Soep en sauzen Unilever naar Campbell Politiek mag spoorconflict oplossen Economie IMF en ECB oneens over lagere rente inancial Times: ING :hrapt 1.100 banen AH en Konmar kiezen tegengestelde strategie entering in rlogssfeer Annan pleit in Davos voor betere wereld AAN DAG 29 JANUARI 2001 958 )iefstal in supermarkt neemt toe idschendam Het aantal diefstallen in supermarkten stijgt nog tijd. Vorig jaar werd voor zon 350 miljoen gulden uit de happen gestolen, schat het Centraal Bureau voor Levensmid- Men. Volgens het CBL een stijging van 15 procent ten opzichte tn 1999. Adjunct-directeur Roorda spreekt in het branche-blad istrifood van een onrustbarende toename. „We slagen er niet de ontwikkeling te stoppen." De schade door diefstal be- aagt 0,7 tot 0,8 procent van de omzet. De supermarkten zijn gesprek met producenten van levensmiddelen over het aan- engen van anti-diefstalstrips op verpakkingen. lega-order marine voor werf VS ashingtonDe Amerikaanse scheepswerf Newport News lipbuilding heeft een order binnen gesleept van ruim 8,9 mil- rd gulden van de Amerikaanse marine. De werf gaat het nieu- e vliegdekschïp CVN 77, de tiende en laatste in de Nimitz- asse, ontwerpen en bouwen. De oplevering van het schip aat gepland voor maart 2008. De firma Lockheed Martin Inte- ated Systems Inc. zal het geïntegreerde wapensysteem van de irlogsbodem ontwikkelen, ontwerpen, testen en plaatsen. deer gebruikte auto's verkocht inik» Vorig jaar zijn meer dan 1,8 miljoen occasions veran- rd van eigenaar, ruim 17.000 meer dan in 1999. Dit blijkt uit fers van de Bovag. Eind vorig jaar hadden de autobedrijven er 0.000 in voorraad, 3,5 procent meer dan het jaar daarvoor. Dor het ruime aanbod daalden de prijzen met 1,9 procent, jor kopers aantrekkelijk, voor verkopers minder gunstig. Parti- llieren kochten vorig jaar wat vaker een vierwieler van een an- re particulier. Het particuliere aanbod nam toe doordat ;eds meer werknemers een lease-auto kregen en hun eigen to van de hand deden. rof. Kreiken (75) overleden (den In zijn woonplaats Delden is vrijdag prof. dr. J. Kreiken 75-jarige leeftijd plotseling overleden. Hij genoot in binnen- buitenland bekendheid als bedrijfseconoom en had zitting vele adviescommissies van de overheid. Na een carrière in t bedrijfsleven koos hij in 1968 voor het hoogleraarschap be- ijfseconomie aan de Universiteit Twente, waar hij tot aan zijn nsioen in 1986 bleef werken. Van 1974 tot 1976 was hij tevens :tor magnificus van de Twentse universiteit. Hij was voorzit- van de raad van commissarissen van Ahold en commissaris ri de Nationale Investeringsbank. Verder bekleedde hij com- ssariaten bij de NOS, de Van Leer Groep en Bührmann-Tette- 5 a^8' »SE-koe in slachterij in Nordhorn chede In een filiaal van een Nederlandse slachterij in Nord- i5 m (Duitsland) is donderdag een BSE-koe geslacht. Na een 10 imdige ontsmetting kon het werk in de slachterij zaterdag g barden hervat. Het dier werd samen met twintig andere uit io pndenburg in Nordhom geslacht. Donderdagavond werden pnsters voor BSE-onderzoek naar Hamburg gestuurd en vrij- ■5 agochtend werd alarm geslagen. Het werk in de slachterij werd )o fect stilgelegd. Het vlees van zestig koeien, van dezelfde a|chtlijn, wordt apart gehouden en vernietigd als de test wordt io yestigd. 5° I liljoen subsidie voor Leids bedrijf )en Het Leidse bedrijf Screentec krijgt samen met de afde- 70 g farmacochemie van de Vrije Universiteit een subsidie van 75 miljoen gulden van het ministerie van economische zaken 2° b >r een project, gericht op nieuwe technologie voor screening 75 aselectie van potentiële geneesmiddelen. Het samenwer- 30 gsproject is bedoeld om belangrijke biologische gegevens 50 t nieuwe geneesmiddelen sneller boven tafel te krijgen. 60 55 ctie voor CAO in kleinmetaal 10 ,30 iRLEM FNV Bondgenoten voert morgen in Haarlem actie br nieuwe CAO's in de kleinmetaal en bij technische groot- 30 Hidels. De vakbond roept zijn achterban in industriegebied .20 larderpolder op om in de lunchpauze de straat op te gaan en 55 uisteren naar muziek en toespraken. De CAO-onderhande- jen voor de 50.000 werknemers in de technische groothan- s liepen half januari vast, nadat de werkgevers het eindbod 1 de vakbonden hadden afgewezen. De onderhandelingen |r een nieuwe CAO voor de 380.000 werknemers in de klein- 0t2 taal verlopen erg moeizaam. De werkgevers willen de werk- ,51 6k verlengen van 38 naar 42 uur en de zaterdag voortaan als t gewone werkdag beschouwen. Het loonbod van 3 procent '40 1 juli dit jaar en 2 procent per juli volgend jaar vinden de bon- L78 1 schamel. Ze eisen 4 procent en 1.000 gulden dit jaar en het- t'7Q fde volgend jaar. Verkoop van merken als Royco levert multinational 2,2 miljard op 2.45 (Jederlandse ING Groep is plan ten minste 1.100 ba- 830 te schrappen in het kader 3,65been herstructurering van 500 inderdeel investment ban- buiten de VS. De ontslagen tl vermoedelijk vooral val- n het financiële centrum Londen. Dat meldt de Fi- ial Times vandaag. bank-verzekeraar kan de ingreep haar perso- bestand van dochter ING js met zo'n 2.500 vermin- 1. Volgens de krant gaan 1veer 1.400 man over naar iwissej ABN Amro. De overige i358q banen verdwijnen vooral ,4629qet ondersteunend perso- ig^aldus de krant. Unilever heeft een akkoord bereikt over een gedeeltelijke verkoop van zijn instantsoepen en sauzen. Het Ameri kaanse Campbell Soup Company wordt voor 2,2 miljard gulden eigenaar van een aantal merken, waaronder Roy co in Frankrijk en België en Heisse Tasse in Duitsland. Dat heeft Unilever vanochtend bekendgemaakt. De multinational moest de acti viteiten van de hand doen op last van de Europese mededin gingsautoriteiten na de overna me van het Amerikaanse Best foods vorig jaar. De afgestoten merken hebben een jaaromzet van 959 miljoen gulden. De overname is een belang rijke slag voor Campbell Soup. Het Amerikaanse bedrijf is vooral groot in bliksoepen, maar zag zijn marktaandeel de afgelopen twee jaren slinken. Naast Campbell aasde ook het Zwitserse Nestlé op de Unile- ver-soepen. De Amerikanen krijgen nu voet aan de grond in Europa. Naast de al genoemde merken krijgt Campbell Batchelors en Oxo in Groot-Brittannië, Mc Donnells en Oxo in Ierland en Bla Band in Scandinavië. Ook enkele andere merken in Ne derland, België en Portugal zijn aangekocht. Daarnaast mag Campbell het mayonaisemerk Lesieur in Frankrijk gaan ex ploiteren. De betrokken bedrijven heb ben productielocaties in Groot- Brittannië, Nederland, Ierland, Frankrijk en Zweden. Daar wer ken circa 1.300 mensen. Het is voor Unilever de derde desinvestering sinds de aan koop van Bestfoods in juni 2000. Eerder werden al de bak- kerijbedrijven in Europa ver kocht aan CSM. Het parfum- merk Elizabeth Arden kreeg met een flink boekverlies een andere eigenaar. Unilever wil nu ook nog af van de bakkerijactiviteiten van Bestfoods. Het was het Brits-Nederland se voedings- en wasmiddelen concern bij Bestfoods vooral te doen om de merken Knorr, Co- nimex en Skippy. Daarnaast is de Amerikaanse aanwinst een belangrijke toele verancier van restaurants en kantines. De aankoop van Best foods kostte omgerekend 56 miljard gulden. davos anp/dpa Zo'n honderd demonstranten protesteerden zaterdag in Davos tegen het jaarlijkse World Economie Forum waar 3.000 toppolitici en sleutelfi uren uit de zakenwereld bijeen zijn. De protesterenden werden met traangas, rubberkogels en waterkanonnen tegengehouden. In Landquart, 40 kilometer van Davos, blokkeerden demonstranten wegen. Zo'n duizend activisten staken in Zürich auto's in brand en sloegen ruiten in. Twee agenten raakten gewond. Gisteren werd een demonstratie gehouden voor de vrijlating van 121 opgepakte activisten. Nederlandse deelnemers aan het forum zijn onder anderen: Boonstra(Philips). Burgmans (Unilever), Cerfontaine (Schiphol) Duisenberg (ECB), Van der Hoeven (Ahold), Korteweg (Robeco), Meysman (Sara Lee), Ruding (Citibank), Storm (Aegon), Tabaksblatt (Reed Elsevier), Vuursteen (Heineken), Van der Wielen (Numico) en Van Zadelhoff (Vastgoed). VN-topman Kofi Annan wil een ge nereuze schuldenverlichting voor de arme landen, meer ontwikke lingshulp en de opening van de markten van de rijke landen voor producten uit de Derde Wereld. Niet alleen politici maar ook de on dernemers zelf moeten zich sterk maken voor een betere wereld, on der meer door in arme landen te investeren, meent Annan. Annan zei dit gisteren op het World Economie Forum in Davos. Opvallend is dit jaar de grote twij fel die de leiders tentoonspreiden over de gevolgen van de globalise ring. Deelnemers zoals WTO-voor- zitter Moore en Wereldbankdirec teur Wolfensohn discussiëren over de keerzijden van de globalisering. De Zuid-Afrikaanse president Mbeki lanceerde samen met zijn ambtgenoten van Nigeria en Sene gal een millenniumplan voor de economische opbouw van Afrika. De Afrikaanse landen moeten hun krachten bundelen om van hun schulden af te komen en buiten landse investeringen aan te trek ken, vooral voor betere wegen en luchthavens en voor onderwijs. Mbeki zei dat de Europese Unie, de Wereldbank en het IMF al steun hebben toegezegd. De oprichter van het internationale forum Klaus Schwab had het bij de opening al over de noodzaak brug gen te bouwen tussen arm en rijk. Tot zijn spijt is er helemaal aan de overzijde van de Atlantische Oce aan, in het Braziliaanse Porto Ale- gre, een alternatief forum, dat indi rect het 'rijkeluisforum' in skioord Davos hekelt. De Europese Centrale Bank (ECB) moet de VS volgen met renteverlagingen als de econo mische toestand verder ver slechtert. Europa kan zo bijdra gen aan het weer op gang bren gen van de groei van de wereld economie. Deze oproep deed plaatsvervangend directeur Fi scher van het Internationaal Monetair Fonds op het World Economie Forum in Davos. Het IMF denkt dat de terugval van de Amerikaanse economie er voor zorgt dat de wereldecono mie dit jaar minder hard groeit. Het fonds komt nu uit op een groei van 3,5 procent. In de ra ming van afgelopen najaar ging het IMF nog uit van 4,2 pro cent, maar toen was nog geen rekening gehouden met een verslechtering van de Ameri kaanse conjunctuur. Vorige week verklaarde president Greenspan van de centrale ban ken in de VS dat de Amerikaan se economie op dit moment waarschijnlijk geen groei meer vertoont. Volgens Fischer krijgt de ECB ruimte voor renteverlagingen als de euro verder in waarde stijgt. De financiële wereld houdt allereerst rekening met een verdere renteverlaging in de VS, komende woensdag. Be gin dit jaar werd de Amerikaan se rente ook al verlaagd om de economie te stimuleren. Het ECB-bestuur neemt don derdag een besluit over de ren te in de eurozone, maar een verlaging wordt niet verwacht. President Welteke van de Duit se Bundesbank wees op de in flatie in de eurozone waardoor een verlaging onmogelijk is. Welteke zei ook dat de ECB niet tot taak heeft groei te stimule ren, maar primair de inflatie moet bestrijden. Het IMF is overigens niet bang voor een echte wereldre cessie. Het verwacht dat de VS zich snel herstelt en is optimis tisch over de economische ont wikkeling van Europa. De Duit se minister van financiën Eichel zei gisteren in Davos dat Euro pa dit jaar de wereldeconomie zal kunnen trekken. Eichel verwacht een gemid delde economische groei van drie procent in de eurozone. Steeds meer ramingen voor de eurozone gaan echter uit van een groeivertraging tot 2,5 pro cent, door de economische ver slechtering in de VS. De ABN Amro zou op het punt staan om grote delen van de Amerikaanse activiteiten van de ING op het gebied van in vestment banking over te ne men. Volgens de Financial Ti mes maken beide instellingen de transactie deze week nog publiek. ING maakte eind vorig jaar al bekend dat het zou ingrijpen bij de zakenbank ING Barings. E>e dochter draaide al enige tijd niet naar wens. Bij investment banking, waar banken onder nemingen naar de beurs bren gen, bijstaan bij overnames en fusies of aanvullende aandelen- of obligatie-emissies voor hen verzorgen, werd steeds meer duidelijk dat ING Barings geen vooraanstaande rol kon spelen. den haag janneke willemse Albert Heijn zet zich af tegen supermarktconcurrent Kon- mar, onderdeel van het Laurus- concern. Laurus maakte afgelo pen week bekend zich in zijn nieuwe Konmar-formule te zul len richten op een uitgebreid assortiment, 'zonder toeters en bellen'. Albert Heijn krimpt juist het aantal producten in en stort zich vervolgens op de ver koop van duurdere non-food artikelen. Nog dit jaar zal 's lands groot ste kruidenier de veranderingen doorvoeren. Mobieltjes, com puters en video's komen stan daard in het assortiment. Maar 27 verschillende soorten mayo naise in het schap zal niet meer voorkomen. Terwijl de klant daar volgens Laurus nu juist behoefte aan heeft. Over twee jaar moeten alle Edah's, Konmars, Super de Boers en de filialen van Lekker Laag, Nieuwe Weme en Groenwoudt zijn omgebouwd tot Konmar-nieuwe-stijl. De nieuwe formule is gebaseerd op een uitgebreid onderzoek on der 670 consumenten. Daaruit blijkt dat klanten veel vers wil len en een enorm assortiment, maar geen computers en ande re spullen die niets met eten te maken hebben. In het uitgebreide versgedeel te kan Albert Heijn zich nog wel vinden. Maar de verkoop van computers het afgelopen jaar was volgens een woordvoerster juist erg succesvol. „We hadden deze plannen al vorig jaar. De invoering is nu iets versneld, maar wij varen gewoon onze ei gen koers." De nieuwe strategie van Al- bert Heijn omvat ook het opde len in drie formules: de ge makswinkels (buurt- en sta tionswinkels), de middelgrote winkels zoals ze nu bestaan en de megawinkels van meer dan 3.500 vierkante meter. Laurus houdt het liever bij twee soor ten: een grote en een kleine Konmar. Welke supermarktvisie het meest succesvol is moet nog blijken. Nu wordt ongeveer 27,8 procent van het boodschap- pengeld bij Albert Heijn uitge geven. Het marktaandeel van Laurus ligt daar iets onder, op 27,5 procent. 7,0637 3,59531 0.6467 28.70 798135. 0,5' l,38i: 202.7C n*tgpd 16,ol5-g voorpagina 1,0992 0002 Jen Berg van FNV Bondgenoten noem- o.259<) houding van de directie tijdens het 144 0^8 een kentering in de oorlogssfeer' n de NS-leiding en het personeel. De tonden de laatste weken onder druk intevreden personeelscollectieven, die aberekfember al een dag het treinverkeer pl- 1.75 prden. ^directeur Lantain erkende vanoch- utaaan i,25 prodat de arbeidsonrust niet goed is ge- ijfguidi voor zijn bedrijf. Hoewel er nu een |rd ligt, ziet hij geen reden om zeer te il te zijn. „Het aanzien van de NS was [eholpen bij wat ons is overkomen", j. Hij benadrukte dat de NS wel dege- bg hebben voor de emoties van de jemers, maar ontkende met dit ak- lorige bete zÜn gezwicht voor de druk van het neel. bonden en de directie werken van- uw I het resultaat op hoofdlijnen verder '40 i9eze week raadplegen de bonden nog der en volgende week de leden. Bij het krieken van de dag bereikten NS-directie en FNV Bondgenoten, CNV Bedrijvenbond en de vakbond voor hoger personeel VHS vanoch tend eindelijk een akkoord. Grote af wezige was de Vereniging van Ma chinisten en Conducteurs (WMC), die vrijdag het overleg verliet nadat de directie niet wenste in te gaan op haar eisen. Bij hervatting van het overleg zondagmiddag was de W- MC ook afwezig. Niet uitgenodigd, volgens de vereniging. Centrale vraag is nu wat het ak koord waard is zonder de steun van de WMC. Deze radicale bond trok het afgelopen jaar grote aantallen le den weg bij met name FNV Bondge noten. Zijn leden staan niet bekend om hun buigzaamheid, maar vor men met hun 3.000 leden een ge ducht machtsblok binnen het spoorwegpersoneel. En dan zijn ook nog de informele personeelscollectieven, die de afge lopen maanden uiting gaven aan het verzet onder het NS-personeel. De eerste reacties van woordvoer ders bij WMC en de personeelscol lectieven zijn niet hoopgevend. De stemming in talrijke personeelsver gaderingen moet nog worden afge wacht. Mocht het akkoord daar ver worpen worden dan is het conflict terug bij af. Dan is opnieuw sprake van een akkoord tussen NS en slechts een deel van de bonden, uit gerekend net niet de clubs met de meeste steun onder het personeel. Het is juist vanwege die machts positie van WMC en personeelscol lectieven dat de NS-directie zich hard opstelt. De vraag is wie bij het bedrijf de dienst uitmaakt. Kern van het conflict is al lang niet meer 'het rondje om de kerk' alleen, het voor nemen van de directie om machi nisten en conducteurs niet meer door het gehele land, maar meer dan nu rond een vaste standplaats te laten rijden. Het draait vooral om de onzekerheid over de toekomst van de NS in combinatie met een grenzeloos onderling wantrouwen. De NS-directie wantrouwt de op rechtheid van de harde kern van de actievoerders. De actie voerende machinisten en conducteurs wan trouwen de plannen van de moder ne managers aan de top van het be drijf. De overheid wil 33 lijnen 'in de verkoop' doen. Achttien ervan, zo blijkt uit de NS-notitie, kunnen wor den afgestoten. Daardoor zouden 1.750 NS'ers moeten overgaan naar een nieuwe werkgever. Binding aan een vast traject maakt de betrokken NS'ers kwetsbaar. Ze willen bij het grote NS-bedrijf blijven horen. Mocht het akkoord door de perso neelscollectieven en de WMC ver worpen worden, dan is de kans groot dat het conflict terug gaat naar politiek Den Haag. Regering en par lement hebben tenslotte bepaald dat delen van het spoorwegnet apart moeten worden aanbesteed. Twee weken geleden beroerden partijen in de Kamer al voorzichtig het rem pedaal. Bij de politici was de huive ring voor het aanbesteden van spoorlijnen duidelijk te voelen. De eerste resultaten van dergelijke aan bestede lijnen in het noorden van het land zijn immers niet om over naar huis te schrijven. De vraag is of de politici op hun schreden durven terugkeren. PATRICIA PAAY Leeftijd: 51 Beroep: zakenvrouw en enter tainer Burgerlijke staat: getrouwd Kinderen: dochter van 10 Auto: Mercedes Sport Hobby's: (meubels) schilderen, huizen decoreren, klassieke kunst verzamelen, musea, oude big bandmuziek den haag janneke willemse Even voor kerst opende Patricia Paay haar eigen webwinkel. Op de internetsite www.lapaay- .com verkoopt ze make up die ze zelf ook gebruikt. De be kendheid die ze kreeg als zan geres gebruikte Paay handig om haar bedrijf te promoten. An ders dan andere startende in ternetbedrijven die vaak enor me bedragen uitgeven aan re clame. „Daarmee gaan ze op hun reet." Paay gaat voorlopig nog niet onderuit. De make up die haar visagist Tom Sebastian creëerde 'gaat hartstikke goed'. Thuis kan de zakenvrouw op de com puter het gedrag van haar klan ten bekijken. „Ze kopen vooral het complete visagiepakket: Beauty in a bag." Een 'beeldschoon' zwart trui tje van 400 gulden was de laat ste aankoop van Paay. „Het was zoiets moois. Het was van zij deachtige stof, het rekte en het zat heel mooi." lammer genoeg bleek het truitje een verschrik kelijke miskoop. „Na een keer wassen was het zwart grijs." Paay heeft spijt van de uitgave. „Dan denk ik: zie je nou wel! Het maakt voor de kwaliteit geen moer uit hoeveel het kost. Truien van C&A blijven wel mooi." Paay haalt haar kleding net zo lief bij Hennes Mauritz. „Ze noemen me de glamourko- ningin, maar ik hou helemaal niet van dure dingen. Ik let erg op prijzen. Waarom meer beta len als ik het goedkoper kan krijgen?" Natuurlijk koopt ze FOTO CPD ART DECO MEDIUM ook wel eens dure kleding. „Als het iets is dat jaren meegaat ga ik niet lullig doen." Een van haar beste uitgaven is een man telpakje van Mart Visser. Het pak bestaat uit een jasje, een jurk en een broek. „LaPaay- blauw, dat kun je altijd aan." De prijs schat Paay tussen 5.000 en 10.000 gulden. Precies weet ze het niet want: 'ik kreeg kor ting'. Het meeste geld van Paay gaat op aan eten. „Daar moet je niet op beknibbelen." Bood schappen doen in Amsterdam is voor Paay een bron van er gernis. „In de VS ging ik ge woon met de auto: dakje open, lekker cruisen, parkeren bij de winkel en naast huis. Hier kun je je auto niet kwijt dus moet je met je tassen slepen. En de lek kere slagers en bakkers zitten niet bij ons in de buurt." Een beruchte uitgave van Paay en haar man Adam Curry is de helicopter die ze enige ja ren geleden kochten. „Een jon gensdroom van Adam. Je vliegt zo over de files heen. Het lijkt alsof je met een bankstelletje de lucht ingaat." Zelf groeide Paay op met weinig geld. Nu het kan. wil ze genieten. „We zijn heel dankbaar dat we de leukste din gen kunnen doen. En je kunt het toch niet meenemen." Paay zou willen dat mensen meer aan make up spenderen. Er is één ding dat volgens Paay nooit mag ontbreken. „Met die 'pollution' en zon moet je altijd een beschermende foundation dragen. Dan blijft je huid het mooist."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7