Groeiende wachtlijsten voor hartbehandelingen Slachtoffers Auschwitz-Birkenau herdacht PvdA-congres krijgt wat te kiezen Binnenland on voor gouden tip omexplosie op A28 tuchtraad hoort getuigen éper-affaire in openbaar Autobranche onder leden op zoek naar criminelen 'Randstad mist samenhang' 'DNA-test bij gratieverzoek' AVRO-directeur noemt kritiek van NOS mallotig IAANDAG 29 JANUARI 2001 Ravage door kettingbotsing A28 issEN Op de rijksweg A28 Assen-Groningen zijn vanmorgen ;es auto's op elkaar gebotst. Twee auto's brandden volledig uit. ien bestuurder is met pijn in de borst overgebracht naar het Vilhelmina-ziekenhuis in Assen. De ravage was enorm. Het on- ;eval veroorzaakte files in beide rijrichtingen, en in beide files intstonden kleine kop-staart-botsingen waarbij in totaal nog ,t :ens vier auto's waren betrokken. Daardoor viel een lichtge- iler 'onde. Tilburgse overleden na val van paard __e ilburg Een 44-jarige vrouw uit Tilburg is zaterdag overleden enj ds gevolg van een val met haar paard. Ze reed in haar woon- en i 'laats toen haar paard uitgleed, vermoedelijk door de natte on- ricti lergrond. De vrouw raakte met haar hoofd het wegdek en over- d n eed ter plaatse, zo heeft een woordvoerder van de politie ge- S egd. 5ch ds Zonnehemels Megapool gevaarlijk QQgjiLVERSUM* Het elektronicabedrijf Megapool roept bezitters van cag onnehemels van het merk Easy Beach op om voorlopig niet kl< inder hun solarium te gaan liggen. Het ophangsysteem van de i onnebanken van de types Solo Sun, Acapulco en St. Tropez eaa lijkt zo zwak dat de hemel kan afbreken. Megapool en zonne- emelspeciaüst Verwer Import schatten dat er in Nederland ie .200 Easy Beach-zonnehemels zijn. Het gevaar van afbreken ;ekl estaat bij alle zonnebanken van dit merk. Megapool verwacht [d n innen een maand een oplossing aan te kunnen bieden voor de baa wakke constructie. Ook zal het bedrijf extra monteurs inzetten 1 m de problemen te verhelpen, zei manager consumentenza ken en Vissia zaterdagavond in het VARA-televisieprogramma Kas- rhe^ °el feestvierders vernielen sporthal len: ndhoven Deelnemers aan een illegale houseparty hebben in 2 e nacht van vrijdag op zaterdag in Eindhoven voor enkele tien- uizenden guldens schade aangericht aan een sportzaal. De po- tie, die er pas zaterdagmorgen lucht van kreeg, heeft toch nog 5 feestgangers aangehouden. De party is vermoedelijk georga- iseerd door een man uit Uden. De deelnemers kwamen uit het ele land. De feestgangers hebben zich illegaal toegang ver- :haft tot de sportzaal. Zaterdagmorgen bleek dat een groot tal ramen was ingegooid. Ook is de vloer ernstig beschadigd n zijn deuren en sanitiar vernield. lilversum twee uur zonder stroom lversum Het centrum van Hilversum heeft gisteravond een eine twee uur zonder elektriciteit gezeten. Om tien voor zes el een deel van het 10.000 volt-net uit. Rond half acht slaagde ektriciteitsbedrijf NUON er in de stroomvoorziening weer op ing te krijgen. De 'black out' trof onder meer het uitgaansge- ed van Hilversum. Tot de getroffen bedrijven behoorde ook City-bioscoop, waar op dat moment drie van de vier zalen in ïbruik waren. 'ronken spookrijder aangehouden ihel» De politie heeft gistermorgen in Veghel een 48-jarige ïlgaarse vrachtwagenchauffeur aangehouden. De man reed de weg van Helmond naar Den Bosch op de linker weghelft had teveel gedronken, aldus een woordvoerster van de poli- i. Personeel van een ambulance ontdekte de spookrijder. De obe ïlgaar verklaarde dat hij op zoek was naar een adres en daar- ied s n links reed. In overleg met justitie is de man een boete van beeduizend gulden en een rijverbod van vijf uur opgelegd, d te is dn bosch Twee gemaskerde en gewapende mannen hebben ewapende overval op café 1 terdagavond een overval gepleegd op een café in Den Bosch. kro iar waren op dat moment ongeveer tien bezoekers aanwezig, lling emand raakte gewond. De overvallers gingen er met een on- op kend bedrag vandoor, aldus een woordvoerster van de poli- r maEen van de overvallers richtte een vuurwapen op de barman veer eiste geld. Ook gelastte hij iedereen zijn portemonnee op de loete r te leggen. Niemand deed dat overigens, el ze Uitgaanspubliek knokt massaal 'Bermond Bij een massale vechtpartij gistermorgen in Roer- moi gr.01 i uit fcnd heeft de politie vijf jongeren aangehouden, in leeftijd va- tgeilrend van 16 tot 24 jaar. Meer aanhoudingen worden ver- akoiicht omdat de politie videomateriaal bekijkt dat gemaakt is de camera's die sinds kort in het centrum van Roermond 199qngen. Bij de vechtpartij waren twee groepen jongeren betrok- ti: uit Brunssum en uit Roermond. Bovendien werd slag gele- met enkele agenten. Hoewel er flink werd gevochten, vie- er geen gewonden. -Jos bijgl" ah dit I WOB laj et dr ir ou derdduizend gulden heeft aar ^ö-jarige man uit het Gro- 't Zandt over voor de len tip die leidt naar de da an de aanslag op zijn le- Op 23 november vorig jaar 'lofte op de A28 ter hoogte Nunspeet een bom in de van de man. De explosie te de Groninger een onder en van zijn andere been jvoet. Het 10-jarig zoontje lij hem in de auto zat, bleef ideerd. Justitie looft nog j 25.000 gulden uit. b man, alias De Viking, is ïeshop-exploitant in Win- iten. Hij weet zeker dat er >eg mensen rondlopen in eriand die voor dat geld informatie kwijt willen, ivond wordt in het AVRO- ramma Opsporing Ver- t een compositietekening )nd van de mogelijke ver te van de aanslag, alsmede oto van diens bestelwagen. dond twee isje, euws£ akt d i d'A tie hi angeH meei" Hall' ughtel ke"? ROAM-ANP cent f 'ms' laad van Tucht voor Regis- ere.r^countants hoort morgen eln openbare zitting vier ge- jn over de totstandkoming het rapport van de Com- haie tot Onderzoek van de (COR). Twee hoge Statelenaren en twee commis- verschijnen voor de EN zij Dat heeft een woordvoer- van jan de raad vandaag beves- boekj onderzoek van de Rotter- $e raadscommissie naar iraties van oud-bestuur- ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten 'Hartcentra moeten ook 's nachts en in weekeinde opereren roermond anp De wachtlijsten voor een hartbehandeling groeien. Pati ënten moeten langer dan een jaar geleden wachten op een hartoperatie of dotterbehandeling. Dat blijkt uit een onderzoek van de Stichting Nederlandse Hartpatiënten (SNH) in Roermond. De SNH vindt te lange wachten on acceptabel en wil dat hartcentra ook 's avonds en in het weekeinde kunnen opereren om de wachtlijst in te kor ten. kenhuis in Nieuwegein, Het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam en De Weezenlan- den in Zwolle. Kabinet, hartspecialisten, zorgverzekeraars en belangen organisaties van patiënten gaan uit van een aanvaardbare wachttijd van maximaal drie maanden voor niet urgente pa tiënten. Voor het dotteren wordt maximaal zes weken wachten beschouwd als de Voornaamste oorzaak van de groeiende wachtlijsten is vol gens SNH-voorzitter Van Over- veld het toenemende perso neelsgebrek in de ziekenhuizen. Daardoor zijn de wachttijden in vier van de dertien hartcentra in Nederland opgelopen tot zes of zeven maanden. Het gaat om het Academisch Ziekenhuis Groningen, het Antoniuszie- grens. „Maar ook hier valt op dat in ziekenhuizen in Gronin gen, Utrecht, Eindhoven en Zwolle patiënten een maand te lang op een dotterbehandeling moeten wachten", zegt Van Overveld. Het kabinet heeft onlangs en kele miljoenen beschikbaar ge steld om wachtlijsten in zijn al gemeenheid te bekorten. „Maar die worden weer langer omdat er een groot tekort is aan ver pleegkundigen en specialisten", weet Van Overveld. „Er zijn ook capaciteitsproblemen omdat de zorgverzekeraars de knip op de beurs houden. Het kabinet kan dan wel meer ruimte willen, de zorgverzekeraars moeten die creëren, en dat doen ze vaak niet. De wachtlijsten worden hierdoor structureel te lang." Van Overveld wil dat hartcen tra de kans krijgen om met de bestaande menskracht meer te doen, en ook 's avonds en in het weekeinde gaan opereren. „Want dat wordt nog steeds niet gedaan. Dat zou een tijde lijke oplossing kunnen zijn, tot dat er genoeg personeel is. Hoe langer de wachttijd, hoe langer de revalidatie duurt. En dat kost extra geld. Ook financieel gezien is ver korting van de wachtlijsten dus noodzakelijk." De SNH houdt maandelijks een enquête onder alle hartcen tra naar de lengte van de wachtlijsten. „Dat doen we al tien jaar. Onze overzichten zijn een betrouwbare graadmeter van de wachtlijst de komende maand." hilversum «anp De RAI en de Bovag onder zoeken welke leden zijn geïn filtreerd door de georgani seerde criminaliteit. Aanlei ding is een onderzoek in Bra bant en Limburg waaruit blijkt dat er sprake is van een verstrengeling tussen de ge organiseerde misdaad en de autobranche. Vertaald naar landelijke cijfers zou dit bete kenen dat vijfhonderd tot duizend bedrijven in deze branche malafide zijn. Onderzoekers hielden ruim vijftig onderzoeken naar ge organiseerde criminaliteit in Brabant en Limburg in de pe riode 1992 tot 1996 tegen het licht. De opdracht was om na te gaan of de georganiseerde misdaad gebruikt maakt van legale bedrijven. Dat bleek in een groot aantal gevallen zo te zijn. Vooral garage- en autobe drijven en sloop- en autover huurbedrijven werden door drugsbendes en groepen au todieven gebruikt. Ook was een aantal bedrijven in han den van criminelen. Volgens de onderzoekers kan dan ook worden geconcludeerd dat er tot op zekere hoogte sprake is van betrokkenheid van de au tobranche bij de georgani seerde misdaad. De autobranche is zelf be gonnen aan een sanering om het imago niet verder te laten verslechteren. Woordvoeder Wesselink van de Stichting Aanpak Voertuigcriminaliteit zei zaterdag in het NOS Jour naal dat de RAI en de Bovag hun ledenbestand doorlich ten. Volgens hem hoopt de autobranche binnenkort sa men met justitie en politie het probleem gecoördineerd aan te pakken. den haag gpd De bestuurders van de vier gro te steden slagen er niet in een gezamenlijke visie op de Rand stad te ontwikkelen. Er valt wei nig lijn te ontdekken in de werkzaamheden van de Be stuurlijke Commissie Randstad (BCR), het platform waarop de bestuurders van Amsterdam. Utrecht, Den Haag en Rotter dam en drie provincies (Noord en Zuid-Holland en Utrecht) overleg plegen over de inrich ting van de Randstad. Deze kritiek uitten twee top ambtenaren gisteren op een congres in Scheveilingen over de Vijfde Nota over de Ruimte lijke Ordening. Volgens direc teur-generaal Bemer van het ministerie van economische za ken hebben de landsdelen hun zaakjes goed op orde, met uit zondering van de Randstad. Bemer: „Bij de verdeling van gelden uit de structuurfondsen krijg ik van drie landsdelen doortimmerde voorstellen bin nen. Uit de Randstad ontvang ik wel tien verschillende voor stellen, elk met een andere in valshoek. Ik heb grote twijfels over de slagvaardigheid van de BCR." Volgens de Vijfde Nota moeten de vier grote steden sa men een Deltametropool vor men. Directeur-generaal C. Vries man van het ministerie van VROM: „Er moet in de Rand stad nog een behoorlijke slag worden gemaakt. Het ligt daar natuurlijk allemaal wat inge wikkelder, met vier grote steden bij elkaar. Maar het is duidelijk dat er snel wat moet gebeu- De man om wie het gaat reed in een rode Mercedes Vito en haalde de Groninger op de A28 diverse malen met hoge snel heid in. De politie vermoedt dat deze persoon iets met het mis drijf heeft te maken. Het slacht offer verblijft momenteel onder een schuilnaam in een zieken huis. Bang is hij naar eigen zeg gen niet, maar voor de zeker heid heeft hij zichzelf voorlopig een andere naam gegeven. Direct na de bomaanslag kwam een aantal tips bij de po litie binnen. De recherche werkt momenteel nog met vijf tien personen aan de zaak die in heel Nederland tot beroering leidde vanwege de brute ma nier waarop de aanslag werd gepleegd. Het mechanisme dat de bom tot ontploffing bracht, is vrijwel zeker op afstand be diend. Hoewel de politie resten van het explosief heeft gevon den, is nog altijd niet duidelijk wat de exacte lading van de springstof is geweest. Burgemeester Cohen na het leggen van een krans bij het Auschwitz-monument in Amsterdam. amsterdam-oswiecim anp In heel Europa zijn afgelopen weekeinde de slachtoffers van het concentratiekamp Ausch witz herdacht. Naar schatting 1.500 mensen woonden giste ren in Amsterdam de jaarlijkse Auschwitz-herdenking bij. An dere herdenkingen waren on der meer in het voormalige kamp zelf, in Berlijn, Rome en voor het eerst in Londen. Ook vertegenwoordigers van de Sinti en Roma waren bij de plechtigheid bij het Auschwitz- monument in het Wertheim- park. Het was de eerste keer dat zij officieel werden herdacht. Zo was er muziek van leden van het koninklijk Zigeunerorkest Tata Mirando. Tijdens de Twee de Wereldoorlog kwamen be halve joden ook veel zigeuners, homoseksuelen en jehovagetui gen in de concentratiekampen van de nazi's om. In zijn toespraak stond bur gemeester Cohen van Amster dam stil bij het lot van deze groepen. „Wij weten dat de ge vangenen van Auschwitz men sen waren zoals u en ik. Men sen die niets hadden gedaan, maar die door de Duitsers wer den opgejaagd en opgepakt, omdat ze als zogenaamde Un- termenschen niet pasten in de verschrikkelijke ideologie van de nationaal-socialisten." De nieuwe Amsterdamse burgemeester refereerde ook aan het lot van de politieke vluchtelingen die tegenwoordig naar Nederland komen. „Velen zijn hier naartoe gekomen in de hoop op een beter bestaan. We moeten oog hebben voor elkaar en eikaars leed, wij moeten in dividuele ervaringen gemeen schappelijk proberen te maken. We weten dat de misdaad van Auschwitz kon plaatsvinden in een wereld die niet veel anders was dan de onze nu." De herdenking in het Wert- heimpark werd namens de Ne derlandse regering bijgewoond door minister De Grave. Ook officiële vertegenwoordigers van Israël, Polen, Duitsland en Oostenrijk waren aanwezig. In het voormalige kamp zelf kwamen meer dan duizend mensen bijeen. Omdat de be vrijdingsdag dit jaar samenviel met de sabbat, de joodse rust dag, namen geen joodse slacht offers van de nazi's of vertegen woordigers van joodse gemeen ten aan de plechtigheid deel. Augustyn Kowalczyk, die als ge vangene nummer 6804 de be vrijding van het kamp beleefde, herinnerde in een toespraak voor de poort van Auschwitz aan de mensen die het tijdens de oorlog voor de joden hebben opgenomen. In Duitsland waren geden kingen in diverse plaatsen. In Berlijn en in steden als Kiel en Hamburg waren er betogingen tegen extreem-rechts. Voor de Humboldt-universiteit in Ber lijn verzamelden zich ongeveer tweehonderd mensen. Zij eis ten dat er snel een financiële regeling komt voor mensen die onder de nazi's dwangarbeid hebben moeten verrichten. De nationale herdenking had plaats bij het monument voor de jodenvervolging in Berlijn. Ook in Italië en in Zweden werd de bevrijding van Auschwitz of- FOTO ANP MARCEL ANTONISSE ficieel herdacht. In Londen had de eerste na tionale herdenking van de gen ocide plaats. Tegelijk met de jo denvervolging gedenken de Britten de massamoorden in Cambodja in de jaren zeventig en de massaslachtingen in Rwanda en Bosnië. De voorge nomen herdenking van de moord op honderdduizenden Armeniërs door het Ottomaan se Rijk tussen 1915 en 1917 ging wegens hevige protesten van Turkije niet door. Koningin Eli zabeth was bij de plechtigheid opvallend afwezig. Zij zag geen reden haar vakantie te onder breken. Auschwitz-Birkenau werd op 27 januari 1945 door het Rode Leger ingenomen. In het kamp zijn zeker 1,1 miljoen mensen vermoord. amsterdam anp D66 wil verstrekking van DNA voor een databank als voor waarde stellen bij het toeken nen van een gratieverzoek. Tweede-Kamerlid Dittrich zal daartoe wetswijziging indienen. De Kamer behandelt dan een wetsvoorstel van minister Kort hals om de mogelijkheden om een DNA-test af te nemen te verruimen. Voor het afnemen van een DNA-test is dan niet langer een verdenking vereist, waarop een straf staat van min stens acht jaar, maar een van vier jaar. Dittrich wil de nieuwe wet uitbreiden. Volgens hem dienen elk jaar honderden mensen een vereoek in om gra tie. De rechter kan nu aan de gratie de voorwaarde verbinden dat een geldbedrag wordt be taald of een werkstraf wordt verricht. Dittrich wil daaraan afstaan van DNA toevoegen. ders in de Maasstad kostte ex- burgemeester Peper vorig jaar zijn ministerschap. Peper en zijn advocaat Mentink dienden daarop bij de raad klachten in over de handelwijze van de commissie en accountantskan toor KPMG, dat bij het onder zoek assisteerde. Een van de klachten van Peper luidt dat de werkelijke leiding van het on derzoek berustte bij KPMG en dat de accountants daarmee hun bevoegdheden hebben overschreden. De tuchtraad wil van de betrokkenen meer ho ren over die theorie. den haag ap van den berg Naast het Kamerlid Sharon Dijksma stelt de commissie-Welschen begin februari wellicht ook twee of drie mannen kandi daat voor het voorzitterschap van de Par: tij van de Arbeid. Het gaat om Ruud Koole en Bart Tromp, beide politicoloog. Moge lijk doet ook de Amsterdamse afdelings voorzitter Olij een gooi naar de vacature, die Marijke van Hees na haar gedwongen vertrek eind vorig jaar achterliet. Uitein delijk bepaalt het congres van de PvdA in de loop van maart wie Van Hees definitief gaat opvolgen. Tot voor kort was Dijksma de enige seri euze kandidaat voor het voorzitterschap. Ze komt uit de regio (Enschede), heeft met zeven jaar Kamerlidmaatschap een brede bestuurlijke ervaring. Haar wordt eveneens veel politiek gevoel toegedicht. Ze is een jonge vrouw (29) en kent de par tij door en door. De Amsterdamse afdelingsvoorzitter Olij ontbeert veel van deze kwaliteiten en lijkt daarmee geen serieuze tegenkandidaat voor Dijksma. Om die reden is de commissie onder voorzitterschap van de Eindhovense bur gemeester Rein Welschen - met verder burgemeester Joke van Doorn van Capelle aan den IJssel en senator Frits Castricum - op zoek gegaan naar andere tegenkandi daten. Ook al om later geen stortvloed aan kritiek over zich heen te krijgen van een ontevreden congres. Koole staat te boek als een serieuze vent, die met name de democratische structu ren binnen de partij wil versterken. Daar over schreef hij recent een essay in het partijorgaan van de PvdA, Socialisme en Democratie. De keuze van Tromp is daarentegen op merkelijker. Deze partij-ideoloog heeft in talrijke columns in kranten genadeloos af gerekend met vooraanstaande bestuursle den en bewindspersonen. Ook Kok kreeg ervan langs. Tegenover het ANP wilde Tromp zaterdag 'geen commentaar' leve ren op de mogelijke voordracht. Maar gis teren zat hij pontificaal in het televisie programma Buitenhof. Sharon Dijksma heeft veruit de beste pa pieren voor het voorzitterschap. Ook al omdat premier Kok en 'kroonprins' Mel- kert, te zamen met een legioen andere PvdA'ers, heel graag zien dat Dijksma wordt gekozen. Maar het congres heeft bij de PvdA altijd het laatste woord. hilversum gpd De AVRO is de eerste omroep die aan den lijve heeft onder vonden dat het de NOS-top menens is wat betreft de net- profilering. De door de AVRO aangeboden programma's voor het seizoen 2001-2002 zijn door de Raad van Bestuur in eerste instantie afgewezen. „Deze reactie is veel te voor barig, zelfs mallotig. Ik weet niet beter dan dat we met de netcoördinator eerst nog over ons eerste voorstel zouden pra ten. Nu wordt er via de media een bepaalde druk op omroep verenigingen gelegd en dat vind ik niet deugen", aldus AVRO- directeur 's Gravesande. Volgens 's Gravesande ligt er een goed, eerste aanbod, „dat nog verder moet worden uitge werkt. Met de netcoördinator verschillen we echter van me ning over het begrip marktaan deel. Hij vindt dat ons aanbod niet de beoogde dertien pro cent voor Nederland 1 waar borgt, terwijl wij van mening zijn dat we een goede bijdrage leveren. De hele discussie spitst zich steeds meer toe op het marktaandeel en het gaat steeds minder over de inhoud. Dat vind ik een kwalijke zaak." De AVRO gaat de komende da gen opnieuw met netcoördina tor Van Dijk rond de tafel.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3