Met dank aan de bank en Europa 'Bij het Fonds begrijpen ze waar het om gaat' Het VSB Fonds geeft miljoenen van spaarders terug aan de maatschappij Vrijwilliger centraal n ZATERDAG 27 JANUARI 2 Zomaar een paar stemmen uit de samenleving. Het is klantvriendelijk, stimulerend en betrokken.Onderwerp van de lof: het VSB Fonds Den Haag en Omstreken, dat zich in de regio heeft ontwikkeld tot de grootste subsidieverstrekker naast de overheid en daarbij bovendien een goede reputatie heeft opgebouwd. Onder aanvragers en geldgevers. Ds. Anton Dronkers kan ervan getuigen. De dominee was vorig jaar betrokken bij het verzoek om een donatie van vier ton voor de overkapping van het binnenplein van De Bakkerij in Leiden en werd 'aangenaam verrast'. Door de belangstelling - „Adviseurs en de directeur kwamen kijken om zich op de hoogte te stellen van het project" - en de invloed van het fonds. „Als dat meedoet, komen naar mijn idee ook de andere sponsors over de brug. Het werkt in veel opzichten stimulerend. Portret van een particulier fonds, dat zijn kapitaal vergaarde met dubbeltjes en kwartjes van kleine spaarders en de opbrengst van dat vermogen nu vrijwel geheel teruggeeft aan de maatschappij. m 101 P B ac. 'ie it i '1 ioi P'i Ul fel Ankie van der Bol van het VSB Fonds: „Niet dat we de rol van de overheid willen overnemen, maar we willen midden in de maatschappij staan." foto henk bouwman Nee, de reis van buurtbewoners die in Marokko willen gaan be kijken hoe de met hen samen levende allochtonen daar gewoond hebben, wordt niet gesubsidieerd. En ook voor de fi nanciering van buitenlandse trips van orkes ten en koren hoeft niemand aan te kloppen. De Stichting VSB Fonds Den Haag en Om streken, die zetelt aan de Riviervismarkt in de Hofstad, steunt allerhande maatschappe lijke projecten, „maar dat moeten wel zaken zijn die in ons werkgebied vallen en die iets toevoegen aan de samenleving. Projecten met een internationaal karakter vallen daar buiten", zegt Ankie van der Bol. Het hoofd voorlichting en communicatie kan er meteen bij melden dat er in de eigen omgeving al ge noeg te doen is, zoals nadrukkelijk blijkt uit de cijfers. Sinds de oprichting in 1992 hono reerde het fonds 3694 van de 5774 aanvra gen, waarmee het zich in de regio ontwikkel de tot de grootste particuliere 'subsidiegever' naast de overheid. Bijna vijfentwintig miljoen spendeerde de rechtsopvolger van de Nutsspaarbank vorig jaar in het werkgebied, waaronder ook Lei den en omgeving vallen, en dit jaar mag dat met ruim 29 miljoen nog een ietsje meer zijn. Want het VSB-fonds geeft naar vermo gen. Of liever gezegd: naar dividend van ver mogen. Vrijwel de gehele opbrengst van het in aandelen en obligaties uitstaande kapitaal wordt jaarlijks gebruikt voor het verstrekken van donaties en aangezien er van 'interen' geen sprake is, is het einde van de subsidie stroom nog niet in zicht. „Zolang het kapi taal intact blijft, zullen we dit blijven doen," zegt Ankie van der Bol. „En dat kapitaal blijft intact, tenzij de beurs crasht. Maar ja, dan ligt heel Nederland op z'n gat." Zolang dat niet het geval is, helpt het VSB- fonds Den Haag en Omstreken projecten „Het initiëren of ondersteunen van projecten van maatschappelijk belang met een sociale of culturele strekking, evenals initiatieven op het gebied van natuurbehoud." En: „Het initiëren of ondersteunen van educatieve projecten op alle niveaus: van basis- tot en met universitair onderwijs." Dat zijn in officiële bewoordingen de terreinen waarop het VSB Fonds Den Haag en Omstreken zich richt bij zijn uitgavenbeleid. Het houdt in dat het fonds 'financiële en/of operationele' steun verleent aan stichtingen en verenigingen zonder winstoogmerk, bij het uitvoeren of tot stand brengen van projecten die ten goede komen van de samenleving in Den Haag en omstreken. Daarbij gaat het niet alleen om sociaal-maatschappelijke en ideële projecten, maar ook om evenementen en gebeurtenissen op het gebied van gezondheid, kunst en cultuur, natuur en milieu, onderwijs en wetenschap en sport en recreatie. Voorwaarde is wel dat het project nog in de voorbereidende fase verkeert ten tijde van de aanvraag. Aanvragen dienen dan ook ruim voor de aanvang van een project schriftelijk te worden ingediend bij het Fonds en elke aanvraag moet zijn voorzien van een volledige projectbeschrijving, een begroting en een gedetailleerd dekkingsplan. Verder dient het subsidieverzoek vergezeld te gaan van een overzicht van de instellingen waar eveneens een aanvraag voor een bijdrage is ingediend, het laatstverschenen jaarverslag, inclusief de jaarrekening, de statuten en het inschrijvingsbewijs bij de Kamer van Koophandel. Aanvragers moeten bovendien aantonen zelf niet te beschikken over voldoende middelen om het project te financieren. Het lijkt allemaal veel moeilijker dan het is. „Want ze vragen alleen maar stukken die je zo uit de la kunt trekken", zegt Aad van der Luit, die als organisator van de Leidse Lakenfeesten geregeld met het Fonds te maken heeft. Vanwege de financiering van het VSB- avondspektakel tijdens genoemde feesten. „En als ze denken, dat er iets ontbreekt, krijg je een uiterst vriendelijk briefje waarin om aanvulling wordt gevraagd. Volgens mij is het een van de meest klantvriendelijke subsidieverstrekkers die er zijn." En een van de meest begripvolle, voegt hij eraan toe. „Want bij het Fonds begrijpen ze heel goed waar het om gaat. Jaarlijks organiseert het per regio een vrijwilligersdag, voor de mensen die meegewerkt hebben aan hun evenementen. En het is natuurlijk prachtig en stimulerend als die ook een keer in het zonnetje worden gezet. Het is mooi dat er een internationaal jaar voor ze in het leven is geroepen, maar dat gebeurt maar één keer in de zoveel tijd. Het VSB Fonds nodigt ze al jaren uit. Dat begrijpt dat het niet alleen om geld gaat, maar ook om de mensen die meewerken aan het welslagen van een evenement." Het VSB Fonds subsidieerde de Beeldenroute 2000, die tussen Voor schoten en Zoeterwoude langs het kunstwerk 'Groeiend Landschap' van Theo Janssen en Hetty Arens voerde. publiciteitsfoto overeind die anders niet gefinancierd en dus niet uitgevoerd zouden worden. Om het gat te vullen dat jaarlijks valt in subsidieland, sinds de overheid strenger is gaan selecteren. „In de jaren zeventig van de vorige eeuw kon je echt voor alles geld krijgen, maar nadien is dat sterk veranderd en nu is dat beleid een beetje naar de andere kant doorgeslagen", zegt Ankie van der Bol. „Het is soms schrij nend wat er blijft liggen. Daar springen wij op in. Op aanvraag en op eigen initiatief. Niet omdat we de rol van de overheid willen overnemen, maar omdat we midden in de maatschappij willen staan." Om dat te bereiken worden tal van 'pri vaatrechtelijke rechtspersonen zonder winst oogmerk' financieel geholpen bij het tot stand brengen van projecten met een socia le, culturele of educatieve strekking. Aan po litiek, religie, commercie en projecten van privépersonen doet de Stichting niet. „En ook evenementen die al in gang zijn gezet of zijn afgerond, wijzen we af," aldus Ankie van der Bol. Maar voor het overige wordt elke aanvraag in behandeling genomen. Of die nu ligt op het gebied van gezondheid, van kunst en cultuur, natuur en milieu, onderwijs en wetenschap of van sport en recreatie. De procedure is simpel. Aanvraag indie nen, voorzien van de benodigde stukken - en afwachten of het verzoek de toets aan de cri teria doorstaat. Dat is tegenwoordig steeds vaker het geval. Waar de Stichting in de eer ste jaren vijftig procent honoreerde, daar is dat percentage nu opgelopen tot ruim 75. „Komt omdat onze maatstaven steeds beter bekend raken", aldus Van der Bol namens het fonds dat vijftien personeelsleden telt, onder wie vijf projectadviseurs. „In het begin stuurden mensen alles in, maar tegenwoor dig is er sprake van een soort zelfselectie in de markt. En mensen pakken vaker de tele foon om te vragen wat de criteria nu precies zijn - of ze komen naar het spreekuur dat we sinds een paar jaar hebben ingesteld. Daar kunnen we ze helpen met het opstellen van de aanvragen." De Stichting heeft de tweewekelijkse visite (in Den Haag, Delft en in de nabije toekomst ook in Leiden) in het leven geroepen „omdat veel mensen niet bekend zijn in fondsenland en omdat we het donatiebudget jaarlijks graag willen opmaken." Dat lukt zo goed, dat het budget geregeld wordt overschreden. „Maar dat is nooit een probleem want er is een reservepotmeldt Ankie van der Bol, die met de uitleg over de herkomst van het sponsorgeld („het dividend van Fortis-aan- delen, minus de bureaukosten") meteen in de ontstaansgeschiedenis van de Stichting duikt. Die is nauw verwant met de historie en de idealen van de Nutsspaarbank 's-Gravenha- ge, die zich vanaf de oprichting in 1818 richt te op het 'gewone' volk. Op aandringen van koning Willem I in het leven geroepen door Haagse notabelen die lid waren van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, mani festeerde de bank zich oorspronkelijk als een instelling zonder winstoogmerk. Ruim vijftig jaar was er geen bezoldigd personeel en droegen de gekozen leden van een commis sie persoonlijk zorg voor het reilen en zeilen. Pas in 1872 werd de eerste betaalde boek houder in dienst genomen, waarna de Nuts spaarbank zich gaandeweg ontwikkelde tot een zakelijke organisatie. Tot het zover was inde de bank niet alleen de centen, stuivers en dubbeltjes van de 'kleine' spaarders, maar zette zich ook voor hen in. „Om de verhef fing uit de armoede en de verlichting van de volksgeest" te concretiseren door het stimu leren van de spaarzaamheid, zoals het des tijds heette, Geheel in de geest van de tijd van liberalisme sloeg dat streven zo aan, dat binnen korte tijd in heel Nederland Nuts- spaarbanken floreerden. Hoewel er twee keer bijna sprake was van een failliet, in 1830 en tijdens de revolutie van 1948, was de spaarbank van 'de kleine luyden' niet alleen uitermate veilig, maar ze gaf bovendien meer terug dan alleen rente. Zo stond de 'bijtjesbank', zoals de organisa tie later in de Leidse volksmond werd ge noemd (naar de zegels met bijtjes die je op. school kon kopen en bij de bank kon verzil veren) aan de wieg van allerlei instellingen. De Nutsscholen, de badhuizen, de volkstui nen, de woningcorporaties, de ziekenfond sen en begrafenisfondsen, bijvoorbeeld. Alle maal zaken 'ten algemene nutte'. Op die oorspronkelijke doelstelling werd teruggegrepen nadat de veertien autonome VSB-fondsen in het land waren ontstaan: bij de fusie van de Nutsspaarbanken en de VSB, onderdeel van het internationaal opererende bank- en verzekeringsconcern Fortis. Eerst in Utrecht en twee jaar later, in 1992, ook in Den Haag. Het samengaan bracht elke stich ting in het bezit van een aanzienlijk aande lenpakket en de dividendopbrengsten wor den sindsdien in het eigen werkgebied 'te ruggegeven' aan de samenleving. Voor alle veertien fondsen bij elkaar gaat het daarbij jaarlijks om een bedrag van 100 tot 125 mil joen, waarvan het 'Haagse fonds' ongeveer een kwart voor zijn rekening neemt. „Veel geld", beaamt Ankie van der Bol. „Maar adel verplicht. Dankzij de dubbeltjes en kwartjes van de trouwe spaarders hebben we ons kapitaal vergaard en de opbrengst daarvan geven we nu terug. Geheel volgens het oude gedachtegoed van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, waaruit we zijn ont staan. Daarmee is de cirkel rond." PAUL DE TOMBE De vrijwilliger staat dit jaar nog meer dan anders centraal bij het VSB Fonds Den Haag en Omstreken. Inhakend op het idee van de Verenigde Naties, die 2001 hebben uitgeroepen tot het internationale jaar van de onbezoldigde medewerker, steunt het fonds alle lokale instanties die in dat kader initiatieven ontplooien. „Uit waardering voor de vrijwilligers", aldus Ankie van der Bol, „want zij zijn het cement van de samenleving, maar ze krijgen zelden de eer die hen toekomt." Daarnaast subsidieert het fonds ook dit jaar weer tal van andere projecten in de regio. Vorige week nog ontving de Stichting Duinbehoud Leiden drie ton voor de aanleg van fietspaden door de duinen en kreeg de Stichting Vrije Tijd en Vorming 38.000 gulden. En daar zal het niet bij blijven, want Leiden en omgeving happen aardig mee uit de geldpot die het Fonds tot zijn beschikking heeft. Dat blijkt wel uit de cijfers van het jaar 2000. In totaal werd daarin 24.634189 gulden toegewezen, waarvan in Leiden Leiderdorp Noordwijk Noordwijkerhout Katwijk Oegstgeest Rijnsburg Voorschoten Valkenburg Wassenaar Zoeterwoude Ook de tentoonstelling Asterix en Europa, vorig jaar in het Rijksmuse um van Oudheden, werd ondersteund door het VSB Fonds. foto les editions albert rené/goscinny-uderzo

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 56