Vrees India voor 100.000 slachtoffers Pinochet wordt vervolgd Van Eisen stapt op als wethouder Oegstgeest GRATIS LEIDSCH DAGBLAD i Kemenade ipspraak 3'! i 15 16 17 18 21 jrgen vonnis in ckerbie-proces nt< ahid loog tegen udecommissie' Mtper mens telt' t in elkaar verkoopt deel ings aan ABN 'Alexander geen koning na huwelijk met Maxima' Acht jaar cel babymoord voorgelegd aan Hoge Raad i i Ai Personeelscollectieven NS wijzen 'vredesakkoord' af Hoofdredacteur Ton van Brussel directeur VARA 2 WEKEN 5DAG30 JANUARI 2001 lar is de ning van de ïsburgerbrug h gebleven? JBfc ieul a 8 ER invilia 'Jachtduin' in de 'merduinen van Bloe- is in 1995 voor 1 gul- •rkocht aan de toenmali- huidige directeur van idingbedrijf PWN, F. Ier Vegte. Van der Vegte destijds tevens directeur net Nationaal Park De pmerduinen. De Noord- pdse commissaris van de J. van Kemenade was pe transactie betrokken (orzitter van de stichting merduinen. Hem wordt ■VÉkampeerders in de dui- £jj belangenverstrengeling ïten. Van Kemenade ont- EVolgens hem is de ver- rocedure in alle open erlopen. - ^DAAC 22 PAGINA'S k iland iland ir en Kunst iie en Samenleving lflek van de Dag >0213,15,16,17,18 21 iprogramma's11 20 14,20 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad NR. 42529 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 Nagerecht: Daar zijn we het niet mee eens! Toekomst Aero Club Valkenburg onzeker Twijfels over voortbestaan kinderbioscoop Voorschoten Boelen: Geen disco's meer in onveilig Pleyn '68 Voetballers boos over imagerechten computerspel Schotse gerechtshof in j van Zeist doet morgen iraak in het Lockerbie- es. Wegens de grote druk- ie er op de voormalige tmachtbasis wordt ver- t, begint de zitting om uur. Het proces tegen de Libiërs die worden ver- t van de bomaanslag op Amerikaanse Boeing 747 n het Schotse Lockerbie nZl december 1988, heeft enhalve maand geduurd. Indonesische president id heeft tijdens parlemen- verhoren naar zijn moge- ibetrokkenheid bij twee fi- iële schandalen een valse jenis afgelegd. Dat zegt irlementaire onderzoeks- nissie in een nog niet ge leerde rapportage waar- et Britse persbureau Reu- de hand heeft gelegd. Op .d van het onderzoek zou jarlement een afzettings- 2'4edure tegen de president en beginnen. Mens Telt', de beweging ;n hervorming in de poli cultuur teweeg had moe- irengen dreigt met het ek van beoogd Kamerlid les de Milliano in elkaar kken. „Zonder Kamerze- istaat deze beweging al- nog op papier", zegt leraar Arjo Klamer, een de steunpilaren van De ino en mede-oprichter eder Mens Telt', a 3 OEGSTGEEST ruud SEP Na achttien jaar in de Oegst- geester gemeenteraad waarvan zeven als wethouder, verlaat Progressief Oegstgeest-wethou der Van Eisen binnenkort de plaatselijke politiek. Van Eisen verruilt op 6 april het wethou derschap voor de functie van directeur voortgezet onderwijs bij de Stichting Confessioneel Onderwijs Lucas in Voorburg. Na Smitsloo (WD) en de CDA'er Kempen is Van Eisen de derde wethouder die in deze raadsperiode vertrekt. Doordat Oegstgeest in deze periode ook een nieuwe burgemeester en gemeentesecretaris kreeg, is Leefbaar Oegstgeest-wethouder Steens met drie jaar ervaring in middels het langst zittende col legelid. Voor zijn partij komt het ver trek van de wethouder niet he lemaal als een verrassing. Al bij de kandidaatstelling voor de verkiezingen van 1998 heeft Van Eisen intern laten weten dat er een goede kans was dat hij niet de volle vier jaar zou uitzitten. Toch heeft Progressief Oegst geest niet zo maar een opvolger klaarstaan. „Vanavond komen we als bestuur bij elkaar", laat fractievoorzitter Noort weten. „Dan zullen we kijken wat mo gelijk is. We zijn er gewoon nog niet uit. Of ik kandidaat ben? Je moet nooit iets uitsluiten. Maar in principe ben ik niet in voor het wethouderschap." Burgemeester Timmers laat in een persbericht weten dat zij aan de ene kant verheugd is voor Van Eisen, maar dat ze het aan de andere kant betreurt dat de gemeente met de wethouder 'een kundig en ervaren be stuurder' ziet vertrekken. AHMEDABAD ANP-Rtr Het aantal gewonden kan vol gens de bewindsman stijgen tot 200.000. Hij zei tot deze aantal len te zijn gekomen op basis van luchtverkenningen van de len van Gujarat, de staat die het ergst getroffen is door de be ving. Autoriteiten van Gujarat vin den de cijfers voorbarig en te hoog. Volgens de minister van binnenlandse zaken van Guja rat wordt er nog steeds uitge gaan van 15.000 tot 20.000 do den. Ook een woordvoerder van premier Vajpayee zei dat het te vroeg is te zeggen wat het uiteindelijke dodental zal wor den. De stad Buhj zou compleet zijn verwoest. „De oude stad bestaat niet meer", aldus Fer- nandes. Volgens hem is vooral het slechte vakmanschap de oorzaak van de vele doden. Hierdoor zouden veel gebou wen simpelweg in elkaar gestort zijn. Hij pleitte voor een verbe tering van de bouwkwaliteit. snijdt diep in zijn zaken- divisie. De Amerikaanse teiten van ING's zaken- Barings is voor 275 mil- dollar verkocht aan ABN In de resterende activi- i schrapt ING wereldwijd banen. De nieuwe struc- noet ING elk jaar 1,1 mil- rulden aan kostenbespa- opleveren. leiden In de Taffehzaal van het Leidse Rijksmuseum van Oudheden werd gisteravond een impressie gegeven van 'Cheops, de musical'. Ben Cramer speelde de rol van Hemioenoe, de vizier die op koning Cheops na de invloedrijkste man was in Egypte en verantwoordelijk voor de bouw van de Grote Piramide. Pagina 19: 'Elke steen is belangrijk' foto taco van der eb RUSWUK ANP Van Walsem (D66) wil dat Tweede Kamer stelling neemt in kwestie-Zorreguieta DEN HAAG ANP/GPD Het Tweede-Kamerlid Van Walsem (D66) vindt dat kroonprins Willem-Alexander af stand moet doen van het koningschap als hij zijn huwelijk met Maxima wil doorzet ten. Van Walsem meent dat de Tweede Ka mer stelling moet nemen in wat de kwes tie-Zorreguieta is gaan heten. Het Kamerlid neemt afstand van zijn fractievoorzitter De Graaf, die het afgelo pen weekeinde liet weten dat de omstreden vader van Maxima het huwelijk mag bijwo nen. De Graaf meent dat de Nederlandse regering Jorge Zorreguieta niet kan verhin deren om aanwezig te zijn bij het huwelijk van zijn dochter. Zorreguieta was eind jaren zeventig en begin jaren tachtig staatssecretaris en later minister van landbouw in het Argentijnse militaire regime van generaal Videla. Van Walsem: „Willem-Alexander mag van mij best de stem van zijn hart volgen, maar dan kan hij geen koning worden. Het koningshuis heeft nu eenmaal zijn beper kingen. Met die vader is geen sprake van zijn onberispelijk gedrag, dat een vereiste Als Maxima bereid is afstand te doen van het verleden van haar vader, wil Van Wal sem zijn stelling opnieuw in overweging nemen. De D66'er acht het onwaarschijn lijk dat dat daadwerkelijk gebeurt. Van Walsem neemt naar eigen verwach ting binnen de fractie een minderheids standpunt in. „Maar het wordt tijd dat de fractie en de Kamer zich uitspreken." In de D66-fractie is geen grote consterna tie ontstaan over de uitlatingen van Van Walsem. „Ach, het is zijn persoonlijke me ning", verklaarde de fractiewoordvoerster. De personeelscollectieven keu ren het bereikte akkoord tussen de NS en de vakbonden over de uitwerking van de anti-vertra gingsplannen af. De opstandige machinisten en conducteurs ei sen openbreking van het ander half jaar oude basisakkoord Be stemming Klant, waarin het rij dend personeel' meer aan vaste routes wordt gebonden. Vertegenwoordigers van vijf collectieven (Amersfoort, Arn hem, Nijmegen, Utrecht en Eindhoven) besloten gister avond na overleg de overeen komst tussen de bonden en de NS naar de prullenbak te ver wijzen. „Niets nieuws onder de zon.", zegt een woordvoerder van het Amersfoortse perso- neelscollectief. Eerder hadden de collectieven uit Amsterdam en Zutphen laten weten niets in de zondag bereikte overeen- leeuwarden gpd De strafzaak tegen Angelique van Eijden (30) uit Waskemeer krijgt een vervolg. Het Leeuwar der gerechtshof veroordeelde haar gisteren in hoger beroep tot acht jaar cel wegens het do den van de baby Risanne Tin gen. Haar advocaten willen de zaak nu voorleggen aan de Ho ge Raad. Van Eijden meldde zich gis teravond bij de politie in Drachten nadat ze enige uren onvindbaar was geweest Ze wil haar eigen baby Marilène mee nemen naar de gevangenis. Het gerechtshof in Leeuwar den acht Van Eijden schuldig aan de dood van de 1 jaar oude Risanne Tingen uit Appelscha, een dochtertje van haar vrien din. Het hof acht bewezen dat Van Eijden het kind op de avond van 20 september 1999 uit het ouderlijk huis heeft meegenomen en om het leven heeft gebracht door haar in een slootje terecht te laten komen waar ze is verdronken. Voor het gerechtshof staat verder vast dat de vrouw het meisje aan het wettige gezag heeft onttrokken. De vrouw werd vrijgesproken van moord. Advocaat-generaal R. van der Velde had wegens doodslag een detentie van twaalf jaar gevraagd. In juli 2000 sprak de recht bank de yrouw nog vrij. Bij de rechtbank had de officier van justitie op grond van moord een vrijheidsstraf van achttien jaar gevorderd. Van Eijden heeft steeds pertinent ontkend. Het hof heeft het beschikbare bewijsmateriaal 'op een andere wijze gewaardeerd' dan de rechtbank. Voor het gerechts hof staat vast dat de vrouw 'da derinformatie' had: zij heeft volgens de raadsheren met an deren over het overlijden van Risanne gesproken op een mo ment dat alleen zij dat kon we ten. Zij heeft volgens het hof een weerloos kind het leven be nomen. Daarmee heeft zij blijk gegeven van het 'ontbreken van ieder respect jegens het leven van dit kind'. Het gerechtshof hield bij de strafmaat rekening met het enorme leed dat aan de nabe staanden is toegebracht. Het hof ging ervan uit dat de vrouw volledig toerekeningsvatbaar is- .De zaak deed veel stof opwaai en, mede doordat Van Eijden tijdens haar gevangenschap zelf een kind baarde. SANTIAGO ANP-EFE De Chileense onderzoeksrech ter Guzman heeft gisteren be sloten dat er een proces komt tegen ex-dictator Pinochet we gens misdaden aan het begin van diens regime. Het gaat om verantwoorde lijkheid voor en medeplichtig heid aan de moord op 57 te genstanders van de militaire staatsgreep van 1973, en om Pi nochets rol bij de ontvoering en verdwijning van achttien perso nen. Deze misdaden zijn ge pleegd door een militair doods eskader, de 'Karavaan des Doods'. Guzman beveelt dat Pinochet onder huisaTrest wordt ge plaatst zodra de formaliteiten voor de vervolging rond zijn. Dat is nog niet het geval, maar de stukken zijn al getoond aan de aanklagers. De rechter wil de 85-jarige generaal ook vervol gen wegens het hinderen van de rechtsgang. Pinochet zou een gepensioneerde generaal hebben opgedragen met offici ële stukken te knoeien, waarin misdaden van militairen ston den opgetekend. Pinochets raadsmannen zullen opnieuw bezwaren aantekenen wegens de zwakke gezondheid van hun cliënt. Hij begint volgens hen Familie van twee verdwenen dissidenten huilen van blijdschap nadat ze hebben gehoord dat ex-dictator Pinochet wordt vervolgd. foto ap santiago llanquin dement te worden, maar artsen ben meegewerkt noemen die die aan de onderzoeken heb- conclusie overdreven. Auto beschadigd terug na wilde achtervolging runsaterwoude' Een 35-jarige man uit Rijn- saterwoude heeft de afgelo pen nacht tijdens een wilde achtervolging van een auto dief, zijn voertuig met flinke schade teruggekregen. De man werd omstreeks vier uur wakker en ontdekte dat zijn auto niet meer voor de deur stond, maar met draaiende motor verderop in de Kalmoeslaan. Hij pak te de auto van zijn vrouw en ging de dief achterna. Bij de achtervolging bots te de man tegen zijn eigen auto, die op zijn beurt weer tegen een geparkeerde auto schoof. Uiteindelijk kwam de wagen tot stilstand tegen bloembakken in een voor tuin van een hoekwoning. De dief nam de benen. De eigenaar van de Mercedes zag de verdachte even later in een andere auto met ge doofde lichten langsrijden in de richting van Leimui- den. De eigenaar raakte niet gewond. VRAGEN 'Oude stad Buhj bestaat niet meer' De Indiase minister van defensie George Femandes heeft vandaag tegen de Britse omroep BBC gezegd dat het uiteindelijke aantal slachtoffers van de aardbeving in het westen van India kan oplopen tot ongeveer 100.000. Tot nu toe werd uitgegaan van ongeveer 20.000 doden. HET WOORD IS AAN Julien de Valckenaere De enigen die weten van waar hun invallen komen, zijn zij die ze aan anderen ontlenen. - drcjógpèn r rustig Tot nu toe zijn ongeveer 6.200 doden geborgen. Volgens een schatting van de Britse re gering zijn ongeveer 500.000 mensen dakloos geworden door de aardbeving. Gisteren werden in Bhuj nog twee baby's levend geborgen, een jongetje van acht maanden en een meis je van zeven maanden. De rege ring schat de schade op ruim 13 miljard gulden. Overlevenden en reddings werkers zeggen dat er onvol doende middelen zijn om snel in het puin te kunnen graven. Vajpayee, die gisteren in Guja rat was, heeft toegegeven dat India niet voorbereid is op zwa re rampen. Hij herinnerde aan de moeizame reddingsoperaties van twee jaar geleden, toen de oostelijke deelstaat Orissa werd getroffen door een cycloon en er 10.000 doden vielen. Vajpay ee zei dat er in India een speci ale dienst voor rampenbestrij ding moet komen. Pagina 6: Verdoofd India zoekt en rouwt vooruitblik don vrii zat "1*/4° °73° -372° 30% 60% 20% 30% 20% 40% komst te zien. De ontevreden machinisten en conducteurs zeggen verder dat de bonden die bij het overleg aanwezig wa ren, het rijdend personeel nau welijks vertegenwoordigen. De categorale vakbond WMC, waarbij 70 procent van de ma chinisten en conducteurs is aangesloten, stapte vrijdag avond uit het overleg met de NS. De enige manier om de hui dige patstelling te doorbreken, is volgens de WMC de bereid heid van de NS het basisak koord Bestemming Klant ter discussie te stellen. Een Com missie van Wijzen moet bekij ken of de NS-plannen wel de verwachte voordelen bieden. In afwachting van het commissie rapport moeten de NS Bestem ming Klant van tafel halen. Bij nieuwe onderhandelingen moet de WMC, weer aan tafel zitten, aldus de collectieven. Ton van Brussel, hoofdredac teur van deze krant, wordt pro grammadirecteur radio en tele visie bij de VARA. Hij treedt op 2 april in dienst bij de omroep. Met de komst van Van Brussel worden bij de VARA de functies van voorzitter en programma directeur RTV ontkoppeld en wordt het management ver breed. De algehele leiding van het bedrijf en de vereniging blijft in handen van voorzitter Vera Keur. Ton van Brussel (46) is sinds 1997 lid van de hoofdredactie van het Leidsch en het Haar lems Dagblad. Daarvoor werkte hij gedurende acht jaar als eindredacteur van uiteenlopen de informatieve programma's op Nederland 3 en als eindre dacteur en plaatsvervangend hoofdredacteur van het week blad Elsevier. Van Brussel be gon zijn loopbaan midden ja ren zeventig in de Leidse jour nalistiek. „Het aanbod om bij de VARA te werken beschouw ik als bui tengewoon eervol. Daardoor vertrek ik eerder bij de krant dan ik van plan was. Dat vind ik jammer, want ik heb hier met veel plezier gewerkt en ik ben er nog allerminst op uitgekeken", aldus Van Brussel vanmorgen. 1 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Adres: Postcode: Plaats: T elef oonnumme r: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37.30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro.(ƒ107,95) Bank/giro nn Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad I DK WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop. zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: I www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1