'Democratie is niet voor Rusland bestemd Geloof Samenleving 'Sorry' Boeddhistische omro meteen controversiee VANDAAG Oudste kerk ter wereld blootgelegd Verrassende zet Vaticaan MAANDAG 29 JANUARI 2001 I Vandaag 187 jaar geleden, op 29 januari 1814, stierf de Duitse filosoof Johann Gottlieb Fichte (geboren in 1762). Een hoogleraar die van atheïs me werd beschuldigd omdat hij God voorstelde als 'de zedelijke wereldorde'. Dat kostte hem zijn baan aan de universiteit. Fichte vocht terug met het houden van openbare voordrachten. Hierin riep hij zijn toehoorders op tot bewust leven en zedelijk handelen. Hij werkte mee aan de oprichting van een nieuwe universiteit, waarvan hij later rector zou wor den. Fichte wordt vaak gezien als de man die de filosofie van Kant en Hegel met elkaar verbindt. Op 29 januari herdenkt de rooms-katholieke kerk de heilige Gildas de Wijze: een Schotse geschiedschrijver, klokkengieter, kluizenaar en kloosterstichter uit de zesde eeuw. Bisschoppelijke aidscampagne utrecht De campagne die de Nederlandse bisschoppen eind vorig jaar voor aidsbestrijding in Oeganda hielden, heeft twee ton opgebracht. Het geld gaat naar twee projecten in het door de epidemie geteisterde Afrikaanse land. Het motto van de campagne, waartoe alle parochies werden uitgenodigd om mee te doen, was 'We leven mee met de medemens in Oeganda'. Met de actie wilden de bisschoppen blijk geven van hun betrok kenheid bij het drama in het zuidelijk deel van Afrika. De actie leidde vorig jaar tot enige commotie omdat de bisschoppen in een begeleidend schrijven vasthielden aan het traditionele rk standpunt dat gebruik van condooms verbiedt, ook als ze wor den gebruikt om aids te voorkomen. Invloed van de Russisch Orthodoxe kerk neemt na jarenlange onderdrukking weer toe 'i De Russische Orthodoxe Kerk wint aan kracht. Een me rendeel van de Russen noemt zich amper negen jaar na de val van de Sovjet-Unie weer religieus. Ook politiek groeit de macht van het geloof: Patriarch Aleksej II ont popt zich als een vooraanstaand raadgever van president Poetin. Onder de orthodoxe geestelijken overheersen echter antiwesterse en antidemocratische opvattingen. ,,Het verval van de westerse cultuur is onomkeerbaar." Jo Verkuyl overleden loenen In zijn woonplaats Loenen is op 93-jarige leeftijd oud hoogleraar zendingswetenschap Jo Verkuyl overleden. Verkuyl was een bekend figuur binnen de Gereformeerde Kerk. Als een van de weinige protestanten verzette Verkuyl zich na de oorlog tegen de Nederlandse overheersing in Indonesië. Toen hij in 1963 naar Nederland terugkeerde bleef hij een belangrijke rol spelen in de zendingswetenschap en de Vrije Universiteit. Schrijver beledigt islam Cairo» De Egyptische schrijver Salah-Eddine Mohsen is zater dag veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en zware arbeid, omdat hij de islam in zijn werken zou hebben beledigd. De rechter bepaalde ook dat alle boeken en andere publicaties van Mohsen, die 'fanatieke ideeen' zouden bevatten, in beslag ge nomen moeten worden. Mohsen heeft volgens de aanklager ge schreven dat de Koran verouderd is. Tijdens het proces zei de schrijver echter dat hij een gelovig moslim is en de islam niet heeft willen aanvallen. De schrijver was vorig jaar al tot zes maanden cel veroordeeld, maar de aanklager ging in beroep omdat hij de straf te licht vond. moskou frank hendrickx correspondent Aartspriester Vladimir Vorobij- ov draait er niet omheen: Hij is conservatief. „Homoseksuali teit is een ontoelaatbare ziek te", meent de 'ideoloog' van de Russisch Orthodoxe kerk. Met democratie heeft de rector van het theologisch instituut van de Heilige Tichon in Moskou ook weinig op, om over andere reli gies in Rusland maar te zwij gen. „Het zijn destructieve ge loven, die niet in Rusland thuis horen", aldus Vorobijov. De meningen van de conser vatieve aartspriester tellen weer in Rusland. De grijze dienaar van de Russisch Orthodoxe Kerk bouwt in zijn theologisch instituut - 'een magneet voor Orthodoxe intellectuelen' - aan de wederopstanding van het 'ware geloof. In het hartje van de stad krijgen jonge iconen schilders de kneepjes van het eeuwenoude vak bijgeleerd, missionarissen leren hier hoe ze zieltjes winnen en toekom stige priesters krijgen de theo logische finesses bijgebracht. Voor Vorobijov bestaat er geen twijfel: Rusland zal na ja ren van repressie en martelaar schap weer een religieus land worden. „Het bloed van de martelaren is het zaad van het geloof', aldus de aartspriester. Sinds de kerk in 1988 van Gorbatsjov openlijk haar dui zendjarig bestaan mocht vie ren, is een groot deel van de Russen weer naar de religieuze wortels teruggekeerd. Kerken en kloosters herrijzen in een miraculeus tempo en inmiddels noemt tussen de 55 en 65 pro cent van de Russen zich weer orthodox. De helft van de gelo vigen is jonger dan 35 jaar. Voor aartspriester Vorobijov en vele andere geestelijken is de religi euze opmars nog lang niet vol tooid. „Er zijn in Rusland niet eens orthodoxe scholen en universi teiten", klaagt Vorobijov. „On der Jeltsin heeft de staat veel te weinig bijgedragen. Hoe kan ik democratie steunen als onze regering niet de wil van het volk uitvoert. Het volk is gelovig en wij moeten daarom bevoor deeld worden door de staat." De Russisch Orthodoxe Kerk heeft hoge verwachtingen van president Poetin. „Onder hem zal de situatie verbeteren", meent ook Vorobijov. Het ver trouwen in Poetin is opmerke lijk aangezien de president vroeger voor de KGB werkte, de krachtigste onderdrukker van het geloof. De aartspriester wil van geen kritiek horen. „Het is primitief om te denken dat hij vroeger tegen de kerk was. Poe tin zat als KGB-agent in het bui tenland." De warme band tussen Poe tin en de Orthodoxe Kerk be gint op te vallen. Een door de president in gang gezet regi stratieproces zal een groot deel van de, volgens de Orthodoxe Kerk, 'niet-Russische, destruc tieve geloven' illegaal verklaren. In de door Poetin opnieuw in gevoerde Sovjet-hymne neemt God de plaats van Stalin en Le nin in en patriarch Aleksej II ontpopt zich ook nog eens als een trouw raadgever. Tijdens het hoogtepunt van de tragedie met de atoomon derzeeër Koersk ging Poetin pontificaal op audiëntie bij de hoogste geestelijke van het land. „In Poetins Rusland is de Orthodoxe Kerk op zijn minst een half staatsgeloofconsta teerde het liberale dagblad Se- godnja al. Het is de vraag of de Russi sche geestelijken het beste bo ven halen in Poetin. De toch al twijfelachtige democratische gezindheid van de president zal onder invloed van de kerk in elk geval niet aansterken, blijkt uit een recent Fins onderzoek. Ter- A Russisch Orthodox aartspriester Vladimir Vorobijov draait er niet om heen: 'homoseksualiteit is een ontoelaatbare ziekte.' FOTO CPD TANYA MAKEYEVA wijl de economische, po en journalistieke elite vair land in overgrote meerd denkt dat democratie komst is voor het land, slechts vijftien procent orthodoxe geestelijken cratie. Bijna veertig p denkt dat democratie haupt niet voor Ruslan stemd is. Behalve een sterke anti tegen andere geloven, bl het onderzoek ook da groot deel van de Ortijc geestelijken denkt dat over hogere mentale kara ;s tieken beschikken dan ic volken'. Deze opvatting g |p paard met sterke antiwi o gevoelens. De hoeders vei 'laatste ware geloof men het Westen aan moreel ten onder zal gaan. In het theologisch inL van de heilige Tichon zi gelijke opvattingen ge goed. „Er heerst in het een totale onverschil voor morele waarden" de onlangs afgestudeerde ter Oleg Javidankov beeld. „De familie en het lijk worden niet meer geë zijn alleen nog maar m; prioriteiten. De ondergajet de westerse beschaving!^ omkeerbaar", aldus Javid" „We moeten voorkomre Rusland ook onder de wpl invloed komt. Als de pigs wil er is, valt Rusland [c redden." Dat de Orth Kerk daarbij een pront rol moet spelen is evidenj b Kritische Duitse aartsbisschop benoemd tilburg anp vaticaanstad hans geleijnse correspondent Onverwacht en zonder verdere opgaaf van redenen heeft paus Johannes Paulus gisteren vijf nieuwe kardinalen benoemd. Een van hen is de kritische Duitse aartsbisschop Karl Leh man (64), de man die vorig jaar in opspraak kwam met de sug gestie dat de paus vanwege zijn ziekte eventueel zou kunnen te- rugtreden. Lehman, bisschop van Mainz en voorzitter van de Duitse bis schoppenconferentie, hield ook de poot stijf in een ruzie met het Vaticaan over de medewer king van Duitse rooms katholie ke geestelijken aan abortusad viezen. Het Vaticaan wilde dat de kerk zich terugtrok uit de ad viescommissies die volgens de De kritische aartsbisschop Karl Lehman. FOTO RTR CHRISTIAN CHARISIUS' Duitse wet moeten beoordelen is of een vrouw een abortus kan laten plaatsvinden. Ook heeft hij gepleit voor het opheffen van het verbod om aan mensen die na een scheiding hertrou wen de communie toe te die nen. Vorige week, toen de paus een recordaantal van 37 nieuwe kardinalen - de zogenaamde 'prinsen van de kerk' - bekend maakte, werd de afwezigheid van Lehman op het kardinaals lijstje alom uitgelegd als een 'straf van het Vaticaan voor het weerbarstige optreden van de Duitse geestelijke. Naar in Vati caanse kringen verluidt heeft achteraf binnen de Curie een discussie plaatsgevonden over de vraag of het negeren van Lehman niet een 'verkeerd sig naal' afgaf. Volgens ingewijden is er bij de 'correctie' geschipperd. Be halve Lehman werd ook de aartsbisschop van Padernborn Johannes Degenhart benoemd. Degenhart geldt als een conser vatief. Het conclaaf van kardinalen - de geestelijken jonger dan tach tig die stemgerechtigd zijn bij een pausverkiezing - is met de nieuwe benoemingen op 135 gekomen. Dat is vijftien meer dan het mininum van 120 dat paus Paulus VI destijds stelde. De Theologische Faculteit Tilburg houdt binnenkort vier lezingen over de ex- cuuscultuur. De vier voor drachten in het kader van de Publiekslezingen behan delen verschillende aspec ten van de neiging zich voor alles en iedereen te veron- schuldigen. Deze excuuscultuur, die aan het eind van de vorige eeuw opkwam, gaat volgens de faculteit samen met een juridisering van de verwijt baarheid. Claims worden gelegd en vergoedingen ge- eist waar fouten zijn ge maakt. In de serie spreekt de Til- burgse godsdienstpsycho loog R. Nauta over de domi nantie van het excuus als strategie voor het behoud van een gerust leven. De pastoraaltheoloog M. van Knippenberg bespreekt de mogelijkheden die het sa crament van de biecht biedt om tot een verzoening van eigen falen en van het men selijk tekort te komen. In de derde lezing analy seert de dogmaticus N. Schreurs wat het betekent zonden te vergeven. De Radboud-hoogleraar rechtsfilosofie E. Brugmans reflecteert over de conse quenties van de spijt en de inzet 'het weer goed te ma ken'. rahab» Een Jordaans archeoloog toont munten die zijn aangetroffen bij een vroeg-christelijke kerk bij Ra hab. De kerk, genoemd naar Sint Georgeious, een Ro meinse priester, is net door archeologen blootgelegd. Op de opgravingsplek in de Jordaanse woestijn zijn 25 vroege christelijke kerken aangetroffen. De inscrip ties en voorwerpen die in Rahab zijn aangetroffen da teren uit de tweede eeuw na Christus. Dat kan beteke nen dat het hier gaat om de overblijfselen van de oud ste kerk ter wereld. Archeologen vermoeden dat de resten bij Rahab de verloren stad Thantia zijn, een van tien belangrijke 'decapolis' steden in het vroege Ro meinse keizerrijk. De inscripties op de grond zijn in het Grieks, de taal die in het zeer vroege christendom gangbaar was. FOTO RTR AU JAREKJI hilversum afke van der toolen De eerste uitzending van de Boeddhistische Omroepstich- ting, gistermiddag, heeft met een al stof doen opwaaien. In het programma legde de Tibe taanse monnik Geshe Sonam Gyaltsen uit dat Afrikanen hun armoede danken aan negatief karma dat zij in vroegere levens hebben opgebouwd. In dagblad Trouw stelt de Rotterdamse fi losoof en 'reïncarnatie-specia list' H. Verbrugh dat deze ziens wijze 'van een ergelijke primiti viteit' is en 'allang door serieu ze onderzoekers als achterhaald terzijdegelegd'. De in Nederland wonende Gyaltsen, die in het programma uitlegt wat karma is, werd door de interviewster geconfronteerd met de vraag of die leer ook van toepassing is op 'de Afrikanen die in de woestijn wonen en honger hebben'. Het boeddhis tische begrip karma houdt in dat het handelen van iedere mens gevolgen heeft voor vol gende levens. De boeddhisti sche leraar antwoordde dat dit niet alleen geldt Afrikanen, maar voor mensen 'over de he le wereld'. „Het lijden is een ge volg van eerder opgebouwd slecht karma." Het is volgens Gyaltsen goed mogelijk dat arme Afrikanen het in een volgend leven beter krijgen. „De wezens die nu in Afrika lijden, kunnen dol(j( dedogen na hun dood betere situatie terechtk^ aldus de Tibetaanse leraje bonden aan het Maitrey|et tuut in Ernst. Filosoof Verbrugh, aan de Erasmus Unr Rotterdam en auteur \l> boek Karma en reïncart een filosofische analyse, |Zg Trouw dat hij Gyaltsen^a pretatie van het begripj verkeerd vindt. Karm; volgens Verbrugh inderj maken met de mogel^ van vernieuwing en hef volgend leven goed m: dingen die fout zijn Maar het idee dat een i£g een volgend leven wordt voor zijn zonden, gens hem allang door s^jj onderzoekers achterhaa ee is onduidelijk op wie hL:] In de uitzending van i^j werd overigens benadif het helpen van menseru boeddhisme op de eerstjgn staat. jjri. De uitspraken van dl taanse monnik zijn Verbrugh een schot voc doel voor critici die me^1 karma niets anders IOC dan 'eigen schuld, diklficl „Hij doet een slag in dLj Ieder weldenkend meEL. daar terecht van: hierj niets aan", aldus de filo#>n WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Veranderlijk bewolkt en hier en daar wat sneeuw, aan zee ook kans op re gen. Weinig wind. Landinwaarts in de middag lichte, dinsdag ook matige vorst, aan zee maxima tussen +1 en +5 graden. Zweden: Wolkenvelden en plaatselijk wat sneeuw, in het zuiden eerst ook kans op regen, ijzel of mist. Kouder met op dinsdagmiddag in het zuiden tempe ratuur rond het vriespunt en in Lap land matige tot strenge vorst. Denemarken: Wolkenvelden en mogelijk nog wat re gen of sneeuw, geleidelijk aan ook meer opklaringen Kans op mist. Mid- dagtemperatuur iets boven het vries punt. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Maandag droog en geregeld zon, maar in Ierland meer wolken en regen. Dinsdag breidt het wisselvalligere weer zich langzaam oostwaarts uit. Middagtemperatuur oplopend tot 5 graden in het oosten en 10 in het wes ten. België en Luxemburg: Rustig en op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden. In de nacht en ochtend kans op mist. Maxima van iets boven nul in de Ar dennen tot 5 graden aan zee. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en in de heuvels in het oosten kans op een winterse bui. Dinsdag in Bretagne toenemende be wolking en kans op wat regen. Maxima van ongeveer 2 graden in het oosten tot 8 in Bretagne. Zuid-Frankrijk: In het zuidoosten vrij zonnig bij een forse Mistral. Elders wat zon en in de heuvels kans op enkele winterse bui en. Maxima dalend naar 2 tot 9 gra den. Spanje: Geleidelijk afnemende wind. In het noordwesten wisselvallig met af en toe wat regen. Elders vrijwel droog en aan de Costa's in het zuiden en oosten veel zon. Maxima oplopend tot onge veer 12, aan de zuidelijke Costa's tot 17 graden. Portugal: Overwegend droog weer met vooral in het zuiden zon. Dinsdagnacht in het noordwesten tijdelijk bewolkt en wat regen. Afnemende wind. Maxima aan zee van 13 graden bij Porto tot 17 in de Algarve. Mallorca, Ibiza, Menorca: Maandag naar het oosten wegtrekken de buien, gevolgd door zonnige perio den. Veel wind. Middagtemperatuur oplopend tot 15 graden. Marokko: Wolkenvelden, vooral in het zuiden ook zon. Maandagnacht in het noor den nog kans op een bui, verder droog. In het zuiden lokaal veel wind. Maxima van 15 graden bij Tanger tot 20 in het zuiden. Tunesië: Veel wind en vooral in het noorden en kele buien, maar ook af en toe wat zon. Middagtemperatuur verder da lend tot ongeveer 13 graden. Madeira: Maandag geregeld zon en tamelijk winderig. Dinsdag wat rustiger, maar meer wolkenvelden. Droog. Middag temperatuur ongeveer 18 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordkant van de eilanden wolkenvelden en vrijwel droog. In het zuiden veel zon. Lokaal veel wind. Maxima tussen 19 en 23 graden. Duitsland: Nu en dan zon. Zondag in het noorden nog enige regen of sneeuw. Verder overwegend droog, maar in het zuid oosten vooral dinsdag enige tijd sneeuw. Maxima meest iets boven nul. Oostenrijk: Geleidelijk toenemende bewolking, gevolgd door sneeuw. Hier en daar een koude noordoostenwind. Maxima dalend tot dichtbij nul, op 2000 me ter hoogte temperatuur dalend naar -8 graden. Zwitserland: Maandag wolkenvelden en vooral aan de zuidflank van het Alpenmassief enige sneeuw. Dinsdag op de meeste plaatsen droog en vooral in het zuiden zon. Lokaal veel wind. Maxima dalend tot iets boven nul, bij Locarno dindag 7 graden. Hongarije: Maandag eerst enkele opklaringen, la ter regen. Dinsdag veel wind en later op de dag mogelijk weer opklaringen. Middagtemperatuur rond 4 graden. Italië: Zeer wisselvallig met vooral op maan dag veel wind en regen, mogelijk ook onweer. Sneeuwgrens in de Alpen en Dolomieten dalend tot 700 meter. Maxima van 5 graden in Milaan tot 14 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Veel wind, wolken en regen, mogelijk ook onweer. In de loop van dinsdag enkele opklaringen. Middagtempera tuur rond 12 graden. Griekenland en Kreta: Maandag in het zuiden en oosten nog geregeld zon. verder toenemende be wolking gevolgd door regen of onweer. Dinsdag mogelijk bijzonder veel neer slag. Maxima maandag tussen 14 en 20 graden, dinsdag minder zacht. Malta: Overwegend veel bewolking en pittige buien met kans op onweer. Vooral dinsdag veel wind. Maxima dalend naar 14 graden. Turkije en Cyprus: Maandag vrij zonnig. Dinsdag vanuit het westen fikse buien met kans op onweer, ook een toenemende zuiden wind. Maxima oplopend tot ongeveer 18 graden. DINSDAG 30 JANUARI 2001 Zon- en maanstanden Zon op 08.23 Zon onder 17.22 Maan op 10.59 Maan onder23.45 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.15 19.25 6 48 «18.58 Laag 02.56 15.04 2.37 14.45 Weerrapporten 29/0107.00 uur: station weer wind temp neersl max min mm Amsterdam licht bew. ol 7 1 0.2 De Bilt licht bew ver 1 8 1 2.3 Deelen ver 1 7 1 0.0 Eelde zwaar bew. nwl 5 1 13 Eindhoven zwaar bew nwl 6 1 0.2 Den Helder licht bew. wl 6 -1 2.1 Rotterdam zwaar bew no 2 7 1 0.4 Twente zwaar bew. ver. 1 5 -2 0.6 Vlissingen zwaar bew. nw3 7 4 0.0 Maastricht zwaar bew w2 7 3 0.0 Aberdeen licht bew nl 6 -2 0.0 Athene zwaar bew zo3 17 14 40 Barcelona half bew. n3 13 6 30 Berliin motregen w3 3 2 61 Boedapest motregen nol 8 3 0.0 Bordeaux zwaar bew nw3 8 5 6.2 Brussel zwaar bew. w2 7 3 0.0 Cyprus licht bew. nl 16 6 0.0 Dublin licht bew. w3 2 -2 0.0 Frankfurt half bew. ol 5 -3 0.0 Genève zwaar bew o4 4 0 0.0 Helsinki zwaar bew. w3 1 0 00 Innsbruck licht bew ver 1 3 -6 0.0 Istanbul zwaar bew zw 3 15 10 3.1 Klagenfurt zwaar bew ver 1 4 -2 0.0 Kopenhagen zwaar bew n3 3 2 0.0 Las Palmas zwaar bew. n6 17 00 Lissabon half bew. n2 12 10 07 Locarno licht bew. ol 7 -1 0.0 Londen zwaar bew nw2 7 0 0.4 Luxemburg zwaar bew. nwl 4 -2 0.0 Madrid half bew. nw5 10 3 0.0 M, laga half bew nw5 16 11 0.0 Mnllorca motregen o2 15 5 1.0 Malta licht bew z5 12 00 Moskou sneeuw zl 1 1 00 München licht bew. zwl 1 -3 00 Nice zwaar bew. nw3 3 7 0.2 Oslo zwaar bew. no 2 2 -1 0.0 Parijs zwaar bew. n2 6 1 0.0 Praag zwaar bew. w2 4 -4 0.0 Rome zwaar bew. o2 :4 9 13.0 Split regen o 3 3 9 6.0 Stockholm zwaar bew w4 3 1 0.0 L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer W warmtefront vüv7 regen sneeuw y koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hect0 pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B M, Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) PUBLIC RELATIONS W.H.C.M. Steverink 071-5356 356 REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie 'Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden Z.II rm kal I isl Ben topi INTERNET: iv.leidschdagblad.nl E-MAIL: redactie.ld@damiate.hdc.nl TELEFAX I Advertenties: 071- 5323 508 I Wl Familieberichten: 023- 5317 3Ï1 a 023- 5320 216 juj. Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie 071- 5315 921 1 m ADVERTENTIES |Va Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot He 071-5356 230 zjt RUBRIEKSADVERTENTIE Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ve(anj het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,-j betaling. 1 "c VERZENDING PER POST Li Voor abonnementen die per post (birflan worden verzonden geldt een toeslagjesc aan portokosten per verschijndag. Qje LEIDSCH DAGBLAD OP CASSEli- M Voor mensen die moeilijk lezen, sift g' hebben of blind zijn (of een anderjen leeshandicap hebben), is een samqen van het regionale nieuws uit het Li Dagblad op geluidscassette beschil informatie 0486-486486 r°n (Centrum voor Gesproken Lectuurgrd enk Auteursrechten voorbehouL Dagbladuitgeverij Damif >en gesi neri te Warschau half bew z 1 Wenen zwaar bew. w 2 Zurich licht bew. nl Banjkok zwaar bew o3 Bueios Aires licht bew zo 3 Casablanca hall bew no I Johannesburg hall bew n 3 Los Angeles hall bew. o2 2 -6 0.0 New Orleans zwaar bew zo3 19 12 0.0 10 0 00 New York half bew nw3 2 -1 0.0 6 -4 0.0 Tel Aviv onbewolkt ver.. 2 19 4 0.0 36 25 0.0 Tokyo licht bew. n4 10 2 0.0 28 20 2.1 Toronto zwaar bew w2 -2 -7 0.0 18 12 8.4 Tunis zwaar bew w2 20 10 193 27 16 0.0 Vancouver regen o5 8 0 00 14 7 0.0 ZIEKENHUIZ E ONGEVALLENDIENST 'en Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. 8 Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderierki feestdagen). (:en. Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. oni Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. IS je b v( in z vil, i

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 10