MM Hevig verzet Leiden tegen Bollenstreek Israël rekent op wankel kabinet Centrale controle reizigers Schiphol Bosschenaar Bouleij 'in de rug getroffen' 'Voorschoten moet voor invulling vacature burgemeester naar rechter' GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 15 16 17 baby skelet op Irgevonden ineeslijk zieke medicijn niet rice de Hond >aan terug :uatie uit :n Guinee 18 19 Extra actie-week in alle stigingen t/m 11 februari! Nu ook in Breda: alles op één adres! Gratis lontage KfUm/BAOKMRS/MlS Advocaat wethouder wil vertrouwelijke stukken Uitbouw huis mag zonder vergunning 2 WEKEN DAG 7 FEBRUARI 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 land and en Kunst leprogramma s Leidsch Dagblad NR. 42536 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 Kansen voor baggerdepot Zuid-Holland niet verkeken Een zoektocht naar de rol van bloedvatcellen bij transplantaties Alkemade helpt verkeer door bouwput HSL heen Bastion-hotel Oegstgeest overvallen in drugsroes leg van leidingen op in Washington is een koffer met het in een baby gevonden rschijnlijk twintig jaar overleden. De koffer elkaar toen die werd I it. De bewoonster van vertelde de politie dat s t naar de zolder ging. r"^ s werd in 1995 ver- idat de laatste van drie die er sinds 1928 n op de leeftijd van was overleden. maceutisch bedrijf No- oeft een ongeneeslijke itiënt geen experimen- dicijn te leveren waar elijk baat bij zou kun- bben. Dat heeft de nk in Den Haag van- paald. De 26-jarige M. lis, die aan de dodelij- rziektè ALS lijdt, had at zowel Novartis als ectie voor de Gezond- rg eraan meewerke dat het experimentele TCH364 behandeld rden. Rechtbankpresi- van Delden vindt dat ing van het middel bij ënten nog niet is aan- de Hond heeft van- onmiddellijke ophef- zijn schorsing als top1 het aftreden van de tn commissarissen bij tinvesteerder Economy Ook stelde hij de com- ssen aansprakelijk e schade die het bedrijf aandeelhouders inmid- bben geleden. Volgens nd wordt de aandeel svergadering onnodig itgesteld en werd de aarschuwing nauwe- motiveerd. l-vluchtelingenorganisa- licr is bezig tienduizen- (uchtelingen te evacue- het oorlogsgebied in en van Guinee. Door echten in dit West-Afri- gebied is dat een zeer t ke operatie. Het alter- is een humanitaire aldus vanochtend een ordvoerder. De meeste Hingen komen uit Sier- ne en Liberia. IDAAG 26 PAGINA'S Op de hielen gevolgd door drie archetypische kleerkasten verscheen Ariel Sharon gisteravond laat voor zijn aanhangers om de lauweren van de zege in ontvangst te nemen. foto epa yitzhak harari iel aviv ad bloemendaal correspondent Met een monsterzege heeft Likud-leider Sharon gisteren bij de Israëlische premiers verkiezingen zittend regeringsleider Barak verslagen. Barak gooide afgelopen nacht de handdoek in de ring. Hij houdt de politiek voorlopig voor gezien en geeft ook het lei derschap van de Arbeiderspartij en zijn ze tel in de Knesset op. Sharon moet nu een kabinet gaan formeren. Een regering van nationale eenheid zit er niet in. Een daar door noodgedwongen smallere coalitie is waarschijnlijk geen lang leven beschoren, zo wordt algemeen verwacht. „Vandaag heeft Israël voor een nieuwe weg gekozen. Een weg van binnenlandse rust en eenheid, een weg die leidt naar vei ligheid en echte vrede." Met die woorden probeerde Sharon vannacht de gemoede ren tot bedaren te brengen. Luttele uren eerder was de verkiezings dag tumultueus geëindigd. Eerst was er de bekendmaking van Sharons overwinning op Barak, die nog verpletterender uitviel dan voorspeld: 62,5 procent van de stem men voor Sharon, 37,4 voor Barak. Vervolgens maakte Barak bekend dat Sharons overwinning niet alleen een eind heeft gemaakt aan zijn premierschap, maar dat hij ook zal aftreden als leider van de Ar beiderspartij en als lid van de Knesset. Dat betekent dat een regering van nationale eenheid vrijwel zeker van de baan is. Sha ron zal een smalle rechts-religieuze coalitie moeten vormen en die zal zeer wankel zijn. Kort na het sluiten van de stemlokalen telefoneerde Barak met Sharon om hem te feliciteren. De Likud-leider nodigde Barak uit voor' een regering van nationale een heid. Maar die uitnodiging bleek niet meer Rapport rijksrecherche uitgelekt 10 hie6,7 en Samenleving14 ik van de Dag2 8 gen9 13,15,16,17,18 19,20 11 8,14 den bosch anp Volgens een uitgelekt rapport van de rijksrecherche blijkt dat de Bosschenaar Pierre Bouleij door een politiekogel in de rug is getroffen. Dat meldde De Te legraaf vanochtend. Burge meester Rombouts van Den Bosch en politiechef Van Hoorn hebben steeds verklaard dat Bouleij Was neergeschoten uit noodweer. Hij zou met een groot mes zijn afgekomen op de agent die het dodelijke schot loste. Na de dood van Bouleij ont stonden in de Graafsewijk in Den Bosch drie avonden ach tereen hevige rellen. De eerste raddraaiers zijn daarvoor al ver oordeeld. Morgen staan op nieuw tien verdachten terecht. Justitie in Den Bosch betreurt in hoge mate dat het rapport is uitgejekt. Dat zegt-een woord voerster van het openbaar mi nisterie (OM). Omdat het schietincident zich in een kleine ruimte heeft afgespeeld, hoeft de plaats waar het slachtoffer is getroffen, niet relevant te zijn, is de mening van justitie. Justitie wil verder niet inhou delijk op het rapport ingaan omdat het nog niet is afgerond. Volgens de woordvoerster zijn met name de resultaten van DNA-onderzoek nog niet be schikbaar. Het OM beslist pas of de agent wordt vervolgd als het onderzoek helemaal is afge rond. Agenten die tijdens hun werk geweld gebruiken, staan volgens een richtlijn niet met een te boek als verdachte, aldus de woordvoerster. Amsterdam Het is eigenlijk de enige echte primeur die de AutoRAI dit jaar te bieden heeft. Maar het is wel een hele bijzondere: de Spy- ker Laviolette. Deze auto kon de tweejaarlijkse tentoonstelling, die morgen in Amsterdam zijn deuren opent, goed gebruiken. Want ook dit keer gaat het echte nieuws aan de neus van de RAI voorbij. De meeste autofabrikanten hechten meer waarde aan de show van Ge- nève, die binnenkort wordt gehouden. D.e AutoRAI ademt die sfeer ook een beetje uit: weinig spektakel, weinig bijzondere stands, maar wel veel auto's. Spyker is in feite de voortzetting van het bekende Nederlandse merk, dat driekwart eeuw geleden aan zijn eigen suc ces ten onder ging. Pagina 21 t/m 26: Meer over de RAI-tentoon- stel I i ng. foto ron pichel Albert Olthof kan baan niet langer combineren met wethouderschap Sponsor Gianni Romme kon 'zijn stuur wel opvreten' leiden wim koevoet actueel. Een uur later verscheen Barak voor de harde kern van zijn aanhang, die zich had verzameld in een kibboets even ten noorden va'n Tel Aviv. De premier deed zijn best even zelfverze kerd over te komen als altijd, al deed zijn glimlach nogal onnatuurlijk aan. De aan kondiging van zijn aftreden als partijleider bewaarde hij tot het eind van zijn toe spraak. „We hebben een slag verloren, maar we zullen de campagne winnen", voorspelde hij eerst. Hij zei dat zijn rege ring misschien in zeker opzicht haar tijd vooruit was. Het Israëlische en het Pales tijnse publiek zouden nog niet klaar zijn geweest voor 'de pijnlijke werkelijkheid'. Barak beschuldigde vooral de Palestijnen van onvolwassenheid tijdens de vredesbe sprekingen. Pagina 5: Meer nieuws en achtergronden Het Leidse verzet hangt nauw samen met een recente uit spraak van de minister van binnenlandse zaken De Vries dat gemeentelijke herindeling een middel is om de bestuur lijke kwaliteit te verbeteren. Ook het feit dat de provincie inmiddels haar verzet tegen herindeling opgeeft, speelt een rol. De Leidse raadsleden van D66, PvdA en Groen Links zeg gen dat hun interesse meer uitgaat naar Rijnstad en de Deltametropool dan naar.de in hun ogen onwerkbare over eenkomst met de Duin- en Bollenstreek. Van samenwer king met de Duin- en Bollen streek verwachten ze niets en ze steken daar dan liever ook geen energie en ambtelijke ca paciteit meer in. Volgens de Leidse raadsleden komt de sa menwerking binnen de Leidse regio, waarover ze wél te spre ken zijn, onder druk te staan als de Duin- en Bollenstreek gemeenten erbij komen. „Als er meer spelers op de wagen springen en deze gaat daar door langzamer rijden, dan is dat een slechte zaak", aldus WD'er De Lange. PvdA-wethouder Hillebrand liet gisteravond doorscheme ren dat hij ook lang niet op alle onderdelen tevreden is over het akkoord dat de colleges van burgemeester en wethou ders van de 16 betrokken ge meenten hebben bereikt. Vol gens de wethouder is er echter voorlopig geen alternatief. Eén van de voornaamste be zwaren van de Leidse raadsle den is het 'lage democratische gehalte' van het samenwer kingsverband. PvdA-raadslid Van der Veen wijst erop dat in de nieuwe bestuurdersploeg niet direct gekozen leden zit ten die belangrijke afspraken maken over wonen, werken, natuur en landschap en ver keer en vervoer. De direct ge kozen raadsleden, betoogt hij, staan buitenspel. Pagina Leiden: 'Critici laten hun kans voorbijgaan' alphen aan den run saskia buitelaar De onrust in het Alphense stadskantoor groeit nu wethou der Van der Veen Meerstadt een advocaat heeft ingescha keld voor zijn verdediging in de kwestie van de belangenver strengeling. De wethouder zegt dat de Alphense advocaat Goedkoop niet meer dan een bevriende adviseur is. Deson danks maakt voorzitter De Groot van de onderzoekscom missie Kaninefatendreef zich zorgen over de juridische draai die het politieke conflict krijgt, vooral door het verzoek van de advocaat om vertrouwelijke stukken van het onderzoek te mogen inzien. Volgens burgemeester Schoof mag de wethouder de geheime verklaringen van ambtenaren hebben en aan zijn adviseurs laten lezen. „Want het is zijn goed recht om zich te laten bij staan door de mensen om hem heen." De Groot, zelf advocaat, bestrijdt dat recht. Zij heeft op haar kantoor uitgezocht of Goedkoop een beroep kan doen op de Wet Openbaarheid Bestuur. „Ik hoef die stukken 'ij aankoop van een complete keuken Gratis iccessoires w.v. f750,-' >ij aankoop van een complete badkamer Om is lie Klsnt pas Koning! Vraag in de winkel naar de actievoorwaarden Bergschenhoek: Leeuwenhoekweg 2Tel.010-521 69 77 Breda: Grenssteen 7-9 Tel. 076-542 54 42 keukens: Van der Kunstraat 77 Den Haag Badkamers en tegels: Van der Kunstraat 27 Tel. 070-402 32 84 Olympiaweg 44a Tel.010-479 1944 VIaardingen Keukens: Gerard Burgerlaan 4 Tel.010-460 06 70 www.wooning.org schiphol richard mooyman Beveiligingspersoneel contro leert vanaf komende zomer vliegtuigpassagiers op Schiphol direct na het inchecken. Deze centrale veiligheidsinspectie komt in plaats van de controles vlak voor vertrek bij de gate. Volgens Schiphol werken veel grote internationale vliegvelden al met deze opzet. De luchtha ven voert als voordelen aan dat reizigers minder vaak in een rij moeten wachten. Schiphol denkt ook dat vliegtuigen door deze efficiëntere aanpak vaker op tijd kunnen vertrekken. Passagiers moeten straks di rect na de paspoort- of ticket controle onder toeziend oog van beveiligingspersoneel door een poortje lopen. Ook zal daal de handbagage met röntgenap paratuur worden doorgelicht. Transferpassagiers kunnen dan op Schiphol zonder veiligheids controle overstappen, omdat zij zich al achter de controlepun ten bevinden. Schipholpersoneel dat achter de douane werkt, zal voortaan ook door poortjes moeten lo pen en tassen moeten laten in specteren. Schiphol-werkers zouden anders in theorie onge- fcontroleerde tassen aan passa giers kunnen meegeven. De Koninklijke Marechaussee verwacht dat de nieuwe werk wijze geen gevolgen heeft voor de werkgelegenheid. voorschoten jan preenen De vacature voor een nieuwe burgemeester in Voorschoten moet op korte termijn wor den opengesteld. Als dat niet gebeurt, moet de gemeente een kort geding aanspannen tegen de minister van binnenlandse zaken. Dat advies geeft burgemeester Cannegieter vandaag in een afscheidsinterview in deze krant. Cannegieter: „Het is niet juist om deze functie te bewiezen, zolang geen duidelijk heid bestaat over eventuele herindeling van gemeenten in deze regio. In die vrieskou ge dijt Voorschoten heel slecht. De minister moet ons niet laten bungelen." Volgens Cannegieter bestaat geen enkele twijfel over het zelfstandig voortbestaan van Voorschoten. „Er is geen enkele indicatie op provinciaal niveau dat er bij ons iets moet veranderen. Dus moet de minister gewoon een nieuwe burgemeester benoemen. Ik verwacht daar op korte termijn duidelijk heid over. Mocht die uitblijven, dan moet Voorschoten bestuurlijke en juridische mid delen gebruiken om zowel van de minister als van de provincie duidelijkheid te eisen." Hij vindt dat Voorschoten ook geen ge noegen moet nemen met een waarnemend burgemeester. „De minister heeft een dui delijk beleid vastgesteld en aangegeven on der welke omstandigheden wel of geen bur gemeester kan worden benoemd. Als een gemeente in een proces van herindeling zit of wordt betrokken, heeft het geen zin de vacature open te stellen. Dat is heel logisch. Maar in die situatie zit Voorschoten niet." Pagina 17: 'Ik houd van softe aanpak, maar soms moet ik hard optreden' Lêidscb® - Drie collegepartijen tegen samenwerking Leiden heeft geen trek in nauwere samenwerking tussen de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek. Drie van de vier collegepartijen - PvdA, GroenLinks en D66 - lieten gisteravond in een vergadering van de raadscommissie regiozaken geen spaan heel van de overeenkomst waarin afspraken over het nauwer aanhalen van de banden zijn vastgelegd. De vierde collegepartij, de WD, is wel ak koord maar leverde forse kritiek. HET WOORD IS AAN Walter Lippmann Waar het in de journalistiek op aan komt is: nog vóór de historici het belang van sommige zaken kunnen on derkennen. Voorzitter commissie beroept zich op de wet niet a la minute te geven. Mis schien moeten we dit aan de gemeenteraad voorleggen, want die heeft om het onderzoek ge vraagd. Maar ik vind het heel raar en begrijp niet waarom. Het is een politiek en geen juri disch onderzoek." De Groot zit behoorlijk met de kwestie in haar maag. Tij dens de verhoren over de villa die de wethouder ten onrechte aan zijn dochter zou hebben toegewezen, heeft zij de ambte naren geheimhouding beloofd. Die afspraak wil ze niet schen den. De stukken liggen in de zogenoemde gesloten kast. „Al leen raads- en commissieleden kunnen die stukken inzien. De wethouder mag ze ook lezen, maai- niet meenemen of kopië ren." Advocaat Goedkoop denkt dat hij op termijn de stukken wel kan krijgen. „Advocaten mogen wel eens wat meer inzien dan anderen", zegt hij. Maar vol gens De Groot zijn de afspraken ondubbelzinnig. „Vertrouwelij ke informatie moet binnen de gemeenteraad blijven." Pagina 16: Onrust door in schakelen advocaat hoeveelheid -vno/ jonne$chi|n 2U /o den haag gpd Voor aan- en uitbouwen aan de achterkant van een huis, zoals dakkapellen, een carport of een schuurtje, is vanaf volgend jaar geen bouwvergunning meer nodig. Wel is de bouwer gehou den aan een maximale grootte die in verhouding staat tot de oppervlakte van zijn erf. Aan de voorkant blijft een vergunning nodig voor aan- en uitbouwen. Gemeenten moeten de vergun ningsaanvraag hiervoor binnen zes weken afhandelen. Staatssecretaris Remkes (volkshuisvesting) heeft dit gis teren besloten. Zijn woordvoer der schat dat hierdoor het aan tal vergunningsaanvragen met een kwart ofte wel 50.000 zal dalen. Onder de voorkant van een huis verstaat Remkes alles wat grenst aan de openbare weg of aan het openbaar groen. Daartoe kan ook de zijgevel be horen. Aan de achterkant van wo ningen, waar geen vergunning plicht meer geldt, moet het bouwwerk wel voldoen aan de technische bouwvoorschriften. Voor het zetten op de 'erfgrens' van bijvoorbeeld een schutting, is wel overeenstemming met de buren nodig. Voor monumen ten en panden in beschermde stads- of dorpsgezichten geldt de vrijheid van bouwen niet. 1 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) I Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-$128 030 of abonneren via: I www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1