Stevens: van vagevuur naar hemelpoort Verdedigen als hoogste kunstvorm Interessant? Sport i ERDAG 27 JANUARI 2001 39 >- 'Supporters bieden nu hun verontschuldigingen aan inks een grijs wolkendek kleurt de lucht boven ombere Gelsenkirchen Königsblau. Het trotse Ike heeft de competitie gisteren hervat als kop- Voor het eerst na het binnenhalen van de i Cup hebben de supporters iets om trots op te Hoewel de nevel een sluier legt over de nabije mist, gloort aan de horizon de kampioens- il. Huub Stevens, gepokt en gemazeld door de r onophoudelijke ladingen aan kritiek die de af- en jaren over hem heen zijn gestort, probeert ptimisme te temperen. „Wij zijn geen titelkan- it." imt nog steeds over als ruim vier jaar geleden lij de relatief rustige eredivisie verruilde voor ctiek van de Bundesliga. Zijn bulderende lach le, donkere ogen, die als een laserstraal door je lijken te branden, zijn onaangetast gebleven. ;rs vindt dat hij wel een metamorfose heeft on- Opener, minder geïrriteerd. „Het lijkt mis- zo, maar ik ben echt niet veranderd. Alleen in een situatie als de huidige vriendelijker wanneer het tegenzit." 1de afgelopen twee seizoenen. Een diepe val p tot ongeduldig getrappel van de hondstrouwe ngers. De grond rond het Parkstadion trilde en i. Nu wil iedereen weer Stevens' vriend zijn. p degenen die de Limburgse straatvechter on- Inog een enkeltje richting de hel wensten. Bijna m na de grootste triomf uit de geschiedenis - "innen van de UEFA Cup- lijken de wonden ge- ncieel en qua image was het winnen van de Cup een geweldige opsteker, maar ik was naar nkirchen gehaald om de manier van voetballen inderen en een verjongingskuur door te voe- herinnert Stevens zich. „Je kunt het niet maken eus in een team te snijden dat net een Europe- :er heeft gewonnen. De supporters zouden dat eptabel vinden. Duitse spelers zijn gediscipli- verzorgen zichzelf uitstekend en kunnen lang ;n groot gedeelte van de selectie was op leef- ar handhaafde zich nog net." •ctie bleek kwalitatief te zwak om de strijd met itop aan te kunnen gaan. Het mes ging - met "mg - alsnog in het team. Gearriveerde Bun- r spelers waren voor Schalke te duur, waar- t'jd-fle coach het noodgedwongen zocht in talen- Jngens uit de tweede Bundesliga en buitenlan- Lln Duitsland heb je geen competitie voor je teams. Er is dus geen mogelijkheid jongens te laten opdoen." terug ibouwen van de verouderde selectie verliep iam. Stevens waarschuwde voor te hoge ver gen, maar werd niet gehoord. „Ik heb geroe- it we soms een stap terug moeten zetten om er ;ens twee vooruit te maken. De aanhangers dat niet zien. Het ging toch goed? We hadden •a Cup gewonnen. Waar maakten we ons |m?" :ijn voorspelling realiteit werd, wisten de fans foto cpd ermindo firmino Door ROB SPORKEN Zelden zal een trainer de weg tussen vagevuur en hemelpoort zo snel hebben afgelegd als Huub Stevens. De held van vandaag werd gisteren nog vervloekt, beschimpt en verketterd. De enigen die achter de 47-jarige oefenmeester bleven staan waren manager Rudi Assauer, de spelersgroep en het personeel van de club. Die onvoorwaardelijke steun was voldoende om de afgelopen jaren de laaghartige aanvallen doeltreffend te pareren en verder te werken aan een nieuw Schalke 04. Al heeft het veel gevergd van Stevens, van wie bij het begin van het seizoen werd verwacht dat hij als eerste trainer in Duitsland zijn koffers kon pakken. de schuldigen te vinden. „De dreigbrieven, ik ga daar liever niet op in. De reacties waren begrijpelijk. Als je ziet wat de mensen hier voor hun club over Jiebben, dat is onvoorstelbaar. Ze zagen Schalke wegzakken. Dan gaan emoties een rol spelen, wor den sommigen door anderen op ideeën gebracht. Ik ontvang nu brieven van mensen die hun veront schuldigingen aanbieden. Ook dat tekent de Schal- ke-supporter.'* De bekritiseerde sloot zich af, ging nog fanatieker werken. „Ik wilde niet over mee heen laten lopen, wilde me niet bang laten maken door een paar brie ven. Als het minder draait moet je nog harder wer ken. Zo dacht ik als voetballer, zo redeneer ik als trainer. Want wat er ook geroepen werd, manager Rudi Assauer en ik hadden het beste met Schalke voor. Iedereen maakt fouten, maar we waren ervan overtuigd op de goede weg te zitten. Daarom waren de aanvallen op ons niet fair." Voetbal tempel Bij de onderhandelingen over een nieuwe verbinte nis passeerden in huize Stevens de afgelopen jaren de revue. Was het wel zo verstandig de verbintenis te verlengen? Hij kijkt eens om zich heen. Zijn kamer hangt vol met tekeningen en foto's van het nieuwe stadion: Auf Schalke. Een voetbaltempel voor meer dan 60.000 bezoekers die zijn weerga niet kent in Duitsland. „Als je ziet wat hier de laatste jaren gerea liseerd is. Het hele trainingscomplex is onder han den genomen. We hebben nu meerdere verwarmde terreinen, een kunstgrasveld, een hypermoderne fit nessruimte, een gebouw met woningen en restau rant voor spelers die intern komen, een museum, een fanshop. En om dan te stoppen als het moment van voltooiing nadert..." De trainer gaf de voorkeur aan een eenjarige verbin tenis totdat manager Assauer voorstelde een con tract voor het leven aan te gaan. „Voor wat het waard is. Ik heb hier altijd prima gewerkt. Stel, je hebt een contract en het klikt na een jaar niet meer. Dan volgen ontslag en een afkoopsom. Kortom min der prettige zaken die geregeld moeten worden. Ik heb nog altijd prima contacten met clubs waar ik ge speeld en getraind heb: Fortuna Sittard, PSV, Roda JC. Dat is voor mij veel belangrijker dan geld. Er wordt voor 1 maart van elk seizoen bepaald of we verder gaan. Het kan nog tien jaar duren, het kan na één jaar zijn afgelopen. Maar dan kun je wel op een nette manier uit elkaar gaan. Zonder irritaties. Dat hebben Schalke en ik wel verdiend." Rooskleurig Momenteel ziet het er rooskleurig uit. Schalke speelt aantrekkelijk, staat eerste. „De positie op de ranglijst zegt me niets. We willen graag Europees voetbal ha len, dat zou het mooiste geschenk zijn voor het sta dion. Aan een kampioenschap denkt niemand. Ja, de fans natuurlijk wel. Bayem, Dortmund en Leverku- sen maken veel meer kans." Schalke betaalt bewust niet wat spelers bij Borussia of Bayern krijgen. „Je kunt het niet maken tegenover de mensen hier. Dit is de streek van de mijnen, van harde werkers. Daar passen geen exorbitante salaris sen bij. Ik wil dat de voetballers heel goed beseffen wat Schalke inhoudt. Aangezien de samenstelling van de selectie flink veranderd is, ben ik laatst weer eens ondergronds gegaan met de jongens. Konden ze met hun eigen ogen zien hoe goed ze riet hebben en hoe hard degenen die hen steunen moeten wer ken." Ravens en Giants hebben in Super Bowl vooral oog voor defensie al in de VS worden er al ennteddenschappen op loten. Wordt Super Bowl de finale met de laagste peboit? Het zou morgen in mpa, Florida maar zo inen. De NOS zendt de fdstrijd zondagnacht 894 rechtstreeks uit. kenr ANDRÉ VENEMA Amerikaanse columnis- hun lezers :t nadat bekend werd Ravens en Giants zich Super Bowl hadden ge- Verwacht in het Ray- ames Stadium (thuisba- de Tampa Bay Bucca- buro|n met 66.321 toeschou- rk®j3inmiddels stijf uitver- id on 8een toeters en bellen, ie. elende aanvallen, een maar weer oplichtend prd of veel touchdowns, lor zijn de defensies van (verrassende) finalisten American Footballcom- je li(NFL) simpelweg te do- Het woord is morgen i stoere mastodonten in ïn e1ediging, niet aan de ran- n9®111en. De Ravens bijvoor- vakiregen tijdens de regulie- 'e aoipetitie in zestien wed- slechts 165 punten te- iniet daarom vooral van luidt het welgemeende van de heren columnis- aagste score ooit werd treerd in de Super Bowl 73, toen de Miami Dol le Washington Redskins [7 versloegen. Maar heel a verwacht dat die score ipa uit de boeken ver- zo vreemd, als je be- lat Baltimore en New seizoen de twee best feende teams uit de NFL mij mag het 3-2 wor- fertelt Shannon Sharpe, 1 van de Ravens en al in lit van twee kampiaens- net de Denver Broncos, J wij maar winnen. Als Ivan dit land niet met iltype kan leven is dat Ik zou zeggen: heb er lee, Amerika." I ploegen schamen zich 1st voor hun ouderwetse kief, defensief gebaseer- Waarom zouden ze -et levert, zo bewijst de denis, resultaat op. En is ir uiteindelijk niet alle- n te doen? Met een goe- Een touchdown voor de Ravens in een duel met Denver Broncos. Kenners venvachten morgen weinig punten in de wedstrijd tussen de Ravens en de Giants. foto reuters de aanval win je wedstrijden, met een goede verdediging kampioenschappen. Als je in het sportmaffe Amerika onster felijk wilt worden doet de schoonheid van het spel er niet toe, telt alleen die ene felbe geerde kampioensring. De finale zal de Verenigde Staten morgen weer totaal ont wrichten. Tientallen miljoenen mensen zullen de wedstrijd in de bar of thuis aanschouwen, verdedigende teams of niet. De strijd tussen Baltimore en New York kent ook vele pikante trek jes. Zo zijn Wellington Mara (84) en Art Modell (70), respec tievelijk eigenaar van de Giants en de Ravens, gezworen vrien den. Modell heeft zelfs 67 sei zoenkaarten van de Giants. Ook de coaches, Jim Fassell en Brian Billick, onderhouden nauwe vriendschappelijke banden. Het grote verschil tussen bei de teams zit 'm in de geschie denis. De Giants zijn een be grip, een team met historie. Wonnen de Super Bowl al twee keer, tien jaar geleden voor het laatst. In Tampa... De Ravens zijn een betrekkelijk nieuwko mer. Alhoewel? Modell - al veertig jaar eigenaar van het team - verhuisde zijn ploeg in 1996 van Cleveland naar Balti more. De Browns transformeer den tot Ravens. Simpelweg om dat Baltimore 's mans wens, het bouwen van een nieuw, mo dem stadion wel wilde inwilli gen. En dan is er voor senti ment geen plaats, ook niet na een innige liefde van 35 jaar. In Cleveland zijn ze daar nu nog altijd boos over. Meest opvallende namen bij de Ravens zijn Trent Dilfer en Ray Lewis. Dilfer, quarterback, speelde zes jaar in Tampa alvo rens hij vorig jaar naar Baltimo re verkaste. De spelverdeler speelt zondag dus min of meer een thuiswedstrijd. Dilfer is een oprechte jongen en 'slechts' goed voor een jaarsalaris van een miljoen dollar. Niet specta culair, geen groot talent. „We hebben de Super Bowl gehaald ondanks Trent", stelt ploegge noot en vriend Sharpe. Die wil ijtet die allerminst vleiende woorden alleen maar aangeven dat Baltimore een hecht team is, waar de verantwoordelijk heid wordt gedeeld en echte sterren ontbreken. De bekendste speler van het hele stel is Ray Lewis. Hij was vorig jaar overal voorpagina nieuws, nadat hij beschuldigd werd van een dubbele moord. Lewis werd na de Super Bowl in Atlanta aangehouden, omdat hij na een bezoek in een nacht club twee mensen zou hebben doodgestoken. Hij ontkende, bekende echter wel het 'onderzoek te hebben verstoord'. De gevolgen? Een voorwaardelijke straf en een boete van 325.000 dollar, opge legd door de NFL. „Nadat ik in Atlanta voor mijn leven heb ge vochten zei iedereen: Ray Lewis wordt nooit meer de speler die hij eens was. En ze hadden ge lijk. Ik ben inderdaad niet meer dezelfde speler, maar nog be ter." Grootspraak? Niet be paald. Lewis werd dit seizoen gekozen tot verdediger van het jaar en is een van de pijlers on der het huidige succes van de Ravens. Hij is inderdaad niet meer de man die hij was. Zeker niet als hij na zondag ook nog een kampioensring om zijn vin ger heeft. De voetbalclubs uit de eerste divisie zit het niet mee. Eerst zette SBS6 de zaterdag uitzendingen van de eerste divisie stop, nu claimt sponsor Stichting Nationale Sporttotalisator (SNS) geen contract te hebben voor dit seizoen. Dat scheelt de clubs een krap miljoen. Zijn clubs uit de eerste divisie wel interessant genoeg voor het grote geld? Lex Muller, hoofd sport van SBS6: „De clubs uit de eerste divisie zijn zeker interes sant. De voormalige Toto Divisie is een heel leuke competitie, veel spannender dan de ere divisie. Maar wij hebben de zaterdaguitzendin gen gestopt omdat het niet rendabel was. Door de overkill van voetbal op tv keken te weinig jongeren naar het programma. Die vinden het minder interessant dan bijvoorbeeld Vitesse - Ajax. En zo werkt het nu een maal bij commerciële televisie, als een programma niet goed bekeken wordt zetten we het stop. En dat het contract met de SNS niet meer loopt hadden de W clubs kunnen weten. Sterker nog, dat hadden ze moeten weten." HErik Caspers, voetballiefhebber uit Noordwijk: IJfc ..Als de clubs op de televisie te zien zijn trekt dat weer sponsors aan. Ze W moeten er wel zelf achteraan zitten na tuurlijk, maar toch. Ze zijn heus wel interessant volgens mij. Ik vond het al- tijd heel leuk om ze te zien voetballen bij SBS6 op zaterdagavond, of anders ^^0 op zondag als het herhaald werd. Het 1^1 is ook goed voor de spelers, die kun nen zich zo in de kijker spelen." Spits Leonard van Utrecht van Cam- buur Leeuwarden, geboren in Noord- wijk; „Ik denk dat het voetbal leuk is om naar te kijken, maar er kijken te weinig mensen en daarom wordt er niet meer uitgezonden. We zijn de laatste jaren ook doodgegooid met voetbal op de buis. De eerste divisie levert wel meer kijkplezier op dan de eredivisie, maar als je de accommodaties van de clubs bekijkt hebben ze heel weinig te bieden. Voor de sponsor is er te weinig mogelijk. En als die combinatie niet klopt dan houdt het op. Het hele probleem be gint eigelijk bij de clubs zelf. Het is jaren goed gegaan, ze hebben toen niets meer onderno men. En nu gaat het de verkeerde kant op. In de ogen van SBS en SNS zijn wij niet meer interes sant." Wim van Zwam, trainer Top Oss, voorheen Quick Boys, ARC, UVS en Katwijk: „Voor het echte grote geld zijn de eerste-divisie clubs duidelijk niet interessant. Vergeleken met de eredivisie moeten wij het met een kleine be groting doen. Maar de gebeurtenissen met SBS en SNS zijn geen goede zaak voor ons. Als je de dubbeltjes al moet tellen is dit pijnlijk. Maar het verhaal rond de SNS vind ik heel vreemd. We hebben in principe een half jaar gratis reclame gemaakt, dat is een klap in de inkomstensfeer. Als het zo door gaat dan zullen we afscheid moeten nemen van de duurdere spelers. Ik voorzie nu al dat op den duur eerste-divisie- clubs opleidingsinstituten worden voor de ere divisie, zoals Excelsior nu is voor Feyenoord. Dat is logisch, want met de nieuwe transfer plannen en het grote verschil tussen een twee de elftal dat op maandagavond speelt en de eer ste divisie komen jonge, talentvolle spelers bij ons terecht." Hendrik van Beelen van Cambuur Leeuwar den, geboren in Katwijk: „De Toto Divisie heeft meer strijd, maar het gaat natuurlijk om de eredivisie. Die is het be langrijkste. Het is niet zo dat een sponsor zijn geld weg gooit als ze in ons investeren. De Toto Divisie is een kweekvijver voor de eredivisie. Het is wel jammer dat de uitzendingen stoppen bij SBS. De bekendheid en de aandacht die we daardoor hadden zijn goed voor de Toto Divi- TEKST: MAARTEN RITMAN FOTO: UNITED PHOTOS DE BOER

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 39