blijft Politieteam ingezet op Schiphollijn 1.00. Arabische kiezers in Israël willen Barak straffen FEBD GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 11 21 23 3een berechting /oor Soeharto broeikaseffect kost peeds meer geld roetin ontslaat ,jncrgieminister Talloze aanrijdingen en vijf doden door gladheid Eritrese Jihad dreigt met ontvoering blauwhelmen Extra actie-weekin alle vestigingen t/m 11 februari! 9 Nu ook in Breda: alles op één adres! mms/BmMtHsmis Gratis montage Keus uit 500 occasions? www.motorhuis.nl 'Avondklok bij asielopvang Lisserbroek' eerst regen Ja tegen Maxima, weinig moeite met schoonvader PIEKWEKEN 2 WEKEN WAAN DAG 5 FEBRUARI 2001 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad NR. 42534 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 mindonaventura ™va(oekt suikerooms olere in »n suikertantes roor Suriname 'Oegstgeest koos voor raadhuis verf van matige kwaliteit' Cocktail: Wiener Ball zet Huis ter Duin weer op z'n kop Aalbers lijkt -y goed verdiend C-S/vfc te hebben aan transfers Vitesse Gianni Romme stelt WK-plaats ter beschikking aan Ritsma In de toekomst van BS Leiden is geen plaats voor het verleden VRAGEN t praf- toiH let Indonesisch hoogge- echtshof heeft een beroep an aanklagers om voormalig 1 (resident Soeharto toch te be- echten, verworpen. Een pro- onsrs wegens corruptie was vorig ïar geseponeerd omdat de 79- Hftrige ex-dictator te ziek zou ■fjn. Volgens het hof kan Soe- larto alleen terechtstaan als ij hersteld is. Dat meldt het ipanse persbureau Kyodo. rder besloot het hoogge- chtshof het stadsarrest van leharto op te heffen. ie financiële gevolgen van het roeikaseffect dreigen steeds rnstiger te worden. Natuur- ampen zoals overstromingen uilen de internationale ge- leenschap over vijftig jaar neer dan 700 miljard gulden er jaar kosten. Volgens on- erzoekers hoeft het zover niet e komen, maar dan moeten r wel meer maatregelen wor- en genomen tegen de uit loot van schadelijke broei- igassen. een ie Russische president Poetin ten leeft vandaag zijn minister Jj^&n energie, Gavrin, ontsla- kac^n- Hij besloot daartoe om- atie at de bewindsman er niet in laagt de gevolgen van de ex- gj^eme kou in Rusland het eenoofd te bieden. Siberië wordt kast l weken geteisterd door tem- te me ra turen van soms wel min ijftig graden. Het barre win- ;rweer heeft al 157 mensenle- ens gekost. 't Laagste koers ooit poor Newconomy ions) 9Je beurskoers van internet- inds Newconomy is vanmor en gedaald tot 1,96 euro, de tagste koers ooit. Dit hangt imen met de gisteren be- endgemaakte verliescijfers. rijdag eindigde de internet- ïvesteerder op Beursplein 5 og op 2,15 euro. Vanmorgen If uur trok de koers na de dip an 1,96 iets bij naar twee eu- Het nettoverlies over 2000 omt uit ergens tussen de 73 84 miljoen gulden. Pagina 7 VANDAAG 28 PAGINA'S Een boswachter passeert met zijn terreinwagen een door de sneeuwlast omgevallen boom op de Sallandse Heuvelrug. Diverse wegen in bosrijke gebieden werden vanwege zware sneeuwval dit weekeinde afgesloten. foto cpd vincentjannink rijswijk» anp IJzel en sneeuw hebben afgelopen week einde boven de grote rivieren veel proble men en overlast veroorzaakt. Zeker vijf mensen kwamen om het .leven door aanrij dingen als gevolg van extreme gladheid. Tientallen mensen raakten gewond. Er wa ren honderden ongevallen met blikschade. Het gebied met winters weer schoof za terdag en zondag uiterst langzaam op naar het noorden. De noordelijke provincies moesten ook vanochtend nog rekening houden met gevaarlijke omstandigheden. In de provincie Flevoland hadden tussen zaterdagavond en zondagmiddag meer dan honderd aanrijdingen plaats op de A6. Oor zaak was dat veel automobilisten ondanks de omstandigheden te hard bleven rijden. Ook andere regio's meldden tientallen on gevallen op de wegen. Rond Apeldoorn blijven vandaag enkele wegen afgesloten in verband met afbrekende takken door het gewicht van sneeuw en ijs. In de provincies Friesland en Groningen werd gisteren het streekvervoer geheel stilgelegd. Ijzelvorming op bovenleidingen van het spoornet leidde tot vertraging of uitval van treinen op talrijke trajecten, vooral vanaf Amsterdam naar het noorden en oosten. Vervangend vervoer was al vanaf zaterdag niet overal mogelijk, omdat busbedrijven geen bussen konden of wilden inzetten door de gladheid. Zaterdagavond moesten de NS in Flevoland tientallen passagiers van drie gestrande treinen evacueren. Op de luchthaven Schiphol hadden reizi gers zondag te maken met vertragingen van twee tot drie uur, omdat de vliegtuigen moesten worden ontdaan van ijslagen. In de Leidse regio waren er door de snel inval lende dooi nauwelijks problemen. asmara anp ^nnenland uitenland _kaifjltuuren Kunst, vei conomie 3 5 14 6,7 'geloof en Samenleving10 :ircaesprek van de Dag2 gezondheid27 pgio9,11,12,13 nni$ort17 t/m 25 15 10,27 Nederlanders lopen weinig risico geschat, houdt zich vooral be zig met het leggen van landmij nen in het islamitische noord westen van Eritrea. De groep kan op weinig steun van de Eri trese bevolking rekenen. Ze worden als collaborateurs met Ethiopië gezien. De 1.200 Nederlandse blauw helmen lopen weinig risico. Zij bevinden zich vooral in het centraal-westelijke gedeelte van Eritrea. Gisteren begon een de legatie van het Nederlandse ka binet onder leiding van premier Kok aan een vierdaagse reis naar het gebied. Pagina 3: Kok in Eritrea en Ethiopië aan vooravond nieuw vredesoverleg De moslimfundamentalistische terreurgroep Eritrese Jihad dreigt de missie van de Verenig de Naties in Ethiopië en Eritrea (Unmee) met het ontvoeren van blauwhelmen. Unmee zegt waakzaam te zijn en weigert verder commentaar. Sinds de grensoorlog tussen Ethiopië en Eritrea uitbrak, wordt de Jihad gesteund door Ethiopië. De Eritrese Jihad is een gewa pende oppositiegroep die in het begin van de jaren tachtig is opgericht. Sinds het land zich in 1991 van Ethiopië losmaakte, vecht de Jihad tegen de overwe gend christelijke Eritrese rege ring. De groep eiste de verant woordelijkheid op voor d'e moord op vijf Belgische toeris ten en hun Eritrese chauffeur in december 1996. De Jihad, waarvan het leden tal op enkele tientallen wordt bij aankoop van een complete keuken Grati$ accessoires t.w.v. ƒ750,-' bij aankoop van een complete badkamer Vraag in de winkel naar de actievoorwaarden Bergschenhoek: Leeuwenhoekweg2Tel-010-521 69 77-Breda:Grenssteen7-9Tel,076-5425442 Den Haag Keukens: Van der Kunstraat Tl Den Haag Badkamers en tegels: Van der Kunstraat 27 Tel.070-402 32 84 Botterdam: Olympiaweg 44a Tel 010-47919 44 Vlaardingen Keukens: Gerard Burgerlaan 4 Tel.010-460 06 70 Pampers voordeelpak luiers per pak van 39.99 naar ussERBROEK» marcel van bommelgroep. Volgens Koning moet het dan maar een andere naam krijgen. „Openingstijden bijvoor beeld." Twaalf leden van de Klankbordgroep bezochten afgelopen zaterdag het tijdelijke asielzoekerscentrum in Mill. „Daar gaat de poort ook gewoon om tien uur dicht, waarom zouden we de openingstijden dan niet in het huisreglement opnemen", vraagt hij zich af: Het liefst heeft de groep een permanente po litiepost voor de deur, maar een avondklok is een goed compromis. „We mogen na elf uur wel de politie bellen, maar daar hebben we geen vertrouwen in." De Klankbordgroep Tijdelijke Noodopvang Vreemdelingen wil dat het toekomstige asiel zoekerscentrum in het dorp een avondklok krijgt De groep, die de Stichting Dorpsbelan gen lisserbroek adviseert, eist dat het centrum na elf uur 's avonds dichtgaat, zodat niemand er meer in of uit kan, of dat er permanent poli tie komt bij de asielopvang. „De burgemeester vond een avondklok ge zien de Tweede Wereldoorlog een te gevoelige zaak", aldus H. Koning van de Klankbord- NS pakken georganiseerde misdaad aan De Nederlandse spoorwegpolitie gaat een team in het le ven roepen om de georganiseerde criminaliteit in trei nen een halt toe te roepen. Hierbij gaat het met name om delicten als zakkenrollerij en het stelen van bagage. Het team wordt voornamelijk ingezet op de Schiphollijn. Op deze treinverbinding doen zich de meeste gevallen van kleine diefstallen voor. HET WOORD IS AAN May Sarton Vrouwen worden nu einde lijk eerst als mensen beoor deeld en dan pas als vrou wen, en zo hoort het ook. 11° schiphol pieter van hove De bendes opereren veelal in groepen van drie of vier perso nen. Eén van hen berooft in de trein de reiziger en geeft de buit vervolgens door aan handlan gers, die op het perron staan te wachten. „De criminele groe pen bestaan meestal uit tien tot twaalf jonge mannen van Noord-Afrikaanse afkomst. Daarnaast zijn de laatste jaren ook veel zakkenrollers uit Oost- Europese landen actief," aldus ■G. van Beek, hoofd van de spoorwegpolitie. „Ze zijn ui terst netjes gekleed en gaan zeer geraffineerd te werk. De gedupeerde merkt vaak pas bij aankomst dat hij is beroofd." Het treindieventeam bestaat uit ongeveer tien medewerkers van de spoorwegpolitie uit de verschillende districticten. De ploeg gaat in het hele land ope reren. Wanneer blijkt dat de controle op een bepaalde lijn zodanig succesvol is dat de bendes uitwijken naar elders, verhuist het team mee. Van Beek verwacht dat het team voornamelijk op de Schiphollijn vanuit de hoofd stad zal worden ingezet. Onder leiden arnout heemskerk kees van der linden Kroonprins Willem-Alexander mag trouwen met zijn Argen tijnse vriendin Maxima en er zijn weinig problemen met de komst van zijn aanstaande schoonvader. Dat blijkt uit de internet-enquête die deze krant de afgelopen dagen heeft gehouden. De lezers van de digitale editie van deze krant kregen drie stellingen voorgelegd over een eventueel huwelijk van de prins van Oranje met zijn Argentijnse vriendin Maxima Zorreguieta. Ruim 94 procent van de 282 invullers van de vragenlijst vindt dat Willem-Alexander zelf mag uitmaken met wie hij trouwt. Een meerderheid van 58 procent heeft geen bezwaar tegen de komst van de om streden vader van Maxima, Jorge Zorreguieta. Maar bijna 42 procent ziet liever niet dat hij de huwelijkssluiting bij woont. Komt hij toch, dan lie ver op de achtergrond. Als het aan de lezers van deze krant ligt, loopt de kwestie rond de huwelijksplannen niet hoog op. De respondenten zijn na melijk unaniem van mening dat Willem-Alexander zijn troon niet hoeft op te geven voor zijn hart. Tientallen lezers stuurden een uitgebreide toelichting op hun standpunt in naar de re dactie. Afgaand op het en thousiasme dat veel deelne mers aan de internet-enquête bij voorbaat kunnen opbren gen voor het aanstaande ko ninklijke huwelijk, staat heel Nederland als het eenmaal zover is op zijn kop. Het eer ste openbare optreden van Maxima vorige week heeft haar geen kwaad gedaan, in tegendeel. Dat neemt niet weg dat er stevige kritiek is te beluisteren op de vader en ook de moeder van Maxima (een lezer: 'Je kunt mij niet wijsmaken dat zij niets van de verdwijningen etc. afwist.'). Ook koningin Beatrix krijgt er van langs. In de fantasie van sommige lezers figureert zij als een dominante schoon moeder. Een lezer moppert dat het gewone burgermeisje Emily voor de vorstin niet goed genoeg was, terwijl een jetsetprinses uit een foute Ar gentijnse familie kennelijk wel door de beugel kan. Pagina 3: Amnesty: Zorre guieta verschafte junta fi nanciële basis Pagina 16: Alex hoeft niet te kiezen tussen troon en hart tel aviv ad bloemendaal 1 correspondent Veel minder Israëlische kiezers dan normaal gaan mor gen stemmen. De verwachting is dat het opkomstper centage niet ver boven de zeventig zal liggen. Vergele ken met de meeste westerse landen nog geen slechte score, maar in het sterk gepolitiseerde Israël brengt normaal gesproken bijna negentig procent van de be volking zijn stem uit. Waarom blijven zoveel mensen thuis en zeggen anderen een blanco stem te zullen uit brengen? Het antwoord heeft te maken met zowel de aard van de verkiezing als met de kandidaten. Het is voor het eerst in de geschiedenis dat Israël al leen een minister-president kiest. Het Israëlische par lement, de Knesset, blijft ongewijzigd zitten en dus doen politieke partijen niet mee. Dat verlaagt de moti vatie van de kiezers. En wat de-kandidaten betreft: aan zienlijke groepen in de samenleving vergelijken kiezen tussen Ehud Barak en Ariel Sharon met een keuze tus sen de duivel en Beëlzebub (belangrijke joodse de mon). Beiden zijn even onaantrekkelijk en daarom be sparen ze zich morgen een gang naar de stembus. Het staat nu al vast dat de meer dan een miljoen le den tellende Arabische gemeenschap in Israël de meeste thuisblijvers zal tellen. Dat is een enorm verlies voor premier Barak, die in 1999 zijn fikse overwinning op de zittende premier Benjamin Netanyahu in niet geringe mate dankte aan een hoge opkomst onder de Arabieren. Destijds waren die Netanyahu zo zat, dat ze massaal het consigne van hun leiders opvolgden en naar de stemlokalen trokken. Nu heeft de leiding op dracht gegeven tot thuis blijven of blanco stemmen. Volgens Abed Inbitawi, woordvoerder van de organi satie van plaatselijke Arabische leiders, gaat het om niet meer dan een advies. Arabieren die per se op een van de kandidaten willen stemmen, kunnen ongehin derd hun gang gaan. „Geruchten over ordeverstorin- de reizigers bevinden zich vol gens hem veel zakenlieden met kostbare artikelen als laptops. Bovendien hebben zij vaak veel geld op zak. Bij het project, dat nog vóór deze zomer van start gaat, werkt de spoorwegpolitie sa men met de regionale politie, het Gemeentevervoerbedrijf Amsterdam (GVB) en de Ko ninklijke Marechaussee op Schiphol. Op de luchthaven is sinds be gin jaren negentig het team Veel Voorkomende Criminali teit (WC) actief. Medewerkers van de Marechaussee posten in de vertrek- en aankomsthal van het station en houden de in- en uitstappende passagiers in de gaten. Het hoofd van de spoor wegpolitie sluit niet uit dat le den van het team under cover meerijden met treinen. De Nederlandse Spoorwegen hopen ook op andere manieren de criminaliteit op de treinen terug te dringen. Zo worden de controles bij de ingangen van de stations rond Amsterdam geïntensiveerd, aldus NS- woordvoerder H. Windt. Ook zal er op de perrons meer ca meratoezicht komen. Uitblik WOENS DONDER VRU SfTJS TIC '710" '78" SS® 50% 50% 60% SffiSS» 20% 20% 20% Speler Rijnsburgse Boys verongelukt NAARDEN/RUNSBURG De 23-jarige Michel van Hooy is gisterochtend bij een verkeers ongeluk in Naarden om het le ven gekomen. De taxi waarin de voetballer van Rijnsburgse Boys zat, was betrokken bij een ket tingbotsing. Toen Van Hooy uitstapte, werd hij gegrepen door een auto. Van Hooy speel de ooit ook bij Quick Boys. Zie ook pagina 17 bami voor slechts Per stuk Gebakken of ongebakken Geldig van 5 t/m II februari 2001 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. gen die we zouden willen organiseren, berusten ner gens op," zegt hij. „Het Arabische publiek is volwassen en beschaafd genoeg om het democratische proces niet te verstoren." Net als de vorige keer hebben de Arabische leiders echter weinig overtuigingskracht no dig. Onder de Arabische bevolking van Israël heerst nog altijd diepe verontwaardiging over het brute optre den van de politie tegen betogingen en ordeverstorin gen in de eerste twee weken van de Palestijnse Aksa- intifada. Er vielen dertien doden toen de politie met scherp schoot. De Arabieren spreken van discriminatie en racisme. Ze zijn er vast van overtuigd dat de politie nooit dergelijke middelen zou hebben gebruikt als ze had moeten optreden tegen joodse relschoppers. Ze achten Barak verantwoordelijk en vinden dat hij via de stembus moet worden gestraft. Pagina 2: Commentaar Pagina 5: 'Barak-kamp moet lesje leren' Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag Waar haal je L de energie vandaan?

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1