Miljoenensteun voor Pieterskerk TEAK H mm m FAILLISSEMENTS VERKOOP HOUTEN nu ƒ1295,- W e wintersale! BelCompany II Oegstgeest doet Warmond aanzoek GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 12 20 Maxima op feestje koningin TUINMEUBELEN LESTER SET Golden Tulip Hotel Leeuwenhorst Langelaan 3, Noordwijkerhout Veel WAO'ers zijn minder ziek dan ze zich voordoen Massaontslag bij Britse vestigingen van Corus Keus uit 500 occasions? wyvw.motorhuis.nl Minister Borst wil verbod op tabaksreclame 2 WEKEN OERDAG 1 FEBRUARI 2001 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 £5»% Dagblad NR. 42531 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 Ise raadsleden en nog niet te 1 juichen over luit Warmond itie krijgt uw uniform olitie krijgt in 2002 een uniform. De kleding I minder divers, heeft een i draagcomfort' en is j beter herkenbaar als e-uniform. De opvallend- ijziging is de invoering een hoofddeksel voor len en vrouwen. Na de r begint een draagproef. ivan de 26 korpsen gaan ïgenten het nieuwe uni- op proef gebruiken. Be- ilgend jaar wordt een de- ;ve beslissing genomen. nselijk falen bijna-botsing elijk falen en het niet vol le functioneren van de lieden bij de luchtver- leiding hebben geleid tot ijna botsing op Schiphol 18. Door kordaat hande- ist de gezagvoerder van öeing 767 van Delta Air een botsing met een lege, ;pte Boeing 747 te voor- n. Dit blijkt uit het on- ek naar dit incident, dat de Raad voor de Trans- eiligheid is uitgevoerd. )ische imam i een spion' Ahmed Ali Hadi uit lit is door de Binnen- 1 Veiligheidsdienst (BVD) nd uitgezet, omdat hij doneren voor Libië. Het lad Vrij Nederland ont- at deze week. De imam sinds 1991 aan het van de Omar al Faroek ie in de Utrechtse wijk fcht. Volgens de BVD lie functie slechts een intel en was de Libiër Al in werkelijkheid inlich- lofficier. i3 ten hu is ontslaat loloog-anatoom iesteinde Ziekenhuis in daag zet de omstreden loog-anatoom Van op straat. Dat gebeurt d overleg met de betrok- zelf, aldus een woord- er van het ziekenhuis. m wordt er in Engeland meer van beschuldigd ij zonder toestemming abestaanden honderden en van overleden kinde- eeft verwijderd en be- Volgens de woordvoer- door het rapport in En- I over de handelwijze in Velzen een 'onwerk- ituatie' ontstaan. 15 DAAG 22 PAGINA'S land 'and ren Kunst. «programma s nn riNGEN'TÖT"7"n~0Z; sl aanbod: schitterende ivan 270 breed in diverse mooie stoWen. JlllTEN VELDERT; ARNHEM; EINDHOVEN-C; GRONINGEN; J RICHT; ROTTERDAM-C; jOAM-ALEX ANDRIUM; UTRECHT. februari 2001 ÏV I OPEN HUIZEN ROUTE ffirniTwn 19 Onbetaalbaar: de vrijwilligers van de hervormde kerk Hoogmade Een zomerjurk vol verdriet door Bep, Riet en Pluis van Het Volk Dwalen langs vijf eeuwen schilderkunst in Kunsthal De revanche van Lodewijk Crijns op Filmfestival in Rotterdam Ook geld voor andere monumenten in binnenstad en regio De noodkreet van de stichting die de Leidse Pieterskerk beheert, is gehoord. Staatssecretaris Van der Ploeg (cul tuur) geeft 4,8 miljoen gulden voor de restauratie en het herstel van het gezichtsbepalende monument in de Leidse binnenstad. Ook voor het opknappen van het voormalige Kamerlingh Onneslaboratorium (ruim 1,9 miljoen gulden) en kasteel Oud-Wassenaar (5,4 miljoen) wordt geld uitgetrokken. kerk tal van ernstige gebreken vertoont. Herstel van die gebre ken kost volgens de eerste schatting zeker twintig miljoen gulden. Zo zijn balken in de kap en kooromgang aangetast door de bonte knaagkever en is de conditie van een aantal ramen abominabel. Amsterdam Kroonprins Willem-Alexander was gisteravond samen met zijn vriendin Maxima Zorreguieta aanwezig op het verjaardagsfeest van zijn moeder in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Het stel stapte, gadegeslagen door publiek en pers uit de koninklijke bus voor het museum. Prins Claus verliet vanwege zijn gezondheid voortijdig het verjaardagsfeest. De publieke aanwezigheid van Maxima aan de zijde van de kroonprins komt op een moment dat politici op het Binnenhof zich steeds meer opwinden over de rol van de vader van Maxima bij een eventueel huwelijk. Willem-Alexander is het populairste lid van het koningshuis, zo blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van SBS6 is gehouden. De koningin staat op de tweede plaats en prins Claus volgt als derde. Pagina 3: Paul Rosenmöller: Vader Maxima mag niet in beeld. foto fbf den haag/leiden/wassenaar hans jacobs De bewindsman maakte dat gisteravond bekend in het Vre despaleis in Den Haag. Van der Ploeg besteedt in totaal 200 miljoen om in het hele land 69 bijzondere gebouwen te red den. „Er zijn talrijke belangrijke rijksmonumenten die dringend gerestaureerd moeten worden, maar waarvoor de tot nu toe beschikbare middelen ontoe reikend zijn", aldus Van der Ploeg bij de presentatie van de lijst met toegekende subsidie aanvragen. Het opknappen van de 'kanjers' wordt vaak uitge steld omdat de daarmee ge paarde kosten de begrotingen van de beheerders of een subsi diegever als de gemeente te bo ven gaat. „Uitstel van restaura tie brengt grote vervolgschade en hoge kosten met zich mee, reden om nu in te grijpen en extra geld beschikbaar te stel len", stelde Van der Ploeg. Voor de Pieterskerk komt de steun als geroepen. Het stich tingsbestuur heeft lange tijd in onzekerheid verkeerd omdat de aanvraag voor extra financiële steun te laat leek te zijn ingele verd. Ruim een jaar geleden luidde de stichting al de nood klok, nadat een eerste inventa risatie duidelijk maakte dat de De Rijksdienst voor de Mo numentenzorg kreeg 121 subsi dieverzoeken te verwerken, waarvan er nu 53 zijn gehono reerd. De grootste bijdragen gaan naar de Beurs van Berlage in Amsterdam en kasteel De Haar in Haarzuilens (beide tien miljoen gulden), terwijl kasteel Neubourg in Gulpen (9,4 mil joen) en de St. Jan in Den Bosch (9 miljoen) ook op flinke steun kunnen rekenen. In Zuid-Holland wordt in to taal 38 miljoen uitgegeven voor tien monumenten. Pagina 13: Pieterskerk heeft meer nodig dan vijf miljoen Het monumentale kasteel Oud-Wassenaar, dat gisteravond ruim vijf miljoen gulden kreeg toebedeeld van staatssecretaris Van der Ploeg. Dat is ook naar schatting het bedrag dat nodig is voor een ingrijpende opknapbeurt van het pand. foto dick hogewoning MEER DAN 120 MODELLEN 2:795^ -3,5 7 18 -8,9 14 2 en Samenleving ik van de Dag l13,15,16,17,19 10 20,21 11 10,14 Vrijdag 2 Februari I Zaterdag 3 Februari I Zondag 4 Februari van 12.00 uur tot 21.00 uur I van 10.00 uur tot 18.00 uur I van 12.00 uur tot 18.00 uur 'Samen één grote groene gemeente vormen oegstgeest/warmond judy nihof In een uiterste poging om Warmond voor zich te winnen, heeft buurgemeente Oegstgeest het dorp schriftelijk de liefde verklaard. In een brief aan de gemeente Warmond stellen burgemeester en wet houders van Oegstgeest voor om samen één 'grote, groene en recreatieve gemeen te' te vormen. „Oegstgeest is een logische en aantrekkelijke partner", aldus het col lege. „De gemeente Oegstgeest heeft evenals Warmond een lange traditie van respect voor en waken over haar groene en aantrekkelijke karakter." Het aanzoek van Oegstgeest komt enke le dagen na de bekendmaking van het Warmondse college om verder te willen gaan als deelgemeente van Leiden, mocht zelfstandig voortbestaan niet haalbaar zijn. Volgens de Oegstgeestse gemeente bestuurders moet het mogelijk zijn om gezamenlijk een alternatief uit te werken dat minimaal gelijkwaardig is aan het voorstel tot het opgaan van de gemeente Warmond in de gemeente Leiden. Het voorstel van Oegstgeest is niet om Warmond te laten aansluiten bij Oegst geest, maar om samen een geheel nieuwe gemeente te vormen. „In de gemeente raad van deze nieuwe gemeente zal een substantieel aantal Warmonders zitting hebben", aldus het college. Waarnemend burgemeester van War mond Vosjan laat weten dat burgemees ter en wethouders zich dinsdag buigen over het aanzoek van de buurgemeente. Ze wil wel een eerste reactie geven. „Wat ons is opgevallen in gesprekken met Oegstgeest is dat deze gemeente zich sterk wil maken tégen Leiden. Dat willen wij niet." den haag gpd Een op de zes WAO'ers doet zich bewust zieker voor dan hij of zij is om te voorkomen dat er wordt gekort op de uitkering. Vooral vrouwen verzwijgen va ker conclusies van de arts over vermindering van hun gezond heidsklachten. Dit blijkt uit een onderzoek van het ministerie van sociale zaken naar fraude met uitkeringen. Behalve WAO'ers overtreden ook veel andere uitkeringsge rechtigden de regels. Zo blijkt 20 procent van de WW'ers en 40 procent van de bijstandsge rechtigden langere tijd bewust te weinig te solliciteren. Veer tien procent van de werklozen heeft het afgelopen jaar wel eens passend werk afgewezen of er bewust voor gezorgd niet te worden aangenomen. Staatssecretaris Hoogervorst van sociale zaken schrijft in een toelichtende brief bij het onder zoek dat het aantal fraudeurs in werkelijkheid waarschijnlijk nog groter is, omdat veel uitke ringsgerechtigden - ondanks de belofte dat hun gegevens ge heim bleven - weigerden mee te werken aan'het onderzoek. De bewindslieden op het mi nisterie (Vermeend en Hooger vorst) hebben inmiddels aange kondigd meer werk te maken van de fraudebestrijding. Socia le diensten en uitvoeringinstel lingen van de WW en WAO zul len meer onderzoek gaan uit voeren om fraude op te sporen. Het aantal bezoeken aan bij voorbeeld bedrijven of bedrijfs terreinen om zwart werk op te sporen wordt verdubbeld van 10.000 tot 20.000 per jaar. Het GAK zal meer controles in het buitenland gaan uitvoeren. Nederland telt momenteel 938.000 mensen met een ar beidsongeschiktheidsuitkering (onder wie 760.000 WAO'ers) en 178.000 WW'ers. 400.000 men sen zitten in de bijstand. Uit het onderzoek blijkt dat 12 procent van deze laatste groep wel eens zwart bijklust. Met name mannen maken zich hier schuldig aan. Tot 285,' extra Dutchtone-voordeel Exclusief bij BelCompany 3 maanden lang gratis dufchtone dubbele belbundel geen aansluitkosten Siemens S35i Infrarood modem VIP-telefoonboek Trilfunctie www.BelCompany.nl n 1 -jarig Dutchlone allin 180 abonnement Aanbod geldt to Meerinformatie 0800 1413 Hoogovens in 1999 een verlies van ruim vier miljard gulden. De verliescijfers zijn onder meer een gevolg van de afgeno men vraag naar staal door met name de Britse automobielin dustrie en de hoge koers van het Britse pond, die van het metaal een te duur exportpro duct maakt. De snij-operatie moet leiden tot een capaciteits- afname van meer dan drie mil joen ton ijzer- en staal. Naast Llanwem vallen de grootste klappen bij de Corus- vestigingen in Ebbw Vale, Bryngwyn, Shotton, Teeside en Bryngwyn. De fabrieken bij de eerste twee plaatsen gaan dicht en de overige vestigingen gaan in een afgeslankte vorm verder. Verder komen bij het samen voegen van verschillende con cernactiviteiten op het Ver enigd Koninkrijk nog eens 3.000 banen te vervallen. Voor Corus in IJmuiden heeft de herstruc turering gevolgen voor de inter ne organisatie. umuiden pieter van hove Bij het staal- en aluminiumcon- cern Corus komen in Groot- Brittannïe zesduizend banen te vervallen. De grootste klappen vallen bij de vestiging van Llan wem (Zuid-Wales), waar 1.340 van de 4.500 personeelsleden hun werk verliezen. De vesti ging in IJmuiden (het voormali ge Hoogovens) blijft bij de be zuinigingsoperatie buiten schot. De organisatie krijgt een andere vorm. De herstructure ring moet in 2003 zijn afgerond. De vanochtend bekendge maakte maatregel komt boven op het verlies van 4500 banen vorig jaar in het Verenigd Ko ninkrijk. Momenteel telt de Britse tak van het concern on geveer 30.000 werknemers. Het concern zegt weer te schrappen in het aantal Britse personeels leden wegens de oplopende verliezen in Groot-Brittannië. De firma maakte sinds de fu sie tussen British Steel en Voor professioneel gereedschap, veiligheidsprodukten, hogedruk- reinigers, en nog veel meer... Geopend: ma.-vrij.: 08.00-17.30 uur i:09.00-12.00 uur HET WOORD IS AAN Nederlands gezegde Is februari zacht, de lente brengt vorst bij nacht. vooruitblik ZATER ZON "1°/4 275° 174° neïrsiag 80% 70% 30% 10% 20% 20% den haag gpd Minister Borst (volksgezond heid) wil af van tabaksreclame. Zij wenst die straks alleen nog bij de speciaalzaken en de rookwarenbalies van de super markten te zien. Op andere plaatsen mag het bedrijfsleven van haar niet meer adverteren. Overtredin gen van het verbod wil Borst met maximaal een miljoen gul den beboeten. De minister be oogt* met haar plan vooral het roken onder jongeren tegen te gaan. Het kabinet bespreekt het voorstel morgen. Of de andere ministers het in zijn geheel overnemen is nog de vraag. De departementen van Economi sche Zaken en Financiën willen niet geheel voorbijgaan aan de belangen van het bedrijfsleven. Tijdschriften en kranten heb ben immers inkomsten uit ta baksadvertenties en diverse grote sport- en cultuurevene menten worden gesponsord door de sigarettenindustrie. Bo vendien verdienen heel wat mensen hun brood in tabaks en sigarettenfabrieken in bij voorbeeld Joure en Bergen op Zoom. Borst wil het verbod laten in gaan op 1 augustus 2002. Tot die tijd zou er een overgangsre geling moeten gelden. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 37,30) Per kwartaal automatisch 106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1