'Ik had wel wat samen met Thorbecke willen doen' O 1 J 50 OOG in OOG De vragen De regels ZATERDAG 27 JANUARI 2001 Harry Mens, geboren op 29 januari 1947. Getrouwd, vader van twee dochters en woont in Lisse. Hij is makelaar en heeft zich de laatste jaren vooral gepecialiseerd in bedrijven, kantoren en bedrijfsterreinen. Mens is daarnaast producent en presentator van het televisieprogramma 'Business Class', dat iedere zondagmorgen van 11.00 tot 12.00 uur is te zien op RTL5. Mens had tot voor enkele jaren politieke aspiraties en ondernam in 1994 een vruchteloze poging op de WD-lijst voor de Tweede Kamerverkiezingen te nany ^ens. Mzelf vind ik mijn grootste wetsovertreding dat ik wel eens door het rode licht ben gereden. Ik weet dat er mensen kOTJietl over £'en'<en' maar 's probleem." door Paul de Vlieger zijn die daar anders FOTO HIELCO KUIPERS 12. Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? „Geen twijfel mogelijk: dan zou ik willen dat mijn vader langer had geleefd. Hij stierf op 51-jarige leeftijd, compleet onverwacht. Hij kreeg een hartinfarct tijdens een reis in Duitsland. Ik was zeventien en de oudste van een gezin van zeven kinderen, van wie de jongste drie was. Het was heel ingrijpend al lemaal. Ik heb dan ook een enorme bewon dering voor mijn moeder die op 43-jarige leeftijd - er was een behoorlijk leeftijdsver schil tussen mijn vader en moeder - weduwe werd en in d'r eentje zeven kindertjes moest grootbrengen. Toen ik zelf 43 werd, heb ik daar vaak bij stilgestaan. Gelukkig leeft ze nu nog steeds. Ze is inmidels 77." 22. Waar geeft u het meeste geld aan uit? (Woning en auto buiten beschouwig gelaten.) „Vakanties. Vooral de laatste jaren. Vroeger was ik niet zo'n vakantiedier, maar naarmate je ouder wordt, ga je het leven wat relatiever zien. Ik geloof niet' in het kopen van huizen in het buitenland. Al naar gelang ik het me kan permitteren, huur ik er daarom een. Meestal ga ik naar Saint Tropez in Zuid- Frankrijk en daar krijg je ze niet voor niets. Maar het is altijd nog beter dan kopen. Omdat ik vanwege mijn televisieprogram ma tegenwoordig vastzit aan bepaalde perio des dat ik weg kan, moest ik dit keer tussen kerst en oud en nieuw op vakantie. Normaal ging ik eigenlijk altijd in maart. We zijn voor het eerst in Sankt Moritz geweest en ook daar rekenen ze goed de prijs, 's Zomers naar Saint Tropez, 's winters naar Sankt Mo ritz, lekker hoor. Of ik heel veel geld uitgeef aan vakanties? Ach, alles is relatief. Iemand die een miljoen verdient, geeft makkelijker een ton uit dan iemand die van twee ton moet rondkomen. Het is niet zo dat ik per se een heel luxe va kantie wil. Maar dat het duur is, geeft wel een stuk bescherming. Je komt er niet al te veel Nederlanders tegen en dat is prettig. Ik word voortdurend herkend, ja. Daar heb ik trouwens niet de minste last van, ik vind het zelfs leuk. Maar mijn vrouw en kinderen vin den het niks." 39. U mag vier mensen - onder wie ook overleden personen - uitnodigen voor een dinertje. Wie kiest u? „Toon Hermans, Wim Sonneveld, mijn va der en mijn oma. Ik krijg de kans overleden mensen uit te nodigen en daar wil ik opti maal van profiteren. Geen levenden erbij dus. Van mijn oma - kijk, daar op m'n bu reau staat haar foto - heb ik ontzettend veel gehouden. Ik was vroeger veel bij haar. Een deel van mijn jeugd ligt daar. Ze had een groot gezin met elf kinderen en ik was haar oudste kleinkind en min of meer haar twaalf de kind. Mijn vader bracht me op de fiets - ik op de stang - naar haar toe, een dorp verder op. Ja, haar zou ik graag nog een keer spre ken. Toon Hermans heb ik persoonlijk goed ge kend en vond ik een fantastische man. En omdat ik Toon Hermans neem, neem ik ook Wim Sonneveld. Ik heb het gevoel dat het dan wel een gezellige avond wordt. Die Son neveld kon fantastisch romantisch zingen. Vond ik leuk. En dan mag mijn vader mee, dus. En waarom ik dat wil, hoef ik natuurlijk niet uit te leggen. Dat is logisch." 42. Wie bewondert u? „Bill Clinton. Door het vallen en opstaan. Ik heb het zelf ook meegemaakt dat ze me links en rechts probeerden te beschadigen. Door gaan en er maling aan hebben, zo dachten wij er allebei over. Die gedrevenheid en het onverdroten doorgaan: dat bewonder ik in die man. Ik heb naar de inauguratie van Bush zitten kijken en ik kan aan hem niet wennen. Dat zal wel nooit gebeuren ook. Ik wil niet zeg gen dat ik een traantje heb moeten wegpin ken dat Clinton weg is - mijn vrouw trou wens wel - maar ik vind het wel erg. Bush is een kille man. Gore vind ik overigens ook niets. Als ik eerlijk ben, zie ik nog liever Bush dan Gore in het Witte Huis. Ik denk namelijk wel dat Bush goed op de winkel zal passen. Alleen, er zal weinig te beleven zijn, de ko mende vier jaar. Gore was geen tweede Clin ton. Gore was een goede tweede man. Maar geen eerste. De manier waarop Bush het president schap heeft bereikt, lijkt overigens nergens op. Gore had natuurlijk gewoon die verkie zingen gewonnen." 48. Wat is de grootste wetsovertreding die u heeft begaan? „Hmmm. Zelf vind ik mijn grootste wets overtreding dat ik wel eens door het rode licht ben gereden. Ik weet dat er mensen zijn die daar anders over denken, maar dat is hun probleem: Justitie heeft een poosje ach ter me aangezeten en op aanraden van mijn advocaat heb ik die zaak geschikt. Maar als ik het dossier een middagje aan je meegeef om het door te spitten, zul je tot de conclusie ko men dat ik niks heb gedaan. Op bepaalde vormfouten hebben ze me geprobeerd te pakken. En om nou te voorkomen dat het een explosie van sensatie zou worden, heb ik de zaak afgekocht. Volgende vraag." 20. Wat is uw slechtste eigenschap? „Dat ik constant een gevecht heb met mijn gewicht. Er moet nu ook minstens tien kilo af. Niet omdat ik een atletisch lijf wil hebben, dat zit er bij mij toch niet in. Ik ben nu een maal zwaar gebouwd. Maar ik ben nu 53 en wil graag 98 worden, want ik wil nog een he leboel doen. De artsen waarschuwen me er ook voor. Dat gevecht voer ik altijd pas aan het einde van de dag. Ik sta 's morgens vroeg op, om zes uur, want ik ben een ochtendmens. Tot vijf uur 's middags hou ik mezelf dan prima onder controle. Maar omdat ik een kudde dier ben, hou ik ervan om aan het einde van de middag even het café in te stappen. En als ik eenmaal wat heb gedronken, krijg ik hon ger. De Febo bij het Stadionplein loop ik dan niet voorbij. Maar let op, ik heb nu een goede manier gevonden om af te vallen: gewoon tegen heel Nederland zeggen dat je ermee bezig bent. Ik heb in mijn programma gezegd dat er tien kilo afgaat. Iedereen roept nu op straat: 't gaat lekker hè, Harry. Zelfs in restaurants zeggen ze: meneer Mens, u wilt zeker bouil lon. Prachtig is dat. Ik sta nu al tien dagen droog en ben vier kilo kwijt." 27. Welk tv-programma moet meteen van het scherm worden geluuild? „Dat met die spermadonors. Het is er nog niet, maar laten we er alvast maar ruimte voor inbouwen om dat op te ruimen. Ik ben niet zo'n fatsoensrakker - ik zal echt geen lid worden van de EO - maar de grens van wat mag op televisie wordt wat mij betreft hier wel bereikt. Die ontwikkeling op televisie vind ik een verschrikkelijke zaak. Het ont breekt er nog maar aan dat we een euthana sieprogramma gaan maken. Ik denk dat dat programma met die spermatoestanden er ooit wel komt, ja. Er is kennelijk markt voor. En nu is het ook weer niet zo dat ik daar wakker van lig, maar iets van degelijkheid mag er wel zijn van mij. Mijn eigen televisieprogramma Business Class op zondagmorgen wil ik nog minstens twintig jaar blijven doen. Dat pakken ze me niet meer af. Mijn toekomst ligt ook meer in de televisiewereld dan in de makelaardij, hoewel het een mooie combinatie is. Ik ga ook een programma rond de nieuwe Zorglo- terij produceren. Er komen dertien uitzen dingen, waarschijnlijk op locatie, in alle pro vincies. Voor de presentatie ben ik zwaar in onderhandeling met Paul de Leeuw. De toe stemming van het ministerie van justitie voor de loterij is binnen. Het is de bedoeling dat we honderd miljoen gulden ophalen. Het is een enorme uitdaging om dat te gaan pro duceren. Verder ben ik bezig met een programma voor mijn dochter, Beauty Class. Ja, televisie boeit me wel. Waarom? Het is een onont gonnen gebied van amateurs en padvinders. Kijk, in het onroerend goed lopen mensen rond die superexperts zijn. In tv-land heb je Joop van den Ende en John de Mol en verder houdt het op. En ik heb groot respect voor wat Van den Ende en De Mol hebben ge presteerd, maar het was toch een beetje het land der blinden waar eenoog koning was." 30. Wat was de gelukkigste fase van uw leven? „Ik ben m'n hele leven al gelukkig. Er is geen fase die er wat dat betreft uitspringt. Ik kan wel een open deur intrappen en beginnen over het moment dat mijn dochter werd ge boren, maar dat antwoordt heel Nederland, dus laat ik dat maar niet doen. Iedere perio de heeft pieken en dalen. Ik ben nooit diep ongelukkig geweest, zelfs in slechte periodes heb ik het altijd naar m'n zin gehad. Deze vraag is aan mij dus niet zo besteed. Dat geluk wil ik in de toekomst uiteraard vasthouden en één van de dingen die ik doe om dat te bewerkstelligen, is dat ik probeer contact te houden met mensen van de jon gere generatie. Zo gaf ik laatst een gastcolle ge aan de Erasmus Universiteit voor 950 stu denten. Ontzettend leuk om te doen. Wat me opviel, is dat van die 950 studenten veertig procent vrouw was. Nou is dat nog niet zo gek, maar van die vrouwen was minstens de helft Turks of Marokkaans. Daar ben ik niet van geschrokken - ze waren beslist niet lelij ker dan hun Nederlandse leeftijdsgenoten, er zaten veel mooie vrouwen bij - maar ik vond het wel opvallend. De professor die ik sprak zei: het zijn m'n beste leerlingen en ze ko men met busladingen op me af. Tegen poli tici die mekkeren over het allochtonenpro bleem zou ik dan ook willen zeggen: kom eens naar de Erasmus Universiteit. Dan zie je wat er gebeurt. Het komt vanzelf goed, het duurt alleen een generatie." 33. In welke andere periode had u graag geleefd? „Heb je de film Eline Vere gezien? Die tijd. Rond 1900. Koetsen met paarden ervoor door de sneeuw op het Lange Voorhout. Dat vind ik mooi. Met de koets van huis naar kantoor en dan als je 's middags thuiskomt, ontvangen worden door zo'n huishoudster met een schort voor, terwijl je de runderlap jes al ruikt. Ja dat lijkt me een mooie periode. Ik had ook wel wat samen met Thorbecke willen doen. Een partij oprichten of zo, dat had ik wel leuk gevonden." 43. Gaat u wel eens alleen uit? „Ja. Geen enkel probleem mee. Maar als je bedoelt of ik alleen op pad ga met een ver- sierdersstrik om: dat doe ik dus niet. Op de terugweg naar huis na een afspraak, mag ik graag het café induiken. Nu is het wel zo dat ik nooit anoniem uitga. Ik word meestal wel herkend en veel mensen gaan dan praten over je programma. Dat is goed voor je mar keting. Je steekt er wat van op. Overigens kun je je tegelijkertijd weer afvragen of de mensen allemaal alles menen wat ze op dat soort momenten zeggen, want de meesten hebben hu eenmaal de neiging om met je mee te gaan zitten praten." finish Wanneer bent u voor het laatst enorm boos geweest? Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? Als u nu een ander beroep zou mogen kiezen, wat zou u dan worden? Wat zult u nooit weggooien? Welk kunstwerk (boek, schilderij, beeld, lied, cd) zou u gemaakt willen hebben? Waarover heeft u in uw leven het meeste verdriet gehad? Gaat u liever om met mannen of met vrouwen? Wordt u met het ouder worden optimistischer of pessimistischer? Van welk bedrijf of welke instelling zou u directeur willen zijn? Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? Als u vandaag ineens alles zou durven, wat zou u dan als eerste doen? Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? Gelooft u in liefde op het eerste gezicht? Wat kan u in mensen vreselijk ergeren? Wanneer heeft u voor het laatst te veel gedronken? Welke rol in welke film had u willen spelen? Van wie zou u een toegestoken hand weigeren? Wat vindt u opwindend? Vindt u zichzelf aantrekkelijk? Wat is uw slechtste eigenschap? Heeft u een euthanasieverklaring getekend? Waar geeft u het meeste geld aan uit? (Woning en auto buiten beschouwing gelaten) Heeft u wel eens een belangrijke vriendschap verbroken? Op welke terreinen heeft volgens u de andere sekse het gemakkelijker? Zijn er onderwerpen waarover tegen u geen grappen gemaakt mogen worden? Is seksualiteit belangrijk in het leven? Welk tv-programma moet meteen van het scherm worden gehaald? Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? Van welke beroemdheid greep de dood u het meest aan? Wat was de gelukkigste fase van uw leven? Welke dag zou u willen overdoen? Wat is de karaktertrek waarvan u wilt dat mensen zich u erom herinneren? In welke andere periode had u graag geleefd? Wanneer was u voor het laatst verliefd? Bent u trouw? Bent u gelovig? Wat zou u graag beter kunnen? Wat mist u in het buitenland het meest aan Nederland? U mag vier mensen - onder wie ook overleden personen - uitnodigen voor een dinertje. Wie kiest u? Welke kus zou u willen overdoen? Waar krijgt u kippenvel van? Wie bewondert u? Gaat u wel eens alleen uit? Wat was uw slechtste beslissing? Wat is in uw werk uw grootste frustratie? Wat was uw angstigste moment? Wanneer hebt u voor het laatst een leugen (tje) gebruikt? Wat is de grootste wetsovertreding die u heeft begaan? Denkt u te weten wat uw partner in u ziet? Wanneer beschouwde u zichzelf als volwassen? De geïnterviewde gooit telkens een dobbelsteen met twintig vlakken, om te bepalen welke vraag hij (of zij) krijgt voorgelegd. Voor de eerste vraag wordt gerekend vanaf nul Bij de volgende negen worpen wordt er doorgeteld, waarbij na vraag 50 weer vraag 1 volgt. Komt iemand op een vraag die hij al heeft beantwoord, dan moet die worp over. T

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 51