Echtpaar Huizebosch is ongenaakbaa V ;1 Sport Eindsprint helpt Saturnus aan zege De Nederlandse sprinters zijn m( Skiër Hermann Maier gevallen en verslagen Bobber Glas haalt olympische nominatie ai MAANDAG 29 JANUARI 2001 Baansucces De Goede in België Antwerpen Suzanne de Goede heeft tijdens baanwedstrijden in Antwerpen de bronzen medaille veroverd. Het 16-jarige wieler- talent uit Zoeterwoude reed een omnium, waaraan zowel da mes als junior-dames deelnamen. Na de drie onderdelen - een scratch (krachtmeting over acht ronden), een puntenkoers en aan afvalkoers - scoorden alleen de Belgische rijdsters Nelle van den Bossche en Ursula Dauwe beter. De Nederlandse afvaardi ging van zeven junioren en twee junior-dames reed ook een landenwedstrijd tegen België. De Goede zegevierde op de 500 meter. Ploeggenote Vera Koedooder won de individuele achter volging. Het gastland was echter sterker op het onderdeel ploe- genachtervolging en pakte daardoor de zege in het eindklasse ment. Versteeg vijfde in wereldbeker trnava Dave Versteeg is het afgelopen weekeinde tijdens de wereldbekerwedstrijd in de Slowaakse stad Trnava als vijfde ge ëindigd op de 500 meter. De Lissenaar, die vorige week tijdens het EK nog derde werd op deze afstand, bereikte de eindstrijd door in de halve finale tweede te worden achter de Canadees Bedard. Ook in de afsluitende rit was Bedard de snelste. De Chi nees An werd tweede voor de Koreaan Min. De Brit Nicky Goo- ch finiste als eerste Europeaan net voor Versteeg als vierde. Huizebosch wil cadeautje van justitie techendorf Erik Huizebosch hoopt dankzij zijn Nederlandse natuurijstitel zijn rijbewijs weer terug te krijgen. „Justitie mag me het roze papiertje nu wel teruggeven. Het zou een mooi ca deautje zijn." Huizebosch werd vorig jaar november door de politie betrapt op een snelheidsovertreding. Op de weg tussen Dronten en Elburg reed hij veel te hard. In de veronderstelling dat zijn vriend Rene Ruitenberg achter hem reed, voerde Huize bosch de snelheid naar 180 kilometer per uur op. Het wedstrijd je liep verkeerd af. De achtervolger bleek niet Ruitenberg te zijn, maar een politieagent. Huizebosch moest zijn rijbewijs inleve- Jan Tops zevende muenster Jan Tops is zaterdag bij het CSI van Münster zeven de geworden in het Audi-kampioenschap. De ruiter uit Valkens- waard maakte in de barrage een springfout met Roofs en reed bovendien niet hard genoeg voor een dikkere geldprijs. De Duitser Heinrich-Wilhelm Johannsmann, die ook optreedt als bondscoach, won het onderdeel en de bijbehorende auto ter waarde van 35.000 gulden. Hij stuurde de 11-jarige Gralshüter in de extra omloop opnieuw foutloos rond. Dat lukte zijn land genote Jutta Holz als enige andere ook. Ze deed er alleen drie seconden langer over. garmisch-partenkirchen Hermann Maier, de grote favo riet in de wereldtitelstrijd voor eigen publiek, kende het afgelo pen weekeinde een slechte ge nerale repetitie. 'Herminator' kwam zaterdag in Garmisch- Partenkirchen ten val tijdens de afdaling voor de wereldbeker en kreeg gisteren in zijn favorie- te Super-G klop van zijn land genoot Christoph Gruber. Zijn tuimeling op de Kanda- harpiste, waarbij hij ongedeerd bleef, was al de tweede in tien dagen. Beide keren was een af gebroken binding de oorzaak van de abrupt onderbroken glij- vlucht. Maier beklaagde zich er over dat de afdaling nooit had mogen doorgaan. „De piste was verijsd en er stond gevaarlijke - wind." Misschien had dé oud-stra tenmaker wel gelijk. De wed strijd kreeg een bizar verloop. Skiërs uit het achterveld, nim mer bij de eerste tien, kwamen tot mooie uitslagen omdat zij van tijdelijke windflauwten pro fiteerden. De Duitser Stefan Stankalla, lokale matador, deed het extreem. Met startnummer 53 pakte hij de vijfde plaats en bracht de Duitse skiwereld aan de vooravond van de WK in juichstemming. De afdaling van zaterdag kwam op naam van de 28-jarige Oostenrijker Fritz Strobl. Het was de zesde wereldbekerzege in zijn loopbaan. Voor Oosten rijk was het de vijfde triomf in zes afdalingen. Zijn landgenoot Peter Rzehak eindigde als twee de, de Zwitser Franco Cavegn als derde. Maier haalde niet één punt. Hij treurde verder niet. „Het is jammer, maar geen tra gedie." Een dag later in de Super-G bleef Maier overeind, maar was hij niet snel genoeg om zijn 37ste wereldbekerzege te beha len op zijn beste onderdeel. De 28-jarige olympisch kampioen moest zijn vier jaar jongere landgenoot Christoph Gruber laten voorgaan. Het verschil was de kleinst gemeten marge van het jaar: één honderdste se conde. Gruber is een relatief onbe kende. Het was pas zijn tweede winst na de reuzenslalom van Bormio in december. Gruber juichte en Maier berustte. „De ze tweede plaats heeft niets te maken met mijn val tijdens de afdaling. Ik bleef ongedeerd en heb geen excuus. Ik was ge woon niet snel genoeg." handbal josephine hamming Pas op het allerlaatste moment pakte Saturnus de overwinning op Kempen/BDC door vier keer op rij te scoren. De Leidse ploeg bepaalde de eindstand daar mee op 25-23. Satumus-trainer Peter Barreveld geloofde lange tijd niet in een goede afloop, maar werd door zijn ploeg aan genaam verrast. „De ploeg uit Landgraaf paste mandekking toe, waardoor de broertjes Paul en Marcel Nieuwenhuis goed konden combineren in de daar door vrij gekomen ruimte. Zij waren verantwoordelijk voor de overwinning." Gedurende de hele wedstrijd stond Kempen voor. Bij rust was het 10-13. De Leidenaars hadden de tegen stander zwaar onderschat en kregen het duel niet onder con trole. Na de rust zorgden vooral Willem pn Hans van Leeuwen voor veel kansen. Rijnstreek nam revanche op Westlandia (23-28). Het succes van de Alphenaren was het ge volg van snel en pittig spel. Na enkele minuten had de ploeg al een 9-3 voorsprong genomen. In de tweede helft kreeg een van de spelers van Rijnstreek een rode kaart. De Naaldwijkers kwamen daarna dichterbij. „De zege was vooral te danken aan Paul Timmer en Remco Pabst", aldus coach Erik Joustra. „Zij zorgden voor veel druk op de linkerkant. Hierdoor kregen an dere spelers heel veel ruimte." „Je wordt er niet enthousiast foto opd vincent jm FELt Erik Huizebosch (midden) verliet de nacht voor de wedstrijd zijn bed om het ijs van de Weissensee te inspecteren. Uren later kwam hij na een sprint als eerste over de meet. Jenita en Erik grijpen Nederlandse titel op natuurijs van de Weissensee De kwaliteit van het ijs op de Weissensee zorgde voor een onrustige nacht. Erik Huizebosch ging zaterdag rond middernacht nog maar eens bij het ijs kijken. „Het was prut", constateerde hij. „Ik dacht: 'Dat wordt niks'. Ik heb nog maar een rood wijntje genomen." Hij stapte vervolgens naast zijn echtgenote Jenita in bed om dat om vijf uur weer te verlaten voor nog een bezoekje aan de baan. Gisteren bleek dat het echtpaar niet onder de verstoorde nachtrust had geleden. Sterker, Jenita en Erik Huizebosch zorgden voor een primeur door als eerste echtpaar op dezelfde dag Nederlands kampioen mara- thonschaatsen op natuurijs te worden. techendorf rob van der heiden Het was niet voor. het eerst dat de twee samen succesvol wa ren. In 1992 werden ze bijvoor beeld beiden in Rome wereld kampioen op skeelers. Maar toen was Jenita nog gewoon Je nita Smit en deelde Erik Huize bosch de kamer met zijn zus. Voor Erik Huizebosch was de winst van zijn vrouw op het zachte ijs van de Weissensee niet eens een grote verrassing. Toen hij na zijn indrukwekken de triomf, samea met Elfste dentocht-winnaar Henk Ange- nent (tweede) en Nederlands kampioen op kunstijs Bertjan van der Veen (derde) de pers te woord stond, blikte hij al even vooruit naar de wedstrijd van de vrouwen. „Jenita gaat win nen", voorspelde hij. „Waar om? Omdat het een kanjer is", was zijn simpele verklaring. Jenita had net genoeg tijd om haar Erik innig te feliciteren met zijn zege en spoedde zich naar de start van de vrouwenra ce. Om vervolgens samen met haar zusje Gretha een slachting aan te richten in het peloton. Het duo ontsnapte al snel, nam een voorsprong van maar liefst vier kilometer en haalde zelfs de veteranen in. En die waren twee minuten eerder gestart. Intussen vierde Erik Huize bosch zijn nationale titel nadat hij in een sprint met negen ie dereen de baas was gebleven. Inclusief Henk Angenent, de man die hem in de laatste editie van de Elfstedentocht had afge troefd. „Deze prijs heb ik alvast binnen", glunderde hij. „Nu kan ik een beetje ontspannen. Anders hou je toch het gevoel dat het vrijdag op de 200 kilo meter nog móét gebeuren." Toen Huizebosch zich een paar biertjes later weer op het ijs meldde, hadden Jenita Hui zebosch en haar zusje Gretha Smit hun slag al geslagen. Erik kon zelfs nog even naar zijn ho tel om te douchen en was weer op tijd terug om zijn vrouw te zien finishen. In de bocht na de finish wachtte hij haar op. Even weg van de mensen vierden de twee de historische zege. In hun boerderijtje in Loozen moet het echtpaar Huizebosch nu op zoek naar een plekje voor alle gouden NK-medailles. Erik heeft er inmiddels drie. Hij won in 1990 op de Plansee en in 1993 op het waterige ijs van Maasland. Jenita pakte gisteren haar vierde titel. Zij won in 1997 in Ankeveen en twee jaar gele den op de Weisensee en werd bovendien in 1998 Nederlands kampioen op het kunstijs van Amsterdam. Met haar vierde titel is Jenita op gelijke hoogte gekomen met haar zus Gretha. „Maar ik heb de titel heus niet cadeau gekre gen", zei de winnares. „We hebben er om geknokt." Het optreden van de zusjes was zo indrukwekkend, dat het vrouwenpeloton eigenlijk voor joker werd gezet. Het scheelde niet veel of de rest werd door de twee op een complete ronde van vier kilometer gezet. „We trainen er hard voor", luidde de simpele verklaring van de nieu we kampioene, gehuld in de jas die de zorgzame Erik had afge staan. „Wat die andere meiden ervoor doen, weet ik niet. Maar ik heb wel eens het gevoel dat ze bang zijn om af te zien, om pijn te lijden. Ik vind het gebag- ger op dit ijs ook niet leuk, maar het hoort erbij. Als je wilt winnen, moet je overal door. Je moet niet aan de pijn denken, maar aan andere dingen. Ik heb vandaag aan een bord schnit zels gedacht." Ook Erik Huizebosch heeft al lang geleden ontdekt dat afzien een essentieel onderdeel is van zijn sport. Op skeelers bleek hij vooral onder zware omstandig heden goed uit de voeten te kunnen. Gisteren was hij niet de enige. Hij moest met acht medekoplopers afrekenen om de titel te pakken. Dat deed hij op indrukwekkende wijze. In een sprint van twee kilometer haalde hij eerst vluchter Bas van Hest terug om vervolgens zonder te vertragen door te rammen naar de finish. „Eigen lijk hoopte ik dat Ruud Borst of Haico Bouma hem zouden te rughalen," blikte Huizebosch terug. „Die zitten tenslotte in dezelfde ploeg. Toen ze niet reageerden had ik twee moge lijkheden. Als ik niks deed zou Van Hest kampioen worden, als ik hem terughaalde zou ik maal gesproken de einds verliezen. Maar ik ga liever dend ten onder, dus heb ik maar teruggehaald." Met die actie maakte Huizebosch grote indruk echtgenote Jenita, op heties bliek, maar ook op zijn n eni vluchters. „Erik is de tenkke winnaar", vond nummer Igei Henk Angenent. „In het mis den deed ik wel eens do dingen. Dan verloor ik, t<rmc ik de sterkste was. Dan b< tim als een stekker. Maar vanne. heb ik tactisch geen foutei ïg z maakt en dan moet je er i mee hebben dat een ande ter is." Angenent kon zich wel een wedstrijd herini dat het andersom was. „To in 1997 de Elfstedentocht deed Erik ook niks verkhor maar was ik gewoon sterke flar Huizebosch reageerde o Jar hem bekende manier. „Ik de inderdaad wel eens tweed worden achter Henk, ma kan me absoluut niet her ;elu ren waar en wanneer dat dse grijnsde hij van oor tot oor st. moritz anp Het moet raar lopen wil Arend Glas volgend jaar ontbreken op de Olympische Winterspelen in Salt Lake City. De Groningse bobsleeër voldeed gisteren aan de eis van NOC'NSF door op het wereldkampioenschap in St. Moritz bij de eerste twaalf van de tweemansbob te eindi gen. Glas eindigde na vier runs met remmer Timothy Beck als twaalfde van de 33 deelnemen de bobs. De Groninger voldeed eerder al in de viermansbob aan de kwalificatie-eis door op het Europees kampioenschap bij de eerste twaalf van de ge schoonde ranglijst te eindigen. In de tweemansbob had Glas nog geen nominatie. Het zag er afgelopen week ook niet naar uit dat die binnengehaald zou worden. Glas zette matige trai ningstijden neer en viel vrijdag nog van de trap. Die uitglijder leverde zaterdag zoveel proble men met de lies op, dat Glas in eerste instantie niet wilde star ten. „Gelukkig ben ik er toch in de bob gestapt." In de aanloop veranderde Glas, die in de tweemansbob als beste prestatie een zestien de plaats in een wereldbeker wedstrijd had staan, iets aan zijn zitplaats in de bob. „Ik heb de zitpositie verlaagd. Ik dacht eerst dat dat niet kon, maar uiteindelijk lukte dat toch. Het scheelde veel." De wereldtitel in de twee mansbob ging zondag naar de Duitsers Christoph Langen en Marco Jakobs, tevens olym pisch kampioen. Die combina tie verpulverde de Zwitserse concurrentie. Rob Geurts en Marcel Weiten kwamen niet verder dan de 22ste plaats. van als je steeds wedsrtijden verliest", verzuchte André van Es, de aanvoerder van het twee de team van Saturnus. SOS- /Kwieksport versloeg de reser ves van Saturnus met 28-24. In de rust stond het 12-8. Een en kele keer werd het verschil klei ner, maar de ploeg uit Den Haag behield een voorsprong. De basis van de Leidenaars was zeer krap. Saturnus had geen enkele wissel en Vincent Rae- makers speelde met een blessu re. In de laatste tien minuten moest Saturnus het na een rode kaart ook nog eens met een man minder doen. De rechter- opbouw van SOS/Kwieksport zorgde voor veel gevaar. Boven dien paste de thuisploeg een strakke mandekking toe, waar door Saturnus nauwelijks in zijn spel kwam. Keeper John Jackson hield de ploeg uit Lei den nog lang in de wedstrijd. Vrouwen Foreholte versloeg Verburch dat onder aan de ranglijst staat (21-24). De Voorhoutse ploeg kampte met een keeperspro bleem. Anita Reuman was ziek. Op het laatste moment kon coach Rinus Rondberg de 40- jarige Olga Almekinder strikken, die al enkele jaren niet meer heeft gekeept. In de eerste tien minuten namen de vrouwen uit Voorhout een voorsprong, die vervolgens weer uit handen werd gegeven. Bij rust was de stand gelijk: 10-10. De aanval van Foreholte speelde te veel ki kop ilch par br, let ra oi h< (UI Jolanda van Beek van Oase heeft moeite om een speelster van Hercules in bedwang te houden. De ploeg uit Oud Ade kwam in de eerste helft niet tot scoren. foto eric taal op de cirkel, terwijl de ploeg juist veel lange-afstandschut- ters heeft. De tactiek van Fore holte was er op gericht om de topscoorster van de eerste divi sie, Yvonne Olsthoojrn, in be dwang te houden. Desondanks scoorde zij nog 14 keer. Elly Spreeuw en Kim Geerlings stel den daar namens Foreholte daar 20 doelpunten tegenover. Ondanks de zege is Foreholte nog niet zeker van lijfsbehoud. De wedstrijd tegen Hercules verliep voor Oase desastreus (8- 19). Voor rust kwam Oase niet een keer tot scoren, terwijl Her cules negen doelpunten maak te. Zowel aanvallend als verde digend was het team uit Oud Ade niet op dreef. Oase-trainer Paul 't Mannetje wees zijn team van te voren op de speelwijze van Hercules maar met die in formatie werd niets gedaan. In de tweede helft werd de pijnlij ke nul punten eindelijk wegge werkt. Voor Oase-speelsters Maaike Rotteveel en Eefke Straathof het startsein om de aanval te kiezen. Het verschil was niet meer weg te werken. Stompwijk/Fairplay kwam te laat op gang in de strijd tegen Lotus dat daardoor de zege pakte (21-18). Vooral in de eer ste minuten kon de thuisploeg profiteren van de gemiste kan sen van Stompwijk en kwam daardoor drie punten voor te staan (rust 10-7). Daarna was er sprake van een gelijkopgaande strijd. Het verschil bleef echter drie punten. helsinki gus van oosten Erben Wennemars, Marianne Timmer en Andrea Nuyt waren afgelopen weekeinde in Helsin ki de eerste Nederlandse schaatsers die dit seizoen het podium behaalden in een we reldbekerwedstrijd sprint (500 en 1000 meter). De drie ere plaatsen gingen niet gepaard met gejuich, maar met een die pe zucht. Want bijna iedereen is moe, zo moe. De vermoeidheid sloeg de voorbije week, na het WK sprint in Inzeil, met name bij Marian ne Timmer, Jan Bos en Erben Wennemars in alle hevigheid toe. „Dit was gewoon keihard werken", aldus Timmer een week na het voor haar frustre rend verlopen WK. Timmer en Bos hadden ook nog eens een midweekse skate- off op de 1500 meter voor de kiezen gehad, waardoor in een periode van negen dagen vijf wedstrijddagen en twee reisda gen waren opgenomen. Bos: „Ik heb geen moment voor me zelf gehad. Ik ben naar Helsinki gegaan met de gedachte dat het wel zou meevallen. Maar in mijn hotel sliep ik meteen." Het verlangen naar huis en een paar dagen rust was groot. Timmer overwoog na de sneeuwbuien van zaterdag niet meer op zondag te starten, maar werd door coach Egbert van 't Oever met zachte dwang ook de tweede dag het ijs opge stuurd. Jan Bos liet de tweede 1000 meter gisteren schieten, omdat hij gezien zijn fysieke ge steldheid de zin er niet meer van in zag. Wennemars reed al le afstanden wel op volle kracht uit, maar zei daarna wel toe te zijn aan 'vier atv-dagen'. Bos reikte niet verder dan twee keer een zevende plaats op de 500 meter en Timmer be haalde op zaterdag nog haar beste seizoenprestatie op de 1000 meter door als derde te eindigen. Andrea Nuyt krikte haar zelfvertrouwen op met een derde plaats op de 500 meter. Wennemars deed het van alle Nederlanders nog het best, vooral op de tweede dag. Hij werd vierde op de 500 mei tweede, achter de Canadei remy Wotherspoon, op de meter. Wennemars overtrof mee ruimschoots de bei den doelstelling die zijn Peter Mueller hem had geven. De sprinter uit D; verscheen aan de start voorkomen dat hij zou deren naar de B-groep, hem alles aan gelegen oi gend weekeinde tijdens dj reldbekerwedstrijden renveen in elk geval in groep te starten. Ook de week van W| mars, hoewel zonder skajjg*r* verliep niet gladjes. WoeLj a en donderdag trainde hij a in bi in i 3- idst iloci id. instó ;t o •ude aar jet g ogei zo moe was hij. En vrijdaj dag hield hij het na vier ten op het ijs van Heisin weer voor gezien. De sp spaarde alle energie op vo wedstrijden. Wennemars heeft ten oj te van voorgaande jaren geleerd. Hij liet zich toei verleiden om hard door t nen op het moment dat zi nen op het punt van exj ren stonden. Hij neemt woordig meer rust. Wennt zegt ook beter te commi™ ren met zijn coach M „Mijn niveau ligt daardo" seizoen een stuk hoger." en z Leid L1Z.UV.1I V.V I I JLUlVlIUgLl. De laatste stap - het w ^riJ' van wedstrijden - moet W mars nog altijd maken, ongeacht de wisselendt standigheden op de buitel in Helsinki waren het d£_j~ trouwde gezichten die standszeges opeisten: w onali de c kampioene Monique Garl (500 en twee keer 1000), na LeMay-Doan (500), J Wotherspoon (500' en 10( Adne Sondral (1000). Opmerkelijk was dat voor het eerst dit seizoeif;? verslagen op de 500 maar voor de grootste sing zorgde Manabu Hi de mannen. Hij won meter van zaterdag. De 1 overwinning van de bij|eter' jaar oude Japanner, lanr slag door de introductie klapschaats, dateerde van stei t vei in di inde Len) Ie: eiIet J der er r fijn i igelij liteit van en si inde i, di

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 22