Geen animo voor verenigingsmarkt S ingens van het oude dorp zien nieuwe kansen voor Hoofdstraat aasaa Regio 'Zoeterwoude kan met Rijnwoude sterke gemeente vormen' Valenti dag kijkshop Jzwaren tegen tijdelijke lindopslag verworpen Wat blijft >r van de ffpswinkels »og over? pDAG 10 FEBRUARI 2001 973 17 AZC heel teleurgesteld9 De verenigingsmarkt voor bewoners van het Leiderdorp- se asielzoekerscentrum (AZC) gaat niet door. Alleen de schaakclub Leiderdorp en De Boulende Stier hadden za terdag 17 februari wel met een informatiestand naar het AZC willen komen. De overige Leiderdorpse verenigin gen hebben de uitnodiging afgeslagen. De verenigingsmarkt had de eerste grootschalige activiteit van het Comité Opvang Asiel zoekers Leiderdorp (COAL) moeten worden. Het comité had alle culturele, recreatieve en maatschappelijke verenigin gen van Leiderdorp uitgeno digd voor de informatieve markt. Doel van deze activiteit was de asielzoekers in contact te brengen met het Nederland se verenigingsleven. „Want zo iets kennen de meesten niet," aldus AZC-woordvoerder A. van der Wal. Dat de respons op de uitno diging zo gering is en van een 'markt' geen sprake kan zijn, vindt zij 'heel teleurstellend'. „Dit hadden we absoluut niet verwacht. We hadden gehoopt dat er op het terrein allerlei de monstraties zouden worden ge geven. De drempel om tot een Leiderdorpse club toe te treden naar. Om deze tijd is iedereen bezig met zijn competitiewed strijden. De maand januari was denk ik beter geweest. Dan ligt het wedstrijdgebeuren bij veel verenigingen stil." wordt namelijk een stuk lager als de bewoners alvast wat ge zichten kennen." Ook G. Hogervorst, die na mens het CDA in het COAL zit, is 'onaangenaam verrast' over de afgelasting. „Hier begrijp ik helemaal niets van. Ontzettend jammer, want dit was een pri ma kans om elkaar beter te le ren kennen." Van der Wal en Hoogervorst sluiten niet uit dat het COAL later dit jaar alsnog probeert het Leiderdorpse ver enigingsleven warm te krijgen voor een markt op het AZC. „Maar eerst moeten we maar eens analyseren wat er precies is misgegaan." Bestuurslid Van der Vlies van gymnastiekvereniging Sparta heeft daar wel een antwoord op. Volgens hem is het tijdstip verkeerd gekozen. „Ik denk dat men bést geinteresseerd is. Maar op een zaterdagmiddag in februari staat het hoofd van veel sportverenigingen er niet Woensdag 14 februari Valentine on-line: Bestel snel en veilig via www.kijkshop.nl en je kado wordt in heel Nederland gratis thuisbezorgd, waar jij dat wilt! Verleidelijke valentljns- geschenken voor je allerliefste Leuk voor Valentijnsdag. De nieuwe Fiat Seicento. Al vanaf 16.795.-. Nu bij de Fiat dealer. enezvvc jzwaren van D. Emid uit de Mauritssingel tegen de tijdelij- jidopslag op De Kleine Zandput in Leiderdorp zijn afgewe- De vergunning is op correcte wijze tot stand gekomen, oor- de commissie voor beroep- en bezwaarschriften, pktober heeft de gemeente Leiderdorp het tijdelijke grond- t in gebruik genomen. Overbodige schone grond uit de of wordt in De Kleine Zandput bewaard, totdat het elders gemeente opnieuw gebruikt kan worden. Leiderdorp be rt zo per saldo ruim dertig mille. Omwonende Emid heeft pn begin-af-aan verzet tegen de komst van het depot. Zij Jang dat de aan- en afvoer van dat zand scheuren in haar ng zou veroorzaken. Daarom diende zij een bezwaarschrift jet het verzoek of de gemeente zich aansprakelijk wilde n voor eventuele schade aan haar woning, jgens de gemeente is de kans daarop vrijwel nihil. Het gaat ts om zeven vrachtwagens per dag, die niet hard rijden it ze over een onverharde weg moeten. De kans op schade t heel erg klein, stelt de gemeente. De commissie beroep- jzwaarschriften ziet ook geen reden om de klachten van i gegrond te verklaren. De procedure bij de aanvraag van running is correct, en eventuele schade aan de woning lid valt onder het privaatrecht, stelt zij. De opmerking was een complete verrassing. „Zoeterwoude kan in het Groerie Hart een krach tige gemeente vormen met Rijnwoude." CDA'er Sjaak van der Salm had de andere partijen in de gemeenteraad donderdag niet méér aan het schrikken kunnen maken. Dat een CDA'er tegen zo'n heilig huisje trapt had niemand verwacht. „Dit gaat me veel te ver. We kunnen zelfstandig blijven. Daarvoor zijn we krachtig genoeg", viel ffadtievoorzitter Wil Ooijendijk van Progressief Zoeterwoude uit. De WD reageerde in eerste in stantie niet. De volgende dag laat het standpunt van Tineke Dantuma aan duidelijkheid niets te wensen over: „Dom, heel erg dom. Je moet niet zeggen dat je een gaatje ziet voor herindeling. Je ziet wat er met Warmond gebeurt. Dat heeft ge zegd wel deelgemeente te willen worden van Lei den en iedereen valt meteen over die gemeente heen. We moeten ons volledig gedeisd houden." Van der Salm lacht om die reacties. Hij had ook niet verwacht dat anderen hem zouden omhel zen. 'Natuurlijk' is ook hij op de eerste plaats vóór zelfstandigheid van Zoeterwoude. Net als zijn partij. Ook hij wil samenwerken. Maar hij wil zijn ogen niet sluiten voor de realiteit, zegt hij. „Je moet vooruit kijken. Leiden heeft in de loop der jaren steeds stukken van Zoeterwoude gean nexeerd. De Herenstraat en omgeving, het Park Cronesteyn, de Vrouwenweg. Het was allemaal van Zoeterwoude. En heeft Leiden daar genoeg aan? Niet dus. Echt, dat annexeren blijft door gaan. En daar moeten we op voorbereid zijn. Niet alleen door naar het westen te kijken, maar ook naar het oosten." Juist naar het oosten, benadrukt hij. Naar Rijn woude dus. „Net als Zoeterwoude bestaat Rijn woude uit een aantal kernen. Zij zijn groen, net als wij. Er zijn tal van overeenkomsten. Ik weet dat bijvoorbeeld de agrarische sector naar Rijn woude kijkt. Echt, ik zie het wel zitten." De 52-jarige Zoeterwoudenaar spreekt uit erva ring. Hij is zelf agrariër met land aan de Noord Aa. Hij is ook het enige raadslid dat geboren en getogen is in Zoeterwoude. Al twaalf jaar zit hij in de gemeenteraad. „Ik weet dus onderhand wel aardig wat hier speelt." Desondanks wekken de andere partijen de in druk dat ze hem als een blindganger beschou wen. Ook burgemeester Koopmanschap ziet niets in de actie van Van der Salm. „Tijdens ge sprekken met de gemeenten in de regio heb ik gezegd, dat we pas om ons heenkijken als we niet zelfstandig kunnen blijven. Ik heb daarbij geen enkele richting uitgesloten. Dus ook niet het oos ten." Voorlopig krijgt burgemeester Boelen van Rijnwoude geen uitnodiging voor een fusiege- sprek. Eerder heeft hij aangegeven dat hij best wil praten, maar dat het initiatief moet uitgaan van Zoeterwoude. .Anders krijgen we het verwijt dat we aan landjepik doen." Van der Salm weet zich vooralsnog alleen ge steund door zijn eigen partij. „En daarom gaan we praten met onze collega's van het CDA in Rijnwoude. Het zou ook mooi zijn om de mening te peilen van de inwoners. Waarom zouden we niet een overeenkomst opstellen met Rijnwoude, waarop we kunnen terugvallen als we niet meer zelfstandig kunnen voortbestaan?" De Zoeterwoudse politiek is 'onaangenaam ver rast' dat drie van de vier collegepartijen in Lei den zich verzetten tegen nauwere banden tus sen het Samenwerkingsorgaan Leidse Regio en de Duin- en Bollenstreek, „Leiden ruikt kenne lijk z'n prooi", zegt fractievoorzitter Sanders van de WD. Zij doelt daarbij op de wens van Warmond om deelgemeente van Leiden te wor den als het niet langer zelfstandig kan blijven. Burgemeester Koopmanschap vindt het een 'ernstige zaak' als Leiden als grootste gemeente nee zegt tegen intensievere samenwerking. „We moeten samen op pad. Als één van de zestien zegt 'we doen het niet' hebben we een pro bleem." Zij denkt dat de zaak maandag aan de orde komt in het dagelijks bestuur van het SLR. ik er een poort naar het Groene Hart van IUK' SUZANNE BARBIER Iniet toegestaan staat er inletters boven de toon- lat is deze vrijdagmor- nogal overbodige op- bij mode-, textiel-, - en hobbyartikelen- .uiten in de Stompwijk- fan Noortstraat. Waar je igen borden met 'totale ;oop' en 'weg wegens ig'. Alleen kopen als je lent van je zaak, dus. taat tegenover dat de ijkers het vandaag voor •n niet hoeven te laten, aat de deur uit voor de >rijs. De nieuwsgierigen ijen dik bij de kassa. De vol met thermo-onder- leslakens en badjassen, tar Kees Luiten heeft druk met afrekenen, dat nog in steno kan pra- n de optelsommetjes hij kwijt dat hij het erg vindt dat de zaak sluit, m dicht mevrouw? De gingen boven de baat houdt een keer op. Wat aks komt? Geen flauw fijftig jaar geleden begon ouis Luiten met de win- it dorpshart. De oprich- it vanmorgen snel de nadat hij de koopjesja- le heeft geslagen. „Nu inkansjes zijn te halen, le mensen weer." Zijn „Nu er buitenkansjes zijn te halen, opmerking heeft iets treurigs. Nu de opheffing van de win kel onherroepelijk nadert, dit voorjaar valt het doek, krijgen de winkelende Stompwijkers nostalgische gevoelens. Het is toch de enige kleding- en tex- :ie je de mensen weer." tielzaak in het dorp die vertrekt. „We gaan de zaak wel missen hoor", zegt een oudere bezoek ster. „Je stapte hier even snel naar binnen. Nu moet ik voor kleren naar Zoetermeer of Leid- schendam." Ze krijgt bijval van een ande re klant. „Beneden verkopen ze speelgoed en hobbyspullen. Al tijd gemakkelijk om dat in de buurt hebben." Twee dames voor de kassa bespreken het vertrek ook. „Jammer dat de foto mark lamers een na de ander het voor gezien houdt. Wat blijft er nog van de dorpswinkels over?" Een ant woord verwacht ze niet. De doos met panty's tegen dump prijzen slokt aandacht op. „Je wordt hier zo hebberig van." hejike woontorens, een theaterplein bovenop de endaal en een mondaine boulevard. Leiderdorp n ijgt de komende jaren een splinternieuw hart jlanteerd. Kosten noch moeite worden gespaard ke om alle losse stukjes leefgemeenschap idebouwkundig aan elkaar te knopen tot een ime Village metropolitain. Maar zoveel plannen voor de as Santhorst-Winkelhof op de tekentafel zo stil is het rond de Hoofdstraat. Wat moet er i deze authentieke huiskamer van Leiderdorp in, als dat nieuwe kunstmatig gecreëerde hart de :tie van dorpscentrum overneemt? Jan Minnee Wik van den Wijngaard (64) en Will van Gessel cell drie 'jongens' van het oude dorp, zien nieuwe len voor hun straat: als monumentale, rustieke poort naar het Groene Hart. inee woont al jarenlang plezier in het minst '1 van de karakteristie- fdader van het oude it is het stuk van de Ko- 63[at tot de Mauritssingel, sweg A4 als een onge- ist de gezelligheid ver- Vlaar gelukkig niet lang vant er komt een ver- e tunnelbak. En dat is ,tje het ideale moment om n. ^aantrekkelijke stukje iraat eens grondig op de e nemen, vindt de Lei- ise kapper in ruste, noet dan natuurlijk wel pbeuren. „Leuke sierbe- zoals in Hazerswoude- n wat van die oude lan- len erbij. Daarmee ac- r je het oorspronkelijke on,r van dit deel van Lei- l" De opgeknapte ïaat kan dan in een jhödoor als een soort le- onument een historisch cht vormen van dat an- ftoderne Leiderdorpse laak van de opgeknapte en rustiek poortje naar 3ene Hart. Leuk voor iar ook voor mensen uit Jwe dorp. Dan kunnen de sfeer van het oor- •lijke Leiderdorp op- voordat ze gaan uit- in de Achthovenerpol- Üe toegangspoort aan trekkelijker te maken, mag er dan best wat meer horeca ko men, vindt Minnee. „Wat ter rasjes, een paar nieuwe eet huisjes. Dat zou de boel-aan zienlijk opfleuren. De horeca functioneert hier namelijk uit stekend. Op vrijdag en zaterdag zitten overal de tafeltjes tjokvol. Daar kan dus best nog wat bij." Dat vindt ook Wik van den Wijngaard, uitbater van party centrum 't Oude Dorp. Hij ziet voor het 'eerste deel van de Hoofdstraat zelfs een bloeiende toekomst als 'restaurantkwar tier' weggelegd. „Een soort Lei derdorpse Dehneweg, met res taurantjes en eetgelegenheden; daar is absoluut een markt voor. Dan kunnen mensen hier tenminste nog voor de gezellig heid terecht. In dat nieuwe hart zullen ze dat nog node missen. Want zeg nu zelf, die Laan van Ouderzorg is niets en dat wordt ook nooit wat. Hoeveel geld je er ook tegenaan smijt." Sterk punt van een geconcen treerde Leiderdorpse culinaire wijk ten opzichte van buurge meente Leiden, is het milde parkeerregime, denkt hij. „In Leiden ben je voor een avondje uit 100 gulden aan parkeergeld kwijt, en als je je toetje te lang zaam naar binnen werkt komt daar nog eens een boete van 180 gulden bovenop. Hier is parkeren nog gratis." Het rus tieke karakter van de Hoofd straat levert bovendien een be langrijke meerwaarde. „Op zo- tis kopje koffie hun route plan nen. Ik ben er klaar voor." De Leiderdorpse 'bouwwet- houder', Victor Molkenboer, kan zich 'op persoonlijke titel' aardig vinden in de ideeën van de drie Leiderdorpse Hoofd straat-bewoners. „Ik vind dat we niet al te veel moeten veran deren in het oude dorp. Dat is namelijk van zichzelf al heel waardevol, en heeft een eigen kwaliteit ontwikkeld." Als er al iets moet verande ren, dan zijn het wat cosmeti sche aanpassingen aan de openbare ruimte. Meer horeca in het eerste deel bijvoorbeeld. „Ook moeten we proberen het oude karakter van dit gedeelte te versterken, door bijvoorbeeld iets te doen aan pleinvorming rond de kerk." Voor het middenstuk, denkt hij aan 'passende nieuwbouw', als straks de A4 ondergronds gaat. „Zeker niet grootschalig. Hooguit een paar seniorenwo ningen." Het laatste stuk, rond de Doesbrug krijgt als het aan de wethouder ligt de felbegeer de authentieke lantarens. „Co mité Doesbrug heeft ook nog andere ideeën over hoe het er uit moet zien, en daar zullen we zeker naar luisteren. Dat 'straks' zal niet eens zo lang meer duren. In het Leider dorpse collegeprogramma staat namelijk dat er een plan moet komen voor de toekomst van de Hoofdstraat. „Zeker nu er duidelijkheid is over de A4-ver- breding, gaan we daar volgend jaar serieus mee aan de sTag," belooft de wethouder. Wat daarin niet zal misstaan, is een supermarkt. „Dat hoeft niet grootschalig te zijn. Als er maar wat basisartikelen te koop zijn. Tegen de Hoogvliet, de C1000 of Albert Heijn zou ik dan ook willen zeggen: jongens, doe eens wat terug voor de ge meenschap. Zorg dat de oudere mensen in het oude dorp om de hoek een glas melk kunnen krijgen. Desnoods met beperkte openingstijden, en met behulp van een gesubsidieerde ar beidsplaats. Als die basisvoor ziening er maar komt. Want ook dat verhoogt de woonkwa liteit." Will van Gessel: „Er is ook nog zoiets als belevingsrende ment." archieffoto hielco kuipers Wik van den Wijngaard: „Die Laan van Ouderzorg is niets, en wordt ook nooit wat." foto henk bouwman Jan Minnee: „De horeca functioneert hier uitstekend." foto taco van der eb meravonden is het heerlijk toe ven op de lommerrijke terrasjes rond de kerk. Ik merk het als mensen van buiten in het par tycentrum komen. Goh, dus dit is het oude Leiderdorp; dat heeft best wel wat, zeggen ze." Ooit heeft hij zelf plannen ge had om een eethuisje te begin nen, in het oude pand van doe- het-zelver Nachtegaal. Met een goedkope daghap als speciali teit, geserveerd met live-mu- ziek. „Maar de eigenaar vroeg er veel te veel geld voor. Jam mer, want voor de straat was het heel leuk geweest." Maar misschien dat de snackbar aan de overkant zijn plannen alsnog kan uitvoeren. „Onbegrijpelijk dat die man zijn tent niet al veel eerder heeft uitgebouwd, want het loopt daar als een trein. Ik zou het wel weten: een terrasje, wat zitjes erbij ën een_verse kop koffie. Reken maar dat daar klandizie op af komt." Helemaal aan de andere kant van de Hoofdstraat, tegen de Achthovenerpolder aan, ligt het Doeskwartier, met de histori sche Doesbrug als blikvanger. Daar ligt ook de oudste Spar- winkel van Nederland, van Will van Gessel. Geen gewone win kel, want de helft van de ruimte is een soort museum, over de geschiedenis van het Spar-con cern. Bovendien verkoopt Van Gessel er producten van het Groene Hart en is hij officieel VW-verdeelpunt van allerlei kaarten van dat gebied. De opvatting van straatge noot Minnee dat 'zijn' Hoofd straat een poort naar de longen van de Randstad moet worden, klinkt de detaillist als muziek in de oren. „Maar dan moet je die poort wel mooi maken. En dat betekent dat er geen woning bouw op de Ruigekade moet' komen. Want dan knabbel je weer wat van die toegang af. Dat mag dan misschien gelde lijk rendement opleveren, maar er is ook nog zoiets als bele vingsrendement. Dat is niet in klinkende munt uit te drukken, dat zit tussen je oren." Die beoogde rustieke poort naar het Groene Hart is mo menteel flink aan verval onder hevig, vindt hij. De bestrating is slecht en sommige stoepen zijn schots en scheef. „Al die ambi tieuze centrumplannen zijn na tuurlijk prachtig, maar ik ben soms weieens bang dat andere zaken daardoor in het gedrang komen. Optimaliseer eerst maar eens wat je hebt, voordat je met iets nieuws begint, denk ik dan." Laatst kwam er een vertegen woordiger bij hem langs, die kennelijk zijn ogen niet in zijn zak had zitten. Je hebt een mooie zaak, zei hij, maar wel jammer dat hij in een achter buurt ligt. „Dan kan je wel door de grond zakken," verzucht Van Gessel. Lantarenpalen, net als aan de andere kant van de Hoofd straat. zouden al een stuk hel pen. „Toen de Doesbrug werd gerenoveerd was daar geen geld voor. Maar ze staan wel bij bos jes op de Berkenkade." Juist de omgeving van de brug leent zich heel goed voor zo'n au thentieke, klassieke inrichting, vindt hij. „En als dan al die ba- by-boomers gaan vutten, en in de buurt willen fietsen,'wacht ik ze op de drempel van dat Groe ne Hart op. Mensen kunnen rustig binnen komen en aan ta fel onder het genot van een gra-

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17