Belgrado beslist snel over tribunaal I Buitenland VN-hof brengt Parijs in verlegenheid Boze officier brengt Pinochet in het nauw ei ia Roemeense communisten willen Ceausescu opgraven Dreigend protest Olieschade op Galapagos nog niet te bepalen Generaal lijkt getroffen door herseninfarct TERDAG 27 JANUARI 2001 lair als eerste Europeaan naar Bush :n De Britse premier Blair brengt op 23 en 24 februari als rste Europese leider een bezoek aan de nieuwe Amerikaanse esident Bush, hier met tweede man Cheney in het Oval Offi- Volgens Downing Street is Blair samen met zijn vrouw Che- door Bush uitgenodigd voor een ontmoeting op de presiden te residentie Camp David. Het nieuwe Amerikaanse staats- iofd koos er zelf voor om als eerste op bezoek te gaan bij zui- rbuur Mexico, op 16 februari. De nieuwe president breekt ermee met de traditie van zijn drie voorgangers, die als eerste litenlandse reisdoel Canada hadden. FOTO REUTERS LARRY DOWNING t obieltje oorzaak van 28 doden lel h< sto iDRiD Een oproep op een mobiele telefoon blijkt de oorzaak zijn geweest van een ernstig verkeersongeluk op 6 juli vorig ir bij Soria in Noord-Spanje. Door het ongeluk, waarbij een ichtauto op een bus botste, kwamen 28 mensen om het leven raakten dertien mensen gewond. ,,De chauffeur van de ichtwagen is naar alle waarschijnlijkheid een of twee secon- 10 n afgeleid door een telefoontje op de portable van zijn bijrij- r. Dat was genoeg om op de andere weghelft te komen en op dey tegemoetkomende bus te botsen", aldus het rapport over het iciële onderzoek naar de ramp. )ode' vrouw in lijkenzak leeft nog ifte wuk Een oplettende begrafenisondernemer heeft in de lerikaanse staat Massachusetts het leven gered van een ge- nde vrouw. De vrouw was al doodverklaard, en lag in een zo- heten lijkenzak in het mortuarium. Kort daarvoor was de iuw bewusteloos uit haar badkuip gehaald. De politie dacht xce n een overdosis pillen. Politiemensen en ambulanceperso- el konden geen teken van leven ontdekken, meldt de krant ]A Today. Maar eenmaal in het mortuarium hoorde de begra- iisondernemer een snurkend geluid in de lijkenzak. De vrouw laar een ziekenhuis gebracht, maar lijkt kerngezond. ;Ce uitsland test jongere koeien op BSE e ldn Duitsland heeft zijn regels voor het testen van koeien de gekke-koeienziekte BSE aangescherpt. Alle dieren vanaf maanden moeten voortaan worden getest op de ziekte. De ftijdsgrens lag eerst op 30 maanden, in overeenstemming tt Europese richtlijnen. Sinds november is in het land twintig de gekkekoeienziekte vastgesteld. Daarvoor ging de rege- <g ervan uit dat Duitsland BSE-vrij was. Specialisten twijfelen het nut van vroege BSE-tests. Van de 190.000 vastgestelde 'allen van BSE in Groot-Brittannië waren slechts tachtig die- i jonger dan dertig maanden. Dit betekent niet dat zulke jon- runderen geen drager van de ziekte kunnen zijn, alleen kan normaal pas later worden vastgesteld. leven giframpen in Roemenië' ll*l' iburCi In Roemenië hebben zich recent minstens zeven gif- ïpen voorgedaan. Dat zegt de milieuorganisatie Greenpeace. ,ed{ :es gevallen kwamen door dam- of pijpleidingbreuken in hrif( jbouwmijnen cyanide of giftige zware metalen in het milieu, e de Aurul-mijn in Baia Mare, die vorig jaar per ongeluk .000 ton cyanide in de rivieren Tisza en Donau loosde, heeft gt Ie herfst van 2000 opnieuw gif gedumpt in de rivier. Vorig hadden duizenden mensen wekenlang geen drinkwater, en rven duizenden vissen en andere dieren door de giftige stof- die in de Tisza waren gekomen. Volgens Greenpeace is de er nog steeds niet hersteld van de gifaanslag van vorig jaar. illiam trekt duizenden vrouwen den De universiteit van St.Andrews in Schotland is plotse- zeer geliefd bij vrouwelijke aankomende studenten. De re is vrijwel zeker niet het uitmuntende onderwijs, maar de erdfiwezigheid van de Britse prins William. De oudste zoon van l\/\J is Charles gaat er in de herfst kunstgeschiedenis studeren. ,g(e izenden meisjes hebben zich al ingeschreven voor het nieu wst, studiejaar. Het aantal inschrijvingen aan de universiteit is geleken met vorig jaar met 44 procent toegenomen, meldt de rnetnieuwsdienst Ananova. Zo'n 90 procent van de gegadig- is van het vrouwelijke geslacht. roatië pakt bende wapensmokkelaars reb De politie in Kroatië heeft gisteren een bende wapen- ikkelaars opgerold. De groep voerde wapens door naar lan- 1 in West-Europa, waaronder Nederland. De politie hield mannen aan, die de afgelopen twee jaar voor bijna twee joen gulden aan smokkelwaar zouden hebben verhandeld, meeste wapens, vooral automatische geweren, granaten en :eersystemen waren afkomstig van het voormalige Joegosla- he leger. Ze werden gesmokkeld naar Nederland, Frankrijk, itenrijk, Italië en Slovenië. Volgens de politie kwamen de wa- is uiteindelijk terecht bij terroristische groeperingen. calan dreigt met nieuwe aanvallen jbul* De gevangen Koerdische leider Abdullah öcalan heeft aarschuwd dat zijn PKK-strijders hun aanvallen in het zuid ten van Turkije kunnen hervatten, als Turkije zijn campagne rtzet om de Koerden te 'vernietigen'. „Wij willen geen oor zei de ter dood veroordeelde öcalan in een verldaring die :ren door zijn advocaten naar buiten werd gebracht. „Maar :e ons te na komen zullen wij gebruik maken van ons recht- [ige en universele recht op zelfverdediging." Nadat öcalan 1 1999 een staakt-het-vuren afkondigde, hebben 4.500 PKK- ders zich teruggetrokken in Noord-Irak, waar de PKK altijd ases had. Turkije heeft het staakt-het-vuren afgewezen, en voren de PKK te zullen bevechten tot de laatste man. ;ypte komt met intifada-postzegels ÉL; De Egyptische posterijen hebben drie postzegels ver- id ter ere van het conflict tussen Israël en de Palestijnen. Op van de zegels staat een afbeelding van een Palestijns jonge- at waarschijnlijk door Israëlische troepen in de armen van vader werd doodgeschoten. De afbeelding heeft veel onrust lorzaakt, zo schrijft het regeringsdagblad Al Akhbar. De zegels zijn gemaakt 'uit solidariteit met het Palestijnse volk', ifbeelding van het Palestijnse jongetje is afkomstig van vi- beelden. Op de twee andere postzegels is de Al-Aksa moskee Ie wapperende Palestijnse vlag te zien. eerkundigen voorspellen poolkou )en-de bilt Twee meteorologen van de Britse investerings- jr m t Gele k Salomon Smith Barney voorspellen voor de komende e weken bittere vrieskou voor heel Europa. „In het hele kseizoen is in deze gebieden nog geen sprake geweest van koude lucht, maar dit gaat eind januari drastisch verande- als de grote straalstroom over de Atlantische Oceaan en Eu- i van koers verandert", aldus de weerkundigen in hun jong- veekverslag. De koudegolf zal volgens hen een aanzienlijke ere vraag naar brandstof ten gevolge hebben. Meteorologen het KNMI zeggen dat zo'n scenario nooit is uit te sluiten, r dat hun tiendaagse voorspelling daar nu niet op wijst. AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters De nieuwe regeringen van Joegoslavië en Servië nemen binnen twee weken een definitief besluit over eventuele verdere samenwerking met het Joegoslavië-tribunaal. Dit heeft de Joegoslavische minister van binnenlandse zaken, Zoran Zivkovic, gisteren in Belgrado gezegd. BELGRADO-DEN HAAG AFP-ANP Zijn uitlatingen volgen op een driedaags bezoek van hoofd aanklaagster Del Ponte van het VN-tribunaal aan Belgrado de ze week. De Zwitserse ving bot bij president Kostunica met haar eis tot uitlevering van ex- president Milosevic en andere Servische verdachten. Andere leden van Kostunica's Demo cratische Oppositie van Servië (DOS) willen zich coöperatiever opstellen, wat tot een interne machtsstrijd heeft geleid. Volgens Zivkovic wordt de beslissing van de Servische en de Joegoslavische regeringen waarschijnlijk aan de parle menten voorgelegd, omdat het niet alleen om een juridische, maar ook om een politieke kwestie gaat. In de nog te ne men beslissing moet er volgens Zivkovic rekening mee worden gehouden dat een meerderheid van de Servische bevolking voorstander is van berechting voor Servische rechters. „De openbare opinie kan ons er echter niet van weerhouden onze internationale verplichtin gen na te leven", aldus Zivko vic. Volgens internationaal recht is Joegoslavië verplicht ver dachten uit te leveren aan het VN-hof in Den Haag. Met name de VS hebben gedreigd Belgra do op termijn geen economi sche steun meer te geven als het niet meewerkt. De beroerde Servische economie heeft bui tenlandse hulp dringend nodig. De Bosnisch-Servische gene raal Krstic, een van de hoofd verdachten in de Srebrenica- zaak mag intussen niet naar Belgrado om zich aan zijn been te laten opereren. Dit besluit hebben de rechters in zijn zaak bekendgemaakt. Krstic staat voor het tribunaal terecht we gens volkerenmoord. Hij liep in 1994 op een mijn en verloor een deel van zijn rechterbeen. Tijdens het proces bleek dat Krstic problemen bleef houden met beenstomp en prothese. Het proces is daarom onder broken. Nederlandse en Joego slavische artsen zijn het erover eens dat Krstic opnieuw geope reerd moet worden. Krstic wil de in ex-Joegoslavië worden ge opereerd omdat hij daar de taal kent. PARUS HENK GLIMMERVEEN CORRESPONDENT Het Franse ministerie van defensie is in het parlementaire onderzoek naar de val van Srebrenica in grote verlegenheid ge bracht. Een woordvoerder van minister Richard wrong zich gistermiddag in alle bochten om uit te leggen dat er niets vreemds was aan het achtèr gesloten deu ren horen van de Franse generaal Janvier. De voormalige bevelhebber van de VN- troepen in Bosnië werd donderdag door een Franse parlementscommissie aan de tand gevoeld over de gebeurtenissen in juli 1995. De bijeenkomst zou openbaar zijn, en zou voor het eerst inzicht kunnen verschaffen over het uitblijven van lucht steun voor de Nederlandse blauwhelmen in Srebrenica. Parijs wilde aanvankelijk doen geloven dat het geheime verhoor van Janvier het gevolg was van een ak koord tussen het Franse ministerie van defensie en het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag. Maar een woordvoerder van het tribunaal liet meteen weten dat van zo'n akkoord geen sprake was. Na intern beraad binnen het ministerie kwam gistermiddag uiteindelijk een offici ële reactie van de Fransen: de generaals zijn in het verleden door het tribunaal in Den Haag achter gesloten deuren ge hoord, en Parijs wenste dat de onder zoekscommissie van het Franse parle ment eenzelfde procedure zou volgen. Als er al sprake zou zijn van een afspraak tussen het ministerie en het tribunaal, dan gold dat vooral het verhoor destijds in Den Haag. Het is een publiek geheim dat de Fransen aanvankelijk zeer afhou dend tegenover het tribunaal hebben ge staan. Pas bij het bezoek van president Chirac aan Nederland, vorig jaar, versoe pelde de Franse houding. Doorslaggevend was de garantie van het tribunaal dat alle Franse militairen die in Den Haag zouden worden verhoord hun verklaringen achter gesloten deuren mochten afleggen. Het ministerie van defensie heeft die uit spraak nu dus ook meteen maar van toe passing verklaard op het onderzoek door het eigen parlement. Tot nog toe heeft overigens geen enkele parlementariër protest aangetekend tegen de oekaze van het ministerie van defensie. Commissie voorzitter Loncle verklaarde gisteren zelfs dat de parlementsleden in feite voor het blok werden gezet: „Het was een zitting achter gesloten deuren of het was niets." Alleen de artsenorganisatie Artsen Zonder Grenzen reageerde woedend. De geloof waardigheid van de onderzoekscommis sie is in het geding, zo verklaarde een woordvoerder. „Het lijkt er nu op dat het onderzoek van de parlementariërs gecon troleerd wordt door het ministerie van de fensie." Grote vraag is nu wat er met de verklaring van Janvier gaat gebeuren. Voorzitter Loncle liet weten dat wat hem betreft 'zo veel mogelijk' van de uitlatin gen van de generaal in het eindrapport te recht zullen komen. Het is niet bekend wanneer het rapport zal worden gepubli ceerd. BOEKAREST Rtr Roemeense communisten wil len oud-dictator Nicolae Ceausescu opgraven. Zij ver moeden dat de communisti sche leider is gemarteld voor dat hij elf jaar geleden werd geëxecuteerd. „Wij willen hem onderzoeken en hem daarna op een christelijke manier be graven", zei Christian Niculae, de voorzitter van de Roe meense Arbeiderspartij (PMR) Hij sprak na een herdenking bij het graf van de oud-dicta tor. Ceausescu en zijn vrouw Elena zijn eind 1989 door een vuurpeleton geëxecuteerd na een geheime snelrechtproce dure. Het machtszieke echt paar werd schuldig bevonden aan volkerenmoord en andere misdaden tegen Roemenen. Volgens de communisten is Ceausescu gedoopt. Zijn fami lieleden zijn gekwetst omdat er geen officiële begrafenis plechtigheid, al dan niet chris telijk, heeft plaatsgevonden. Zij willen weten of de oud dictator is gemarteld voor zijn dood. Niculae liet weten dat bui tenlandse artsen bereid zijn de opgegraven lichamen van het echtpaar Ceausescu te on derzoeken. Volgens hem kan de opgraving van de voormali ge dictator snel worden gerea liseerd als de familie toestem ming geeft. Hij zei dat Ceau sescu's zus al heeft ingestemd met het voorstel. rafah-taba Honderden gewapende Palestijnen demon streerden gisteren in Rafah op de Gazastrook voor het recht op terugkeer van gevluchte landgenoten naar hun geboortegrond, ook al ligt die nu vaak in Israël. De kwestie is een van de hete hangijzers bij het vredesoverleg in het Egyptische Taba. Israëlische en Palestijnse onderhande laars hebben daar gisteren opnieuw geen doorbraak be reikt, maar gezegd dat er 'veelbelovende' gesprekken wor den gevoerd over de vluchtelingenkwestie. De Palestijnse onderhandelaar Nabil Sha'ath meldde 'vruchtbare en zeer serieuze gesprekken', en zei dat de partijen het bijna eens waren over de veiligheid en de toekomstige grenzen van de Palestijnse staat. Yossi Sarid, een Israëlische onderhan delaar en voorzitter van de naar vrede strevende partij Me- retz, was ook tevreden. „De gesprekken verliepen zeer goed." Het formele gedeelte van de gesprekken werd gis teravond aan het begin van de sabbat beëindigd. Vandaag wordt het gesprek informeel voortgezet in Eilat, een Israë lische plaats net over de grens. Naar verwachting zullen de gesprekken begin volgende week eindigen. De Israëlische delegatie staat onder druk. Vóór de premiersverkiezingen van 6 februari moet er op zijn minst een blauwdruk voor een vredesverdrag liggen. Alle vooruitgang dreigt echter teniet gedaan te worden als Ariel Sharon, de conservatieve Likud-kandidaat die in de peilingen ver voor ligt op pre mier Ehud Barak, de verkiezingen wint FOTO AP DAVID GUTTENFELDER RUSWUK ANP Het kan nog een flinke dobber worden om de totale schade van de olieramp bij de Galapa- gos-eilanden vast te stellen. De Britse wetenschapper Ken Col lins sluit niet uit dat de effecten ernstiger zullen zijn dan nu nog wordt aangenomen. Hij zegt dat in het blad New Scientist. Collins doet onderzoek doet naar de biodiversiteit op de Ecuadoraanse eilandengroep. Veel van de uit de tanker Jes sica weggelekte olie is door een gunstige wind van de eilanden weggedreven. Maar een groot aantal dieren in het natuurge bied is nog steeds niet hersteld van de gevolgen van El Nino in 1998. El Nifio is het klimatologi sche verschijnsel dat de Stüle Oceaan periodiek opwarmt, en vergaande effecten heeft op het weer in de rest van de wereld. Volgens Collins zijn alle on gewervelde dieren die zich rond de Jessica bevonden overleden. In New Scientist zegt hij verder dat er nog steeds gevaar bestaat voor tal van vogels en zeeleeu wen. Een bijzonder risico be staat er voor de zeeleguanen, vooral de kleintjes. De grotere zijn nog wel in staat zich in diep zeewater te voeden. De kleinere exemplaren kunnen dat niet, en zoeken in de ondie pe getijdegebieden naar voed sel. „In sommige gebieden is één jaar groei ongedaan ge maakt, en zijn de meest kwets bare dieren de gevolgen van de laatste El Nino nog niet te bo ven", aldus Collins. In 1998 werden algen, die het begin vormen van een voedsel keten, als gevolg van El Nino van de eilanden weggeblazen. Daardoor stierven talloze zeele guanen, krabben en anderen dieren. De olie die nu uit de Jessica is weggelopen zal ook veel algen om zeep helpen. Dat gebeurt vooral doordat de olie licht en zuurstof wegneemt, maar ook diertjes vergiftigt. SAO PAULO FRANS LINDENKAMP CORRESPONDENT Is Augusto Pinochet echt ziek, of ge woon ziek van de opzienbarende ont hullingen van generaal Joaquin Lagos? Veel Chilenen geloven het laatste. De oud-dictator werd gisteren onverwacht opgenomen in het militair ziekenhuis van Santiago wegens 'problemen met zijn gezondheid'. Ondertussen maakten zijn advocaten de schade op van het ge ruchtmakende tv-interview met de man die zich heeft ontpopt als een geweldige kopzorg voor Pinochet. De gepensioneerde Lagos voelt zich vre selijk genomen door zijn voormalige su perieur. Eerder deze week verklaarde Pi nochet tijdens zijn verhoor door onder zoeksrechter Juan Guzman dat de ver antwoordelijkheid voor de executies van linkse politieke activisten geheel lag bij de garnizoenscommandanten. Pinochet zelf zou nooit opdracht hebben gegeven voor executies. Die uitleg heeft Lagos tot razernij gedre ven. En de maat was helemaal vol, toen een van Pinochets advocaten woensdag in de media openlijk Lagos' naam in verband bracht met veertien moorden. Lagos zocht hierop de publiciteit. Tot in de details gunde hij de tv-kijkers don derdag een blik achter de schermen van de moorddadige 'Karavaan des Doods'. Deze militaire expeditie trok kort na de coup van 1973 onder leiding van gene raal Arellano Stark langs vijf Chileense steden, en paste snelrecht toe op linkse politieke gevangenen. Dankzij de getuigenissen van Lagos (80) beschikt Guzman over spijkerharde be wijzen dat Pinochet het brein hierachter was. Lagos was commandant van de Eerste Legerdivisie in Antofagasta, toen de Karavaan begin oktober 1973 arri veerde. Op de televisie beschuldigde hij Pinochet ervan veertien politieke gevan genen achter zijn rug om te hebben ver moord. De oud-dictator zou deze moor den nu op zijn bordje proberen te schui ven. „Arellano logeerde bij mij thuis, en pas daags na zijn aankomst ontdekte ik de gruwelijke werkelijkheid", aldus La gos. „Het vervulde me met pijn, on macht en woede wat Arellano en de zij nen binnen mijn militaire rechtsgebied achter mijn rug om hadden aangericht." Volgens Lagos waren de slachtoffers vre selijk toegetakeld. „Ze waren in stukken gereten. Het leken in niets meer op menselijke lichamen. De ogen waren uitgeprikt. Kaken en benen waren ge broken." Hij meldde dat de executies niet direct, maar stapsgewijs voltrokken waren. „Eerst schoot men op de benen, daarna op de geslachtsdelen en dan pas op de hartstreek. Zelfs het genadeschot werd de slachtoffers onthouden." Na zijn gruwelijke ontdekkingen deed Lagos zijn beklag bij Pinochet. Hij stelde in tweevoud een officieel document op, waarin hij de wandaden van Arellano als speciale afgezant van Pinochet opsomt. Dit schrijven vormt voor rechter Guz man nu de belangrijkste bewijslast tegen de ex-dictator. Lagos heeft het tweede origineel 27 jaar lang bewaard. Toen hij Pinochet eind 1973 aanspraak over de excessen en de wreedheden die begaan waren tegen weerloze mensen, voelde hij al nattigheid. „Besef goed dat we vroeg of laat hier voor ter verantwoording worden geroe pen, en u als legerleider zéker", zou La gos tegen Pinochet hebben gezegd. Die reageerde hierop met het bevel om zijn naam en die van Arellano uit het schrij ven te verwijderen. Hij eiste een nieuw clocument dat Lagos als verantwoorde lijk garnizoenscommandant diende te ondertekenen. „Daarmee zou ik verant woordelijk worden voor de misdaden binnen mijn militaire rechtsgebied", al dus Lagos. Hij houdt vol dat Pinochet volledig op de hoogte is geweest van wat zich heeft afgespeeld. Dat Chili op dat moment in een 'binnenlandse oorlog' verwikkeld was - het veelgebruikte argu ment waarmee de aanhangers van Pino chet de excessen goedpraten - wijst La gos radicaal van de hand. Guzman con fronteerde Pinochet maandag tijdens het verhoor met een van de originele documenten. De ex-dictator erkende dat de aantekeningen daarop van zijn hand zijn. Maar het gekrabbel zou zijn ingege ven door het feit dat Lagos hem vals be schuldigde van de 53 executies. Guzman heeft na het verhoor een aantal dagen vrijaf genomen om zich in alle rust te beraden op het wel of niet instellen van strafvervolging. Dat Pinochet de kwade genius achter de strafexpeditie was, lijdt voor hem nauwelijks twijfel. Maar Guz man zit wel in zijn maag met conclusies van de medische onderzoeken. Die spreken van een 'lichte tot matige de mentie' en op grond daarvan wordt het voor Guzman wettelijk gezien moeilijk om de zaak niet te seponeren. SANTIAGO AFP-Rtr De Chileens oud-dictator Pino chet is gistermiddag onver wacht opgenomen in het mili tair ziekenhuis van Santiago. De artsen daar lieten na enige tijd weten dat de 85-jarige Pino chet een verminderde bloed- toevoer naar de hersenen had, wat duidt op een beroerte. Ook een woordvoerder van het leger liet weten dat de voor malige dictator waarschijnlijk een herseninfarct heeft gehad. Pinochet werd per helikopter naar het ziekenhuis overge bracht. Volgens zijn artsen heeft de oud-dictator al in het najaar van 1999 enkele beroer tes gehad. Hij leidt aan suiker ziekte en heeft hartproblemen. Onderzoeksrechter Guzman onderwierp de voormalige dic tator dinsdag aan een verhoor. Guzman verklaarde later datTi- nochet weliswaar oud is, maar verder 'volkomen normaal'.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7