Samsung: één plus één is één Red Hat Linux maakt reputatie niet waar De oorlog gaat maar door Multi Media www.redhat.com ass U P T 6 Spellingscontrole ml\ ATERDAG 27 JANUARI 2001 SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN DER NAT u LU PC Vledische encyclopedie ILC Domus brengt in samenwerking met de Consumenten- jond een medische encyclopedie op de markt. Het programma Ste s gebaseerd op op vier boeken: Gezin Gezondheid, Consu ls v nentengids Patiëntenrecht, Het Juiste Medicijn en Zin en On- en in van Medisch Onderzoek. Op twee cd-roms worden alle as- jecten van de menselijke gezondheid behandeld. Ziektes, me- Ot licijnen, alternatieve behandelingen, zelfhulp, EHBO-afviezen, echten en plichten in de ge- m( :ondheidszorg komen onder t va neer aan bod. Verder infor- natie over de ontwikkeling ,ran baby tot bejaarde. Als ex- ra is de cd-rom Bodyworks i.O toegevoegd, die een beeld 'eeft van de anatomie van het nenselijk lichaam. De pro- •j [ramma's zijn voorzien van ;eluid, animatie en driedi- nm nensionale beelden. Volgens 3we )omus geeft de encyclopedie id. ntwoord op iedere medische ;hei raag. Ain.systeemeisen: Pentium 100 rthz, 32 Mb Ram, Windows 2 5/98/Me. Prijs: 100 gulden. :oac iformatie: www.tlcdomus.nl ied« ^Sesamstraat Baby )ok baby's kunnen sinds kort gebruik maken van de pc. TLC )omus heeft een programma ontwikkeld waarbij ouders met mn jonge kind op schoot leerzame spelletjes op de computer unnen doen. Het programma heet 'Sesamstraat, mijn baby en c'. Het is bedoeld voor kinderen van 9 tot 24 maanden. Er zijn ivaalf verschillende activiteiten mogelijk, die door ouder en kind meestal in combinatie worden gedaan. Kiekeboe spelen met Ernie, kleuren, zingen, bewegingen na doen, luisteren naar dieren en nog veel meer. Ook letters en cijfers ko men aan bod. De bekende stem metjes uit de Nederlandse Sesam straat zijn in het programma ver werkt. Min. systeemeisen: 80486/66 Mhz, 8 Mb Ram, Windows 95/98/Me. Prijs: 49,50 gulden. Informatie www.tlcdo- mus.nl Internetten op je koel kast, foto's maken met je mobiele telefoon. Nee, het zijn geen zaken (meer) voor de verre toekomst. Het Koreaan se bedrijf Samsung brengt Star Trek-achtige toepassingen terug naar de realiteit van nu. Voor wie het wil en het kan betalen is een koelkast met een ingebouwde computer nog dit jaar te koop. Dat daar een heel stevig prijskaartje aan hangt, spreekt voor zich. Maar goed, het is natuurlijk niet zo, dat er straks in elke keuken een koel-vriescombina- tie staat met een beeld scherm, waarop via een 'touchscreen' alle moge lijke computerhande lingen (tot en met inter netten toe) te doen zijn. De koelkast-pc-combi- natie is een typisch pro duct van een bedrijf als Samsung, dat 'opgroei de' met bruin- en wit goed, maar inmiddels q* groot is geworden in consumenten-electroni- ca, telecom, monitoren, enz. De combinatie van diverse toepassingen ligt daar om vrij logisch op het pad van de Koreaanse multinational. Op het gebied van de electronica is er bijvoorbeeld de combinatie van een dvd- en een videospe ler, zodat er niet per se weer een extra apparaat in de kamer gezet hoeft te worden. Je kunt nu genieten van een film, zoals een film bedoeld is, terwijl de oude videobanden niet wegge gooid hoven te worden. Met de YEPP heeft Samsung al een aanzienlijk marktaandeel veroverd op het gebied van de mp3-spelers, maar aan de stan- In bijna elk huishouden staat tegenwoordig een personal computer. Maar wat doen we er mee en wat kunnen we er mee? In de rubriek PC Wijzer elke week een onderwerp voor de thuiscomputeraar. Vragen en suggesties kunt u sturen naar: internetredactie@damiate.hdc.nl nu televisie wilt kijken op je mobieltje, wilt fotograferen met je gsm, of foto's bekijken bij de muziek op je ■speler, Samsung is er al helemaal klaar voor. daardversie heeft de gebruiker klaarblijkelijk niet voldoende. Vandaar dat het arsenaal nu is uitgebreid met de 'Multiformat' en de 'Photo'. De eerste is voor zien van een uitgebreide equa lizer-functie, een voice-recor- der en afstandsbediening. Met de Photo YEPP is het niet alleen mogelijk om muziekbestanden te beluisteren, maar ook om songteksten en foto's te bekij ken. Samsung combineert met de NA-CP70 ook muziekapara- tuur voor thuis met die voor onderweg. Het is een mooi vormgegeven audioset, met een cd- en een mp3-speler, die sim pel zijn los te klikken. Daarbij is ook het overzetten van muziek van een cd naar mp3 een fluitje van een cent. Op het gebied van de mobiele telefoon komen de Koreranen met twee opvallende toepassin gen: een telefoon, waarmee fo to's gemaakt kunnen worden en eentje, waarop je ook televi sie kunt kijken. De Camera Phone SGH-V200 is op het oog een normale mobiele telefoon, maar heeft - na het indrukken van de camera modetoets - de mogelijkheid om 20 foto's te erin g teè nten it zijr eet v< Assi et ell oor hi e tweede wereldoorlog werd [al meer dan 55 jaar geleden jëindigd, maar voor wat be- de spelletjesmakers kup- we op de computer t!ot in /vigheid doorgaan. Met de ilmatigheid van de klok ver- ijnen er nieuwe spellen irin de Duitse, Amerikaanse, jelse en Russische soldaten weleer elkaar weer naar :elust te lijf gaan. Een gealli- le overwinning is bij zo'n nooit een zekerheid, want ;eschiedenis kan op het ïputerscherm veranderd jrden. advif^^g het meest aantrekke- spel om te zien is Sudden ;e, van het Duitse software- is CDV. Op een schuin van pen bekeken miniatuurland- |ap komt de oorlog weer tot en. Het spel is op een bijna bgrafische manier getekend: [zen, bomen, tanks staan er 'in het kleinste detail. Sud- a Strike is een real-time stra- y-spel, maar dan wel met :f i historische achtergrond, thentieke tanks, kanonnen, daten en vrachtwagens Delen over het scherm en gen voor een niet aflatend jrwerk. Soms wordt het wel ntiënis teveel: in werkelijkheid kken bijvoorbeeld tanks niet op als een samengeklonterde groep gepantserd staal, maar in dit soort spellen met veel een heden op een kleine ruimte kan dat nóu eenmaal niet anders. De Shermans, Tigers en Pan thers maken veel indruk, maar de meeste bewondering wordt in dit spel afgedwongen door de flexibele infanterie. Soldaten zoeken dekking in huizen, ne men de kanonnen van de vij and over, leggen mijnen en ver schuilen zich in bossen om vij andelijke tanks te verrassen. Een goed bestuurde groep in fanterie kan enorm huishouden onder pantservoertuigen die lichtzinning door dorpen en bossen crossen. Bij Sudden Strike krijgt de spe ler vaste hoeveelheden troepen die zo economisch mogelijk ge bruikt moeten worden om een missie te voltooien. Alleen bij een netwerkspel tegen andere spelers kunnen versterkingen worden opgeroepen door be paalde punten bezet te houden. Wel kan bij het spelen van een Amerikaanse, Russische of Duitse campagne tegen de computer om luchtsteun wor den gevraagd. Ook is het moge lijk om aangeslagen voertuigen met monteurs te herstellen (en van nieuwe munitie te voor zien) maar in het heetst van het screenshot van het wonderschone oorlogsspel Sudden Strike. Het jadvj^rikaanse leger staat klaar om de Duitsers een lesje te leren. Dwel r FOTO: CDV gevecht komt het daar niet zo snel van. Het enige punt van kritiek op Sudden Strike is dat het spel door al dat detail op het scherm wat traag is, maar verder is het een enerverende ervaring om met al dat historische materieel rond te rijden en te vechten Een beetje als een klein jongetje met heel erg mooi speelgoed. Scorched Earth "Verschroeide aarde' heet het vierde deel in de vermaarde Panzer General-serie van oor logssoftwarehuis SSI. In feite gaat het om het tweede deel van Panzer General 3D, dat een jaar geleden uitkwam. Toen vochten Duitsers en Amerika nen in West-Europa, nu zijn vooral de Russen die de Duit sers uit hun land proberen te jagen. Maar er is ook wat ruim te gemaakt voor een denkbeel dig conflict, namelijk een voort zetting van de tweede wereld oorlog tussen Russen en Ameri kanen na vernietiging van de Duitse troepen. Scorched Earth is vrijwel identiek aan Panzer General 3D, alleen is er nu veel Russisch materieel, zoals de be kende T-34-tank en de raketten werpende Katoesja-vrachtwa gen, ook wel bekend als Stalin orgel. Ook Scorched Earth wordt weer in beurten ge speeld. De speler kiest voor een beroemde generaal, zoals Gu- derian of Zoekov, en begin aan een campagne. Met Guderian val je in 1941 de Sovjetunie bin nen met het vizier gericht op Moskou, met Zoekov begin je een paar jaar later aan een ver nietigend tegenoffensief dat in Berlijn moet eindigen. Nieuw is dat je het spel ook willekeurige scenario's kan'laten genereren. Panzer General 3D overtreft al leen visueel het briljante eerste deel uit de serie. Maar de lief hebber van de reeks zal er best wel weer een aantal genoeglijk avondjes aan beleven. Close Combat V Met Close Combat V zijn we weer terug waar het allemaal begon, met het eerste deel uit de serie: op de stranden van Nomandië en in de beruchte 'bocage', de Franse massieve 'heggen', waar de verdedigende Duitsers zoveel plezier van had den. Close Combat I is op de snelle computers van nu inder daad niet zo prettig meer te spelen en ziet er ook lang niet zo goed uit als de recente delen, dus deel V is wat dat betreft meer dan welkom. Toch lijkt de serie nu zijn langste tijd wel te hebben gehad, tenzij de makers besluiten ook de Japanners in het conflict te betrekken of wel licht de woestijnoorlog van Montgomery en Rommel. Close Combat is een spel dat zeer ge detailleerd kleine schermutse lingen in de oorlog behandelt, tot op de individuele soldaat. Waar Sudden Strike echter niet altijd even realistisch is vanwe ge alle drukte op het scherm is Close Combat, dat van bovenaf wordt bekeken, dat wel. De ge vechten van strand tot strand, van heg tot heg en van huis tot huis zijn zeer intensief, en dat terwijl er niet eens zoveel solda ten over het scherm rondkrui pen. Deel V is verplichte kost voor de aanhangers van de se rie, en biedt alle verbeteringen die de makers in de loop der tijd hebben bedacht. Daarbij kun je nu ook de dramatische gang van de geallieerde solda ten over de zwaar verdedigde stranden aan den lijve onder vinden. Min. systeemeisen: alle spellen draaien goed op een Pentium II met 32 Mb Ram onder Windows 95/98/Me, Scorched Earth heeft daarbij nog een 3D-kaart nodig. Prijzen: rond 90 gulden. Beschik baar gesteld door Mattel Interac tive. FRANK BUURMAN maken. Ook het fotograferen van tekst is een optie. Via een kabel kunnen de opnamen ver volgens worden ingelezen in de pc. De TV Phone is volgens Samsung een wereldprimeur. Met één druk op de knop kan worden gewisseld van telefoon naar tv en bij binnenkomende telefoontjes schakelt het toestel zelf terug. Bijkomend gemak: de TV Phone is ook nog eens een volwaardige digitale agen da. JAN VAN DER NAT Onlangs heb ik de chef van de eindredactie van deze krant een stapeltje kopieën van pagina's gegeven, waarin links en rechts fouten stonden, die het simpele gevolg waren van het ontbreken van een spellingscontrole in het redactionele systeem. Dat klinkt ongeloofwaardig, maar het is niet anders. Systeembe heer heeft daartoe een goede reden, vindt men. Van spel lingscontrole zou je lui worden als schrijver en snel de neiging hebben om alleen maar te kij ken of er fouten geconstateerd worden door de tekstverwerker. Je moet namelijk de tekst ook nog goed doorlezen, wanneer er geen rode golfjes' meer in staan. Een computerprogram ma is nu eenmaal geen mens en dus wordt een zinnetje als 'Hij hout van hout' gewoon goedgekeurd. Met een goede grammaticacontrole zou een dergelijk taalkundig vergrijp er nog uit moeten komen. Dat is echter meestal niet het geval. De grammaticacontrole van Word is gewoon slecht en wie verstandig is zet die optie ge woon uit. In de vorige zin bij voorbeeld werd aangegeven dat 'dergelijk' en 'vergrijp' qua ge slacht of getal niet in overeen stemming waren. Onder 'Hij hout van hout' kwam geen groen golfje. Ik bedoel maar- De spellingscontrole is een an der verhaal. Daarvan wordt keer op keer het nut bewezen. Talloze bestaande woorden, die verkeerd worden gebruikt, glip pen namelijk door de mazen van het net. Gewoon een kwes tie van het ene doen en het an dere niet laten, want juist om dat je de tekst goed kent - je hebt het tenslotte, zelfs geschre ven - is de kans groot dat je over bepaalde dingen heen leest. Heel handig is te kiezen voor de optie om spellingsfou ten tijdens het tikken al te laten zien (extra - opties - spelling en grammatica - spellingscontrole tijdens typen aanvinken). Word van Windows heeft een heel behoorlijke tekstverwerker. Belangrijk is dat die op de juiste taal wordt ingesteld. Dat kan via het menu 'extra' in de taak balk bovenaan. Ga naar taal', 'taal instellen' 'Nederlands (standaard)' en klik vervolgens op de button 'Standaard'. Mo gelijk moet de pc daarna op nieuw worden opgestart, maar dan is de zaak ook helemaal in orde. Overigens kan Word 2000 een taal automatisch herken nen, zodat zonder omzettingen een stuk in bijvoorbeeld het En gels is te tikken. Een mooie optie is ook de 'au- tocorrectie'. Zeker voor mensen die veel en redelijk snel tikken. Vooral zij maken door hun ma nier van typen vaak 'standaard' tikfouten. Ondergetekende heeft dat bijvoorbeeld met 'woesndag' en 'disndag'. In au tocorrectie kun je Word in zo'n geval laten weten, dat 'woesn dag' als 'woensdag' en 'disn dag' als 'dinsdag' moet worden gelezen. JAN VAN DER NAT PC zonder Windows (3) Het is Windows voor en Windows na voor de meeste computeraars. Maar wie de ergernis over het trage en vaak crashende besturingssys teem van Microsoft te veel wordt, zijn er alternatieven. Linux neemt daarin een belangrijke plaats in. Het crasht vrijwel nooit, het is sneller dan Windows, het is gratis én het wordt snel gebruiksvriende lijker. En als runner-up is er ook nog BeOS, uiterst stabiel en razendsnel. Vandaag deel drie in een serie van vier: Red Hat Linux 7.0 Red Hat heeft een reputatie te verlie zen. Met een marktaandeel van meer dan 50 procent is het op afstand de groot ste distributeur van Linux. En aangezien de con currentie om de haverklap nieuwe distributies uitbrengt, doet het Amerikaanse bedrijf dat ook. Red Hat 7.0 ligt sinds kort in de winkel voor 89,95 gulden in de standaarduitvoering en voor 199,95 gulden in de De Luxe-variant. Maakt Red Hat zijn faam waar? Nou nee. Dan hebben we het niet over de herkenning van de hardware: die ging feilloos. Maar de installatie vertoonde wel een paar merkwaardige trekjes. Zo verwijdert Red Hat bij de installatie alle andere Linux-distributies, waar Suse en Corel hun soort genoten gewoon in leven laten. Op zich geen ramp, want hoeveel mensen zetten meer dan één Linux-distributie op hun pc? Maar raar is het wel. Vervelender was dat het niet lukte om de boot- manager te installeren op de Linux-partitie zelf, hoewel dat volgens de handleiding wel moest kunnen. Red Hat installeren betekent dus kiezen voor de bijgeleverde bootmanager. Verder geen probleem voor wie alleen Windows en Linux draait, want de bootmanager doet het verder uit stekend. Maar wie al Boot Magic of System Com mander heeft geïnstalleerd, zal het niet leuk vin den. Lastiger is dat dat de bijgeleverde documentatie te wensen over laat. Red Hat levert een engelsta- lige installatiehandleiding en de rest moet u maar opzoeken in de electronische handleiding die wordt mee-geïnstalleerd. Nu is er verder niets mis met die handleiding op de harde schijf, maar het is toch vaak gemakkelijker om gewoon een handboek naast je te hebben liggen als je de zaak verder gaat configureren. Een tweede nadeel is dat de hand leiding geheel in het engels is. Voor mensen voor wie linux toch al iets vreemds is, maakt dat de zaak er niet ge makkelijker op: In tegenstelling tot Suse en Corel kiest Red Hat er voor om Gnome standaard als desktop te installeren. Gno me is zeker meer 'Linux' dan de grote concurrent KDE (dat overigens wél wordt elke start kunt kiezen), maar zeker voor beginners is KDE gebruiksvriendelijker en dus de betere keuze. Tenslotte krijgt u voor die negen tientjes geen overdaad aan software. StarOffice 5.2 wordt bij geleverd, maar daar zit geen Nederlandse modu le bij. Uiteraard wordt Netscape Communicater meegeleverd, maar van echte extra's is geen sprake. Red Hat, zo is de onontkoombare con clusie, is niet geschikt voor beginners. De meer ervaren gebruiker daarentegen kan wél plezier beleven aan de bijna tweehonderd gulden kostende De Luxe-versie. Hier wordt een massa applicaties bijgeleverd, maar vooral ook een flink aantal spellen. Steeds meer distributeurs maken ook Linux-versies van hun games en deze Red Hat-versie geeft daar een fraai staaltje van. Deze groep kan ook profiteren van het feit dat Red Hat al werkt met de nieuwste kemel, de 2.4 versie, die sneller is dan de 2.2 versies die Suse en Corel nog meeleveren. Voor beginners beperkt de keuze zich echter tus sen Corel en Suse. Qua installatiegemak geven ze elkaar geen duimbreed toe. De Nederlandstalige handleiding is hét voordeel van Corel, de massa bijgeleverde software is de grote troef van Suse. Voor wie niet al te zeer schrikt van een engelsta- lig handboek - dat u overigens niet al te veel no dig heeft - hoeft de keuze niet zo moeilijk te zijn: met Suse heeft u voor nog geen honderd piek werkelijk alles in huis om een compleet systeem te installeren en kunt u op een comfortabele ma nier kennis maken met Linux. SJAAK SMAKMAN R rie asi Jwoordraadsel en tj IIZONTAAL: 1. Soort kaas; 9. slaapziekte; 10. Aziatisch land; 11. voegwoord; Ier Qtjoorzetsel; 14. dwarsmast; 15. aangezien; 17. kleine metalen staaf; 19. Duits °,amVord; 21. landtong; 22. vreemde munt; 23. herkauwer; 25. Turkse eretitel; ierug; 30. rund; 32. oude Franse munt; 33. ondernemingsraad; 34. lied; joed sisnijding; 38. duidelijkheid. TICAAL: 1. Lekkernij; 2. fijn; 3. voorzetsel; 4. aanduiding; 5. grondstof voor kinine; ortslee; 7. bloeiwijze; 8. Oudnoorse hofdichter; 13. groet; 15. schande; >nderdeel van een motor; 18. dochter van Cadmus; 20. ontkenning; 23. paviljoen; inz.; 26. uit de nood geholpen; 28. echtgenoot; 29. snelle ren; 31. muzieknoot; litroep van schrik; 35. achter; 37. deel van een Franse ontkenning, tssing van vrijdag: tontaal: 1. Skelet; 7. trede; 8. traag; 9. poema; 10. toon; 11. mondje; 12. tandem. -taal: 2. Kreta; 3. Lugano; 4. tangen; 5. atap; 6. bekennen; 10. teem; 11. myt. HET WEER Bewolkt en perioden met regen of natte sneeuw Het was gisteren een wat wisselvallig weer tje met lange droge periodes maar regelma tig ook wat regen of een bui. Na een nacht, waarin het kwik in Schiphol kon dalen tot +3.1 graden, en in Bloemendaal tot +3.7graden, liepen de maxima overdag op naar 6.4 graden in Valkenburg en 6.2 gra den in Bloemendaal en Schiphol, al bij al iets te zacht voor deze tijd van het jaar. Vandaag staat het weer opnieuw in het teken van de wisselvalligheid en houden we het niet droog. Een depressie ligt in de ochtenduren net ten zuiden van ons land over België, en trekt verder noordoost- waarts. De frontale storing eraan verbon den brengt vooral in het midden en zuiden neerslag in de vorm van regen of sneeuw. De dag begint zwaai" bewolkt en verspreid over de regio valt regen, vooral naar het binnenland toe mogelijk ook (natte) sneeuw. In de loop van de ochtend gaat de sneeuw van het westen uit over in regen. Na de middag wordt het weer droger en komen lokaal ook enkele opklaringen te voorschijn. De maxima liggen tussen 4 en 6 graden. De wind krimpt van NO naar NW en neemt aan zee tijdelijk toe tot vrij krach tig met windstoten tussen 50 en 60 km/u. Vannacht blijft het overal droog. Het wordt dan half bewolkt of bewolkt en neve lig weer met op veel plaatsen kans op mist banken. Koud met minima om of iets bo ven het vriespunt en waar het voldoende lang opklaart, is het uitkijken voor gladheid door opvriezing van natte weggedeelten. De wind wordt zwak en krimpt van WZW naar zuid. Morgen begint de dag nevelig met op een aantal plaatsen mist, die hard nekkig kan zijn. Elders of waar de mist op trekt, wordt het wisselend bewolkt, rustig en overwegend droog weer. De maxima ko men uit op een graad of 5. De volgende da gen is het vrij rustig winterweer. Vooral langs de kust is er kans op een enkele win terse bui, elders is het overwegend droog. Vaak nevelig weer met kans op mist in de nacht en ochtend. Overdag liggen de maxi ma rond 5 graden, 's nachts liggen de mini ma om het vriespunt. JOHAN JAQUES METEOSERVICES

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 43