Frans-Duits getouwtrek om Sirven Buitenland 'Barak-kamp moet lesje leren' In Belgrado wordt zwart geld helder wit gewassen Ski-avontuur wordt voor drie Limburgers drama Hackers stelen personalia internationale kopstukken Aanhangers Wahid slaan terug met brandstichting MDAG 5 FEBRUARI 2001 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters van doden zoek in Italië |2 De urnen met as van vier Italiaanse slachtoffers van de [tuigramp in Venezuela, vorige maand, worden vermist. Op irugreis naar Italië bleken de urnen ineens spoorloos. De ïissing van de stoffelijke resten werd ontdekt toen het vlieg- zaterdag op de luchthaven Malpensa bij Milaan werd leeg- lald. Luchtvaartmaatschappij Alitalia en de Italiaanse lucht- tdienst SEA sluiten een misdaad niet uit. Bij de vliegramp in ïzuela kwamen alle 24 inzittenden van het verongelukte ;tuig om. Onder hen waren vijf Nederlanders. A jaagt op Britse schooljongens 'EN Twee Britse schooljongens hebben hebben de Ameri- Ise inlichtingendienst CIA achter zich aan gekregen nadat resident Bush per e-mail met de dood hadden bedreigd. Ze rden de bedreiging naar de internetsite van het Witte Huis, ■na de CIA op zoek ging naar de afzender. De daders bleken 15-jarige jongens uit Cannock. „Dit lijkt op een uit de 1 gelopen grap", zo werd het schoolhoofd vanochtend geci- 1 in de Britse krant The Mirror. „We hebben de twee leerlin- fiiet geschorst, maar wel een stevig gesprek met ze gehad. nisfeld verdedigt ruimteschild :hen» De nieuwe Amerikaanse minister van defensie, Do- Rumsfeld, heeft zaterdag een stevig pleidooi gehouden de komst van een Amerikaans ruimteschild. Het plan —it voor niemand een bedreiging en het ondergraaft het in- tionale wapenevenwicht niet, aldus de bewindsman. Rum- sprak zaterdag in de Duitse stad München een conferentie eiligheidsexperts toe. Zowel in West-Europa als in Rusland en de plannen geleid tot kritiek. Moskou meent dat de ikanen met hun 'Star Wars' het uit 1972 stammende ABM- ag over ontwapening schenden. lukse vluchtelingen verdrinken rABij het Molukse eiland Halmahera zijn gisteren moge entallen mensen verdronken toen hun schip verging. Vol- officiële gegevens voer het schip Ulo Putro vanaf het ei- Ternate naar Halmahera met tachtig mensen aan bood. tien zijn er elf zeker omgekomen, er worden nog 69 ver- zo melden de Indonesiche media. De opvarenden zouden itelingen zijn die de gevechten tussen moslims en christe- ip Halmahera eerder waren ontvlucht, en nu wilden terug- n pakt twintig Nederlanders I In het jaar 2000 zijn twintig Nederlanders op het vliegveld le Peruaanse hoofdstad Lima aangehouden voor drugs- -dcel. In totaal werden 230 buitenlandse drugsrunners gear- erd, zo maakten de Peruaanse autoriteiten gisteren be- Het aantal buitenlandse smokkelaars vertoonde een stij- van 200 procent in vergelijking met 1999. Toen werden 73 inlanders gesnapt. ch gesprek met Tamil Tijgers De regering van Sri Lanka is bereid om onderhande- te beginnen met de rebellen van de Tamil Tijgers (LTTE). eeft de Srilankaanse president Kumaratunga gisteren ge- Kumaratunga zei dat de rebellen 'min of meer positief en gereageed op het voorstel om besprekingen te begin- De Tamil Tijgers vechten al meer dan twintig jaar voor een lankelijke staat in het noorden van Sri Lanka. Bij de strijd teer dan 60.000 doden gevallen. Tot voor kort wilde de re- g van vredesbesprekingen niets weten. lisch protest tegen Lockerbie-vonnis Hi_ï In de Libische hoofdstad Tripoli hebben ongeveer 5.000 zaterdag geprotesteerd tegen de uitspraak in het Loc- H?-proces. Temidden van de groep demonstranten stak een Hfcichzelf met een mes. Volgens het ministerie van informa- I^bben zelfs drie mensen zichzelf met messen gestoken, omstanders en journalisten zagen maar één man naar een lance worden gedragen, kennelijk met een buikwond, ter- p straat een plas bloed achterbleef. Volgens medewerkers ^et ministerie was de gewonde man familie van Abdel Bas- l%i al-Megrahi, de Libiër die afgelopen woensdag door ^Ise rechters in Zeist tot levenslang werd veroordeeld voor van een bom aan boord van het Pan Am vlieg in 1988 boven Lockerbie ontplofte. Bij de aanslag verlo- rf70 mensen het leven, wr aos in Londense ondergrondse :n» In Londen was het vandaag een chaos als gevolg van taking van machinisten van de ondergrondse. Ze voeren tegen de gedeeltelijke privatisering van het bedrijf. De ma sten legden gisteravond het werk voor 24 uur neer. Ze wil- H>k op 12 en 19 februari het werk neerleggen. De Britse re- k wil dat de verantwoordelijkheid voor de sporen, de sig- Hng en tunnels wordt verdeeld onder drie bedrijven. Het ■ersvervoer zou in overheidshanden moeten blijven. n Jong-il gaat naar Rusland De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-il brengt in april ezoek aan Rusland. Dat heeft het Zuid-Koreaanse persbu- yonhap gisteren gemeld. Vorige maand was Kim voor de L.de keer in nog geen acht maanden in China en het afgelo- "Har is het van oudsher isolationistische Noord-Korea di- atieke betrekkingen aangegaan met acht Europese landen :l^ Ie Filipijnen en Australië. Ook met de Verenigde Staten, i da en Japan zijn besprekingen gaande over het aanhalen e banden. Tvierikaan in Tsjetsjenië bevrijd t>u* Een op 9 januari in Tsjetsjenië ontvoerde Amerikaan- idewerker van de Nederlandse afdeling van Artsen zonder 12 ten (AzG) is weer vrij. Dat is gisteren bevestigd door dvoerder D. van Halsema van AzG in Nederland. De 38-ja- 6 ienny Gluck was begin januari ontvoerd, waarschijnlijk "rebellen die vechten voor afscheiding van Tsjetsjenië van nd. De Russische binnenlandse geheime dienst FSB zei 4 en hem te hebben bevrijd door middel van een 'speciale 8 itie' in een plaats bij de hoofdstad Grozny. Een woordvoer- de dienst noemde de toestand van Glucks gezondheid omstandigheden redelijk. Een losgeld is niet betaald, aldus ureau Itar-Tass. 7?ies van Albanezen in Zuid-Servië ado» Etnisch-Albanese rebellen hebben gisteravond in het n van Servië enkele zware aanvallen uitgevoerd op stellin- "an het Joegoslavische leger en de Servische politie. De Ser- - -e televisie meldt dat de Albanese opstandelingen met on- leer mortiergranaten en zware automatische wapens doe- de buurt van de plaats Bujanovac aanvielen. Volgens de a zijn er onder de Servische militairen en politieagenten .gewonden gevallen. Radicale Albanezen hebben de afgelo- naanden de strijd in het gebied, dat grenst aan de provin- )sovo, opgevoerd. Zij willen aansluiting bij Kosovo en on gelijkheid van Belgrado. lees wegens aanslagen in Afrika pRK» In New York begint vandaag het proces tegen vier eren die ervan verdacht worden in 1998 bomaanslagen te :n uitgevoerd op de Amerikaanse ambassades in de Afri- j Ie landen Kenya en Tanzania. Door de aanslagen kwamen Hensen om en raakten er 4.000 gewond. Onder de doden twaalf Amerikanen. De vier verdachten zouden hebben [deld in opdracht van terroristenleider Osama Bin Laden, roces gaat naar verwachting een klein jaar duren. rome hans geleunse correspondent Een 20-jarige skiër uit Limburg is in de Italiaanse Alpen omgekomen nadat hij zich met twee vrienden buiten de piste had begeven. Het onvoorzichtige optre den van het drietal veroorzaakte afgelo pen vrijdagmiddag een lawine. De twee vrienden van het slachtoffer bleven onge deerd, maar ze werden door de politie aangehouden. Hen zal waarschijnlijk dood door schuld ten laste worden ge legd. Familieleden van het gearresteerde tweetal zijn inmiddels naar Trento afge reisd. Het Nederlandse consulaat, tot nu toe onbereikbaar voor commentaar, ver leent hen bijstand. Volgens de justitiële autoriteiten in Trento moest er worden ingegrepen omdat er paal en perk dient te worden gesteld aan de activiteiten van skiërs die het een kick vinden om buiten de afgezette pistes af te dalen met alle risi co's van lawines. De arrestatie van de Nederlanders werd mede ingegeven doordat de politie vrees de dat ze anders de benen zouden ne men. De politiecommandant van Morena nabij Trento, waar het Limburgse duo in de cel zit, wilde gisteravond desgevraagd alleen meedelen dat de Nederlanders op 2.100 meter hoogte over een afzetting en langs een aantal waarschuwingsborden zijn gegaan op de Col Capel in de Dolo mieten. Hij kon of wilde niet zeggen of en wanneer de 27- en 28-jarige winterspor ters door het parket zullen worden ver hoord. vervolg van voorpagina Gisteren gaf de Israëlische pre mier een verklaring uit waarin staat dat hij de verantwoorde lijkheid voor het politieoptre den in oktober aanvaardt: „Na mens de regering en mijzelf be treur ik ten diepste dat Arabi sche burgers zijn gedood. Geen enkele Israëlische burger zou de dood moeten vinden bij wat voor demonstraties dan ook, le gaal of illegaal." De Arabische gemeenschap waagt al maan den om een officiële veront schuldiging. De verklaring van gisteren komt dicht in de buurt, maar veel effect heeft het niet meer. „Als Barak dit afgelopen oktober had gezegd, dan had het indruk gemaakt. Nu heeft het alleen maar te maken met de verkiezing," zei een van de Arabische Knessetleden in een reactie. De Arbeiderspartij heeft de Arabische gemeenschap ge waarschuwd dat een blanco stem van een potentiële Barak kiezer in feite een stem is voor Likud-voorman Sharon, maar veel indruk lijkt dat argument niet te maken. Volgens de Ara bische onderzoeker Moham med Dahleh, docent constitu tioneel recht aan de Hebreeuw se Universiteit in Jeruzalem, zal .minder dan de helft van Israëls Arabische bevolking morgen naar de stembus gaan. De Ara bieren willen uit protest tegen hun toestand duidelijk maken dat ze zich niet willen binden aan een Israëlische politicus, zegt hij. „We willen laten zien dat er een alternatief is. Het Ba- rak-kamp zegt: u Arabieren hebt geen andere optie dan op ons te stemmen. Maar dat is niet waar. Als we blanco stem men of weg blijven zullen ze misschien hun les leren en de volgende keer rekening met ons houden." De Arabische boycot-actie geniet de steun van een deel van het linkse kiezersvolk in de joodse gemeenschap. Een aan tal van die kiezers plaatste vori ge week samen met Arabieren een grote advertentie in het dagblad Ha'aretz. Doelend op de mogelijkheid dat Sharon en Barak een regering van nationa le eenheid gaan vormen, lieten ze in die advertentie weten: „Sharon en Barak drijven het Midden-Oosten waarschijnlijk in de richting van een oorlog. Geen van beide is het ambt van minister-president waardig. Wij Snelle uitlevering onwaarschijnlijk Tussen Frankrijk en Duitsland is een ingewikkeld juri disch steekspel ontstaan over de uitlevering van Alfred Sirven. De eind vorige week in Manilla gearresteerde ex- topman van het Franse oliebedrijf Elf is momenteel in Duitsland waar het openbaar ministerie hem onder vraagt over mogelijke frauduleuze handelingen. parus henk glimmerveen correspondent Frankrijk vaardigde drie jaar ge leden een internationaal op sporingsbevel uit en meent als eerste 'recht' op Sirvens onder vraging te hebben. Maar de Duitse onderzoeksrechter Eva- Maria Wagner boorde gisteren die hoop de grond in. Het is on mogelijk te zeggen wanneer Sir ven aan Frankrijk kan worden uitgeleverd, zei ze. Wagner ont kende dat ze met haar Franse collega Eva Joly was overeenge komen dat Sirven vandaag aan Frankrijk zou worden overge dragen. Sirven werd het afgelopen weekeinde met een toestel van de Duitse luchtvaartmaat schappij Lufthansa van Manilla naar Europa vervoerd. Het vliegtuig landde in Frankfurt, waar een Frans regeringstoestel gereed stond om hem naar Pa rijs over te brengen. In plaats daarvan werd de topindustrieel overgebracht naar de gevange nis van Weiterstadt, iets buiten Frankfurt. Onderzoeksrechter Wagner wilde hem horen over de be schuldiging dat via Sirven Frans a geld naar de CDU van Helmut Kohl is gesluisd. Sirven zou bij dat verhoor hebben verklaard; bereid te zijn naar Frankrijk te; worden overgebracht. Voor de Duitsers zou die verklaring vol doende zijn geweest om een in gewikkelde uitleveringsproce dure te voorkomen. De Duitse advocate van Sirven verldaarde evenwel dat haar cliënt geen enkele verklaring heeft afgelegd over de affaire-Kohl. Mocht Sir ven in die houding volharden, dan kan het volgens justitiële kringen in Parijs wel eens maanden duren voordat de ex- topman van Elf in Frankrijk kan worden verhoord. Dat zou dan weer grote ge volgen hebben voor het verloop van het proces tegen Roland. Dumas. Deze voormalige mi nister van buitenlandse zaken, staat momenteel in Parijs te- recht op beschuldiging van het aannemen van steekpenningen. Sirven zou ook in deze affaire een belangrijke rol hebben ge speeld. Waarschijnlijk wordt het proces-Dumas vandaag ver- genève bob kroon Een aanhanger van Likud-leider Sharon maakt met een poster duidelijk wie zijn voorkeur geniet bij de pre miersverkiezing die morgen wordt gehouden. foto ap» eyal warshovsky willen niet kiezen voor een re gering met Sharon en Barak, en verklaren nu al dat we ons zul len verzetten tegen ieder oor logszuchtig initiatief van Sha- beroep op iedereen met een ron of Barak. Daarom zeggen blanco biljet te stemmen of we 'nee' tegen een Barak-Sha- zich van stemming te onthou- ron-regering en doen we een den." correspondent Computerkrakers die zich ver zetten tegen de zogeheten glo balisering hebben ingebroken in het bestand van het World Economie Forum (WEF). Daar hebben ze persoonlijke gege vens bemachtigd van 1.400 VIP's uit de internationale poli tiek en zakenwereld. De meeste van deze promi nenten waren vorige week bij de jaarlijkse zakentop van het WEF in het Zwitserse stadje Davos. Dit meldt de in Zürich verschij nende Son n tagsZeitung, die van de internetpiraten en CD'tje kreeg met de personalia van onder meer internetonder nemer Gates, de Palestijnse president Arafat en de Ameri kaanse oud-president Clinton. Gezien de omvang van het ge kopieerde bestand is aan te ne men, dat ook kopstukken van Nederlandse ondernemingen als Ahold, ABN Amro en Stork, die vorige week het forum bij woonden, de dans niet zijn ont sprongen. Volgens de Zürichse zon dagskrant gingen de hackers, niet over een nacht ijs. Ze be machtigden niet alleen de nummers van persoonlijke cre ditcards, compleet met geldig-' heidsdatum, maar ook privé-' adressen, paspoort- en visum- gegevens en mobiele telefoon nummers. De computerkraak komt bo venop een andere tegenslag: het voornemen van de Zwitser se regering om bij het WEF een rekening in te dienen voor de veiligheidsmaatregelen waar mee de bijeenkomst in Davos' moest worden afgeschermd te gen betogers tegen de globali sering. De kosten hiervoor wor-. den op vijf miljoen gulden ge-* raamd. jakarta theo haerkens correspondent Aanhangers van de Indonesi sche president Abdurrahman Wahid hebben vandaag in Oost-Java twee partijkantoren van Golkar in brand gestoken. Dit gebeurde uit frustratie over de berisping die de president afgelopen week ten deel viel in verband met 'Bulog- en Brunei- gatetwee financiële schanda len. Afgelopen weekeinde wer den ook al twee Golkar-kanto- ren aangevallen. Golkar, vroeger het politieke voertuig van dictator Soeharto, moest het ontgelden omdat het samen met de PDI-Perjuangan van vice-president Megawati Soekarnoputri pleitte voor de berisping. De tik op Wahids vingers kan een opmaat zijn voor een afzettingsprocedure. Volgens de politie gingen de Golkar-kantoren in Situbondo en Asembagus in vlammen op toen ze door duizenden men sen werden aangevallen. De meute was bewapend met stok ken en sikkels. Wahid heeft in Oost-Java zijn politieke basis. Het afgelopen weekeinde be tuigden aanhangers van de pre sident in diverse steden mas saal hun aanhankelijkheid aan het staatshoofd. Zo ook in Pa- suruan, waar zo'n 75 man de ruiten van het Golkar-kantoor ingooiden. Tussen de provin ciehoofdstad Surabaya en Banyuwangi, waar de veerpont naar Bali vertrekt, werd de weg met honderden bomen geblok keerd. Al in het weekeinde heeft Wa hid Golkar in bescherming ge nomen. Hij wees de oproep om de partij te ontbinden als 'inhu maan' van de hand. De immer zwijgende Megawati Soekarno putri, dochter van de eerste president van Indonesië, is niet van plan Wahid van zijn troon te stoten. Volgens vertrouweling Cor nelius Lay wijst Megawati de 'samenzwering' tegen de presi dent af. „Als ze meedoet om hem af te zetten, kan haar dat ook gebeuren als ze in de toe komst zelf president is." Lay stelde dat machten uit het oude regime erop uit zijn de presi dent te wippen om zelf het roer weer over te nemen. Moslimstudenten gingen vandaag in Jakarta de straat op om voor vre de in het onrustige Indonesië te pleiten, foto »ap» charles dharapak belgrado cees van zweeden correspondent Servië is een belangrijk internationaal centrum geworden voor het witwas sen van crimineel geld. De Chinese gemeenschap in het land sluisde vo rig jaar 1,8 miljard dollar naar China. Een groot deel van dat geld kwam van (mensen)srnokkel. Een topfunctionaris van Jugobanka, die anoniem wilde blijven, onthulde afgelopen weekeinde de omvang van het schandaal. Chinezen maken veel vuldig gebruik van Jugobanka, een door de staat gecontroleerde bank. De meeste Chinezen, zo zei de bank- topman, beschikken over vervalste Zweedse paspoorten. Volgens officiële cijfers van de rege ring in Belgrado zijn er maar 6.000 Chinezen in Servië. Velen van hen werken in China Town, dat drie jaar geleden met hulp van ex-president Milosevic in luttele maanden uit de grond werd gestampt. Ze verkopen er goedkoop speelgoed, slonzige kleren en tweederangs elektronica. Daarmee eedenkunnen ze echter onmogelijk miljar- en Servische autoriteiten samenzwe- den per maand, zo zei een werkne- Lena, een Servis Hpn Hnlluro \;prrtlpnpn Ulo LnnntrppLf ran Tpan TV/fi**a Ml 71 O A11 l-A,nrt mn. <mn Lnt nninn CnnripnUn I .A I kunnen ze echter onmogelijk miljar den dollars verdienen. De koopkracht van de Serviërs is immers gering. Met een gemiddeld inkomen van amper 1.100 gulden per jaar is Servië het armste land op de Balkan. Een geldtransfer van 1,8 miljard dollar betekent dat de gemiddelde Chinees in het land vorig jaar 300.000 dollar naar China heeft gesluisd. Dat is meer dan zeven ton. Diplomaten toonden zich geschokt door de om vang van de fraude. Het bedrag van 1,8 miljard is meer dan tien procent van het overschot op de betalingsba lans van China, een land met een mil jard inwoners. Het is 50 procent meer dan de totale export van Servië, dat 8,5 miljoen zielen telt. Mira Markovic, de vrouw van ex- president Milosevic, verklaarde in 1995 dat Belgrado zijn eigen China Town zou krijgen. Doel was de bewo ners van de hoofdstad toegang te ge ven tot de producten van de 'succes volste economie' ter wereld. Maar China Town blijkt nu een rookgordijn te zijn waarachter de Chinese maffia en Servische autoriteiten samenzwe ren. Toen Mira Markovic de komst van een China Town aankondigde, waren er nog vrijwel geen Chinezen in Belgrado. Dat veranderde echter snel. nadat Milosevic in 1997 een offi cieel bezoek aan Peking had gebracht De illegale geldtransfers zijn uiterst profijtelijk voor de Chinezen, die hun zwart verdiende geld bij Jugobanka kunnen storten. Maar de Serviërs pik ken ook de nodige graantjes mee. „Wij rekenen uiteraard zeer hoge commissies voor het naar China over maken van geld", zo zei de topfunc tionaris van de bank. De kassa begint voor de Serviërs te rinkelen zodra de Chinezen op het Joegoslavische consulaat in Peking hun visa ophalen. Volgens een ex-me dewerker van dat consulaat moeten de Chinezen voor een visum van een jaar ruim 12.000 gulden betalen. Eenmaal in Belgrado moeten ze een winkeltje huren in China Town, een betonnen centrum dat bekend staat als 'Blok 70'. Voor een piepklein win keltje beloopt de huur ruim 1.500 gul den per maand, zo zei een werkne mer van het enige Servische café in China Town. Dat is zes keer meer dan gemiddeld in de stad, maar de Chine zen betalen graag. De winkeltjes zijn in veel gevallen slechts een facade. De werkelijke reden voor hun aanwezig heid in Joegoslavië is het witwassen van geld. De huur die de Chinezen betalen, komt voor een groot deel ook terecht bij Jugobanka. Het winkelcen trum is eigendom van Enjub, een acroniem dat staat voor Energopro- ject en Jugobanka. Het was vooral de entourage van Milosevic, en wellicht ook voor de au tocratische leider zelf, die van China Town profiteerde. De ambassadeur in Peking was een protégé van de ex- president, evenals topman Kovacevic van Engeroproject. Het is onduidelijk of de nieuwe regering van Servië, die vorige maand aantrad, bij het schan daal is betrokken. De band tussen Milosevic en de Chinezen heeft deze laatsten onpopu lair gemaakt onder gewone Serviërs. „Ze zijn walgelijk, die Chinezen", zegt Lena, een Servische vrouw die met haar dochter loopt te winkelen. „Ze spugen op straat, snuiten hun neus in het openbaar en vervuilen de wijk. Ze zijn nog erger dan zigeuners." Eerder dit jaar gingen in Kragujevac, een stad in Midden-Servië, drie Chinese zaken in vlammen op. In Belgrado brandde vorige week een loods met Chinese goederen af. In alle gevallen, zo ver moedt de politie, werden de branden aangestoken. Westerse autoriteiten menen al lan ger dat Servië een centrum is voor het witwassen van geld en illegale immi gratie. Afgelopen zomer werden twee soldaten gearresteerd op verdenking 25 Chinezen het land uit te hebben gesmokkeld. Ten minste twee illegale Chinezen verdronken voor de kust van Italië toen ze door smokkelaars overboord werden gegooid. En de 58 illegale Chinezen die in juni vorig jaar in een Nederlandse vrachtwagen stik ten, waren waarschijnlijk eveneens uit Servië afkomstig.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5