van Van der Wereld, omdat ze er niet aan mochten sleutelen. „Die kroniek is zo summier, ik mis een hele boel", zegt Van der Wereld. De opzet zoals die bestond is ter ziele. Ik streefde altijd naar een zo compleet mogelijk overzicht." Belangstellenden voor de kroniek 1999 moe ten zich wenden tot een van de twee besturen. De kroniek 2000 moeten ze nog maken. Alpheuse golfclub barst uit zijn voegen ve lielE/ZOETERWOUDE gepEJONGE in bestaat dat de gemeen- isjc^made en Zoeterwoude er n jaar minder mogen dan hun Groene-Hart- ief toals Rijnwoude en Ja- aaiude. In 2002 rondt de en e Zuid-Holland de her- nd van het streekplan-oost zifin het nieuwe bouwbe- vvi minister Pronk is gevat: i binnen contouren die gr; dorpen worden getrok- M(B Groene-Hartgemeen- dipmade en Zoeterwoude chter onder het streek- t hfst, waarin de soepeler 3 njgel wellicht pas in 2005 g; pgenomen. Tot die tijd rdé ze zich houden aan het ent: een maximaal aan- en uwen huizen. Al aar moeten we nog een hijobbertje over stoeien", uil Alkemades e wethouder zie Hoewel Alkemade en ve oude onder het streek- iefst vallen, omdat ze ;ericht zijn op Leiden, ia voor hen de Groene- els uit het streekplan- ge! regels die het de dor- i h eilijk maken om te bou- nidet is raar: als je in de atie onder de regels van spt, is het redelijk dat je ?tdeen herziening van die nder oost valt." Dat is og niet geregeld. Beelen t probleem bij de pro- aijankaarten. s, Zoeterwoudse collega 1 «et er niet zo'n probleem H hebben geen knelpunt eliptreft bouwen. Waar- V|k is ons streekplan over ir herzien, en dat is voor Heg genoeg." Daarmee ALPHEN AAN DEN RUN* snijdt hij het verschil aan met Alkemade. „Ik denk dat Al kemade grotere bouwplannen heeft dan Zoeteiwoude. Wij hebben onze planning voor de komende jaren staan, en het contingent is toereikend. Inder daad, Zoeterwoude moet groen blijven, en dat geldt in Alkema de minder." Omdat Alkemade nog niet weet wanneer het nieuwe bouwbeleid ingaat, heeft de ge meente onlangs toch het aantal huizen verdeeld dat gebouwd mag worden. De planning loopt tot 2005. De kans bestaat dat voor die tijd de nieuwe regels al zijn ingegaan, maar de gemeen te neemt liever het zekere voor het onzekere. In totaal zijn er tot 2005 65 huizen te verdelen: veertig uit de reserve van de Leidse regio en vijfentwintig die Alkemade als compensatie voor de hoge snelheidslijn HSL mag bouwen. Een groot deel van de gelukki gen die mogen bouwen, stond al jaren op een lijst. Het gaat vaak om particulieren die een of twee huizen willen bouwen op eigen grond. De huizen zijn verdeeld met behulp van door de raad vastgestelde criteria, zoals 'verbeteren van de leef omgeving' en 'doorstroming van de woonmarkt bevorderen'. Zo komen er tussen nu en 2005 32 huizen aan het Zuid einde in Roelofarendsveen bij, waarvan vijftien op de plaats van de Oude Veiling. Verder kunnen er aan de Regenboog- weg in Nieuwe Wetering acht huizen gebouwd worden en aan de Pastoor van der Plaat straat in Rijpwetering elf. De potentiële bouwers moeten nog wel een bouwplan inleveren. ANNETTE LAMEUER De golfbanen van golfclub Zee gersloot in Alphen aan den Rijn liggen te dampen in de mist. Een karig februarizonnetje be schijnt de eenzame wandelaar met zijn hond. „Een goede baan staat of valt met de water huishouding", zegt R. Teten- burg, manager van Zeegersloot. Een tekort aan water is op te lossen door het gras te be sproeien, maar een teveel raak je niet zo gemakkelijk kwijt, ze ker niet in het Alphense veen- weidegebied. Daarom is de Griendbaan, aan de overkant van de autoweg, tijdelijk dicht. „Nu is de baan te nat om te be spelen", zegt Tetenburg. Een goede waterhuishouding is ook de reden dat vorig jaar zomer nieuwe afvoerbuizen zijn geplaatst op de verderop gelegen Heuvelbaan, ook wel bekend als Coupépolder. Overi gens in samenspraak met de projectgroep, in tegenstelling tot eerdere berichten in de pers, aldus M. Wilmink, bestuurslid van de golfclub. „Omwonen den zien werkzaamheden in de Coupépolder en ze hebben dan al gauw een oordeel." GroenLinks stelde vragen aan de gemeenteraad over de gang van zaken. Raadslid Bosma meldde dat volgens omwonen den de graafwerkzaamheden zo voortvarend zijn aangepakt, dat de 50 tot 100 centimeter dikke afdeklaag is beschadigd. Vol gens Bosma is de projectgroep niet officieel op de hoogte ge steld. „De gemeente had nooit toestemming mogen geven om te gaan graven." Wilmink geeft als commentaar dat de afdek laag niet is aangetast door het graven. „Overigens valt de af- W Manager R. Tetenburg en bestuurslid M. Wilmink van golfclub Zeegersloot: „Een goede baan staat of valt met de waterhuishouding." FOTO TACO VAN DER EB deklaag onder de verantwoor delijkheid van de gemeente. Wij pachten het terrein." Teten burg: „Wij willen onze leden geen risico's laten lopen." Het terrein van de golfclub is 80 hectare groot en verdeeld over drie banen. De Heuvel- baan, gelegen op de voormalige vuilstort Coupépolder, en de Parkbaan pacht de gemeente. Naast de Parkbaan ligt een oe- fencentrum, een driving range waar ervaren golfers trainen en beginners de eerste slagen in praktijk brengen alvorens de baan op te gaan. De golfclub bestaat bijna 17 jaar. „Op zondag 2 september 1984 is een klein stukje weiland, parallel aan de westzijde waar nu de Zegerbaan loopt, open gesteld. We begonnen met ne gen holes en honderd leden zegt Tetenburg. Hij haalt zijn kennis uit de kronieken van het clubblad Afslag, dat zes keer per jaar uitkomt. De autoweg werd destijds aangelegd, zo laat een oude foto zien. Er stond een klein houten barakje waar de golfers konden schuilen voor de wind. Het ledenbestand heeft sindsdien een spectaculaire groei doorgemaakt. Vanaf janu ari 2000 is er zelfs een Ie- denstop afgekondigd. „We zit ten aan de top van onze capaci teit. Pas als iemand zijn of haar lidmaatschap opzegt, is er weer ruimte voor een nieuwe gega digde", aldus Wilmink. Ook het toch niet bescheiden clubhuis groeit uit zijn jasje. En dan zit er maar een ding op: uitbreiden. „Er ligt een aanvraag bij de ge meente voor uitbreiding", geeft Tetenburg aan. Als de toestem ming binnen is gaat de verbou wing dit najaar nog van start. Tetenburg en Wilmink, bei den hartstochtelijk golfers, ver klaren de populariteit van de sport elk op eigen wijze. Wilmink benadrukt het recrea tieve aspect, het ontspannen bezig zijn in de buitenlucht. „Nou, ontspannend", werpt Tetenburg tegen, „het spel kan ook behoorlijk stressy zijn. Je hebt toch het gevecht met je zelf. Als iets fout gaat kun je het niet aan je tegenstander wij ten." De dub telt meer dan de helft seniorleden, ongeveer tien procent van de leden is jonger dan twintig jaar. Wilmink: „50- Plussers hebben meestal meer vrije uren te besteden. Je kunt niet even een uurtje gaan gol fen zoals bij tennis of joggen. Voor een middagje golf moet je toch wel een uur of vier, vijf uit trekken." Zeegersloot beschikt over een van de grotere banen in Neder land. Het unieke van de golf club zit volgens Wilmink in de combinatie van een gezellige club en een wedstrijdbaan. „Bij de inrichting van de banen houden we rekening met de landschappelijke aspecten. De verschillende banen hebben elk de hun typerende landschap pelijke aankleding. De Heuvel- baan is ingericht als park, met naaldbomen en stmikgewas. mede omdat het terrein ook voor publiek toegankelijk is. De Parkbaan heeft waterpartijen en rietkragen. Zwanen, water snippen en eenden maken daarvan dankbaar gebruik. De Griendbaan, aan de noordoost zijde, is beplant met wilgen en andere soorten die thuis horen in de polder." De vernielingen die af en toe 's nachts plaatsvinden zijn min der leuk. „De route door het park is een doorgaande fiets- verbinding tussen Alphen en Ter Aar. Maar ja, het gebeurt in de nacht, dus de daders zijn onbekend. Je kunt er weinig te gen doen zegt Tetenburg.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19