Andre Agassi wil nog elke dag beter worden Capriati maakt haar eigen sprookje Sport Voedselvergiftiging treft Groenendaal Garry Kasparov: 'Schaaktraditie loopt groot gevaar' Wereldrecords voor Foster en Hui Qi MAANDAG 29 JANUARI 2001 19 Italiaans paard wint Prix d'Amerique parus Het favoriete Italiaanse paard Varenne heeft gisteren op de baan van Vincennes bij Parijs de 80ste editie van de draverij om de Prix d'Amerique gewonnen. Winnende pikeur over de wedstrijd van 2700 meter was Giampaolo Minnucci. De 6-jarige Varenne verdiende voor een groep Italiaanse eigenaars een be drag van ruim 800.000 gulden. Daarmee kwam de totale winst som van het dier op circa 4,8 miljoen gulden. Voor 60.000 toe schouwers was de tweede plaats voor het Franse paard The Bad Boy met Erik Adielson in de sulky. foto reuters Vijftigste toernooizege McNulty east london De overwinning van Mark McNulty in het Zuid- Afrikaans Open was niet alleen goed voor een cheque van 375.000 gulden, zij betekende ook een mijlpaal voor de 47-jarige Zimbabwaanse golfer. Hij bereikte namelijk de vijftigste zege praal in zijn loopbaan. In zijn schaduw behaalde Rolf Muntz de 34ste plaats. McNulty won het met 2,3 miljoen gulden gedoteer de toernooi van de Europese Tour na een slotronde in 71 slagen met een totaal van 280, acht onder par. In de laatste ronde bleek hij het best te kunnen omgaan met de harde zuidwesten wind op de golfbaan van East London. Becker doet geheime DNA-test londen Boris Becker heeft volgens de Daily Mail vrijdag in het geheim een DNA-test ondergaan in een Londense kliniek. De voormalige tennisvedette meldde zich volgens de krant vrijdag middag in de Medical Express Clinic in Harley Street, waar mensen zonder afspraak kunnen binnen lopen om een DNA- test te ondergaan die de identiteit van de ouder moet uitwijzen. Een 33-jarige Russische maakte onlangs bekend dat Becker de vader van haar kind zou zijn en eist miljoenen van hem. De Duitser zegt er ingeluisd te zijn. Becker ligt momenteel in schei ding met zijn vrouw Barbara. wetzikon anp töZijn voorbereiding op de WK- U veldrijden komend weekeinde 17 in Tabor liep op rolletjes. Een ^voedselvergiftiging heeft de >7 plannen van titelverdediger Ri- >7chard Groenendaal de afgelo- ?7pen week danig in de war ge- -7gooid. De tweede plaats bij de nternationale wedstrijd in Wet- j^zikon, de traditionele laatste litest, heeft hem toch weer een I9beetje vertrouwen gegeven. ik ben in de nacht van dott le derdag op vrijdag heen en weer gnaar het toilet gekropen", aldus Groenendaal. ,,Het is gewoon T domme pech. Alles liep tot nu toe naar wens. Dit kost toch snergie. Ik hoop er straks in Tsjechië het beste van. Gezien s'tie problemen van de afgelopen dagen viel het me nog mee dat k hier als tweede eindigde." Groenendaal bereidde zich :hbfgelopen week in een trai- G' tingskamp met de Nederlandse )r( ïquipe voor op de WK. De hele iloeg, inclusief bondscoach erman Snoeijink, werd getrof- scfen door een voedselvergifti ging. Groenendaal kon uitein delijk toch van start gaan in fVetzikon. n d Bart Wellens nam al vanaf de rastart de koppositie. Groenen- laal maakte zich los uit een tchtervolgend groepje en ging achtervolging op de Belg. 'oor pech bij de renner van paar Select vond de Brabander sluiting, maar moest zijn ledevluchter toch weer laten i/i,|aan. „Hij was te sterk van daag", aldus Groenendaal. Hij ;eed voor Wellens' landgenoten "rwin Vervecken en Sven Nijs Amerikaan geeft Clement lesje effectief tennis marc molenaars Het leukste moment van de finale van de Australian Open, een wedstrijd die nooit een wedstrijd was, bewaarde Ar- naud Clement voor het laatst. Ergens vanuit z'n broekzak toverde hij twee velletjes papier tevoorschijn met daar op de tekst van zijn toespraak. „Ik feli citeer Andre Agassi met zijn overwin ning..." Clement, die nauwelijks Engels spreekt, wilde niet afgaan in de volge pakte Rod Laver Arena en had daarom zijn afscheidsrede aan de vooravond van de finale alvast op papier gezet. Gezien de felicitaties voor Agassi had de kleine Fransman blijkbaar geen al te hooggespannen verwachtingen. Of had hij misschien twee verschillende toespraken voorbereid? „Nee, eentje maar." Maar wat als hij nu zelf gewon nen had? „Tja, dan had ik toch snel even nog een paar woorden moeten veranderen." Clement verloor de finale, ruim zelfs, maar gelukkig niet zijn humor. Natuurlijk had hij niet echt gerekend op succes tegen Agassi. Vorig jaar had hij de Amerikaan weliswaar lelijk te grazen genomen in de tweede ronde van de US Open en later nog eens in Lyon, maar dat kunstje zou hij niet weer flikken. Niet in Melbourne toch, waar het gaat om een van de vier hoofdprijzen van het jaar en al hele maal niet in de wedstrijd waarin de ti tel vergeven wordt. Daarvoor is Agassi te gretig, te goed in vorm en te erva ren. De 30-jarige Amerikaan speelde gis teren zijn twaalfde finale van een Grand Slam, Clement maakte zijn de buut op het allerhoogste niveau. „Ik heb twee dagen tegen mezelf lopen roepen dat het maar een gewone ten niswedstrijd was, net als alle andere. Dat viel niet altijd mee, maar ik moet zeggen dat ik me nog aardig op mijn gemak voelde toen ik het centre court opliep." Veel tijd om nerveus te worden werd Clement ook niet gegund. Agassi gaf een flitsende demonstratie van effec tief tennis (6-4, 6-2, 6-2) en promo veerde zichzelf naar de eredivisie van tennislegenden. Met zeven Grand Slams op zak zet hij gewezen toppers als Becker, Budge en Edberg in de schaduw en mag hij zich voortaan even groot voelen als McEnroe, New- combe, Lacoste, Wilander en nog en kele andere illustere voorgangers. Lang zal het waarschijnlijk niet duren of Agassi ontstijgt ook deze groep. De Ve gas Kid is zo dominant dat er vast nog enkele titels volgen. Tijdens de Australian Open, het eer ste grote toernooi van het jaar, was er tegen Agassi in ieder geval geen kruid gewassen. „Hij is gewoon de beste ba- seliner in het circuit. Ik zou niemand kunnen noemen die hem hier vandaag had kunnen verslaan. Misschien ie mand met een totaal andere speelstijl, zoals Rafter, maar ook dat betwijfel ik. Hij is de beste", stak Clement zijn be wondering niet onder stoelen of ban ken. „Ik ben nog altijd even hongerig. Ik blijf streven naar de perfecte wedstrijd en er blijft altijd nog iets te verbeteren aan mijn spel", zegt de Amerikaan. Hij voelt zich nog fris in het hoofd en is ook lichamelijk topfit. „Tennis be heerst ook niet mijn hele leven; ik kan daar goed afstand van nemen. En er zijn periodes geweest dat ik langere tijd niet heb gespeeld. Als ik dat niet had gedaan was ik misschien ook al lang opgebrand geweest. Het hele jaar spelen, week in, week uit, dat vreet ge weldig aan je. Als je zelf niet op tijd remt, ga je volledig over de kop. Agassi kent als geen ander de loute rende werking van de mindere perio des in zijn loopbaan. Hij stormde rich ting top. donderde van zijn voetstuk, vocht zich terug, belandde opnieuw in de goot en is nu weer ongenaakbaar. „Ik ben door schade en schande een stuk wijzer geworden. Ik heb alles meegemaakt. Daardoor weet ik hoe ik mezelf het beste kan voorbereiden, hoe ik kan pieken tijdens de grote wedstrijden. In de kleine toemooitjes, helemaal onderaan de ladder, heb ik geleerd waar het werkelijk om gaat: niet zozeer om het winnen, maar om beter te worden. Als sporter maar ook als mens. Elke dag beter worden. Zo dat ik trots kan zijn op mezelf, op mijn prestaties en mijn gedrag. Dat is mijn doel." Martina Hingis toont zich waardig verliezer: 'Ik heb respect voor Jennifer' onbedreigd naar de tweede plaats. Gerben de Knegt werd zesde. „De omstandigheden waren goed. Ik heb geprobeerd zo goed mogelijk te fietsen en dat is gelukkig redelijk gegaan", vond Groenendaal. In voorbereiding op de WK hoopt Groenendaal nog een aantal dagen te kunnen trainen. Donderdag vertrekt de winnaar van de wereldbeker, Superpres tige en de nationale titel met de andere Nederlandse renners naar Tabor. „Hopelijk komt het WK niet te vroeg." De zege van Wellens belooft overigens niet veel goeds voor de titelkansen van de Belg. Sinds Klaus-Peter Thaler in 1985 wist geen enkele winnaar in Wetzikon een week later ook de wereldtitel te pakken. Bij de vrouwen eindigde Co- rine Dorland achter de Duitse Hanka Kupfernagel als tweede. Debbie Mansveld pakte de vier de plaats. Kupfernagel, uitko mend voor de Farm Frites- ploeg van Leontien van Moor- sel, is dit seizoen oppermachtig in de internationale ritten. Dor land wist haar een week voor de wereldtitelstrijd goed tegen stand te bieden. „Met het oog op het WK zag het er heel goed uit", aldus bondscoach Her man Snoeijink. Dorland, die het veldrijden gebruikt als voorbereiding op het mountainbikeseizoen, bleef lang in de buurt van Kupferna gel. Na een glijpartij .moest ze lossen, maar ze kwam toch weer terug. De Duitse wereld kampioene had op de finish een aantal seconden voor sprong op Dorland. Jennifer Capriati was veertien toen ze met spectaculair spel en een joviale lach een plaatsje veroverde in de ten niswereld. Halve finale Parijs, halve finale Wimbledon, halve finale US Open - het zou niet lang duren of het kindsterretje zou haar eerste grote titel pakken. Het ge beurde zaterdag in Melbourne. Tien jaar later. Jennifer Capriati springt een gat in de lucht nadat zij de Australian Open gewonnen heeft. Capriati versloeg ii gis in twee sets. Melbourne favoriete Martina Hin- foto ap trevor collens melbourne marc molenaars Met de overwinning op Martina Flingis in de finale van de Au stralian Open (6-4, 6-3) is de lach terug in het gezicht van Capriati. Het sprookje is com pleet en kent nog een happy end ook. De tenniswereld juicht, toeschouwers pinkten een traantje weg, want nie mand die de hoofdprijs zo werd gegund als Jennifer Capriati. Mocht ze vandaag nog haar au tobiografie uitbrengen, het is morgen een bestseller. En mocht Spielberg haar leven ver filmen, het wordt geheid een kaskraker. Want wat een plot: meisje van veertien baant zich een weg naar de wereldtop, wordt op haar zestiende olympisch kam pioen, gaat vervolgens ten on der aan alle aandacht en te ho ge verwachtingen, wordt be trapt op winkeldiefstal en drug gebruik, lijkt definitief verloren voor de sport, keert een paar jaar toch terug in het circuit en wint alsnog haar eerste grand slam. Precies zoals dat gaat in klassieke sportfilms, alleen is dit script niet verzonnen. De overwinning in Melbour ne kwam als een grote verras sing. Niet het minst voor Capri ati zelf. Zeker, de zeges op Seles en Davenport hadden haar het nodige zelfvertrouwen gegeven, maar Hingis in topvorm, dat was toch wel even andere koek. De wijze waarop de Zwitserse nummer één van de wereld de beide zusjes Willliams op hun nummer zette, had toch be hoorlijk indruk gemaakt. „Na tuurlijk stap ik de baan op met de wil om te winnen. Ik ga daar niet als figurant staan. Maar het was toch pas na die bliksem- start dat ik serieus in mijn kan sen begon te geloven", bekende Capriati na afloop. Ze brak meteen twee keer de service van Hingis en dus stond het na een kwartiertje tennis zomaar 4-0 voor de Amerikaan se. Hingis, die haar vierde grandslam-finale op rij verloor, bood daarna nog wel wat weer werk, maar kreeg toch geen moment vat op het spel van de werkelijk ontketende Capriati. „Ik had gewoon niet de laacht om te vechten. Ik was op. Ik heb de afgelopen weken zo veel gespeeld, ik zit er fysiek en mentaal helemaal doorheen. Ik heb een prachtige maand be leefd, maar hij duurde net een dag te lang", jammerde Hingis na afloop. De Zwitserse toonde zich overigens een waardig ver liezer en dat is bij voorgaande gelegenheden wel eens anders geweest. „Ik heb een groot respect voor Jennifer. Ik heb haar ook altijd gezien als een speelster uit de top 5. Daar hoort ze ook thuis. Haar spel lijkt ook op dat van mij en ik zie nog wel meer raakvlakken. Jennifer stond op haar veertiende al in de top 10 en er zijn er niet veel die dat ook hebben gepresteerd. Ja, ik. Ik was zelfs nog wat jonger dein zij", kon ze het weer niet nala ten toch ook zichzelf nog wat pluimen op de tennispet te ste ken. Die houding is typerend voor Hingis en zal er waar schijnlijk wel zijn gestampt door fanatieke mediatrainers: elk verlies zo positief mogelijk benaderen. Dus toch een paar keer tussen neus en lippen door herinneren aan je toernooi winst in Sydney en de unieke dubbelslag tegen de Williams Sisters, even zeggen dat je we reld niet vergaat en dat je nog altijd één staat op de hitlijst. Op Jennifer Capriati hebben de mediatrainers gen vat. De Amerikaanse heeft dan mis schien een paar lelijke krassen op haar ziel, haar spontaniteit is nog altijd hartverwarmend. „Wat er door me heen ging bij de laatste bal? Nou, het was een mooie, strak langs de lijn gesla gen bal. Maar traag! Die bal bleef onderweg, daar kwam maar geen eind aan. Ik dacht nog: oh mijn God, maar dat was het ook wel. Ik kon eigenlijk al leen nog maar springen. Sprin gen van geluk." Met de Open Australische ti tel sluit Capriati een ongekend turbulente periode in haar le ven af. Zelf ziet ze dat anders. „Ik zie deze overwinning als een begin. Want ik weet nu dat ik nooit meer aan mezelf hoef te twijfelen en dat alles mogelijk is. Ik heb hier de nummers een en twee van de wereld versla gen, ik ga met de titel naar huis: vanaf nu zal ik geen tegenstan der meer vrezen. Ik weet dat ik hen kan verslaan." Russische winnaar Corus-toernooi bezorgd over toekomst sport wuk aan zee marc kok Direct na zijn dramatisch verloren tweekamp om de wereldtitel met Vladimir Kramnik, veerde Garry Kasparov op en zei: „Ik zie jullie straks in Wijk aan Zee. Als eerste schaker in de geschiedenis ga ik dat toernooi voor de derde opeenvolgende keer winnen. Gisteren voegde de Rus de daad bij het woord. Al was de 37-ja- rige grootmeester zeker kritisch op zichzelf. Hij stelde dat-ie tij dens het 'zenuwslopende toernooi veel te veel blunders had ge maakt'. „In 1999 won ik hier met tien punten, vorig jaar scoorde ik negenenhalve punt en nu maar negen. Het gaat de slechte kant met me op", grapte hij na het vervolmaken van de unieke Corus- trilogie. Het opvallendste aan Kasparovs meest recente campagne in Wijk aan Zee was zonder meer zijn relaxte voorkómen. Hoe an ders was dat twaalf maanden geleden, toen werkelijk niemand iets goed kon doen in de ogen van de flamboyante persoonlijk heid uit Bakoe. Het organisatiecomité, zijn collega schakers en het publiek - allen kregen er ongenadig van langs in een interview dat Kasparov daags na z'n zege in 2000 op zijn eigen internetsite liet zetten. Maar sinds Kasparov afgelopen oktober zijn in 1985 veroverde wereldtitel verloor, lijkt er een loden last van zijn schouders geval len. Zijn dodelijke cynisme heeft plaats gemaakt voor gevoel van realisme, zo bleek de afgelopen twee weken. Zo las Kasparov zijn tegenstanders tijdens de partij-analyses niet meer op tirannieke wijze de les. Sterker, hij bleek ineens be reid om serieus naar de oppositie te luisteren en in conclaaf te gaan. Bovendien schepte hij er vier keer het genoegen in om zijn partijen in de perskamer op luchtige wijze van commentaar te voorzien, terwijl hij vorig jaar vlak voor zijn enige persconferentie woest weg beende omdat het publiek hem de dagelijkse ronde- prijs had onthouden. De ontspannen ogende Rus noemde het gisteren jammer dat hij in zijn directe confrontaties met Kramnik ('de wereldkampi oen van de schaaktraditie') en Anand ('de wereldkampioen van de schaakorganisatie FIDE') allesbehalve tot zijn beste spel was gekomen. „Maar", stelde hij vastberaden, „het enige dat na mijn WK-verlies tegen Kramnik telde, was dat ik 'Wijk' zou winnen. Al het andere was van ondergeschikt belang." Wat Kasparov na zijn Co rus-zege bijzonder bezighoudt, is de toekomst van de schaaksport. De ondemocratische wijze waarop de wereldschaakbond FIDE wordt bestuurd en het snel opdro gende sponsorklimaat, doen het ergste vrezen volgens Kasparov. „Steeds meer traditionele toernooien verdwijnen wegens geld gebrek. Bovendien betaalt de FIDE haar verplichtingen niet alleen met dubieus verkregen geld uit duistere Russische regio's, het is tevens allesbehalve zeker hoe lang zij deze gelden nog in het top- schaak zal blijven stoppen." Boos kijkend: „Dan heb ik het nog niet eens over dat volslagen idiote idee van de FIDE. dat zij de be denktijd bij het klassieke schaak zo ongeveer wil halveren. Of het spelniveau daardoor omlaag zal gaan? Wat denk je zelf?" Volgende maand speelt Kasparov in het Spaanse Linares, dat ooit te boek stond als het 'Wimbledon van het schaak'. „Maar omdat Anand en Kramnik niet zullen meedoen is het dit keer niet meer dan een ATP-toernooitje", zegt Kasparov met een lach. Waarna hij zeer serieus inhaakt op Kramniks absentie: „In de vijf tien jaar dat ik de wereldkampioen was, voelde ik de verplichting dat ik op alle toptoernooien diende te verschijnen en deze ook nog eens zou winnen. Dat laat Kramnik nu na. „Vladimir zal moeten inzien hoe speciaal zijn positie is. Hij is pas de veertiende wereldkampioen in een schaaktraditie die al meer dan 120 jaar duurt. Die traditie mag hij niet zo maar ver kwanselen. Hij moet zijn sport nu representeren en verkopen, hij zal initiatieven moeten ontplooien om te zorgen dat er een match komt waarin hij zijn titel op het spel kan zetten. Hij zal dus finan ciers moeten zoeken die een dergelijke tweekamp willen sponso ren." Tegen wie Kramnik deze komende wereldtitelstrijd zou moeten spelen, is Kasparov duidelijk. „Tegen mij. De afgelopen vijftien jaar was ik de beste. Iemand die zo lang de titel heeft gedragen, moet van de nieuwe kampioen alleen al uit moreel oogpunt een rematch krijgen. Bovendien denk ik dat een tweekamp Kramnik- Kasparov de enige match is waarin potentiële geldschieters geïn teresseerd zullen zijn. Maar het woord is nu aan Vladimir, de kampioen is aan zet. Ik heb het gevoel dat hij in tijdnood zit, hij zal dus moeten opschieten. Anders gaat onze mooie schaaktradi tie verloren. Dat zou echt rampzalig zijn." parus anp Mark Foster heeft, na de 50 vlinder (22,87), ook het wereld record op de 50 meter vrije slag (25-meterbad) te pakken gekre gen; anderhalve week nadat hij die belofte had gedaan. De 30- jarige Britse sprinter wilde al in Berlijn onder de 21,21 van de Amerikaan Anthony Ervin dui ken, maar slaagde pas bij de fi nale van het wereldbekersei zoen. Hij zwom gisteren in Pa rijs de twee baantjes in 21,13 seconden. Foster, die in de Duitse hoofdstad op 21,24 was uitge komen, inspireerde met zijn verrichting de technisch zeer vaardige Chinese schoolslag zwemster Hui Qi. Ze dook op de 200 meter bijna een seconde onder de mondiale toptijd van de Japanse Masami Tanaka: 2.19,25. De 100 vrij was een gemakke lijke prooi voor Michael Klim. De Australiër bleef, hoewel niet speciaal voorbereid, als enige binnen de 48 seconden: 47,93. De 29-jarige Rus gaf drietiende toe. De grote afwezige, Pieter van den Hoogenband, begon tezelfdertijd in Zuid-Afrika met de trainingsarbeid voor het sei zoen. Amy Balczerak streek 20.000 dollar op. Daarvoor hoefde de Amerikaanse schoolslagzwem ster in Parijs niet meer in actie te komen. Ze toog op uitnodi ging naar Uster in Zwitserland, om daar onder anderen Made- Ion Baans te verslaan. De zwemster van PSV, die niet meer tot de Nederlandse kern ploeg behoort en dus niet mee reisde naar Durban, tikte op de 100 school als derde aan: 1.10,15. Balcerzak was bijna drie seconden sneller. Baans fi nishte op de 200 meter school slag als vijfde.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19