Big Brother heet nu Echelon T Wereldomspannend afluistemetwerk tapt communicatie af ZATERDAG 27 JANUARI 2001 Radarstation van de Amerikaanse NSA in Bad Aibling. FOTO GPD/AP UWE LEIN wee Amerikaanse tieners chatten met elkaar. Voor de grap hebben ze het over een aanslag op presi dent Clinton. Als veelvuldig het woord 'as sault' (aanslag) valt, gaat er bij de computer van de National Security Agency (NSA) een lichtje branden. De jongens worden opge pakt. Pas als duidelijk is dat ze het echt niet op Clinton gemunt hebben, komen ze met de schrik vrij. Het voorval staat te lezen op internet. Waar gebeurd of niet, feit is dat in het diep ste geheim de afgelopen dertig jaar een we reldomspannend netwerk gebouwd is voor het aftappen van communicatie. Met een duizelingwekkende snelheid zoekt Echelon - niet meer dein een codenaam voor afluister praktijken - op onder meer trefwoorden, stemprofielen en nummers. Op die manier vissen inlichtingendiensten gevoelige infor matie uit fax-, gsm-, telex-, internet- en tele foonverkeer. Treffen computers bepaalde combinaties van begrippen aan, dan wordt de communicatie automatisch onderschept. En zo moeten volgens het verhaal ook beide Amerikaanse jongens tegen de lamp gelopen zijn, de combinatie 'assault' en Clinton' stond garant voor een op tilt slaande NSA- computer. Het geavanceerde afluistersysteem Echel on is ontwikkeld door de NSA en wordt geëx ploiteerd door de overheden van de Verenig de Staten, Groot-Brittannië, Australië, Nieuw-Zeeland en Canada. Op tal van plek ken in de wereld staan grondradarstations die satellietcommunicatie afluisteren. Jarenlang is het verhaal over het spionage- netwerk afgedaan als een gerucht. Overhe den ontkenden dat er sprake was van afluis terpraktijken op grote schaal. Maar diepgra vende onderzoeken van onder anderen de Britse journalist Duncan Campbell maakten duidelijk dat Echelon wel degelijk bestaat. Bovendien klapten oud-medewerkers van Amerikaanse geheime diensten uit de school. Zoals James Woolsey, ex-directeur van de CIA. Hij erkende vorig jaar dat Ameri ka Europese bedrijven bespioneert om om koperij en corruptie op het spoor te komen. In een reactie op de ophef in Europa zei hij tegen de Wall Street Journal: „Ja, mijn Euro pese vrienden, we hebben jullie bespio neerd. En het is waar dat we computers ge bruiken die dataverkeer uitpluizen door het gebruik van trefwoorden. Ongerust geworden door de aanhoudende stroom informatie over Echelon, gelastten zowel Europees Parlement als verschillende EU-landen onderzoeken naar het bestaan ervan. Onderzoeksrapporten toonden aan dat het oorspronkelijk militaire spionagenet- werk ook wordt ingezet voor economische doeleinden. Verschillende grote Europese bedrijven zouden de afgelopen jaren orders zijn misgelopen omdat Echelon hun data verkeer had onderschept. Vliegtuigbouwer Airbus bijvoorbeeld zou een contract niet ge kregen hebben omdat de Amerikaanse con current McDonnell Douglas vooraf de in houd van een offerte kende. Aannemelijk Inmiddels is ook de Nederlandse overheid wakker geschud. In het verleden was het ant- Als een immense stofzuiger houdt Echelon wereldwijd huis in de telecommunicatie. Het Amerikaans-Britse afluistersysteem is jarenlang omgeven geweest door een sluier van geheimzinnigheid, die echter stukje bij beetje wordt opgelicht. Echelon bestaat, zoveel is inmiddels wel duidelijk. woord op Kamervragen immer dat de rege ring geen kennis had over het bestaan van Echelon en ook geen mogelijkheden bezat om daar achter te komen. Totdat minister De Grave (WD, defensie) een week geleden plotseling met een notitie op de proppen kwam waarin hij toegeeft dat 'het op grond van de thans beschikbare informatie aanne melijk is dat Echelon bestaat'. „De term aannemelijk interpreteer ik als diplomatentaal. Feitelijk bevestigt de rege ring het bestaan van Echelon", zegt Maurice Wessling van Bits of Freedom (BOF), een non-profit organisatie die opkomt voor pri vacy en burgerrechten op het gebied van de informatietechnologie. Weliswaar is Wessling blij met de 'onthul ling' van De Grave, maar de nota van de be windsman noemt hij teleurstellend. „Hij ba seert zich op openbare bronnen, zoals kran ten, die voor iedereen toegankelijk zijn. Er staat niets nieuws in. Daarom roept het bij mij de vraag op waarom de regering nu in eens van gedachten is veranderd." Wessling geeft zelf het antwoord. Volgens hem móest De Grave wel iets ondernemen, omdat lan den als Italië en België en ook het Europees Parlement Echelon al eerder hoog op de agenda hadden geplaatst. „In werkelijkheid wist de minister natuurlijk al lang dat Echel on bestaat. Zijn notitie is een compromis. Hij maakt geen gebruik van geheime informatie van de bondgenoten, waardoor hij de Ameri kanen en Britten niet bruuskeert. Anderzijds kan hij richting het parlement laten zien dat hij iets heeft ondernomen." Natuurlijk zijn het niet alleen de Echelon landen die op grote schaal afluisteren. Vrij wel alle Europese inlichtingendiensten han teren methoden en technieken die op z'n minst op Echelon lijken. Het probleem be perkt zich niet tot een uit de hand gelopen Amerikaanse hebbelijkheid. Nederland is daarop zeker geen uitzondering, zegt Willem Wagenaar van Bureau Jansen en Janssen in Amsterdam, dat onderzoek doet naar politie- en inlichtingendiensten. In het Groningse plaatsje Zoutkamp staat al jaren een grond radarstation dat de Militaire Inlichtingen Dienst (MID) in staat stelt telecommunicatie af te luisteren. Weet u waarvoor dat radarstation dient?, luidt de vraag aan een gemeentewoordvoer der. „Ik weet dat het er staat, maar ik ben er nog nooit geweest. Ik bel u terug." Vijf minuten later gaat de telefoon. Het antwoord van de woordvoerder is kort: „Voor informatie moet ik u verwijzen naar het ministerie van defensie in Den Haag." Bij het ministerie laat een voorlichter we ten dat het radarstation sinds begin jaren '80 in Zoutkamp actief is ten behoeve van de MID. „Voor het ontvangen en opnemen van niet kabelgebonden telecommunicatie." Hij vergelijkt het station met een 'groot schep net' dat alles wat in de ether zweeft, oppikt. „Daarna wordt die enorme brok informatie verwerkt en wordt uitgevist wat wel en wat niet interessant is. Hoe dat gebeurt, is na tuurlijk het geheim van de smid. We praten over dit soort zaken nooit in details." Wagenaar stelt vast dat ook de MID via trefwoorden dataverkeer screent. Hij staaft zijn opvatting aan de hand van de ontwerp- wet op de inlichtingen- en veiligheidsdien sten (WIV). „In een nota van september vo rig jaar staat expliciet dat de toepassing van trefwoorden in de praktijk niet blijkt te wer ken omdat telkens toestemming nodig is van de minister. Die regel is inmiddels uit de ontwerpwet gehaald, toestemming van de minister is dus straks niet meer noodzake lijk." Wie wat te vrezen heeft van Echelon is niet duidelijk. Daarvoor is er te weinig bekend over hoe het systeem wordt gebruikt. Vol gens Cees Wiebes, die de praktijken van in lichtingendiensten uitgebreid heeft onder zocht, loopt het allemaal niet zo'n vaart. Hij betoogde afgelopen week tijdens de speciale hoorzitting over Echelon in de Tweede Ka mer dat de onstuimige groei van alle vormen van communicatieverkeer de inlichtingen diensten voor grote problemen stelt. Tech nisch gezien is het relatief eenvoudig com municatieverkeer te onderscheppen, maar het verwerken, decoderen, vertalen, analyse ren en rapporteren van de onderschepte in formatie is een groot probleem, aldus Wie bes. „Per week worden in Nederland 490 miljoen gsm-gesprekken gevoerd. Wie on derschept die allemaal? Echelon? De MID? De BVD?" Privacy Kan de argeloze e-mailende, mobiel bellende en faxende burger derhalve rustig gaan sla pen? Wessling van Bits of Freedom is pessi mistischer gestemd dan Wiebes. Systemen als Echelon schenden de privacy, is zijn me- I Het radarstation in Zoutkamp is sinds begin jaren '80 actief als een groot schepnet dat al les wat in de ether zweeft, oppikt. FOTO GPD JAN ZEEMAN ning. „Elke burger mag uitgaan van het recht op vertrouwelijk communiceren. Als overhe den daar inbreuk op maken, moet dat met wettelijk vastgestelde regels omkleed zijn. Beginsels als proportionaliteit, transparantie, controle, toestemming van de rechter moe ten bij inbreuk op de privacy voorop staan." Het zijn juist systemen als Echelon, vindt Wessling, die alle regels met voeten treden. „En de geheimzinnigheid eromheen maakt verantwoording per definitie onmogelijk. Een programma dat officieel niet bestaat, is niet voor kritiek vatbaar." „Je moet ervan uitgaan dat al dit soort sys temen fouten maken", zegt onderzoeker Wa genaar. „Niet een paar fouten, maar veel. Een slachtoffer van het systeem heeft geen enkele mogelijkheid zich te verweren. Je weet niet tegen wie je moet vechten. En als al duidelijk wordt dat de BVD erachter zit, dan wordt het ontkend." Verder onderzoek naar de aard en het ge bruik van systemen zoals Echelon is volgens Wessling noodzakelijk. Hij vindt dat het Ne derlandse parlement het voortouw moet ne men. „Nederland is laat wat dat betreft. Dat hoeft in principe geen probleem te zijn, maar een onderzoek moet er snel komen. Als Kamerleden zich geschokt tonen over Echel on. zoals tijdens de hoorzitting van vorige week, dan zullen ze ook serieuze stappen moeten zetten." Ook pleit Wessling voor het op grote schaal toepassen en bevorderen van het ge bruik van cryptografie door burgers en be drijven. Cryptografie is het versleutelen van informatieverkeer en het verkleint de moge lijkheden voor buitenstaanders om kennis te nemen van die informatie. Sterke cryptogra fie is steeds algemener verkrijgbaar, bijvoor beeld via internet. Tegelijkertijd beseft Wessling dat overhe den niet happig zijn op een ongebreidelde toepassing van cryptografie. Een technisch effectieve bescherming tegen interceptie be tekent immers ook dat overheden inleveren op de mogelijkheden hun eigen burgers af te luisteren. „Een zwak punt in de notitie van De Grave vind ik dat hij dat dilemma niet noemt." Strafrecht Volgens Wagenaar van Jansen en Janssen moet de Tweede Kamer zich niet alleen fo cussen op Echelon. Hij maakt zich vooral zorgen over de veranderende rol van inlich tingendiensten (ivd's) en de toenemende verwevenheid tussen ivd's en politie. „In lichtingendiensten hielden zich vroeger al leen bezig met bescherming van de staats veiligheid. Dat was een overzichtelijke taak stelling die tot eind jaren '80 secuur werd ge volgd. Maar toen de communistische vijand verdween, zijn ze in snel tempo op zoek ge gaan naar nieuwe markten. De BVD bijvoor beeld, richt zich steeds meer op de klassieke criminaliteit, zoals corruptie en drugs. Op het moment dat je dat accepteert, accepteer je ook dat ze hun technieken mogen toepas sen op het Nederlands strafrecht. Een ver dachte kan hierdoor op basis van informatie van' de BVD voorkomen, terwijl zijn advocaat de rechtmatigheid en toelaatbaarheid niet kan toetsen, omdat informatie van inlichtin gendiensten nu eenmaal staatsgeheim is. Je zag het bij het Hakkelaar-proces, daar had de BVD een hele dikke vinger in de pap." Wagenaar pleit derhalve voor een waterdicht schot tussen inlichtingendiensten enerzijds en politie anderzijds. Zowel Wagenaar als Wesseling maakt zich druk over de uitbreiding van de bevoegdhe den van de BVD, zoals dat in een overigens nog niet geaccordeerde wijziging van de wet op de inlichtingen- en veiligheidsdiensten staat vermeld. Zoals het ongericht afluisteren van satellietcommunicatie met behulp van trefwoorden. „De controle erop ontbreekt." Nu Echelon ook tot de Haagse politiek is doorgedrongen, zou volgens Wessling de uit breiding van bevoegdheden van de BVD nauwgezet onder de loep moeten worden genomen. „De Tweede Kamer zou zich eens goed moeten verdiepen in de gevolgen van die uitbreiding." Ander onderdeel van de wetswijziging be helst het mogelijk verdwijnen van het tele foon- en briefgeheim, dat plaats zou moeten maken voor een meeromvattend communi catiegeheim. Wagenaar hekelt die aanpas- sing:.„Om het briefgeheim te schenden, is op dit moment toestemming nodig van de rech ter. Bij het communicatiegeheim zal in plaats van de rechter, de minister toestem ming tot schending geven. Dat betekent ab soluut een stap achteruit." GERLACH H0CHSTENBACH

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 55