Boos Israël staakt vredesoverleg Buitenland Tientallen doden door gevechten op Zanzibar Nationalisten Corsica dreigen met aanslagen Rwanda wil met Congo over vrede gaan praten Flats in Ahmedabat veranderen in moordend beton Op de barricades voor Wahid Spanning loopt verder op in zuiden Servië ide dte 51. Terwijl in het Noord-Ierse Derry de doden werden her- t die 29 jaar geleden op 'Bloody Sunday' vielen, meldde tunday Times dat het Ierse Republikeinse Leger (IRA) be- ens een deel van zijn wapens te vernietigen. Volgens de krant 3r e rover een 'historisch akkoord' bereikt. In ruil voor de IRA- S essies zal de Britse regering haar militaire aanwezigheid in g vi d-Ierland verkleinen en een snellere hervorming van de d-Ierse politiemacht doorvoeren. Zo'n overeenkomst zou loorbraak zijn in het vastgelopen vredesoverleg. Ook de d-Ierse premier Trimble zei gisteren dat er een overeen- it op komst is. Hij schortte vorig jaar de samenwerking met ilitieke vertegenwoordigers van de republikeinen op omdat A te weinig haast maakte met ontwapenen. De Ierse pre- Ahern sprak gisteren tegen dat er een overeenkomst is. FOTO REUTERS PAUL McERLANE !4;' ïada wil twee Russen vervolgen ifA« Canada wil twee Russische diplomaten vervolgen die eekeinde betrokken waren bij verkeersongevallen in Otta- let land heeft Moskou gevraagd hun diplomatieke on- ïdbaarheid op te heffen. Zaterdag kwam een vrouw van 50 oen een 45-jarige diplomaat plotseling met zijn auto het lir op reed. Een andere vrouw is met verwondingen opge- ;n in het ziekenhuis. De vèrmoedelijk dronken diplomaat rde een bloedproef. Hij moet op 7 maart voor de rechter lijnen. Bij het tweede ongeval vielen geen gewonden, ook hier zou drank een rol hebben gespeeld. Diplomaten en worden aangeklaagd, maar zijn onschendbaar voor ver- ïg. Ze kunnen hooguit het land uit worden gezet. S^na pakt brein Dover-smokkel De Chinese politie heeft een man gearresteerd die ervan cht wordt achter de smokkel te zitten van 58 vorig jaar in ederlandse vrachtwagen omgekomen Chinezen. Agenten n Chen Xiaokong vorige week in een discotheek in de pro- Fukian in het zuidoosten van de Volksrepubliek. Het ureau omschreef de verdachte als een bekende makelaar mensensmokkel. Onduidelijk is vooralsnog of hij formeel geklaagd. De 58 Chinezen stierven in juni vorig jaar toen gaal naar Groot-Brittannië wilden reizen. Slechts twee en overleefden het drama in de vrachtwagen. De Neder- chauffeur van de wagen staat in Engeland terecht. Hij is klaagd wegens 58-voudige doodslag. idstraffen voor moorden in Iran de n_; Een militaire rechtbank in Teheran heeft zaterdag drie ïalige agenten van de inlichtingendienst tot de doodstraf rdeeld. Vijf anderen kregen levenslang. De acht stonden og tien anderen achter gesloten deuren terecht voor de 1 op Iraanse intellectuelen in 1998. Het ging om de natio- ;n Darioush Forouhar en zijn echtgenote en de schrijvers imad Mokhtari en Mohammad Jafar. Zeven verdachten straffen van twee tot tien jaar. Drie werden vrijgespro- let proces wordt gezien als een toetssteen van de pogin- de gematigde president Khatami om de geheime dienst gen zich aan de wet te houden. slag op kritische krant Zimbabwe In de drukkerij van de Daily News, de enige onafhanke- |-ant van Zimbabwe, is gistermorgen een bom ontploft in kerij van een particuliere krant in Zimbabwe. De krant |rg kritisch tegenover het regime van president Robert pe. De schade is groot en de krant kan niet uitkomen. In jas er een bomaanslag pal naast de redactie van de Daily ïDie volgde op een serie beschuldigingen van regeringsle- het adres van de krant. Vorige week nog betoogden le- Mugabe's partij ZANU-PF tegen berichtgeving van de toews. Mugabe is fel omstreden, vooral sinds hij vorig jaar rreurcampagne tegen blanke boeren begon, en sinds hij i vaker uitspraken van de rechterlijke macht negeert. edbad in Algerijns gehucht i Gewapende mannen hebben in de nacht van zaterdag Idag in een gehucht in de Algerijnse regio Chief 25 leden lie gezinnen vermoord. Dit hebben inwoners van het afge- porpje gisteren gemeld. Onder de doden zijn ook kinde- e slachtoffers zijn volgens de getuigen verrast in hun (Zij werden met hakmessen en bijlen afgemaakt. Van igen werd de keel doorgesneden. De aanvallers hebben eisje ontvoerd. Sinds begin dit jaar zijn meer dan 190 tl vermoord door militante islamieten. I Brits veevoer ging naar 69 landen |2 Groot-Britannië heeft in de jaren tachtig en negentig 9 landen in Europa, Afrika en Azië veevoer geëxporteerd b aangemaakt met diermeel. Dit'staat in documehten van Itse ministerie van landbouw. In Groot-Brittannië zelfwas zjr met diermeel al sinds 1988 verboden, omdat toen dui- rerd dat dit de waarschijnlijke bron was van BSE-be- lig bij koeien. Het was al eerder bekend dat de producen- ivust risicovol materiaal hebben uitgevoerd, maar tot nu het niet duidelijk naar hoeveel landen precies. De We- ndbouworganisatie van de VN drong er vrijdag al op aan landen buiten de EU die veevoer uit Groot-Brittannië geïmporteerd maatregelen nemen tegen BSE. v I jvt el Allende wil Pinochet niet in cel o_i Het zou onmenselijk zijn de Chileense ex-dictator Pi- op te sluiten als hij wordt veroordeeld wegens schen en de mensenrechten. Huisarrest is voldoende. Dat zegt rijfster Isabel Allende, de nicht van de bij de coup van _/.;rmoorde president Allende, in een interview met de a Nación. Allende vindt dat de huidige democratie in loet laten zien dat ze menselijke gevoelens heeft tegen- fn oude en zieke veroordeelde, juist om zich te onder- .En van de dictatuur. De 85-jarige Pinochet is zaterdag |en uit het ziekenhuis waarin hij vrijdag in allerijl werd )men wegens een lichte beroerte. Momenteel beraadt -t Guzman zich op de vraag of Pinochets gezondheid be- ig toestaat. Een beslissing wordt snel venvacht. »ing tanker Galapagos tijdelijk stil iroBALBergers hebben gisteren hun pogingen opgege- j de bij de Galapagos-eilanden gestrande tanker Jessica slepen. Het vrijwel leeggelopen schip kan weinig extra Ichade meer aanrichten, zo stelt de Ecuadoraanse mari- gens de Amerikaanse kustwacht, die de afgelopen dagen ij de reddingsoperatie, is de directe noodzaak om de tan- te slepen verdwenen nu vrijwel alle olie in zee ligt. Het ïswerk wordt nu toegespitst op het vangen en schoon- wan besmeurde zeeleeuwen en vogels. Volgens de be ls van het Nationaal Park Galapagos lijkt het er niet op iunieke ecosysteem van de eilanden op de langere ter- jhade oploopt door de schipbreuk. De Jessica lekte circa I liter stookolie en diesel in zee. AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters Arafat liaalt in Davos uit naar fascistische agressietegen Palestijnen Israël heeft alle vredesoverleg met de Palestijnen opge schort tot na de premiersverkiezingen van 6 februari. Het is alleen nog bereid verder te praten over het bren gen van rust op de Westelijke Jordaanoever en in de Ga- zastrook. Premier Ehud Barak heeft laten weten dat hij een Zweedse uitnodiging voor een ontmoeting met Yas ser Arafat, deze week in Stockholm, heeft afgeslagen. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Barak nam zijn besluit na een bittere anti-Israëlische toe spraak van de Palestijnse presi dent op het World Economie Forum in het Zwitserse Davos. Arafat beschuldigde Israël van het voeren van 'een barbaarse oorlog' en 'fascistische agressie' tegen de Palestijnen. De Israëlische oud-premier Shimon Peres oogstte in dezelf de vergadering applaus met een verzoeningsgezind antwoord. Hij leek enigszins van zijn stuk gebracht door de vijandige toe spraak van de Palestijnse leider, vooral nu beide partijen zich optimistisch hebben uitgelaten na overleg in het Egyptische Ta- ba. ,,Ik kwam hier voor een bruiloft, niet voor een schei ding", zei Peres tegen Arafat „Laten we geen harde taal ge bruiken en de horizon in de ga ten houden." Na afloop schud den de twee elkaar uitgebreid de hand. Peres vroeg Arafat ook voort te bouwen op wat is bereikt in Taba. Intensief overleg in die Egyptische badplaats eindigde zaterdagavond met geestdrifti ge verklaringen van beide kan ten, maar zonder tastbaar re sultaat. „Nog nooit zijn de par tijen zo dicht bij overeenstem ming geweest", was de conclu sie van de onderhandelaars. Volgens het hoofd van de Pales tijnse delegatie, Achmed Kurei is het mogelijk dat de nog be staande geschilpunten na de verkiezingen in Israël worden overbrugd. Maar daar ligt het probleem. Likud-leider Ariel Sharon, de man die volgens de algemene verwachting op 6 februari het roer zal overnemen van Barak, wil niet verder praten met de Palestijnen op basis van wat nu is bereikt. En aan het eind van het overleg in Taba bleek uit al les dat de juichstemming meer verband hield met Baraks ver kiezingscampagne dan met de bereikte resultaten. Een geza menlijke verklaring munt uit door optimistische taal, maar bevat verder louter vaagheden. Op alle gebieden is er volgens de verklaring belangrijke voor uitgang geboekt, maar die wordt nergens omschreven. De hete hangijzers - de Palestijnse vluchtelingen en de stad Jeru zalem - zijn niet opgelost. In de gezamelijke verklaring staat ook dat de naderende Israëlische premiersverkiezing de partijen te weinig tijd laat voor alle op lossingen. dar ES salaam dpa-rtr-afp-anp Bloedige gevechten tussen aan hangers van de oppositie en veiligheidstroepen hebben dit weekeinde op de Tanzaniaanse eilanden Zanzibar en Pemba meer dan dertig mensen het le ven gekost, onder wie zeker zes politiemannen. Er zijn tiental len gewonden. De autoriteiten hebben de haven van Zanzibar gesloten. Een onbekend aantal toeristen zit vast op het eiland. Zij hebben het advies gekregen in hun hotels te blijven. Meer dan de helft van de slachtoffers viel op Pemba, dat ten noorden van Zanzibar ligt. Ooggetuigen meldden dat de politie met scherpe munitie en traangasgranaten op de menig te schoot. De betogers weerden .zich met molotovcocktails, ste nen en kapmessen. Ze ont hoofdden een politieman. Tal rijke winkels werden geplun derd. De ongeregeldheden breid den zich tot op het vasteland van Tanzania uit. Er zijn zeker vierhonderd aanhoudingen verricht, waarvan ongeveer een derde op het vasteland. De on geregeldheden braken zaterdag uit toen ordetroepen probeer den demonstraties van de op positie te verhinderen, die door de autoriteiten waren verbo den. De oppositiepartij Verenigd Burgerfront had ópgeroepen tot de protestacties. Zij wil nieuwe veriaezingen, omdat er bij die van oktober volgens haar door de sinds veertig jaar op Zanzi bar regerende Revolutiepartij is gefraudeerd. Zaterdag poogden de autoriteiten met inzet van de politie betogingen in de kiem te smoren, maar die tactiek had het tegenovergestelde effect. Jakarta De politie van Jakarta heeft vanmorgen traangasgranaten af gevuurd op studenten die het parlement probeerden te bestormen om daarmee steun te betuigen aan president Wahid. Zo'n 5.000 demon stranten hadden zich verzameld voor het parlementsgebouw. Een spe ciale parlementaire commissie presenteert vandaag tijdens een beslo ten zitting een onderzoek naar twee fraudezaken waarbij Wahid be trokken zou zijn. Het parlement zal donderdag zijn conclusies over het gedrag van het staatshoofd bekendmaken. De veiligheidsmaatregelen in Jakarta zijn verscherpt om botsingen tussen voor- en tegenstanders van Wahid te voorkomen. Waarnemers verwachten dat de parlemen taire commissie het staatshoofd zal hekelen, maar de verwachting is dat er geen afzettingsprocedure in gang wordt gezet. Wahid ontkent alle beschuldigingen. Hij herhaalde vanmorgen dat hij niet van plan is af te treden. foto. reuters beawiharta parus gpd-ap In het centrum van Parijs is het afgelopen weekeind verscherpte politiebewaking in gesteld. Het paleis van justitie en het hoofdbureau van politie zijn hermetisch van de buitenwereld afgesloten. De onder grondse parkeergarage bij de Notre Dame is alleen toegankelijk als men zich legiti meert en nadat de auto van alle kanten is onderzocht. Aanleiding voor de scherpe bewaking is hef dreigement van de Corsicaanse terreur organisatie Amata Corsa dat vanaf 1 febru ari aanslagen in de Franse hoofdstad zullen plaatsvinden. De groepering vindt dat Pa rijs te te laks is geweest met het onderzoek naar de moord op een van haar leiders in augustus vorig jaar. De politie zegt het drei gement zeer serieus te nemen. Ook in en kele andere steden zijn extra maatregelen getroffen. De politie van Parijs had het zaterdag nacht ook druk met zeker 200 met knup pels en messen bewapende jongeren van twee rivaliserende bendes. Zij vochten in een winkelcentrum in de wijk La Défense een vete uit. Acht jongeren raakten ge wond, van wie één ernstig. De ME had twee uur nodig om de jongeren uit elkaar te ha len. De bendes waren afkomstig uit de voor steden Mantes-La-Jolie en Chanteloup-les- Vignes. Ze waren naar La Défense gekomen om hun conflict 'op neutraal terrein' uit te vechten. wisseling na de moord op pre sident Laurent Kabila aan te grijpen om het vredesproces nieuw leven in te blazen. Kabila senior weigerde te onderhande len met de rebellen, en hield ook de komst van een vredes missie van de Verenigde Naties tegen. De EU-gezant voor de regio. Aldo Ajello, zegt dat de nieuwe president open lijkt te staan voor vredesonderhandelingen. Kabila zou zich ook welwillend hebben opgesteld tegenover een bemiddelende rol voor Ke- tumile Masire, de voormalige president van Botswana. Zijn vader was daar tegen. De Congolese rebellenbewe ging RCD heeft de eerste toe spraak van de nieuwe Congole se president ondertussen ver oordeeld. Volgens de rebellen is Kabila niet bereid zich aan de vrede te wijden, aangezien hij Rwanda en Oeganda opriep om als eerste hun troepen terug te trekken. De Rwandese regering is bereid vredesbesprekingen te voeren met de nieuwe president van Congo, Joseph Kabila. Dat maakte het Rwandese ministe rie van buitenlandse zaken za terdag bekend. Volgens de ver klaring zijn contacten gelegd met de andere partijen die bij de oorlog in Congo betrokken zijn. Hoge Rwandese functionaris sen zeggen dat is gesproken met de regering van Angola, een van de bondgenoten van de Congolese regering, in de hoop dat die Kabila kan overhalen om met de rebellen in Congo te gaan praten. De rebellen wor den gesteund door Rwanda en Oeganda, terwijl de Congolese regering hulp krijgt van Angola, Zimbabwe en Narpibië. De Belgische minister van buitenlandse zaken Louis Mi chel heeft alle partijen vorige week opgeroepen de regerings- ahmedabad harald doornbos correspondent Van een gewone stad is Guja- rats hoofdstad Ahmedabat plotsklaps veranderd in een plaats waar het geluid van bulldozers en drilboren domi neert. Waar iedereen meehelpt puinruimen, en waar het al bij na gewoon wordt dat er geen levenden maar alleen nog do den onder het moordende be ton vandaan worden gehaald. In heel de Indiase deelstaat lig gen volgens de premier van de Gujarat waarschijnlijk 75.000 mensen onder het puin. In zo'n zee van wanhoop en ellende gioort er zondagoch tend in een van de westelijke buitenwijken van Gujarat plot seling hoop. Het gerucht gaat dat onder een ingestort flatge bouw nog twee of drie slacht offers in leven zijn. „Er bestaat hoop, al is het maar weinig", zegt Neelay Kamdar. De jon gen woont in Bombay, maar was voor een kort familiebe zoek in Ahmedabad. Vrijdag morgen kreeg hij de schrik van zijn leven toen de hele provin cie als een schommel heen en weer ging. „Dat familiebezoek was geen slimme keuze", zegt hij. Kamdar wijst op een ingestorte flat dertig meter verderop. Reddingswerkers met gele hel men op en blauwe uniformen aan gaan het beton met drilbo ren te lijf. Tientallen Indiërs hebben een keten gevormd en geven brokstukken aan elkaar door. Vrachtwagens en bulldo zers staan op de weg voor het ingestorte pand. Vanwege het stof en de aanwezigheid van lijken draagt iedereen een doek voor z'n mond. „Zeven of acht doden, alle maal buurtgenoten", vervolgt Kadar. „Een paar uur na de aardbeving zijn hier nog twee baby's gevonden die, geloof het of niet, ongedeerd waren. Daarom is iedereen zo driftig aan het graven, want ze gelo ven er heilig in dat er nog drie mensen levend onder het puin liggen." Even verderop in de wijk bevindt zich nog een inge zakte flat. Maar het merkwaar dige is dat het overgrote deel van de gebouwen in Ahmeda bad nog overeind staat. Het is alsof het natuurgeweld happen uit de stad heeft genomen. Vijftig gebouwen keurig over- eind, het eenenvijftigste zon der duidelijke reden volledig ingestort. Sinds zondagochtend is de elektriciteit terug en de meeste telefoonlijnen werken weer. Toch zijn er alleen al in Ahme dabad ruim duizend doden ge vallen. Een vriend van Kamdar, Anand Nagey, staat nog verdwaasd naast de twee de ingestorte flat. „Alles is goed met me", vertelt hij. „Maar het scheelde allemaal weinig." Hij wijst op de vijf etages die in elkaar zijn ge stort. De benedenverdieping is in de grond verdwenen. Direct naast de ravage staat een klein huisje, onaangetast. „Dat is het huis waar ik woon met mijn ouders zegt Anand. „De brokstukken van de inge storte flat zijn op mijn auto ge vallen die naast ons huis stond. Dat ding is nu volledig kapot, maar het is ongelooflijk dat wij het hebben overleefd." Ahmedabad gisteren. De beving is selectief te werk gegaan. Waar vijftig gebouwen zijn blijven staan, daar is nummer 51 ingestort. foto ap saurabh das Dat geldt niet voor 73 buurtge noten die in het flatgebouw woonden. „Op één na zijn ze allemaal dood. Het is hier slechts puinruimen om de lij ken te kunnen bergen." Vijftig meter verderop zitten vijftien vrouwen op dekens op de stoep. Zij hebben geen huis meer. Droevige gezichten met ogen die in het niets staren. Blij dat ze de ramp heeft over leefd is Ketnaben niet. Haar twee kinderen en man zijn dood, opgeslokt en geplet door het beton. „Ik kon het gebouw net op tijd verlaten toen het begon te schudden", vertelt ze zacht. „Maar mijn kinderen la gen nog te slapen en mijn man zat net in bad. Zij konden het huis niet uitkomen." Bij het eerste flatgebouw weet nog steeds niemand of de drie mensen onder het puin in le ven zijn. Om een einde aan de onzekerheid te maken, arri veert er een Turks team van specialisten. De Turken heb ben speciale apparatuur bij zich, waardoor ze elk geluid kunnen horen en zo bepalen of er zich leven bevindt onder het puin. De toekijkende buurtgenoten wachten in spanning af. Maar na een tijdje schudden de specialisten het hoofd. „Niemand leeft hier nog", zegt een hulpverlener met een wal kie-talkie. Met het ruimen van het puin hoeft nu niet meer voorzichtig worden gedaan. Kort daarop wordt de rouw overstemd door het inmiddels vertrouwde geluid van bulldo zers en drilboren. In de hele provincie worden zondag slechts 23 mensen levend te ruggevonden. BELGRADO-PRESEVO AFP-Rtr In het zuiden van Servië zijn gisteren bij enkele incidenten vier soldaten van het Joegosla vische leger en een Servische burger gewond geraakt. De bur ger, die werd neergeschoten door een scherpschutter, is er slecht aan toe, deelde een le- gerwoordvoerder mee. Volgens het Joegoslavische persbureau Beta zijn ook drie Albanese re bellen gewond geraakt. De spanning in het grensge bied is de afgelopen dagen toe genomen. Zaterdag overleed een Servische militair die de avond tevoren gewond was ge raakt bij een aanslag. De posi ties van het leger in de regio Presevo worden sinds gister ochtend aangevallen door Kos- ovo-Albanezen. Zij opereren vanuit de gede militariseerde zone tussen Kos ovo, dat onder VN-bestuur staat, en Servië. Joegoslavië heeft om een spoedzitting van de VN-Veiligheidsraad ge vraagd. Minister van buiten landse zaken Svilanovic wil snelle maatregelen om te ver hinderen dat Albanese terroris ten blijven infiltreren in de buf ferzone, waar de Servische vei ligheidstroepen zich niet mo gen vertonen. Belgrado klaagt er al geruime tijd over dat de Albanese guer rillastrijders de vrije hand heb ben. De NAVO-vredesmacht KFOR in Kosovo zou meer moeten doen om infiltratie door de Albanezen te voorko men.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5