Verdwalen wordt moeilijk op het strand van Katwijk 7 Duin Bollenstreek Katwijk wil geen ton uittrekken voor voetbalkooi bij Kre 'We moeten bossen in deze streek in ere houden Bon Bon legt beslag00* bezittingen Heembb Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 45,00 gVÏ/ u/ y Central Park in Noords MAANDAG 5 FEBRUARI 2001 IDA Lintje voor Lissenaar Herman Huizer lisse Lissenaar Herman Huizer is zaterdagmiddag koninklijk onderscheiden. Burgemeester Van Zon speldde hem de onder scheiding op. Huizer, die dertig jaar secretaris is geweest van speeltuinvereniging De Bijenkorf, is benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. De 56-jarige Lissenaar werd verrast met de onderscheiding op een receptie ter gelegenheid van het neer leggen van zijn functie in het bestuur van de speeltuinvereni ging- Ton voor coffeeshop-onderzoek bollesntreek Vijf gemeenten in de Bollenstreek gaan geza- menijk voor ruim een ton behoefte en aanbod van cannabis producten in kaart brengen. Het onderzoek duurt van februari tot juli van dit jaar. Met de onderzoeksresultaten in de hand willen Lisse, Hillegom, Noordwijk, Noordwijkerhout en Voor hout in samenwerking met de politie en het openbaar ministe rie kunnen beslissen over het lot van de Lissese coffeeshop Happy Days. In het district Bollenstreek-Noord is ruimte voor één coffeeshop en de Lissese gemeenteraad heeft zich ander halve week geleden tegen het bestaan van zo'n zaak in Lisse uit gesproken. Het onderzoek zou kunnen aantonen dat elders in het district een coffeeshop beter op zijn plaats is. Opnieuw stroomstoring in Lisse lisse Voor de tweede keer binnen een maand is Lisse getroffen door een stroomstoring. Ruim 1.800 huishoudens in de Poel polder (Meeuwenlaan, Ruishomlaan, Brahmslaan en omge ving) zaten gisteravond tussen kwart voor tien en elf uur zonder stroom. Oorzaak was een storing in een middenspanningska- bel. Volgens NUON heeft de storing van gisteren niets met die van 7 januari te maken. „Spanningskabels kunnen reageren op extreme weersomstandigheden. En afgelopen weekeinde waren de weersomstandigheden extreem", aldus NUON-voorlichter E. Mulder vanmorgen. Schilderij Koster voor De Zwarte Tulp lisse Het Lissese museum De Zwarte Tulp heeft sinds vrijdag een echte Koster in zijn bezit. Het gaat om een schilderij van A.L. Koster die leefde van 1859 tot 1937. Hij heeft een tijdlang in de Bollenstreek gewoond en een aantal impressionistische schilderijen van de streek gemaakt. Er hangen Kosters in het Haags Gemeentemuseum, bij Teyler, het Frans Halsmuseum en het Kröller-Müller. De aankoop is betaald uit het nog steeds naamloze fonds dat een paar jaar geleden in het leven is geroe pen door J. Zwetsloot en J. Plug. Uit hetzelfde fonds zijn porse leinen bordjes aangeschaft uit de periode rond 1750 met tulpen als motief. Dieven babbelen zich naar binnen NOORDWUKEen 69-jarige Noordwijkse is gisterochtend in haar huis aan de Egbert de Grootstraat beroofd van een handtasje en een onbekend bedrag. Dat gebeurde door twee mannen van wie de een, van ongeveer 20 jaar, de vrouw bij de voordeur aan de praat hield terwijl de ander de woning aan de achterkant binnenging. li O tW van i iwet roza van der veer Er komt geen voetbalkooi op het speelveldje aan de Kreeft/Krab in de Katwijkse wijk Rijnsoever. De kooi zou geen definitieve oplossing zijn voor de geluidsoverlast die wordt veroorzaakt door ballen die tegen het huidige hek werk aan denderen. Bovendien is de kooi duur aangezien maar weinig Kat- wijkers last hebben van de ballende jongeren. Ook vreest het Katwijkse col lege voor een precedentwerking, waar door straks meer omwonenden van speelveldjes een kooi gaan eisen. De problemen rond het terrein in de wijk Rijnsoever spelen al jaren. Aan vankelijk was het terrein ingericht als basketbalveldje. Na klachten van om wonenden werd in 1995 de beslissing genomen de basketbalpalen weg te halen en te vervangen door handbal doelen. Een jaar later werd een hekwerk achter de doelen gezet om klagende omwonenden tegemoet te komen die steeds ballen in de tuin kregen. Weer twee jaar later werd het al drie meter hoge hek verbreed, nog een jaar later werd een van hekken verhoogd en voorzien van een net. Maar nog steeds niet tot tevredenheid van de omwo nenden. Zij schreven in 1999 dat ze weliswaar minder ballen in de tuin krijgen maar dat de geluidsoverlast van de ballen tegen het hek nog steeds bestaat. Een jaar later is er nieuw overleg waarbij de acht Katwijkers een voet balkooi vragen. Hun oorspronkelijke eis, het verdwijnen van het speelter rein, hebben ze laten varen. Onderzoek wijst uit dat een voetbal kooi bijna twee ton kost. Maar voor dat geld is overlast van ballen in de tuinen en de herrie van ballen tegen het hekwerk vermoedelijk verleden tijd. Een ander voordeel van een kooi is dat het veldje beter kan worden ge bruikt omdat de ballen de kooi niet meer uitkunnen. Ondanks die positieve kanten aan de plaatsing van de kooi voelt het Kat wijkse college van B en W niets voor deze oplossing. De kooi betekent na- )wet melijk niet dat de overlast, ju deerd voorbij is. En om vooi},. wonenden twee ton uit te t gaat het college te ver. klachten de laatste jaren st^j,e] der geworden doordat jonjjs jr kers zich geregeld op het tei zien, constateren burgemi wethouders. PP Het voorstel geen kooi tt^Qj wordt donderdag besprokituj een vergadering van de coming, ciale veiligheid. nare Oriëntatieborden met zomerse afbeeldingen helpen kinderen een handje Jonge strandbezoekertjes raken deze zomer minder makkelijk de weg kwijt op het Katwijkse strand. Daar moeten de voor het strandseizoen te plaatsen zogeheten oriëntatieborden met afbeeldingen als een strandbal, een ijsco, een parasol of een zandkasteel voor gaan zor gen. Katwijk trekt bijna dertig mille uit voor het plaatsen van deze borden die op zo'n tweehonderd meter afstand van elkaar komen te staan. katwuk roza van der veer Het idee om oriëntatieborden te plaatsen, leeft al enige tijd in Katwijk. Een paar jaar geleden stuurde een bedrijf een offerte voor borden met afbeeldingen van Nijntje van Dick Bruna. Ook die zouden ervoor moeten zorgen dat kinderen minder makkelijk de weg kwijtraken. Omdat deze borden vergezeld gingen van reclame en Katwijk nog nooit had gehoord van de oriëntatieborden, werd het plan terzijde geschoven. Vorig voorjaar is het plan uit de kast gehaald en werd beslo ten een onderzoek in te stellen. Door drukte op het gemeente huis mede als gevolg van het koninklijk bezoek, is dat onder zoek weer tijdelijk in de ijskast terecht gekomen, maar inmid dels hebben de gemeentelijke ambtenaren de nodige infor matie over de oriëntatieborden verzameld. En daaruit blijkt dat gemeenten die de borden op het strand hebben staan, daar erg tevreden over zijn. Het aan tal zoekgeraakte kinderen is met zeventig procent gedaald, en de zoektijd naar verdwenen kinderen daalde met negentig procent. De borden blijken voorts als 'afspreekpunt' te fun geren en als oriëntatie voor po litie en reddingsbrigade. Katwijk kiest ervoor om zelf borden te laten maken met zelf bedachte voorstellingen als een strandbal of een parasol. Dat is veel goedkoper dan de Nijntje- borden waarvoor jaarlijks zo'n 36 mille huur moet worden be taald. Voor zesduizend gulden minder kunnen eigen borden worden gemaakt die voor het zomerseizoen worden neerge zet en in het najaar worden weggehaald. Volgens F. Maitimo van de Katwijkse Reddingsbrigade ra ken tijdens een mooie zomerse dag zo'n vijftig kinderen zoek op het Katwijkse strand. Per jaar gaat het om zes- tot acht honderd kinderen. Als er een kind bij een van de twee red- dingsposten of de politiepost wordt gebracht, wordt er een vlag met een vraagteken gehe sen. Maar soms duurt het dan nog lang voordat een kind door Natuurwandeling in de sneeuw biedt ook veel interessants noordwijkerhout margrit tibboel Eén ding hebben ze gemeen schappelijk: de liefde voor de natuur zit hen in het bloed. De één raakt in vervoering bij het aanschouwen van buitenissige vogelsoorten, een ander speurt naarstig de omgeving af naar veelvormige paddestoelen en een volgende is gebiologeerd door bomen, heesters en ande re specifieke begroeiingen. Voor het zoeken naar iets van ieders gading, trotseren ze met plezier de winterse buien. De natte kragen, doorweekte jas sen en de soppende laarzen ne men ze daarbij op de koop toe. Zaterdag rond twee uur komt een dertigtal leden van de KN- NV (Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging) van de afdeling Bollenstreek bij elkaar voor een natuurwande ling in Leeuwenhorst, een land goed dat sinds 1953 in het bezit is van de stichting Zuidhollands Landschap. Het twintig hectare grote bosperceel ligt er ingeto gen wit bij. De serene stilte, die aan intensiteit wint door de sneeuwlaag die alle rumoer lijkt te dempen, wordt slechts on derbroken door het gezoem van passerende auto's op de Gooweg. Gewapend met verrekijkers, paraplu's, camera's en voorzien van stevig schoeisel vertrekt de groep vanaf het parkeerterrein bij het koetshuis aan de Gooweg. De Noordwijkse Jelle van Dijk, auteur van de Natuur- gids voor de Duin- en Bollen streek, gaat de groep voor. De winterse neerslag die vrijwel al les bedekt is er debet aan dat veel van de wetenswaardighe den die de voorzitter van de Noordwijkse natuur en vogel vereniging over flora en fauna van Leeuwenhorst in petto heeft, niet aan bod komen. Maar toch blijft er voor de nauwlettende observeerder vol doende te zien. Nauwelijks honderd meter op weg buigt Van Dijk zich over een bospad. Een dun takje om hoog houdend vertelt hij: „Dit is nou een tengere rus." Som mige natuurvorsers geven op getogen blijk van herkenning. Reagerend op de resterende vragende gezichten legt van Dijk uit: ,,'t Is een 'tredplantje'. 't Komt in de groeven van je schoen te zitten. Even later valt het er weer af en schiet 't wor tel. Zo verspreidt het zich." Iets verderop ligt een half aangevreten dennenappel. „Er zijn hier eekhoorns in de buurt. Alleen eekhoorns knagen den nenappels af op deze speciale manier" concludeert Van Dijk, terwijl hij een kaal bruin staafje laat zien. Dan wijst hij naar een plek op het pad waar geen sneeuw ligt. Vogels vliegen af en aan. „Daar komen ze nog aan hun trek ken." Wintergasten zoals ko perwieken en kramsvogels wor den her en der via de verrekij kers 'gespot', evenals de in deze omgeving thuishorende putter- tjes, mezen en een enkele zeld zame boomklever. Barre tijden Ook een winterkoninkje wordt gesignaleerd. Hoewel z'n naam doet vermoeden dat dit minus cule vogeltje barre tijden met glans doorstaat, heeft het in Leeuwenhorst, ondanks de in zijn voordeel werkende humus- laag, een geringe overlevings kans. Tellingen in 1996 wezen uit dat de helft van de populatie de winter niet had overleefd. In het aangrenzende duingebied was het, volgens Van Dijk, nog slechter gesteld met het vogel tje. Maar tien procent van de winterkoninkjes kwam daar de winter door. „Gelukkig zijn de vooruitzichten voor de overige vogelsoorten hier aanmerkelijk beter", stelt Van Dijk vast. Niet alleen de vogels gedijen beter in het bos van de Leeu wenhorst. Ook de bomen staan er op het landgoed, dankzij de goede voedingsbodem, floris- santer bij. Van Dijk hierover bij een ongeveer 60-jarige kaars rechte majestueuze Oostenrijk se den: „Diezelfde den wordt in de duinen, hier verderop, maar half zo groot, niet zo oud en bo vendien staat-ie dan nog scheef ook. Met dank aan de zee wind." De Gooweg wordt overgesto ken en men gaat een kijkje ne men op Klein Leeuwenhorst en daarna onder het viaduct van de N206 door naar Oud Leeu wenhorst, waar in de middel eeuwen een abdij voor welge stelde nonnen was gevestigd. Veel is er niet van over. Alleen de contouren van een slot gracht zijn nog zichtbaar. Inmiddels is de sneeuw over gegaan in regen. De animo voor de wandeling taant zichtbaar. Als Van Dijk de natuurwande- laars de vraag stelt te kiezen voor een korte of wat langere terugweg gaat het linea recta richting koetshuis. De gids tot slot over het juweeltje dat Leeu wenhorst in zijn optiek zonder meer is: „We zijn blij dat we dit stukje historisch natuurgebied nog hebben. We moeten de bossen in onze regio in ere houden. Het is er een stuk rus tiger dan in de duinen. Dat is een prettige bijkomstigheid." sin Ihee «gvi i Alp lobil in vli oen de ouders wordt opgehaald. Maitimo is in eerste reactie enthousiast over het plaatsen van de borden. „Baat het niet dan schaadt het ook niet, denk ik maar. En elke kind dat niet kwijtraakt, is meegenomen. Want vaak is er toch sprake van een enorme paniek bij de ou ders. Of zit je met huilende kin deren die maar niet worden op gehaald. Op een mooie dag hebben we er soms vier tegelijk die hun ouders kwijt zijn." Maitimo heeft nog nooit con tact gehad met reddingsbriga des op stranden waar de oriën tatieborden staan. „Maar als die cijfers kloppen, dan scheelt ons dat enorm veel werk. En dan hebben wij echt nog wel genoeg te doen. Er blijven altijd mensen met splinters en kwal- lenbeten." Het Katwijkse plan wordt donderdag 8 februari bespro ken tijdens de vergadering van de commissie sociale veilig heid, die om 19.00 uur begint. Borden met plaatjes op het Katwijkse grotere exemplaren dan op deze foto ren minder snel verdwalen. 'Ige ierd foor :1 fr; de idt i strand - overigens aarder i moeten straks zorgeneitei ARCHIEFFOTO Hifim wel gelii idiei Restauranteigenaar Hoogeveen wil huu['d 0 rob onderwater Restauranteigenaar P. Hooge veen heeft beslag laten leggen op de bezittingen van de ver eniging van huiseigenaren Heemborgh in Noordwijk. Dat gebeurt via de bank van Heem borgh, dat daardoor niet meer in staat is om rekeningen te be talen. Hoogeveen, uitbater van de horecagelegenheid Bon Bon aan de Boulevard, eist een be drag van ruim 180.000 gulden. Heemborgh weigert dat bedrag te betalen. Hoogeveen huurt de ruimte waarin zijn restaurant is geves tigd van Heemborgh. De huis eigenaren en Hoogeveen heb ben al van 1992 een conflict over de huur. Hoogeveen is het niet eens met de opgelegde huurverhoging. De restaurant eigenaar stapte uiteindelijk naar de rechter, die vorig jaar in hoger beroep bepaalde dat de huurverhoging niet terecht was. Hoogeveen eiste daarop te veel betaalde huur over vijf jaar terug. De restauranthouder be treurt het dat hij is overgegaan tot beslaglegging. „Dat lijkt een harde stap, maar Heemborgh heeft bij mij ook vijf jaar beslag ang; eenl Ier del Dmti ie w laten leggen." Advoctrdei uit Katwijk heeft bechtei Heemborgh 181.915, toe aan Hoogeveen motn et Hengst wil het bedrwet vier weken op zijpn da hebben. Advocaat Boonstr zich namens de verei huiseigenaren niet or druk van de stappen geveen en zijn Hengst. „Heemborgh wel zeker in cassatie heeft Hoogeveen zijit niet gekregen. Dat g^ niet zolang er geen i uitspraak is." ung» Boonstra en HeerrtDA- len Hoogeveen nu ee rantie aanbieden om uw op te heffen. Voor Hftdsc bankgarantie nog g», 0p om het beslag op febr „Voorlopig weet ik n<puw een bankgarantie erDe F niet van cassatie.is 1 Hoogeveen wil gew vei zien, omdat hij jartj zijr huur heeft betaald.aanl moet inzien dat casjopp uithaalt. De kans cjéze borgh wint, is nihil ojedin dens de nieuwe reclfgt ei inhoudelijk op dq ont wordt ingegaan." ruin "ie ht De Combinatie wil eerherstel voor Donifs l Bij Pe in e« jasiss der heeft de iepziektfa^ ten in de beplantinfopjg rukt de bebouwing afc alt, van de Pickéstraat opden toegangen tot de tuj)et c drijven rommelig, njet Combinatie. mid De partij wil het Dfeden knappen en daarvo|ar a; gemeente een strchg bi moeten opkopen var) des breed zodat de |]ub. langs het pad kan W|eit t steld. Ook kan zo ninbui den gemaakt voor wi ma£ open stukken en eeiont\ uitlaatplaats. Verder 200( het pad een 'natn Eer kunnen worden prdt waarbij de specifiek ir schappen van het feeste strandwallenlandschjee natuur van de Bollenjnnei lustreerd kan wordefcje v moeten ervoor zorgeferda^ delaars voortaan gefen ik meer nodig hebben j uit ste de beste regenbuiieeft Het plan van De Cte 1 staat op de agenda vfc0p missievergadering dijvis U< bruari om 21.00 uur *naar gelijl roza van der veer Een Central Park in Noordwijk, dat kan het gebied rond het Dompad worden in de ogen van De Combinatie (PvdA, Groenlinks, D66). De partij vindt dat Noordwijk daar in de komende jaren zo'n zeven ton voor moet reserveren. Het Dompad is een van de historische verbindingen tus sen Noord wijk-Binnen en Noordwijk aan Zee. Het pad, dat begint bij het plantsoen op de splitsing Duinzicht/Dompad en loopt tot aan het Breloftpark, is volgens de Combinatie de enige verbinding tussen beide kernen die de laatste jaren niet ingrijpend is veranderd. Aan de noordkant is er nog vrij uitzicht op de bollenvelden die de Noordwijk-Binnen en Noord wijk aan Zee scheiden. Alleen dreigt het pad wel te verloederen. Zo zit het onver harde pad vol met gaten waar door bij een beetje regen grote modderpoelen ontstaan en het pad onbegaanbaar wordt. Ver- rat O iere

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 12