Lucht voor een nieuw leven Gezondheid Column Kankerbestrijding steekt 12 miljoen in onderzoek Bloeddrukmeter aan modernisering toe Oorontsteking Stralingsrisico Reactie Griepvirus tegen baarmoederhalskanker Plaats bevruchting eicel van belang gDAG 5 FEBRUARI 2001 160 Een vriend vroeg mij of ik veel reacties kreeg op mijn columns in de krant. Ik zei van niet. Soms word ik op straat wel eens herkend en heel af en toe schiet iemand mij aan. Laatst belde voor het eerst iemand op, naar aanleiding van mijn column over i pleinvrees. De man wilde mij vertellen hoe zijn pleinvrees was ontstaan, wat hij voelde als hij zich op straat begaf en wat hij tot nu toe had gedaan om er van af te komen. Hij vroeg zich af of zijn geval mij bekend voorkwam en hij vertrouwde mij een geheim toe in de hoop een verdere verklaring te kunnen vinden voor zijn speciale geval van pleinvrees. Een psycholoog had hem al eens uitgelegd dat de wortel van zijn vrees gezocht moest worden in het onbewuste. Hij had met behulp van dezelfde psycholoog ontdekt, dat vrouwen hem met alle geweld op een bepaalde plek wilden aanraken. Hij was er niet zeker van of zijn pleinvrees door deze ontdekking helemaal ver klaard kon worden, want tegelijkertijd was hij er ook trots op dat de vrouwen hem begeerden en wil den aanraken. Er was dus meer, en zei hij trots: het wees erop dat hij een aantrekkelijke jongen was. Dat was mooi meegenomen. De beller hoopte dat ik zijn verhaal later, voor een andere column zou kunnen gebruiken en hij be dankte mij voor het gesprek, dat hij plezierig had gevonden. Ik vond het gesprek uiteindelijk ook ple zierig, maar in eerste instantie maakte een gevoel van dreiging zich van mij meester, toen hij onver wachts opbelde. Ik ben huiverig geraakt voor reac ties aan huis van onbekenden, sinds ik eens telefo nisch met de dood ben bedreigd, omdat ik naar ie* mands oordeel in een tv-programma verkeerde dingen had gezegd. Iedere columnist is blij met de reacties die hij krijgt voor zijn schrijfsels, maar dit soort reacties kunnen er gemakkelijk toe leiden dat je je huis niet meer uitdurft. De vraag is waarom reacties op mijn columns in het algemeen uitblijven. Zouden zij te technisch zijn en de lezer niet aanspreken of staat er te weinig lezens waardig in, vroeg ik mij af. Ik weet het antwoord i niet, maar een vriendin, die zelf psychiater is, zei mij dat zij mijn schrijfsels saai vond. Zij legde mij uit dat zij er mijn gebruikelijke levendigheid en cre ativiteit in miste. Het mocht van haar wel wat frivo ler. Daar kwam bij dat zij de columns door de ogen van een psychiater las en dat is, zo verzekerde zij mij, echt heel anders dan door de ogen van een leek. Als bewijs voor deze stelling voerde zij haar vriend op, die geen psychiater is, maar wel columns schrijft, en mijn columns wel schijnt te waarderen. Het was een schrale troost. Ik beloofde haar een niet-saaie column, maar wist niet precies hoe ik dat zou moeten aanpakken. Ik besluit deze column daarom met een mop: Een man met vliegangst besluit voor het eerst in zijn leven op vakantie te gaan. Hij gaat naar een reisbureau en vraagt welke bestemming hij het bes te kan kiezen. De medewerker van het reisbureau raadt hem aan voor 'n eerste keer en met zulke ang sten niet te ver van huis te gaan en adviseert hem rustig met de boot naar Engeland te gaan. De man sputtert een beetje tegen. Hij ziet er tegen op, om dat hij geen Engels spreekt. De medewerker van het reisbureau stelt hem gerust: 'als u heel langzaam praat lijkt het net Engels en verstaan ze u wel'. De man laat zich overtuigen en boekt de reis. Eenmaal op de boot trekt hij na enige tijd de stoute schoenen aan, overwint zijn schroom en vraagt aan de barman: 'barman-heeft-u-voor-mij-een-bier-tje? De barman antwoordt: 'ja-wel'. 'Dat gaat goed', denkt de man en hij doet nog een paar keer een be stelling. Het lukt steeds weer, hij krijgt wat hij heeft besteld. 'Niets aan', denkt hij en na enig dralen vraagt hij de barman: 'waar-komt-u-van-daan?' De barman antwoordt: 'uit-Ant- wer-pen'. De man zegt: 'waar- om-pra-ten-wij-dan-En-gels? Geheel van slag trok de ang stige man zich terug in zijn hut en ik bleef achter met de vraag of deze column geinig genoeg is. Ik hoop er nog iets over te horen. WOUTER VAN EWIJK, psychiater Isidies van de Nederland- kerbestrijding/Koningin mina Fonds (KWF) aan chappelijk kankeronder- ïdragen dit jaar ruim 112 gulden. Daarnaast be tiet KWF 6 miljoen gul- ti onderwijs en opleiding Ige artsen en onderzoe- Dorlichting en patiënten- iding krijgen een kleine oen gulden. ikerbestrijding heeft be- emaakt, dat het grootste in de subsidies voor kan- (erzoek, 79,6 miljoen gul- lar 350 onderzoekspro- gaat. Ongeveer de helft ze projecten richt zich op staan en het voorkómen nker. Verder bestrijken de projecten de gebieden dia gnostiek, behandelmethoden, voorlichting en begeleiding. Onderzoekers besteden veel aandacht aan defecten aan het genetische materiaal in kanker cellen, meldt het KWF. „Deze defecten veroorzaken het afwij kende gedrag van kankercellen en beïnvloeden ook hun gevoe ligheid voor medicijnen en be straling." Vergroting van de kennis van afwijkingen aan bij voorbeeld chromosomen kan volgens het KWF leiden tot be tere behandelmogelijkheden, preciezere diagnoses en een nauwkeuriger afstemming van de behandeling. Ze is 46 jaar, maar deze maand vierde ze de eerste verjaardag. Ze voelt zich herboren sinds ze in januari 2000 twee nieuwe longen heeft gekregen. Jinny van Rheenen vierde de verjaar dag met een bijzonder feest maal: zuurkool met worst en champagne. „Sauerkraut", zegt ze, „doet me denken aan Duits land. De man of vrouw van wie ik de longen heb, kwam uit Duitsland. Meer weet ik niet, maar ik vind het wel belangrijk die persoon op de een of ande re manier erbij te betrekken." Jinny van Rheenen uit Uden is nog steeds enorm onder de in druk van de transplantatie. „Kinderen krijgen is een won der, maar dit is niet te beschrij ven", zegt ze. Het gaat heel goed met haar. Ze kan weer wandelen, fietsen, zwemmen. Ze doet aan fitness en badmin ton. En ik kan het huishouden weer helemaal zelf doen. Ik had nooit gedacht dat ik nog eens fluitend de ramen zou lappen." Dat zag er enkele jaren geleden wel anders uit. De laatste maanden voordat ze werd ge opereerd kon Jinny van Rhee nen nog nauwelijks enkele me ters lopen. Ze zat 24 per etmaal aan de zuurstof. „Ik zat aan een slang van achttien meter. Zo kon ik ook nog in de tuin ko men." Jinny had longemfyseem. Die ziekte ontstaat wanneer de longblaasjes worden aangetast. Het proces verloopt langzaam maar leidt uiteindelijk tot ern stig zuurstofgebrek. Jinny van Rheenen weet nu dat haar zwakke longen een gevolg zijn van een onvoldoende functio nerende lever. Haar lever maakt niet het eiwit dat belangrijk is als beschermende factor voor de longen. „Ik heb het nooit geweten, tot zes jaar geleden. Ik rookte toen zelfs. Omdat ik het benauwd kreeg, ben ik gestopt, maar die benauwdheid bleef. In de hete zomer van 1994, ik zal hèm nooit meer vergeten, kon ik de ene voet nauwelijks nog voor de andere zetten. Na een on derzoek door een longarts bleek dat mijn longen nog maar voor een kwart werkten. Ik bleek lon gemfyseem te hebben. Normaal komt dat voor bij mensen die met asbest werken of bij oude ren. Maar het is erfelijk, dat we ten veel mensen niet. Rond je dertigste krijg je er echt last van." In Zweden staan 2800 mensen op een wachtlijst voor long transplantatie. Zweden is de bakermat van deze ziekte. Lon gemfyseem is in 1963 bij een Zweedse familie ontdekt. „Waarom heb ik het dan", dacht ik. „Later bleek dat de ziekte ook voorkwam in een deel van Afrika. Mijn ouders zijn Indonesisch, maar vader heeft Afrikaanse voorouders." Eenmaal onder behandeling, wist Jinny van Rheenen als vrij gauw dat transplantatie het laatste redmiddel zou zijn. De longarts begon er al snel over. „Ik schrok, want ik was nog niet toe aan een beslissing. Maar hij maakte me duidelijk dat het lang duurt voordat je op de wachtlijst voor transplantatie staat en dan moet je nog eens twee tot drie jaar wachten. Ik had het moeilijk. Vooral met de gedachte dat er eerst iemand moest sterven voordat ik nieu we longen kon krijgen. Ik dacht zelfs dat dat een klein kind moest zijn omdat ik zelf ook nogal klein ben. Maar de zie kenhuispsycholoog maakte me duidelijk dat iemand die zijn organen beschikbaar stelt voor anderen, dat echt wil. Het is een geschenk datje gerust mag aannemen." „Watje ook tegenhoudt, is dat je weet dat je een dag na de operatie dood kunt zijn. Als je niets doet, ga je ook dood, maar dat kan nog wat duren. Op een gegeven moment heb ik de knop omgezet. Ik dacht, als ik morgen uit bed stap kan ik uit glijden en met mijn hoofd op het nachtkastje vallen en dan kan het ook over zijn. Als je moet gaan. ga je toch." Na een uitgebreide serie onder- Er worden in Nederland nu per jaar ongeveer twintig long transplantaties uitgevoerd. Even veel mensen sterven elk jaar,terwijl ze op de wachtlijst staan voor een transplantatie. Er staan ruim 60 mensen op de wachtlijst. Van de mensen die geopereerd worden, overlijdt ongeveer twintig procent tijdens of direct na de transplantatie, vijftig procent sterft binnen een jaar. Dertig procent leeft langer. Het Academisch Ziekenhuis Groningen is op dit moment het enige ziekenhuis waar longtransplantaties worden uit gevoerd. Sinds 1990 zijn er ruim 150 mensen geopereerd. Wegens een gebrek aan chirurgen kon midden vorig jaar in Groningen slechts één patiënt in vijf maanden worden ge holpen. Deze maand gaat de capaciteit omhoog als ook het Hart- longcentrum Utrecht samen met het Academisch Zieken huis Rotterdam gaat transplanteren. Het streven is dit jaar twaalf transplantaties uit te voeren. zoeken kwam ze uiteindelijk op de wachtlijst en op 18 juni 1999 kreeg ze in Groningen haar pie per mee. Die ging een keer per ongeluk af. „Op dat moment dacht ik: geef mijn portie maar aan fikkie. Ik was er nog niet klaar voor." Toen werd het 11 januari 2000. Ik had een heel raar gevoel die dag. Ik heb de kapper laten komen en ik heb wat mensen gebeld en gezegd: mijn longen komen er aan." De volgende dag ging om kwart over vijf 's morgens de pieper. Om half zes lag Jinny van Rhee nen al in de ambulance, om half acht was ze in Groningen, om negen uur ging ze onder narcose, om tien uur begon de operatie, om vijf uur 's middags lag ze op de intensive care. Drie dagen na de zware ingreep kon Jinny van Rheenen al op ei gen kracht ademen. Het licha melijk herstel ging goed, emo tioneel had ze zware dagen. Toen het bijvoorbeeld tot haar doordrong dat ze zelf blij was, maar dat er elders een familie was die verdriet had. „En dan komen de momenten dat je voor het eerst iets kunt doen, stofzuigen, fietsen. En iedere keer kwamen de waterlanders. Ook toen ik hardop meezong met een liedje op de radio. Ik had jaren niet meer gezongen, alleen in mijn hoofd, maar niet echt." Geschikte longen zijn moeilijk Onderzoekers van de Engelse uni versiteit van Newcastle hebben sa men met geneeskundigen van en kele omliggende ziekenhuizen een nieuw soort sfygmomanometer, ook wel tonometer genoemd, ont wikkeld. Dat is een instrument om bloeddruk te meten. Belangrijkste winst van is dat de nieuwe meter onder de ruigste omstandigheden met grote precisie zijn werk doet. De meter is Greenlight-300 ge doopt, omdat hij groen licht uit straalt, afkomstig van in een cirkel geplaatste dioden (led's: light emitting diodes) die vanaf meters afstand zichtbaar zijn. De dioden - het zouden er 300 zijn - geven de boven- en onderwaarden aan van de gemeten bloeddruk. Onveranderd is de wijze waarop met behulp van een oppompbaar luchtkussentje om de bovenarm wordt gemeten. Door het oppom pen wordt de bloedstroom korte tijd geblokkeerd. Om de maximale (ook wel: systolische) en de mini male (diastolische) druk te meten laat men langzaam lucht uit het kussen weglopen. De arts luistert ondertussen met een stethoscoop, gedrukt op een armslagader, wan neer het bloed weer gaat stromen (de systolische druk) en wanneer de druk na de 'opstopping' weer in evenwicht (diastolisch) is. Het verschil (amplitude) tussen deze twee waarden noemt men de pols- druk. Bij de Greenlight-300 wor den de waarden gelezen door een microprocessor. „De polsdruk is uitermate belang rijk om snel uit te kunnen maken in welke conditie een patiënt ver keert," zegt professor Alan Mur-* ray, hoofd van de afdeling Me disch en Natuurkundig Onderzoek van het Freemanziekenhuis in Newcastle-upon-Tyne, onder wiens leiding het nieuwe apparaat werd ontwikkeld. „En dan heb ik het over bijvoorbeeld verkeers slachtoffers. Dat is waar de Green- light bij uitstek voor is bedacht. Slachtoffers zitten beklemd: er is veel lawaai rondom en te midden van al die herrie moet een arts een nauwkeurige polsmeting tot stand brengen om snel de globale condi tie van een slachtoffer te kunnen bepalen." „Onder die omstandigheden is nauwgezet luisteren met een ste thoscoop vaak een crime. Hoeveel is niet precies bekend, maar er ko men onder dat soort omstandig heden nogal wat diagnosen tot stand die achteraf fout blijken te zijn. Dat kan levens kosten. De Greenlight ondervangt dat pro bleem geheel." Murray verwacht dat zijn Green light-300 dit voorjaar op de markt verschijnt. De prijs is nog niet be kend. BEN APELDOORN te vinden, het zijn kwetsbare organen die bij ongelukken vaak beschadigd worden. Ge schikte longen zijn ook nog geen garantie dat alles goed gaat. Bijna iedere patiënt krijgt te maken met afstotingsver schijnselen en infecties. Afstoting dreigde bij Jinny van Rheenen twee keer. Medicijnen moeten dat tegen gaan, patiën ten moeten ze hun verdere le ven slikken na een transplanta tie. Die hebben soms nare bij verschijnselen, maar vergeleken bij wat Jinny van Rheen vóór de operatie meemaakte, valt dat mee. „De maanden voor de operatie was ik 24 uur per et maal aan een zuurstoffles ver bonden, met een lange slang van 18 meter. Daarmee liep ik de hele dag door het huis. Zon der zuurstof kon ik nog geen twee meter meer lopen. Nu voelt ze zich letterlijk herbo ren. Om het half jaar gaat ze naar Groningen voor een, wat ze zelf noemt, APK-keuring. Ze is ook al op een 'transplante rendag' geweest om de anonie me donoren te gedenken. Ze denkt vaak aan haar donor. „Een dag voor de eerste verjaar dag van mijn nieuwe leven heb ik een kaarsje laten branden, want het was toch ook haar of zijn sterfdag." REDACTIE: RIEN POLDERMAN 023-5150265 Kinderen die vaak midden oorontsteking hebben, kun nen baat hebben van toe diening van bepaalde bac teriën, de zogeheten alfa streptokokken, in het mid denoor. Deze bacteriën be strijden een aantal notoire veroorzakers van midden oorontsteking, zoals Strep tococcus pneumoniae en Haemophilus influenzae, schrijft K. Roos (Lundby Ziekenhuis, Gothenburg) in het medisch vakblad British Medical Journal. Van de kinderen die hij op deze manier behandelde was na drie maanden 42 procent nog steeds zonder midden oorontsteking. Van de niet met bacteriën behandelde kinderen was 22 procent ontstekingsvrij. De dosis röntgenstraling tij dens een CT-scan kan bij kinderen met een factor vier tot vijf verlaagd wor den, zonder dat dit de nauwkeurigheid van de beeldvorming ongunstig beïnvloedt. Voordeel van een lager dosis is dat het ri sico op het ontstaan van kanker door de röntgenstra ling minder wordt. Dit stelt L Donnelly (Children's Hospital, Cincinnati) in het vakblad American Journal of Rontgenology. Tot op he- den worden voor kinderen dezelfde stralingsdoses bij CT-scans gebruik als bij volwassenen. Donnelly ge bruikte twee jaar lang lagere doses, zonder dat hierdoor verkeerde diagnosen wer den gesteld. Koud water drinken als je niet dorstig bent verlaagt de reactiesnelheid, meldt het wetenschappelijk tijdschrift New Scientist. P. Rogers (universiteit Bristol) testte bij zestig personen de in vloed het drinken van een glas koud (10 graden C) wa ter. Tot zijn verrassing zag Rogers dat bij dorstige mensen de reactiesnelheid hierdoor met ongeveer 10 procent toenam, terwijl bij niet-dorstige mensen de re actiesnelheid met 15 pro cent afnam. Onderzoekers van de Rijksuni versiteit Groningen en het Aca demisch Ziekenhuis Groningen willen nagaan of met behulp van een onschadelijk gemaakt griepvirus baarmoederhalskan ker succesvol kan worden be handeld. Het onderzoek gaat vier jaar duren en naar ver wachting wordt in het derde of vierde jaar een groep van tien tot twintig vrouwen met het nieuwe medicijn behandeld. Baarmoederhalskanker, na borstkanker de belangrijkste aan kanker gerelateerde doods oorzaak bij vrouwen, wordt ver oorzaakt door een virusinfectie. Het onderzoek richt zich op het versterken van de afweerreactie tegen twee virale eiwitten die verantwoordelijk zijn voor de ongebreidelde deling van deze kankercellen. Deze eiwitten worden in het laboratorium ge maakt en 'verpakt' in een on schadelijk gemaakt griepvirus. Toediening van dit griepvirus zal er dan voor zorgen dat er af- weercellen worden gemaakt die kankercellen kunnen herken nen en doden. Onderzoekster Toos Daemen zegt dat studies bij muizen al hebben aangetoond dat door het opwekken van een im- muunreactie dit soort tumoren kan verdwijnen. Alan Murray met de nieuwe bloeddrukmeter Greenlight-300. FOTO c PD De plek waar tijdens de be vruchting de zaadcel binnen dringt in de eicel blijkt van be lang voor de verdere ontwikke ling van het embryo. Exact op deze plaats zal de bevruchte ei cel zich vervolgens in tweeën delen. De cel die het 'penetra- tiepunt van de zaadcel' erft zal hierna als eerste verder gaan met delen. Dit concludeert K. Piotrowska (universiteit Cam bridge) in het wetenschappelijk tijdschrift Nature op grond van experimenten met muizenem bryo's. Tot dusver was niet bekend dat het iets uitmaakte waar de zaadcel de eicel binnenkomt. Mogelijk heeft deze ontdekking gevolgen voor ICSI, de techniek waarmee een eicel bevrucht wordt. Jinny van Rheenen werkt in een fitnessruimte verder aan haar conditie. FOTO CPD VAN ASSENDELFT FOTOGRAFIE U oord-min-een it gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat etters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die et moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) ntaal: 1Echtgenote; 4. met elkaar; 7. land in Europa; Vallei; 10. Engelse titel; 11. knaagdier; 13. vogel; brig; 17. kanaal; 18. rijstbrandewijn; 19. verdragen; bouwer; 24. waterplant; 26. laag; 27.- ogenblik; ïrdeel; 30. straathandelaar; 32. vertrek; 33. zuidvrucht, al: 1. Voorts; 2. diepte; 3. pletrol; 4. eerlijk; 5. klap; ëmens; 7. traag; 11. orgelregister; 12. bron; 13. gedwee; tseling; 16. bosgod; 17. afwas; 19. reistas; 20. loofboom; nnenweefsel; 23. met ruiten; 25. kledingstuk; 27. cijfer; tingraadje; 30. beroep; 31. rondedans. HET WEER Oplossing van zaterdag: HORIZONTAAL: 1Horig; 5. rio; 6. del; 8. error; 11air; 13. ato; 15. nt; 16. elp; 18. of; 19. Ie; 20. op; 21. aa; 23. ace; 25. na; 26. mui; 28. kim; 29. duplo; 32. wei; 33. Eos; 34.etter VERTICAAL: 1. Hier; 2. oor; 3. ido; 4. Gera; 7. aanname; 9. rel; 10. hofdame; 12. it; 14. to; 16. eea; 17. Poe; 22. au; 24. .cap; 25. ni; 27. idee; 28. koor; 30. uit; 31. lee. Zachte lucht definitief terug De veldslag die arctische en subtropische luchtmassa's tijdens het afgelopen week einde boven onze omgeving uitvochten ging gepaard met zeer veel neerslag. Vooral zondag overdag zijn er grote hoeveelheden gevallen. In Hoofddorp werd 's avonds een etmaalsom van 19, in Nieuw-Vennep 21 millimeter afgetapt. Over het hele weekein de, van vrijdagavond tot zondagavond, viel er op Valkenburg 32, Nieuw-Vennep 31 en in Hoofddorp 27 millimeter. Een deel van de neerslag viel zaterdag in de vorm van sneeuw (Noordwijkerhout en Leiden 4, Zandvoort 9 centimeter 'plaksneeuw'), gisteren draaide het hoofd zakelijk om (ijs)regen. Doordat het front, dat de overgang tussen beide luchtsoorten markeerde, over onze regio heen en weer schoof kwamen we afwisselend in zachte, dan weer in koude lucht terecht. Ook qua neerslagvormen waren er op betrekkelijk korte afstand grote verschillen. In Leiden sneeuwde het zaterdagochtend 1,5 uur lang, 13 kilometer verderop in Wassenaar viel alleen maar regen. Op zaterdagmiddag breidde de zachte lucht zich uit. In de loop van zaterdagavond meldde Valkenburg bij een westenwind ruim 5, Wassenaar 6 gra den, op Schiphol schommelde het kwik rond nul graden. Vervolgens keerde in de nacht de koude lucht weer terug maar zon dagmiddag kwam de zachte lucht definitief terug. Om 18 uur was het op Valkenburg 3,4, om 19 uur 9,1 graden. In het noorden van het land was de situatie 'ouderwets' winters: 'rokende' sneeuwduinen tot wel 1 meter hoog en wegen die door de stuiven de sneeuw onbegaanbaar waren. De maxi male sneeuwhoogten in het noorden en noordwesten kwamen uit op 20 tot 21 cen timeter. De komende nacht en morgen dringt een nieuwe golf subtropenlucht tot onze stre ken door. Het kwik loopt op naar 10 tot II graden en de komst van de zeer zachte lucht gaat gepaard met flink wat regen en motregen. De wind waait uit het zuidwes ten en is aan de kust krachtig tot hard.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 27