Regio Veer kritiek op financieel beheer Leiden De Stemming üridisch jongleren rond en slapende vrouw mgzoeni Vakbond is 'huiverig' voor commercieel Take Good Care 'Begaanbaar' Minotti opersbal [an bentveld/interieur 'Pancras-Oost' licht bezwaren weer eens toe ^RDAG 10 FEBRUARI 2001 13 9,j s)gr jvANÜFFËLËN ^«rechtszaak tegen een 29- Leidenaar die een vrouw aar slaap tongzoende, het gisteren om de of er sprake was van ver ting óf van het juridisch ®el binnendringen van inmachtige persoon'. De ir van justitie hield het bij idenaar op het laatste en daarvoor een maand cel i maand voorwaardelijk, vrouw verklaarde dat zij ^r vriendin in een studen- is overnachtte, toen zij ir werd van het tongzoe- óor de Leidenaar. Hij ver- dat hij na een afstu- jrrel dronken naar huis gaan en dat hij - zoals hij leer zou doen - nog even kje nam op de kamer van uisgenote. Uit een soort I fsgierigheid' zou hij bij de ide 'vreemdeling' zijn •knield en aan haar der hebben geschud. Ze jdaar echter niet wakker 'Ze draaide haar hoofd me toe en tuitte haar i Ik heb dat opgevat als wilde zoenen. Als ik niet ®n was geweest, had ik ;t gedaan. Toen ze zei: e je? Ga weg!', heb ik me leUijk teruggetrokken en gemaakt." De man ging naar zijn kamer, waar de vrouw even later verhaal kwam halen. Zij zou in haar slaapdronken toestand namelijk hebben ge dacht dat haar vriend haar zoende. Na deze feiten begon een ju ridisch jongleren tussen de ad vocaat en de officier van justi tie. Officier van justitie R. Steen vond uiteindelijk dat er geen sprake was van verkrachting. Het geven van een tongzoen zou volgens een arrest van de Hoge Raad uit 1998 weliswaar 'seksueel binnendringen' zijn, maar er was geen geweld ge pleegd. „Met veel moeite zou je het vastpakken van de schou der van de vrouw, een 'onver hoeds beetpakken' kunnen noemen, maar deze zaak valt beter onder het seksueel bin nendringen van een onmachti ge." Ook hierbij verwees de of ficier naar de Hoge Raad, om dat die volgens hem in '98 een slaapdronken toestand ook on der 'onmachtig zijn' schaarde. Advocaat Baumgarten be streed dat er sprake was van een 'seksueel binnendringen'. Volgens hem 'orakelde' de Ho ge Raad destijds namelijk dat dan de tong in de mond van het slachtoffer moest zijn gehou den. Tegen de wil van het slachtoffer in. En dat was hier niet gebeurd, omdat de man stopte toen de vrouw hem som meerde weg te gaan. Ook was er geen sprake van geweld. „Ie mand die slaapt, kan per defini tie ook niet worden bedreigd met geweld", voegde hij daar aan toe. Bovendien had de Lei denaar haar niet 'gedwongen' door bijvoorbeeld de deur op slot te doen. Baumgarten pleitte dan ook voor vrijspraak van verkrach ting of aanranding. Hij deed dat ook op het punt van de 'on macht'. Het arrest waar de offi cier naar verwees zou namelijk slaan op slaap die door injecties was opgewekt. Bovendien was de vrouw niet door krankzin nigheid of lichamelijk onver mogen onmachtig. Verder noemde de raadsman het 'buitenproportioneel' dat de man een maand later door vier agenten van zijn bed was gelicht. Hij nam het de politie kwalijk dat de zaak in de pers terecht was gekomen en vroeg - vergeefs - de zaak achter geslo ten deuren te behandelen, om dat openbaarheid de carrière van de man zou schaden. De Leidenaar wil koste wat kost een strafblad voorkomen, om dat een veroordeling leidt tot zijn ontslag. Daarom verzocht hij de vrouw haar aangifte in te trekken en het openbaar minis terie de zaak te schikken. Ver geefs: de politierechter doet op 23 februari uitspraak. leiden Hondenweer was het geregeld de afgelopen week. En dat heeft hier en daar duidelijk zijn sporen achtergelaten, zoals hier in het Huigpark. En dat is knap lastig als je je hond uitlaat, vinden sommige buurtbewoners. Die klaagden de afgelopen dagen dan ook hun nood bij de gemeente. Tevergeefs, want volgens een woordvoerder van de gemeente is de hondenstrook te betreden door de viervoeters. Net als de kronkelende asfaltpaadjes door het park. Dat de dieren en hun ba zen elders in het park door de plassen moeten banjeren, is vervelend. Maar dat is niet genoeg reden om actie te ondernemen, vindt de ge meente. FOTO HENK BOUWMAN bevelingen accountants niet uitgevoerd jmeente Leiden beheert haar financiën nog altijd laar behoren. Dat stellen Ernst Young accoun- in hun zogenoemde managementsletter. Daarin en ze verslag uit van hun bevindingen van de con- Dp de gemeentelijke jaarrekening 2000. Volgens de Dleurs zijn veel van de aanbevelingen, die ze ook al 19 deden, niet uitgevoerd, „ondanks een hoge prio- WIMK tiek van Ernst Young ort op de ingreep van de :ie Zuid-Holland die oedkeuring aan de ge- ibegroting over 2001 d omdat cruciale stuk- itbraken. Gedeputeerde Staten zagen zich vervolgens genoodzaakt Leiden onder 'preventief toezicht' te stellen, ondanks het feit dat de stad er financieel nog niet eerder zo goed heeft voorgestaan. De be groting 2001 werd in de ge meenteraad zelfs een droombe- groting genoemd. Inmiddels heeft de commis sie voor de rekeningen een brief op hoge poten naar het college van burgemeester en wethou ders gestuurd. De commissie, waarvan CDA-raadslid T. van Dijk voorzitter is, is vooral ver bolgen omdat blijkbaar weinig is gedaan met de aanbevelin gen van Ernst Young. Aanbe velingen die ze zelf van harte heeft onderschreven. De raads commissie financiën beraad slaagt donderdag over de ma nagementsletter en de reactie op dit document van het colle ge- Ernst Young constateren dat de gemeente Leiden nog al tijd onvoldoende duidelijk maakt met welke activiteiten ze haar beleid denkt uit te voeren. Onduidelijk is ook welke amb tenaren wat moeten doen en hoe het geld dat voor projecten is uitgetrokken, wordt gebruikt. Burgemeester en wethouders beloven op korte termijn verbe teringen maar bestrijden de kri tiek van de accountants niet. Veel kritiek is er ook weer op de DZB Holding B.V. van waar uit de sociale werkplaats wordt bestierd. Vooral de WD en de PvdA waren eerder vanwege deze kritiek op 'de duistere b.v.' maai' moeilijk te overtuigen voor een plan van wethouder Laurier (Groenlinks) voor een extra fabriekshal voor de bon- boninpakkerij. Net als Ernst Young willen zij dat op korte termijn helderheid wordt ver schaft over de regelingen van delegatie en mandaat. Nu is na melijk volkomen onduidelijk welke bevoegdheden de bud gethouders en de directie van de b.v. hebben en welke beslui ten zij wel en welke niet moe ten voorleggen aan aandeel houders, commissarissen, col lege en gemeenteraad. Ook de ze kritiek pareren burgemeester en wethouders met de opmer king dat verbeteringen in aan tocht zijn. Ernst Young adviseren ver der meer werk te maken van de controle op deelnemingen in gemeentelijke nv"s en bv's. Als voorbeeld wordt genoemd het geld dat de gemeente in de ver zelfstandigde Stadsgehoorzaal stopt. De hoogste tijd vinden Ernst Young het nu voor regels waarmee misbruik en oneigen lijk gebruik van overheidsgel den worden tegengegaan. Ze bepleiten de verplichting dat offertes door twee personen worden beoordeeld. De ac countants stellen dat een maxi male waarde moet worden be paald van geschenken die amb tenaren mogen aannemen. Ook het Leidse grotesteden- beleid is weer doelwit van kri tiek. Eerder al dreigde de ge meente Leiden honderden mil joenen guldens te verspelen doordat de stukken waarmee deze rijksgelden moesten wor den binnengehaald, niet deug den. Nu bestaat volgens de ac countants geen duidelijk in zicht in de financiële afhande ling van afzonderlijke projecten op het gebied van het groteste- denbeleid. Niet altijd is te zien of de budgetten al zijn besteed of niet. „Het risico bestaat dat overschrijdingen te laat worden gesignaleerd." leleeft een slopersbal. [gastheer is, is niet dui fje blij moet zijn met je ing ook niet. Vaag blijft if het slopersbal feeste- loeld. Niemand durft Ier ten dans te vragen, [gangers draaien om el- :n. Zij lijken er niet op ilkaar te bekoren maar elkaar af te troeven. is zo'n beetje begonnen pningstichting Portaal Ir maakte dat ze niet lil investeren in enkele kr wooncomplexen, Jk leze door nieuwbouw wil 4en. De ontvangers van :ht waren daar niet blij Iet die onvrede ging de ide haal. Voorman Cor n eT, toch al niet zo'n feest- 0O%, ontketende een vinni- e tegen 'het grootkapi- it de hele stad dreigt te Die strijd is inmiddels len. Maar wie de winnaar et duidelijk. De SP na- roept Vergeer, want we weer eens wat we moe- i, namelijk het gereed- de handen van de ge- lan. O ja, Cor? Al eens it er gebeurt als een en een sloperbal bot- or?4ethouder Ron Hille- iet er medio deze week it eiirijfel over bestaan: wo- chting Portaal moet n met de tijdelijke ver woningen die ze van heeft gehaald. Maar natie heeft haar sloper- steeds hangen boven aan de Diamantlaan, J en Waardgracht en Wil- pofyvijgerlaan. In dezelfde wing maakte directeur Je Greef van Portaal een ?persbal bekend, waar- istheer Hillebrand de uit- ïgen nog niet eens de It heeft gedaan. De Greef ibben gedacht: als jij itje verstiert, gaat het jouwe er ook aan. Tot grote schrik van veel raads leden blijkt de gemeente zich te hebben voorgenomen om tus sen nu en 2010 ruim 3.000 wo ningen te slopen. De Greef las voor uit plannen van de nota bene de gemeente zelf. Kenden de raadsleden die plannen dan niet eens? Zeker wel. Alleen hadden zij nooit de betekenis van 'herstructureren van na oorlogse wijken' begrepen. Ze vonden dat allemaal zo con structief klinken, dat ze er geen tel bij hadden stilgestaan dat je toch echt eerst moet slopen om iets op te bouwen. Daar weten ze alleen in Rotterdam alles van. Hopelijk is inmiddels ook ieder een ervan doordrongen waar toe dat 'herstructureringsfonds' van wethouder Hillebrand nu werkelijk dient. In dit verband is het grappig om eraan te her inneren, dat het Vergeer was die er tijdens de begrotingsbe handelingen voor pleitte veel meer geld in die pot te stoppen. Een pleidooi dus voor een sper vuur van slopersballen. Om het s-woord te vermijden, werd vroeger dikwijls de amb telijke kreët 'amoveren' ge bruikt. Burgers die te horen kregen dat hun huis zou wor den geamoveerd glommen van trots. Inmiddels werkt die truc niet meer. Na al de Leidse slo persballen weten we nu ook hoe laat het is als de gemeente gaat herstructureren. Een waar schuwing voor Leiden-Noord lijkt op zijn plaats. Want voor dit deel van Leiden is een 'wijk ontwikkelingsplan' gemaakt. Vrijwillig Het jaar onzes Heeren 2001 is het Jaar van de Vrijwilliger. Sterker: het is het Internationa le Jaar van de Vrijwilliger. Waar uit wij vermoedelijk wel mogen afleiden, dat niet alleen Neder land, maar de helft van de we reld zou desintegreren als er geen vrijwilligers waren. Zonder vrijwilligers waren er de wereld rond geen sportclubs, geen buurthuizen, geen gaarkeu kens, geen politieke partijen, geen gehandicaptenzorg, geen speelgoed voor Roemeense weeshuizen en wat dies meer zij. Of, om het even tot Leiden te beperken, en tot de actualiteit van deze week: zonder vrijwilli gers geen Leidse marathon, geen Stichting De Zonnebloem, geen Tafeltje Dek Je. En geen duo-raadsleden voor De Leidse Partij, om nog maar eens wat te noemen. Zo'n Jaar van de Vrijwilliger is er natuurlijk in de eerste plaats om al die mensen die zich onle dig houden met liefdewerk-oud papier, in plaats van het aanleg gen van een stropdassenverza- meling, eens in het zonnetje te zetten. Maar juist in dat jaar be paalt de regering dat verkeers- begeleiders bij evenementen als een marathon of een wieler wedstrijd gehuld moeten gaan in gele, fluorescerende jasjes a raison van 180 gulden. Waar door de Leidse marathon niet door dreigt te gaan en die 250 vrijwilligers straks toch aan de stroppendassenverzameling moeten. En in datzelfde Jaar van de Vrij williger bedenkt de Stichting Dienstverlening Leiden (SDL), dat het veel gemakkelijker is om hulpbehoevende ouderen één keer per week zeven magne tronmaaltijden in de maag te splitsen, dan ze elke dag een warme maaltijd te bezorgen. Waarop een twintigtal vrijwilli gers, als wij Daan van Schoon- derwoerd den Bezemer mogen geloven (die overigens ook al geheel vrijwillig bij tal van poli tieke partijen fractie-assistent en duo-raadslid is geweest), er de brui aan wil geven. Daan heeft de zaak aan de orde gesteld in de gemeenteraad. Die er natuurlijk helemaal niets over te zeggen heeft, maar dit terzijde. Het treurige van Daans verzet tegen de magnetronmaaltijden is natuurlijk, dat de DSL er niet om zal malen. Want als de maaltijdbezorgers nog maar één keer per week hoeven te rij den, in plaats van zeven keer, kan die stichting wel twintig vrijwilligers missen. Zo wordt in Leiden 2001 het Jaar van het Ontslag van de Vrijwilliger. Het Jaar van de Koude Sanering. Het Jaar van de Stropdassenverzameling. Er zit voor al die vrijwilligers maar één ding op. Sluit u aan bij Stichting De Zonnebloem. TEKST: WIM KOEVOET en AAP RIETVELD TEKENING: MAARTEN WOLTERINK Ervaar de mooiste modellen van Minotti bij: nieuwe rijn 24/2312 JD leiden/telefoon 071 - 5134671 Maandog gesloten/donderdagavond koopavond LEIDEN MAARTEN DEKKER Nee, veel hoop op een goede afloop hadden ze niet, de be woners van Pancras-Oost die gisterenochtend voor de com missie beroep en bezwaar voor de zoveelste keer hun beden kingen toelichtten tegen de komst van een dagbestedings project voor dak- en thuislozen in hun buurt. De gemeente heeft voor dat project het voor malige LDM-complex aan de Middelstegracht op het oog, maar de bewoners vrezen dat hun wijk - die al een achter stand heeft - dan nog verder af takelt. Het was niet de eerste keer dat A. Schouten namens de buurtvereniging Pancras-Oost op het stadhuis verscheen om de bezwaren van de wijk toe te lichten. In oktober werden de bewoners nog in het gelijk ge steld door de onafhankelijke in spraakcommissie, maar de ge meenteraad legde die uitspraak vervolgens naast zich neer. Daarom stapte Schouten naar de commissie beroep en be zwaar, maar waarschijnlijk is dat niet de laatste stap die hij moet zetten om de komst van het daklozencentrum te voor komen. De commissie bestond namelijk de onafhankelijke voorzitter A. Schilder uitgezon derd uit twee raadsleden van collegepartijen: WD'er Geert- sema en PvdA'er Hesselink. Op basis van die samenstelling hadden Schouten en de andere aanwezige Pancrassers er na de zitting niet veel vertrouwen in dat hun protesten gehonoreerd zullen worden. „Maar het gaat puur om het principe. We moe ten deze stap zetten." Schouten had eerder al aan gegeven desnoods naar de bur gerrechter te stappen om zijn gelijk te halen. Hij denkt daar goede argumenten voor te heb ben. Om te beginnen hebben B en W de buurtbewoners onvol doende gelegenheid geboden hun kant van de zaak te belich ten voordat ze het LDM-com plex definitief aanwezen als lo catie voor de daklozenopvang. De inspraakprocedure die daar voor bestaat, is grotendeels achterwege gebleven. Verder vrezen Schouten c.s. voor nog grotere overlast dan ze nu al ondervinden. De Middelste gracht zou bovendien geen ge schikte plek zijn om de daklo zen - veelal drugsverslaafden - op te vangen, omdat ze door de daar rondhangende dealers heel makkelijk weer in hun ou de gewoontes vervallen. Schou ten: ,,Ze kunnen hier de bolle tjes wit en bruin halen." Ook zijn de bewoners bang dat het LDM-complex uiteinde lijk geen tijdelijk onderkomen zal zijn. In de plannen van de gemeente zullen de daklozen er niet langer dan vijf jaar worden ondergebracht. Namens het college benadrukte ambtenaar L. Bergijk wel dat alles in het werk gesteld zal worden om na die periode een andere, perma nente locatie voor de opvang te hebben gevonden. De commissie beroep en be zwaar zal op basis van haar be vindingen uit de hoorzitting ad vies uitbrengen aan het college. Naar aanleiding van dat advies kunnen B en W hun voorstel nog aanpassen, maar gisteren geloofde eigenlijk niemand erin dat dat zal gebeuren. LEIDEN ROBBERT MINKHORST Vakbond Abvakabo is 'huiverig' voor het com merciële Take Good Care uit Haarlem, dat de failliete stichting Kraamzorg Leiden/ Den Haag overneemt. De zorg loopt gevaar, zegt bondsbe- stuurder Linda Groen. Wat oud-directeur De Laat van Kraamzorg Lei den/ Den Haag eerder deze week suggereerde, durft Groen hardop te zeggen: Take Good Care was niet de beste kandidaat om de Leids-Haagse instelling op te kopen. „Ik had liever gezien dat een andere, erkende instelling het was geworden. Take Good Care heeft gewoon heel veel geld ge boden. Ik ben er een beetje huiverig voor." Kraamzorginstellingen moeten van de Haagse politiek commercieel opereren. De Abvakabo is daar geen groot voorstander van. „Het gaat wel om gezondheidszorg. Als je puur commerciële krachten hun werk laat doen, dan werk je in de hand dat er bedrijfjes en stichtingen komen die er veel geld mee willen verdienen. Je oogmerk is winst. Dat is ook een van de redenen waarom Kraamzorg Leiden/ Den Haag failliet ging: door wanbeleid omdat de directie dacht dat ze veel geld kon verdienen." De Abvakabo, de Raad van Bestuur van Kraam zorg en het gros van het personeel houden voor malig directeur Cornelissen (tevens eerste man bij Kraamzorg Nederland) verantwoordelijk voor het faillissement. Interim-directeur De Laat kon na zijn aanstelling in september 2000 de dreigen de ondergang niet meer afwenden. „Wat ik vrees, is dat Take Good Care de kren ten uit de pap haalt", zegt Groen. „Langdurige kraamzorg, dat willen ze wel. Daar valt geld mee te verdienen." Het zorgenkindje in de kraamhulp is de kortdurende zorg. De kraamverzorgster die dagelijks maar een paar uur het gezin bijstaat. Kraamzorg Leiden/ Den Haag wilde daar in Den Haag de tarieven voor verhogen. Maar dat mocht niet van het College Tarieven Gezondheidszorg. „Een paar uur per dag kraamzorg, dat kóst geld", zegt Groen. „Dat betekent dat zo n com merciële instelling daar niet zoveel trek in heeft en een hele grote groep mensen verstoken blijft van zorg. Daar ben ik wel bang voor." Take Good Care-directeur Joyce van Haga kan nog niet zeg gen welke voorzieningen de nieuwe organisatie zal bieden. Daarover voert ze nog onderhande lingen met de verzekeraars. Curator De Jong sprak woensdag zijn volste vertrouwen uit in de bedoelingen en in de repu tatie van Take Good Care, dat al actief is in Haar lem, een deel van de regio rond Amsterdam, Zoe- termeer en Utrecht. Alle personeelsleden krijgen een nieuw contract, onder dezelfde arbeidsvoor waarden. Groen raadt medewerkers niettemin aan dat contract eerst voor te leggen aan de bond. Groen: „Take Good Care zegt toe de cao te zullen naleven. Ik zal de organisatie kritisch vol gen."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13