.eiden Regio Tafels en schoolbanken wachten op transport Tijdelijke huurders verboden 'Het is een mysterieus en machtig iets, de sterrenwereld' TAMTAM-festival biedt iiversiteit aan culturen Fitheidstest Sint Elisabeth Gasthuishof is op zoek naar vrijwilligers RNDAG 5 FEBRUARI 2001 Politie plukt dronken Brit van snelweg leiden De Leidse politie heeft afgelopen weekeinde een dron- ken Engelsman met zijn auto van de snelweg A4 gehaald. De jwagen is in beslag genomen en de 22-jarige man kreeg het j maximale rijverbod van 12 uur opgelegd. De Brit reed in de nacht van zaterdag op zondag op de A4 ter hoogte van Leiden I met een snelheid van 50 kilometer per uur. Argwanende agen- j ten hielden de automobilist aan en roken een dranklucht. Ze namen hem mee naar het bureau, waar de man elke medewer- l Jking aan een blaas- of bloedproef weigerde. Standaard krijgen I mensen in zulke gevallen het maximale rijverbod en een bekeu- i ring opgelegd en wordt de auto in beslag genomen, maar in dit geval waren die maatregelen ook wel nodig, zegt een woord- I voerder van de politie. Man van mobieltje beroofd (leiden Een 34-jarige Leidenaar is zaterdag in de namiddag in de Haarlemmerstraat beroofd van zijn mobiele telefoon. Hij ij stond omstreeks kwart over vier in de winkelstraat te bellen (toen hij van achteren werd aangetikt. Nog voor hij zich had om gedraaid griste iemand zijn telefoon uit zijn hand en ging er ver- Jvolgens vandoor. Twee chauffeurs onder invloed i Agenten betrapten zaterdagnacht op de Hooigracht een automobilist op rijden onder invloed. Deze 40-jarige inwoner van Leiden reed daar zonder verlichting. De blaastest gaf drie jkeer de maximaal toegestane waarde aan. De politie nam het rijbewijs van de Leidenaar in, gaf hem een bekeuring en legde jhem een rijverbod op van zeven uur. Zaterdagavond rond ne- rjgen uur bekeurde de politie een 28-jarige Leidenaar die be- schonken zijn auto over de Boommarkt stuurde. Bovendien bleek dat de man zijn auto niet had verzekerd. Voor beide over tredingen moest hij een boete betalen. Verder mocht de Leide naar twee uur niet auto rijden. 5s van duinen Iet TAMTAM-festival, het fes- Ival voor en door Leiden- jNoord, is begonnen. De Chi- ese nieuwjaarsviering in de I (lerenwijk, Hindoestanen die f et stapelhoutfeest vierden, eidse ouderen die over vroeger ertelden en het open podium iet Italiaanse, Marokkaanse, frikaanse en Nederlandse ge- liden getuigden van een grote i'versiteit aan culturen in oord. Dans, muziek, theater, eratuur, film en beeldende mst worden in dit festival on- ;r een grote culturele noemer Dit nieuwe initi- van de LWO en de wijk- gaat uit van de partici- van bewoners en organi ses uit de buurt. 'Buurt' staat ~1 dit geval voor Slaaghwijk, het borderkwartier, de Kooi en ►Jlroenoord. Er staat nog veel meer veel te ïbeuren de komende maan- en. Zo komt er een dansfesti- ^1 met onder meer Turkse ans, Streetdance, Surinaamse fins en buikdans. Alle school- inderen uit Leiden-Noord - at zijn er meer dan duizend - ordt gevraagd een plankje te eschilderen of te beschrijven, als thema waarom ze het of niet leuk vinden om in te wonen. De plankjes Horden bevestigd aan de hek- lÉn van een speeltuin in Maaghwijk. II Op 23 april is er een Turks "■nderfeest. Net als in Turkije _eeft het kind deze dag alles aor het zeggen. Verder gaan nderen uit de wijk in maart iet het vlaggenproject van Open Sterrenkijkdagen vallen in het water start. De bedoeling is om slin gers van vlaggen te maken van de diverse nationaliteiten die in de wijk vertegenwoordigd zijn. Deze strengen komen vervol gens boven verschillende toe gangsstraten van Leiden- -Noord te hangen. Een ander voornemen van de organisatie is om een buurtsoap op te voe ren waaraan 100 kinderen van de naschoolse opvang zullen meewerken. De opzet van het TAMTAM- -festival is breed. Zo wordt er gewerkt aan een buurtrevue, een liedjesfestival, een straat museum en een straattheater. Andere projecten zijn rappen met jongeren, het Hindoe- staanse Holifeest, een graffiti- project, open podia en een workshop percussie. Etalages van winkeliers in Noord veran deren in juni in expositieruim tes van kunstwerken van buurt bewoners. Er zijn films over het oude Leiden-Noord te zien op het openlucht-filmfestival. De organisatie heeft de buurt op geroepen oude foto's van Lei den-Noord te verzamelen, wel ke zij wil tentoonstellen onder het mom 'Kiek op de wiek'. In juni is de grote apotheose gepland. De eindresultaten van alle activiteiten worden dan ge presenteerd. 500 Tamtammers staan op 2 juni door de Kooi opgesteld. Door middel van een domino-effect zal het Tamtam- -ritme worden doorgegeven en in het Kooipark eindigen. Grote afsluiter is het wereldmuziek festival, dat 30 juni in het Noor derpark zal plaatsvinden. Een precies overzicht van alle activiteiten is te vinden op de website: www.tamtamleiden.nl. Wie over de Witte Singel voorbij de Hortus rijdt, ziet aan de overkant van het water bolvormige daken verrijzen. Dit weekeinde mocht iedereen deze daken eens van binnen bekijken. Het zijn de draaibare koepels van de Leid se Sterrewacht. Ze kunnen door mid del van een automatisch schuifdeu rensysteem worden geopend. Bij mooi weer boort zich daar dan een tele scooplens doorheen om het heelal te begluren. Van mooi weer was echter geen sprake tijdens de Open Sterrenkijkda gen. Er viel vooral regen uit de hemel. Zij die vrijdag of zaterdag gingen, kre gen nog de gelegenheid door de vier telescopen te kijken. Een enkeling trof het en zag een schim van de maan, maar de meeste bezoekers moesten het doen met het aanschouwen van de bewolking. Gisteren zette de regen on verbiddelijk door en bleven de daken van de koepels gesloten. Het had zo mooi kunnen zijn. Be halve de zon overdag, zou bij helder weer 's avonds de maan in samen- stand met Jupiter en Saturnus in de Stier te zien zijn geweest. De wolken- structuren van Jupiter, de grootste pla neet in ons zonnestelsel, en zijn vier heldere manen hadden ongetwijfeld voor indrukwekkende taferelen in de telescooplens gezorgd. Venus zou half verlicht aan het begin van de avond laag in het Westen te zien zijn geweest. Het bleef echter allemaal bij koffie dik kijken. „Het is inherent aan deze hobby dat je soms voor niks staat te wachten", geeft J. Odekerken, secreta ris van de werkgroep Leidse Sterre wacht, zaterdag toe. „Eén keer was het raak vandaag. Er viel een gaatje in de bewolking. Met een rotgang heb ik toen die telescoop gedraaid maar het was eigenlijk al weer te laat." De ldeine Gerda stond met haar ou ders bij de 10-duims-telescoop toen het wonder zich voltrok. „De maan is een oog en nog een oog met een mond die naar je kijkt. Hij is blijkbaar heel erg groot. Het lijkt wel of ik zeeziek ben." Zij is duidelijk onder de indruk van het toelachen van de maankraters. „Volgend jaar gaan we weer", vult moeder enthousiast aan. Een kleinere kijker is de 6-duims-te- lescoop. Deze staat opgesteld in een houten koepel en is met 165 jaar de oudste in Leiden. L. Blommers, al 20 jaar vrijwilliger voor de Sterrewacht, mag hem vanavond bewaken. Zijn ge drevenheid is een goed alternatief voor Telescopen genoeg bij de Sterre wacht Maar het weer wilde niet meewerken tijdens de open ster renkijkda gen. Meer dan bewol king viel er in de regel niet te zien. FOTO HENK BOUWMAN de bezoekers, die al snel op de blinde vlekken zijn uitgekeken. Iemand vraagt zich af wat het nut is van telescopen in dit tijdperk van computers en precieze foto's. Blommers legt het verschil uit. „Een Rolling Stones-fan vindt hun platen volmaakt. Maar om het in het echt mee te maken en ze zo dichtbij te zien bewegen is iets heel anders. Het is indrukwekkend en fascinerend. Zo is het ook met planeten en sterren. Het is een gevoel." De Zundermann-telescoop, ge noemd naar de ontwerper, stond het hele weekeinde in een hemelsblauwe koepel paraat om het 'fotomodel' on der de sterrenbeelden, Orion, te signa leren. Een blik met het blote oog op het zuiden tijdens heldere avonden, verraadt haar aanwezigheid. De spie gels in de telescoop die ervoor zorgen dat er 1,3 miljard kilometer ver kan worden gekeken, waren echter niet opgewassen tegen de bewolking. Van de beroemde 'paardenkopnevel', die zich om het sterrenbeeld heen sluiert, was al helemaal geen sprake. Nog één koepel te betreden. Een grijze zware koepel waarin alles metaal lijkt. Hierin staat de fotograaftelescoop uit 1897 opgesteld. Deze wordt door middel van het geven van coördinaten bestuurd. Ernaast is een soort mini tri bune gebouwd die in een rail mee draait met de koepel. A. van der Werf geeft af en toe een zwaai aan de tele scoop en verhaalt over sterren, kome ten, planeten, zonnen, manen en lichtjaren alsof het de gewoonste din gen van de wereld zijn. Het boeit de mensen. „Ik vind het alleen al prachtig dat ik zo dicht bij die telescopen ben", vertelt een bezoeker. „Het is pokken- weer, dat wel. Jammer. Toch voel ik me hier dichter bij de ruimte. Die kans krijg je niet vaak. Het is een mysterieus en machtig iets, de sterrenwereld." Bij de uitgang is een hoekje ingericht met koffie en lekkernijen voor de klei ne 200 mensen die het weer trotseer den om aan de sterren te kunnen "rui ken. Er staat nog een aardige voorraad. Alleen in de bakjes Mars en Milky Way zijn al flink wat gaten geslagen. leiden Om de vijftigplussers die lichamelijk niet meer zo actief zijn toch de kans te geven wat meer aan sport te doen, heeft het Sportbe- drijf Leiden een sportstimuleringsproject in het leven geroepen. Daar voor werd afgelopen zaterdag bij 164 Leidenaars uit de wijk Fortuin en Boshuizen tussen 55 en 65 jaar de zogenoemde Groninger fit heidstest afgenomen. De sportieve 55-plussers onderwierpen zich aan reactieoefeningen, knijp-, wandel- en lenigheidstests en oefenin gen voor het uithoudingsvermogen. De resultaten vormen samen met de gegevens over het sportverleden en eventueel voorkomende ziek ten of aandoeningen een leidraad voor een bewegingsadvies op maat. Negentig mensen hebben zich inmiddels aangemeld voor de volgende twaalf lessen. De andere Leidse wijken komen in de nabije toekomst aan de beurt FOTO HENK BOUWMAN a \an spulletjes geen gebrek, maar aan geld wel. Zo onge veer luidt het probleem dat le- jaren en leerlingen van het Bo- iaventuracollege momenteel lebben. In de aula van de ichool aan de Eijmerspoel- itraat staat een schier eindelo- :e rij stoelen, tafels en school banken te wachten op vervoer een noodlijdende school In Suriname. Maar er ontbreekt nog 5000 gulden om dat meu- bilair in een zeecontainer naar ne voormalige kolonie te ver- ichepen. *n 1999 begonnen de Bona- ^cholieren al een actie om het dorpje Bigi Poika in Suriname te helpen. Bigi Poika ligt zo'n 100 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Paramaribo en dreigt leeg te lopen. Veel jongeren en jonge gezinnen trekken naar Paramaribo om daar een bestaan op te bou wen. De vergrijzing ligt op de loer terwijl er in en rond Bigi Poika wel degelijk economi sche mogelijkheden zijn zoals goud- en houtexploitatie en ecotoerisme, want er is een vliegveld. Zo'n 200 tot 300 Bigi Poikaners zijn de afgelopen jaren naar de hoofdstad getrokken waar het merendeel een baan heeft. Een goede baan. Maar in Paramari bo is het leven duur en de woonsituatie van de migranten De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Pablo Cabenda en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 439 is meestal beroerd. Daarom wil een groot aantal van hen wel terug maar dan moet er in en rond hun dorp wel het nodige verbeteren. Het onderwijs, de gezondheidszorg, de water- en elektriciteitsvoorziening en de infrastructuur. Het Bona spant zich al enige tijd in om vooral de openbare school en het ge meenschapshuis met polikli niek te ondersteunen. Eind november 1999 begonnen de activiteiten van het Bona. De leerlingen zamelden van al les in. Van boeken tot speel goed en van kleding tot school spullen. Heel veel schoolspul len. Schriften, gummetjes, schrijfgerei, geo-driehoeken, puntenslijpers, krijt, schriften en liniaïen. Daarmee worden bibliotheek en school geholpen en kon een speel-o-theek wor den opgezet. De spullen gingen altijd tussen de lading van zee containers naar Suriname. Be drijven die handelen met dat land vónden het goed dat het Bona de loze ruimte in zeecon tainers opvulde met de spulle tjes voor het goede doel. Er was altijd wél een gaatje voor te vinden. Dat kostte de school dus niks. „Door deze actie willen we de leerlingen laten weten dat de weréld groter is dan Leiden", zegt een van de leraren. „De inzameling is kleinschalig en heel direct. Stel dat iemand een barbiepop inlevert voor een van de kinderen in Bigi Poika. Dan hebben we een week later al een foto van dat kindje dat zielsgelukkig met die pop De leerlingen van het Bonaventuracollege staan te popelen om hun oude schoolmeubilair te verschepen naar Suriname. Alleen het geld om dat transport te betalen, ontbreekt. speelt en dan zien de leerlin gen hier dat hun actie succes vol is geweest. De school in Bigi Poika heeft echter ook geen meubilair. Het Bona heeft een overschot aan tafels, stoelen en banken om dat het gebouw aan de Eij- merspoelstraat (het voormalige Agnes-college) nauwelijks in gebruik is. Voldoende geld om die spullen te transporteren ontbreekt. De school in Bigi Poika geld geven om zelf meu bels aan te schaffen kan niet, simpelweg omdat er in heel Suriname geen bedrijf te vin den is dat schoolmeubelen produceert en verkoopt. Een volle zeecontainer naar Suriname brengen kost onge veer 10.000 gulden. Het Bona heeft door allerlei acties inmid dels de helft van dat bedrag binnengehaald. Er blijft dus nog een gapend gat van 5 mil le. En nu hopen docenten en leerlingen dat er ergens in Lei den of omgeving een soort sui keroom of suikertante is die Geen studenten meer in 'sloopflatsPortaal Wethouder Hillebrand (PvdA/volkshuisvesting) verbiedt de tijdelijke verhuur aan buitenlandse studenten en gastdocenten van flats aan de Diamantlaan, Willem de Zwijgerlaan/Koningstraat en Oranjegracht/Waardgracht. Hij wil dat de woningen op de normale manier verhuurd blijven worden. Directeur J. de Greef van Portaal is 'doodongelukkig' met dat besluit. „De politiek maakt het de mensen die ze zegt te steunen juist moeilijker." maar het komt de raadsleden nu even riiet uit om dat hardop te zeggen. Maar regeren is voor uitzien. Wij durven het te zeg gen en ernaar te handelen." De Greef zegt op dit moment niet te weten wat er moet ge beuren met de bewoners van de 30 woningen met wie tijde lijke contracten zijn afgesloten. „Zij zullen hun huis moeten verlaten. Maar hoe, wanneer en onder welke condities, is nog een punt van bespreking met de gemeente." Wethouder Hillebrand schrijft in zijn raadsvoorstel dat Portaal in strijd handelt met de huisvestingsverordening uit 1998 en dat de woningen wel degelijk een belangrijke functie op de woningmarkt vervullen, namelijk „als eerste stap in de woonloopbaan voor jongere huishoudens". Ook is de verhuur per kamer van de flatwoningen uit veilig heidsoogpunt niet verant woord, want er zijn onvoldoen de vluchtwegen en de aange brachte deuren en wanden zijn niet brandwerend. Het enige lichtpuntje voor De Greef. is dat de gemeente niet uitsluit dat ze 'in de toekomst' mogelijk akkoord gaat met de sloopplannen van Portaal. Maar zo'n besluit kan alleen vallen 'in het kader van een ste delijke visie op wonen en herin richting van naoorlogse wijken'. Hillebrand stelt een soort brede maatschappelijke discussie in het vooruitzicht met als deelne mers de corporaties, bewoners, huurdersorganisaties en andere maatschappelijke partners. wim koevoet In de raadscommissiè ruimtelij ke ordening, wonen en verkeer wordt morgenavond duidelijk of wethouder Hillebrand een meerderheid achter zich heeft met het verbod. De verwach ting, ook van De Greef, is dat dit het geval zal zijn. Portaal verhuurt sinds enige tijd ruim zestig woningen in de genoemde flatgebouwen via de Stichting Leidse Studentenhuis vesting (SLS) op basis van tijde lijke huurcontracten. De corpo ratie voorziet dat deze woon complexen binnen afzienbare termijn moeten worden ge sloopt. Portaal probeert telkens als een woning leegkomt, deze voor een bepaalde termijn te verhuren. De Greef blijft dat, hoewel in strijd met allerlei re gels, de beste oplossing vinden. „In het andere geval komen er ineens heel veel mensen tege lijk op de woningmarkt. Als het besluit tot slopen valt, is je buurman even urgent als jij en dus een grote concurrent." Wethouder Hillebrand wijst er in zijn raadsvoorstel op dat het besluit tot sloop nog niet is gevallen en dat De Greef in feite een probleem aan het oplossen is dat nog niet bestaat. De Greef echter: „Het is evident dat de bewuste woningen aan de Dia mantlaan en omgeving er over een paar jaar niet meer staan. Het gaat om de moed om dat te zeggen. Dat is het enige verschil met de politiek. Die vindt zelf ook dat de woningen geen toe komstwaarde meer hebben FOTO' MARKLAMERS hun probleem oplost „We nopen echt dat deze op roep succes heeft", aldus een van de docenten. „Want als het niet lukt dan belandt dit meu bilair waarschijnlijk ergens in Nederland op een schroot hoop." Namens het Bona staat Yol van Breukelen potentiële geld schieters graag te woord. Het adres van de school is Mariën- poelstraat 6, 2334 CZ in Leiden. Telefoon: 071 - 5173631. eric-jan berendsen Het Sint Elisabeth Gasthuishof in de Caeciliastraat is op zoek naar vrijwilligers voor het geven van aandacht en emotionele onder steuning aan terminale patiënten en hun naasten. De vrijwilligers moeten bereid zijn een cursus te volgen en minimaal een dagdeel per week inzetbaar zijn. Het Sint Elisabeth Gasthuishof heeft sinds juni 1999 een zogenoemde palliatieve unit waar terminale patiën ten worden verzorgd. Palliatieve zorg bestaat uit kortdurende zorg waarbij de hulp zich niet meer richt op genezing, maar op aan dacht, ondersteuning en begeleiding. Voor informatie: de coördi nator vrijwilligerswerk, J. Hageman, telefoon 5171234, toestel 540/542. Bellen kan tijdens kantooruren, behalve op woensdag.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9