'Koningin van Italië' overleden Gesprek van de Dag De PvdA en de afgrond Nirwana Voetjes van de vloer Italiaanse arts zegt binnt, jaar mens te zullen klon( Erg, erger, ergst H, MAANDAG 29 JANUARI 2001 Sommen tuur Volgens kandidaat-voorzitter Bart Tromp staat de PvdA aan de rand van afgrond. De partij heeft nog nooit zo weinig leden gehad en nog nooit zoveel kiezers links van zich. Met andere woorden: het roer moet om bij de sociaal-democraten en daaraan wil Tromp wel leiding geven, zo meldde hij gisteren in het televisieprogram ma Buitenhof. De analyse van Tromp is net zo gemakkelijk te omar men als van tafel te vegen. Alle politieke partijen wor stelen met teruglopende ledentallen en met de vraag waartoe ze in dit tijdsgewricht nog op aarde zijn. Dat zoveel kiezers zich tot de SP en Groenlinks aangetrok ken voelen is de logische prijs die de Partij van de Ar beid betaalt voor het samen met de WD regeren en ook een logisch gevolg van het feit dat de partij sowieso al lang in het kabinet zit. Het landsbestuur valt nu een maal niet te combineren met een radicaal profiel. Voor dat laatste is een terugkeer naar de oppositie nodig en dat is weer in strijd met het principe dat de PvdA ver antwoordelijkheid wil dragen. Met het drama in de PvdA valt het zo bezien nogal mee. Er is eigenlijk niet veel meer aan de hand dan de nasleep van de onsmakelijke coup tegen oud-voorzit ter Marijke van Hees en de traditionele vraag wie in de partij de dienst moet uitmaken: Den Haag, Amsterdam of het land. Alle partijen en dus ook de PvdA moeten zich beraden op hun aantrekkingskracht als ledenorga nisatie. Daarin speelt de voorzitter natuurlijk een be langrijke rol. Het verleden leert evenwel dat we lang in de geschiedenis terug moeten om een voorzitter te vin den die de partij zelf als succesvol ervoer (Adelmund? Rottenberg? Sint? Vondeling? Van den Heuvel?). Alles overziende is het niet onverstandig als de eerste man of wouw buiten het Haags/Amsterdamse circuit wordt gezocht en als het iemand is die op de achter grond aan een nieuwe partijorganisatie wil werken in plaats van zich in de dagelijkse politieke discussie te profileren. In dat profiel passen Sharon Dijksma noch Bart Tromp. televisie Laatst kwam ik in de videotheek de plaatselijke zen meester tegen. Klein mannetje, Amerikaansachtig ac- cent en kaal - al weet ik van het laatste niet of het aan de natuur of de leer lag. Gedienstig hield hij mij - die besluiteloos voor de scliappen stond - een videodoos voor. .Zoiets als The Matrix, niet zo goed maar wel bijna", prees hij aan. De TL-balken weerspiegelden als kaars lichtjes in zijn ogen. Wat zenboeddhisme precies is, wist ik niet. Maar wel dat het net als The Matrix iets van doen heeft met echte versus virtuele realiteit. Aldus verliet ik korte tijd later, op autoriteit van dat aardige manneke, de videotheek met de bewuste film onder mijn arm. Tien minuten. Langer niet. Nog geen tien minuten stond mijn video een vaag verhaal af te draaien dat in derdaad iets spannends beoogde tussen onze gewone en een parallelle werkelijkheid, of ik viel in slaap. U begrijpt, in dit licht, de enigszins sceptische stemming waarmee ik gisteren voor de televisie plaatsnam om de allereerste uitzending van de Boeddhistische Om- roepstichting te zien. Volgde een even onevenwichtige als oppervlakkige mix van beelden. Zoals stil op hun kussentjes mediterende mensen, met op de voorgrond een presentatrice die daar op een 'sorry dat ik zo dom ben'-toontje doorheen staat te kleppen. En een Thaise monnik van indrukwekkend postuur, die bedachtzaam verhaalt over de koninklijke weg naar de volkomen ego-loosheid, en daarbij in één - zin vijf keer het woordje 'ik' gebruikt. Conclusie: boeddhisme en tv, dat gaat niet samen. De uitzending was midden op de dag, dus wegdoezelen was er niet bij. Maar wel dwaalden mijn gedachten af naar dat zenmanneke met die rare kaarslichtjes in z'n i ogen, en naar het slaapje dat ik dankzij zijn videotip had genoten. Een heel gelukzalig slaapje, herinnerde ik me nu ineens. Dat was toch eigenlijk heel wat meer Nirwana dan dit. In de Bossche Brabanthallen werd het afgelopen weekeinde een groot Western festival gehouden. Er kwamen ruim 40.000 mensen, voor het merendeel als cowboy's en cowgirls gekleed, kijken. Naast line dancing (zoals op de foto te zien is) waren er ook veel stands en westemri- ding. FOTO ANP JAOCB MELISSEN De Italiaanse arts Severino Antinori, die eerder vrouwen van rond de 60 zwanger hielp worden met behulp van IVF, zegt dat hij binnen een jaar zal proberen een mens te klonen. Hij zegt ongeveer tien echtpa ren te kennen die zich voor het experiment beschikbaar willen stellen. De arts, die aan het hoofd staat van het Internationaal Onderzoeksinstituut voor Menselijke Voortplanting in Rome, zegt dat alleen mensen die op een andere manier geen kinderen kunnen krijgen voor de behandeling in aan merking komen. ,,Het streven om een vader te worden, om een moeder te worden is een absoluut mensenrecht", zei Antinori voruige week in een ziekenhuis in Lexington in de Amerikaanse staat Kentucky, waar hij een lezing gaf. Om zijn voornemen te kunnen uit voeren, probeert Antinori des kundigen om zich heen te ver zamelen die hem terzijde wil len staan. Volgens de Amerikaanse me dische ethicus David Magnus is de wetenschap, los van het ethische aspect van de zaak, nog niet zo ver dat een poging om een mens te klonen ver antwoord is. Antinori en Zavos bestrijden dit. Anti 'e zegt zijn project te zullen voeren in een land rond Middellandse Zee. Italië waarschijnlijk af, omdat Vaticaan zich sterk verze gen het klonen van men; Het klonen van mensen i >1< anderde van science ficti le een reële mogelijkheid n Schotse wetenschappers 1997 met succes een sch hadden gekloond. Sindsi zijn ook varkens en ande dieren gekloond. In 1998UL digde een arts uit Chicag oi dat hij een mens ging klom maar hij heeft zijn plan i uitgevoerd. Zuid-Koreaa wetenschappers zeiden zelfde jaar dat ze een me lijk embryo hadden gekli e! maar het embryo werd n ir geïmplanteerd in de baa der van een vrouw. Het I rc hogerhuis maakte afgelo ei week de weg vrij voor he nen van menselijke emb voor medisch onderzoel T( regering heeft echter gez dat het klonen van men; uitdrukkelijk verboden z blijven. '-m Belgische prinses verzette zich tegen fascistisch bewind Mussolini Duizenden Italiaanse monarchisten trekken deze week ongetwijfeld naar de abdij van Hautecombe in het Franse Savoie om de laatste eer te bewijzen aan de zaterdag op 94-jarige leeftijd overleden laatste koningin van Italië, Marie-José. An ders dan haar reeds in 1983 gestorven man Umberto II. kan Marie-José nog steeds op veel sympathie en waardering reke nen, ook buiten de enge kring van royalisten. Marie-José verdiende dat res pect met haar duidelijke verzet tegen het fascistische regime van Mussolini. Bij haar begrafe nis wordt een flinke afvaardi ging van het Belgische hof ver wacht. Marie-José is op 4 au gustus 1906 in Oostende gebo ren als dochter van de Belgi sche koning Albert I, en is tante van de huidige koning Albert II. De Italianen spreken respectvol van la regina di maggio, de mei-koningin. Marie-José is namelijk slechts 25 dagen ko ningin van Italië geweest. De troonsafstand van schoonvader Victor Emanuel III op 9 mei 1946 wordt op 2 juni gevolgd door een referendum waarbij een kleine meerderheid van de kiezers zich uitspreekt voor af schaffing van de monarchie en instelling van de republiek. Een aantal dagen later vertrekt Ma rie-José met haar man en vier kinderen naar Portugal. Een jaar later vestigt zij zich alleen in Merlingen bij Genève in Zwitserland. Daar is Marie-José zaterdag in het bijzijn van haar familie, onder wie 'kroonprins Victor Emanuel, in het kanton naal ziekenhuis overleden. Belgische geschiedschrijvers omschrijven het leven van Ma rie-José als ongelukkig. „Ach, is iemand ooit gelukkig?" ant woordde de ex-koningin zelf op een vraag naar haar levens loop. Het facisme, de oorlogsja ren, het slechte huwelijk, de verbanning uit haar 'geliefde' Italië en de schandalen rond de huwelijken van haar kinderen geven haar leven in elk geval een tragisch verloop. Als de Italiaanse troonopvolger Umberto op 8 januari 1930 in Rome trouwt met la bella prin- cipessa uit België, pleegt de ei Prinses Marie-José in Brusselse muziek-academie in 1984. genzinnige prinses bij het on dertekenen van de huwelijksak te de eerste verzetsdaad tegen Mussolini. Die vindt haar naam namelijk niet Italiaans genoeg, en eist verandering in 'Maria-Giuseppina'. Dat wei gert ze, en voortaan spreekt de Italiaanse pers alleen maar over 'Maria van Piemonte', om de gewraakte naam maar niet vol uit te hoeven schrijven. Marie-José heeft van haar moe der, koningin Elisabeth van Bel gië, de belangstelling voor mu ziek en literatuur meegekregen, van haar vader ideeën over de mocratie en vrijheid. Ze is be paald niet op haar mondje ge vallen en past moeilijk in het keurslijf van het Italiaanse hof, dat onder het fascistische be wind weinig in de melk heeft te brokkelen. De non-conformistische Marie-José onderhoudt contac ten met anti-fascisten, en waarschuwt haar man Umberto en schoonfamilie voor te nau we banden met Mussolini. Ze kan niet voorkomen dat de regering ook haar af en toe in zet voor propagandadoelein ARCHIEFFOTO den. Zo bezoekt ze als verpleeg ster de troepen in het door Ita lië veroverde Ethiopië (toen nog Abessinië geheten). De Duitse dictator Hitler is zeer gechar meerd van deze 'mooie arische prinses', die hem in Berchtes- gaden opzoekt om een goed woordje te doen voor haar broer, koning Leopold III van Op de achtergrond probe ïlj Marie-José haar invloed an wenden om Italië en het lre> ningshuis schadevrij uit d Tweede Wereldoorlog te l sen. In 1943 wordt Musso ontslagen, maar Italië is ön_ mee nog niet verlost van fascistische juk, en de kroka prinses vertrekt in balling ei naar Zwitserland. Pas op april 1945 ziet ze haar ma inmiddels regent is, weer Ruim een jaar later moete r het land uit, en hoewel ze vriend blijven, scheiden 1 j wegen zich vanaf dat moi De nieuwe Italiaanse groi verbiedt de koningen uit huis Savoye, hun echtgen en hun mannelijke nakoi gen ooit nog voet te zette Italiaanse bodem. In 199qn; het Italiaanse parlement gesteld de wet te wijzigen ;d het wachten is op goedkei van de Senaat. Marie-Jos dan ook niet worden bijg het Pantheon in Rome, al^ pen de royalisten dat dit nenkort wel mogelijk woi De oud-koningin is de la jaren toch een paar keer lië geweest, eerst illegaal, ook min of meer officieel Genève heeft ze verder ze onderhoud gehad met d< aanse president. Haar ou derland België zag haar a bij belangrijke familiegeb s nissen, zöals in het perso |L 'rampjaar' 1983, toen binv; zes maanden eerst haar i q vervolgens haar broers K j( Leopold overleden, en bi begrafenis van neef Bouc in 1993. HANS JACOBS enselijk t/> _i Q. cc u Q Waarom zit er bij kinderen altijd maar an derhalve seconde tussen de aankondiging 'Ik geloof dat ik een heel klein beetje misse lijk word' en het moment van explosief bra ken? In die krappe tijdspanne probeer ik m'n dochter naar de wc te duwen terwijl mijn echtgenote de glazen schaal die op verjaardagen de vruchtenbowl bevat, tussen een braadslee en een juspan probeert uit te wurmen. Op vier meter van het toilet en op zes meter van de schaal sta je elke keer weer verbaasd over wat er allemaal uit zo'h lijfje golft. Kinderen spugen altijd twee keer zoveel als ze in een etmaal hebben kunnen opeten. Overgeven zet een reeks vertrouwde ge beurtenissen in gang: de thermometer (die gewoontegetrouw al 40 graden begint aan te wijzen voordat hij in de opening wordt geplaatst waaruit de bowlach tige substantie die nu op de vloer ligt, redelijker wijs had moeten komen), de zetpil (tegen de koorts), het slokje water (tegen de vieze smaak in de mond), het dekbedovertrek en het kussen op de bank (leuker dan in je eigen bed), de videobanden (Lion KingI, Hen Po cahontas), het hoestdrankje (tegen de hoest), de grieppillen (te laat!) en nog wat andere middeltjes waarvan de dokter later zal zeggen dat ze toch alle maal niks uithalen. De komende dagen verbaas je je erover dat iemand die niks eet elke keer toch weer op de gekste plekken van het huis weet te spugen en op de raarste tijdstippen in de nacht slokjes water en spuitjes tegen verstopte neuzen wil. Zieke kinderen zijn erg. Wat is dat voor een merkwaardige solidariteit die maakt dat vrouwen uiteindelijk ook krijgen wat hun kinderen net hebben gehad? Het virus sluipt 's nachts ongemerkt hun lichaam binnen, zodat ze pas 's ochtends - het ongelukkigste moment van de dag - tegen je zeggen dat ze niet opstaan omdat ze helemaal niet lekker zijn. Zo'n aankondiging zet een hele reeks vertrouwde ge beurtenissen in gang. Wateten kinderen ook alweer bij het ontbijt? Waarom kunnen ze niet gewoon de kleren van de vorige dag aan? Waar ligt dat schone ondergoed dan? Wat mankeert er aan dat haar? Wat moet er in die beker om mee naar school te ne men? En wat moet ik pakken als de Kapitein Koek's op zijn? Hoe laat begint die school eigenlijk? En wat moeten we nu vanavond eten? Zieke vrouwen zijn erger. Hoe is het toch mogelijk dat een mens de signalen die zijn lijf afgeeft zo lang op pure wilskracht kan negeren? Bij mij mag het dan een paar weken in mijn lichaam rondzeuren, zo'n virus, maar uitein delijk moet het toch teleurgesteld de aftocht blazen. Natuurlijk, ik heb ook wel eens hoofdpijn, die maakt dat ik heel stil op de bank moet liggen. En al les me moet worden aangereikt. Dat de tv niet te hard aan kan en de kinderen maar beter op hun kamer kunnen spelen. Dat er gefluisterd moet wor den: ja, papa heefteen beetje hoofdpijn. Of dat m'n spieren zeer doen, zodat ik (voorzichtig!) gemasseerd moet worden. Beetje naar rechts, graag. Ietsje lager. Dat ik moeizaam door het huis loop omdcit er er gens een zenuw bekneld zit. Of dat ik kamp met maagkramp na een iets te copieus diner, zodat er voor mij alleen bouillon en ander lichtverteerbaar voedsel moet worden gemaakt. Of dat ik net een heel klein beetje te veel gedronken heb en onvol doende heb kunnen slapen om dat vergif uit m'n lijf te laten verdwijnen. Dan mag ik ook wel eens zacht jes kreunend boven die schaal met vruchtenbowl hangen. Maar eigenlijk, eigenlijk ben ik nooit ziek. En dat is maargoed ook, zegt mijn vrouw. Want zieke mannen zijn het ergst. Actrice Beverly d'Angelo is dond dagavond in Los Angeles beval Ie een tweeling. Vader van de twee bies, een jongen en een meisje, filmster AL PACINO. Het nieuws' vrijdag wereldkundig gemaakt d< woordvoerder van Pacino en d'A die al enkele jaren een relatie he Het zijn de eerste kinderen voor 46-jarige voormalige rockzanger na haar zangcarrière onder meer speelde in de films 'Annie Hall' (1977) en 'Coal Mine's Daughte (1980). Al Pacino (60), bekend' zijn rollen in onder meer 'Scent- Woman' en de Godfather-films, al een dochter uit een eerdere re 'r Volgens de woordvoerder van he maken de kinderen het goed te

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2