Zoeterwoude moet noodklok luiden' 'Rotaryclub' wil sluiting van Halliburton Leiderdorp 'Oudere generatie Warmonders kan hier beslist niet mee leven' Regio 'Warmond geeft een verkeerd signaal af Rotaryclub niet blij met naamgenoot 1 AANDAG 29 JANUARI 2001 11 (rand in papiercontainer iegstceest De brandweer heeft vannacht op de Kerckwer- elaan in Oegstgeest een brand in een papiercontainer geblust. elaan in Oegstgeest een oicuiu m een papu de brandstichters ontbreekt elk spoor. itomertijd op kinderboerderij oorschoten Veel eerder dan elders in het land gaat op de kin erboerderij in het Burgemeester Van der Hoevenpark in Voor- :hoten op 3 februari alweer de zomertijd in. De openingstijd huift vanaf dat moment een half uur op en is van 16.00 tot 7.00 uur. De kinderboerderij moet in de nieuwbouwwijk laatsmaken voor woningen en verhuist dit jaar of in 2002 naar et tracé van rijksweg 11 aan het St. Nicolaespad. ampionnenoptocht in Leiderdorp 'Erdorp Ter gelegenheid van de officiële verjaardag van ko- igin Beatrix houdt Leiderdorp woensdag 31 januari voor de ide achtereenvolgende keer een lampionnenoptocht. De :ht is om 19.00 uur vanaf basisschool De Schakel aan het Van ihenplein, met de grootste auto van de brandweer voorop, v^ok drumfanfare Tamarco doet mee. De organisatie is in han- :n van de Oranjevereniging. Bedrijf pikt aantijgingen over schending mensenrechten niet leiderdorp eric went Schendingen van de mensenrechten en drugs handel. Daarvan beschuldigt de rotaryclub Lei den ('niet te verwarren met die gezelligheidsver eniging van zakenlieden') de Amerikaanse multi national Halliburton. In een brief aan de ge meente Leiderdorp pleit de club ervoor de Lei- derdorpse vestiging van dat bedrijf zo snel moge lijk te sluiten. Halliburton Leiderdorp heeft con tact opgenomen met de politie en beraadt zich op juridische stappen tegen de briefschrijvers. De rotaryclub Leiden is de ironisch gekozen naam van 'een anti elitaire denktank op radicaal linkse /anarchistische basis, die maatschappelijke organisaties en groeperingen kritisch volgt'. Dat sommige praktijken van Halliburton niet door de beugel kunnen, baseert clublid H. de Tollenaere op 'internetbronnen'. Zo zouden zowel een ex- politieman als het Center for Public Integrity in de Verenigde Staten bewijzen hebben dat Halli burton aan drugshandel doet in Colombia. „Daar komt bij dat het bedrijf grof geld ver dient aan het trainen van Turkse militairen, die berucht zijn om het martelen van gevangen", be weert De Tollenaere. Tenslotte heeft het bedrijf in Kosovo de Amerikaanse legerbasis Camp Bondsteel gebouwd, waarvoor in 1999 honder den Servische boeren met grof geweld verjaagd zijn, schrijft hij. In Leiderdorp heeft Halliburton al tien jaar lang een researchafdeling aan de Weversbaan. De 35 medewerkers houden zich bezig met het ontwikkelen van chemicaliën die gebruikt wor den bij gas- en olieboringen. 'Gezien de beschul digingen geven wij het Leiderdorpse college in ernstige overweging de vergunning aan dit be drijf op zo kort mogelijke termijn in te trekken', leiden/leiderdorp eric went De enige echte rotaryclub Leiden is 'niet blij' dat er een andere rotaryclub in de stad actief is. „Van deze zogenaamde radicaallinkse anti-eli taire denktank wist ik niets af', bekent voorzit ter A. Leistra. Zij moet nog nadenken of ze iets tegen de illegale naamgenoot gaat onderne men. „Want rotary is een beschermde naam en kan niet door iedereen worden gebruikt" De rotaryvoorzitter is er niet zo bang voor dat haar club zal worden aangekeken op de activi teiten van die andere rotary. „Wij houden ons namelijk principieel niet met politiek bezig. Ik denk dus dat veel mensen het verschil meteen zullen merken." schrijft de rotaryclub aan B en W. J. Jongenburger van Halliburton Nederland is 'absoluut niet blij' met de brief, die ook verspreid is onder andere bedrijven op de Weversbaan. „Het is natuurlijk nooit leuk als je naam op zo'n manier over straat gaat." Hij kwalificeert de be schuldigingen als 'aanmatigend' en 'opruiend'. „Ik kan er niet zoveel mee. Bovendien doen ze op geen enkele manier recht aan de 35 personeelsle den die hier op een fatsoenlijke manier hun brood verdienen. Hij heeft inmiddels de juridische afdeling van het wereldwijde concern in Londen ingescha keld. „Of we een aanklacht indienen, bekijken we nog. Maar het lijkt me niet aannemelijk dat we dit zo door de keel laten glijden." Het gemeentebestuur van Leiderdorp heeft nog geen reactie op de brief van de rotaryclub. „De brief is namelijk nog niet besproken in het college van burgemeester en wethouders", aldus een woordvoerder van de gemeente. M oneens met bijdrage gemeente aan verdiepte aanleg A4 iterwoude moet bij het kabinet, de Tweede Kamer en leputeerde Staten de 'noodklok' luiden. De gemeente iet duidelijk maken dat het 'rijk verantwoordelijk is r alle kosten van het verantwoord verbreden en in passen van rijksweg A4'. Dat stelt het CDA in een motie 1 j op 8 februari tijdens de raadsvergadering wordt inge- :r woude» preenen het CDA is het niet jt dat Zoeterwoude 16,2 mil- gulden moet bijdragen aan verdiepte aanleg van de jlweg. De fractievoorzitters j Progressief Zoeterwoude WD steunen de motie dj. De oppositiepartij CDA zes van de dertien zetels rale raad. eyfet CDA is het er niet mee is dat 'rijk en ondernemers Iks mogelijk tol gaan heffen llxjr het gebruik van de rijks- t, maar dat Zoeterwoude :a\ geld op tafel moet leggen. 'e,\ze rijksweg, dus geen pro- 2.ntiale of gemeentelijke weg, is en tevens intema- noord-zuidverbinding erjle Randstad. Het gaat hier levensader voor de eco- vitaliteit in de Rand- ia*j en verre omgeving. Terwijl je steden en ondernemers 4cs de financiële vruchten h plukken, wordt Zoeter- enide met een begroting van r yiljoen gulden genoodzaakt een betere inpassing dan "Irijk voorstelde voor een be rt jftijk deel zelf te financie- aldus de partij. 5ene christen-democraten ver- rstjen naar het plan van de mi enes van VROM en verkeer i d en waterstaat, de provincie en Leiden, Leiderdorp en Zoeter woude om het stuk snelweg dat langs deze gemeenten loopt verdiept aan te leggen. Aanvan kelijk zou slechts een klein deel in een tunnelbak komen. De drie gemeenten hebben met de hogere overheden echter een akkoord bereikt om langs de snelweg huizen en kantoren neer te zetten en met de op brengst de langere tunnelbak te betalen. Het CDA vindt de bijdrage van Zoeterwoude ('16,2 miljoen voor de A4 en ongeveer 7 mil joen voor aankoop van een pol der') veel te hoog en is bang dat bebouwing van de Meerburger polder, die overigens niet bij het Groene Hart hoort, een sneeuwbaleffect heeft. „De dreiging voor andere polders in Zoeterwoude wordt daardoor levensgroot. Door de toename van de werkgelegenheid met enkele duizenden plaatsen neemt het aantal forensen en woningzoekenden evenredig toe. De benodigde woning bouw, die in overeenstemming met rijksbeleid bij de werkplek moet plaatsvinden, strookt niet met het ruimtelijke "Ordenings beleid van dezelfde overheid." Fractievoorzitter Ooijendijk van Progressief Zoeterwoude is het niet eens met de kritiek. „Er is en wordt door het college en door de projectgroep van alles aan gedaan om zoveel mogelijk geld van hogere overheden los te krijgen. Verder moeten we geen zaken door elkaar halen. Rijkswaterstaat wilde volstaan met een korte tunnelbak. Als gemeenten wilden wij een lan gere verdiepte aanleg. Dus moeten wij daaraan een bijdra ge leveren. Dat wil zeggen via het bedrijfsleven. Wij betalen niets uit eigen portemonnee. En wat die woningen betreft: op het huidige industrieterrein werken vijf a zesduizend men sen. Als je dan bedenkt dat Zoe terwoude 8.600 inwoners heeft, is het duidelijk dat die mensen niet allemaal hier wonen." Volgens fractievoorzitter San ders van de WD krijgt Zoeter woude geen extra geld meer los van het rijk. „De grens is be reikt. Een solo-actie van Zoeter woude kun je ook niet maken naar de andere gemeenten. Dat is bijna onfatsoenlijk. Het rijk zorgt voor een basisvoorzie ning. Als je iets extra's wilt, moet je daarvoor betalen. Ik zie overigens wel één positief punt in het stuk van het CDA. De partij noemt nu verdiepte aan leg van de rijksweg als argu ment voor de kwaliteit van le ven. Tot nu toe heeft het CDA zich over zo'n tunnelbak altijd heel negatief uitgelaten." Annemarie de Jong oep: Scholier/mede- Voorschotense 1 bedraad ™Iijd: 14 ilopnplaats: Voorschoten warmond judy nihof Wat voor actie de vereniging Betrokken Warmondersgaat voeren, weet voorzitter Jan Se- venster nog niet „Maar zeker is dat we het er niet bij laten zitten", zegt Sevenster die hoogst verbaasd is over het voorstel van burgemeester en wethou ders om ver- der te gaan als deelgemeente van geiden. Als Warmond niet zelfstan dig kan blij ven, is dat vol gens B en W de beste optie. Volgens Se venster heeft het college daarmee een volstrekt verkeerd signaal af gegeven. „Natuurlijk vind ik dat een gemeente moet na denken over alternatieven, maar ze hadden nu nog niet zo duidelijk voor een scenario moeten kiezen. Dan geef je het signaal af dat je zelf niet meer in behoud van zelfstan digheid gelooft. Daarmee ver lies je als gemeente een heel stuk terrein. De landelijk over heid zal zeggen: ziezo, War mond is voor de bijl. Ik begrijp dat de gemeente in een moei lijke positie zit en dat ik vanaf de zijlijn makkelijk praten heb, maar ik verwijt B en W een zekere naïeviteit." De Betrokken Warmonders kwamen afgelopen zomer in actie toen commissaris van de koningin Franssen aankondig de dat hij de zelfstandigheid van Warmond nadrukkelijk ter discussie wilde stel len. Zo haalden le den van de vereniging in War mond 2100 handteke ningen op en deelden zij affiches uit met de tekst "War mond Zelf standig'. Die affiches prijken nog steeds achter me nig raam. Volgens Sevenster had de gemeente zich nadruk kelijk sterk moeten blijven maken voor behoud van de zelfstandigheid. „Ik ben realist genoeg om te zien dat de kan sen niet geweldig zijn. Toch zou ik het niet aan de burgers kunnen uitleggen waarom Warmond heringedeeld zou moeten worden. Ik heb nog steeds geen inhoudelijke argu menten vóór herindeling ge hoord. Laat iemand ons eerst maar eens overtuigen. Betrokken Warmonder laat het er niet bij zitten 38 i wil je later worden 17 331 absoluut in de politiek. (nijn zevende ging ik met 9211 moeder naar de herope- 5 van de Tweede Kamer in tot Haag. Daar wil ik ook een zitten, dacht ik toen gelijk. later kreeg ik de kans 0 r mee te doen aan het Na- en aal Jeugddebat. is het slechtste plan van de eente Voorschoten van de lopen jaren? ngveiangplekken bij station De 1 het en bij de Vliet. Er is hele- 1M naar niemand geluisterd, post - Er komt dan ook helemaal 5t(birüand. Naar kinderen wordt •eslagjeso slecht geluisterd. Niet a9- ille plannen slecht zijn, nsself- Maar als meer naar kin- en, siti geluisterd zou worden, anderlen veel dingen veel beter 'samagn. het Li torn wordt er zo slecht ge- ictiiuterd naar kinderen? bnken dat kinderen dom DamiPet 6enoe8 weten. We 'len natuurlijk ook niet zo- gestudeerd, maar veel nen lijken zo uit studeerka- Irn te komen. Terwijl er echt reel kinderen zijn die iets igs over bepaalde plannen jen zeggen. Bijvoorbeeld et gaat om jeugdparticipa- ndenérkeersveiligheid, hang- tan. Het gaat bovendien om onze toekomst. t. is je beste eigenschap? jb veel doorzettingsvermo- [n zelfvertrouwen. Als ik pil, dan ga ik er echt voor. Dorpelingen vinden fusie met Leiden onbegrijpelijk Bijvoorbeeld die jeugdraad hier in Voorschoten, waaraan ik heb meegewerkt. Bij het Nationaal Jeugddebat hoorde ik dat dat in andere gemeenten wel bestond. In Voorschoten nog niet. Maar nu wel. Dat is ons toch mooi gelukt. Wat vind je het leukste vak op school? Engels aardrijkskunde. Ik volg tweetalig onderwijs. Toen ik acht was sprak ik Pools, door mijn Poolse moeder. Dat had ik geleerd en toen verveelde ik me. Toen ben ik zelf een cursus Engels gaan doen, heel leuk, met bandjes én zo. En bij aard rijkskunde vind ik het interes sant om te zien hoe mensen de natuur beïnvloeden en anders- Waf is je slechtste eigenschap? Ik praat heel veel, denk ik. Maar mijn vriendinnen zeggen dat ik wel goed luister. Dan is het niet zo erg om veel te praten. Wat zou je doen met een mil joen? Ah!! Over die vraag had ik al na gedacht. Ik zou een werkdag or ganiseren om kinderen met an dere culturen kennis te laten maken. Dat ze beter begrijpen waarom mensen uit andere cul turen anders doen. Dan hou je ongeveer de helft over. Daar mee wil ik het imago van de jeugdraad verbeteren. Niet dat het imago slecht is, maar het kan altijd beter. Met de rest van het geld zou ik een pot willen maken, waaruit jaarlijks een prijs wordt uitgereikt aan ie mand die veel voor jongeren doet. Ben je ooit wel eens nerveus? Voor een politiek debat nooit. Ja, voor tentamens wel eens. Hoewel... als ik me goed heb voorbereid ook niet. En als ik dat niet heb, weet ik dat het mijn eigen schuld is. Eigenlijk ben ik niet zo vaak nerveus, dus. Waarover verbaas je je? Ik verbaas me heel vaak. Bij voorbeeld dat die jeugdraad er nu echt is, dat vind ik verba zingwekkend. Dit interview. Ik bedoel... waarom ik? En dat het op school allemaal zo makkelijk gaat, dat had ik nooit verwacht. Waaraan heb je je de afgelopen tijd geërgerd? Die brand in Volendam. Kijk, sommige ongelukken kun je niet voorkomen, dat weet ik ook wel. Maar dit had voorko men kunnen worden. Ik heb vanavond een bal op school. De brandweer is al wezen kijken. Zo voorkom je problemen. tekst: ane pieter wisse foto: mark lamers warmond suzanne barbier In de Warmondse Dorpsstraat is het nieuws over de voorge stelde herindeling met Leiden, zaterdag ingeslagen als een bom. Weliswaar gaat de toe komst van het dorp al een jaar over de tong, maar vandaag is er geen ontkomen aan. In kap salon Elegance probeert kapster Angela er nog een grapje van te maken. „Ik heb burgemeester Vosjan geregeld in de stoel. Maar van deze plannen heeft ze me niks verteld." De War mondse die deze middag onder de droogkap schuift, is not amused. Ze wil dan ook zeker niet met naam in de krant. Als lid van Progressief Warmond vindt ze het 'helemaal niks' dat Warmond een deelgemeente wordt van Leiden. „Dat is een gevoel en dat is niet uit te leg gen." Haar bozige blik spreekt boekdelen. „Hoe lang hebben we nou actie gevoerd dat War mond zelfstandig moet blijven. Het hele dorp heeft een 'nee' achter het raam. En nu dit. Waar doe je het eigenlijk voor, vraagje je dan af." Volgens Gerda van Gellecom, eigenares van de kapperszaak, verwoordt haar klant de me ning van veel mensen. Zij zijn teleurgesteld en vol onbegrip over het nieuws dat het dorp Warmond wellicht verdwiijnt. Zelf wordt ze er ook beetje pis sig van dat politici besluiten ne men over de hoofden van de bevolking heen. „Wat heb je nog te zeggen? Niks toch. Nie mand heeft gewaagd of ik de Euro wil, die komt er. Dit be sluit is ook al genomen. Op nieuw actie voeren heeft geen zin." Mevrouw Dijsselbloem De actie van de Betrokken Warmonders voor behoud van de zelfstan digheid van Warmond was afgelopen zomer een groot succes. In het dorp wemelde het van de affiche met de tekst 'Warmond Zelfstandig'. ARCHIEFFOTO DICK HOGEWONING die ook in de stoel zit, weet dat nog zo net niet. „Ik denk dat de harde kern van de Warmonders zich hier wel tegen gaat verzet ten. De oudere generatie kan hier niet mee leven." Bij het sigarenmagazijn ver derop gaat bij elk pakje sigaret ten een mening over de toon bank. Wie het nieuws even was vergeten loopt er dan ook met een tegenaan in de kranten- hoek. Het houdt het winkeliers echtpaar flink bezig. „Wethou der John van de Velde was net nog hier. 'Dat jij nog zonder lijf wacht over straat durft', heb ik hem gezegd. Moest 'ie wel om lachen. Volgens hem is samen gaan met Leiden de beste optie. Ik weet het niet. In elk geval blijft het gemeentehuis bestaan de komende twintig jaar. We kunnen dan gewoon hier een paspoort ophalen en aangifte doen van geboorte in plaats van helemaal naar Leiden te moe ten. Het wordt ons allemaal nog duidelijk gemaakt, zei 'ie." De eigenares denkt dat burge meester en wethouders nog veel hebben uit te leggen. „Als ze bij de gemeente maar wel huiskamertaai gebruiken en geen dure woorden. Er wonen hier veel oude mensen die er niks van begrijpen." Voordelen van een fusie met Leiden, ziet bijna geen enkele Warmonder deze zaterdagmid dag. Wat overheerst is het wan trouwen tegen de inhalige buurman. Leiden is uit op het groen in het dorp om alles vol te plempen-met hoogbouw. En wat krijgt de echte Warmonder daar voor terug? Hogere belas tingen, meer werklozen en vluchtelingen. Of zoals een me vrouw, die anoniem wil blijven, zegt: „Leiden vluchtelingen- stad: alleen die naam al." Warmonder Paul van Grieken ziet wel een lichtpuntje. Voor Warmondse jongeren wordt het gemakkelijker om aan woon ruimte te komen als zij zich ook in Leiden kunnen inschrijven, denkt hij. In Warmond zelf is het een crime om iets te huren, zo weet hij uit eigen ervaring. Toch is ook hij absoluut tegen stander van het herindelings plan dat het college voorstaat. „Dan liever met Sassenheim en Voorhout. Zeker weten dat honderd procent van de War monders dat ook vindt. Lijkt me goed plan als de politiek daar eens een referendum over houdt." Ook ex-Leidenaar J. van Rijn ziet aansluiting bij de bollenstreekgemeenten veel meer zitten. „Eén gemeente Teijlingen: doen! Het nieuwe gemeentehuis komt in Sassen heim. Kunnen we het onze om bouwen tot een Albert Heijn."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 11