Flora fuseert met veiling Naaldwijk VVV's Leidse regio samen Excuses Britse minister voor schandaal met organen kinderen 'Zestig tot zeventig auto's toetakelen, waar ben je dan mee bezig?' GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Verdeeld vonnis in Lockerbie-zaak 15 17 19 21 ijna 30 miljard adig voor milieu agblad eerst nogr mist a 'Slechte beurt Lubbers bij sollicitatie' 2 WEKEN \ctie in alle vestigingen t/m 4 februari Nu ook in Breda: alles op één adres! mmsmmimms Giro 555 Den Haag )at meisje van de ;er' overleden olenaar en Van ls naar Vilenzo 'Scheermesjes' als strandtapijt OENSDAG 31 JANUARI 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad Ruim 3000 kilo karton in nog geen twee uur In Onderzoek: het nut van spreken in je moedertaal 'Liegende' flitspaal houdt rechters al vier jaar bezig Zeejachthaven om veiligheid Katwijkse kust te waarborgen Toneelvereniging Ploef: de boel moet kort en klein worden geslagen Weer obstakel volkstuinders Alkemade: kasjes verboden komende jaren is een be- ag van in totaal 29 miljard den nodig voor de verbete- g van het milieu en de in- istructuur in Nederland. Dat idt minister Pronk van kshuisvesting, ruimtelijke lening en milieu (VROM), een optelsom heeft ge- akt van investeringen om Vijfde Nota Ruimtelijke Or- ning uit te kunnen voeren- it is vanochtend door be- uwbare bron bevestigd. Vandalen slaan toe in Noordwijkse wijk NOORDWUK ANTON DIEPRICH Een onbehaaglijk gevoel. Bewoners van de Buurweg, de Stakman Bosse- straat en de Graaf Albrechtstraat in Noordwijk voelen zich een stuk min der veilig nadat afgelopen weekeinde in één nacht bijna alle geparkeerde auto's in de wijk werden bekrast. Sommige autobezitters kwamen er nog goed vanaf - een paar krassen op de zijkant - anderen zagen bij het ochtendgloren grote davidsterren in de lak gegutst. De totale schade loopt in de tonnen. Gisteren deed slachtof fer nummer zestig aangifte van ver nieling. Aanhoudingen zijn nog niet verricht. „Iedereen in deze straat heeft schade", zegt die zestigste aan gever. Zijn auto stond aan de Buur weg. „Bij mij valt het nog mee, met die paar krassen. Ik moet me nu af vragen of ik de auto laat overspuiten voor vijftienhonderd piek, of dat ik hem inruil. De auto is drie jaar oud, da's net op het randje." Aan het begin van de straat was het nog het minst erg. „Maar hierachter, in de Albrecht straat, daar hebben ze echt huisge houden." Zijn buurvrouw wil de schade best even aanwijzen. „Kijk dan! Ze zijn gewoon met iets scherps langs de auto gelopen, en dat een paar keer. Gelukkig zijn het geen ha kenkruisen of zo, maar dit is toch erg! Er lopen wel eens luidruchtige jon geren door de straat, die op de route van uitgaansstraat De Grent naar de campings ligt. „En ja, er sneuvelt dan wel eens een zijspiegel", zegt een an dere bewoner. „Maar zoiets, dat is toch een stuk erger. Omdat het dui delijk met opzet is gedaan." Dat is nog het ergste, zegt het echt paar dat in de Graaf Albrechtstraat zijn auto 'versierd' terugvond met twee grote davidsterren. „De moed willigheid", zegt zij. „Ik heb er geen NR. 42530 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 woorden voor. Het is bar en boos." Hij vult aan: „Dat je per ongeluk schade maakt, dat kan. Maar zestig of zeventig auto's zo toetakelen, waar ben je dan mee bezig?" Hij vergelijkt de emoties over deze vorm van van dalisme met de gevolgen van een in braak. „Iemand die aan je spullen zit. Een rotgevoel." Pagina 19: 'je vraagt je af waar het heen gaat in Noordwijk' HET WOORD IS AAN Potgieter Zwarigheden moeten prik kels zijn, geen struikelblok ken. W VRIJ ZATER ZON °73° "175° "376° 40% 80% 50% 20% 10% 30% HILVERSUM ANP Voormalig minister-president Lubbers maakte in 1995 bij zijn sollicitatie naar de post van se cretaris-generaal van de NAVO een lusteloze en afwezige in druk. De toenmalige minister van buitenlandse zaken Chris topher van de Verenigde Staten schrijft dit in zijn memoires. Zijn boek werd deze week in de VS gepresenteerd. Volgens het televisieprogram ma Nova wijdt de voormalige minister uit het kabinet van Clinton vier pagina's aan de op volgingskwestie. Christopher zegt dat hij zich een uur na het gesprek met Lubbers geen en kele uitspraak van de Neder landse kandidaat meer kon her inneren. Uiteindelijk werd de toenmalige Spaanse minister van buitenlandse zaken Solana benoemd tot secretaris-gene raal. Volgens Nova zou koningin Beatrix tijdens een bezoek aan Clinton, vlak na de benoeming, gezegd hebben zich diep bele digd te hebben gevoeld door de afwijzing van Lubbers. Hij is kort geleden benoemd tot hoge commissaris van de vluchtelin gen bij de Verenigde Naties. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: T elef oonnummer: (l.v.m. controle berorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106.95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107.95) i l l i i i l Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad OE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114 t/m vrijdag ANDAAG 26 PAGINA'S lenland enland uur en Kunst lomie )of en Samenleving14 prek van de Dag2 latura10 lingen16,18 13,15,17,19,21 22,23,24 11 10,14 visieprogramma s ÏRA mm i de prijzen gevallen? Zie de trekkingsuitslag van de aatsloterij verderop in deze krant. bij aankoop van een complete keuken bij aankoop van een complete badkamer Dm is de tont pas Koning! Vraag in de winkel naar de actievoorwaarden Bergschenhoek: Leeuwenhoekweg 2 Tel. 010-52169 77 Brtdo: Grenssteen 7-9 Tel 076-542 54 42 tong Keukens: Van der Kunstraal 77 Den Haag Badkamers en tegels: Van der Kunstraat 27Tel.070-402 32 84 terdam: Olympiaweg 44a Tel.010-47919 44 Vloardingen Keukens: Gerard Burgerlaan 4 Tel.010-460 06 70 De VW's van Leiden, Katwijk, Noordwijk, Noordwijkerhout, Lisse en Warmond gaan fuse ren. Per 1 januari 2002 vormen zij samen één Regio VW, waarvoor de komende maanden nog een aansprekende naam wordt gezocht. Dat hebben de besturen en directies van de zes afzonderlijke VW's gistermiddag in Katwijk be kendgemaakt. Zij verwachten door de fusie meer toeristen naar Leiden en de Duin- en Bol lenstreek te kunnen 'lokken'. .Alleen door onze krachten te bundelen kun nen wij onze concurrentiepositie in den lande en ver daarbuiten verstevigen", verklaarde woordvoerder Paul Overmars, tevens voorzitter van de WV in Noordwijk. „Wij hebben te lang gedacht dat wij eikaars concurrenten zijn, maar eigenlijk is dat helemaal niet zo. We hebben juist met elkaar - met strand, zee en duin, met een oud-Hollandse cultuurstad als Leiden, met bloembollen en de Keukenhof en het Hollandse Plassengebied - een uniek product in handen dat zo goed en zo efficiënt mogelijk aan de man moet worden gebracht." Met de fusie gaan geen banen verloren. Alle huidige VW-kanto- ren blijven gehandhaafd. En er komt geen apart hoofdkantoor. „Dat doen we om geen onder scheid tussen de afzonderlijke vestigingen te maken. Het ene kantoor is niet belangrijker dan het ander", benadrukt directeur Tjeerd Scheffer van Leiden Promotie, die algemeen directeur van de nieuwe Regio WV wordt. Annemarie Gerards van de VW Noordwijk neemt de com mercie en de promotie voor haar rekening. De Katwijkse VW-directeur Rob van der Burg wordt financieel directeur. Bij de nieuwe Regio VW komen 43 mensen te werken, de huidige en de verwachte omzet bedraagt vier miljoen gulden. Wie voorzitter van de nieuwe Regio VW wordt, is nog onduidelijk. Naast Paul Over mars zijn Kees Klerks (Leiden) en Jan van der Beek (Katwijk) daarvoor in de race. De drie hui dige voorzitters verdelen eind deze maand de rollen binnen het bestuur van de fusieclub. Pagina 19: "We willen geen eenheidsworst worden' SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES artieste Ria Kuyken, die in 52 wereldwijd bekend werd or de aanval van een beer in cus Boltini, is maandag 'rieden. Kuyken, die 66 jaar rd, leed aan longkanker, yken was een veelzijdig ns. Ze begon als zangeres presenteerde enkele jaren KRO-radioprogramma relantijnen. Na haar loop- in als podiumartieste wijd- ze zich onder meer aan het ken van wanddecoraties, t een foto van de aanval van beer werd de Haarlemse fo- raaf Cees de Boer wereld- oemd. nzo krijgt een aantal defti- kledingmerken in handen, idaag maakte het Tilburgse ling- en schoenenbedrijf end Centaur Clothes, het rijf achter de pakken van Gils, over te nemen. Ook ted Fashion Makers, met ken als Frans Molenaar, lar, Obvious en Peter van land wordt ingelijfd. De unenlijke omzet van de iiwe dochters bedraagt 154 Ijoen. Nieuwe coöperatie met 3,9 miljard omzet grootste van Nederland Bloemenveiling Flora uit Rijnsburg fuseert met Bloe menveiling Holland in Naaldwijk. Daardoor ontstaat een coöperatie voor kwekers van bloemen en planten met een jaaromzet van 3,9 miljard gulden. De nieuwe veiling, met de naam FloraHolland, is groter dan de Bloemen veiling Aalsmeer die een jaaromzet van 3,2 miljard gul den heeft. Het is de bedoeling dat de fusie op 1 januari 2002 zijn beslag krijgt. runsburg roza van der veer De nieuwe coöperatie Flora- Holland heeft straks vestigingen in Rijnsburg, Eelde, Naaldwijk en Bleiswijk. Het doel van de fusie tussen Bloemenveiling Holland, met een jaaromzet van 2,8 miljard gulden, en het veel kleinere Flora met een jaaromzet van 952 miljoen gul den, is een versterking van de Nederlandse sierteeltsector. Door de samenwerking ont staan meer afzetmogelijkheden voor de producten van de le den. En dat is gezien de toene mende internationale concur rentie belangrijk, zo lichtte voorzitter G. Ravensbergen van Bloemenveiling Flora vanmid dag de voorgenomen fusie toe. Telers kunnen straks op vier verkooppunten hun bloemen aan de man brengen. Ook kun nen de kopers profiteren van een breder aanbod aan bloe men omdat de producten van de verschillende vestigingen el kaar aanvullen. De fusie is vol gens de voorzitters van de twee veilingen niet uit 'nood' gebo ren. Beide coöperaties zijn ge zonde bedrijven die straks ge zamenlijk veel meer kunnen in vesteren. De fusie tussen beide veilin gen gebeurt op basis van gelijk waardigheid, ook al is Bloe menveiling Holland veel groter dan Flora. De laatste veiling is enige tijd geleden al gefuseerd met de veiling in Eelde. Verken nende besprekingen tussen de twee nieuwe fusiepartners heb ben duidelijk gemaakt dat bei de veilingen dezelfde visie heb ben op de huidige en toekom stige ontwikkelingen in de sec tor. „Aard, karakter en mentali teit van de huidige bedrijven sluiten goed op elkaar aan. We zijn gewend aan samenwerking en willen die met andere bloe menveilingen voortzetten", al dus algemeen directeur J. Tee- len van Bloemenveiling Hol land vanmiddag. In de komende maanden werken de twee veilingorgani saties een fusievoorstel uit. Dat wordt voorgelegd aan de leden van de twee coöperatieve afzet- verenigingen. De leden moeten akkoord gaan met het fusie- voorstel. Het is de bedoeling dat deze vergaderingen in het najaar plaatshebben. Onderne mingsraden, vakbonden en sec tororganisaties zijn inmiddels ingelicht over de fusieplannen. Handelingen van Oegstgeestse patholoog-anatoom worden onderzocht De Britse minister voor volksgezondheid Milburn heeft gisteren zijn excuses aangeboden voor het schandaal rond het ongeoorloofd weghalen van organen bij gestorven kinderen in het ziekenhuis Alder Hey in Liverpool. Milburn verklaarde dat de schuldigen zullen worden gestraft. Milburn presenteerde gisteren een officieel on derzoeksrapport, dat zich voor een belangrijk deel concentreert op de handelingen van patho loog-anatoom D. van Velzen, die voorheen in Li verpool werkte. Alder Hey kwam afgelopen jaar in het nieuws, toen bekend werd dat het zieken huis een verzameling van meer dan 2.000 orga nen van overleden kinderen had. Milburn omschreef het rapport als 'het meest schokkende dat ik ooit heb gelezen'. Volgens hem heeft de Nederlandse arts, die momenteel in Oegstgeest woont, tegen ouders en collega-art sen gelogen, medische documenten gestolen en rapporten vervalst om zijn activiteiten te verdoe zelen. Uit een ander rapport, dat ook gisteren werd gepubliceerd, blijkt dat ook andere Britse ziekenhuizen organen opslaan zonder de ouders om toestemming te vragen. In de ziekenhuizen zouden meer dan 100.000 organen zijn verza meld. Van Velzen werkte van 1988 tot 1995 in Aider Hey. Toen zijn activiteiten eind 1999 aan het licht kwamen, zei hij dat hij van alle blaam was gezui verd. Eind september kwam hij echter opnieuw in het nieuws, toen de politie in Canada een ar restatiebevel tegen hem uitvaardigde. In een op slagplaats die aan de arts heeft toebehoord, zou den 'lichaamsdelen' van twee kinderen van vijf jaar zijn gevonden. De arts sprak van een misver stand. Het zou gaan om kleine stukjes darm van kinderen. De ouders zouden hem persoonlijk hebben gevraagd daarop nader onderzoek te doen. De Oegstgeestenaar was gisteren niet bereik baar voor commentaar. Zijn werkgever Medisch Centrum Haaglanden laat weten dat het nieuwe rapport over hem geen directe gevolgen zal heb ben voor de arbeidsrelatie. Begin oktober vorig jaar staakte de arts zijn werkzaamheden bij het ziekenhuis tijdelijk, in afwachting van de ontwik kelingen in Engeland. Pagina 3: Justitie niet op zoek naar Nederland se patholoog katwuk Het Katwijkse strand is momenteel bedolven onder de 'scheermesjes'. De langwerpige schel pen hebben het zand in een krakend tapijt veranderd. De oorzaak van dit natuurverschijnsel is de oos tenwind. De onderste zeestroming richt zich dan op de kust, waardoor alles wat op de bodem ligt op het strand spoelt. foto dick hogewoninc SOESTERBERG MARJOLUN DE COCQ Het Schotse gerechtshof in Kamp Zeist heeft van morgen de Libische verdachte Abdelbasset Mo- hamed Ali al-Megrahi (48) schuldig verklaard aan de bomaanslag van december 1988 op een Ame rikaanse Boeing 747 boven het Schotse Locker bie. De tweede verdachte, de Libiër Al Amin Kha- lifah Fhimah (44), werd vrijgesproken. De drie Schotse rechters bij het hof, dat speci aal voor het Lockerbie-proces op de voormalige luchtmachtbasis is gevestigd, waren unaniem in hun oordeel. Al-Megrahi wordt verantwoordelijk gehouden voor moord op 259 inzittenden van het toestel en 11 inwoners van Lockerbie, die om het leven kwamen toen vlucht PanAm 103 op 21 december 1988 explodeerde en op Lockerbie neerstortte. Hij gaat vermoedelijk in beroep. Ho ger beroep tegen de vrijspraak is niet mogelijk. Een motivatie van het vonnis zou later vandaag worden gegeven. Tijdens de uitspraak werden nabestaanden van de slachtoffers en familiele den streng gescheiden gehouden van de media. De families kregen na het vonnis een briefing door het Schots gerechtshof. Pagina 7: Schots Lockerbie-hof was groot en kleurrijk

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1