Vervecken verlost van het verledë Badmintonners gaa weer een week prate Sport 'Ik ben de enige vrouw die van de mannen wint' Haarhuis/Schalken in vorm voor 'Spanje' 'Mijn ambities /zfc ik al uitgekotst h- Weinig verrassingen bij MAANDAG 5 FEBRUARI 2001 994 Samsonov en Batorfi winnen Top-12 wels» De Wit-Rus Vladimir Samsonov en de Hongaarse Csilla Batorfi hebben in het Oostenrijkse Wels de Top-12 tafeltennis gewonnen in een experimentele editie. Samsonov versloeg in de finale de Zweed Peter Karlsson met 21-16 en 21-10. Batorfi won bij de vrouwen van de voor Luxemburg uitkomende Ni Xia Lian: 10-21 21-18 22-20. Ni is in de Nederlandse competitie actief voor De Treffers in Klazienaveen. In Wels kwamen geen Neder landers in actie. Volgend jaar is de Top-12 in Rotterdam. Of het toernooi dan ook weer in twee dagen wordt geknepen met par tijen best-of-three is de vraag. De verkorte vorm gaf in Wels wei nig bevrediging bij publiek en spelers. Van Moorsel eerste in omnium san sebastian Leontien Zijlaard-Van Moorsel heeft zaterdag op de piste van San Sebastian een omnium gewonnen tegen de Spaanse wielrenster Joane Somarriba. De meervoudig olym pisch kampioene was op alle onderdelen sneller dan de winna res van de Tour de France en de Giro d'Italia die nauwelijks er varing had met hardrijden op een ovaal. Zabel wint eerste Europese wedstrijd palma de mallorca Erik Zabel heeft gisteren in Palma de Mal- lorca de eerste wegwedstrijd van het Europese wielerseizoen ge wonnen. De 30-jarige Duitser was de snelste sprinter in de eer ste etappe van de Challenge Mallorca, een verzameling van een daagse wedstrijden. De eerste rit was een criterium over tachtig kilometer op een circuit van tien kilometer. Zabel versloeg in de eindsprint zijn landgenoot Sven Teutenberg en de Belg Tom Steels. Drie Nederlanders eindigden bij de eerste tien: Bram de Groot (vierde), Bert Hiemstra (zesde) en Stefan van Dijk (acht ste). In de vierde ronde van de acht deed zich een massale val partij voor die 56 van de 210 renners tot opgave dwong. Morgen mogen zij weer starten, dan is er een etappe over 180 kilometer tussen Manacor en Can Picafort. Lafeber en Muntz in achterhoede perth Met een ronde van acht onder par prolongeerde Mi chael Campbell zijn golftitel op The Vines in Perth. De Nieuw- Zeelander beëindigde de Heineken Classic, een met 2,4 miljoen gulden gedoteerde wedstrijd uit de Europese Tour, in 270 sla gen, 18 onder par. Maarten Lafeber en Rof Muntz eindigden in Perth in de achterhoede. Lafeber werd gedeeld 59ste door zijn slotronde van 75 slagen (+3). Muntz werd 60ste. Hij ging giste ren rond in 78 slagen (+6). Wereldkampioen veldrijden kijkt niet meer om Paul Haarhuis en Sjeng Schal ken hebben, vijf dagen voor de Daviscupwedstrijd tegen Span je, de tegenstander enige schrik aangejaagd. Het gelegenheids duo won gisteravond de titel in Milaan. In de eindstrijd kreeg het Zweeds/Belgische koppel Johan Landsberg/Tom van Houdt in twee sets klop: 7-6 (tiebreak 7-5) en 7-6 (7-4). Het is aannemelijk dat Haarhuis en Schalken komende zaterdag in Eindhoven het dubbel spelen tegen Spanje. „Fantastisch", sprak Haarhuis na afloop. „We kwamen naar Milaan om de Daviscup voor te bereiden. Deze titel is een bo nus. Misschien maak ik nu wel mijn comeback in het circuit." Schalken was blij. „We hebben goed gespeeld. Het was gewel dig met Paul te spelen. Hij is een groot kampioen." Juan Bautista Avendano, die in Eind hoven als Spaanse captain op treedt, zei gisteren dat hij onder de indruk is van de vorm van het Nederlandse dubbel. De titel in het enkelspel ging in Milaan naar de 19-jarige Zwitser Roger Federer. Hij won zijn eerste toernooi. In de finale versloeg hij de zeven jaar oude re Fransman Julien Boutter in drie sets: 6-4 6-7 6-4. Lindsay Davenport heeft het toernooi van Tokio op haar naam ge bracht. De als tweede geplaats te Amerikaanse versloeg lijst- aanvoerster Martina Hingis in drie sets, 6-7 6-4 6-2. Het was haar dertiende overwinning op de Zwitserse tegen elf nederla gen. De twee stonden voor de zestiende keer tegenover elkaar in de finale. Daarin behaalde Davenport haar tiende zege op de nummer één van de wereld. Vorig jaar keek Erwin Ver vecken nog om in wrok. Naar het WK van 1999 in Poprad, waar landgenoot Mario de Clercq hem een kunstje flikte. Tot dit sei zoen was de 28-jarige mar keting-manager ook een crosser die in de koers meer omkeek dan aanviel. Het maakte hem niet bijs ter geliefd bij zijn collega's. Die bescheiden, boomlange at leet bestaat niet meer. De Erwin Vervecken van nu kijkt alleen nog maar vooruit. Gisteren in Tabor kroonde hij daarmee zichzelf tot de nieuwe wereld kampioen veldrijden. „Tijdens de wedstrijd heb ik niet omge keken. Is Mario de Clercq geval len in de laatste kilometer? Het zou kunnen, ik heb het niet ge zien. Het maakte me niet uit ook." Het WK in Tabor werd de ti telstrijd van de plots intredende dooi, van de (tijdelijke?) revival van het Tsjechische veldrijden en van Erwin Vervecken. Twee jaar geleden kreeg hij in Poprad de ontgoocheling van zijn leven te verwerken. Vervec ken noemde Mario de Clercq, de man die hem in de slotfase onverwacht passeerde, de grootste egoïst dié er op deze aardbodem rondloopt. Vorig jaar weigerde hij op het WK in Sint-Michielsgestel daarom 'ene meter' voor de uittredende wereldkampioen te rijden. Gis teren kwam hij na het slopende voorwerk van favoriet Petr Dlask opnieuw voorop te zitten met De Clercq (en met Dlask uiteraard). „Ik heb geen mo ment gevreesd dat hij me weer zou flikken. Alle ellende is in middels vergeten. Niet dat de spons er over is gehaald, maar je kunt niet bezig blijven." Vergeten is ook de tijd dat Vervecken werd gezien als een wieltjesplakker. „Sinds Van der Poel is gestopt met fietsen, is het crossen ten gunste van mij veranderd. Van der Poel reed keihard in een strak tempo op kop. Dat lag me niet. Nu zitten er meer rustmomenten in de koers, en dat gekoppeld aan het feit dat ik zelf ietsje sterker ben geworden, maakt denk ik het verschil. Ik durf nu veel meer te gaan voor de overwinning." De Belg Erwin Vervecken gaat juichend over de finish. Achter hem de teleurgestelde Tsjech Petr Dlask. FOTO ANP ED OUDENAARDEN Ui W InHee eter blee fdag, Je Car e was _£ngza Groenendaal snel over teleurstelling tijd ;in 1.1 Richard Groenendaal gooide zijn fiets aan de kant en spurt te zwijgend naar de warmte van de kamer die de KNWU 200 meter na de finish had af gehuurd in hotel Relax. Buiten wist vader Rein al lang wat er misgelopen was tijdens de ra ce waarin Richard zijn wereld titel had moeten verdedigen. „Het is puur de voedselver giftiging van anderhalve week geleden geweest", verbeet Reintje de teleurstelling. Want die was groot in het Groenen- daal-kamp. „Echt, ik heb hem nog nooit zo goed zien sturen als vandaag. En ook het par koers was door de dooi in zijn voordeel veranderd. Maar uit gerekend daar waar zijn sterke punten liggen, moest hij het af laten weten. Omhoog rijdend kon hij het gat niet slaan. Hij miste er de kracht en conditie voor." Even later stapte de ont troonde wereldkampioen zelf naar buiten. Hij had de pijnlij ke nederlaag (24ste op vier minuten van winnaar Vervec ken) kennelijk al verwerkt. Zonder een spoortje van emo tie vertelde hij zijn verhaal. „Op het moment dat ik ander halve week geleden ziek werd van die bacteriële infectie, kotste ik ook gelijk mijn ambi ties uit. Zondag in Wetzikon viel het resultaat niet eens te gen, maar de maandag erna voelde ik al dat ik vandaag te zwak zou zijn." De plots intredende dooi, die het parkoers op zijn maat herschiep, bracht de moraal nog een beetje terug. Hij koos voor zijn bekende sloop-tac- In Tabor reed Vervecken dan ook zelfverzekerd zijn eigen koers. Zelfs een val halfweg bracht hem niet van zijn stuk. „Ik kon snel weer terugkomen." Daarna had hij slechts oog voor wat voor hem gebeurde. Voor Petr Dlask dus, die met zijn krachten bleef smijten. In de slotronden leek die op weg naar de zege. De Tsjechische toe schouwers gingen uit hun dak, maar Vervecken bleef koel. Hij liet het jeugdige talent uit Mla- da Boleslav hooguit vijf meter nemen en sloeg zelf in de laat ste honderden meters zijn slag. Dat De Clercq na afloop jam merde over een misstap op de laatste trap, waren de woorden van een slecht verliezer. Hij kon het niet opbrengen Vervecken een pluim op de hoed te steken. Groenendaal zei het al voor de start: „Met Vervecken hield ik tot voor dit jaar eigenlijk geen rekening. Dit seizoen is dat an ders. Hij is een volwassen top per geworden. Iemand ook die respect heeft afgedwongen bij me vanwege zijn manier van koersen." Zaterdag rijdt Vervec ken in zijn geboorteplaats Lille voor het eerst in de regenboog trui. Daarna gaat hij proberen zijn transfer naar Spaar Select iiouk1 ikin C 1. Wie; sals v tiek. Volle bak starte* 3000 wachten wie kan voljin he een speer sturend, trqianov veld vooraan uiteen Poor h demarrages. „Maar iken rei daarbij dat mijn versijjes, v veel te vlak waren onde 10' deren te lossen." jceerc Hij zakte terug in di de Ai van het kopgroepje Dav man (ook Verveckeq Nys en Vannoppeu voorin), waarbij later'l" Clercq zich aansloot, pe vijfde ronde gleed hij^Wil uit. „En dat kun je opj gejj.j ment dus niet gebjySz r Groenendaal loste, kjgy 2 koud en zakte steedior ee weg. „Ik heb wel aar pen gedacht, maar vo; fans kun je dat niet^Ulï Daarnaast, wat maakt, pje tweede of 35ste. Ik rir winnen." LV(X Het verlies van de^ boogtrui nam hij sla^^ als een uitdaging: „{det gaat nu de doos in. r jaar pak ik hem er Ws zal uit." Kopman GrotL was opmerkelijk ger laatste Nederlander 1 kwam. De Knegt was wisselvallig gereden I beste man met een plaats. „Pas na de helt" wedstrijd kwam ik red stoom." Nummer achl van den Bergh was u tevreden. „Het groflker bleem was het ijswjse vanaf de grond drsPrii Daardoor kreeg iedeiFrove van de kou." Ook \aatse Bergh werd getroffen Iterdc voedselvergiftiging. Groi vorige week zondag niidingi en dat is mijn geluk jde l1 ten opzichte van Richa^'j 0 1 met aoter rijdi rond te maken. Hij kwiding tot een akkoord met e ein van Welllens en De V>mdï zijn privé-sponsor RVfverp fikse afkoopsom. „Ne de tien dat het nu uitdraasnde rechtszaak. Maar daalag. ik me niet mee. En volcoml rijd ik gewoon bij Spaa seni ïg de Ikko Spaa ich P jewij as Raymond van Barneveld won gisteren in finale van het Open Nederlands kampioenschap Darts. In de schaduw van de man nen streden de vrouwen, zonder sponsors en om veel minder prijzengeld. Toch staan Francis Hoen- selaar en Karin Krappen van de week weer goedge mutst in de winkel. slagharen vincent ronnes Voorzichtig scheurt ze de enve loppe open. Tevreden, zelfs een beetje verleidelijk lachend naar manlief haalt ze langzaam en slechts gedeeltelijk zicht baar een briefje van duizend gulden tevoorschijn. De missie van Karin Krappen (27), uit Vlissingen, naar Slagharen is niet voor niets geweest. „Dat is ook wel mooi", zegt ze. Maar toen Karin een half uurtje eerder haar tranen stond weg te vegen lag de oorzaak daarvan toch niet bij de drie soortgelijke briefjes die ze door het missen van de finale niet meer zou kunnen liefkozen. Een hoogtepunt in haar sportieve bestaan was haar ontglipt. Want eeuwige - en vaak te sterke - rivale Francis Hoenselaar uit Rotterdam vloog op de vroege zondag morgen al uit het toernooi. Ka rin verloor de halve finale en de twee latere finalisten had ze wel kunnen hebben. Ze zit voor het podium, 'de VIP-lounge' van De Bonte We ver, de enorme Slagharense feesttempel waar duizenden dartlustigen zich dit weekeinde hebben verzameld. Terwijl het gewone volk opeengepakt, feestend, bier drinkend en zin gend de helden op het grote podium toejuicht, zitten de no tabelen aan lange tafels voor het podium. Het repertoire van de disc- jockey tussen de wedstrijden door is gevarieerd, maar over wegend Nederlandstalig. 'Een bosje rode rozen', zingt de me nigte enthousiast mee voordat Het Open Nederlands kampioenschap is het grootste darttoernooi ter wereld. Op 106 banen worden bijna tweeduizend partijen gespeeld. FOTO GPD CERRIT BOER de kwartfinales van start gaan. Een bedeesd stelletje verschijnt op het podium. Spreekstal- meester George Noble vraagt even stilte voor dit lieflijk tafe reel. De jongeman blijkt zijn meisje ten huwelijk te willen vragen. Het jonge Belgische stel krijgt een ovationele goed keuring. Er mag van NOC'NSF geen bier meer genuttigd worden door de darters. Bier is doping. Het publiek vergrijpt zich er wel stevig aan. Darters zijn feestbeesten. Maar de toppers zijn hoogst serieuze mensen. „Die mogen best wel wat meer respect krijgen, ze zijn geen ro- botjes", zegt Dennis van Onse- len, technisch directeur van de federatie. Technisch directeur zijn is een feest, vindt hij, met zulke kanjers om zich heen. Helaas voor de technisch di recteur en de duizenden en thousiastelingen sneuvelt de laatste Nederlandse vrouw in de halve finale. De Belgische Vicky Pruim verslaat in de fina le de Zweedse Carina Ekberg. Francis Hoefnagel, the Dutch Crown, stond al zes keer in de finale van de Dutch Open, vijf keer won ze. Vandaag dus niet. „Het kan niet altijd feest zijn", relativeert ze na afloop. Maar, zo verzekert ze, ze is nog lang niet uit beeld. Profspeler zal ze nooit worden. „Dat zit er voor ons niet in." Ook in de wereld van het pijl tjes gooien zijn de mannen sterker, verdienen ze meer geld, krijgen ze de meeste aan dacht. En the Dutch Crown blijkt dat nog niet eens zo erg te vinden. Twee dagen per week staat ze achter de toon bank in een winkel. „Heerlijk om af en toe iets anders te doen", zegt de vrouw die op haar 36ste toch al 50 interna tionale en 100 nationale toer nooien heeft gewonnen. Dat is een erelijst waaraan haar concurrente Karin Krap pen nog lang niet kan tippen. Kan Hoenselaar er nog niet van leven, Krappen heeft nog niet eens een fatsoenlijke sponsor weten te strikken. „Ik heb wel een naam op mijn shirt staan", meldt ze. Maar die blijkt alleen maar voor wat materiaal te zor gen. Een groot deel van de week staat ook zij in de winkel. Negen jaar geleden startte Karins dartcarrière en het ein de is ondanks de sponsorperi kelen nog niet voorbij. Op de zaterdagavond in een Zeeuws café openbaarde zich aan haar de pijltjes-liefde. Karin voegde zich bij de mannen en won al snel haar eerste toernooi. „Ik ben nu de enige vrouw die van de mannen wint." Ondertussen speelt ze ook nog verdienstelijk bridge, inter nationaal zelfs. Onlangs maak te ze definitief een keuze ten gunste van de pijltjes. Mede omdat manlief Cees van Leeu wen dezelfde sport bezigt. „Ik kan hem toch niet elke week meeslepen naar een bridge- toemooi. Dan staat-ie daar: Ben je nou nog niet klaar?" Het zijn twee druk bezette baasjes. Hooguit één avond per week thuis. Van Leeuwen is be halve voorzitter van de Zeeuw se federatie ook bowlingcoach. „Bij darts is het veel meer ge voel, het zit veel meer in de speler zelf." Cees was één van de 2345 mannelijke deelne mers aan het open NK. Toen hij op zaterdag de laatste 256 had bereikt viel voor hem het doek. Karin stelde haar doel hoger dat ze niet helemaal be reikte. Maar tegenover het in schrijfgeld van Cees haalde zij toch mooi duizend gulden bin nen. Niet altijd zijn de mannen oppermachtig. den bosch edwin alblas Nu het NK badminton er op zit, breekt er weer een week van praten aan. Want meer dan de nieuwe kampioenen leverde drie dagen badminton niet op. Over de toekomst zijn de ge leerden het allesbehalve eens. Wie moet nu bondscoach wor den, wie vooral niet, wat stelt de nationale selectie nog voor en welk werk mag technisch di recteur Martijn van Doornma len straks nog doen? Plichtsgetrouw stelde Van Doornmalen bij iedere finale de videocamera in. De vraag luid de wat hij met die beelden gaat doen. Moet hij ze overdragen aan een nieuwe bondscoach of gaan ze deel uitmaken van zijn privécollectie? Het is Van Dooremalen vol strekt onduidelijk wat zijn func tie nu nog is. Vorige week bracht het bestuur van de Ne derlandse Badmintonbond (NBB) naar buiten dat het op zoek gaat naar een buitenland se bondscoach en daarmee is hij die baan kwijt. Hij is inmid dels in het bezit van een brief, waarin hij officieel technisch directeur wordt genoemd, maar niemand voelde zich volgens hem geroepen mondeling enige toelichting te geven. „Hij kan niet zeggen dat hij van niets weet. Ik heb hem ook nog ge sproken", beweerde NBB-voor- zitter Henk Huisman. Van Dooremalen doet er wat vaag over. Ook over het gesprek dat morgen met het NBB-be- stuur plaatsvindt. „Ik heb daar wat mensen over gehoord, maar van de betrokkenen geen uitnodiging gekregen." Het onderwerp laat zich ra den. Voor Huisman is allemaal wel helder. Tenminste. Van Dooremalen blijft technisch di recteur, maar er wordt een full time bondscoach aangesteld, die verantwoordelijk wordt voor selecties en prestaties. Maar in hoeverre die bonds coach weer verantwoording moet afleggen aan de technisch directeur is onduidelijk. Van Dooremalen neemt geen ge noegen met een kantoorbaantje zonder inhoud. „Als ik daar al leen moet zitten om wat papie ren te regelen en wat heen en weer te rennen, dan pas ik daar voor. Ik heb niet iets in vijftien, zestien jaar opgebouwd, om nu door anderen de zaak te laten afmaken." Van Dooremalen is het op voorhand al oneens met een aantal zaken. Zo ziet hij de komst van een overall bonds coach niet zitten. Hij pleit voor een specialist die de enkelspe lers onder handen gaat nemen. „We moeten het in die richting zoeken. Voor de dubbels heb ben we de kennis wel in huis." Er gaat nog meer veranderen. Na het inwinnen van adviezen bij NOC*NSF-man Joop Alber- da en oud-bondscoach Steen Sörensen kwam het bestuur tot de conclusie dat de nationale selectie kleiner moet. Vorige week plofte daarom bij de spe lers een brief in de bus, waarin werd gesteld dat er straks alleen nog maar plaats is voor spelers met de A-status van NOC*NSF (nu zijn dat er vijf) en zij die een redelijke kans hebben om bin nenkort die status te bereiken. Dat heeft als gevolg dat de se lectie, die nu uit ongeveer 30 spelers bestaat, zeker 1 halveerd. Die maatre uiteraard kwaad bloe selectiespelers die boot vallen. DonderdT de selectie bijeen om over alle affaires van er maanden te praten, Jen d 'neuzen moeten weeij en richting op', stond inen bi Het lijkt een illusie oipitwi: ken dat één gesprek niet lost. pg v< Huisman: „Het moipspo zijn dat iemand eenmfleder treden tot de nationaJni F tot het einde van zijiitgen kan blijven zitten." B^pioe voegde hij er aan toeen. E de spelers zonder oyen t vertrouwen in Van Dopmm en nu moeten ze nidn vc dat alles daarmee is pee „We zetten nu ook ihet nieuw gebouw neéag F Dooremalen zet er zijij lang kens bij. De selectie ii spoi staat voor hem gelijWa zij braakbeleid'. Hoe kleiiiaakte ver, des te minder pjk? A internationals er komènde drijven. „Dan zitten jagen na 2004 helemaal zoipich; we terug bij de tijden'klaar en Marian Ridder eiirs d we nog twee spelers /VK w nationaal wat presterefale Y jn tij( vaar id -1 Her den bosch gpd De uitslag van het NK bad minton was weinig verrassend te noemen. Alle vijf als eerste geplaatste spelers en/of kop pels werden gisteren in den Bosch kampioen. Mia Audina won in de finale van Judith Meulendijks (11-5,11-5) en bij de mannen rekende Dicky Pa- lyama af met Gerben Bruijs- tens (15-2, 11-15, 15-4). De dubbeltitels gingen naar Den nis Lens/Quinten van Daim (mannen), Lens/Nicole van Hooren (gemengd) en Van Hooren/Lotte Jonathans. Vooral voor laatstgel jeali was dat een groot suf ik m de finale tegen het j1 ber heidskoppel Judith 1 wei dijks/Erica van den k he stond er voor JonathaJeel g een titel ook wraak spel. Van den Heuvel mo' meerdere malen mintfe. „I end uitgelaten over JoPm v en haar partner Chrie rijd Jonathans: „Maar ik Pmrr niet ingelaten met h#om dergooien. Ik wilde hfhou baan laten zien. Daartf te de ik mezelf meer tJissie maar ik geniet daardo Ned van deze titel." pst Ic

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 20