Geluksvogel slaat haar vleugels uit Hepie droomt weer 'Ik heb nog een heleboel plannen' ZATERDAG 27 JANUARI 2001 Als ze heel eerlijk is, dan speelt ze eigenlijk beter in dienst van iemand dan in haar eigen band. „Al moet ik dat niet té hardop zeggen, wil ik mijn eigen carrière niet om zeep hel pen. Maar het is waar. Mijn trouwe fans uit gezonderd, maak ik het publiek blijer met één solo bij iemand anders op het podium dan met een hele avond met mijn eigen band. En ik vind het ook leuk om te doen. Maar goed, zolang ik een solocarrière kan hebben... Welke saxofonist heeft dat? Dat zijn er maar heel weinig. Misschien kan ik me later toe gaan leggen op het spelen in dienst van anderen, als een solocarrière er niet meer inzit." control-freak „Ik ben een control-freak", zegt ze. „Ik ver trouw nou eenmaal niet op andere mensen. Als ik iets zelf kan, laat mij het dan maar doen. Niet omdat ik denk dat ik het per se beter kan dan een ander, maar omdat ik dan in elk geval de verantwoordelijkheid ervoor draag. Als het resultaat vervolgens goed is, kan ik zeggen: 'Kijk dat heb fk gedaan'. En als het slecht is, hoef ik niemand anders de schuld te geven. Of mezelf te verwijten dat ik het niet zelf heb gedaan. Maar ja, ik ben dan ook Maagd, wat sterrenbeeld betreft. Dan heb je dat. Onzekerheid hoort daar ook bij. En het be zweren van dingen. Dingen moeten op hun juiste plaats staan, geordend. De kussens thuis op de bank moeten recht, dat soort dingen. Om gek van te worden. Mijn vriend is juist heel erg makkelijk, met alles. Hij noemt mij De Huisnazi. Het is nog steeds zo dat ik slechts bij hoge uitzondering het podium afloop met het ge voel: 'Zo, wat was ik goed'. Maar ik heb van Dave Stewart geleerd een al te negatieve houding achterwege te laten. Hij zei: 'Als jij maar blijft roepen dat het niks is, gaan ande ren vanzelf ook denken dat het niks is. Dan kun je beter stoppen.' Tegenwoordig slik ik het dus in. Die onzekerheid, dat gedoe - het houdt je ook scherp. Na twintig optredens kan ik nog steeds denken: 'Misschien moeten we tóch dat en dat introotje veranderen.' Voor de bandleden is het alleen een hel, dat is zeker. Ik neem onze repetities op en als je die bandjes een tijdje later terughoort... Dan hoor ik mezelf weer zaniken (zet een zeik stemmetje op - RS): 'Hoho. even stóppen, dit en dit is niet goed'. En echt, dan heb ik terwijl ik het terugluister al geen flauw idee meer wat er nou in godsnaam niet goed aan was." RICHARD STEKELENBURG 'Live in Amsterdam' van Candy Dulfer is uitgebracht bij BMG/Ariola en vanaf vandaag te koop, evenals de gelijkna mige dvd. Een optreden van Candy Dulfer is op 1 februari te zien in het NPS-televisieprogramma Paradiso Live, Nederland 3,20.00 uur. 'rince. Internationaal befaamde artiesten, Als 18-jarige superbelofte speelde altsaxofoniste Candy Dulfer al samen met Candy Dulfer verlaat platenmaatschappij met live cd onder wie Van Morrison en Dave Stewart, volgden als haar muzikale urtners. Ondertussen ouwde Candy, onder de vleugels van platenmaatschappij BMG/Ariola, gestaag aan een solo-carrière Iie haar succes bracht iin Japan. Met de cd 'Live in Amsterdam' topt haar verbintenis met haar platenmaatschappij u af. Een zelfbewuste artieste slaat haar teugels uit en verlaat het nest. Candy Dulfer: „Het is allemaal in sneltreinvaart langs me heen gegaan. Eigenlijk kan ik er nu pas van genieten. Ik ben een geluksvogel." foto lex van rossen Platenmaatschappijen stonden eind jaren tachtig in de rij om Candy Dulfer, dochter van saxo fonist Hans Dulfer, binnen te halen. De net 21-jarige saxofoniste gold destijds als meest veelbelovende jonge artiest van Nederland. Ze had met Prince gespeeld. Had met ex- Eurythmics-gitarist Dave Stewart al een nummer 1-hit op haar naam staan: Lily was here. De wereld lag bij wijze van spreken aan haar voeten. Ze sloot een contract voor zes platen af met BMG/Ariola. Het begin van de langlo pende verbintenis was meteen succesvol - van haar debuutalbum Saxuality gingen we reldwijd meer dan een miljoen exemplaren over de toonbank. De verbintenis loopt nu af met de live-cd Live in Amsterdam, waarop haar grootste hits staan met gastbijdragen van Dave Stewart, Angie Stone en vader Hans Dulfer. Het mag een waardige afsluiter van een periode heten. „Het voelt wel een beetje als een bevrij ding", zegt Candy (31). „Zij wilden mij niet meer, en ik hun niet meer. En dat is niet eens negatief. Het was een heel goede samenwer king, maar op een gegeven moment groei je uit elkaar." Wat nu? Plannen voor de toekomst zijn er genoeg. Ze gaat een cd opnemen met haar vader, al zal die vooralsnog alleen in Japan worden uitgebracht („Hier is de houding toch vooral: 'Jaja, vader en dochter, moet dat nou zo nodig?"). Daarbij werkt ze aan een cd met Dave Stewart. Beide platen moeten voor de kerst af zijn. Er zal ook getourd worden. In Nederland, in Japan, in andere buitenlan den. Maar eerst is er de promotie voor Live in Amsterdam. En de neiging tot een beetje omzien. „Het is allemaal in sneltreinvaart langs me heen gegaan. Eigenlijk kan ik er nu pas van genieten. Ik ben een geluksvogel. Er zijn altijd kansen die ik krijg aangereikt. Al ben ik daar ook wel eens gek van geworden. Ik moest ze toch maar elke keer weer benut ten. Het waarmaken." Rosa King Haar carrière begon al vroeg, heel vroeg. Als twaalfjarige wijsneus stond Candy op het North Sea Jazz Festival in Den Haag. Dat was in de band van de eind vorig jaar overleden saxofoniste Rosa King. Candy: „Zij is als een halve moeder voor me geweest. Rosa heeft me geleerd, dat je je altijd helemaal moet ge ven, hoe dan ook. Ook al loop je met een ge broken voet. Ik zag haar te weinig. Gelukkig heb ik haar in de laatste maanden voor haar dood nog een paar keer ontmoet. Aan de ene kant is het mooi dat ze in het harnas is gestorven; ze is in elkaar gezakt, vlak na een optreden in een grote Italiaanse televisieshow. Ik heb de opnamen ervan gezien, die werden tijdens de uitvaart vertoond. Het was denk ik het beste optreden dat ik haar ooit heb zien doen. Bitterzoet, zoiets... Maar aan de ande re kant: ze wilde wel graag hard werken en veel spelen, maar misschien had ze het ook liever iets rustiger gehad. Helaas is er geen pensioenvoorziening voor muzikanten en dan moet je dus door." Op haar veertiende trad Candy in de voet sporen van haar leermeesteres - met haar ei gen band: Funky Stuff. Een band vol oudere muzikanten, maar Candy was de baas. Met een mix van funky, soulful, poppy en jazzy nummers - covers en eigen materiaal - groei de Funky Stuff al gauw uit tot een fenomeen in het Nederlandse clubcircuit, niet in de laatste plaats vanwege de Lolita-achtige ver schijning van de bandleidster. In de zomer van 1987 stonden Candy en band in het voorprogramma van Madonna in de Rotter damse Kuip. Prince Een jaar later speelde ze weer in die Kuip. Ditmaal naast Prince - om mee te blazen in het nummer Now is the time. Aanleiding was een 'gek briefje' dat Candy schreef aan His Royal Badness. Candy zou aanvankelijk het voorprogramma van Prince verzorgen, maar dat werd op het laatste moment afgeblazen. Waarop Candy hem een berichtje stuurde waarin ze hem vertelde dat dat toch vooral 'his loss' was. Het optreden leidde vervol gens tot verdere samenwerking en een op merkelijke bijdrage aan het Prince-nummer Party man, ingeleid door de mededeling van Prince: 'If I want sax, I call Candy. Candy: „Hij vond mij geloof ik vooral bru taal. En hij zal ergens het gevoel hebben ge had dat ik het wel kon toen hij me op dat po dium vroeg. Later hebben we in de studio samen gewerkt. Hoe dat ging? Af en toe gaf ik hem lik op stuk, wat hij niet gewend was met al die bange mensen om hem heen. Dat vond hij allemaal wel grappig, geloof ik." En het oogde natuurlijk leuk - zo'n jonge sax-spelende blonde Hollandse - zal ook de Paarse Geilneef uit Minneapolis gevonden hebben. Maar daar ging het Prince niet om, weet Candy. „Los van de vraag of ik nu mooi ben, tóen was ik dat zeker niet en al hele maal die dag in de Kuip niet. In mijn spijker broek en cowboylaarzen, met een oud jasje van mijn vader aan. Ik geloof dat Kim Basin- ger op dat moment zijn vriendin was. En Sheila E. liep daar rond... Dus nee. Boven dien was hij zich - net als ik - heel erg be wust van het leeftijdsverschil. Ik was acht tien, hij toen al 32 of 33! Wat mijn uiterlijk betreft, hij wilde wel dat ik een beetje afviel, maar dat heb ik lekker nooit gedaan. En hij wilde dat ik op het podi um heel hard kwam aanrennen om op mijn knieën naar hem toe .te glijden en dan saxo foon voor hem te spelen. Wil 'ie trouwens nog steeds, hij begon er de laatste keer dat ik met hem optrad weer over. Maar zie jij mij dat doen? We zijn niet gek. Hij kan dat, ja. Maar hij weegt tien kilo. En is van elastiek." Ze hebben nog steeds contact, Prince en Candy. Twee jaar geleden deed ze nog een tourtje met hem. Voor de toekomst is niets uitgesloten. Candy. „Ik heb een open uitno diging van hem gekregen. Ik mag komen wanneer ik wil. Ik moest steeds afzeggen als hij vroeg langs te komen. Zo ook voor een oudejaarsshow in Paisley Park (Prince's stu diocomplex in Minneapolis - RS). Waar ie dereen bij was. Ik zat ondertussen met de band in Hüberkirschen of hoe het daar ook mocht heten. Het concert daar was de eerste van mijn tour en zoiets kun je niet afzeggen, vond ik. Moest Prince wel om lachen. Van daar die open uitnodiging." Solo „Waarom hij graag met mij speelt? Ik denk om dezelfde reden waarom Van Morrison graag met mij werkt. Ik ben geen groot tech neut, weet wat dat betreft echt niet zoveel. Maar als ik een solo speel, zeker bij iemand anders, dan geef ik me helemaal. Probeer een mooie emotionele solo neer te zetten, die vooral de baas van de band erg bevalt. En dat vinden zij erg te gek. Ik sta daar op dat moment dan ook niet voor mezelf en zelfs niet voor het publiek. Ik sta daar voor Prince of voor Van Morrison." Eigenlijk heeft ze altijd onder het juk van anderen geleefd. Zangeres Hepie Hiemstra (39) zegt dat ze misschien wel te goed van vertrouwen is. Ze is niet dom, niet naïef en bepaald niet op haar mondje gevallen. Maar als het er op aankomt, is ze onzeker en laat ze gemakkelijk misbruik van zich maken. Gelukkig maar dat ze zo goed kan incasseren. Hepie Hiemstra: „Ik zeg vaak tegen mezelf: 'Hepie, je kunt 't wel!' Ik zal het op nieuw bewijzen!" foto gpd buro paul janssen Landelijke bekendheid en roem vielen de Friese zangeres Hepie Hiemstra begin ja ren tachtig ten deel met haar lied Ik lig op mijn kussen stil te dromen. Het zijn zoete herinneringen, waar Hepie Hiemstra uit Zwaagwesteinde op teert. Ze gaven haar steun in verdrietige tijden, zoals onlangs nog toen haar man voor een ander koos,- en ze bieden hoop voor een nieuwe start. „Het le ven begint nu pas." Een vreselijk jaar heeft ze achter de rug. „Ik heb een grote portie verdriet gehad." Na een huwelijk van twintig jaar ging haar man Peter er vandoor met de oppas. Hij 42 jaar, zij 25. Als een leeuwin heeft Hepie gevochten voor haar gezinnetje. Tot ze er 'bijna stapel gek' van werd. Maar dé strijd was niet te win nen. Toch is ze niet zielig. Dat mag niemand denken. „Ik heb drie lieve kinderen van Peter gekregen." Gosse (20), Henk (16) en Linda (13) gaan haar voor alles. Kinderen hebben het moeilijk met een scheiding, beseft ze ter dege. „Daar moet je heel goed om denken." En er is altijd nog haar eerste liefde, de muziek. Zingen is Hepies uitlaatklep. Op het podium is ze gelukkig, vallen de zorgen van haar af. Ze kon nog niet eens lopen, vertelt haar moeder vaak, toen ze al aan de knop pen van de radio zat te draaien. Op school vroegen ze zich vaak af wat er van haar te recht moest komen. Maar zelf wist ze toen al zeker: „Ik word een beroemde zangeres." Vroeg succes Zestien jaar was Hepie toen ze auditie deed bij de Wiko's, een bandje van muzikant Ko- bus Algra uit Menaldum. Er vlasten meer meisjes op het baantje, maar Hepie twijfelde geen seconde. Dit was haar kans, niemand kon haar in de weg staan. „Ik wilde gewoon winnen." De Wiko's hadden meteen succes. 'Neem voor mij maar een ander' en 'Ik zal nooit geen traan meer om je laten' werden tophits. De band rende van hot naar her en kwam bijna dagelijks op radio en tv. Het reizend bestaan was loodzwaar. „Ik had gedacht dat ik de wereld aankon, maar dat bleek niet zo te zijn." Ze was een puber tussen de volwas sen mensen. Die wilden allemaal wat van haar. Hepie moest dit en Hepie moest dat. Ze werd geleefd. Bandleider Kobus waakte over haar, zoals thuis haar vader altijd had gedaan: streng. „Als ik eens een keer met een leuke jongen aan de bar zat, kreeg ik op m'n kop." Na twee jaar was ze op. Bekaf. „Ik kon niet meer. Ik wilde gewoon vriendinnen hebben en naar de disco." Maar thuis in Twijzeler- heide vonden ze het op den duur toch zonde dat Hepie haar talent verwaarloosde. En wat haarzelf betreft, tja.... Hepie kon het zingen niet laten. Zo begon ze met haar nichtje He pie Postma een duo: Hepie en Hepie. Vader Hiemstra, net als zijn dochter een muzikaal mens, droeg liedjes aan. Hij vertaalde ook het Amerikaanse countrynummer 'Send me the pillow" uit 1950, dat in de jaren zestig danlötij Dean Martin een wereldhit werd. Het sloeg aanvankelijk totaal niet aan. Maar na een jaar brak het liedje ineens door. Het mo ment kwam eigenlijk slecht uit. Hepie Hiem stra was inmiddels achttien jaar, getrouwd en zeven maanden zwanger. Ze moest optre den in 'Op losse groeven', met haar dikke buik in een hip jurkje. „Geen gezicht." Haar zus Thea, die sprekend op haar lijkt, viel in die tijd vaak voor haar in, onthult ze. Maar na de bevalling klom ze zelf weer op het po dium. Hit Het succes van 'Het Kussen' hield aan. „Het is een nummer dat je makkelijk meezingt. Als het op de radio geweest is, laijgen men sen dat de hele dag niet meer uit hun hoofd." Bovendien pasten de schrille stem men van de twee nichtjes prachtig bij elkaar. Hun uiterlijk - de één donker de ander blond - en hun opvallende namen deden de rest. In Hilversum werden ze gezien als 'die zoete vrouwtjes uit Friesland'. Hun hit werd grijs- gedraaid, maar verder werden ze nauwelijks serieus genomen. De twee verlegen meisjes hadden in het begin moeite zich staande te houden. Ze stonden wel eens met de mond vol tanden als ze werden geïnterviewd. Hepie Postma had vaak buikpijn als ze het podium op moest. „Ik had wat meer lef. Ik wilde artiest wezen. Dan kun je niet bang voortkruipen, dus dan pakte ik die microfoon wel." Haar ambitie eiste een zware tol. Zoon Gosse heeft ze tot zijn vierde jaar nauwelijks zien op groeien. Het jongetje werd ondergebracht bij zijn oma. „Dan zat ik in Spanje te huilen. Ik had altijd verschrikkelijk heimwee." Na een periode van rust gingen de Hepies in 1989 op herhaling. Hun remix van 'Het Kussen' werd zo mogelijk een nog grotere hit. Voor de televisie werd een 'gimmick' be dacht: de nichtjes lagen zingend in een groot bed. Het plaatje kwam de Top 40 binnen op nummer 17. Hepie straalt nog als ze erover praat. Ze is apetrots op haar carrière. „Ilc heb toch be reikt wat ik wou. Mijn droom is uitgeko men." Maar: ze betreurt het nog steeds dat ze nooit een gouden plaat heeft gekregen, terwijl de Hepies daar gezien de verkoopcij fers zeker recht op hadden. „Dat vind ik nog altijd heel erg jammer." Tegenslagen Hepie had in een paleis kunnen wonen. De realiteit is echter een bescheiden huurhuis in Zwaagwesteinde. Anderen, mensen die haar na stonden, hebben het meest geprofiteerd van haar stem en haar succes. De zangeres haalt haar schouders op. „Het had vanzelf sprekend anders moeten gaan, maar wat had ik voor verstand van zaken?" Ze troost zich met de gedachte dat ze bepaald niet de enige artiest is die dat is overkomen. „Ik heb er in elk geval veel van geleerd. Het heeft me ster ker gemaakt." Na haar carrière nam Hepie alle tijd voor haar gezin. Het bestaan van huisvrouw viel haar zwaar. Ze moest 'afkicken'. Vaak, als ze weer eens een avond thuis zat, stond het huilen haar nader dan het lachen. En ze had te maken met een dominante man. „Ik ben in mijn leven altijd klein gehouden." Peter was haar nooit trouw. Maar telkens vergaf ze hem, hopend dat het ooit toch goed zou ko men. „Ik wil altijd alles weer goed maken, ik ben heel bang voor ruzie." Veel mensen, zo heeft ze gemerkt, denken dat ze eigenwijs is en arrogant. „Omdat ik succes heb gehad en rap van tong ben. Maar dat is weer niet wat het lijkt." Hepie is juist erg gevoelig, emotioneel, zegt ze. Ze geeft zonder géne toe dat ze in feite een minder waardigheidscomplex heeft. „Ik ben heel on zeker. Ik ben altijd het meisje van zestien ge bleven." Ze treedt nog graag op in bepaalde Am sterdamse cafés. Een paar jaar geleden was Hepie daar nog een hype in de homowereld. De Gaykrant betitelde haar zelfs als 'Nich tenmoeder', iets wat de zangeres als een ere titel beschouwt. Ze heeft bewondering voor homoseksuelen, want dat zijn - zegt ze - veelal jongens die strijd hebben geleverd om hun draai te vinden en geaccepteerd te wor den. „Bij hun kan ik m'n eigen verdriet ook kwijt." Kniezen is er niet bij. Ze wil een computer cursus volgen en daarna aan het werk. Ook gaat ze weer vaker optreden, met haar nieu we band Collection. Ze slaat enthousiast met de vuist op tafel. „Ik heb nog een heleboel plannen. Ik ben nu vrij, eigen baas. En ik zeg vaak tegen mezelf: 'Hepie, je kunt 't wel!' Ik zal het opnieuw be wijzen!" Hepie droomt van weer mooie tijden. PETER GR0NDSMA

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 57