Anti-judaïsme aan de wieg van christendom in wording Geloof Samenleving Omstreden bijbels themapark in VS geopend VANDAAG BEROEPINGSWERK China duldt geen inmenging in aanpak van Falun Gong Natuurlijk is de aarde God op het Web DINSDAG 6 FEBRUARI 2001 -ft I Vandaag 389 jaar geleden, op 6 februari 1612, werd de Franse theoloog Antoine Arnauld gebo ren. Hij zou tot één van de belangrijkste religi euze denkers van zijn tijd uitgroeien en een fel bestrijder van het protestantisme. Arnauld was een voor aanstaand 'jansenist'. Dat wil zeggen een voorstander van de hervorming van de rooms-katholieke kerk naar een meer strenge vorm van de leer van kerkvader Augustinus (354-430) over zonde en genade. De jansenisten werden menigmaal in pauselijke bullen veroordeeld. Op 6 februari wordt ook herdacht dat op 5 februari 1597 ne gen missionarissen en zeventien bekeerde Japanse christe nen om het leven werden gebracht, door de heerser van Ja pan (Shogun). Hij zag in het christendom een bedreiging voor de traditionele Japanse religies en levenswijze. Wereldraad stelt assemblee jaar uit potsdam De negende assemblee van de Wereldraad van Ker ken vindt een jaar later plaats dan gepland De algemene verga dering, die normaal eens in de zeven jaar op het programma staat, wordt uitgesteld tot 2006. Dat heeft het centraal comité (algemeen bestuur) in Potsdam besloten wegens het vele werk dat de Wereldraad de komende jaren moet verzetten. Boven dien zijn er in die periode verscheidene grote bijeenkomsten van andere oecumenische organisaties. De vorige assemblee werd in 1998 in de Zimbabwaanse hoofdstad Harare gehouden. Op bezoek bij joodse gemeente Leiden leiden De werkgroep Interreligieuze Ontmoeting Leiden e.o. gaat zondagmiddag 11 februari op bezoek bij de Nederlands Is raëlitische Gemeente aan de Levendaal 14 in Leiden. Belang stellenden zijn vanaf drie uur van harte uitgenodigd voor een rondleiding door de volgens de werkgroep 'prachtige' synagoge waarna aansluitend een gedachtenuitwisseling plaatsvindt met enkele leden van deze joodse gemeente. De werkgroep bezocht eerder dit seizoen onder meer de Turks Islamitische gemeen schap, de BahaTs en de Hindoestaanse gemeenschap. Het motto van de werkgroep is 'Eenheid in verscheidenheid'. Info 071-5802211. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Augustinusga mw. J.W. Bekhof, kandidaat uit Gro ningen; te Elden W.H. ten Boom te Abbenes; te Zuidwesthoek (Sluis) J.W. Blankert te Edam, die dit beroep heeft aangeno men. Bedankt: voor Bodegraven (wijk 2) H. Russcherte Oud-Beijer- land; voor Zevenhuizen J. de Goei te Sint Maartensdijk. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Goes (Sow) dr. A. Jobsen te Zierikzee. Emeritaat: aan ds. K. Dijk van Velp is onlangs emeritaat ver leend. Hij nam 28 januari af scheid. Ds. Dijk (geb. 1939) stond eerder in Oostwold (1967) en Haren (1973). GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Rotterdam-Oost G.F. de Kimpe te Hardenberg- Baalderveld. Bedankt: voor Zuidlaren (wijk Oost) H. Pathuis te Oldehove. GEREFORMEERDE GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen: te Vlaar'dingen J. Roos te Opheusden. Joodse bijbelgeleerde verwijt Marcus en Mattheüs misleiding Na de polemiek over Kuiterts boek 'Jezus: nalatenschap van het christendom' is het een tijdje rustig geweest aan het historische Jezus-front. Maar nu is er weer een nieuwe bijdrage aan de discussie verschenen. Een bijzondere bijdrage, omdat het om een joodse visie gaat. breda jan bouwmans Een joodse visie op Jezus van Nazareth is op voorhand apart. Deze wordt immers niet gehin derd door twintig eeuwen christelijke dogmageschiedenis en het risico van kerkelijke tuchtmaatregelen bij afwijken de bevindingen en opvattingen. David Flusser (1917-2000) pu bliceerde al in mei 1968 een boek over de historische Jezus. Twee jaar voor zijn dood ver zorgde de vorig jaar overleden Israëlische bijbelgeleerde een geheel herziene uitgave van zijn Jezusboek en breidde hij het met acht nieuwe hoofdstukken uit. Het boek is onlangs in het Nederlands vertaald. Voor David Flusser is Jezus niet de zoon van God, maar iemand van zijn volk. Een religieus ge nie, dat ook. Maar niet meer dan dat, aldus deze van oor sprong Weense bijbelgeleerde. Flusser heeft zich zijn hele le ven wetenschappelijk met Jezus beziggehouden. Je verwacht van zo iemand onwillekeurig een objectievere blik op de his torische Jezus dan van christe lijke bijbelvorsers. Flusser ging De vorig jaar overleden Israëli sche bijbelgeleerde David Flusser. FOTO GPD FOLKERTSMASTICHTING het immers om de joodse Jezus. En in de joodse traditie kan best wel eens kennis bewaard zijn gebleven, die uit de christe lijke traditie is weggeëbd. Flusser zegt het zo: „Telkens als we er zeker van kunnen zijn dat de Griekse tekst (van een evan gelie) berust op een hebreeuw se uitdrukking, vertalen we die in plaats van de letterlijke Griekse tekst." David Flusser was in de jaren zestig van de vorige eeuw een van de eerste joodse geleerden die zich publiekelijk met Jezus van Nazareth bemoeide. Hij publiceerde er niet alleen over, maar maakte er ook een televi sieserie over. Hij heeft zijn oor spronkelijke Jezusboek twee jaar geleden geheel herzien en uitgebreid, omdat hij nieuwe inzichten had opgedaan, ont leend aan de rabbijnse litera tuur en aan de Dode-Zeerollen. Flusser wil met zijn boek aanto nen dat het wel degelijk moge lijk is het levensverhaal van Je zus te schrijven. Want de vroeg christelijke getuigenissen (de evangeliën) zijn volgens hem niet zo onbetrouwbaar als mensen tegenwoordig vaak denken. „Bij onpartijdige lezing van de (meer historische-red.) evangeliën van Marcus, Mat theüs en Lucas ontstaat niet zo zeer het beeld van een redder der mensheid als wel van een joodse wonderdoener en predi ker", aldus Flusser. Genoemde drie evangeliën schetsen volgens hem, eerder dan het evangelie van Johan nes, een goed beeld van de his torische Jezus. Volgens Flusser zijn ze gebaseerd op vroege do cumenten die verloren zijn ge gaan. Die vroege documenten zijn opgesteld door leerlingen van Jezus en de vroege kerk van Jeruzalem. Ze waren in het he breeuws geschreven. Ze zijn daarna in het Grieks vertaald en enkele keren bewerkt. Marcus, Mattheüs en Lucas hebben de Griekse vertaling van de oude hebreeuwse bron nen gebruikt. En als je daarop literaire tekstkritiek loslaat, dan wordt duidelijk dat Lucas eer der is geschreven dan Marcus en dat Lucas de oorspronkelijke traditie beter weergeeft, aldus Flusser. In het wereldje van christelijke bijbelgeleerden geldt Marcus algemeen als het oudste evan gelie, dat door de beide andere synoptici zou zijn gebruikt. Maar volgens Flusser heeft Marcus het evangeliemateriaal van Lucas op menig punt ver draaid om de joden in een kwaad daglicht te stellen. Mat theüs is hem daarin vaak ge volgd. Voor zover Mattheüs Marcus niet heeft gevolgd, geeft hij samen met Lucas het meest echte portret van leer en leven van Jezus, meent Flusser. Hoe Marcus de historie geweld aandoet, zie je volgens Flusser heel goed in het relaas over de kruisiging in hoofdstuk 17. Lu cas vermeldt drie keer dat het volk dat Jezus op zijn kruisweg volgde, met hem sympathiseer de. Marcus daarentegen ver meldt de klagende en rouwen de joodse menigte in het geheel niet. Marcus zwijgt ook over de be spotting van Jezus door de sol daten. In plaats daarvan laat hij Jezus bespotten door gewone joodse mensen die langskwa men of stonden toe te kijken. Volgens Flusser manipuleert Marcus de feiten opzettelijk om stemming te kweken. Bij Marcus dient zich al het christelijke anti-judaïsme aan. „Men moet gaan inzien dat het christelijk anti-judaïsme niet een toevallige misstap is ge weest. Het anti-judaïsme stond aan de wieg van het christen dom in wording", concludeert Flusser. David Flusser 'Jezus, een joodse visie'. Uitg. B. Folkertsma Stichting voor Talmudica in Hilversum, 59,50 gulden. orlando anp hong kong ►ap De Chinese regering duldt geen Nederlandse inmenging in de manier waarop ze in Hong Kong omgaat met de meditatie beweging Falun Gong. Peking heeft dat gisteren duidelijk ge maakt. „We verzetten ons fel te gen elke buitenlandse regering die zich bemoeit met Chinese binnenlandse aangelegenheden aan de hand van de Falun- Gongkwestie", aldus een woordvoerder van het Chinese ministerie van buitenlandse za ken. Met de verklaring neemt Pe king een voorschot op het be zoek dat WD-minister van bui tenlandse zaken J. van Aartsen deze week aan China en Hong Kong zal brengen. Aanstaande zondag zal de Nederlandse de legatie een ontmoeting hebben met een afvaardiging van Falun Gong in Hong Kong. Volgens het Nederlandse consulaat is het bezoek bedoeld om meer inzicht te krijgen in de beweging, die op het Chinese vasteland is verboden maar in Hong Kong nog wel legaal is. Volgens Peking probeert Falun Gong de voormalige Britse ko lonie om te bouwen tot 'een centrum voor Falun-Gongacti- viteiten'. De communistische regering probeert de nog gro tendeels zelfstandige autoritei ten in Hong Kong ertoe te dwingen harder op te treden te gen de beweging. De stad Orlando in de Ameri kaanse staat Florida is sinds gis teren een themapark rijker. Be zoekers kunnen al naar be faamde pret- en themaparken als Disney World en Epcott Centre. Nu kunnen ze zich in 'The Holy Land of Experience' ook nog vergapen aan religieu ze gebeurtenissen uit lang ver vlogen tijden in het Heilige Land. Het 'levende bijbelse muse um' heeft de nodige kritiek over zich afgeroepen van de kant van voornamelijk joodse orga nisaties. Het omgerekend 37 miljoen gulden kostende park, een geesteskind van de 65-jari- ge baptistische dominee M. Ro senthal, is naar de mening van een deel van de joodse ge meenschap voornamelijk be doeld om joden te bekeren tot het christendom. „Rosenthal wil bekeerlingen en probeert joodse zielen te winnen door ze bloot te stellen aan de verlokkingen van het Christendom", aldus Irv Rubin van de militante Jewish Defense League tegen de Miami Herald. Volgens de voorman is de orga nisatie Zion's Hope van Rosen thal verantwoordelijk voor het bekeren van 250.000 joden in Acteurs van het nieuwe bijbelthemapark in Orlando repeteren al lopend hun script. Politiemensen houden een oogje in het zeil, want buiten de poort demonstreren leden van de lokale joodse gemeenschap. FOTO EPA TONY RANZE de Verenigde Staten. Het geld dat met het thema park wordt verdiend, zal voor hetzelfde doel worden aange wend, aldus Rubin tegen de Or lando Sentinel. „Er zijn twee manieren om joden te ver moorden: de een is fysiek, de andere is spiritueel", zo stond te lezen op spandoeken van de monstranten die gehoor gaven aan de oproep van Rubin te protesteren tegen de opening. In het park zijn taferelen te zien als een markt uit de eerste eeuw na Christus, de grotten van Qumran waar de Dode- Zeerollen werden verstopt en de joodse tempel in Jeruzalem die in het jaar 70 werd ver woest. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: In het zuiden overgang naar minder koud weer. gepaard gaand met sneeuw en later ijzel en regen, maxi ma oplopend tot rond het vriespunt. In het noorden nog strenge vorst en voor al eerst enkele sneeuwbuien. Zweden: Toenemende bewolking gevolgd door sneeuw, in het zuiden overgaand in regen en ijzel. In het noorden eerst nog opklaringen. Maxima in het zui den oplopend tot iets boven nul, in het noorden tot en met woensdag nog strenge vorst. Finland: Veel bewolking en perioden met sneeuw, in het zuiden later misschien ook regen of ijzel. Dinsdag nog maxi ma tussen -10 en -20 graden, woens dag vooral in het zuiden minder koud met maxima rond het vriespunt. Denemarken: Overgang naar minder koud weer met veel bewolking en regen, vooral in het noorden eerst nog voorafgegaan door sneeuw of ijzel. Middagtemperatuur stijgend tot omstreeks 5 graden op woensdag. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Wisselvallig met veel bewolking en pe rioden met regen, in Schotland ook nog sneeuw. Middagtemperatuur uit eenlopend van een enkele graden bo ven nul in Schotland tot 12 graden plaatselijk in het zuiden. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en nu en dan regen. Middagtemperatuur rond 11 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wisselvallig en meest bewolkt en van tijd tot tijd regen. Zacht met maxima omstreeks 12 graden. Zuid-Frankrijk: Wisselvallig en perioden met regen, maar vooral in het zuiden ook nu en dan zon. In de bergen boven 1800 meter af en toe sneeuw en tamelijk veel wind. Zacht met maxima rond 16 graden, aan de voet van de Pyreneen lokaal 20. Spanje: In het zuidoosten tot en met woens dag overwegend droog en zonnige pe rioden. Verder bewolkt en van het westen uit pittige buien met soms veel neerslag en ook veel wind. Maxima tussen 12 en 20 graden. Portugal: Bewolkt en perioden met regen, vooral dinsdag veel regen. Ook veel wind. Maxima aan zee van 13 graden bij Porto tot 18 in de Algarve. Mallorca, Ibiza, Menorca: Flinke zonnige perioden en droog. Maxima stijgend tot rond 20 graden op woensdag. Marokko: Dinsdag nog droog en zonnige perio den. Daarna van het westen uit meer bewolking en vooral in het noorden enkele fikse buien. Maxima aan zee eerst stijgend tot boven 20 graden. Tunesië: Zonnig. Middagtemperatuur oplopend tot ruim boven de 20 graden. Madeira: Half tot zwaar bewolkt en enkele bui en. Maxima rond 18 graden. Canarische Eilanden: Eerst droog en geregeld zon. Later toe nemende bewolking en vooral in het noorden en westen van de eilanden ook een bui. Maxima tijdelijk oplo pend tot rond 23 graden. Duitsland: In het westen en noorden bewolkt en perioden met regen. Elders minder neerslag en met fhn ook geregeld zon. Maxima rond 10 graden, in het zuiden lokaal nog flink hoger. Oostenrijk: Van tijd tot tijd zon, maar vooral in het westen ook wolkenvelden en af en toe regen, tussen 1600 en 1900 meter overgaand in sneeuw. Maxima in de dalen omstreeks 8 graden. Zwitserland: Wisselend bewolkt met soms wat zon, maar ook af en toe regen, boven 1800 meter overgaand in sneeuw. Maxima in de dalen ongeveer 10 graden. Polen: Af en toe zon, maar vooral in het wes ten en noorden meer bewolking en af en toe regen, dinsdag in het noordoos ten eerst misschien nog sneeuw of ijzel. Middagtemperatuur omstreeks 7 graden, in het noordoosten eerst nog lager. Tsjechië en Slowakije: Dinsdag nog meest bewolkt en nu en dan regen. Woensdag op de meeste plaatsen droog en meer zon. Maxima ongeveer 8 graden. Hongarije: Vrij zacht met geregeld zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur bij na overal oplopend tot boven de 10 graden. Italië: In het noorden later een toenemende kans op wat regen, verder geregeld zon en vrijwel overal droog. Middag temperatuur van 7 graden in het noor den tot 18 op Sicili. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en droog. Maxima ongeveer 18 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden, maar vooral in het noordwesten soms ook wolken velden. Vrijwel overal droog. Maxima rond 16 graden, in het noorden een fractie lager. Malta: Flink wat zon en droog. Maxima iets stijgend tot tegen de 20 graden. Turkije en Cyprus: In het zuidoosten en op Cyprus mis schien een bui, verder flink wat zon en droog. Middagtemperatuur aan zee uiteenlopend van 11 graden in het noordwesten tot rond 18 in het zui den. WOENSDAG 7 FEBRUARI 2001 Zon- en maanstanden Zon op 08.10 Zon onder 17.37 Maan op 16.28 Maan onder07.54 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.46 14.57 2.19 «14.30 Laag 10.45 23.15 10.26 22.56 Weerrapporten 06/02, 07.00 uur: station weer wind temp neersl max min mm Amsterdam zwaar bew. z6 9 8 57 De Bilt motregen z5 10 8 71 Deelen z5 9 8 1.1 Eelde motregen zw5 6 6 7.5 Eindhoven zwaar bew. z5 10 9 7 3 Den Helder zwaar bew. zw6 7 7 6.6 Rotterdam zwaar bew. z5 10 9 6.4 Twente regen z5 9 8 4.4 Vlissingen zwaar bew z7 9 7 2.4 Maastricht zwaar bew z5 10 9 4.5 Aberdeen sneeuw 06 1 0 63 Athene licht bew. w.s.0 .10 0.0 Barcelona zwaar bew w2 11 0.0 Berlijn licht bew. zw3 8 5 6.0 Boedapest half bew. zo 2 9 2 1.6 Bordeaux zwaar bew. z3 14 12 0.0 Brussel regen z5 10 1 4.5 Cyprus licht bew. nwl 17 6 0.0 Dublin zwaar bew z4 8 4 17.0 Frankfurt zwaarbew zw4 11 9 5.6 Genève zwaarbew zw2 12 7 0.0 Helsinki sneeuw o3 -9 -16 0.5 Innsbruck zwaar bew. w3 6 0 0.0 Istanbul half bew. zw3 12 9 0.0 Klagenfurt zwaar bew. ver. 1 12 -2 0,0 Kopenhagen zwaar bew. zw3 1 -3 4.0 Las Palmas onbewolkt nw2 21 14 0,0 Lissabon zwaar bew. zw5 17 14 1.6 Locarno licht bew. o2 8 3 0.0 Londen zwaar bew. z5 11 10 5.8 Luxemburg zwaar bew. zw4 8 7 13.0 Madrid half bew. z3 10 9 Malaga licht bew. w2 22 8 0.0 Mallorca zwaar bew zw3 18 11 0.0 Malta licht bew. w2 17 9 0.0 Moskou zwaar bew. o2 -11 -18 0.3 München regen zw2 10 8 0.1 Nice zwaarbew nw4 13 7 0.0 Oslo zwaarbew n3 -16 -17 0.0 Parijs regen z5 12 10 3.4 Praag zwaarbew zw5 8 6 0.2 Rome licht bew. ol 16 6 0.0 Split half bew. w.s.0 17 0.0 Stockholm sneeuwbui 06 -6 -6 0.0 bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw f koufront opklaringen hagel L lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur -«nn luchtdruk in —1000— hecto pascal Warschau regen zw2 4 1 8.4 New Orleans onbewolkt z2 14 2 0.0 Wenen zwaar bew. z3 9 4 1.1 New York half bew w5 3 1 17.0 Zurich zwaar bew. zw2 11 5 0.0 Tel Aviv licht bew o3 17 9 4.0 Bangkok half bew. z2 34 0.0 Tokyo zwaar bew. o2 10 4 0.0 Buenos Aires licht bew. nw2 32 24 0.0 Toronto zwaar bew w3 2 0 1.0 Casablanca onbewolkt zw2 18 8 0.0 Tunis onbewolkt z3 20 8 0.0 Johannesburg licht bew. o2 25 12 0.0 Vancouver zwaar bew. o2 7 4 0.9 Los Angeles zwaar bew. o2 21 16 0.0 Wie weet wat zich allemaal onder onze vo afspeelt? Deze aflevering van God op het I een serie over religie op internet, gaat overi van de 'holle aarde'. http://paranormal.about.com/ science/paranormal/cd/hollowe Het geloof in een holle aardbol is vreemd maar hardnekkig, zo blijkt op deze website. Toch zijn het het niet de domsten geweest die geloofden in een aardbol die van binnen hol is. Jules Ver ne natuurlijk. En Adolf Hit ler. Edmund Halley, de 18de- eeuwse ontdekker van de ge lijknamige komeet, lanceer de het idee van de holle aar de. Hij was er zelfs van over tuigd dat er onder de grond mensen wonen. Dat de aarde hol was, meen de Halley, kon je zien aan het poollicht. Ook de bewo ners van de binnenaarde vinden het namelijk prettig om te zien waar ze lopen. Een lichtgevend on deraards gas zorgt daarvoor. Het poollicht ontstaat door weglekkend gas uit grote gaten in de noord- en zuid pool. Het moest niet zo moeilijk zijn om die ga ten te vinden, dachten veel 19de-eeuwers. En een kijkje bij de onderburen kon geen kwaad. De kapitein John Symmes ging daarom in 1824 op expeditie. Hij trof op de zuidpool wel veel ijs, maar geen gat. De aanhang van de holle-aardetheorie werd er niet minder om. In 1906 schreef een zekere William Reed: „Ik ben er niet alleen van overtuigd dat de aarde hol is, maar ook dat we mil joenen mensen er kunnen latenwonen voor een kwart van wat de metro in New York gekost heeft." Dat klonk aantrekkelijk. Nog maar een keer kijken dan. Admiraal Richard Byrd vloog zowel over de noord- als de zuidpool. Ook hij kon de openingen niet vinden. Toch bleef de interesse in de holle aarde hardnekkig, vooral in spirituele kringen. De man die de holle aarde- theorie volledig binnenste buiten keerde, was de excen trieke kruidendokter Cyrus Reed Teed. Hij onthulde dat wij zélf aan de binnenzijde van de holle aarde leven. De zon, in werkelijkheid maar een paar honderd kilometer in doorsnee, hangt als een gloeilamp ergens in het mid den. Wij mensen kleven als vliegen aan de binnenkant van de lampenkap.) kracht bestaat niet, centrifugaalkracht draaiende aarde dr gen de de binnen Reed Teed was en wist zijn theorie i te onderbouwen goed dat tegenst" geen speld tusse~ krijgen. Toch was Teed m cus dan geleerde, hem de waarheid terd, ja sterker, hij de messias. „Wet" aardschaal hol ge betekent God ken" kelde Teed. looft dat het bol is, Hem." Teed een p derd gen heen zelfs e Jeruzal Florid- was e tuigd dat dood zou net als Jezu voor zijn aan' weigeren Teed's te begraven na zij den in 1908. In Florida is h~' warm. Toen na eer gen de lucht niet, harden was, moesl op last van het van volksgezond!» onder de grond. Vc bekend is Teed ooi begrafenis niet me| gekeerd uit de dood Toch zou Teed's inv ver reiken. De eers naai- socialisten, oi Hitier, kwamen in twintig met allerlei theorieën in aanra ook met de Hollweli Het verhaal gaat da veel V2- raketten log hun doel mist de berekeningen baseerd op een h schaal. Vast staat een expeditie naar sche Zee zond om telescopen de Bri bespioneren. Door omhoog te richte verstaan, zodat de de Britten aan de van de holle aarde ker konden krijge niets te zien. Allee we lucht. silvan schoonhoven IHI L O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen7 Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.MJ. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) PUBLIC RELATIONS W.H.C.M. Steverink 071 -5356 356 REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: www.leidschdagblad.nl TELEFAX Advertenties: 071-5323 Familieberichten: 023- 5 023-5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 531 ADVERTEN1 Maandag t/m vrijdag van 8 071-5356 230 RUBRIEKSADVER Maandag t/m vrijdag van 8. 071-5143 545 ABONNEMEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een m het automatisch afschrijven va abonnements- geld, ontvange betaling. VERZENDING PER Voor abonnementen die per worden verzonden geldt et aan portokosten per verschijndt LEIDSCH DAGBLAD OP CA Voor mensen die moeilijk lezt hebben of blind zijn (of een af leeshandicap hebben), is ee van het regionale nieuws ui Dagblad op geluidscassette informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken L Auteursrechten vi Dagbladuitgeverij Z I K E N H U I 2| ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonl feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst.| INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tek 071 -5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 14