B Braziliaans voetbal naar dieptepunt Ronaldo is aan de slag Grote schandalen en sportieve nederlagen 235 Toen Wanderley Luxemburgo eind 1998 benoemd werd als bondscoach dacht iedereen dat hij de juiste keuze was om Brazilië weer op het rechte spoor te zetten. In het met vier wereldtitels verwende land dreunde het vernederende verlies tegen Frankrijk in de WK-finale op dat moment nog hard door. De welbespraakte stijlvolle Luxemburgo, een volgeling van het 'jiitebol arte', zou - zo klonk het - gaan afrekenen met het oprukkende betonvoetbal en het spel zijn charme uit de hoogtijdagen van Pele weer teruggeven. In de twee jaar die verstreken, viel Luxemburgo door de mand en gleed het Braziliaans voetbal naar een dieptepunt. ZATERDAG 27 JAN Met een gewonnen finale tegen Frankrijk in het WK van 1998 zou de reputatie van Brazilië weer even zijn opgepoetst, loor. Op de foto een duel tussen Rivaldo en Deschamps. Maar zo ver kwam het nie| foto ak De inmiddels ontslagen bonds coach Wanderley Luxemburgo grossierde voor Braziliaanse begrippen in nederlagen. En vorige maand ging hij onderuit voor een senaatscommissie die de wantoestanden in het Braziliaanse voetbal onderzoekt. Luxemburgo wist zoge naamd niet waar de vijf miljoen dollar van daan kwamen die op zijn dertig bankreke ningen zijn aangetroffen. Vragen of het com missies waren die hij had opgestreken bij de verkoop van Braziliaanse voetballers aan het buitenland, ontkende Luxemburgo met klem, maar overtuigend klonk het niet. Nauwelijks hiervan bekomen, kreeg voet- balminnend Brazilië vlak daarna opnieuw een schandaal te verwerken. Door een mas sale vechtpartij tijdens het beslissende duel om het landskampioenschap, ontstond pa niek waardoor de metalen afrastering van een tribune afbrak. Gevolg: 159 gewonden. Dat het drama geen 'Heizel-proporties' heeft aangenomen is een wonder. Terwijl de slachtoffers eerste hulp kregen, rende de ge- tergde.Vasco-voorzitter Eurico Miranda vloe kend tussen de gewonde supporters door en maande politie en officials de 'aanstellers' snel van het veld te dragen. De partij moest van hem pertinent verder gaan. De arbiter leek onder die druk te bezwijken, maar een interventie van de tv-kijkende gouverneur van Rio voorkwam dat de wedstrijd werd voortgezet. Achteraf blijkt Miranda - notabe- ne een parlementslid - de helft meer toe gangskaarten in omloop te hebben gebracht dan toegestane stadioncapaciteit van 30.000. Gesjoemel Nog nooit zijn voetballiefhebbers in Brazilië in korte tijd zó hard met de neus op de feiten gedrukt, 's Lands nationale passie is diep weggezakt. Wat ooit Brazilië's visitekaartje was in het buitenland, vervult de Brazilianen nu met schaamte. Het regent schandalen. Gesjoemel met uitslagen, smeergeldpraktij ken, belastingontduiking en vervalsing van geboortecertificaten van voetballers stellen het incasseringsvermogen van de supporters danig op de proef. Sommigen horen het re quiem zelfs al spelen. De critici stellen dat paspoorten aan Europese clubs verkopen. Commissievoorzitter Aldo Rebelo uit het la gerhuis spreekt openlijk van kindersmokkel. Verder bestaan er sterke aanwijzigingen dat het Amerikaanse Nike de lakens uitdeelt bin nen de Braziliaanse selectie. De voetbalbond CBF zou zich willens en wetens hebben laten inpalmen in ruil voor een lucratief sponsor contract, dat echter bol staat van de haken en ogen. Andere beschuldigingen die klin ken, zijn massale belastingontduiking, zwen del met buitenlandse valuta en het kunstma tig opkrikken van de marktwaarde van mid delmatige spelers door ze voor het nationale elftal te selecteren. Om dit alles aan het licht te brengen hebben beide commissies het bank- en telefoongeheim opgeheven van een honderdtal bedrijven en personen. Ook is de hulp ingeschakeld van Interpol en buiten landse diplomaten. Een van de meest spraakmakende verhoren was dat van Luxemburgo's voormalige secretaresse en minnares Renata Alves. Zij vertrouwde de commissie het bestaan toe van een villa in Rio waar hoge voetbalbonzen in spelers han delen en waar koffers vol met zwart geld over de tafel gaan. Ook Luxemburgo zou hierin zijn aandeel hebben. De ontslagen bonds coach ontkent en stelt dat Alves uit is op chantage. Manipulaties De omvang van de vuile was geeft aan dat het goed fout zit binnen het Braziliaanse voetbal. Het spelniveau is intussen dermate afgezakt dat Sao Caetano - een club die een paar jaar geleden nog gerekend werd tot het 'café-voetbal' - het dit seizoen tot de finale van het landskampioenschap kon schoppen. Velen zien hierin een voorbode van het ver val. Anderen stellen dat dit al is ingezet. Tot woede van de supporters worden toppers in steeds grotere getale aan de hoogste buiten landse bieders verkocht om de verliezen van de clubs te dekken. Sinds 1995 is het aantal buitenlandgangers verdriedubbeld tot ruim 700 per jaar. Onaantastbare managers - in Brazilië, cartolas (hoge hoeden) geheten - runnen de clubs als ware het hun privé-ei- gendom. Ondanks de soms exorbitant hoge De ontslagen bondscoach, Wanderley Luxem burgo. Hij grossierde niét alleen in nederlagen maar ook in dollars, foto archief reuters het Braziliaanse voetbal verworden is tot een marktplaats waar een selecte groep geweten loze zakkenvullers handel drijft in talenten zonder zich te bekommeren om het spel en de fans. Of zoals sportjournalist Jouri Kfouri het onlangs in zijn column verwoordde: „De stadions zijn bijna leeg, omdat onze beste voetballers in Europa spelen. Maar de club managers zijn stinkend rijk. De voetbalelite ruïneert ons voetbal." De twee onderzoekscommissies in de se naat en het lagerhuis hebben ondertussen al aardig wat vuurwerk te zien gegeven. Tien tallen getuigen is het hemd van de broek ge vraagd. Daaronder waren kopstukken als de eerder genoemde Luxemburgo, ex-bonds- coach Zagallo, bondsvoorzitter Teixeira en oud Fifa-voorzitter Joao Havelange. Ook Ro- naldo moest recent opdraven. Sommige ont hullingen zijn zeer ernstig. Zo opereert bin nen het Braziliaanse voetbal een clan zaken- behartigers die - zo wordt vermoed - jonge veelbelovende talenten met valse Portugese salarissen beschouwen zij spelers als hun lijf eigene. Braziliaanse profs werken niet zelden drie wedstrijden per week af. In de jacht op titels verliezen veel 'cartolas' de boekhou ding volledig uit het oog, maar niet hun ei gen portemonnee. Financiële gaten worden steevast gedicht met de opbrengsten van het volgend seizoen. Vrijwel alle clubs staan voor tientallen miljoenen in het krijt bij de Brazili aanse fiscus. De situatie is dermate ernstig dat de meeste clubs nu zijn begonnen met het doorvoeren van salariskortingen om het hoofd boven water te houden. Verpletterend Het Getulio Vargas Business-instituut uit Rio presenteerde recent met een verpletterend rapport waarin de 'cartolas' wanbestuur, ge brek aan inzicht, leiderschap en professiona liteit worden verweten. Schokkend zijn de conclusies nauwelijks. Pele roept het al jaar en dag. Om het voetbal uit het moeras te trekken ontwierp hij als minister van sport een wet die clubs verplicht zich om te vor men tot bedrijven die open staan voor inves teerders, geleid door professionele managers die rekenschap dienen af te leggen aan een raad van bestuur. Maar de machtige 'carto las' onder leiding van Vasco-voorzitter en parlementslid Miranda wisten de 'angel' uit het project te verwijderen. De zogeheten Wet Pele is nu helemaal uitgehold. Pele weigert nog dat zijn naani hiermee in verband wordt gebracht. Investeerders mogen slechts 49 procent van de clubaandelen opkopen en niet 51 procent zoals hij als minister wilde. Ook hoeven professionele voetbalverenigin gen zich niet meer te transformeren in be drijven. Het is teruggebracht tot optie. Nu Pele's inspanningen schipbreuk hebben ge leden, heeft de hartstochtelijke Braziliaanse voetballiefhebber zijn hoop gevestigd op de actie Schone Handen van beide congrescom missies. Het zal echter heel wat tijd, geduld en politieke wilskracht vergen om de stal uit te mesten. Maar de communistische com missievoorzitter Rebelo is vastberaden het voetbal terug te geven aan wie het naar zijn zeggen groot heeft gemaakt. Het Braziliaanse volk. FRANS UNDEKAMP WK voetbal 1998. De Braziliaanse ploeg wacht op de volgende penalty in de wedstrijd tegen Nederland, dii beslist moest worden met strafschoppen. Brazilië won de serie met 4-2. foto archief reutb Ronaldo is pas 24 jaar, maar in het voetbal al een routinier. Qua knieën is de wonderspits zelfs al een oude man. Nog één trap en het kan definitief gedaan zijn met Ronaldo's loopbaan. Vooralsnog knokt de Braziliaan zich terug; hij wil nog dit seizoen weer op het veld staan bij Inter. vooral uniek met zijn vermogé ter een keeper te schoppen. Hij voor Cruzeiros in 60 wedstrijd! er 42 in 47 competitiewedstriji hij maakte er 34 voor Barceloi en hij maakte er 25 in zijn voor Inter. Dat seizoen werd het WK in Frankrijk, dat eind nog altijd onopgehelderde, bi» Ronaldo zou niet spelen, Rol toch en deed voor spek en boni Daarna begon de ellende echt. '98-'99 kwam Ronaldo nog to den: 14 goals. In het seizoen '9 score beperkt tot 7 wedstrijde| knie - in zijn PSV-tijd al eens ging kapot, de knie ging nog eel Volgens de Franse dokter Gj die hem ook nu weer opereert laatste keer echt een ongelukje! mand iets kon doen. Evengoe lant wel dat Ronaldo niet nog e lukje moet hebben; dan zou d eens gedaan kunnen zijn. In Rio werkt Ronaldo intussd me-back. Hij is intussen acht ziet er goed uit, sterk als een 1 die uit graniet gehouwen lijke de barbecues is voorbij, Rona slag. Hij wil weer voetballen! heel graag voetballen. Deze wi de wereld is er geen voetballe het veld op gaat voor een wedsj HENRI VAN DER STEEN Hij scoort weer. Iedereen kon het afgelo pen dinsdag zien. Het was aangekondigd: om 16.00 uur zijn er op het intemet-kanaal van Internazionale bee\den te zien van de training van Ronaldo, ver weg in Rio. En ver domd: klik-klik-klik en daar is hij. Een drib bel en een schot met links, een dribbel en een knal met rechts. De ballen vliegen links onder tegen het net en rechts boven in de kruising. Ronaldo scoort weer. Vooralsnog beperkt II Fenomeno het ma ken van doelpunten op het trainingsveld van I. Begin april vorig jaar stond hij - als invaller bij Inter tegen Lazio - voor het laatst in een competitiewedstrijd; voor het eerst na een revalidatie van ruim vijf maanden. Na vijf minuten was het voorbij: Ronaldo's been klapte dubbel en schreeuwend van de pijn, de handen om de rechterknie, stortte de voetballer neer. Voor de tweede keer in enke le maanden tijd scheurde de kruisband in zijn rechterknie af. Ronaldo kwam snel, wellicht verdwijnt hij öok snel. Die angst bestaat bij menigeen die hem als voetballer kent en bij iedereen die van hem houdt. Of van hem afhankelijk is. Financieel is er geen reden in paniek te ra ken. Ronaldo verdient al jaren waanzinnige hoeveelheden geld, niet alleen met voetbal len. Inter schijnt hem zestien miljoen per jaar te betalen, maar dat bedrag is een schijntje vergeleken bij de inkomsten die de voetballer heeft als marketing- en reclame object. Al in zijn tijd bij Barcelona sloot de voetballer tienjarige contracten af, zowel met de club als met Nike om reclamedingetjes te Ronaldo. doen. Het ging daarbij om bedragen van ze ven miljoen netto per jaar. Bij het contract werd afgesproken dat zowel Barcelona als Nike bij het ondertekenen van de contracten over de brug zou komen met een tekengeld van 20 miljoen. foto archief afp Barcelona erkende op zeker moment zelfs financieringsproblemen te hebben om Ro naldo te kunnen betalen. Uiteindelijk bete kende het gesteggel over geld het einde van de relatie; Ronaldo ging naar Inter. Alexandre Martins, één van Ronaldo's zaakwaarnemers, bracht de verhoudingen rond Ronaldo mooi in kaart toen de ruzies met Barcelona eenmaal waren besloten met een transfer naar Italië: „Zijn gevoel is bij het Braziliaanse team. Europa is er alleen om te spelen en te verdienen. Hij kent de rolverde ling weer: hij het voetbal, wij de business." Dat is, in een notendop, de wereld van Ro naldo: het hart is voor de nationale ploeg, bij Inter blijft hij in vorm en verdient hij zijn da gelijks brood. Drie zaakwaarnemers zorgen ervoor dat die verdiensten optimaal zijn en blijven. Ronaldo was al vroeg volwassen. Dat had misschien te maken met het feit dat zijn ou ders al lang geleden zijn gescheiden; toen Ronaldo vier was. Waarschijnlijk ook zijn het voetbal, de roem en vooral ook Ronaldo's in telligentie van invloed geweest op diens snelle volwassenwording. Toen hij bij PSV kwam, op zeventienjarige leeftijd, leek hij een knulletje. Het postuur was er al van de man, het koppie maakte nog een jongensachtige indruk. Zijn eerste woordjes Nederlands waren van de straat: klootzak, flikker, houdoe. Al snel hoorde je hem wat anders roepen: 'Ikke scoren'. Dat was wat hij wilde. Later zei Ronaldo: „Ik heb een gevoel van voorbestemming. Dat dit mijn vak is, mijn rol in het leven: voetballen en anderen vermaken." Dat kon hij. Er bestaan vertraagde beelden van hem in een wedstrijd van Inter tegen Schalke die Ronaldo laten zien in zijn unici teit: spurtend op diepe ballen, met verwron gen lippen en rollende ogen. II Fenomeno is

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 54