Achterstandenbeleid in onderwijs levert niets op Binnenland AVRO doet concessie aan wensen van NOS Amsterdam opent wel vooronderzoek Bouterse 'Regel- en knevelgeving' jaagt boeren de grens over Reclame gaat MSD mogelijk veel geld kosten Geen controle op Limburgs grondwater 'Wetenschappers moeten zelf om aandacht vragen' Kamer wil compensatie voor vissers Verplaatsing vuurwerkopslag krijgt voorrang OENSDAG 31 JANUARI 2001 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Du ,Xt 'olitie houdt 16-jarige verkrachter aan [ageningen De politie in Wageningen heeft maandagmorgen >n 16-jarige inwoner van die plaats aangehouden op verden- ing van verkrachting met geweld. De jongen heeft daarover en gedeeltelijke bekentenis afgelegd, aldus een politiewoord- jerder. Daarnaast bekende hij nog drie aanrandingen, waar- an zeker een ook zeer gewelddadig. De politie begon vorige eek met een grootschalig onderzoek. Daarbij viel het surveille- >nde agenten en rechercheurs op dat de jongen 's avonds laat ingdurig rondhing in de omgeving van het park. 'roef met dijkdoorbraak rgambacht Rijkwaterstaat begint maandag aan de Lekdijk in ergambacht met de eerste proeven naar de sterkte van de Ne- erlandse dijken. Het verwacht zo meer en beter inzicht te krij- >n in de verschijnselen die leiden tot een doorbraak. Uit de roeven moeten betere voorspellingsmodellen vloeien. Om de eerstand van de Bergambachtse dijk te peilen, wordt eerst een igeheten freatische lijnproef gehouden. Rijkswaterstaat graaft aarvoor een diepe sleuf in de lengterichting van de dijk en ompt deze vol met water. Onderzocht wordt bij welke water and de dijk verzadigd raakt en uiteindelijk wegglijdt. soleren woningen niet slecht rRECHTGeluidsisolatie of het minder ventileren van woningen n lawaai buiten te sluiten, leidt in woningen rond Schiphol et tot meer verontreiniging van de lucht in huis of van het jisstof. Dat is de conclusie van een onderzoek dat de Universi- it Wageningen heeft uitgevoerd. Tussen februari en mei 1998 jn metingen verricht in zowel geïsoleerde als niet-geïsoleerde oningen in de regio Schiphol. Hierbij werd de chemische en licrobacteriële samenstelling van de lucht in huis en van het ïisstof bepaald. De onderzoekers vonden geen aantoonbare irschillen. Het onderzoek, dat werd verricht in opdracht van et Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu, maakt deel tvan een meerjarige studie die inzicht moet geven in de ge- indheid van mensen die in de buurt van Schiphol wonen. llf paarden omgekomen bij brand iddelrode Door een brand in een schuur in het Brabantse aatsje Middelrode zijn gisteren elf paarden omgekomen, aardoor is een schade ontstaan van enkele tonnen. De oor- lak van de brand is niet bekend, aldus een woordvoerder van brandweer. Door de brand ontstond een zware rookontwik- •ling. De dieren zijn daardoor vermoedelijk gestikt. Persoonlij- ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Negen paarden aren actief in de ren- en drafsport, andere twee waren Friezen. d eschermers tegen afschieten reeën ■YSTad De Dierenbescherming heeft bij de rechtbank in Den aag een bezwaarschrift ingediend tegen de jachtvergunning t n Stichting Faunabeheer Flevoland. Faunabeheer mag vijf u ar lang jaarlijks maximaal achthonderd reeën in Flevoland af- hieten, omdat de populatie te groot is en er veel aanrijdingen aatsvinden. De dierenbeschermers vinden dat er andere aatregelen kunnen worden genomen om ongevallen te voor- j( imen. i ibraak in kerken Emmen men In Emmen is in de nacht van maandag op dinsdag in- |g broken in drie kerken. In de afgelopen weken blijkt er boven- en al vaker ingebroken te zijn in Emmer godshuizen. Volgens n woordvoerder vermoedt de politie dat het in alle gevallen 9 n dezelfde daders gaat. Bij twee inbraken zijn zendingsbusjes offerblokken opengebroken en is het geld er uit gehaald. Bij andere kraak ihoesten de inbrekers met lege handen naar lis. In alle gevallen gingen de inbraken gepaard met forse iade. oermondenaar houdt politie bezig ermond De politie heeft gistermiddag in Roermond voor de aalfde keer in een jaar tijd de auto van een 31-jarige man uit Cl i plaats in beslag genomen. De agenten zagen de man rijden hielden hem aan, omdat ze wisten dat zijn rijbewijs in beslag genomen. In een jaar tijd is de man al vijfmaal geverbaliseerd or rijden onder invloed, en heeft hij al achtmaal een rijverbod gelegd gekregen. Desondanks blijft de verdachte volgens de litie zonder rijbewijs rijden in onverzekerde auto's, en vaak k onder invloed van alcohol. lan vast voor dood Rotterdamnier rTERDAM De politie in Rotterdam heeft gisteren een 43-jarige an aangehouden in verband met het onderzoek naar de dood i een 45-jarige man aan de Westzeedijk in Rotterdam. De re- erche, die de zaak onderzoekt, gaat uit van een misdrijf. Het chtoffer werd maandag 22 januari aangetroffen in een leeg- and horecapand. De man - zonder vaste woon- of verblijf- lats - die nu is aangehouden, is vandaag voorgeleid aan de of- ier van justitie. Iiaos na snelkraak ierend Een snelkraak van een pinautomaat bij de noodsu- p narkt van Vomar in Purmerend zorgde gisteren voor een jorme chaos. De dieven reden met een graafmachine op de Öds in en trokken de gevel uit elkaar. De pinautomaat lag vijf tter uit de gevel en de kluis van de automaat was verdwenen, j politie weet niet hoe groot de buit is. foto cpd rob bruijn ier jaar cel voor hasjbaron - sterdam De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 49- - ge man veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens zijn lende rol in een grote drugsbende die wereldwijd in tiendui- ïden kilo's hasj handelde. Tegen de man was vijf jaar en een dboete van 100.000 gulden geëist. De rechtbank achtte het leggen van een boete niet nodig, omdat het openbaar minis- ie de man op termijn nog zal confronteren met een ontne- ïgsvordering. Volgens het rechtscollege staat vast dat de or- - - ïisatie grote winsten heeft gemaakt. ël geëist wegens kinderpornohandel Officier van justitie Vorrink heeft gisteren een ge- hgenisstraf geëist van 24 maanden, waarvan acht maanden prwaardelijk, tegen een 57-jarige man wegens handel in kin- rporno. De officier verweet de verdachte diens 'leidende en Jnmerciële rol' bij de invoer van dertig videobanden van Rus- jphe makelij met kinderporno. Tegen vier medeverdachten 3te Vorrink straffen variërend van zes maanden waarvan vier «landen voorwaardelijk tot achttien maanden waarvan zes Janden voorwaardelijk. De Russische banden schokten poli- |en justitie met name omdat de voor de video's misbruikte Ideren van spoorwegstations en uit weeshuizen waren ge- Algemene Rekenkamer komt met vernietigende conclusies hilversum gpd Met het beleid om onderwijsachterstanden aan te pak ken, zijn de afgelopen twintig jaar geen blijvende resul taten geboekt. De acht miljard gulden die het ministerie van onderwijs er de afgelopen tien jaar aan heeft uitge geven ten spijt. Dit departement weet niet of gemeenten en scholen het geld dat ze hier speciaal voor krijgen juist besteden. Tot die vernietigende conclusie komt de Alge mene Rekenkamer in een gisteren gepubliceerd rapport. den haag gpd De Rekenkamer onderzocht op verzoek van de Tweede Kamer wat er precies gebeurt met het geld - vorig jaar ongeveer 1,2 miljard gulden - dat wordt uit gegeven om grote groepen leer lingen uit hun achterstandspo sitie te halen. De Kamer botste vorig jaar hard met verantwoor- haarlem lieke de kwant Het Haarlemse farmaceutische bedrijf MSD is speelbal in een proefproces rondom de regels voor geneesmiddelenreclame. Dat was de kem van het betoog dat de farmaceut gisteren hield voor het Haarlemse kantonge recht. MSD hoorde daar 130.000 gulden boete tegen zich eisen wegens het verwennen van artsen met uitstapjes. Karten, indoorskieën, een weekendje Terschelling en een bezoek aan de musical Chicago. Al deze luxe was slechts be doeld om artsen enthousiast te maken voor de bijbehorende congressen over hoofdpijn en MSD's migrainepil Maxalt. Dat verklaarde MSD-directeur Ver- wiel gisteren. Zijn bedrijf zou zich ruimschoots hebben ge houden aan de regel in het re- clamebesluit voor medische be drijven dat 'gastvrijheid binnen redelijke perken moet blijven'. Officier van justitie Van Don gen meent echter dat het huidi ge reclamebesluit helder is en dat MSD dit op grove wijze heeft overtreden. Het bedrijf zou 'trucs' hebben uitgehaald om reclame te verhullen als we tenschap. Zo kregen artsen 75 tot 150 gulden als zij MSD op de hoogte stelden van bijwer kingen van Maxalt. „Terwijl die al bekend zijn." Verder werden tijdens de ge wraakte feestcongressen lezin gen gehouden door neurologen die zich 'onafhankelijk' noem den, maar op de loonlijst van MSD stonden, aldus de officier. Bovendien duurde het zakelijke deel van de uitstapjes veel kor ter dan het 'luxe' deel. Van Dongen: „In het geval van Ter schelling besloeg het congres slechts tien procent van de tijd. Kantonrechter Veenhof doet op dinsdag 13 februari uit spraak. maastricht anp Limburg bemonstert als enige provincie het grondwater rond de 426 voormalige stortplaatsen niet permanent. In de rest van het land gebeurt dat wel. Lim burg vindt die aanpak te duur. Het ministerie van VROM wil weten hoe het is gesteld met het grondwater rond de 3.600 voormalige stortplaatsen in Ne derland. Daartoe worden per manente peilputten geslagen om over een periode van vier jaar de verontreiniging te kun nen meten. Limburg doet niet mee door een al twee jaar du rend conflict tussen provincie, een consortium van aannemers en het in opspraak geraakte ad viesbureau Iwaco. In 1999 schreef het consorti um als laagste in op de openba re aanbesteding van de provin cie. De offerte bedroeg elf mil joen gulden. Op advies van Iwaco liet de provincie weten dat veel te veel te vinden: zij had maximaal zeven miljoen uitgetrokken. Vervolgens ver oordeelde de Raad van Arbitra ge voor de Bouwbedrijven in Nederland de handelwijze van de provincie. Gunt zij het werk aan een ander dan moet zij 2,5 miljoen gulden boete betalen. Omdat de provincie daar geen trek in heeft, ziet zij af van permanent bemonsteren. „We onderzoeken of we bepaalde plekken steeksproefgewijs kun nen peilen", zei een woord voerder gisteren. Daarna kan een steekproef volgen door veldonderzoek." delijk staatssecretaris Adel- mund en verweet haar alsmaar nieuwe onderzoekjes te beden ken die niets opleveren. De fracties drongen er unaniem bij haar op aan om achterstanden bij allochtone maar ook au tochtone leerlingen eindelijk te lijf te gaan. De Rekenkamer bevestigt nu de bange vermoedens van de Kamerleden. In hun rapport 'Bestrijding van onderwijsach terstanden' stellen de over- heidscontroleurs zonder om haal dat niet kan worden vast gesteld of beleid en geld van in vloed zijn op de prestaties van achterstandsleerlingen. De rele vante informatie ontbreekt sim pelweg. Voor minister Hermans van onderwijs is dat reden de nodi ge vraagtekens te zetten bij de conclusies van de Rekenkamer. In een reactie stelt hij: „Het kan ook zo zijn dat zonder het be leid de achterstanden groter ge weest zouden zijn." Wat betreft de besteding door gemeenten en scholen van de vele miljoenen voor de bestrij ding van achterstanden, gaat het ministerie volgens de Re kenkamer veel te gemakkelijk af op gemeentelijke accountants- verldaringen, terwijl die infor matie vaak niet voldoet. Ter verbetering van de situa tie raadt de Rekenkamer de be windslieden van onderwijs aan de aanbevelingen uit de rege ringsnota "Van beleidsbegroting tot beleidsverantwoording' uit te voeren. Departementen moeten dan aangeven wat ze willen bereiken met het geld dat zij spenderen. Ook moet de nationale overheid duidelijk maken wat ze precies wil berei ken met het achterstandenbe leid. De resultaten van scholen kunnen dan beter worden ge meten. De AVRO en netcoördinator Van Dijk van Nederland 1 heb ben gisteren opnieuw gespro ken over de AVRO-programme- ring voor het nieuwe tv-sei- zoen. De raad van bestuur van de NOS noemde het nieuwe programmaschema van de AVRO vorige week beneden de maat. De AVRO heeft in ieder geval één concessie gedaan, al dus Van Dijk. „Het goed beke ken amusementsprogramma 'Wie is de mol' komt ook vol gend seizoen terug. Over ande re publiekstrekkers wordt nog gesproken." De AVRO was van plan ko mend seizoen te vullen met vooral doelgroepenprogram ma's als Gezondheidsplein en Alle dieren tellen mee. Dat is het NOS-bestuur en de netma nager een doom in het oog. „Ik vind het prima als de omroep zich op bepaalde doelgroepen wil richten", aldus Van Dijk,j „maar hun allerbelangrijkste I taak is het eerste net mede vorm te geven voor een breed publiek. De omroepen hebbem inspanningen daartoe zelf toe gezegd." Het inhoudelijke con- flict tussen AVRO en NOS kreeg gisteren ook een financieel tint je. Volgens bronnen binnen de omroep zouden de nieuwe AVRO-programma's dertig mil joen minder kosten dan de 77 miljoen die de AVRO uit de al- gemene middelen jaarlijks krijgt toebedeeld. Het Commissariaat voor de Media buigt zich intussen oyer de omroepactiviteiten van de AVRO. Bekeken wordt of de* omroep niet te veel participeert in het productiebedrijf van Ria Bremer. Daarnaast let het com- missariaat op het nieuwe pro gramma Gezondheidsplein. In de bijbehorende website parti- ciperen VNU en enkele farma ceutische bedrijven. den haag anp De Kamer wil de Noordzeevis sers compenseren. Ze moeten een tegemoetkoming krijgen nu de Europese Commissie vlak voor de Nederlandse kust een vangstverbod heeft ingesteld, zo melden de meeste fracties voorafgaand aan overleg van daag met staatssecretaris Faber (visserij). Onduidelijk is nog welke vorm de compensatie moet krijgen. SGP-Kamerlid Van der Vlies denkt aan goedkopere brandstof, omdat de vissers nu verder moeten varen. Groen- Links-collega Vos denkt eerder aan een saneringsregeling. CDA en ChristenUnie willen de staatssecretaris bovendien vragen bezwaar te maken tegen het vangstverbod. Ze vinden dat Europa onevenredig veel Nederlandse visgebieden sluit. CDA-Kamerlid Buys wil het liefst dat Europa het besluit te rugdraait. De winnaars van de Spinozapremies. Vlnr Postma, Frenkel en Van Dishoeck. den haag anp Drie wetenschappers hebben gisteren in Den Haag uit han den van minister Hermans van onderwijs de jaarlijkse Spino zapremies ontvangen. Astrono- me prof.dr. E. van Dishoeck, de computerfysicus prof.dr. D. Frenkel en astmadeskundige prof.dr. D. Postma ontvingen elk een bijdrage van drie mil joen gulden voor onderzoek. Hermans bestreed bij de uit reiking van wat wel de nationa le Nobelprijs wordt genoemd dat Nederlandse politici zich totaal niet interesseren voor wetenschap. Hij zei zich daarbij wel iets te kunnen voorstellen. Maar hij vindt het vooral de taak van de wetenschap maat schappelijke aandacht te vra gen. Aandacht van de politiek krijg je niet, die moet je verdie nen, aldus Hermans. Hermans is het eens met eer dere winnaars van de Spino- zapremie dat er veel en lang be zuinigd is op fundamenteel on derzoek. Het paarse kabinet heeft dat beleid volgens hem omgebogen; in totaal is er on geveer 250 miljoen gulden bij- gekomen.Onderzoekers Pinedo en Hoeijmakers stelden dat er veel te weinig geld is voor fun damenteel onderzoek. De in vesteringen in landen als Groot-Brittannië, Verenigde Staten en Japan zijn veel groter. Bovendien wordt wetenschap pelijk talent weggelokt door het bedrijfsleven dat beter betaalt. Hermans toonde zich niet on dersteboven van de kritiek. Frenkel, een van de prijswin naars, geeft volgens Hermans het goede voorbeeld. Hij wil met een deel van zijn premie geld een website voor middel- foto anp robert vos bare scholieren oprichten. Frenkel deed baanbrekend on derzoek op het gebied van computers voor het nabootsen van scheikundige en natuur kundige processen. Net als Van Dishoeck en Postma kenmerkt het werk van Frenkel zich volgens de Neder landse Organisatie voor Weten schappelijk Onderzoek (NWO) door internationale erkende topkwaliteit. Hun werk zou te vens een grote aantrekkings kracht op jonge onderzoekers hebben. Het is de zesde keer dat de premies zijn uitgereikt. den haag gpd Verplaatsing van de vuurwerk opslag van de firma Haarman in Enschede krijgt van Den 1 Haag de hoogste prioriteit. Als het aan minister Pronk (milieu) ligt, is Haarman het eerste vuurwerkbedrijf in het land dat amsterdam anp De rechter-commissaris in Am sterdam heeft een gerechtelijk vooronderzoek geopend naar de betrokkenheid van de Suri naamse oud-legerleider Bouter se bij de Decembermoorden in 1982. Dat heeft de rechtbank in Amsterdam gisteren bekendge maakt. Het openbaar ministerie had een gerechtelijk vooronderzoek gevraagd wegens oorlogsmis drijven en foltering. Volgens rechter-commissaris De Ridder is het oorlogsstrafrecht echter niet van toepassing omdat er in december 1982 in Suriname geen gewapend conflict was. Wel ziet de onderzoeksrechter voldoende grond om een ge rechtelijk vooronderzoek in te stellen op de verdenking van foltering. De rechter-commis saris in Arnhem stelde vorige week nog hier geen mogelijk heid in te zien. De Arnhemse onderzoeksrechter oordeelde dat het OM kansloos was bij vervolging wegens foltering omdat Nederland het interna tionale anti-folterverdrag pas in 1989 heeft ondertekend. De Ridder is het hier niet mee eens. Hij zit daarmee geheel op de lijn van het gerechtshof in Amsterdam. Dat bepaalde in november dat het OM Bouterse voor zijn rol bij de december moorden moet vervolgen. Na- bestaEmden van slachtoffers hadden hierom gevraagd. De advocaat van de nabe staanden, Pen, is tevreden met de beslissing van de onder zoeksrechter in Amsterdam. „Op zich is het openen van een gerechtelijk vooronderzoek niet noodzakelijk om tot vervolging over te gaan, maar het versnelt de procedure wel. Getuigen hoeven nu niet twee keer ge hoord te wordenaldus Pen. Bouterse is bereid in Neder land een verklaring af te leggen, zo heeft zijn raadsman Moszko- wicz gisteren desgevraagd de rechter-commissaris laten we ten. „Maar dan moet hij wel een vrijgeleide krijgen", stelt de advocaat. Het gerechtshof in Den Haag heeft Bouterse vorig jaar tot elf jaar cel veroordeeld. met staatssteun verhuist. Pronk zei dit gistermiddag tijdens het1 vragenuurtje in de Tweede Ka mer. Het Enschedese gemeen-! tebestuur reageert verheugd op diens toezegging. Hoeveel geld er gemoeid is met het 'uitkopen' van Haar-" man, is nog niet duidelijk. Bur gemeester Mans van Enschede gaat er in elk geval van uit dat' het rijk de volledige kosten voor zijn rekening zal nemen. Ver plaatsing van Haarman binnen de gemeentegrenzen is volgens hem niet aan de orde. In En schede is daarvoor geen plek. Vrijdag bespreekt het kabinet het zogeheten Vuurwerkbeslqit van minister Pronk. Daarin wordt vastgelegd hoe ver vuur- werkbedrijven van nieuw te bouwen woningen af moeten liggen. Volgens de voorlopige; richtlijnen van Pronk is dat mi-| nimaal achthonderd meter. Als daaraan wordt vastgehouden, zullen veel bestaande bedrijven^ moeten worden verplaatst. Het' kabinet heeft daartoe honder den miljoenen ter beschikking. den haag gpd Evert van Benthem (tweevoudig win naar van de Elfstedentocht) is waar schijnlijk de bekendste boer die ver trok om zijn geluk buiten Nederland te beproeven. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is er momenteel sprake van 'een kleine mi- gratiegolf onder boeren. Naar schatting overwegen tussen de vier- en vijfduizend Nederlandse boe ren te emigreren. Speciaal voor deze groep begint vandaag in Zwolle de tweedaagse beurs Emigraria. Daar kun nen boeren informatie vergaren over alles wat bij emigratie komt kijken. „Het toekomstperspectief voor boeren in Nederland is erg somber", zegt Frans van der Horst, organisator van Emigraria. „Er zijn geen uitbreidings mogelijkheden, want elke vierkante centimeter is benut. In het buitenland ligt de ruimte." Volgens Van der Horst komt de interes se voor emigratie uit alle hoeken van de agrarische sector. Melkveehouders, varkenshouders, akkerbouwers, tuin ders, ze zijn allemaal op zoek naar meer bewegingsvrijheid. Per jaar emi greren zo'n driehonderd boeren, schat het CBS. De emigranten vertrekken in alle wind richtingen. „Landen waar al veel Ne derlandse boeren zitten, zoals Canada, zijn populair", weet Van der Horst. „Maar je ziet dat ze eigenlijk overal heengaan waar ze ongestoord kunnen uitbreiden." Frans Buysse, eigenaar van een immi gratie-adviesbureau in Culemborg, noemt 'de regel- en knevelgeving' als belangrijkste motief om Nederland te verlaten. „Er zijn zo veel restricties, dat de kans op een levensvatbaar bedrijf hier steeds kleiner wordt. Investeringen zijn niet meer rendabel. Daarom ver plaatsen boeren zich naar landen waar tegen lagere kostprijzen kan worden geproduceerd." Buysse houdt zich voornamelijk bezig met emigratie naar Canada. „Het is een land met een cultuur die sterk lijkt op die van Nederland. Canada staat cultu reel gezien dichterbij dan Frankrijk. Dat de voertaal Engels is. zien veel boe ren als een groot voordeel. Ook is Ca nada altijd 'een land van en voor immi granten geweest', zegt Buysse. „Staten binnen de Europese Unie zijn veel minder ingesteld op nieuwkomers. Bo vendien krijg je in die landen toch steeds meet met dezelfde regels te ma ken als in Nederland." Volgens Buysse vertrekken per jaar zo'n honderd boeren naar Canada. „Wij kij ken vooraf wat de kansen zijn. We lich ten boeren voor over wat hen te wach ten staat en helpen ze op weg. Ook de voormalige Oostbloklanden bieden perspectief. Ze liggen qua land- bouwbeleid nog ver achter op de wes terse landen. Als die er al zijn, zijn de melkquota goedkoop en de fosfaatnor men minder streng. Holke Flapper van Commercial Investi gations in Helmond probeert Tsjechië 'op de kaart' te zetten. „Er is daar veel ruimte beschikbaar en de grond is goed en goedkoop. Ook zijn de arbeidskos ten laag." Reden voor Cornelis de Put ter uit het Zeeuwse Zaamslag om in Tsjechië een akkerbouwbedrijf te be ginnen. „In Nederland was geen vier kante centimeter grond te krijgen." Nu verbouwt hij koolzaad, gerst, tarwe en suikerbieten op vierhonderd hectare grond. „Voor een jonge boer is dit ide aal." Daar is Flapper het mee eens. „In Nederland wordt de boer zoetjes aan de keel dichtgeknepen."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5