Sharon wijkt geen duimbreed 4 'Barak moet ten val worden gebracht en mag nooit meer opstaan' Buitenland iuropese topbijeenkomsten krijgen vaste standplaats tTERDAG 27 JANUARI 2001 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters (ta| Likud-voonnan is iedereen steeds een stap voor Ariel Sharon heeft altijd een grote bewondering gekoesterd voor zijn vader. „De man was van nature wars van compromissen", schrijft hij in zijn autobiografie over Sharon senior, een Russische immigrant die in 1922 toetrad tot de kleine landbouwcoöperatie Kfar Malal niet ver van Tel Aviv. ,,Hij was er ook het type niet naar om zijn mond te houden en zijn gevoelens op te kroppen. Als hem iets niet zinde liet hij dat dui delijk weten. En als hij ervan overtuigd was dat hij gelijk had, gaf hij geen duimbreed toe, ook niet als hij een meerderheid tegen zich had en zelfs niet als iedereen zich tegen hem keerde." ML thui D2 *1, >08: 40I een kleine coöperatie maak e met zo'n houding niet po lair. De kleine Ariel werd or de kinderen in de buurt a ook gemeden als de pest. vader, zo zoon. Geen duim- led toegeven als je overtuigd fit van je gelijk, daar gaat het En dus trotseerde Ariël 'on - 'Arik' voor vrienden - Ie loop van zijn lange mili- re en politieke carrière de na de andere meerderheid, in premier Begin in 1979 het desverdrag met Egypte in de Be listerraad aan de orde stel- - stemde Sharon tegen. Hij zette zich ook toen Yitzak imir, net als Begin een pre- ir van zijn eigen Likud, on Amerikaanse druk Israël liet ilnqmen aan de vredesconfe- itie van Madrid in 1991. Zelfs algemeen bejubelde vredes- drag met Jordanië (1994) id geen genade in de ogen Sharon. Hij onthield zich stemming omdat een van Sdausules de Jordaniërs een ciale verantwoordelijkheid ft voor de islamitische hei- jHT ommen op de Tempelberg, en in zijn verzet tegen het 3-proces met de Palestijnen hij rekenen op brede steun 'n9e ijn Likud, anu: iin 3 ordenaar 8871 ron is bepaald niet de enige jER ëlische politicus die niets :t hebben van de Palestijnse p er Arafat. Maar in tegenstel- ,jnsh tot de anderen doet hij i/eeri1 moe*te zÜn afschuw in di- natieke tad te verpakken. afgelopen november, in een interview met The New Yor ker, noemde hij de Palestijnse leider 'een moordenaar en een leugenaar', met wie het sluiten van een verdrag onmogelijk is. Het is waar: als lid van de rege- ring-Netanyahu heeft hij met de Palestijnen onderhandeld, onder meer in de Wye-planta- ge. Maar nog altijd weigert hij Arafats hand te schudden. Zijn excuus: in het Midden-Oosten symboliseert een handdruk het sluiten van vrede. Vooral buiten Israël wordt oud- generaal Sharon nogal eens be schuldigd van blinde Arabie- renhaat. Maar dat is al te sim plistisch. Het zou flauw zijn er op te wijzen dat hij Arabieren onder zijn beste vrienden heeft - ook al is dat waar - maar zelfs uitgesproken politieke tegen standers in Israël menen dat zijn anti-Arabische politiek niet wordt gevoed door wraakge voelens. „Arik is de enige poli tieke leider van rechts die de Arabieren niet haat", zei Yael Dayan een paar jaar geleden in een interview. De dochter van oorlogsheld Moshe Dayan, actief in de lin kervleugel van de Arbeiderspar tij, is het politiek volstrekt on eens met Sharon. Maar ze waardeert hem in andere op zichten, en daarin staat ze niet alleen. „Hij begrijpt de Arabi sche plattelandsbewoner", zegt ze. „Hij zou best een vertegen woordiger van links kunnen zijn, als links hem een machts positie zou bezorgen." Dayans beoordeling is typerend voor de Israëlische families die er prat op gaan de staat Israël op poten ,te hebben gezet. Daar beschouwt men Ariel Sharon niet als een ordinaire oorlogs hitser. Natuurlijk zijn er diep gaande politieke meningsver schillen, natuurlijk is hij ie mand die provocaties niet uit de weg gaat, en natuurlijk valt het niet mee met hem samen te werken. Maar Sharon kan het heel goed vinden met iemand als Shimon Peres, die hem in 1984 uit de politieke wildernis terughaalde en hem een minis terspost bezorgde in een rege ring van nationale eenheid. Peres Van alle vooraanstaande leden van de Arbeiderspartij zal uitge rekend vredesduif Peres dan ook de minste moeite hebben na de verkiezing toe treden tot een kabinet-Sharon. Ook Yitzak Rabin heeft altijd veel waarde ring gehad voor Sharon, vooral als het ging om zijn militaire kwaliteiten. Niet voor niets be noemde hij hem in 1974, toen hij als premier aantrad, onmid dellijk tot zijn defensie-advi seur. Dat Sharon geen lid was van de Arbeiderspartij speelde voor hem geen rol. Na de moord op Rabin, in 1995, beschuldigde diens weduwe, Lea, de rechtse oppositie ervan het klimaat te hebben gescha pen dat de aanslag mogelijk maakte. Bij het rouwbeklag boycotte ze uit protest Netanyahu, maar ze wisselde warme woorden met diens partijgenoot Sharon. „Waarom dat onderscheid?" werd haar gevraagd. Haar ant woord was typerend: „Arik is één van ons". Pragmatisch Sharon is iemand die verras send pragmatisch uit de hoek kan komen, maar in de regel zit er een adder onder het gras. Als leider van de door hem opge richte, maar een kort leven be schoren, Shlomzion-partij, toonde hij zich al in 1977 bereid te praten met Arafat. Maar dan wel alleen over een in Jordanië te vestigen Palestijnse staat. Als enige Israëlische minister van defensie heeft hij nederzettin gen in bezet gebied - de Egypti sche Sinaï - met de grond gelijk gemaakt. Maar hij deed dat pas nadat Begin hem had beloofd dat hij de nederzettingenbouw op de Westelijke Jordaanoever een nieuwe impuls mocht ge ven. In 1982 gaf dezelfde Begin hem toestemming Libanon binnen te vallen om de PLO te verdrij ven en Israëls noorden te be schermen. Maar al snel bleek dat Sharon grotere plannen had: het leger rukte op naar Beiroet, waar een regering aan de macht moest worden gehol pen die vrede zou sluiten met Israël. Steeds was Sharon zijn superi euren een stap voor, niet alleen in de politiek maar ook in het leger. In het begin van de jaren vijftig formeerde hij zijn 'een heid-101', een groep comman do's die optraden tegen infiltra ties vanuit Jordanië. De eenheid was zeer succesvol, niet in de laatste plaats door het schrik aanjagend effect dat ervan uit ging. Maar onder Sharon kon een exces niet uitblijven. In 1953 blies de 101 in het Jor daanse dorp Kibiya een aantal huizen op, met de dood van 69 burgers als gevolg. Ontruimd Commandant Sharon verklaar de bij een onderzoek naar de toedracht dat hij niet beter wist of de huizen waren ontruimd. Sindsdien zijn onderzoeken hem blijven achtervolgen. In de Zesdaagse Oorlog bracht zijn eigenwijsheid de door hem ge commandeerde eenheid in een penibele positie in de Mitla- pas. Uiteindelijk wist hij de Egyptische omsingeling te doorbreken, maar alleen ten koste van een groot aantal ge sneuvelden. Het onderzoek dat hem het langst zal heugen was dat van de staatscommissie-Kahan, naar de gebeurtenissen in de Palestijnse vluchtelingenkam pen Sabra en Shatilla in het be gin van de Libanese oorlog van 1982. Kahan stelde vast dat Sharon, destijds minister van defensie, had moeten beseffen wat er ging gebeuren toen hij de met Israël samenwerkende Falange toestemming gaf de kampen binnen te gaan voor een schoonmaakactie. Wat de christelijke militie onder schoonmaken verstond bleek na afloop uit de bloedplassen en de vele honderden Palestijn se slachtoffers. De commissie stelde vast dat Sharon niet ge- Ariel Sharon weigert nog altijd Arafats hand te schudden. Zijn excuus: in het Midden-Oosten symboliseert een handdruk het sluiten van vrede. foto ap lefteris pitarakis schikt was voor het ambt van minister van defensie. Aldus onder druk gezet kon hij weinig anders doen dan aftreden. Na de uit de hand gelopen in vasie werd de leuze 'Sharon, Li banon, Ramp' (het rijmt in het Hebreeuws) een begrip in Isra el. Maar niet voor lang, zoals Baraks campagneleiders nu on dervinden. De riante voor sprong in de opiniepeilingen maakt het hem trouwens mo gelijk bijna alles te verdoezelen. JERUZALEM AD BLOEMENPAAL CORRESPONDENT j Barak blijft hopen op een wonder, maar de peilingen geven hem op 6 iari geen kans. foto reuters jim Hollander Tien dagen voor de Israëlische pre miersverkiezing lijkt de voorsprong van Ariel Sharon onoverbrugbaar. Zelfs een door Baraks eigen Arbei derspartij ingesteld onderzoek geeft Sharon de winst met 48 tegen 35 pro cent. De zittende premier gaat verlie zen. De opiniepeilers steken er eens gezind hun hand voor in het vuur, al probeert een enkele slappeling zich nog in te dekken door er haastig bij te zeggen dat er in dit deel van de we reld al eerder wonderen zijn verricht. Baraks campagnevoerders wijzen er in hun wanhoop op dat hun man bij de premiersverkiezing van 1999 aan vankelijk ook achter lag en uiteinde lijk toch mét overmacht won. Maar ze spreken tegen beter weten in. Het is waar dat Barak in 1999 een flitsen de eindsprint ontwikkelde, maar veertien dagen voor de verkiezings datum was hij Netanyahu al lang voorbijgestreefd. Nu wil de achter stand maar niet kleiner worden. Hoe is het mogelijk dat Ehud Barak (58), Israëls meest gedecoreerde mili tair en in mei 1999 nog zo goed als onoverwinnelijk, gaat verliezen van een 72-jarige grootvader met een om streden politiek verleden? De oorza ken en symptomen van zijn falen zijn in de afgelopen maanden in de Israë lische pers breed uitgemeten. Tref woord: zigzag-beleid. De ene dag paaide Barak de religieu ze partijen, de volgende introduceer de hij een programma om Israël te seculariseren. Met veel ophef kondig de hij ineens aan dat het uit moest zijn met de massale vrijstelling van militaire dienst voor ultra-orthodoxe studenten, om een week later toe te geven aan de druk van de vromen en de zaak op zijn beloop te laten. Het gevolg was dat hij beide groepen - seculieren en vromen - van zich vervreemdde. Hij stelde de Palestij nen ultimatums die hij niet serieus nam. Hij bezwoer niet verder te zul len onderhandelen zolang er werd geschoten op de Westelijke Jordaan oever en in de Gazastrook, om ver volgens toch de draad van het vre desoverleg op te pakken. Hij bood de Palestijnen meer concessies dan eni ge premier voor hem en kreeg stank voor dank in de vorm van de Aksa-in- tifada. Die tweede Palestijnse op stand heeft de sympathie die Barak ten deel viel nadat hij het leger terug trok uit Libanon, volkomen teniet ge daan. Veel Israëli's zijn er zelfs van overtuigd dat het leger door de over haaste afmars zwakheid heeft ge toond, waarvan de Palestijnen dach ten te kunnen profiteren. Een ander punt van kritiek heeft Ba rak gemeen met zijn voorganger, Ne tanyahu: hij wil alles alleen doen. De enigen die echt zijn vertrouwen ge nieten zijn kameraden met wie hij in zijn diensttijd door dik en dun is ge gaan. Ook dat verschijnsel is in Israël niet uniek. Ehud Barak heeft veel fouten ge maakt, zoals het wekken van te hoge verwachtingen bij zijn aantreden, maar is niet voor honderd procent schuldig aan zijn eigen afgang. Hij is voor alles slachtoffer geworden van een slepende leiderschap-crisis in Is raël. Het gros van de bevolking ver langt nog altijd naar een almachtige vaderfiguur, iemand die alle proble men in een handomdraai kan oplos sen. Maar de problemen van Israël zijn zo immens en de eisen van de bevolking zijn zo verward, dat zelfs een schaap met vijf poten weinig kan uitrichten. Het publiek verlangt iemand die de bezette gebieden en de nederzettin gen handhaaft als veiligheidszones, die heel Jeruzalem voor eeuwig deel van Israël maakt, die geen enkele Pa lestijnse vluchteling laat terugkeren, maar die niettemin kans ziet vrede te sluiten met de Palestijnen en de rest van de Arabische wereld. Iemand die van Israël een westers land maakt, maar tegelijkertijd het joodse karak ter handhaaft. Iemand die Israëls af schrikking vergroot door desnoods geweld te gebruiken tegen naburige Arabische dictaturen, maar er toch voor zorgt dat geen bommen of ra ketten de Israëlische bevolkingscen tra treffen. Ehud Barak, Ariel Sharon, noch enige andere Israëlische sterveling voldoet aan dat profiel. Het gevolg is dat de kiezers onophoudelijk de zittende premier, per definitie een mislukke ling, naar huis sturen en de uitdager op diens troon zetten. Op die manier won Barak in 1999 zonder zich uit te sloven van Netanyahu. En als de opi niepeilingen het bij het rechte eind hebben is het op de beurt aan hem zelf om in het stof te bijten, ditmaal tegen Ariel Sharon. De bejaarde Li- kud-leider gaat het winnen, niet om dat het publiek hem zo graag als pre mier wil, maar omdat hij niet Ehud Barak is. Luitenant-generaal b.d. Barak is een groot bewonderaar van de militaire capaciteiten van generaal-majoor b.d. Sharon. Ze hadden veel met el kaar te maken in de periode vooraf gaand aan de Libanese oorlog van 1982. Barak, destijds hoofd van de af deling planning van het Israëlische leger, adviseerde minister van defen sie Sharon in een vertrouwelijk me mo dat een veldtocht in Libanon al leen kans van slagen had als ook de len van Syrië zouden worden bezet. Alle partijen in Libanon, inclusief de Syriërs, zou de overmacht van het Is raëlische leger moeten worden inge peperd. Dat stelt de opgewonden te levisiereclame van de Arbeiderspartij over de perfide rol van Sharon in Li banon een iets ander daglicht, al moet er aan worden toegevoegd dat sinds 1982 Barak wel, maar Sharon niet is veranderd. Nu Barak uit alle macht probeert een vredesregeling met de Palestijnen te bereiken laten hele volksstammen die hem in 1999 nog steunden hem in de steek. De Russische immigranten vin den hem teveel bereid tot concessies en te slap in zijn optreden tegen de Palestijnse opstand. Ze achten Ariel Sharon veel beter in staat 'de eer van Israël te redden'. De Arabische ge meenschap in Israël rouwt nog steeds om de dertien dodelijk gewon de slachtoffers van het brute politie optreden in het begin van de Aksa- intifada. Voor hen is Sharon geen al ternatief: ze willen protesteren door massaal thuis te blijven. Van de religieuze kiezers heeft Barak het nooit moeten hebben, maar dit maal zullen ze hem en bloc de rug toekeren. Rabbijn Ovadia Josef, gees telijk leider van de machtige Shas- partij, heeft de toon al gezet. Wie op Barak stemt zondigt, verklaarde hij onlangs in een bijeenkomst met par tijkader. En uit luiheid thuis blijven op de ver kiezingsdag is er voor Shas-leden niet bij. Josef: „Wie op grond van de pei lingen denkt dat Sharon het ook zon der zijn stem wel redt, moet goed be seffen dat hij zodoende in feite op Barak stemt, de hater van Israël en de hater van het jodendom. Barak moet ten val worden gebracht en hij mag nooit meer opstaan." Met de opinie peilers en rabbijn Josef tegen zich kan alleen een Godswonder Barak nog redden. AD BLOEMENDAAL warring en onzekerheid rond verrassend besluitNice LIN< 'oorlop E CARL HETTY VAN ROOU rwe9 lESPONDENT orden 9 van is moeilijk voorstelbaar, maar Euro- i word leiders nemen af en toe besluiten op >en Hdmanier waarvoor ieder buurtcomité 3rd. zou generen. Zo bleek er in de nach- ierg Pke laatste uren van de loodzware top i Den Ice een bocht te zijn genomen die de ste regeringsleiders, even hadden ge- „Ze zaten te maffen. Niemand kte bezwaar. En toen vond de voorzit- ïat er een beslissing genomen was", tinert zich een diplomaat die in de jt was. eerslag van die 'beslissing' is keurig te re vinden in de protocollen op pagina kn het Verdrag van Nice: 'met ingang )002 wordt per voorzitterschap één hij sen klamst van de Europese Raad in Brussel luden. Zodra de Unie achttien leden vinden alle bijeenkomsten van de Eu- LTinAe raad in Brussel plaats'. Het idee pJD\n in Nice volledig uit de lucht vallen. Wy (ranse president Chirac zocht als voor naar manieren om de dissidente Bel- premier Verhofstadt gunstig te n. ïhofstadt ontkende later in alle toon- ^n dat hij vanwege het Franse aanbod kind< else w overstag was gegaan, maar de grote verwar ring zat ergens anders. Hadden de Belgen het Franse cadeautje nou aanvaard of niet? Lag er eigenlijk wel een besluit en hoe luid de dat dan? En vooral: wie moet straks de rekening betalen van vier Europese toppen per jaar in Brussel? Niet de Belgische rege ring, maakte premier Verhofstadt meteen duidelijk. Duidelijkheid op dat punt is er nog steeds niet. Als een land een half jaar lang voorzitter is van de EU, zoals op dit moment Zweden, organiseert het doorgaans twee bijeenkom sten van regeringsleiders binnen de eigen grenzen. In het kielzog van de regeringslei ders en staatshoofden - Frankrijk en Fin land nemen altijd zowel de president als de premier mee - reizen vier keer per jaar dui zenden diplomaten, ambtenaren, journa listen, technici, demonstranten en lobbyis ten door Europa. Doorgaans kijkt het voorzitterschap niet op een dubbeltje: het peperdure circus is een prima pr-machine en een uitstekende manier om Europa onder de aandacht van de eigen burgers te brengen. De meeste landen willen graag laten zien dat ze uitste kend in staat zijn om zo'n organisatorisch ingewikkelde en grootschalige bijeenkomst te organiseren. De Europese toppen, kort om, bieden het land in de voorzittersstoel een unieke kans om een visitekaartje af te geven Natuurlijk zijn er alle mogelijke redenen te bedenken waarom het reizende circus in de toekomst beter op zijn standplaats Brus sel kan blijven. De meest voor de hand lig gende overwegingen zijn praktisch en fi nancieel: in Brussel staat bij wijze van spre ken alles klaar voor een Europese topont moeting. En de meeste journalisten en ambtenaren kunnen 's avonds gewoon naar hun eigen bed. Daar staat tegenover dat Europa voor de doorsnee burger niet overzichtelijker wordt, wanneer er straks nóg meer verga deringen routineus in Brussel worden afge werkt. Als Europa naar de burgers moet, moet het in elk geval weg uit de schaduw van de Brusselse vergaderbunkers. De 'fris se wind' van steeds een andere aanpak, in steeds een ander land dat alles uit de kast haalt ten behoeve van de Europese samen werking, vormt een groot voordeel van de huidige praktijk. Er zijn ook argumenten voor 'Brussel' die minder luid worden uitgesproken. Hoe moet het als landen als Tsjechië, Polen, Letland en op termijn zelfs Bulgarije lid worden van de Europese Unie? Zijn ze in staat om dergelijke omvangrijke evene menten te organiseren, en waar halen ze het geld vandaan? En de volgende stap in de gedachtengang dringt zich vanzelf op: is het wel zo'n goed idee om het wisselend voorzitterschap van de Europese Unie in de toekomst te laten voortbestaan, als dat landen aan het roer brengt die nog maar nauwelijks ervaring hebben met de achter deuren en sluipwegen van de westerse de mocratie? De discussie over het wisselend voorzit terschap heeft nog nauwelijks vorm, maar president Chirac heeft in Nice wel iets in beweging gezet. Met een schok realiseer den de meeste lidstaten zich dat de toe komst dichtbij is. Als alles goed gaat, wor den de eerste kandidaat-landen lid in 2004 of 2005. Vanaf dat moment heeft de EU achttien leden en vinden dus, volgens de afspraak van Nice die eigenlijk geen af spraak was, alle topontmoetingen in Brus sel plaats. Nederland is voorzitter in de tweede helft van 2004; een top in Leiden. Haarlem, Rotterdam of Utrecht is opeens onzeker geworden. De landen die vanaf 2002 aan de beurt zijn en nog maar recht hebben op een top ontmoeting in eigen land, hebben haastige rekensommetjes gemaakt. Spanje, voorzit ter in de eerste helft van volgend jaar, heeft laten weten dat de voorbereidingen van de topontmoetingen in Barcelona en Sevilla Als het aan de Franse president Chirac ligt, dan houdt het jaarlijkse rondreizende 'circus' van Europese topconferenties over een paar jaar op te bestaan. Dan is niet langer een mondaine badplaats als Nice, of een stad als Maastricht, het toneel van de onderonsjes tussen regerings leiders en staatshoofden, maar Brussel. foto reuters eric gaillard zover zijn gevorderd dat ze onmogelijk meer terug te draaien zijn. De Denen, aan de beurt in de tweede helft van volgend jaar, doen tamelijk laco niek over het feit dat ze een Europese top kwijtraken. „Dan zullen we een andere ma nier moeten bedenken om de ogen van Eu ropa op ons te vestigen", zegt een diplo maat. En dan, met een grinnik die via de te lefoon vanuit Denemarken duidelijk hoor baar is: „Er zijn hier straks genoeg belang rijke bijeenkomsten die we wat extra kun nen versieren".

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9