De strijd tegen lepra moet doorgaan Gezondheid Onmisbare melkboer 'Uitlaatgassen veroorzaken astma bij kinderen' Meer kans op dikkedarmkanker bij eten van veel rood vlees Blijvend te dik na zwangerschap Embryo's na negen jaar ir diepvries nog levensvatbaa MAANDAG 29 JANUARI 2001 REDACTIE RIEN POLDERMAN 023-! „Kun je vandaag een visite maken bij mevrouw Van Stralen?", vraagt mijn assistente. „De buurvrouw heeft gebeld. Zij heeft van de melkboer gehoord dat mevrouw Van Stralen niet opendoet, terwijl ze in haar stoel voor het raam zit. Er is kennelijk iets geks aan de hand." Ik besluit meteen naar haar toe te gaan. Ik bel bij de buurvrouw in de hoop dat die de sleutel heeft. Volgens de buurvrouw gaat het al een poosje niet goed. Maar ook zij staat machteloos. Mevrouw Van Stralen heeft geen zin in hulp, ze houdt niet van ver andering, is nog van het oude slag. Dopt graag haar eigen boontjes, zelfs als het eigenlijk niet meer gaat. Als we maar niet te laat zijn. Ik heb ook een aantal ke ren bakzeil gehaald, als ik haar thuiszorg voorstelde om haar te helpen met douchen of om anders te gaan eten in het nabij gelegen zorgcentrum. „Nee dokter, u weet hoe ik er over denk. Aan mijn lijf geen polonaise! Uitgepraat was ik, en met zorg vertrok ik dan weer. We leven in een vrij land, iedereen mag zijn eigen le ven leiden tot het echt niet meer gaat. Al leggen men sen die grens soms wel ver, ze verdienen ons respect, en begrip. Als ik binnen kom, heb ik het er wel moeilijk mee. Mevrouw zit aan tafel, versteend door de kou. Ze is nauwelijks gekleed, de kachel is uit. Praten lukt niet, door benauwdheid. Ze blaast haar wangen op als een trompet, en kijkt me met een half oog aan. Op de vraag wat er met haar gebeurd is, komt geen ant woord. Ik probeer haar te onderzoeken, maar ze kan niet meegeven. Zo lukt het niet. Mevrouw Van Stralen is alleenstaand. Ze heeft over duidelijk hulp nodig, en ik moet het heft in handen te nemen. Ik bel het nabijgelegen ziekenhuis, en tref een collega, die ik goed ken. Voor ik iets kan uitleggen, zegt hij: „Nee!" Ik vraag wat hij bedoelt. „Je wilt ken nelijk een patiënt laten opnemen en het is bomvol. Ik heb geen plek, dus doe maar geen moeite uit te leg gen waarover het gaat". Ik waag nog een kans, maar hij heeft al drie collega's voor mij nee verkocht, dus bel ik het andere ziekenhuis. „We hebben een opnamestop", zegt daar een collega, als ik mijn naam genoemd heb. Ik ga ook deze keer door met het vertellen van mijn verhaal. „U hoort toch wat ik zeg, er is geen mogelijkheid", zegt hij. Ik doe er een schepje bovenop, en zeg dat het om een le vensbedreigende situatie gaat. Als mijn patiënte niet geholpen wordt, zal het hart het begeven, omdat ze vol is gelopen met vocht. „Dan kunt u haar insturen naar de ehbo, waar we haar zullen stabiliseren en doorplaatsen", zegt hij moeizaam toe. Ik bedank hem voor de toezegging, noem de naam van mijn patiënte en leg gauw de hoorn neer, voor hij zich bedenkt. Het is te gek voor woorden, in zo'n noodsituatie moet ik staan bedelen om iemand opgenomen te krijgen! Niemand heeft meer aandacht voor de medische in houd, we krakelen over bedden, terwijl ik kijk naar mevrouw Van Stralen, die stikbenauwd is. Ik bel met spoed de ambulance, en haal de buurvrouw, die al die jaren zo liefdevol voor haar gezorgd heeft. Ik zie ook de melkboer nog, die elke dag een rekje met melkpro ducten bij haar vulde, en afleverde. "U bent er geluk kig", zegt hij. „Ik was al ongerust, het gaat de laatste tijd niet meer zo met haar. Ze eet en drinkt slecht, maar vandaag was het voor het eerst mis. Ze deed zelf niet meer open!" Ik prijs hem de lucht in. Als hij er niet was, dan zou dit stil alarm niet werken. De man loopt tegen de zestig, hoe lang kunnen we nog op zijn huis-aan-huis con troles rekenen? Ik heb ook al eens met hem samen bij een oude heer gestaan, die plotseling onwel was ge worden. Hij zag mijn auto staan en belde aan bij het huis waar ik op bezoek was, zodat ik snel te hulp kon schieten. Samen zaten we op de grond bij de man. We konden hem niet meer redden, maar hij had tenmin ste iemand bij zich, toen hij zijn ogen sloot. Zo'n ervaring schept een band. De melkboer is in de wijk een onmisbare vriend van velen. Mevrouw van Stralen is met loeiende sirene naar het ziekenhuis gebracht, waar ze met een beetje fantasie gelukkig toch nog een bed gevonden hebben. Ze had een uit de hand gelopen long ontsteking, met vocht achter de longen. Ik hoop in het komend jaar op een ruimere mogelijkheid om mijn patiënten in spoedsituaties te kunnen laten opnemen. MARIEKE VAN SCHIE, huisarts Jonge kinderen kunnen astma krijgen als zij veel worden blootgesteld aan uitlaatgassen. Dit blijkt uit een Amerikaanse onderzoek. Dat een hoge uit stoot van uitlaatgassen funest is voor astmapatiënten was al be kend. Maar dat diezelfde gassen ook astma veroorzaken is nieuw. Dit kon tot nu toe niet worden bewezen, meldt de Britse krant The Independent on Sunday, omdat het onmogelijk was te meten hoeveel gas de kinderen inademden. Maar on derzoekers aan de universiteit van California zijn er nu in ge slaagd het effect van de vervui ling te meten. Het team voerde experimenten uit op jonge resusapen, wier longen zich op dezelfde manier ontwikkelen als die van men sen. Ze stelden pasgeboren aapjes bloot aan vervuilde lucht in de omgeving van Los Ange les. De longen van de aapjes bleken na een tijdje ernstig aan getast en vertoonden astmati sche kenmerken. Voor dit onderzoek dachten wetenschappers dat jonge kin deren beter beschermd waren tegen gassen. Naar nu blijkt juist dat kinderen tot vijf jaar een groot risico lopen astma te krijgen. Niet alleen kinderen die in de stad opgroeien hebben meer kans de longaandoening op te lopen. Ook op het platte land is er veel luchtvervuiling die door de wind wordt ver spreid. Nog vijf jaar en dan is lepra de wereld uit. Althans, dat denkt de Wereld Gezondheids Orga nisatie WHO. Volgens de WHO zal dan eindelijk afgerekend zijn met een ziekte die eeuwen lang honderdduizenden men sen verminkte en veroordeel de tot een gesoleerd bestaan. Leprabestrijders houden ech ter hun hart vast. Weliswaar zijn er afdoende medicijnen, de leprabacterie blijft een sluipmoordenaar die door de lange incubatietijd en de grote kans op besmetting nog tien tallen jaren zijn slachtoffers in de Derde Wereld zal eisen. Het is bovendien een armoede- ziekte die vooral de kwetsba ren in de samenleving treft. Nog steeds wordt jaarlijks bij zeshonderd- tot achthonderd duizend patiënten lepra vast gesteld. De Nepalese industriestad Biratnagar, op de grens met In dia en vlak bij Bangla Desh is het centrum van de leprabe strijding in het oostelijke deel van Nepal. In de kleine leprakli niek van Biratnagar zwaait dr. Krishna Prashna Dhakal de scepter. De ziekte komt in het oosten van Nepal, vooral in de dichtbevolkte laagvlakte de Te- rai, nog veelvuldig voor. Jaar lijks worden er in de kliniek vijf tienhonderd patiënten behan deld: ongeveer de helft van hen is afkomstig uit het enkele kilo meters verderop gelegen India. Lepra treft alleen mensen met weinig natuurlijke weerstand en wordt doorgegeven door hoesten, niezen en proesten. In de praktijk komt lepra vrijwel uitsluitend voor in de Derde Wereld. Bereikt een land een zeker welvaartspeil, dan legt de bacterie door een betere hygië ne en betere medische voorzie ningen al vrij snel het loodje. Dagelijks onderzoeken dr. Dha kal en zijn staf tientallen pati ënten in het lepraziekenhuis van Biratnagar. Aan de wanden van de kliniek hangen posters die iedereen die het maar wil weten toeschreeuwen dat lepra te genezen is. Dat lepra niet een straf van de goden is, maar ver oorzaakt wordt door een bacte rie. En dat die bacterie de zenu wen beschadigt waardoor ge voelloosheid, verlammingen en uiteindelijk verminkingen ont staan. „De leprabacterie kan vreselijke verwoestingen in het leven van een mens aanrichten als hij niet op tijd vernietigd wordt. Het is verschrikkelijk be langrijk dat mensen dat inzien en zich tijdig bij ons melden. Misvormingen die lepra in het verleden zo kenmerkten zijn niet langer nodig. Tijd is de be langrijkste factor. Als de lepra- Een jonge leprapatiënt met een klauwhand krijgt een wasbehandeling bij de fysiotherapeut. foto cpd wietze landman bacterie ongestoord zijn gang kan gaan, is het te laat", aldus Prashna.Het is vandaag vrij rus tig in de kliniek. Buiten wacht een groepje mensen geduldig tot ze aan de beurt zijn. Binnen vinden onderzoeken plaats. De laborant neemt een huidmon ster, de fysiotherapeut geeft een wasbehandeling om pijnklach- ten te verminderen, de schoen maker zorgt voor aangepast schoeisel, de apotheker ver strekt medicijnen. Sinds 1948 is het geneesmiddel Dapsone op de markt en geldt de gevreesde ziekte niet meer als ongeneeslijk. Het middel maakt leprabacteriën onscha delijk, maar doodt ze niet. Na deel was dan ook dat patiënten hun leven lang Dapsone moes ten slikken. Sinds 1982 bestaat de zogenoemde 'multi drug therapie, een combinatie van diverse geneesmiddelen. Daar bij worden de bacteriën wel ge dood. Patiënten genezen volle dig. Afhankelijk van de vorm van de ziekte is een kuur van zes maanden of een jaar nood zakelijk. De behandeling is ge heel gratis. Belangrijk is echter wel dat pa tiënten zich iedere maand laten controleren en de hele kuur af maken. Anders is de kans aan wezig dat de ziekte later weer terug komt. „Een aanzienlijk deel van de patiënten die wij behandelen, maakt de kuur niet af. Het gaat om zo'n twintig procent. Het is een van de grootste problemen waar wij mee kampen. Mensen voelen zich niet meer ziek. Dus vragen sommigen zich af waarom ze iedere maand weer naar de kli niek of de gezondheidspost moeten gaan om hun medicij nen te halen. Daar hebben ze dan gewoon geen zin meer in." Toch zijn er de afgelopen jaren in Nepal grote vorderingen ge maakt op het terrein van de le prabestrijding. Volgens Dhakal is een van de grootste winst punten dat leprapatiënten nu minder gestigmatiseerd worden dan in het verledetenet geval was. Ze kunnen in de gezond heidscentra op het platteland 'gewoon' voor hun ziekte be handeld worden. „Als je nog niet zo lang geleden lepra had, werd je zonder pardon je dorp uitgesmeten. Geen wonder dat veel mensen hun ziekte voor hun naaste omgeving probeer den te verbergen." De voorlichting slaat kennelijk aan, concludeert de arts. Zo zendt de Nepalese radio iedere dag informatiespotjes uit over de ziekte. Ook op de televisie wordt enkele keren per week informatie gegeven. En in dor pen en steden staat op grote borden te lezen hoe mensen moeten handelen als ze lepra denken te hebben. Binnenkort begint een grote landelijke campagne, waaraan duizenden vrijwilligers meewerken, waar bij huis aan huis naar lepra wordt gespeurd. Twee jaar gele den werden bij een dergelijke campagne twaalfduizend nieu we patiënten opgespoord. Lepra is een verraderlijke ziek te. De patiënt voelt namelijk aanvankelijk niets. Kleine onge voelige vlekjes op de huid kun nen een indicatie zijn van de ziekte, maar dan moet je daar wel oog voor hebben. Dhakal loopt naar een van de onder- zoekskamers. Daar onderzoekt hoofdverpleegkundige Renuka Shrestha een jong meisje. Ge willig steekt ze haar hand uit. Met een fijne draad test de ver pleegkundige de gevoeligheid van de huidzenuwen. Het meis in het leprosium Khokana wonen nog tweehonderd patiënten en hun familie. je reageert niet. Lepra, con teert Dhakal. „Gelukkig zij er op tijd bij. Waarschijnlij staat een zes maanden dui behandeling. Dan is ze hel maal genezen." De twaalfjarige Suraj Nara Yadar heeft niet zo veel ge Zijn linkerhand is kromgei ken. Het is de in leprakrinj zo bekende klauwhand, ve zaakt door zenuwuitval. Vi siotherapeut Nazira Alami hij een wasbehandeling 01 pijnklachten te verminder De jongen oogt angstig en zeker. Waarom hij nu pas handeld wordt? Zover had toch nooit hoeven komen „Waarschijnlijk heeft er ni mand naar hem omgekeki zegt dr. Dhakal. „Zijn oud kennen we niet. Hij is hier andere familieleden gebra Met fysiotherapie en mogf een operatie kan er nog w een en ander hersteld woi Maar het zal nooit meer z< worden, zoals het was. De misère die de jongen h getroffen doet Dhakal den aan de leprozen, die hij va tot tijd bezoekt in hun afg gen verbanningsoord. Op ten in zo'n leprozerie, ver van de bewoonde wereld, lepralijder vóór de ontdek van het medicijn Dapsone slechts wachten op de tot; takeling. In de oude lepro Khokana, bij de hoofdstac thmandu en alleen te ben over een onverharde weg, nen nog ongeveer tweeho patiënten, samen met hui deren en kleinkinderen. Z len er niet weg. Waarom z den ze? Uitgekotst door di maatschappij vonden ze hun thuis. Maar een bezoek aan Kho geeft Dhakal weer inspira zijn werk voort te zetten. strijd tegen lepra wordt in oosten en in het verre we: van Nepal volledig gefinai door de Nederlandse Stiel voor Leprabestrijding. Wa er gebeuren als de Nederl steun nu ingetrokken woi Dr. Dhakal glimlacht ong( kelijk. „Dan zouden wij d< kliniek wel kunnen sluitei Zou de Nepalese overheic niet bij kunnen springen? lijkt me zeer onwaarschiji Tot nu toe hebben wij ge« stuiver van de overheid 01 gen. Bovendien, wat kun wachten? Dit is een ontwi lingsland, mijnheer." De therapeut roept. De aanw heid van Dhakal is dringe wenst. De dokter verontsi digt zich. Er moet gewerk den. De strijd tegen lepra door. foto cpd wie tie landman ROBERT VAN DE WOESTUNE Het eten van veel rood vlees, in het bijzonder rundvlees, kan de kans op het krijgen van dikke darmkanker fors verhogen. De zogenoemde haem in het vlees is de boosdoener. Dat blijkt uit onderzoek van medisch weten schapper Aloys Sesink, die vol gende week op de werking van haem promoveert aan de Rijks universiteit Groningen. Sesink deed het onderzoek bij ratten. Een studie naar de uitwerking van haem op de mens moet nog worden gedaan. Jaarlijks overlijden in Neder land 4400 mensen aan dikke darmkanker. Bekend is dat voe ding en dit type kanker met el kaar in verband staan. Alge meen werd aangenomen dat aanbakken van vlees bij barbe cuen of grillen een belangrijke oorzaak zou zijn. Maar dat lijkt niet het gevalte zijn. De mens krijgt te weinig van die stoffen binnen om daarmee deze vorm van kanker te verklaren. Ook het vele verzadigde vet in rood vlees is niet de veroorza ker van dikke-darmkanker. Het lijkt erop dat haem aanzet tot kanker. Haem is de ijzerdrager van het vlees en het stofje dat de rode kleur geeft. In rood vlees zit tien keer zoveel haem als in wit vlees, zoals bijvoor beeld kip. Ratten die veel haem in de voeding kregen, bleken een verhoogde celdeling in de dikke darm te ontwikkelen. Een verhoogde celdelingssnelheid wijst op beschadiging van de darmwand. Het lichaam maakt versneld nieuwe cellen aan om de darmwand te herstellen. Dat proces verhoogt ook het risico op-veranderingen (beschadigin gen) in het dna. Daardoor kun nen er goedaardige gezwellen als poliepen of kwaadaardige tumofen in de darm ontstaan. Op basis van zijn onderzoek wil de promovendus, die thans bij het Wageningse Rikilt (onder zoeksinstituut voor gezondheid en voeding) werkt, het eten van rood vlees niet ontraden. „Daarover doe ik geen uit spraak. Ik adviseer niks. Eerst moeten we kijken of haem de zelfde schadelijke werking heeft op de mens." Bovendien hebben de ratten grote hoeveelheden haem ge kregen, licht Sesink toe. Hoe veelheden die corresponderen met het eten van 150 gram rood vlees of meer per dag. „Bij een normale consumptie van rood vlees van 50 tot 100 gram per dag, waarvan in Nederland sprake is, lopen mensen geen gevaar. Maar in Amerika lopen mensen wel degelijk risico. Daar eten ze van die jumbo steaks. Hele grote lappen rood vlees." Voor de verstokte vleeseter is er echter hoop. Extra calcium of wel veel zuivertege de schadelij ke effecten van haem opheffen. Ook dat heeft Aloys Sesink on derzocht. Calcium remt het proces van celbeschadiging. Niet voor niets is dit promotie onderzoek, dat werd betaald door de Nederlandse organisa tie voor Wetenschappelijk On derzoek (NWO), uitgevoerd bij het Edese zuivelinstituut NIZ.O. Sesink: „De zuivelindustrie is hierin natuurlijk zeer geïnteres seerd." Overigens is dé oorzaak van dikkedarmkanker nog niet be kend. Men gaat ervan uit dat er meerdere oorzaken zijn zoals een gebrek aan gevarieerde voeding en genetische factoren. Zowel bij mannen als vrouwen staat dikkedarmkanker op de tweede plaats wat betreft sterfte aan kanker. Vrouwen die in hun zwanger schap meer aankomen dan wenselijk is, hebben vier keer meer kans om na de geboorte corpulent te blijven dan vrou wen die zich wel aan de dieet- aanwijzingen houden. Dat blijkt uit een studie van de Cor nell Universiteit in Ithaca, New York, onder een kleine zeshon derd blanke vrouwen op het platteland. Van de onderzochte vrouwen woog veertig procent te veel, gemeten naar de maat- staven van de Amerikaanse Voedingsraad. Een zwangere vrouw mag tussen de zeven en twaalf kilo aankomen. Een jaar na de geboorte bleek een kwart van de vrouwen vijf kilo te zwaar.Het onderzoek bereken de dat een moeder een jaar na de geboorte van haar kind ge middeld twee kilo meer weegt. Verontrustender nog vindt voe dingsexpert Christine Olson dat bijna zestig procent van de nieuwe gevallen aan overge wicht voorkomen had kunnen worden door een ander dieet tijdens de zwangerschap. Daar komt bij dat een goed gewicht van de aanstaande moeder be ter is voor de baby. PETER DE JAEGER» In Duitsland zijn twee vrouwen (van respectievelijk 39 en 44 jaar oud) zwanger geworden na implantatie van enkele dagen oude embryo's die negen jaar lang bij een temperatuur van - 196 graden Celcius in vloeibare stikstof waren bewaard. Eén van de vrouwen is kortgeleden bevallen van een gezonde zoon, de andere vrouw is vijf maan den in verwachting van een tweeling. Volgens het Centrum voor Verloskunde en Gynaeco logie van het Academisch Zie kenhuis van Bonn hebben nog niet eerder in de wereld zo lang bewaarde embryo's tot een (voldragen) zwangerschap ge leid. In februari 1998 beviel een Amerikaanse vrouw van 44 van een gezonde baby die als em bryo zeven jaar 'in de diepvries' had gelegen. Dr.D.D.M. Braat, hoofd van de afdeling voortplantingsgenees- kunde van het Academisch Zie kenhuis Nijrrlegen en voorzitter van de sectie in-vitro-fertilisatie (IVF) van de Nederlandse Ver eniging voor Obstetrie en Gy naecologie, noemt de bewaar periode van negen jaar wel bij zonder lang. „In Nederland hanteren we een bewaarperio de van in principe maximaal vijfjaar." Embryo's word gevroren, wanneer deze reageerbuisbevruchting, bij niet meer dan drie em in de baarmoeder wordei plaatst, overblijven. Deze nen dan wanneer geen z\ gerschap is opgetreden 1; bruikt worden om opniei zwangerschap tot stand brengen. Of wanneer de IVF-poging wel tot een z\ gerschap heeft geleid, evt later voor een tweede kin den gebruikt. „In ons zie huis wagen we aan de po le ouders twee jaar nadat tollige' embryo's waren ii vroren, of deze nog bewa moeten blijven. Dat verzi herhalen we eventueel n; eens twee jaar en opnieu nog een jaar. In die perio vijf jaar weten eigenlijk al ders' van deze embryo's alsnog bij de vrouw zulle den geïmplanteerd." Volgens Braat heeft de lei van de bewaarperiode ge vloed op de levensvatbaa „In principe zouden emb wel een jaar of 20 diepge' kunnen worden bewaarc HENK HELLEMA U 'E Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Greppel; 4. praktijkperiode; 7. tovenaar; 9. tenen mand; 10. verpakkingsmiddel; 11. steenafval; 13. groente; 14 zwarte kers; 17. oogziekte; 18. prooi; 19. hoofdzakelijk; 21. gevat; 24. zachte veren; 26. deel v.e. auto; 27. slotwoord; 29. voordeel; 30. wijze; 32. lansier; 33. deel v.e. bruidsjapon. Verticaal: 1. Triest; 2 totaal; 3. werkopdracht; 4. vlek; 5. klein café; 6. gevangenis; 8. vlaag van eigenzinnigheid; 11vloed van woorden; 12. bloeimaand; 13. amfibie; 15. alarmtoestel; 16. gezellig; 17. legerleiding; 19. metselspecie; 20. onderwijs; 20. mat; 23. reden; 25. teken; 27. hemellichaam; 28. niemendal; 30. omslag; 31. huid. HET WEER door Ja Oplossing van zaterdag: HORIZONTAAL: 1Stinkkaas; 9. nona; 10. Irak; 11. of; 12. aan; 14. ra; 15. omdat; 17. pin; 19. und; 21. nes; 22. ore; 23. koe; 25. beg; 27. retro; 30. os; 32. ecu; 33. or; 34. song; 36. snee; 38. klaarheid VERTICAAL: 1 Snoep; 2. tof; 3. in; 4. naam; 5. kina; 6. ar; 7. aar; 8. skald; 13. ade; 15. oneer; 16. turbo; 18. Ino; 20. nee; 23. kiosk; 24. etc; 26. gered; 28. eega; 29. rush; 31. sol; 33. oei; 35. na; 37. ne. Vrijwel overal droog Je kunt het je haast niet voorstellen maar het wordt steeds Siberischer in Siberië. In Ojmjakon werd de afgelopen nacht een temperatuur van -61,4 graden waargeno men. Zo koud is het daar in jaren niet meer geweest. Opmerkelijk is dat de verschrikke lijke kou zich ook weer in het midden en westen van het immense gebied doet gel den. Tot vlak achter de Oeral komen tem peraturen rond -50 graden voor. De verschrikkelijke kou heeft inmiddels ook voet gezet op Europese bodem. In het noordoosten van Rusland vriest het inmid dels 35 tot 40 graden en de verwachting is dat Scandinavië de komende dagen ook wordt volgestouwd met zeer koude vries lucht. Dat gebeurt onder regie van een tot meer dan 1050 hectopascal aanzwellend luchtdrukmaximum van Nova Zembla tot in Siberië. De kans dat West Europa met de felle kou te maken krijgt is niet zo groot. Na enkele dagen met lichte vorst in de nacht en och tend gaat de temperatuur tegen het einde van de week waarschijnlijk weer omhoog. Tussen een krachtig hogedrukgebied boven de Golf van Biskaje en een depressie bij IJs land dringen zachte luchtmassa's tijdens het weekeinde tot onze streken door. Dat proces gaat gepaard met tamelijk veel be wolking. Onder een langzaam aan kracht winnende zone van hogedruk kan het morgenc tend licht vriezen, 's Middags stijgt d peratuur tot een graad of 5. Waaien het morgen niet of nauwelijks. Het w beeld kenmerkt zich door wolkenvel maar het blijft vrijwel overal droog e middag en avond worden gaandewe dere opklaringen verwacht. Afgelopen zaterdag heeft het geruim geregend. Op Valkenburg bij Leiden in Hoofddorp 9 millimeter. Sneeuwe het in onze regio niet. Dat was wel h val in de Ardennen waar tot zo'n 10 meter viel. De temperatuur liep zate op Schiphol op tot 6,1 graden.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 28